Tavukların gurk olması kuluçkaya yatmaları

Yumurtalardan civciv çıkarmak için tavukların kuluçkaya yatma özelliği kazanmasına gurk olmak denir. Aşağıda tavukların gurk olmaları konusunu ele aldım. Burada ayrıca doğal yoldan tavuk-civciv üretimi söz konusudur.

Tavuklar ne zaman gurk olur ve nasıl anlarız?

Kuluçkaya yatma dönemi tavuklarda genellikle ilkbahar aylarıdır. Genelde tüm tavuk ırkları gündüzlerin uzadığı zamanlarda, en çok ilkbaharda gurk olurlar. Gecelerin uzun sürdüğü kış günleri geride kalınca, yani kış sonundan yaz başına kadarki dönem tavukların en fazla gurk oldukları zamandır. Bazı ırklar yılın her zamanında gurk olabilir. Bunlar Hint, Habeş ve Koşin ırklarıdır. Ayrıca bantam denen cüce süs tavukları da öyle.

Bir süre yumurtlamayan bir tavuk yeni bir yumurtlama döneminde girer. 7 ile 15 arası sayıda yumurtladıktan sonra gurk olur. Doğada vahşi hayatta yabani tavukların gurk olmaları böyle ama insanların kontrolü altında olunca her şey farklı olabiliyor.

Bir tavuk gurk olmuşsa sürekli gurk-gurk-gurk diye sesler çıkarır ve tüyleri kabarık dolaşır. Kuluçkaya yatacak tavuğun kan dolaşımı hızlanıp vücut ısısı yükselir. Tavukta iştah kalmamıştır. Normal halinden daha zayıf ve daha hafif hale gelir. İbik rengi açılıp pembeye döner. Karın bölgesi tüyleri azalır.

Gurk tavuk, tavukların kuluçkaya yatmaları

İçgüdülerin harekete geçmesi önemli faktör

Gurk olmamalarıyla ünlü tavuk ırkları dahi gurk olabiliyor. İstisnası yok. “Filan tavuk ırklarının gurk olmaları özelliği yoktur” sözü asılsızdır ve sadece bir aldanmadan dolayı yayılmıştır. Şöyle ki, bazı ırkların gurk olmamaları doğal yaşam ortamından mahrum kaldıklarından dolayıdır. Yani tutsaklık hissi ile karışık endişeler yüzünden tavuklar aylarca yumurtadan kesilmez ve gurk da olmaz. Başka sebebi yoktur. Bu ırklar yumurtaları için mahrem ortam ister. Yumurtalarının sadece kendilerinin bildiği bir yerde birikiyor olmalarını görmeleri gerekiyor. Bunları sağlamak zor. Onun için gurk olmaya daha ehil olan tavuklar üzerinde uğraşmak lazım.

Neler yapılabilir? Bazı yiyecekler işe yarar mı?

Kış aylarından sonra güneşli, huzurlu bir ortam ve hem faydalı hem tavukların sevdiği yiyecekler. İşte bunlar gurk olma içgüdülerinin uyanmasında etkendir. Yani ilkbahar geldiğinde tavuklarınıza acılı, proteinli ve yağlı yiyecekler verin. Çok severler. Bol bol taze yeşilliklerin yanısıra mutlaka bitkisel ve hayvansal çeşitli proteinler içeren yiyeceklerden de olmalıdır. Biliniz ki vitaminler ve proteinler yönünden dengeli ve yeterli beslenen bir tavuğun yumurtaları civcive dönüşmek için eksiksiz kalitede olur ve bu bile tavuğun gurk olmasını etkiler. Proteince zengin yemlerle beslenmeleri önemlidir. Daha geniş ve güneşli ortamda uzun uzun gezinti yapmalarını, güneşlenmelerini, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın. Bunun gibi imkanlar tavukların mutlu olmalarını, kaygılardan uzaklaşmalarını sağlar. Gurk olma içgüdüsünün uyanmasına etki eden temel faktörler bunlardır.

Olmaması gerekenler

Horozların fazlalığı, tavuklara liderlik eden baskın karakterli hibrit yumurta tavukları gibi ırklarla karışık tutulmaları tavuklarda strese ve kaygılara yol açar. Bunlar da gurk olma içgüdüsünün uyanmasını zorlaştırır. Bir zamanlar gurk olmaya ehil iki tavuğum ve bir de asla gurk olmaz denen hibrit bir yumurta tavuğum vardı. O yıllarda horozumuz yoktu. Hibrit tavuk her konuda onlara lider idi. Hatta çoban gibi onları peşine takar gezdirirdi. İkisi de gurk olmadı ama hibrit tavuk iki yıl üst üste gurk oldu. Emin olun ki diğer tavuklarca fazlaca yönlendirilen ve horozlar tarafından sık sık taciz gören tavuklar kolay kolay gurk olmaz.

Gurk olmaya kabiliyetli en iyi kuluçka tavukları

Sık gurk olma açısından en başta sayabileceklerimiz Hint Asil, Cochin ve Silkie (Habeş)tir. Habeşlerin cüceleri (bantam silkie) gurk olmaya daha fazla yatkındır ve yılın herhangi zamanında, yılda 3-4 defa gurk olmaları mümkündür. Diğerleri bizim yerli “Köy Tavuğu“muz ve İngilizlerin Orpington tavuğudur (özellikle buff denen sarımsı devetüyü renginde olanı).

Gurk olması çok zor ırklarda yapılması gerekenler

Aslında uğraşmayıp kendi hallerine bıraksanız daha iyi. Yine de gurk olmalarını istiyorsanız bunlar şu özelliktedir: Yumurtalar yok oluyorsa yeni yumurtalar üretilir. Doğada böyledir. Yuvasında yumurta yoksa kuş kuluçka özelliği kazanmaz. Neslini devam ettirebilmek için bünyesi yeni yumurtalar üretmeye koyulur ya da sonraki yılı bekler. Kuşun içgüdülerinin kuluçkaya yatma özelliğine yönelmesi için yumurtladığı yumurtalar yuvada mevcut olmalıdır. Tavukların kuluçkaya yatma içgüdülerinin uyanmamasının bir sebebi de budur.

O tavuğun sırf kendisine özel bir kümesi ve folluğu olmalı. Ayrıca size yabancılık duymamalı (en azından elinizden yem yiyecek kadar). Kümesine sizden başka insan ve kedi, köpek yaklaşmamalı ki yuvası olan kümesinde sadece sizi dost bilmeye zar zor alışmış tavuk, kümesinin sadece kendisine ait olduğunu ve güvenli olduğunu anlayabilsin. Yaptığı yumurtaları almamalısınız. Alacaksanız her defasında gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte yumurtalar koyun. Zamanla sayısı artan yumurtaları ve “güvenli” yuvası tavuğun içgüdülerini harekete geçirecektir.

Hibrit tavuklar gurk olmaz mı?

Hibrit yumurta tavukları iki veya daha fazla ırkın melezidir. Annenin ve babanın ortak özelliklerini taşırlar. Her ikisinde de gurk olmaya yatkınlık yoksa bunlarda da yatkınlık olmaz. Birinde var ise özellikle babanın mensup olduğu ırkın gurk olma özelliği varsa yeni nesil tavukta da görülebilir. Hibrit olmayan, has ırk olan Ligorinler ve Saray (Sultan) tavukları gurk olmamalarıyla bilinir. Aslında bunlar bir üst konuda anlattığım gibi ciddi mahremiyet olmazsa gurk olmazlar. Köy yerlerinde açıkta serbest yetiştirilen ligorinler bir şekilde yumurtalarını kimsenin görmeyeceği gizli bir yere yumurtlayıp biriktirir ve gurk olur. Bu hem Türkiye’de hem dünyanın her yerinde sık karşılaşılan bir gerçektir. Hibritlerde durum karışıktır. Bazıları yılda bir defa genelde ilkbaharda gurk olur. Bazıları ligorinler gibi mahremiyet ister yoksa asla gurk olmazlar.

Tavukların kışın gurk olmaları meselesi

Güney-kıyı kesimlerimizde tavuklar ocak-şubat aylarından itibaren gurk oluyor. Sebebi gündüzlerin kısalmasının aralık ayı sonunda sona ermesi ve yılbaşından itibaren gündüzlerin çok yavaş da olsa uzamaya başlaması ve bunun yanı sıra tavukların güneşlenme süresinin ve güneş ışınlarını hissetme süresinin artmaya başlamasıdır (daha doğrusu güney illerimizde kışın güneşli günlerin diğer yörelere göre daha fazla olması ve sıcaklığında da daha fazla artmasıdır). Özellikle şubat ayı ortasından itibaren güney illerimizde artık dondurucu kış soğuğu riski biter. Az soğuk, ılık günler başlar. Tavuklar için hiç sorun yok ama yumurtalardan yeni çıkacak civcivler hayatta kalmayabilir. Nisan ortalarına kadar hava şartları civcivler için çok fazla riskli. Onun için kışın içerisi fazla soğuk olmayacak bir gurk kümesi şart. Eğer o yumurtalar yumurtlanırken tavuklar zengin ve çeşitli besin değeri olan yiyeceklerden yemişlerse o yumurtalardan çıkacak civcivler çok dirençli olur. Annelerinin de ısıtması ile civcivler kışı sağ salim atlatır.

Tavukta gurk halinin giderilmesi

Gurk olmuş tavukları engellemek bir zulüm olup yapılmasını tavsiye etmem. Fakat bazı durumlarda tavuğu gurktan kesmek gerekebilir. Döllü yumurta ya da analık edeceği civciv bulmak mümkün değilse veya tavukta bir hastalık olup kuluçkaya dayanamayıp ölme riski varsa.

Gurk soğutma kafesi: Tavuğun gurktan vazgeçmesi için kendi haline bırakıp bir köşede oturmasına göz yummamalısınız. Gurk hali kronikleşirse sonu ölüm olabilir. Böylesi durumlarda uygulanması gereken en sağlıklı metot bir kafes şeklinde tel örgülü bir alan oluşturmaktır. Çok havadar olmalı. Yere basacağı yer tel örgü olmalı (hatta yere temas etmemeli, alttan da hava almalı) ve tavuğun oturacağı folluk benzeri yer olmamalı. Sadece tünek olabilir. İçeriye yemlik ve suluk koymayı unutmayın. Böylece tavuk üç veya dört gün içinde normal hale döner.

Gurk tavuk kümesi

Sakin bir köşede tertemiz bir kümes hazırlamalısınız. Zemin düz ve pürüzsüz beton olmalıdır. Betonun üzeri saman veya talaş ile kaplanacak. Duvarlar kireç ile iyice badana edilecek. Bütün bunlar bitlerin kolayca barınamaması için önlemler. Kümesin iç kısmının her yönden genişliği 1m, yüksekliği de 1m olmalıdır. Bir tavuk burada kuluçkaya yatacak ve civcivleri palazlanana kadar (ortalama 40 gün) bu kümeste bir arada, çoğu zaman kapalı yaşayacaklar. Bundan dolayı kümes verdiğim ölçülerden biraz daha geniş olabilir ama kesinlikle daha dar olmamalıdır. İçeriye tünek yapmayın. Sadece folluk olacak. Ön cephe boydan boya sağlam tel örgü kapı olmalıdır. Kapı sadece insan eliyle açılabilir tarzda ve sıkıca kapalı kalabilir şekilde yapılmalı. Diğer tavuklar girmemeli. Farelerin girmemeleri için her tedbiri almalısınız.

Kuluçka folluğu

Kuluçka folluğu kümesin kapıdan uzak köşesinde duracak. Tavuğun adım atarak girip çıkacağı derecede alçak olmalı. Tavuk yumurtaların üzerinde otururken kenarlar daha yüksek olmalı ki yumurtalar yuvarlanıp gitmesin. Folluk zemini havadar olabilecek kuru otlarla 3-4 parmak örtülmüş olmalıdır. Tavuğun çevresi de aynı otlarla çevrelenmiş olmalı. Böylece ara sıra gagasıyla kuru otlardaki çörçöp ince dalları çevresine daha iyi yerleştirmeye çalışarak yerini daha da benimsemiş olur.

Döllü yumurta gerekliliği

Çünkü dölsüz yumurtalarla civciv üretimi olmaz. Bunun için 10 ayı doldurmuş,  2 yaşına henüz basmamış tavuklar ve horozlar gerekiyor. Çünkü yumurtaların döllü olmasının en garantili yolu bu yaş aralıklarındaki hayvanların çiftleşmelerinden yumurta almaktır.

Kaç tavuğa kaç horoz? 5 tavuk başına en fazla 1 horoz fazlasıyla yeterli. Aşırı çiftleşmeye maruz kalan tavuklarda gurk olamama sorunu baş gösterebiliyor. 15 tavuk için 3 horoz yeterli. Daha fazla olmamalı. Bir tavuk haftada sadece bir defa horozla çiftleşse bile yumurtalarının döllü olması için yeterlidir. Ayrıntılı bilgi için ⇒ şu sayfaya bakın.

Gurk tavuğu kuluçkaya yatırmak

İlkin sahte veya önemsiz yumurtalarla tavuğu üç gün deneyin. Hem son bir iki yumurtası varsa onları da yumurtlamış olur. Sebatlı olduğundan emin olunca esas yumurtaları koyun. Yumurta sayısı tavuğun altına rahatça sığacak sayıda olmalı. Fazlasından kaçının. Küçük ve zayıf yapılılarda en fazla 6 – 8, cücelerde daha az, normal tavuklarda en fazla 12, çok iri ırklarda ise 15 taneye kadar olabilir. İyi ırklardan tavuk yumurtaları bularak folluğa koymalısınız.

Hint ve Köy tavukları fazla akıllı oluyor. Her yumurtayı kabul etmeyebilirler. Yumurtayı folluktan atarlar. Bunlardan bazıları başka ırktan tavuk civcivlerini kendisi çıkarsa bile kabul etmiyor. Ya kendisinden uzak tutar ya da öldürür. Tedbirli olmalısınız.

