Bitkilere güneş etkisi veren lambalar

Güneş ve iyi ışık alamayan mekanlarda yetiştirilen bitkilere yeterli mesafede uygun ışık kullanılırsa gelişimlerine sağlıklı bir şekide devam edebilirler.

Evinizdeki bitkilerin gündüzleri çok kısa olan kış aylarında hızlı büyümelerini istiyorsanız takviye ışık sağlamalısınız. Işık fotosentez yapmalarına yeterli olabilecek derecede kuvvetli olmalı. Normal bir flüoresan lambası yeterli olabiliyor. Bitkilerin 35 cm yukarsında bulunmalı, ancak bu sayede etkisi olur.

Bitkilere fluoresan ışıklandırma

Yakın mesafe floresan ışığı fotosentez yaptırmaya yettiği halde bazı bitkilere çiçek açtırabilecek nitelikte değildir. Çiçek açmak için kuvvetli güneş ışığı isteyen bitkiler için özel flüoresan lambası kullanılmalı. Üstü boyalı olmadığı halde yanınca eflatun gibi görünen, cisimlerin rengini daha da canlı gösteren türden. Akvaryumcularda bulunabilir. Bu flüoresanlar, içinde tropikal ülke kertenkeleleri yetiştirilen terrariumlarda kullanılıyor. Gerçi her akvaryumcuda bulunması gerekir. Normal bir flüoresan ile bu özel flüoresanı yan yana kullanabilirsiniz.. daha fazla ışık olur.

Bitkilere güneş ışığı etkisi veren flüoresana alternatif led lambalar

Daha az elektrik tüketir. Ledlerin bitkilere uzaklığına gelince, bitkilerin 20 cm yukarsında olmalı. Çok sayıda led lamba bir arada olacak – resimde görüldüğü gibi.

Led lambalar

Sadece bir bitkinin üstüne koyacaksanız birkaç tane yeter. Japonya’da sadece ikili led satılıyor. Yazı masalarında kullanılan okuma lambaları gibi bir düzenekte yapmışlar ama bitkiler için. Tabii sadece tek bir saksıdaki küçük bir bitki için yeterli olabilir.

Tek saksı için yapmak isterseniz, küçük yuvarlak bir levhaya ledleri mesela üçer sıra halinde, bir kare teşkil edecek şekilde, toplam 9 led. Ledlerin yarısı mavi, yarısı kırmızı olmalı. Görüntü itibarıyla çok aydınlatıcı gibi görünmez ama etkilidir. İsterseniz araya renksiz led lambalar da koyun.

Renkli ledler güneşin fotosentez yaptırma ve çiçek açtırma etkisini bitkilere verir.

Ledleri monte edeceğiniz levha ışığı iyi yansıtırsa daha iyi olur. Lambaların altına sigara paketlerinin içindeki alüminyum folyodan döşeyebilirsiniz. Daha geniş alan için, daha çok bitki için daha büyük levha, daha çok sayıda led gerekir. Hazır toplu ledler “ışıldak” adı altında satılıyor fakat tümü renksiz camdan yapılmış. Bu da yeterli olabilir. Belki sadece çiçek açtırmaya yetersiz kalır.

Led lambalarını Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki elektrik malzemeleri satıcılarından çok ucuza satın alabilirsiniz. Monte edilebilirlerden olsun. Yılbaşı süslemeleri için metreyle satılan renkli ince plastik hortum içindekilerden almayın.

Bu şekilde bitkilere güneş etkisi veren aydınlık sağlama işi aslında her zaman yapılabilir. Mesela bodrum katında yaşıyorsanız, eviniz çiçek yetiştirmeye yetecek kadar ışık almıyorsa.. Bütün yıl günde 14 saat kadar aydınlatma yaparsınız çiçekleriniz güneş alıyor gibi büyürler.

Diğer önemli unsurlar

Havalandırma, esinti, yaprakları iyice hareket ettirecek kadar hava akımları çok önemlidir. Günün tamamında olmasa da yarısı kadar zamanda, aralıklı olarak gerekiyor.

Bu konuyla ilgili olarak başka bilmeniz gereken ne varsa şu sayfalarda:

» Sulama dengeleri
» Kapalı mekanlara uygun toprak hazırlama
» Bitkilerin hızlı gelişiminin sağlanması

Kapalı mekânlarda bitki yetiştirmede başarılı olmak için yukarda linkerini verdiğim sayfaları da okumalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | | |


'Bitkilere güneş etkisi veren lambalar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sercio, Bornova dedi ki:

  Başarılı ve verimli site dizaynı; kaliteli, cesur ve zengin içerikli bilgiler paylaşımı nedeniyle sizi kutlarım. Emeği geçenlerin de eline sağlık. Bir süredir sitenizi takip ediyorum ve hemen hemen tüm paylaşımlarınızı, onlara ait soruları ve cevaplarınızı ilgiyle okuyorum.

  Özellike kışın neredeyse hiç direkt güneş ışığı alamayan bir ofiste, çiçek sevdamı yaşatmaya çalışıyorum. Odanın esinti sorununu meyilli açılabilen pencere ve vantilatör yardımı ile aştım; nemli İzmir havasına ilave olarak, tüm çiçeklerim küçük çakıl taşları ile dolu gayet dekoratif camdan tepsi (80x40x5 cm.) içerisinde bulunuyor. Nem aralığı %50-60 değerlerinde. Bu dekoratif köşe sayesinde, birçok çalışma arkadaşım odamı ‘huzur dolu ve dinlendirici’ bulduklarını belirterek sıklıkla ziyaretime gelip, çiçeklerimi beğeniyle izliyor ve istiyorlar.
  Takviye güneş ışığı için, sarı ışık üreten akkor bir ayaklı lamba kullanmaya karar verdim; zira şimdilik edinebildiğim tek apara bu olabildi. Sorularım ise pencereden gelen aydınlığa ilave olrak:
  • Bu sarı 240 W’lık akkor lamba tek başına yeterli gelebilir mi?
  • Günün hangi saat aralığında ve ne kadar süre ile ışık takviyesi gerekebilir?
  • Lambanın güçlü ışığının yaydığı hatrısayılır ısıdan da, yaprak ve çiçekler faydalanmalı mı, yoksa sadece ışık takviyesi mi gerekli?
  • İlk soruma cevabınız ‘hayır’ ise; mor ışık üreten flueresan lamba ve kırmızı-mavi ışık üreten ledler aynı anda mı kullanılmalı? Günlük ışık takviye saati, süresi, sıklığı ile mevsim değişimlerinde kullanımı sizce nasıl olmalı?

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygı ile…

  ***

  Işık kaynağı ne kadar uzak ise şiddeti o kadar yüksek olmalı. İnce hesapları, bilimsel terimleri bilmiyorum. Kabaca açıklamak gerekirse şöyle: Fotosentez yapmaya elverişli olması için flüoresan lamba bitkilere 35 – 40 cm uzakta olmalı, daha uzakta olmamalı. Led lambalar yarı ölçü daha yakın olacak.
  Bitkilerin gündüz süresini algılamaları için ona göre aydınlık saatler günde 13 saatten az olmamalı. Gündüz ve gece sürelerini algılamaları biyoritmleri için önemlidir.
  Fotosenteze yetecek kadar şiddette ışık ise günde 8 – 9 saat kesintisiz olursa yeterli. Daha fazlası gerekmez, yukarda dediğim gibi buna ilaveten fotosenteze çok zor yetecek kadar ışık ile günlük toplamda 13 – 14 saat kadar ışık lazım.
  Ültraviyole veya kırmızı ışınlara sahip ışık, aynı zamanda fotosenteze yeterli şiddette olarak, günde 3 saatten az olmamalı. Bu ise çiçek açabilmeleri için lazım. Ayrıca kaktüslerin sağlıklı gelişimleri için gerekiyor.

  İşte bu üç ayrı şeyin üçü de adeta halkalar gibi iç içe her 24 saat içinde, günde 13 – 14 saat eksiksiz işlemeli. Bütün bunlara dikkat etmelisiniz.

  Daha bitmedi. Gece gündüz arasında ortalama 8 derece ısı farkı olması da şart bir şey. Mesela gece 16°C, gündüz 24°C… veya gece 20°C, gündüz 28°C.. Ortalama olarak böyle, rakamlar kesin olmak zorunda değil. Ortalama olarak gece gündüz arasında 8 derece ısı farkı olmalı. En az 6 derece.

  Işığın güneş gibi ısıtıcı olması gerekmez. En önemlisi uygun hava sıcaklığında hava sirkülasyonudur. Bu hayati önem taşır. Gece boyunca esinti daha sık veya hafifçe bir ölçü daha şiddetli olmalı.

  Bütün herşeyin mükemmel işlemesi için esinti lazım. Yaprakları hafifçe hareket ettirecek kadar esinti. Devamlı olmak zorunda değil ama ne kadar sık olursa o kadar iyi. Esinti olmazsa bitkilerin fotosentez yapabilmeleri pek mümkün olamıyor sekteye uğruyor.

  Hava nemliliği sağlamak İzmir’de pek gerekmez. Hava sıcaklığı 29°C ve daha fazla olursa takviye nemlilik bazı bitkiler için gerekir.

 2. Muhammet U. -Sakarya dedi ki:

  Evde kaktüs besliyorum. Ona takviye için led yerine basit bir elektrik devresi ile aydınlatsam fayda eder mi?
  ***
  Ne tip kaktüs yetiştirdiğinize bağlı. Kışın gelişim gösteren özellikltekiler için iyi olur. Yazın gelişenler kışın dinlenmeli onlara gerekmez. Kış boyunca çok serin bir yerde neredeyse hiç sulamadan tutmalısınız.

 3. Aycan, Kocaeli dedi ki:

  Evde camları açtığımız sürece esinti mevcut fakat kuvvetli ışık derken florasan veya şerit ledler işimizi görür mü? Sanırım yaprağının kurumadan dökülme sebebi fotosentez yapamaması.
  ***
  Floresan lambalar 35cm mesafede, ledler 15 – 20cm mesafede olmalı. Benjamininizin yaprakları yer değiştirme şokundan ve esinti yokluğundan dolayı dökülüyor. Siz bana inanın. :) Fotosentez sorunu ışıksızlıktan olsa birkaç ay daha dayanır. Ama sorun esintisizlikse derhal yaprak dökümü başlar. Kışın yeni bitki almayın. En iyi iki zaman bahar ortası ve yaz sonudur.

 4. esra istanbul dedi ki:

  … …
  ***
  Afrika menekşeleri çiçek açabiliyorsa o kadar güneş almaları yeterlidir. Gündüz kuvvetli aydınlık olması önemli. Bu varsa sorun yok.

 5. Mustafa P. -Bilecik dedi ki:

  Bu ledleri nerden bulabiliriz?
  ***
  Elektrikçilerden bulabilirsiniz. Ellerinde yoksa bile sizin için alıp getirebilirler.

 6. Gökhan, Bursa dedi ki:

  Hayvanlar için böyle lamba var mı?
  ***
  Akvaryum gibi camekanlarda bakılan tropikal kertenkeleler için var. Yazı içinde de anlatmıştım.

 7. Serap, İzmir dedi ki:

  Yeterli güneş almayan bahçenin büyük bir kısmı gölgede kalıyor. Birkaç meyve ağacı var. Yansıtıcı aynalarla güneş ışığı yasıtılabilir mi? Çiçeklerin açması sağlanabilir mi?
  ***
  Olabilir belki. Şimdiye kadar hiç duymadım. Denemek lazım. Şimdilik herhangi bir fikrim ve bilgim yok.

 8. Onur, İstanbul dedi ki:

  Herhangi bir flüoresan lambası bitkilerin fotosentez yapmalarına yardımcı olabiliyor mu?
  ***
  Işık şiddeti ve yakınlık önemli. Yukarda verdiğim bilgilerdeki gibi. Flüoresan veya herhangi bir lamba ile aydınlatılan odadaki ışık yetmez. Yakın mesafede olması lazım.

 9. Murat, Ankara dedi ki:

  Bu bahsettiğiniz led floresanlara örnek bir marka model verebilir misiniz? Kaliteli ve dayanıklı bir örnek.
  ***
  Hiç bilmiyorum.

 10. Sibel Demir dedi ki:

  Plantekno diye bir firma var. Yerli olarak üretiyorlar… TÜBİTAK destekliymiş

 11. Kaan, Ankara dedi ki:

  Esinti sorununu fan ile çözebilir miyiz?
  ***
  Evet olabilir.

 12. Metin, İzmir dedi ki:

  merhaba, 2,5×2,5mt bir kenarı sugulu kapı olan, kıs mevsimi oda ortasına kadar yazın ise hic ugramayan gunesimiz var. az once 4 katlı 145 cm toplam yuksekligi olan prago marka sera aldım. yarın teslim alırım herhalde. yaklasıyor olan kış mevsiminde bu odaya yerleştirip dogal gazlı ısıtmalı odada biber, domates vs yetiştirmek istiyorum. aydınlık oda olması yeterli mi? yoksa her kata gun ısıgı veren ledlerden silikon ile tutturup hava karardıgında açıp aydınlalana dek acık tutmak mı gerekir. dedigim gibi sıcaklık sıkıntımız yok, oda derecesini vanadan termometre ile ayarlanır. ama ışık olayı.
  yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Elbette gayet güçlü bir şekilde güneş etkisi veren özel lambalar kullanmanız şart. Gün ışığının aydınlatıcılığı hiçbir şey ifade etmeyecektir. Pencereden güneş ışınları geliyorsa yaprakların üzerlerine direkt olarak günde en az 4 saat düşmeli ve yaprakları güneş ışınları ısıtabilmeli. Bu takdirde size düşen şey sadece gündüz süresini 12 veya 14 saat hissettirebilecek ek aydınlatma yapmanız gerekir ki bunu basit fluoresan lambalarla da yapabilirsiniz. Direkt güneş ışınları mümkün değilse güneş etkisi veren özel lambaları günde en az 6 saat çalıştırmanız, ayrıca 6 saat da gündüz süresini 12 saat kadar hissettirecek aydınlatma yapmanız lazım.

