Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri

Tavuklarınızın yanına yeni tavuklar kattığınızda eskiler yenileri dışlarlar. Gagalayıp yeni tavukları yaralarlar, yiyebilirler bile (kanibalizm). Önemli bir sorundur.

Çok geniş bir bahçede yeni tavuklar eskilerinden uzaklaşınca eskiler peşlerine düşmez. Zamanla alışıp kabullenirler. Fakat dar alanlarda mutlaka 15 gün tel örgü bölmesi ile ayrı tutulmaları gerekir.

Tavukları birbirine alıştırmak

Tavukları birbirine alıştırmanın bir yolu şudur: Yaşadıkları yer ve gece uyudukları kümes tel örgü ile ikiye ayrılır. Yeniler bir tarafta, eskiler bir tarafta kalır. Sevdikleri yiyeceklerden tel örgü boyunca iki yana serpilir. Bir arada ama birbirlerine zarar vermeden karşılıklı birbirlerini çok yakından görerek yem yiye yiye zamanla birbirlerine alışırlar. Her gün yerlerini değiştirmelisiniz. Hem kümeste hem bahçede her gün birbirlerinin yerini almaları birbirlerine alışmalarını çabuklaştırır ve kesinleştirir. 15 gün dolduktan sonra engelleri kaldırırsınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Burcu dedi ki:

  lütfen yardım edin.. tavuklardan birini çok fena gagalamışlar kafasındaki tüyleri yolmuşlar ve kanıyo. ne yapmak lazım?
  ***
  Diğerlerinden koruyun. Kanama durursa birkaç günde iyileşir, yaralar kabuk bağlar, o kabukların dökülmesi birkaç haftayı bulabilir. şimdi bol proteinli yiyecekler verin ki yaraları çabuk iyileşsin.

 2. Mehmet Salih dedi ki:

  İlk cicvcivlerim artık yarka oldu, ben de ana kümes koydum. 15 gün olmasına rağmen hala birbirleriyle kaynaşmadılar. 7 tane yarka ayrı diğerleri ayrı yerlerde geziyorlar. Yemleme sırasında büyükler küçükleri gene kovalıyorlar! Birbirlerine tam manasıyla alışmaları uzun bir süreç galiba.

 3. Meliha, Ankara dedi ki:

  Anne tavuğum yavrularına rahatlık vermiyordu. Birbirinden ayırdım. Daha önce bu sayfanızdaki öneriyi okumamıştım. Tesadüfen kümesi telle ikiye böldüm. İnşallah anne tavuğu yavrularıyla bir arada tutmayı sizin bu yönteminizle başarırım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)