Vanilloideae

Orkidegiller familyasının alt famiyalarından biri olan Vanilloideae grubunun 14 cinsi var. Bunlar: Cleistes, Duckeella, Isotria, Pogonia, Pogoniopsis, Clematepistephium, Cyrtosia, Dictyophyllaria, Epistephium, Eriaxis, Erythrorchis, Galeola, Lecanorchis, Pseudovanilla ve Vanilla. Ve bu cinslere bağlı 180 kadar orkide türü var.

180 tür aslında kesin kabul görmüş türlerdir. Yani aslında 250 kadar tür bildirilmiştir. Fakat gerçekten o kadar tür var mı yoksa bazıları türlerin varyeteleri ya da formları mıdır, moleküler filojeni çalışmaları ile durumlarının netleştirilmesi gerekiyor.

19. ve 20 yüzyıllarda bazı botanistler Vanilloideae grubu bitkilerin orkidelerle bir alakası olmadığını, bitkiler aleminde orkidelerden bağımsız ayrı bir familya olduğunu iddia etmişler. Fakat birçok araştırmalar ve incelemeler sonucunda Orchidaceae familyasının alt familyalarından biri olduğu tamamıyla kesinlik kazanmıştır.

Evrimsel özelliklerine göre yapılan sınıflamada Orchidaceae (Orkidegiller) familyasında 3. sıradaki alt familyadır. Çiçeklerinde sadece tek erkek organ vardır.

Orkidegillerin Vanilloideae alt familyasından Vanilla planifolia (vanilya)

Vanilla planifolia (vanilya)

Vanilloideae alt familyası Pogonieae ve Vanilleae olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Yeryüzünde yaşam alanları Asya’nın, Avustralya’nın ve Amerika kıtalarının tropikal kuşak bölgeleridir.

Vanilleae sınıfındaki orkideler sukulent sarmaşık ya da birkaç metre uzayan şekillerde gelişirler. Vanilya ve Vanda orkideleri sarmaşık gibi uzayan orkide türlerine örnek.

Pogonieae sınıfı orkidelerinin çiçeklerinin dil gibi aşağı yönelen taç yaprağının kenarları tırtıklıdır. Bazılarında çıkıntılar uzun ve kıvrıkça olduğu için onlara sakallı orkide gibi isim verirler.

Kaynak: Wikipedia, Vanilloideae

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.