Tohum çimlendirme usulleri ve kolaylıklar

Tohum çimlendirme çalışmalarında aşağıdaki tavsiyeler mutlaka yapılmalıdır gibi bir şey yok. Sadece tohumların çimlenmelerini çabuklaştırmak ve işimizi kolaylaştırmak içindir. Yoksa doğada olduğu gibi tohumlar uygun koşullarda çimlenirler. Belki uzun sürer. Belki bazı türlerde tohumların pek azı çimlenir. Her şeyi garanti altına almak istiyorsanız buradaki tavsiyeleri dikkate alın.

Tohum çimlendirmede suda bekletme, naylonla örtme, zımparalama gibi kolaylaştırıcı işlemler

Dikkat: Öncelikle aşağıda linkini verdiğim sayfayı okumanızı öneririm. Zira her tohum her şartta çimlenmez.
Bakınız: ⇒ Tohum aktifleştirme

Naylonla örtme

Bir bitki hakkında araştırma yapınca tohumdan yetiştirilmesi bilgilerinde naylon örtüsünün tavsiye edildiğini görür ve kesin gerekli zannedersiniz. Kesin gerekli değil. Sadece işleri kolaylaştırmak için iyi bir şeydir. Ben de tavsiye ederim. İki faydası var. Biri çok serin bahar günlerinde toprağın geceleri fazlaca soğumasının önüne geçer ve böylece tohumların çimlenmesi gecikmez. Genel faydası ise toprağın hiç kurumamasını sağlar. Böylece tohumlar çimlenene kadar acaba toprak kurudu mu, acaba tohumlar susuz kaldılar mı diye ikide birde toprağı kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

Nasıl yapacağız?

Tohumları fide kasalarına ekince sulayın. Sonra kasa üzerine şeffaf naylon gerin ve içerisinin hava almayacağı şekilde bağlayın. Tohumlar çimlenmeye başlar başlamaz naylonu kaldırın. Artık onlara hava akımları gerekiyor.

Tohum çimlendirmede kullanılan kapaklı kasa

Fotoğraftaki gibi kapaklı tohum çimlendirme kasaları satılır. Ama hiç gerek yok. Şeffaf naylonla kapatarak da aynı etkiyi eksiksiz sağlayabilirsiniz.

Suda bekletme

Hardal taneleri, gelincik tohumları gibi çok küçük tohumlara uygun değil. Diğer her tip tohumlarda uygulanabilir. Genelde 12 saat suda bekletmek yeterlidir (en az 4 saat).

Mutlaka yapılması gerekli olduğu durumlar

Son derece hassas türlerin tohumları doğrudan toprağa ekilirse ilk aşamada emdiği toprağın madensel maddeli suyu zararlı gelebilir. Bu riski bertaraf etmek için tohumları 12 saat temiz suda bekletin (bazı türler için süre 48 saate kadar uzun tutulabilir). Veya bunun yerine hassas türlerin tohumlarını suda bekletmeden çelik köklendirme toprağına ekin.

Deterjanlı su

Örneğin maydanoz ve aynı familyadan türlerin tohumları katı bir yağ tabakası ile kaplıdır. Sert yağ tabakası tohumların toprakta su emebilmelerini, dolayısıyla çimlenebilmelerini büyük ölçüde engeller. Bulaşık deterjanlı su hazırlayın. Ilık olsun. Tohumları sadece 4 saat bekletin. Sonra süzün ve deterjansız suda 6-7 saat daha bekletin. Resimli paketlerde satılan tohumlar genelde özel işlemlerden geçmiştir ve onlar için bu uygulamaya hiç gerek yoktur.

Zımparalama

Büyük yapılı, dış kabuğu sert, kalın ve kupkuru olan tohumları önce birkaç yerinden zımparalayın. Zımpara kağıdı, tırnak törpüsü gibi aletler kullanabilirsiniz. Sonra bir iki gün suda bekletin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.