Ekosistem

Organik tarım ile sürdürülebilir tarım

Organik ürünler

Organik tarım, organik gübre derken herkes yanılıyor ve her organik şeyi iyi ve doğru sanıyor. Öte yandan neyin ne derece organik olduğu şüpheli. Organik ne demektir ne anlamlara gelir önce onlara bakalım:

Kategori: Botani, Ekosistem, Sebze - Bostan

Etiketler: | | |

Dynamic accumulator – Etken stokçu

Element, mineral stokçu bitkiler

Bitkilerin bazıları topraktaki önemli elementleri bünyelerinde fazlaca biriktirme, depolama özelliğine sahiptir. İşte bu tip bitkileri etiketlendirmek için kullanılan bir terim dynamic acumulator yani etken stokçu terimidir. Fakat terim amacını çok fazla aşan bir şekilde yanlış kullanılmaktadır.

Kategori: Botani, Ekosistem

Etiketler: |

Saksıda minyatür bahçe yapmak

Minyatür bahçeli ev

Geniş kaplarda toprak, küçük bitkiler, taş parçaları ve birkaç küçük biblo ile minyatür bahçe yapmak sadece biraz hayal gücü gerektirir. Ayrıca bahçe dekorasyonları ile ilgili fotoğraflardan esinlenebilirsiniz.

Kategori: Ekipman, Ekosistem

Etiketler:

Seracılıkta jeotermal ısıtma avantajı

Jeotermal enerjili seracılıkta topraksız üretim

Şimdi Denizli’de jeotermal ısıtmalı seraların arttırılması için 60 milyon liralık yatırım yapılmış. Jeotermal ısı ile seracılık sadece Denizli’de değil, Türkiye’nin birkaç yerinde daha yapılıyor.

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Meyve-Yemiş, Sebze - Bostan, Üretim / Çoğaltma

Etiketler:

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ – Ağır Metal Otu

Ağır metal otu

Ekolojik önemi büyük bitkilerdendir. Toprak ıslahında tek başına her şeyi halledebilir. Ağır metaller içeren topraklarda rahat ve gür yetişip birkaç yılda o araziyi bol humuslu ve son derece verimli bir hale getirebilir. Daha pekçok faydası ve birçok kullanım alanı olan, endüstri bitkilerinden sayılabilecek bir bitki türü.

Kategori: Ekosistem

Etiketler:

Ferah, aydınlık kış bahçesi

Kış bahçesi

Bunlar düşündüğümüz gibi bir bahçe ya da sera filan değil. Camekanlı yapılmış manzara gören odalara kış bahçesi diyorlar.

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Püf Noktaları

Etiketler: