Tavukların yumurtlama meseleleri

Aşağıda okuyacağınız konular sadece tavuk yumurtası ile ilgilidir. Yumurta ve yumurtlama ile ilgili pekçok meseleyi detaylarıyla başlıklar halinde açıklamaya çalıştım.

Yumurta (tavuk yumurtaları) hakkında

Yumurta nedir?

Her ne kadar konumuz sadece tavuk yumurtası olsa da önce yumurta kelimesinin üç ayrı tanımına yer vermek iyi olur.

1- Canlılarda erkek ve dişi bireylerden, dişi bireylerin üreme hücresine yumurta ya da yumurta hücresi denir. İngilizcesi ovum veya egg cell’dir. Çok küçüktür ve gözle göremeyiz.

2- Kuşlardan ve sürüngenlerden bildiğimiz, dışı genellikle kireç kabuk ile kaplı olan, içinde hem embriyo hem embriyonun beslenip büyümesine yarayan sıvı halde besleyici maddeler bulunan organik kap. Kuş yumurtası, kaplumbağa yumurtası vesaire.

3- Yumurta deyince herkesin aklına ilk gelen şey tavuk yumurtasıdır. Bu sayfada konu baştan sona budur.

Yumurtanın insanlar için önemi

Yiyebileceğimiz tüm yiyecekler içerisinde en zengin besin değerlerine sahip ve en şifalı olan tek yiyecek maddesi yumurtadır. Çünkü yumurta etiyle, kemiğiyle, kanıyla, tüyleriyle, gözlerinden böbreklerine kadar tüm iç ve dış organlarıyla bomba gibi sağlıklı bir civciv demektir. Yani bir yumurta bir civcivin yaratılmasında gereken her şeyi eksiksiz ihtiva eder. Fakat ne yazık ki günümüzde her yumurta zengin besin değerine sahip değildir. Çünkü doğal olmayan ortamlarda doğal olmayan yemlerle beslenen tavukların yumurtaları satılıyor. Çocuklarımıza yedirebileceğimiz gıdaların arasında besin değeri en yüksek olanı doğal ortamda özgür olarak yaşama imkanı olan tavukların yumurtalarıdır.

Bir yumurta (tavuk yumurtası)
Yumurta üreticiliği (yumurta üretim çiftliklerinde) dünyanın hemen her yerinde büyük önem taşıyan bir kazanç yoludur. Dış ülkelere yumurta ihracatı yapan üreticiler aynı zamanda ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar. Bu meslekte hibrit yumurta tavukları kullanılır. Eskiden en çok Ligorin tavukları kullanılırdı.

Her yıl ekim ayının ikinci cuma günü Dünya Yumurta Günü kutlanır.

Bebeklere tavuk yumurtası hediye eskide kalmış geleneklerimizdendir. Bebek kırkını doldurunca komşulara ve akrabalara ziyarete götürülür. Bir evden ayrılırken ev sahibi bebeğin kundağının arasına birkaç yumurta koyar.

Tavuklar ne zaman yumurtlamaya başlar?

Civcivlerin büyüyüp yumurtlamaya başlamaları tavuk ırkına göre ve ortam / mevsim değişkenlerine göre genelde 4 buçuk ay ile 8 ay arasında değişiyor. Yeni hibrit yumurta tavukları ise (tabii ayrıca özel bakımları şartıyla) 3,5 ay gibi kısa bir zamanda yumurtlamaya başlarlar. İlk yumurtalar oldukça küçük olur. Kış mevsiminin ilk yarısında erginliğe erişen piliçler yumurtlamaya başlama olgunluğuna sahip oldukları halde genelde ocak sonuna veya şubat sonuna kadar yumurtlamazlar.

Yumurtlama saati var mı?

Çoğunluk tavuk ırkları en çok sabah-öğle arası yumurtlar. Bazıları gündüzün herhangi bir vaktinde (sabah, öğleden sonra, hatta ikindiden sonra gibi) rastgele saatlerde yumurtladıkları olur. Yumurtlama saati ayrıca bir tavuğun peşpeşe günlerde yumurtlayabileceğini veya ara vereceğini de gösterir. Bugün çok erkenden yumurtlamışsa yarın da yumurtlayacak demektir. Ama aynı saatte değil, birkaç saat sonra. Eğer tavuk öğle vakti yumurtlamışsa yarın büyük bir ihtimalle yumurtlamayacaktır.

