Tavukların toprak banyosu ve faydaları

Tavukları toprak banyosu yapmaya iten pekçok etken var. Belki hepsini bilemeyiz. Bu etkenlerden birkaçı: Bit vb parazitlerden kurtulma ihtiyacı, sıcak günlerde serinleme gereksinimi, kuluçkadaki tavuğun son günlerde yumurtaları yumuşatmak için tüylerini nemlendirme ihtiyacı, kasları çalıştırma ihtiyacı, derideki ölü tabakadan kurtulma ihtiyacı..

Toprak banyosunu nasıl yaparlar?

Ayaklarıyla toprağı eşeleyerek topraktan böcek, kurt gibi mini canlıları ve mini taşları yeme ile başlarlar. Taş-kaya kırpıntıları tavukların sindirim sistemi için gereklidir. Eşelenirken hızlanırlar. Toprağı ayaklarıyla kazarak içinde kuvvetle eşelenir ve debelenirler. Her yerlerini, kafalarını, boyunlarını, yüzlerini gözlerini dahi kuvvetle toprağa sürterler. Çok hızlı eşelenme-debelenme hareketleriyle bir hayli enerji yakarlar. Kaslarının her lifi tüm güçleriyle çalışır. Bundan anlayacağınız gibi toprak banyosu toprak içinde topraklanmaktan ibaret değil, tam manasıyla bir spor aktivitesidir.

Toprak banyosu yapan tavuklar

Toprak Banyosu tavukların sporudur

Nasıl ki insanlar için sağlıklı yaşam dengeli beslenme ve spor yapmakla mümkündür aynı şeyler tavuklar için çok daha fazla gereklidir. Çünkü toprak banyosu sayesinde bütün kaslar şiddetle çalışır. Bit ve benzeri parazitlerden kurtulurlar. Toprak banyosu sayesinde eski tüy ve derilerinin kolay dökülmesi gerçekleşir.

Etlik ırklardan tavukların toprak banyosuna çok daha fazla ihtiyaçları var. Bacak kasları ve kalp kasları en iyi böyle idman yapmış olur. Enerji yakarken yağ birikimlerinde azalma ve yeni yağlanmalar olur. Hatta bu sayede tavukların etinin daha lezzetli olacağı kesindir.

Toprak banyosundan mahrum kalan tavuklar yaşlandıkça ayaklarda ve bacaklarda sorunlar oluyor. Kütürüm olma problemi bile başgösterebilir. Etlik ırklarda kalp yetmezliği gibi sorunlardan ölmeler sık görülür. Oysa serbest yetiştirilen ve toprak banyosundan mahrum kalmayan etlik tavuklarda bu sorunlar olmaz.

Tavuklarınıza bu imkanı sağlayın

Kesinlikle gereklidir. Hem de her zaman. Bahçe veya toprak alan yok ise büyük leğenlere toprak doldurun. Bahçe olsa bile tertemiz doğal arazilerden ara sıra farklı toprak getirin.

Bit mücadelesinde faydası

Bitlenen tavuklar kuru toprak arar. Toprağa odun külü karıştırmak tavukların bitlerden kurtulmasında külsüz kuru topraktan daha faydalı olur. Bu arada, tavukların bitlenmesi bir bakıma tavuk sağlığı için bir nimettir diye düşünebiliriz. Çünkü bitler sayesinde tavuk toprak banyosu yapmaya ihtiyaç duyar ve spor yapmış olur. Bu da tavuğun bünyesini daha sağlıklı ve daha dirençli kılar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavukların toprak banyosu ve faydaları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Uğur dedi ki:

    Tavukların eşelendiği yere bol bol kara gübre döküyorum solucan, kırkayak ve haşereler gibi canlıların artmasını sağlamak için. Bu yaptığım doğru mudur? Tavuklar hastalık kapar mı hep gübre içinde eşelenmekten?
    ***
    Yanlış yapıyorsunuz. Gübrenin niteliğine göre hastalık kapabilirler. Bundan sonra hiç yapmayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.