Yaygın kuluçka problemleri

Kuluçka problemleri ve düşük verim konularında olan bu yazı hem amatör olarak kuluçka makinesinde hem gurk tavuk altında yumurtalardan civciv üretimi işiyle uğraşanların sorunlarına yöneliktir.

Yumurtaların çoğu dölsüz müydü?

Verimi düşüren kuluçka problemleri arasında yumurta kalitesinin olumsuzluğu önemli yer tutar. Kısaca birkaç madde halinde bakalım.

1- Tavukların horozlarla birlikte yaşamaları her zaman yumurtalarının döllü olacağı anlamına gelmez. Yaş önemlidir. 10 aylık ile 18 aylık tavukların ve horozların kullanılması gerekir. Bu çağda her şey yolunda gider.

2- Yağ bağlamış tavuklarda döllü yumurta oranın çok az olur. Bu özellikteki etlik ırklarda damızlık olarak kullanılacak olan tavukların civcivlikten itibaren çok hareketli yetişmiş olmaları lazım.

3- Fazla tüylülük döl aktarımını engeller. Arkaları fazlaca tüylü olan ırklarda (özellikle Cochin ırkında) hem tavukların hem horozların kıç kısımlarındaki tüyleri makasla kesip kısaltmalısınız.

4- Çift uyumu da önemli. Horozun tavuktan çok fazla büyük ya da çok fazla küçük olması durumlarında döl aktarımı gerçekleşemez.

5- Horozların vitaminsiz kalmak sperm kalitesini düşürür. Hayvanlara ⇒ çeşitliliği zengin ve besleyici yemler vermelisiniz.

6- Bazı horozların kısır olabileceğini de düşünün. Damızlıklardan döllü yumurta almak için tavukların hep aynı horozla çiftleşmeleri bu yüzden risklidir.

Kuluçka esnasında embriyo ölümleri

Yumurtalar döllü olduğu halde gelişim olmadığını (veya bir süre sonra durduğunu) tespit etmişseniz bu sorun belki de kuluçka öncesi saklama koşullarıyla ilgili hatalarınızdan ileri geliyordur. Civciv gelişip yumurtadan çıktıktan sonra birkaç gün içinde ölüyorsa yine aynı sebepten kaynaklanıyor olabilir. ⇒ yumurta seçimi ve saklanması konulu sayfaya okuyun.

Hastalık kapmış tavukların yumurtasına virüs geçmişse embriyor gelişirken bu sebeple ölmüş olabilir. Hasta tavukların yumurtalarını kullanmayın.

Fazla bekletilmiş yumurtalarda her çeşit risk vardır. İdeali bir haftadan fazla bekletilmemiş yumurtaları kuluçkada kullanmaktır.

Kuluçka makinesinin havalandırma sisteminin düzgün çalışması ciddi önem taşıyor. Ayrıca rakım 1500m. ve daha yüksek olan illerde ve yaylalarda kuluçka makinelerinde oksijen yetersizliği olur ve yumurta içlerindeki embriyolar ölür.

Kardeş ve çok yakın akraba tavuk-horoz çiftleşmelerinden olan embriyolarda ölümler ve sakatlıklar görülmesi yaygındır.

Makinelerde ⇒ ısı düzensizlikleri oluyorsa ilk 8 gün içinde normalin üstü ısınma, son günlerde normalin altında soğuma ölümlere yol açar.

Gurk tavuk altında veya kuluçka makinesinde temizlik her zaman hayati önem taşır. En başta buna çok dikkat edin. İşin içine girdikten sonra temizlik yapsanız bile işe yaramaz. Yumurta içindeki embriyolar enfeksiyon kapar ve ölür.

Kuluçkanın son gün ölümleri

Isı ve nem yetersizliği en büyük etkendir. Kuluçka makinelerinde son günlerde nemliliğin arttırılması gerekiyor. Bunu yaparken ısının olması gereken derecenin son sınırının altına düşmemesi için çok dikkatli olmalı, gerekiyorsa ısıyı arttırmalısınız. Havalandırma fanlı kuluçka makinesinde kuru ampulü 37.5ºC derecede, yaş ampulü ise 30.0ºC derecede sabit tutun.