Çift sarılı yumurta

Tavukların çift sarılı yumurtlamasının sebebi yanlış olarak şöyle açıklanması internette yaygındır: Yumurtaya yeni başladığı için strese giren her tavuk yapar. Tavuk yumurtlamaya alıştıktan belli bir süre sonra üzerindeki stresin de bitmesiyle tümüyle ortadan kalkar normal yumurta düzenine geçer.

Bu açıklama kesinlikle gerçek dışıdır. Uzun yıllar tavuk beslemişizdir. Yumurtaya yeni başlayanlarda çift sarılı olma halini hiç görmedim. O açıklama doğru olsaydı bizim yumurtaya yeni başlayan tavuklarda da olurdu ve hem bunu tavuk besleyen bütün herkes zaten bilirdi. İşin doğrusu şudur: Haftalarca yumurtadan kesilmeden yumurtlamak doğal değildir ve doğada yoktur. İnsanların tavukları tutsak etmeleri ve yumurtaları almaları tavukların içgüdülerine etki ediyor ve tavukların eksilen yumurtalar yerine yenilerini yumurtlamasını sağlıyor. Böylece, devamlı yumurtlama bazı gıdaların da etkisiyle yumurtalık organında yumurta sarılarının gelişimleri hızlanıp ayrıca ikişer tane olarak yumurta kanalını terk ediyorlar. Böylece ikisi birden yumurta akına bürünüp kabuklanıyor. Başka sebep aramayın. Dediğim gibi bu bir çeşit dejenerasyondur ve tavukların yediği şeylerle de az çok ilgilidir. Sırf yumurta çiftliklerinde değil açıkta serbest yetiştirilen tavuklarda bile zaman zaman geçici olarak görülür. Kalıcı bir problem değildir.

Bunun yaşla veya ırkla da ilgisi yok. Bizim birkaç tavuğumuz, ırkları ve yaşları farklı olduğu halde bir dönem boyunca, o aynı zaman aralığında her biri çift sarılı yumurtlamıştı. Özel bir şey yapmamıştık. Yeni bir yer keşfetmişlerdi. Her gün oraya uğrar toprakta eşinirlerdi. Bence kesin o toprakta yedikleri şeylerin tavukların hormonlarına etkisi olmuştu.

Çift sarılı yumurtalar kuluçkada kullanılmamalıdır. Yoksa ikiz civciv oluşup birbiri içinde gelişiyorlar ve üç bacaklı, dört kanatlı, iki başlı gibi civciv oluşuyor. Bunlar yaşayamıyor.

Organik yumurta nedir?

Hiç kimseye organik adı altında satılan yumurtalara fazla para verip almalarını tavsiye etmem. Zira bu bir aldatmaca. Doğal yumurtalara hakaret. Çünkü hep görmüşümdür organik diye satılan yumurtalar irili ufaklı karışık. Genelde hiç biri normal irilikte değil. Oysa gerçek organik yumurta gerçek doğal şartlarda yaşayan gerçek doğal tavukların yumurtaları olmalıdır ki sadece ilkbaharda mümkündür. İrilikleri de tam olması gerektiği kadardır. Besleyiciliği de şifalılığı da tamdır. Ama o pahalıya satılan yumurtaları yumurtlayan tavuklarda besin eksikliği söz konusudur ki yumurtalar içlerinde bir civcivin sağlıklı gelişmesine elverişli irilikte olamıyor. Yumurta kendi içindeki civcivi besleyemeyecekse çocuklarımıza nasıl besleyici olabilir acaba?

Ancak köy yumurtası adı altında satılan yumurtalar eğer eski usul yetiştiricilikle, açıkta serbest, güneş altında gezip dolaşan tavukların yumurtaları ise bunları tavsiye ederim.

Yumurta verimini kötü etkileyen faktörler

Sürekli az ışıklı kümeslerde yaşayan tavukların hiç yumurtlamama veya çok az yumurtlama problemi. Sebebi hayvanların sabahları güne çok geç başlamaları ve akşamları erkenden uykuya dalmalarıdır. Erken kalkma alışkanlığınız yoksa tavuklarınız için geniş pencereli, ışıklı kümes yapmalısınız.

Yaşlılık: Özellikle 3. yıldan itibaren tavukların yumurtlama veriminde her yıl artan düşüşler olur. Bu gayet normaldir.

Yetersiz veya dengesiz beslenme: Yumurtalar gerçekte civciv oluşumu içindir. Bu yüzden tavuk bünyesindeki hayati önem taşıyan besinler devamlı yumurtaya geçer. Her türlü kuvvetli gıdadan bol bol yemezlerse bünyeleri zayıf ve yorgun düşer ve tavuk yıpranır. Sonuçta yumurta oluşumu büyük yavaşlama gösterir. Hatta tavuğun biyoritmi civciv oluşumuna yeterli besin ihtiva edemeyecek yumurta üretmektense hiç yumurta üretmemeyi bile tercih eder. Dolayısıyla bünye güç kazanıncaya kadar o tavuk yumurtlamaz.

Stres: Çeşitli stresler, yiyecek paylaşamama kavgaları ve tekrarlanıp durun korkutucu-ürkütücü etkenlerin yumurta verimine olumsuz etkisi vardır.

Yumurtadan kesilmenin doğal sebepleri

Tüy Dökümü yumurtadan kesilmeyi de beraberinde getirir. Tavuklar genelde yılda bir defa, çoğunlukla sonbaharda tüy dökerler ve yepyeni tüylerine kavuşurlar.

Kış döneminde bazı tavuk ırklarında yumurtlamaya ara verme görülür. Kışın gecelerin uzun sürmesi tavukların yumurtlamadan kesilmesinde ana faktördür. İkinci etken ise soğuk havadır. Fakat bu her ırkı etkilemez. Kışın gecelerin çok uzun olması faktörü çoğu tavuk ırklarında yumurta verimini azaltır veya durdurur. Bazı ırktan tavuklar (özellikle hibrit yumurta tavukları) kışa rağmen normal yumurtlamaya devam eder.

Gurk olmak: Gurk olan tavuk yumurtlamayı bırakır. 21 gün kuluçka süresine ilaveten 2 aya yakın bir civciv yetiştirme süreci sonunda tavuklar tekrar yumurtlamaya başlarlar.

Yer yadırgaması stresinde tavukların 15 gün kadar yumurtlamaya ara verdiği görülür. Yeni yerine alışınca yumurtlamaya devam ederler.

Kabuksuz yumurtlama sorunu

Kapalı yerlerde tutulup kireçten mahrum yiyeceklerle beslenen tavukların bile kabuksuz yumurtlamaları pek görülen bir şey değildir. Yumurta kabuğunun ortalama %95ini oluşturan “kalsiyum karbonat” yeşil sebzelerde ve musluk suyunda bile bulunur. O halde sorunu tavuğun bünyesindeki sorunlarda ve özellikle beslenmelerinde aramak gerekiyor. Hiç alakasız gibi görünen birtakım gıdaların yumurtaların kireçlenmesinde önemli etkisi vardır.

Zengin çeşitlilikte yiyeceklerle beslenen, vitamin mineral eksikliği çekmeyen tavuklarda kabuksuz yumurtlama sorunu olmaz. Tavuklarınızı mümkün olduğunca zengin çeşitlilikte yiyeceklerle besleyin.

Kümeslerde kullandığınız dezenfektan maddeleri tavuklar duvarlardaki ve yerlerdeki çeşitli taneleri ve ölü parazitleri yiyerek alırlarsa yumurtaları ya çok ince kabuklu olur ya da kabuksuz olur.

Kabuksuz veya yumurta zarında çok az kalsiyum karbonat olan yumurtalar yeni yumurtlamaya başlayan piliçlerde daha sık görülebilir. Zamanla sorun kendiliğinden düzelir.

Tavuklar çok su içer. Ülkemizde sularımızda kalsium karbonat vardır. Bazı yörelerin sularında olmayabilir. Böyle yerlerde tavukların yumurta kabukları çok ince ise o zaman tavuklarınızın severek yiyeceği acılı haşlanmış patates ezmesine ince öğütülmüş midye kabuğu parçaları, yumurta kabuğu parçaları karıştırıp yedirin.

Tavuklar toprak da yerler. Çoğunuz bilirsiniz. Tavuklarınızı toprak banyosu yapmalarından alıkoymayın. Buna imkân sağlayın.

Küçük yumurtlama sorunu

Tavuğum niçin küçük yumurtluyor? Yumurtaları neden ufak? Geçen yıl yumurtalar daha büyüktü.. Çocuklar çok soru soruyor. Sağolsunlar onlar da olmasa yazacak konu bulamayacağım.

