Tavukların gelişimi ve ömrü

Tavuklar kaç yıl yaşar? Civcivler ne kadar zamanda büyür? Tavukların kaç yaşında olduklarını nasıl anlarız? Bu konularda ayrıntılı açıklamalar aşağıda.

Kaç ayda büyürler?

Civciv alıp evde büyütenler onların kaç ayda yeterince büyüyüp yetişkin tavuk veya horoz olacaklarını merak eder. Bir civcivin tam yetişkin görünümlü tavuk ya da horoz halini alabilmesi ırkının özelliklerine göre 5 ay ile 8 ay arasında değişir. Tam olgunlaşmaları bir yılda mümkündür. Bazı nadir ırklarda biraz daha uzun sürebilir.

Bazı hibrit yumurta tavuğu ırkları 3,5 ayda bir hayli gelişebiliyor ve 4. ayda yumurtlamaya başlıyor. Aslında yumurtlamaya başlama yaşı ortalama 6 aydır. Bazıları 8 aylık olmadan yumurtlamaya başlamaz.

Etlik ırkların çoğu hızlı gelişir. Tamamen doğaya uygun şartlarda ve doğal yiyeceklerle beslenseler bile daha üçüncü ayın içinde bir hayli büyümüş olurlar. Dört aylık oluncaya kadar yetişkin bir görünüm alabilirler.

Tavuklar kaç yıl yaşar?

Tavukların ömrü kısadır. Birkaç yılda ölürler. İyi bakarsanız 10 yıla kadar yaşamaları mümkündür. Ortalama tavuk ömrü 7 – 8 yıldır. ırkına göre 5 yıldan 10 yıla kadar değişir.

Hem doğaya uygun şartlarda, hem güvenli ve temiz ortamlarda bakılıyorsa, ihtiyacı olan gıda maddelerinden mahrum kalmıyorlarsa tavuklarınızın en az 5 yıl yaşayacakları kesindir.

Guinness rekorlar kitabına göre en uzun yaşayan tavuk İngiltere’de 16 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüş. Bu rekoru şimdiye kadar Çinli bir tavuk aşmış: 22 yaşında. Bunun insan ömrüne karşılığı 400 yıl imiş. Haber 2010 Temmuz ayına ait. Tavuk şimdi de hayatta mı bilmiyorum.

En uzun yaşayan tavuk

Resimde görüyorsunuz. 5000’den fazla yumurta yapmış olduğu söyleniyor.

Bir tavuğun kaç yaşında olduğu nasıl anlaşılır?

Tavukların yaşını nasıl anlarız diye merak edenler bunun net bir cevabını bulamaz. Bulsalar da doğru yaş tespiti yapamazlar. Çünkü tavuklar ne yazık ki insanların elinde çok çabuk yıpranabiliyor. Böyle olunca da gerçek yaşını değil yıpranmışlık yaşını ve gıdasızlık alametlerini görebiliriz.

Bir tavuk kaç yaşındadır anlama yolları şudur şudur diye tarif etmek mümkün olsa bile anlayabilmek kolay olmaz. Birkaç yıllık tecrübeniz olmalı. Tavukları yakından çok iyi gözlemiş olmalısınız. Bu yüzden aşağıda en kolay anlaşılacak tarifi yazıyorum.

Genç tavuğun bacakları canlı renkli olur. Pulludan ziyade deri ile kaplı gibi görünür. Bacak pulları çok düzgün sıralanmıştır. Biraz parlak ve sanki ışığı geçiriyormuş gibidir. Ayak derisi pürüzsüz ve çok sağlıklı görünümlüdür. Bunlar en fazla iki yaşındadır. Bacaklardaki pulların yumuşak hissi veren görüntüsü olur.

Yaşlandıkça bacaklardaki canlı renk gider. Pulları yine yumuşak gibi görünür ama sanki biraz incelmiş gibidir. Parmak derilerinde pütürlülükler artar. Bu alametlerin 3 yaşından önce hiç görünmemesi gerekir ama yetiştirme şartlarına göre ilk yılda bile görülebiliyor.

Ayak renkleri ve parlaklığı ise ırktan ırka değişir. Onun için ayakları sarı olanlarda daha iyi tespit yapılabilir. Tavuk daha da yaşlandıkça ayak pulları deri gibi değil ince kemik tabakaları gibi görünür. Hiç parlaklığı kalmaz.

Mahmuzlar yaş ilerledikçe çok daha belirgin ve daha uzun olur. Yine de genç yaşlı aynı ırktan ayrı ayrı tavukları tanımadıkça farkları doğru değerlendiremezsiniz. Hem ayak pullarının görüntüsü kötü bakım ve kötü zemin yüzünden daha erken yaşta yıpranmış olabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)