Turken: çıplak boyunlu tavuklar

Boyunlarının tüysüz olması sebebiyle hindi melezi olduklarını düşünerek turken demişler. Gerçeği olmayan yanlış bir inanıştır. Turken çıplak boyunlu tek tavuk ırkıdır. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır.

İlk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar bu hayvanların uyumluluklarına, evcilliklerine, tavukların yumurta verimliliklerine, kuluçkadaki başarılarına, horozlarının iyi huyluluklarına hayran olur ve herkese ısrarla tavsiye ederler.

Turken tavukları

Turken tavukları Macaristan kökenlidir. Almanya’da ıslah edilmiştir. Boyun tüysüzlüğü genetik olarak baskındır. Başka tavuklarla melezleştiği zaman ilk neslin tümü çıplak boyunlu melez olurlar. Gerçek turkenler ayrıdır, melezler ayrıdır. Bütün özelliklerine dikkat edilerek soylarının başka tavuklarla karışmamasına dikkat edilmelidir.

Turkenlerin temel özellikleri:
Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. Tüylerinin az olmasına rağmen soğuğa birçok tavuk türlerinden daha dayanıklıdır. Açık arazide beslenmeye uygundur çünkü yiyecek aramada bulmada doğal yetilerini hiç kaybetmemişlerdir.
Evcilleşmeye tam uygundur. Evcil hayvan olarak bahçede beslenebilir. Oldukça uysal ve eğitilebilir karakterleri vardır. Eğer horozları saldırgan diyorsanız bilin ki safkan değildir.

Yetiştirilme amacı: Hem eti hem yumurtası için
Yumurta verimi: Yüksek
Yumurta rengi: Krem rengi, açık ve normal kahverengi
Ağırlıkları: Tavuklar 3 kilo, horozlar 4 kilo
Renk: Genel bir renkleri yoktur. Çeşitli renklerde olurlar. ABD’de resmen kabul edilmiş renkleri siyah, beyaz, devetüyü ve kırmızı..
İbik: Düz, tek parça, tavuklarda biraz kısa, horozlarda orta boy, genelde 5 dişli.
Soğuk havaya dayanıklıları: Çok iyi
Evcilleşme: Uysal ve çok uyumludur. Evcil hayvan olarak mükemmeldir. Hiçbir huysuzlukları haydutlukları olmaz.
Cüce tipi: Var
Kuluçkaya yatma: Çok iyi
Diğer özellikleri: Tepeli olmaz. Ayaklar tüysüz ve 4 parmaklıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


'Turken: çıplak boyunlu tavuklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tamer dedi ki:

  Bende bunun tavugundan ve horozundan var. Ayrıca başka cins tavuk ve horozlarım da mevcut. Yalnız horozlar turken tavuguna hiç ilgi göstermiyor. Ayrıca tavuğu boy olarak da diğerlerinden biraz küçük.

 2. Doğucan dedi ki:

  Bu tavukların yetişkinliğe ulaşmaları ne kadar sürer ve kaç yıl yaşarlar?

 3. İzmir dedi ki:

  Normal tavuklardan bir farkını görmedik ama maşallah hergün yumurtluyor. Ama açıklık olacak gezecek yani erkeği cok korkak bizim diğer horozlardan kacıyor o yüzden ayırdık. Tavuğuyla hergün salıyoruz, hiçbir zararları olmuyor. Tavsiye ederim.

 4. Mehmet Salih dedi ki:

  Turken cinsi benimde bir tavuğum var. Görsel olarak hindi gibi ama kuluçkaya yatma ve yumurta verimi çok güzel. Civcivleri oldu çok matraklar. :)

 5. İsmail, Yalova dedi ki:

  Gurk yatırmıştım 2 tane çıplak boyunlu çıktı inşallah melez değillerdir.
  ***
  Civcivlerin hem annesi hem babası turken ise melez değillerdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)