Endüstri Bitkileri

Brassica napus, kolza ve kanola

Kanola yağı elde edilen bitki hakkıda.

Brassicaceae -Turpgillerden kolza bitkisi (Brassica napus) fazla yağ içeren tohumlarından dolayı önemli endüstri bitkilerindendir. Kolza’nın genlerinin değişme uğratılmasından türetilen kanola bitkisi yemeklik yağ üretimi alanında kolzanın yerini almıştır.

Kategori: Endüstri Bitkileri

Etiketler:

Tricitum, Buğday

Buğday bitkisi, özellikleri ve kullanımı hakkında bilgiler

Buğday denince akla tek tip, tek tür bir bitki gelse de öyle değildir. Birçok buğday türü var. Türlerin genel adı Buğday’dır. Bilimsel adı ise Tricitum’dur. Örneğin ekmek yapımında kullanılan buğday türünün bilimsel sınıflandırmada baştan sona adlandırması şöyledir: Poaceae (Buğdaygiller) familyasının Tricitum (Buğday) cinsinin Tricitum aestivum (Ekmeklik Buğday) türü.

Kategori: Endüstri Bitkileri

Etiketler:

Helianthus annuus, Ay çiçeği (gündöndü)

Ayçiçeği bitkisinin çiçekleri ve yaprakları

Ayçiçeğinin önemi, özellikleri, yetiştiriciliğinin tarihçesi ve kullanım alanları gibi genel kapsamlı bilgi içeren bir yazıdır.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Endüstri Bitkileri

Etiketler: | | |

Rubus idaeus, ahududu (frambuaz)

Frambuaz (ahududu) meyveleri ve yaprakları

Ahududu ya da daha çok kullanılan adıyla frambuaz Rosaceae (Gülgiller) familyasından Rubus (Böğürtlen) cinsinin türlerinden biridir. Ahududuya İngilizcede red rasperry denir. Bilimsel adı ise Rubus idaeus..

Kategori: Endüstri Bitkileri, Meyve-Yemiş

Etiketler: |

Lavanta – Lavandula stoechas – Karabaş otu

Lavanta, Karabaş otu

Lavantalar çok güneşli, çok havadar, açıklık, toprağı kumlu veya suyu iyi süzdüren taşlı arazilerde ve bahçelerde yetişirler.

Kategori: Endüstri Bitkileri

Etiketler: | |

Heirloom, eski usul yetiştiricilik

Eski domatesler

70’li yıllardan itibaren üreticilerin terk etmeye zorlandığı eski usul tarım ve hayvancılık üretim metotlarının yerini günümüzde artık sadece yeni usuller aldı. Bitki ve hayvan türleri bile artık farklı. Yeni ürünler insan sağlığı için eskisi gibi faydalı değil. Hatta zararları çok.

Kategori: Endüstri Bitkileri, Meyve-Yemiş, Sebze - Bostan, Üretim / Çoğaltma

Etiketler: