TOGG elektrikli otomobil projemiz

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli elektronik arabası (TOGG) 2019 yılının son günlerinde halka tanıtıldı. Fabrikası 2021’de tamamlanacak, üretimine ve satışına 2022’de başlanacak diyorlar.

İlk yerli ve milli otomobil projemizin tanıtımı heyecanıyla 2020 yılına girmiş olduk. Yerli-milli olmasından çok daha önemlisi benzinle veya gazla değil de elektrikle çalışıyor olması. Son dijital teknolojilere uygun bir tasarım.

TOGG yerli otomobil

Arabanın adı veya markası: Tanıtım modelinde üzerinde TOGG harflerini görüyoruz. “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu”nun kısaltması. Fakat marka adı olarak bu harfler mi olacak, şimdilik belli değil.

Türkiye’nin bu otomobili yapacağına inanmayanlar var. Hükümeti sahtekarlıkla ve dolandırıcılıkla suçlayan birtakım muhalif kişiler ve gruplar var. Bazı önemli siyasetçiler ve bazı önemli gazeteciler.

Söz konusu araba projesini halkın gözünden düşürmek, hükümeti bu konuda dolandırıcı ve sahtekar göstermek isteyen içimizden bazı kişiler “elektrikli ve tamamıyla elektronik” olacak olan arabayı benzinli gibi düşünerek “niçin yapılamayacağına dair” o yönde deliller getirmeye çalışıyorlar. O kadar öfkeliler ki arabanın benzinli olmadığı bile gözlerinden kaçtı.

Öte yandan otomobilin tasarımındaki dijital teknolojinin ve birçok malzemenin yerli icat veya yerli tasarım olmayışı sebebiyle de proje karalanmakta. Anlaşılan teknolojik dönüşüm ve dijital ekonomi konularında etraflıca bilgilenmemiz gerekiyor.

Yerli ve milli otomobil hakkında kim haklı kim haksız bekleyip göreceğiz.

Bakalım söyledikleri gibi 2022 yılında satışlarına başlayacaklar mı ve markası TOGG mi olacak…

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.