Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri

Tavuklarınızın yanına yeni tavuklar kattığınızda eskiler yenileri dışlarlar. Gagalayıp yeni tavukları yaralarlar, yiyebilirler bile (kanibalizm). Önemli bir sorundur. Tavukları birbirine alıştırma yolunu bilmeniz gerekir. Yoksa yeni geleni öldürebilirler.

Çok geniş bir bahçede yeni tavuklar eskilerinden uzaklaşınca eskiler peşlerine düşmez. Zamanla alışıp kabullenirler. Fakat dar alanlarda mutlaka 15 gün tel örgü bölmesi ile ayrı tutmanız gerekir.

Tavukları birbirine alıştırmak

Tavukları birbirine alıştırma yolu

Hem gündüz boyu yaşadıkları yeri hem de gece uyudukları kümesi tel örgü ile ikiye ayıracaksınız. Yeniler bir tarafta, eskiler bir tarafta kalacak. Sevdikleri yiyeceklerden tel örgü boyunca her iki yana serpin. Bir arada, birbirlerine çok yakın ama birbirlerine zarar vermeden karşılıklı birbirlerini çok yakından görerek yem yiye yiye zamanla birbirlerine alışırlar. Her gün yerlerini değiştirmelisiniz. Yani bugün sağ tarafta olanları yarın sol tarafta, bugün sol tarafta olanları yarın sağ tarafta tutun. Hem kümeste hem bahçede her gün birbirlerinin yerini almaları birbirlerine alışmalarını çabuklaştırır ve kesinleştirir. 15 gün dolduktan sonra engelleri kaldırırsınız.

Aynı kümeste birbirlerine yakın uyumaları da gereklidir. Tel örgüyle ayrı kalmalarını kümes dışında yapmanız yeterli olmaz. Hatta aynı yerde uyumaları birbirlerine alışmaları için daha etkili olur. Onun için tel örgü bölmesi uygulamasını kümes içinde de yapmalısınız.

İstisnalar

Hint-Asil tavuk ırkının tam safkan bireylerinin bazılarında geçimsizlik çok fazladır. Onların doğal özellikleri böyledir. Tavuklar tavukları, horozlar horozları düşmanlıkla dışlarlar. Bunlar için yapılacak şey yok. Bir tavuk + bir horoz, ikisi bir arada, çift olarak diğerlerinden ayrı yerde bulunmaları gerekiyor. Başka çare yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Çolak dedi ki:

  4 tane ataks tavuk, 1 yaşlı horoz var: Bunlar 6 aylık ferikleri, 5 adet horozu ve civciv tavukları yanlarına koymuyorlar. Ne yapayım? Bahçede ayrı ayrı geziyor kümese hiç giremiyorlar.
  ***
  Karışık yazınızı elimden geldiğince anlaşılır etmeye çalıştım. Galiba çok fazla sayıda horoz var. Bir tavuk grubunda bir tane horoz olmalı. Ya daha anlaşılır yazın ya da kendi anladığım kadarıyla derim ki çok sayıda horoz iyi değil. Horozları azaltın. Tavuklar zamanla birbirlerini kabullenirler. Ama bu arada birbirlerini kabulleninceye kadar sakın hepsini bir arada bir kümese hapsetmeyin. Yoksa birbirlerini öldürücü derecede yaralarlar.

 2. Melek, Bursa dedi ki:

  Civcivken alıp büyüttüğümüz 3 tavuk bir horozumuz vardı. Zirai tavuklar guruk olmuyor diye yerli tavuk aldık. Neredeyse 3 ay oldu ve horoz sürekli yeni tavuğu dövüyor. Diğer tavuklar kabullendi ama horoz asla kabullenmiyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Dövmenin yanısıra onunla çiftleşmeye de yanaşmıyorsa anlaşılan onu horoz sanıyor. Bu durumda yapılacak bir şey yok. Ya horozu değiştirin ya da en az iki tavuk daha alın. Belki çoklukta horozun huyu değişir.

 3. Ankara dedi ki:

  Tavuğumun biri yumurtladı 6 ay önce. Şu an 4 tane piliçim var ama horozum bu piliçleri kovalayıp dövüyor. İlk önce kendi anneleri dövmeye başladı. Ben bunları ayırdım. Yaklaşık 4 ay geçti. Şimdi birleşmiyorlar. Ne yapmam lazım?
  ***
  Hiç normal değil. tavuk ve horoz kendi büyüttükleri civcivlere asla düşmanlık etmez. Tavuklar civcivlere ortalama 40 gün annelik eder. Sonra ilgilenmez ama düşmanlık da etmez. Siz galiba çok küçük bir alanda sıkışık tutuyorsunuz. Sebep bu olabilir. Ben 15 sene aralıksız tavuklarla uğraşmışımdır ama böyle bir şey hiç olmadı. Ya ayrı tutmaya devam edin ya da düşmanlık edenleri kesip yiyeceksiniz.

 4. Cem A. -İstanbul dedi ki:

  7 tane tavuğum var. Bir Hint horozu aldım. Bu horoz kendi ırkı olmayan tavuklara zarar verir mi?
  ***
  Belli olmaz. Her biri insanlar gibi başka başka kişilik özellikleri taşır. Madem almışsınız tavuklara nasıl davrandığını görüyorsunuzdur zaten.

 5. Kartal, Batman dedi ki:

  Birbuçuk aylık dönemde ç tane civcivim vardı dün iki tane daha civciv aldım eskiler yenileri Gagalayıp kovalıyor. Ayrı bir karton kutuya aldım. Arada bir aynı alanda dolaştırıp yine ayırıyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum yardımcı olur musunuz. Yeni aldıklarımın renkleri de çok farklı o sebepten dışlamış olabilirler mi?
  ***
  Ayrı kutularda durdukça birbirlerine alışmaları imkansız. Aynı kutuda olacaklar. Kutuyu birbirlerini görecekleri şekilde bir tel örgü ile ikiye ayırın. Böylece birbirlerinin görüntülerine, seslerine, kokularına en geç 10 günde alışırlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.