Tüy dökümü ve kesilen kanatlar

Tavukların-horozların tüy dökmeleri, tüy değişimi, yeni tüylerin çıkması yılda bir defa sonbaharın ilk yarısında gerçekleşir. Tüy dökümü sürecinde (yeni tüylerin tamamen gelişmelerine kadar) hayvanları iyi beslemek gerekiyor.

Tüy dökümü zamanında nelere dikkat etmeliyiz?

Genellikle sonbaharda olur. Tavuklar yumurtadan kesilirler. Veya daha az yumurtlarlar. Tüy değiştirme dönemi geçiren tavuklarınızı ne kadar faydalı gıdalarla beslerseniz o derecede kaliteli tüylere sahip olurlar. Ayrıca yeni tüylerin gelişimi hızlı ve düzenli olur. Hava çok soğuk gidiyorsa gıdalarına çok daha fazla dikkat etmek zorundasınız. ⇒ Tavuklara verilecek yiyecekler sayfasında kışın neler yedirmeli konusunu okuyup hatta daha iyisini yapmaya çalışın.

Tavukların tüy dökümü konusu

Yılda farklı zamanlarda olan tüy dökümü

Yılda bir defa sonbaharda olması gerekiyor. Ama farklı zamanlarda tekrar oluyorsa bazı sorunlar olduğu kesindir. Bazı hastalıklar, geçici veya kalıcı hormonal düzensizlikler ve yaşadıkları yerdeki ışık düzensizlikleri zamansız tüy dökümüne sebep olabilir.

Diğer sebepler: Hazır özel yemlerden bozuk olanlar bünyeyi çok kötü etkiler. Hormonların düzenini bozacak kadar sağlık sorunlarına yol açar. Verdiğiniz ilaç ve aşılarda doz aşımında bazen aynı etkiler olur. Ayrıca doz aşımı olmasa bile bazı tavukların bünyesine tüy dökücü yan etkileri olma ihtimali var. Serbest gezen tavukların sokakta bulduğu ilaçları yemeleri de yine hormonlarda düzensizlik yapar ve zamansız tüy dökümü olur. Tüy diplerini kemiren parazitler yüzünden de tüyler dökülür. Bu durumda vücudun tümünde değil kısmi tüy dökümleri olur.

Makasla kanatları kesmek

Hafif yapılı tavuklar 1-2 metre yükseğe uçar ve bahçeden kaçarlar. Bunu önlemek için makasla kanat tüylerini kesenler çoktur. Bazı insanlar ise kesmek yerine yolarlar. Peki tavukların kırık, kesik veya yoluk uzun kanat tüyleri sonra tekrar çıkar mı veya ne zaman çıkar?

Uçmasın diye kesmişseniz, yenilerinin çıkması tüy dökme zamanında sonbaharda olur. Yolunanlar ise kısa sürede yenilenir. Tüysüz kalmamaları doğalarının gereğidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.