Meyve-Yemiş

Anderhane ile kocayemişi

Kocayemişi ağacı

Akdeniz ülkelerinde, Anadolu’nun birkaç yerinde ve Karadeniz kıyı bölgelerimiz boyunca bulunur. Daha çok çalı şeklinde görülürler.

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler:

Narenciyelerde ham meyve dökülmesi

Narenciye ham meyvelerde dökülme sorunu

Buradaki konu saksılarda yetiştirilen narenciyeler içindir. Problemin olası nedenlerini açıklamaya çalıştım. Bahçeye dikili narenciyelerinizde de aynı problem varsa aşağıda ikinci kısımdaki (dışarıda açık havada tutulan narenciyeler hakkındaki) bilgiler işinize yarayabilir.

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: |

Kumkuat (kamkat) – Fortunella japonica

Saksıda kumkuat

Lezzetli küçük meyveleri kabuğuyla yenen küçük bir süs ağacı. Kumkuat meyvelerinin iriliği çeşidine ve kültivarına göre değişir. Saksıda yetiştirilmeye uygundur. İç mekanları pek sevmez.

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: | |

Çin Çilek Ağacı, Myrica Rubra

Çin çileği

Hem lezzetli hem sağlığa faydalı meyveler veren, çok yağışlı iklim isteyen bir ağaç. Türkiye’de orta ve doğu Karadeniz bölgemizde yetiştiriciliği yapılabilir.

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler:

Hurma ağacı (hurma palmiyesi)

Saksıda hurma fidanı

Hurma ağacının küçük fidanları çok dayanıklı ev, ofis palmiyesi olmaya tam uygunluktadır. Yapraklar birkaç yıl hiç bozulmaz. Burada çekirdekten hurma yetiştirme konu edilmiştir.

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: | | |

Brezilya Fındığı

Brezilya fındığı ağacı

Bir Güney Amerika ağacıdır. Bilimsel adı Bertholletia excelsa.. Lecythidaceae familyasındandır. Ticari olarak kullanılan, kuruyemiş olarak satılan tanelerine de Brezilya Fındığı denir. Güney Amerika ülkelerinden en çok Bolivya’da, Breziya’da ve Peru’da doğal oramnlardan hasat edilirler.

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler: