Tüy dökümü ve kesilen kanatlar

Tavukların-horozların tüy dökmeleri, tüy değişimi, yeni tüylerin çıkması yılda bir defa sonbaharın ilk yarısında gerçekleşir. Bu sürede iyi beslenmeleri gerekiyor. Tüy dökme zamanının sonbaharda olması genel bir şeydir.

Tüy dökümü zamanı (sonbahar) tavuklar genelde yumurtadan kesilirler veya yumurtlamaları seyrekleşir. Tüy değiştirme dönemi geçiren tavuklarınızı ne kadar faydalı gıdalarla beslerseniz o derecede kaliteli tüylere sahip olurlar. Ayrıca yenilenme hızlı ve düzenli olur. Hava çok soğuk gidiyorsa beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmek zorundasınız. ⇒ Tavuklara verilecek yiyecekler sayfasında kışın neler yedirmeli konusunu okuyup hatta daha iyisini yapmaya çalışın.

Tavukların tüy dökmesi

Bazı hastalıklar, geçici veya kalıcı hormonal düzensizlikler ve beslendikleri yerdeki ışık düzensizlikleri zamansız tüy değişimine sebep olabilir. Diğer sebepler: Hazır özel yemlerden bozuk olanlar bünyeyi çok kötü etkiler. Hormanların düzenini bozacak kadar sağlık sorunlarına yol açar. Verilen ilaç ve aşılarda doz aşımında bazen aynı etkiler görülebilir (doz aşımı olmasa bile bazı tavukların bünyesine yan etkileri olabilir). Serbest gezen tavukların sokakta bulduğu ilaçları yemeleri de yine hormonlarda düzensizlik yapar ve zamansız tüy dökümü olur. Tüy diplerini kemiren parazitler yüzünden de tüyler dökülür. Bu durumda vücudun tümünde değil kısmi tüy dökümleri olur.

Tavukların kırılan veya makasla kesilen uzun kanat tüyleri sonra tekrar çıkar mı?

Uçmasın diye kesmişseniz, yenilerinin çıkması tüy dökme zamanında sonbaharda olur. Yolunanlar ise kısa sürede yenilenir. Tüysüz kalmamaları doğalarının gereğidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)