 13. Kübra, Adıyaman dedi ki:

  İyi günler. Su Mercimeği adında bir su üstü bitkisi ile ilgili tez ödevi yapıyorum. 1m uzunluğunda, 50cm genişliğinde, 45cm yüksekliğe sahip cam bir haznede bu bitkileri çoğaltmam gerekiyor. Laboratuar güneş almıyor. Bu yüzden bir ön araştırma yaptım ve led ışıklarına rastladım. Bu bitkileri güneş ışığına en yakın hangi lambayla çoğalabilirim? Ve led ışık mesafesi ve süresi ne kadar olmalı?
  ***
  Fluoresanlar ortalama 35cm, ledler ortalama 20cm yukarda iyi olur diye düşünüyorum. Yukarda bildiklerimi yazmıştım. Ona göre deneyin. Başka yerlerden bulacağınız bilgileri de dikkate alın.

 14. Seyfi, Rusya dedi ki:

  Burada kış şartları çok yoğun oldugu için ve ısı -35’lere kadar düştüğü için sserada üretim yapmak çok riskli. O yüzden kapalı ortamda 500m2 bir binada çilek, marul, yeşillik gibi ürünleri dikey su kültüründe yetiştirmek istiyorum. Buranın ışık ihtiyacını nasıl çözebiliriz? Güneş gibi veya seradaki gibi verimli bir üretim sağlıyabilir miyiz?
  ***
  Yukarıdaki bilgilere göre (ayrıca başka kaynaklardan da araştırmalısınız) doğru ışıklandırma yapmanız mümkün. İşe yarar. Ama ışık, doğru toprak veya su kültürü ve uygun sıcaklık her şey değil. Sürekli hava akımları da kesinlikle sağlanmalı. İşin püf noktası bu. Fakat acaba ısıtma, ışıklandırma vs enerji masrafları elde edeceğiniz ürüne değecek mi yoksa size zarar mı getirecek? Bunu da iyice hesaplamanız gerekiyor. Bu iş çok karmaşık. Dengelerdeki hatalar yüzünden mantar, küf gibi hastalıklar türeyebilir. Veya yoğun parazit böcek salgını başgösterebilir ve başınıza ilaçlama masrafları da açılabilir. Sonra da ilaçlamanın etkisi o ürünleri zehirli eder mi diye başka sıkıntılarla başbaşa kalabilirsiniz. En iyisi bu işi yapan birilerine ulaşıp yüz yüze her şeyi her detayıyla konuşup öğrenmenizdir.

 15. Alparslan, Gaziantep dedi ki:

  Peki beyaz normal led ışıklar ile aynı fotosentez etkisini yaratabilir miyiz? ışık kaynagım yüksek ve fan kullanıyorum ama işe yarıyor mu bilmiyorum.
  ***
  Elbette olur. İşe yarayıp yaramadığını bitkilerin nasıl gelişim gösterdiğinden anlayabilirsiniz. Aynı türden bitkiler normal güneşli ortamda yaprakların renk tonu nasıl, yaprak saplarının uzunluğu ve dallarda yaprak boğum araları mesafe ne kadar, sizin uygulamanızda gelişim onlara benziyor mu bu şekilde kıyaslamalarla anlayabilirsiniz.

 16. sSelim G. -İstambul dedi ki:

  16 metre kare bir kış bahçem var evimde. Yazın çok yeterli hatta fazlasıyla ışık alıyor. Bir çok çeşit orkidem, limon ağacım var. Kış ayları için kaliteli bir ek aydınlatma yapmam gerekiyor. Vanda orkidelerim en az 12 saat güçlü ışık istiyorlar. Nasıl bir aydınlatma planı yapılabilir profesyonel bir şekilde?
  ***
  Her bir köşeye aşağıdan yukarı dimdik duracak şekilde uzun fluoresan lanbalar ve bir de tam üstlerine yarım metre gibi yakınlıkta tepelerine gerekli sayıda flouresan lambalar monte edebilirsiniz diye düşünüyorum. Evinizde bitkiler için yeterli ışık mümkünse, bitkiler sağlıklı gelişiyorsa böyle şeylere gerek yok. Kış aylarında gündüz süresinin kısalığı Türkiye’de problem değil. Kuzey ülkelerinde ciddi problem oluyor. Veya eviniz gündüz boyu ışıktan tam mahrumsa o takdirde sadece kışın değil tüm yıl aydınlatma gerekir. Hem vanda dahil bitkileri kışın biraz dinlendirmede yarar var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)