Yumurtası kullanılmış tavuğun vitamin, mineral ve protein çeşitliliği açılarından yetersiz beslenmiş olması da son gün çıkımlarını kötü etkiler. Yani yumurta içinde civcivi besleyecek maddelerin yeterli olmaması sorunu. Civcivler zar zor büyümüştür ama artık yaşama güçleri kalmaz ve ölürler. Hatta yumurtayı delmeyi başardıktan hemen sonra bile ölebiliyorlar.

Civcivlerin yumurta kabuğunu delememeleri veya sıkışıp kalmaları

Buna bir üst paragrafta anlatılan sorun etken olduğu gibi, o yumurtanın sahibi tavuğun E vitamininden yoksun kalmış olması da yumurtanın emriyoyu besleme, güç verme özelliği eksik kalmıştır. Yumurtası alınacak damızlık tavukların çok iyi beslenmeleri, bayat yem verilmemesi, hatta içme sularına vitamin katılması tavsiye edilir.

Nemliliğin az olması veya ısının çok fazla olması da yine civcivlerin yumurta kabuklarını delememelerine sebep olur. Makinelerde civcivler yumurtaları delmeye başladıktan sonra yaş ampulü 32.2C derecede sabit tutun. Ortamda aşırı ısınma olmamasına dikkat edin. Yoksa bu da öldürür.

Sonuç olarak

Kuluçka problemleri hakkındaki konular aslında çok geniştir. Hatta sadece kuluçka dönemini kapsamaz. Kullandığınız yumurtaların sahibi tavukların o yumurtaları yumurtlamadan önce, son 40 gündür son derece kaliteli bir şekilde dengeli gıda almaları önemlidir. O dönemde tavukların yanlış beslenmeleri, bazı vitamin ve minerallerden, bazı protein çeşitlerinden yoksun kalmaları bile yumurtaların içindeki embriyoların gelişimine kötü etkisi olur. Yukarıda bunlara değindim. Ama tekrar hatırlatmakta yarar var. Her şeyi araştırıp öğrenin. Kuluçka gününe kadar yumurtaları nerede, nasıl hangi pozisyonda bekleteceğinize kadar. Hiçbir konuda bilgisiz kalmayın. Eğer doğru bilgilerle her şeyi gerektiği gibi yaparsanız her şey tam yolunda gider.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |

'Yaygın kuluçka problemleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Efe T. -Antalya dedi ki:

  Kendi yaptığım bir makinam var. civciv 18. gün yumurtayı çatlattı ancak içinden sarı bir sıvı geldi. Ses ve hareket de yoktu. Ne olmuş olabilir?
  ***
  Ne olduğunu bilemem ama tahminimce sadece o yumurta ile ilgili bir problemdir. Yani diğerlerinde aynı şeyin olacağını sanmıyorum.

 2. Alisamed G. -Aydın dedi ki:

  Pet şişenin içinde yapmış olduğum kuluçka makinasına yumurtaları koyalı 2 gün oldu. Fakat yumurtaların altına koymuş olduğum kum ıslak olmaya başladı. Şişenin içi de bayağı bir buharlı. Sıcaklık 37.7 ye sabit. Bilgisayar fanı devamlı çalışır vaziyette. Bu normal midir?
  ***
  Doğru değil. Normal hiç değil. Boş yere uğraşmayın. Kuluçka makinesi değil yumurta çürütme aparatı yapmışsınız.

 3. Mehmet dedi ki:

  Ben birtane strafordan kuluçka makinası yaptım sıcaklık 37.7 ancak nem 60 elimle çeviriyorum günde iki kere sıkıntı olur mu?
  ***
  Elbette olur. Asla el teması olmaması lazım. Veya steril eldiven kullanmanız şart.

 4. Mücahit, Niğde dedi ki:

  Kuluçkanın 5.gününde ve 9. gününde akşamdan sabaha kadar nem nozülü hiç durmamış. Galiba elektrik dalgalanmasından röle takılı kalmış 60’ta kapatmamış. Makinenin içi su olmuş. İki kez bu tekrarlandı. Taş direnç bağlanarak sorun çözüldü. Artık takılı kalmıyor. Fakat 120 yumurtanın 80’i dolu çıktı. Bugün 21.güne giriliyor. Henüz 2 tane çıkım oldu. Umudu kestim. Yarısı çıkması lazımdı. 5. ve 9. gün 8-9 saatlik sürekli çalışan nozülden dolayı büyük çoğunluğu aşırı nemden ölmüş müdür? Daha önce böyle bir hata olmamıştı ve makinenin çıkım oranı %90 dı 20. gün çoğu çıkardı.
  ***
  Direkt ondan değil ama ona bağlı diğer etkenler mesela aşırı nemliliğe oranla havalandırmanın fazlaca yetersiz kalışı, aşırı bakterileşme olması gibi problemler. Ayrıca sıcaklığın her yere dağılımının gerektiği gibi olmaması.. Ve sanıyorum başka aksamalar da mutlaka olmuştur. Belki yumurtaların önceki sefere göre doğru seçilmemiş olması da bu kötü sonucun sebeplerindendir. Yumurta seçimine her zaman çok büyük hassasiyet göstermelisiniz. Hiçbir şekilde hiçbir konuda en küçük bir kusura yer vermeyin. Sayfası: Kuluçka için yumurtaların seçimi, biriktirilmesi, saklanması

 5. Ali, Konya dedi ki:

  Benim sorunum makinenin ısısı sabit 37.7 çünkü makinem 250 lik farklı zamanlarda yumurta koyuyorum yumurtadan civcivler çıkıyor fakat yumurta zarı civcivlere yapışıyor bazıları viyole çıkmış olmasına rağmen yapışıyor nem 60 sebebi ne olabilir?
  ***
  Nemlendirme %50-%60 arasında olmalı. 17. günün sonundan itibaren ise %60-%75 arasında olmalı. Ama siz sürekli nemliliği aynı ayarda tutuyorsunuz. Yanlış. Tüm yumurtaları aynı günde başlatmalısınız. Böylece son günlerde nem artışını da hepsi için aynı şekilde arttırmanız lazım. Sayfası: https://azbitki.com/kulucka-makinesinde-civciv-cikim-basarisi-puf-noktalari

 6. İsimsiz dedi ki:

  El yapımı kuluçka makinası yaptım. Dereceyi nemi ayarladım. Günü geçti çıkım olmadı. İki üç tanesini yumurtayı kırdım. Canlıydı hareket ediyordu ama sarı su vardı içinde. Gelişimi tamamlamıştır diye diğer yumurtayı birkaç gün bekledim çıkmadı. Yumurtayı kırdım. Tüylenmiş ama çıkım olmadan kaldı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Belki siz de çok kişi gibi günleri yanlış hesaplıyorsunuzdur. Çokları 19 günü 22 gün oldu diye hesaplıyor. Yumurtaları kırıyor. Mesela bugün 23 mayıs. Örnek olarak diyelim ki yumurtaları kuluçkaya 2 mayısta saat 14’te koydunuz. Bu durumda 3 mayısta saat 14’te 1 gün tamamlanmış olur. Dolayısıyla 23 mayısta saat 14’te 21 gün tamamlanmış, bitmiş olur. Doğal gecikmeler için 2 gün daha beklemek iyi olur. 24 gün geride kalınca ancak o zaman yumurtaları kırabilirsiniz. Ayrıca el veya ev yapımı kuluçka makinelerinden iyi sonuç alan hiç kimseye rastlamadım. Heyecanla paldır küldür yapmak yerine önce aylarca konu ile ilgili bilgilerinizi arttırmaya çalışmanız gerekir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.