Yumurtaya yeni başlayan piliç tavuklarda bir süre yumurtalar küçük olur. Civcivlikten piliçliğe geçtiğinde daha erken yumurtlamaya başlayan hibritlerde küçük yumurtlama süresi biraz daha uzayabilir. İlk yumurtalarda yumurta sarısı bile olmayabiliyor. Çünkü bünye henüz alışmamıştır. Allahın doğa sistemine koyduğu mükemmelliklerden biri. Önce adeta “deneme yumurtaları” yaparlar.

Yetişkin tavuklarda küçük yumurtalar: Yumurta büyüklüğü tavuk ırkına göre değişir. Farklı ırklardan tavuklarınız varsa bunu görmüşsünüzdür. Bazı ırk tavuklar çok iri yumurta yapar. Şekil ve renkte de ufak tefek farklılıklar olabiliyor. Tavuğunuz ırkına göre bile küçük yumurtluyor ise yetersiz beslenmeden dolayıdır. Yediği şeyler ne kadar zengin çeşitlilikte ve iyi besin değerlerine sahipse yumurtalar da o kadar iri ve daha şifalı, daha  besleyici olur.

Cüce tavuklardan fazla büyük yumurta beklemeyin. Onların küçük yumurtlaması normaldir. Bazılarının yumurtaları daha büyük, bildiğimiz boya yakın olabiliyor.

Verdiğiniz ilaçların etkisi: İlaçlar hormonlarda bir düzensizlik yapmışsa yumurtalar aniden küçülebilir. Veya, bizde olduğu gibi yaşa bağlı hormon değişiklikleri böyle şeylerde etkili olabilir.

Erginlikten önceki gıdasızlık: Civcivlik döneminde gıdasız kalan hayvanlarda iç organlar gerektiği gibi gelişmeyebilir. Bunun sonucunda yumurtanın şekillendiği organlarda az gelişmişlik, yumurtaya daha dar alan sağlama gibi yapılanma olmuşsa o tavuk(lar) ömür boyunca olması gerekenden daha küçük yumurtlayacaklardır. Yumurta çiftliğiniz varsa yeni grup yumurta tavukları alacağınız tedarikçilere karşı dikkatli olun. Hayvanları doğru besleyerek büyütmüş olduklarından emin olun.

Tavuklar yumurtlayınca niçin gıdaklar?

Öncelikle bunun gayet doğal olduğunu bilmelisiniz. Yumurtlamış bir tavuk gıdaklamaya başlar. Diğerleri de ona eşlik eder ve hep bir ağızdan bağırmaya başlarlar. Tavukların doğal ortamda tamamen serbest  yaşadığı yerlerde görülmüştür ki: Kendi seçtiği gizli yerde yumurtalarını biriktiren bir tavuk, yumurtasını yumurtladıktan sonra oradan uzaklaşır, başka yerde gıdaklamaya başlar. Bunun sebebinin düşmanları yanıltmak olduğu düşünülüyor. Siz de dikkat ederseniz tavuğunuz folluktan uzaklaştıktan sonra gıdaklamaya başladığını görürsünüz.

Yumurtladıktan sonra yüksek sesle gıdaklamanın yumurta şarkısı olduğunu, yumurtlayan tavuğun gururla ilan etme biçimi olduğunu iddia edenler de var.
Anadolu’dan bir deyimimiz yukarıdaki iddia ile benzerlik gösteriyor:
“Bir tavuk 20 kuruşluk bir yumurta yaptı diye övünür dünyayı ayağa kaldırır. Bir inek bin liralık bir buzağı doğurur kimseye duyurmaz.”

Sebebi hayati endişeler olabilir. Çünkü yumurtalar tavuklar için çok değerlidir. Nesillerini devam ettirmenin tek yoludur. Hint ırkları dışında tavuklar genelde küçük gruplar halinde yaşayan, sosyal hayatları olan hayvanlardır. Birbirlerini tehlikelerden uyarmak gibi özellikleri vardır.

Belki de tavukların zikridir, duasıdır bilemiyoruz.

Bağıran tavukları susturmak için ne yapılabilir? – En sevdikleri yiyeceklerden verirseniz derhal susarlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Tavukların yumurtlama meseleleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ali, Tunceli dedi ki:

  Tavuklarım ocak 15te yumurtadan kesildi. 1 nisanda yumurtlamaya başladı. 15 nisanda bıldırcın yumurtası kadar yumurta yaptılar. Sebebi nedir?
  ***
  Civcivler büyüyüp hayatının ilk yumurtasını yaptıklarında o ilk yumurtalar anlattığınız gibi miniktir. Ama yetişkin tavuklar o kadar mini yumurta veriyorsa ciddi sağlık sorunları var demektir. Veya siz son derece vitaminsiz, proteinsiz, dengesiz besleme yapıyorsunuzdur. Bağışıklık sistemleri de çökecek (hatta şimdiden çökmüştür) ve basit bir hastalıkla hemen öleceklerdir.

 2. Alp, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 8 ay önce çift sarılı yumurtlamaya başlayan tavuğum şu an güvercin yumurtasından biraz büyük ve sarısız yumurtluyor sebebi ne olabilir?
  ***
  Nadiren böyle olur. Önemli değil. Ama sürekli devam ediyorsa ciddi bir sorun var demektir.

 3. Fahrettin, Kırşehir dedi ki:

  8 tane ataks 10 tane de lohman cinsi tavuk aldım kumesimiz tahtadan gayet rahatlar. Fakat yaylım değil de kümesin dışında 2 ye 2 alanda telin içerisinde olsalar sıkıntı olur mu? Buğday ve yumurta verimi yemi veriyorum. Ne kadar doğru daha 30 günleri var yumurtlamalarına.
  ***
  Hiç sağlıklı değil. 4 metrekare alan sadece tek başına bir tavuk için bile hiçbir şey ifade etmez. Gerçi o kadarcık yerlerde on tavuk besleyenler var. Zavallı hayvanlar çevre için pis koku ve hastalık kaynağı oluyor. Komşular belediyeye şikayet edince de komşulara etmedikleri kötülüğü bırakmıyorlar. Neler yedirmeniz gerekir şu sayfayı okuyun: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 4. Samet dedi ki:

  6 aylık köy celfimlerimin ikisi vücut yapısı gelişmeden yumurta yaptılar. Bunlar vücut olarak gelişmeye devam edecek mi?
  ***
  Normal. Geç bile kalmışlar diyebiliriz. Evet biraz daha gelişirler.

 5. Alper, Ankara dedi ki:

  Ramazan başlangıcında tarım bakanlığından pleymut cinsi 9 aylık tavukları aldım. İlk günler de gayet iyi yumurtlarlarken şu an tamamıyle yumurta kestiler ve bir kısmı sürekli düşünüyor. Göz çevrelerinde köpükler var. Hapşırma da oluyor. Yem de yemiyor. 5 gün antibiyotik verdim hala düzelmedi. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Doğru ilaç gerekirdi. Salt antibiyotik başka bir şey. Ama antibiyotiğin o hastalığı kesin iyileştirmesi gerekiyordu diye kesin bilginiz varsa o halde gece uyudukları yerde fena halde pislik ve havasızlık var demektir. Tavuk ölümleri hastalıklardan daha çok havalandırmasız ve çok pis kümeslerdeki gazlardan olduğunu biliyor muydunuz? Başka bir şey diyemiyorum. Tavuklardan anlayan veterinerlere danışmalısınız.

 6. İsimsiz dedi ki:

  Tavuğum 2 aydır yumurtlamıyor. Yumurtlayacak gibi oturuyor ve yumurtlamış gibi gıdaklıyor.
  ***
  İki aydır hep böyle ise maalesef ciddi bir sorun var demektir. Birisi tekme mi atı ne olduysa içeride bir tıkanıklık oluyor. Yumurta sarıları her gün veya iki günde bir yumurta kanalında ilerlerken bir yerde takılıp kalır. Sırası gelip ilerleyenler de orada kalır. Sonuçta birçok yumurta sarısı sıkışır. Haşlanmış pişmiş gibi hale gelirler. Bu birikim hep artar. Böyle bir problem varsa o tavuk fazla yaşamaz.

 7. Enes, Eskişehir dedi ki:

  30 tane atak tavuklarımızdan ilk yumurtalarımızı aldık. Bir arkadaştan ilk yumurtaların yenmeyeceğini duyduğum için kırıp baktım. 5 yumurtadan 4 tanesi çift sarılıydı. Bu durum normal mi? Kılavuz yumurtalar yenir mi?
  ***
  İlk yumurtalar yenmez diyenler halt etmiş. Böyle safsatalara inanmayın. Yeni erginleşen piliçlerden çoğunun ilk yumurtası ceviz kadar oluyor. İçlerinde sarısı yoktur. Belki bunlar yenmez. Daha doğrusu yemeye değmez. Ama normal yumurtalar niçin yenmesin? Böyle saçmalıkları nereden çıkarıyorlar? Çift sarılı yumurtlamaları normaldir. Bazen bir süre olur.

 8. Özlem, Diyarbakır dedi ki:

  İki yıldır 5 tane ataks tavuğumun yumurtalarında bir sorun yoktu. Bugün bir tanesi bıldırcın yumurtası kadar yumurtladı.
  ***
  Nadiren olan bir şey. Sürekli öyle devam etmez.

 9. Zeynep, Kmaraş dedi ki:

  Bizim 50 adet ataks tavugumuz var. Yumurtaya verimleri de güzel ama yumurtanın içinde su oluyor. Çok yerde araştırma yaptım ama hiçbir şey bulamadım. Sizce neden oluyordur veya ilacı falan var mıdır?
  ***
  Böyle bir şey hiç duymadım. Siz emin misiniz? Mesela çok iyi bakılan tavukların çok taze yumurtaları az haşlandığında (rafadan) yerken pütürülük hissedersiniz. Lezzeti de diğer yumurtalardan kat kat farklı ve müthiş güzeldir. Acaba bu özellikten dolayı rafadan pişmiş günlük yumurtalardaki pütürlülük sizi yanıltmış olabilir mi?

 10. Zeynep, Kmaraş dedi ki:

  Ben tavuklara sadece yumurta yemi vermiyorum. Kırık arpa, kırık mısır, buğday ve yumurta yemini karıştırıp veriyorum. Böyle faydalı mıdır zararlı mıdır?
  ***
  Zararlı olmaz ama faydalılık hiç bekmeleyin. Çünkü yumurta yeminde de zaten bu maddelerden vardır. Bütün bunların yanısıra ayrıca bolca yeşillik veriyorum deseydiniz elbette çok iyi yapıyorsunuz çok faydalıdır diyecektim. Lütfen ilgili sayfayı okuyun: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 11. Bahri, Durmuş dedi ki:

  6 tane lohman brown 2 adet lohman sandy tavuğum var. Yumurta yemi verdiğim halde brownlardan 4 bazen 5 tanesi yumurtlamıyor. Neden olabilir?
  ***
  Yumurta yeminin kesinlikle yumurtlatma özelliği yok. Eğer sırf bu sebeple o yemden alıyorsanız ama daha iyi çeşitli yiyecekler verme imkanınız varsa bir daha o yemden almanız gerekmez. Nasıl yerde olduklarından bahsetmemişsiniz. Sabah en geç güneş doğmadan az önce uyanmalı, gündüz aktivitelerine başlamaları lazım. Akşam ise güneş battığı zamanlarda kümese uykuya çekilmeliler. Eğer kümes ışıksız ise ve siz sabah geç açıyorsanız sebep bu.

 12. Erol, Zonguldak dedi ki:

  170 ataks bir aydır yumurtluyor fakat yumurtaları irileşmedi. Satışta zorluk çekiyorum. Yumurtalar ne kadar zamanda irileşir?
  ***
  Öyle bir şey olmaması gerekirdi. Mutlaka bazı konularda hatalarınız vardır. O hataları düzeltmedikçe sürekli küçük yumurta yapacaklar.

 13. Muhammed Aydar dedi ki:

  Tavuklara buğday verilirse yumurtlamayı keserler mi ya da sıcaktan dolayı mı yumurtlamayı bırakıyorlar azaltıyorlar?
  ***
  Yumurtlayan tavukların bünyesi çok zayıf düşer. Onun için çeşitli şeyler yemeleri lazım. Şu sayfayı okumalısınız: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 14. Aziz Tasçı dedi ki:

  Benim 120 tane ataks tavuğum var. Ahırda bakıyorum. Sabah 7 ‘de salıyorum. Akşam hava kararıp kendileri girene kadar geziyorlar. Yumurtaya başlayalı bir ay oldu. Yüzde 50 verime ulaşmıştım. Fakat günden güne yumurta sayısı düşüyor. Şu an 10-11 tane yumurtaya indi. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Hangi şehirde olduğunuzu yazmamışsınız. Sıcakların artması, kapalı ahırda boklardan pisliklerden çıkan zararlı gazların sıcakla beraber daha fena etkileyici hale gelmesi, üstelik güneş doğduktan 1 saat sonra dışarı çıkarmanız hepsi yanlış şeyler. Ayrıca gündüz boyunca istedikleri zaman serin ve hafif nemli toprakta doya doya toprak banyosu yapmaları lazım. Hem serinlemeleri hem bit vb parazitlerinden kurtulmaları için hayati önem taşır. Hem de tavukların olmazsa olmaz gerekli spor aktivitesi diyebileceğimiz toprağa gömülüp debelenerek tüm kaslarını sonuna kadar çalıştırmalarını da sayarsak toprak banyosunun sayılamayacak kadar birbirinden önemli faydaları var.

 15. Gökşen G. -Uşak dedi ki:

  250 adet tinted cinsi tavuğum 22. haftaya girdiler. 18 haftalıkken kılavuza başladılar. Hala yumurtaları ufak. 55gr ortalama ve ışıklar söndüğünde toplanma sorunları var.
  ***
  Kullandığınız yemin ve/veya ilaçların, aşıların bir yan etkisi gibi bir şey söz konusu olabilir. Yemi değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir deneyin. Aslında bu konuda derin araştırmalar yapmak gerekir. Bir yere toplanmamaları ise fan vesaire çalışan makinelerin seninden ürküyorlardır. Muhtemelen zamanla alışırlar.

 16. Mustafa, Fransa dedi ki:

  Benim 6 aylık tavuklardan biri sabah 1 normal ve iri yumurta, aksama doğru kabuksuz bir yumurta, 15 ya da 20dk sonra bir tane daha kabuksuz yumurta bıraktı. Neden olabilir?
  ***
  Hiç duymadığım ve bilmediğim bir şey. Nedenini bilmiyorum.

 17. Selma C. -Çankırı dedi ki:

  Ataks cinsi tavuklarimiz var. 20 veya 25 gün yumurtlayip sonra yumurtlamayı kestiler. İlk defa tavuk bakıyoruz. Periyodik aralıklarla mı yumurtlarlar? Tekrar ne zaman yumurtlarlar?
  ***
  Sonbahar tüy dökümü zamanıdır. Bu dönemde genellikle yumurtlamaya ara verirler. Ayrıca karanlık kümese kapatmak ve sabahleyin geç ışığa kavuşmaları, zaten gündüz süresinin kısa olduğu sonbahar ve kış aylarında yumurta verimini bir hayli kötü etkiliyor. Serçelerle, güvercinlerle aynı zamanda güne başlamaları lazım.

 18. Ebru, Malatya dedi ki:

  4 tane tavuğum var. Tüy dökümlerini ve çıkarımını tamamladılar. Hiç yumurta vermiyorlar. Bu zamanda yumurta vermemeleri normal mi?
  ***
  Tavuk ırklarına göre değişir. Bazıları için normaldir. Bazıları için ise mutlaka sahiplerinin hataları vardır. Mesela en yaygın hata karanlık kümeslere kapatılmış uyumaları ve sabahleyin güneş doğduktan çok sonra kapı açılıp ışığa kavuşmaları. Kışın gündüz süresi zaten kısa iken bir de bu hatanız ile büsbütün onlara gece karnalığını uzatırsanız kış boyu hiç yumurtlamazlar.

 19. Recep, Isparta dedi ki:

  20 tane yarkam var. köy,Trabzon gugullusu, ataks, Pleymut karışık. Kendim yetiştirdim. 27-28 haftalk olmalarina rağmen yumurtaya başlamadılar ve bazıları daha çok küçük görünüyor. Sorun nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Yumurtlamaya başlayacak kadar erginleşmeleri tam da tüy dökümü zamanına (sonbahar) ve peşinden en kısa gündüz saatlerine (aralık ayına) rastgelmiş. Yani bir sıkıntı yok. Ocak ayı sonundan itibaren veya en geç mart ayına kadar yumurtlamaya başlarlar. Bazılarının küçük kalmaları kendi ırk özelliklerine göre olabilir. Bazı ırklarda gelişim yavaş olup 8 aya kadar uzar. Veya bazı genetik sorunlardan ötürü cüce kalmışlarsa onlar artık gelişmez ve fazla yaşamaz.

 20. Fulya, İzmir dedi ki:

  Tavuğum hep normal yumurtluyordu ama bugün ilk kez bıldırcın yumurtasından biraz buyuk yumurtladı. Neden olmuş olabilir?
  ***
  Bir süre yumurtlamaya ara verdi ise şimdi ilk yumurtanın küçük olması normaldir diyebiliriz. Veya ara vermedi ise, ara verdiğin gösterir diye düşünüyorum. Yani bu mini yumurta son yumurtadır ve 2-3 ay boyunca yumurtlamayacaktır. Başka bir nedeni de olabilir. Dengeli beslenmesine, gıdasız kalmamasına dikkat edin. Sürekli aynı tip yem ile beslemek gıdasız kalmasına sebep olabilir. Zengin çeşitlilikte yiyecekler yumurtlayan tavuklar için çok önemlidir.

 21. Ramazan, Ağrı dedi ki:

  Tavuklarima buğday veriyorum yumurtlamaya engel mi?
  ***
  Engel değil ama gıdasız kalırlar. Hamile bir kadının sadece ekmek yemesi ne ise yumurtlayan bir tavuğun sadece buğday yemesi aynı şeydir.

 22. Kırşehir dedi ki:

  Aldığım yerde yumurtluyordu şimdi..
  ***
  O kadar karışık yazmışsınız ki düzeltemedim bile. Anlamadığım yerleri sildim. Tavuklar yer değiştirdiğinde 15-20 gün kadar yumurtlamaya ara verebilirler. Bu normal bir şey.

 23. Zekeriya, Manisa dedi ki:

  Mart ayı oldu tavuklarım hala kılavuz yumurtasını bırakmadı. 7 aylıklar. cinsi amrock. sebebi nedir? Hiç bırakmama ihtimali var mıdır? Yeşillik, yumurta yemi, buğday, taze su, gezip dolaşabildikleri alan var. Tüm olanakları sağladım. Follukları hazır.
  ***
  Her an başlayabilirler. Bu ırkın yumurtlama erginlikleri kaç ayda olur bilmiyorum ama genel anlamda bu kadar gecikme gayet normal. Işık şartlarını yazmamışsınız. Eğer gece uyudukları yer kapalı, ışık geçirmeyen bir yer ise ve siz sabah serçelerle aynı vakitte onların güne başlamalarını sağlamıyorsanız, daha geç saatlerde güne başlıyorlarsa işte bu olumsuz etkenlerdendir.

 24. Pınar Y. -Mersin dedi ki:

  Tavuklarım bir aydan beri iki günden bir yumurta yapıyorlardı. Şimdi on gündür hiç yumurta yapmıyorlar. Acaba neden olabilir?
  ***
  İki veya üç ayda bir, 20 gün ile 50 gün arası mola vermeleri normaldir. Ama sadece 2 günde bir yumurtlamaları normal değil. 1 tavuktan 8 haftada 35-40 kadar yumurta almanız gerekirken 25 kadar yumurta alabilmişsiniz. Bir şeyler ters gidiyor. Bir tavuğun bir hafta içinde 4 ya da 5 yumurta vermesi gerekir. Ters giden etkenleri bulmanız lazım. En sık yapılan hata güne geç başlamalarını sağlamak. Karanlık yerde kapalı iken sabahları saat 10-11 gibi açıyorsanız bu yumurta verimlerini çok kötü etkiler. Serçeler ve güvercinlerle aynı dakikalarda güne başlamaları kesin şart. Ayrıca doğru besliyor musunuz yoksa birçok vitaminlerden protein çeşitlerinden mahrum mu kalıyorlar? Bundan da emin olun.

 25. Pınar Y. -Mersin dedi ki:

  Benim tavuğu sabah kümeste ölü buldum ve tavuğun arkası şişmişti. Acaba neden olabilir?
  ***
  Kesin teşhis için otopsi lazım. Yani her şey sayılabilir. Yediği bir şeyden zehirlenmiş veya mesela strafor yediyse bağırsak tıkanması olmuştur. Veya susuzluktan da böyle şeyler olabiliyor. Tavuklar için daima önlerinde temiz su hazır bulunmak zorunda. Çok önemlidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.