Tavuk kuluçkada yatarken gereken bakımı

Kuluçkadaki gurk tavuğun hemen önüne su ve yiyecek konması hep tavsiye edilir ama yanlış. Oturduğu yerden yem yemesi, su içmesi sakıncalı. Bu hata yüzünden günlerce yerinden kalkmayan ve yumurtaları çevirmeyen gurk tavuklar biliyorum. Her gün folluktan uzaklaşması, ortalama 10 dakika dolaşması, yumurtaların bu sırada biraz soğuyup havalanması gerekiyor. Sonra tavuk geri döner, yumurtaları tek tek özenle çevirir ve üzerlerine oturur. Yumurtaların çevrilmesi hayati önem taşıyor. Kümesin içerisinde diğer köşeye su koyun. Tavuk istediği zaman kalkıp içebilir. Su her gün tazelenmelidir.

Kümesin kapısını siz veya ilgilenecek biri orada olmadığınız sürece kapalı tutmalısınız. Günde bir defa öğleye doğru kapıyı açın, kümesin önüne yem dökün ve tavuk dışarı çağırın. Tavuk dışarı çıkıp çevrede biraz gezinmeli, toprakta debelenip varsa bitlerini dökmeli ve yem yemelidir.

Civcivler çıkana kadar ve çıkım aşamasında tavuğu rahatsız etmemelisiniz, altına bakmamalısınız, yumurtalara el sürmemelisiniz. Ancak tavuk kalkıp gezindiği zaman yumurtalara bakın, kırık varsa temizleyin, follukta birikmiş pislikleri giderin, gerekirse zemini, otları yenileyin.

Kuluçka döneminde toprak banyosu ihtiyacı

Tavuklar özellikle son haftada her gün nemli toprak arar, bulur ve içinde var gücüyle eşelenerek debelenip tüylerini nemlendirmeye çalışır. Sebep yumurtaların son günlerde nem etkisiyle yumuşamaya başlamasının gerekmesi. Yani civcivlerin yumurta kabuğunu kolayca delebilmeleri içindir. Dolayısıyla tavuğun günlük 10-15 dakikalık gezintilerinde toprak banyosu imkanı sağlamanız lazım. Bundan başka yapacağınız şey son 7 günün başlangıcında folluktaki otları tam kuru değil %80 kuru otlarla değiştirmektir. Veya kuru otları bir miktar yaş otlarla karıştırabilirsiniz. Yumurtalara nem sağlamaları için gerekiyor. Civciv üretimi işinde bütün bunları bilmeli ve dikkatli olmalısınız.

Kuluçkadaki yumurtaların açıkta kalıp soğumalarının zararsız süreleri

Doğal yoldan civciv üretimi işinde verimi düşüren faktörlerden biri yumurtaların uygunsuz ısı derecelerine maruz kalmalarıdır.

1) 32C – 36C dereceler arası günde bir saate yakın.

2) 37C ve 38C derecelerde sınırsız süre.

3) 39C derece ve üstü aşırı sıcaklarda yumurtaların açıkta kalması 15 dakikayı geçmemeli. Yoksa yumurtalar sıcaktan zarar görür.
— Peki bu durumda tavuğun yumurtalar üzerinde oturmasının faydası nedir?
Aşırı sıcak havada tavuk bünyesinde serinletici mekanizma devreye girer. Yani hava 40C derece veya daha fazla sıcak olsa bile tavuğun vücut ısısı 38 dereceden daha fazla yükselmez. Böylece altındaki yumurtalar aşırı sıcaktan zarar görmez, güvende kalırlar.
Vücutta serinletici doğal sistem çalışınca tavuğun ağzı devamlı açıktır. Nefes alma sıklaşır. İçeride hava sirkülasyonu artınca, hava içerideki nemi dışarı sürükler. Nem sıcaklığı kendisiyle beraber dışarı götürür. Onun için böyle aşırı sıcak günlerde kuluçkada oturan tavuğun gagasıyla kolayca ulaşacağı bir yere temiz içme suyu koymalısınız. Çünkü bünye serinlemek için devamlı su kaybetmektedir.

4) 20C – 30C dereceler arası normal sıcaklarda bu sıcakların durumuna göre 20 dakika – 40 dakika kadar.

5) Serin bahar günlerinde, 15C – 20C dereceler arasında 20 dakikayı geçmemeli.

6) Kış soğuklarında en fazla 15 dakika..

Genel ve özet bilgi:
— Yumurtalardaki embriyoların soğukta kalmalarından doğacak zarar son günlerde daha yüksektir.
— Yumurtaların aşırı sıcaklardan zarar görmesi en çok ilk haftada olur. Son günlere yaklaştıkça fazla sıcağın zarar verme riski git gide azalır.
— Isı dengesizliklerinin sık tekrarlanması embriyoların yaşam şanslarını azaltır. Sonuçta yumurtalardan sağ çıkan civciv sayısı daha az olur. Ne kadar dengesizlik, o kadar çok kayıp.

Civciv kaç günde yumurtadan çıkar?

Tavuk türünde bir civcivin yumurtada gelişip dışarı çıkması genelde 21 gün sürer. Fakat bu süre geneldir. Yani gerçekte 18 gün ile 22 gün arasında değişir. Nadiren 24 gün sürebilir. Bu değişiklikler ırk özelliği olduğu gibi ırklarla ilgili olmayıp nesil hatlarına göre de olabiliyor. Ayrıca bir de şu etkenler gün sayısının değişmesinde rol oynar: Tavuğun sağlık durumuna bağlı vücut ısısı eksikliği / fazlalığı ve ortamın sıcaklık / soğukluk şartlarından kaynaklanan durumlara göre bu süre bir – iki gün kısa veya uzun olabiliyor.

Civcivlerin farklı günlerde yumurtadan çıkmaları yukarıdaki sebeplerin yanı sıra eğer yumurtalar kuluçkaya konmadan önce sıcak yerde beklemişlerse embriyo gelişimi o günlerde devam etmiştir ve bu yumurtalardan daha erken civciv çıkar.

Eğer kuluçkaya birkaç gün araya yumurta koymuşsanız: Hepsi aynı günde çıkmayacağı için, yumurtalardan erken çıkan civcivleri gurk tavuktan uzakta evinizde, ortalama 35 derece sıcaklığı olan özel bir ⇒ bakım kutusunda beslemeli, bütün civcivler çıktığında tavuk uyurken civcivlerin tamamını tavuğun kanatları arasına koymalısınız.

Havalar serin veya soğuk gidiyorsa civcivler kötü etkilenir. Onun için serin günlerde ya kümesi ısıtın ya da civcivler ısınmak için tavuğun altına sığınacakları için civciv yemlerini tavuğun önüne ve çevresine dökün ve su içme kabını da unutmayın.

Gurk tavuğu ve civcivleri ayırma vakti

Bunu zaten gurk tavuk bir an önce halleder. Ortalaması 40 gündür. Civcivler biraz palazlanınca tavuk artık onlarla hiç ilgilenmez ve hatta yeniden yumurtlamaya başlar.

İlgili diğer yazılar

1. ⇒ Kuluçka için yumurta saklama, seçim, biriktirme
2. ⇒ Yumurta oluşumu, döllenmesi ve civciv embriyosu
3. ⇒ Yumurtada embriyo gelişimi var mı ışıkla kontrol et

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Tavukların gurk olması kuluçkaya yatmaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Enes, Konya dedi ki:

  Tavuğum 1-2 haftadır gurk sesi çıkarıyor follukta olduğu zaman fazlasıyla kabarıyor lakin belli bir süre yatıyor sonra kalkıyor bir daha yatmıyor. Son iki üç gündür normal dolaşırken elimi uzattığımda kabarıyor. Lakin hiç uzun süreli yatmıyor. Yalancı gurk dediklerinden olabilir mi? Kızıştırmak için bir şeyler yapabilir miyim?
  ***
  Mecburi grup hayatında böyle sorunlar çok sık oluyor. Yapılacak bir şey yok. İşiniz şansa kalmış. Belki başka bir sefer (muhtemelen gelecek yıl) aynı tavuk veya başka bir tavuk sorunsuz gurk olabilir.

 2. İlhan, Samsun dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu altına kaç yumurta koymalıyım? Orta boy köy tavuğu. 13 tane koysam çok gelir mi yumurtayı dönderebilir mi acaba?
  ***
  Altına rahatça sığacak sayıda olması lazım. 5 ile 8 arası tahmin ediyorum.

 3. Ahmet, İskenderun dedi ki:

  9 tavuk 1 horozum var. Tavukların biri yaklaşık 2-3 haftadır gurk gurk diye geziyor. Acaba ne yapmalıyım? Tavuk sıradan köy tavuğu.
  ***
  Zorunlu grup hapsinde böyle vakalar sık sık oluyor. Yatmıyorsa uğraşmayın. Yapılacak bir şey yok.

 4. Leyla Y. -Tuzla dedi ki:

  Benim tavuğum 11 gündür gurk yatıyordu. Bugün yedirmek için gittiğimde kalkmış yumurtaların üstünde ayakta duruyor yatmak istemiyordu. Yumurtalar soğumuştu. Kontrol ettiğimde üçünde canlı civciv gördüm. O yumurtaları iki gün önce yatan tavuğun altına koydum. İyi mi yaptım bilmiyorum. Tavuk neden gurktan kalkar?
  ***
  İyi yapmışsınız. İş işten geçmediyse o civcivler gelişime devam eder. Kuluçkaya yatma sürecinde tavuk her gün veya haftada bir iki gün toprakta eşinme debelenme imkanı bulamazsa bitlerini dökemez. Bu da tavuğu çok fena halde güçsüz bırakır. Gurk hormonları sönüp gider. Sebep büyük bir ihtimalle budur.

