Turken: çıplak boyunlu tavuk ırkı

Boyunlarının tüysüz olması sebebiyle hindi melezi olduklarını düşünerek turken demişler. Gerçeği olmayan yanlış bir inanıştır. Çıplak boyunlu tek tavuk ırkıdır. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır.

Turken tavuk ve horozlarının ilk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar çok sever, hayran olurlar ve herkese ısrarla tavsiye ederler. Çünkü bu hayvanların uyumlulukları, evcillikleri, tavukların yumurta verimi, kuluçkadaki başarıları, horozlarının iyi huylulukları mükemmeldir.

Turken tavukları hakkında

Turken tavukları ve horozu

Turken tavukları Macaristan kökenlidir. Almanya’da ıslah edilmiştir. Boyun tüysüzlüğü genetik olarak baskındır. Başka tavuklarla melezleştiği zaman ilk neslin tümü çıplak boyunlu melez olurlar. Gerçek turkenler ayrıdır, kırmalar ayrıdır. Bu ırkın standartlarını iyi bilerek damızlık seçiminde titiz davranın. Soylarının başka tavuklarla karışmamasına dikkat etmelisiniz.

Turken tavukları temel özellikleri

Turken tavuk ve horozlarının genel bir renkleri yoktur. Çeşitli renklerde olurlar. ABD’de resmen kabul edilmiş renkleri siyah, beyaz, devetüyü ve kırmızıdır. İbikleri düz, tek parça, tavuklarda biraz kısa, horozlarda orta boy, genelde 5 dişlidir. Tepeli olmazlar. Ayaklar tüysüz ve 4 parmaklıdır. Bantam yani cüce turkenler de vardır.

Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. Tüylerinin az olmasına rağmen soğuğa birçok tavuk türlerinden daha dayanıklıdır. Açık arazi yetiştiriciliğine uygundur. Çünkü yiyecek aramada bulmada doğal yetilerini hiç kaybetmemişlerdir. Ayrıca soğuk havaya dayanıklıları çok iyidir.

Yetiştirme amacı: Hem eti hem yumurtası için içindir. Tavuklar 3 kilo, horozlar 4 kilo kadardır. Yumurta verimi yüksektir. Yumurtaları krem rengi, açık ve normal kahverengi renklerde olur.

Evcilleşmeye tam uygundur. Evcil hayvan olarak bahçede beslenebilir. Oldukça uysal ve eğitime elverişli karakterleri vardır. Eğer horozları saldırgan diyorsanız bilin ki safkan değildir.

Turken tavuklarının gurk olma özelliği, kuluçkaya yatmaları ve civcivlere analık etmeleri de gayet iyidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.