htacsess dosyasının windows sunuculu siteler için farklı kodlaması

htaccess dosyası windows sunuculu sitelere

Kendi sitelerini oluşturup alt yapı için WordPress altyapısı kullananlar bilir ki burada kalıcı bağlantılar (permalinks) ayarları vardır. Yani yazıların URL’sinin görünme ayarları. En tercih edilen URL ayarını sağlamak ise .htaccess dosyasına gereken kodu yazmadan mümkün olmuyor. Tabii eğer kalıcı bağlantıları hiç değiştirmeyecekseniz bu dosya ile uğraşmanıza hiç gerek yok.

Bazı yerlerden söz konusu dosya sadece Linux sunucularında çalışıyormuş diye yanlış bilgi edinmiştim. Ama daha sonra edindiğim bir bilgiye göre ise isapi_rewrite komponentini kullanan Windows sunucuları için özel bir .htaccess kodu varmış.

Siteleri windows sunucularında barındırılan kişiler kalıcı bağlantı ayarlarını istedikleri gibi kullanabilmek istiyorlarsa aşağıda kodunu verdiğim .htaccess dosyasını sitenilerine yükleyebilirler. Böylece kalıcı bağlantılarda istediğiniz değişikliği yapmanızda bir sorun çıkmayacaktır. Eğer sorun olursa o sorun sayfaların hiç açılmaması, daha doğrusu boş sayfa çıkmasıdır. Yazı yok, resim yok, hiçbir şey yok.

Dikkat: Gereken dosyayı kullanmak için öncelikle hosting hizmeti aldığınız yere şu soruyu sormalısınız: Sunucularınız isapi_rewrite komponentini kullanıyor mu?

Cevap “evet” ise aşağıdaki kodu alabilirsiniz.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule (.*) index.php/$1 [NC,L]

</IfModule>
# END WordPress

Dosyayı sitenize yükledikten sonra en başına dikkat edin. Yani dosyanın adın dikkat edin. htacces kelimesinin en başında nokta olması şart. Eğer nokta yoksa nokta koyun. Yani .htaccess şeklinde olacak şekilde dosya adını değiştirin. Bilgisayarınızda yapamayabilirsiniz. FTP ile gönderdikten sonra yapabilmeniz mümkündür. Hem bu şekilde değişiklik yapmak tam güvenlidir.
Isapi_rewrite hakkında ayrıntılı bilgi: www.helicontech.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:

'htacsess dosyasının windows sunuculu siteler için farklı kodlaması' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Cahit B, -İstanbul dedi ki:

    Eger sunucunuz windows ise htaccess dosyasi calismayacaktir. Bunun yerine web.config dosyanizi duzenlemeniz gerekir
    Ornek htaccess webconfig dosyasini https://sizinsayfaniz.com/forum/web-yazilim-f59/window-sunucuda-htacces-yerine-web-config-ayarlari-t185.html bu sayfadan inceleyebilirsiniz


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.