 5. Hazal D. -Hakkari dedi ki:

  Benim tavuğum 10 gündür gurk ama hiç yiyip içmiyor. Dışarı çıkarınca da kaçıp yumurtalarına gidiyor. Toprak banyosu yapmıyor. Ne yapayım?
  ***
  Mutlaka su içmiştir. Kendi haline bırakın. Yakınında yemi suyu bulunsun. Bu günlerde veya en azından son birkaç günde toprak banyosu yapmaya başlar.

 6. Tuğba, Eskişehir dedi ki:

  Bugün imkansız ama yapmak istediğim birşeyi yaptım. Tavuğu tuttum saman dolu kasanın içine yatırdım biraz yem verdim sakinleştirdim. Altına 1 tane yumurta koydum ve tavuk yumurtayı görür görmez etrafında dolaşıp gagasıyla yumurtayı altına sürükledi ve yattı. Çok şaşırdım yarına kadar bekliycem kalkmazsa altına birkaç tane daha yumurta koyucam :D

 7. Nebi, Malatya dedi ki:

  Tavuğum tüy kabartıyor ama hala yumurtluyor. Arada bir gurk sesi çıkarıyor. Onun için ben de onu folluğa koydum ama içindeki yumurtaları kırmış. Gurk mu değil mi bilemiyoruz.
  ***
  Gerçekten gurk olsa bile zorlamayacaksınız. Hatta siz yatmasını istemeseniz bile inatla yatar. Onun için zorlamayın. Gurk olmaları hiç önemli değil. Önemli olan şey kararlı bir şekilde kendilerinin yatmada inatçı olmalarıdır. Bu varsa tamamdır. Ama yoksa sakın zorla yatmasını sağlamaya çalışmayın. Genellikle kötü şeyler oluyor. 10 gün zar zor yatıp sonra isyan eden, bir türlü yatmayan, hatta ölen tavuklar var.

 8. Zeliş, İstanbul dedi ki:

  Benim tavuk 25 gündür gurka du. 12 yumurtadan 6 tanesini farklı günlerde kırdı. 6 yumurta kaldı. 5 gündür gündüzleri fazla oturmuyor. Ayrıca 21 günü geçti hala civciv çıkmadı. Kırılmayan yumurtaları ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Galiba küçük yapılı bir tavukmuş. Fazla yumurtaları idare edememiş. Altına sığacağı kadarı kalmış ama sonuçta hiç civciv yok. 25 gün dolmuşsa artık ümidinizi kesin. Kırılmadan kalan yumurtalar ya fazla sayı yüzünden dışarıda kalmış, yeterince ısınamamış ve yarı yolda ölmüşler ya da yumurtalar en başta dölsüz veya bayattı.

 9. Ahmet, Elazığ dedi ki:

  Benim tavuğum 3 gündür civcivleri çıkardı ama hala yatıyor. Yerini değiştirdim. Ne yapabilirim?
  ***
  Civcivler hareketlenip ortada dolaştıkça tavuk da aynı şekilde dolaşacaktır. Yanlış bir şey yok. Civcivler ilk üç gün boyunca hiçbir şey yemeseler içmeseler bile gayet sağlıklıdırlar.

 10. Perihan, Zonguldak dedi ki:

  Gurk tavuk 27 temmuzda günü bitiyor. 21 temmuzda yemek su vs ihtiyaçları için dışarı çıkarttık. Bayram telaşı ile unutmuşuz. Hava sıcaklığı 32 nem %65’lerde. Yumurtalardan ümidi kesmeli miyiz? Sabah çıkarmıştık. Akşam 19.30 gibi fark ettik.
  ***
  Bilemem. Bekleyip göreceksiniz.

 11. Arife, Osmaniye dedi ki:

  Merhaba bizim tavuk iki üç haftadır gurktu. Annem iki üç yıldır tavuklar civciv çıkarmıyor diye yatırmadı. İki üç hafta boyunca hep yuvadan dışarıya attık ama kızgınlığı geçmedi, yuvasına geri gitti yattı. Ben de acıdım altına 10 tane yumurta koydum 3 gündür yatıyor şimdi.
  ***
  Hayvana eziyet etmektense birkaç civciv altına koysaydınız onlara analık eder ve gurk etkisinden çıkardı.

 12. Osman U. -Tekirdağ dedi ki:

  Benim derdim aşırı gurk olan tavuklar. Her biri bu sezon 2-3 kez gurk oldu. Tabii yumurta verimi düştüğünden rahatsızım. Ayrıca 10-12 tavuğun aynı günlerde gurk olması bana yer sorunu yaratıyor. Daha önceki son gurklarda kümeste yatmalarına göz yumdum. Civcivler diğer tavuklarla birlikte bahçede gezinmeye başlayınca da kedi ve atmaca-saksağan fare gibi hayvanlara yem oldular. Kalabalık bir tavuk grubunun gurk olmaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Sakin karakterli tavuklar onlara liderlik taslayacak üstünlükçü karakterli tavuklarla karışık olunca pek gurk olmazlar. Bunu yapın. Ya da horoz sayısını arttırın. Aralarında onları yönlendirecek, hareketlerini sınırlandıracak liderler olması lazım.

 13. Recep, Bursa dedi ki:

  2 yaşındaki köy tavukları gurk olur mu? Kaç yaşına kadar gurk olurlar?
  ***
  Şimdiye kadar olmamışsa sizin tavuklar başka bir şeydir. Kendi sayfasına bakın: Köy Tavuğu nedir? Özellikleri ve fakları nelerdir?

 14. Recep, Bursa dedi ki:

  1 yaşında iken gurk olan tavuklar gelecek sene 2 yaşında olduğunda da tekrar gurk olurlar mı ve kaç yaşına kadar gurk olurlar.
  ***
  Hiç belli olmaz. Çünkü insanların yanında tavukların doğası ve içgüdüleri tamamıyla bozuk oluyor. Hangi tavuk ırkı olursa olsun doğada tamamen özgür, vahşi hayat yaşayan tavuklar sürekli yumurtlamaz. Sadece yılda ya bir ya iki dönem ortalama 10 kadar yumurtlar ve gurk olup civciv çıkarırlar. Dönem sayısı yılda ikiyi geçmez. Dolayısıyla tüm yıl yumurtladıkları yumurta sayısı da 20 kadardır. Ve tüm ömürleri boyunca kesintisiz her yıl aynen böyle devam ederler.

 15. Nur, Almanya dedi ki:

  Merhaba. Ben bahçemde hobi olarak 4 tane tavuk besliyorum. Horoz yok. Tavukları 2-3 haftalık civcivken aldım ve şimdi 8 aylıklar. Tavuklardan bir tanesi bahçede kendine bir yer buldu ve 4 gündür sürekli orada yatıyor. Kalkmıyor, gezmiyor, yemiyor. Akşamları zorla alıp kümese diğerlerinin yanına koyuyorum. Bunu hiç istemiyor. Tüylerini kabartıyor ve “guk, guk” diyor. Üzülerek neyi var diye internetten araştırıyorum. Sayfanızda okuduğum bilgilerden gurk olduğunu düşünüyorum. Horozsuz gurk olur mu? Tavuğum için ne yapabilirim?
  ***
  Evet bunun için horozla yaşamaları gerekmiyor. Ama horoz olmazsa yumurtalar dölsüz olur ve o yumurtalardan civciv olmaz. Benim tavsiyem iki üç tane civciv bulun ve gece uyurken kanatlarının arasına koyun. Onlara annelik eder ve bu sayede her şey yoluna girer. Ya da döllü yumurtalar bulmalısınız. Kuluçkaya yatıp civciv çıkarsın.

 16. Nur, Almanya dedi ki:

  Civcivlere ne kadar süre annelik yapacaktır?
  ***
  Yaklaşık 40 gün. Sonra civcivlere ilgisi kaybolur.

 17. Hasan, Sakarya dedi ki:

  Gurk tavuğun altında 8 yumurta var 2 gün önce oturdu altına 3-4 yumurta daha koysam olur mu?
  ***
  Tavuk büyük boy değilse 8 yumurta anca sığar. Daha fazlasını tavsiye etmem. Hem eğer ilk civcivler fazla hareketli olursa tavuk onların peşinden gider onları gezdirir ve diğer yumurtalar soğukta kalır ve içindeki civcivler çabucak ölür. Veya bulundukları ortam soğuksa ilk çıkan civcivler fazla hareketli olmaz. Bir iki gün annelerinin sıcaklığında barınırlar. Bu takdirde tavuk yumurtaların üzerinde oturmaya devam edeceği için sorun çıkmaz. Veya (en iyi çözüm) ilk civcivleri tavuktan alıp evde lambalı sıcak kutuda beslersiniz. Diğerleri yumurtadan çıkınca evde tuttuğunuz ilkleri anneye geri verirsiniz.

 18. Diyarbakır dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu. Yumurtaları bırakmak için belli başlı gün var mı yoksa hangi gün olduğu fark etmiyor mu?
  ***
  Ne kadar çabuk o kadar iyidir.

 19. Nedim Ç. -Urfa dedi ki:

  Bende bir Sultan tavuk var. 15 yumurta yaptı. Ne zaman gurk olur ya da oturması için ne yapmam gerek?
  ***
  Olmaz. Hiç umut yok.

 20. Sedat, Diyarbakir dedi ki:

  Yeni yumurtaya başlamış tavuklar kaç gün veya ne kadar süre sonra gurk olup kuluçkaya yatar?
  ***
  8-10 arası sayıda yumurta yaptıktan sonra. Doğal özellikleri böyle. Ama doğada olmayınca stres icabı gurk olmaz ve yumurtlamaya daha fazla devam ediyorlar. Sonra bünyeleri yorulup bir süre dinlenir, sonra yine yumurtlamaya başlar, bu kısır döngü devam eder.

 21. Şerif A. -Denizli dedi ki:

  Tavuğum bugün gurk oldu iki hafta önce kulucka makinesine yumurta koymuştum bu yumurtaları tavuğun altına koysam civciv 12 gün sonra çıkmış olacak tavuk bunlara bakar mı?
  ***
  Evet kesinlikle bakar. Yumurta sayısı çok fazla ise tavuğa 4-5 yumurta verin. Diğerleri makinada devam etsin. Civcivler çıkınca onları tavuk uyurken gece saatlerinde tavuğun kanatları arasına yerleştirirsiniz.

 22. Umut, İzmir dedi ki:

  Tavuklar için gurk olmada yumurta sayısı önemli midir? Belirli bir yumurta sayısında mi gurk olurlar yoksa sayının bir önemi yok mu?

  ***
  Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Olacakları varsa olurlar. Horoz sayısı çok ise ya da hibrit yumurta tavukları ile karışık beslenen gurk olmaya ehil tavuklar bu sebeplerden dolayı gurk olmaz. Genelde böyledir. 6-7 tavuk başına en fazla 1 horoz olması lazım. Tavuk sayısı 15’e kadar 2 horoz. Böyle hesaplayın.

 23. İsimsiz dedi ki:

  Benim ataks tavuğum gurk oldu kuluçkaya yattı. 15. gününde benim oğlan bilmeyerek yumurtaları almış dolaba koymuş. 1 saat kaldı. Ben tekrar yerine koysam da ertesi gün tavuk kuluçka dönemine son verip yatmayı bıraktı. Sonrasında baktım ki 9 yumurtanın 8inde yavru varmış. Tavuk yatmaya devam etse yavru çıkar mıydı? ikinci sorum neden yatmayı bıraktı? Yeniden yatma imkanı var mı?
  ***
  1 saat fazla uzun bir süre değil. Büyük bir ihtimalle problem olmayacaktı ama tavuk vazgeçmiş. Bunun sebebi ise buzdolabında soğumuş yumurtaların tavuk bünyesine etki edip hormanlarda değişikliğe sebep olmasıdır. Keşke yumurtaları biraz ısıttıktan sonra tekrar tavuğun altına koysaydınız. Bundan sonra tekrar gurk olur mu, önce birkaç yumurta yumurtlaması lazım. Sonrasında tekrar olabilir veya gelecek yıla kalır.

 24. Hüseyin K dedi ki:

  Gurk bastırırken eski toprak insanı yani dedelerimiz ve ninelerimiz eski ay tabiri kullanıyor yeni ayda gurk bastırılmaz diyor. Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.
  ***
  Yanlış bir şey. Ben de ihtiyar sayılırım ve çocukluğumdan beri hiç bir yaşlıdan hiçbir köy insanından böyle bir şey duymadım. Zaten siz bastıramazsınız veya tavuğun kuluçkaya yatmasını zorla yapamazsınız. Tavuğun bünyesi gurk olmuşsa önemli olan şey budur. Ne zaman olursa olsun zaman uygundur. Yukarıda açıklamaları var.

 25. Melly, Samsun dedi ki:

  Tavuğun 1 haftadır kafası ve kanatları düşük ayakta duruyordu. Hasta sandık vitamin VS verdik. Şimdi ise gurk gurk yapıyor yemek çok az bazen hiç yemiyor ve kümesi içinde ayakta duruyor. Yatmıyor ama gezmiyor da. Ne yapmam lazım?
  ***
  Bilemiyorum hasta mı değil mi yoksa hem hastalık hem gurk ikisi birden mi oldu.. veya hastalıktan dolayı verdiğiniz ilaçlar hormonları etkileyip gurk olmayı sağlayan hormonlar oluşmasına sebep olmuştur. Eğer gurk olmuşsa yumurtalı folluk olursa yatar. Bunu deneyin. Ayrı bir kümes ayarlayın. İşe yaramazsa ve gurk özelliği devam ederse sıcak bir günde öğle saatinde su dolu kovaya sokup çıkarın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.