Yaygın kuluçka problemleri

Bu yazı hem amatör olarak kuluçka makinesinde hem doğal yoldan gurk tavuk altında yumurtalardan civciv üretimi işiyle uğraşanların sorunlarına yöneliktir. Yüzde yüz verim alınamaması sorunlarına çözüm yolları içerir.

Yumurtalardan civciv çıkım oranları beklentilerin altında ise problemlerin sebeplerini iyice araştırmak tavsiye edilir. Aşağıda sorunlar, sebepleri ve çözüm önerileri..

Yumurtaların çoğu dölsüz müydü?

Tavukların horozlarla birlikte yaşamaları her zaman yumurtalarının döllü olacağı anlamına gelmez. Yaş önemlidir. 10 aylık ile 18 aylık tavukların ve horozların kullanılması gerekir. Bu çağda her şey yolunda gider.

Yağ bağlamış tavuklarda döllü yumurta oranın çok az olabiliyor. Bu özellikteki etlik ırklarda damızlık olarak kullanılacak olan tavukların civcivlikten itibaren çok hareketli yetişmiş olmaları lazım.

Fazla tüylülük döl aktarımını engelleyebiliyor. Arkaları fazlaca tüylü olan ırklarda (özellikle Cochin ırkında) hem tavukların hem horozların kıç kısımlarındaki tüyler makasla kesilerek kısaltılmalıdır.

Çift uyumu da önemli. Horozun tavuktan çok fazla büyük ya da çok fazla küçük olması durumlarında döl aktarımı gerçekleşemez.

Vitaminsiz kalmak sperm kalitesini düşürür. Hayvanlara ⇒ çeşitliliği zengin ve besleyici yemler vermelisiniz.

Son olarak: Bazı horozların kısır olabileceğini de düşünün. Damızlıklardan döllü yumurta alabilmek için tavukların hep aynı horozla çiftleşmeleri bu yüzden riskli olabilir.

Kuluçka esnasında embriyo ölümleri

İlk günlerde ölümler ya da yumurtalar döllü olduğu halde gelişim olmadığını tespit etmişseniz belki de kuluçka öncesi saklama koşullarıyla ilgili olup o günlerde ölmüşlerdir. Bu konuda ⇒ yumurta seçimi ve saklanması konulu sayfaya bakabilirsiniz.

Hastalık kapmış tavukların yumurtasına virüs geçmiş olabilir ve embriyor gelişirken bu sebeple ölmüş olabilir. Hasta tavukların yumurtalarını kullanmayın.

Fazla bekletilmiş yumurtalarda her çeşit risk vardır. İdeali bir haftadan fazla bekletilmemiş yumurtaları kuluçkada kullanmaktır.

Kuluçka makinesinin havalandırma sisteminin düzgün çalışması ciddi önem taşıyor. Ayrıca rakım 1500m. ve daha yüksek olan illerde ve yaylalarda kuluçka makinelerinde oksijen yetersizliği olur ve yumurta içlerindeki embriyolar ölür.

Kardeş ve çok yakın akraba tavuk-horoz çiftleşmelerinden olan embriyolarda ölümler ve sakatlıklar görülmesi yaygındır.

Makinelerde ⇒ ısı düzensizlikleri oluyorsa ilk 8 gün içinde normalin üstü ısınma, son günlerde normalin altında soğuma ölümlere yol açar.

Gurk tavuk altında veya kuluçka makinesinde temizlik her zaman hayati önem taşır. En başta buna çok dikkat edin. İşin içine girdikten sonra temizlik yapsanız bile işe yaramaz. Yumurta içindeki embriyolar enfeksiyon kapar ve ölür.

Kuluçkanın son gün ölümleri

Isı ve nem yetersizliği en büyük etkendir. Kuluçka makinelerinde son günlerde nemliliğin arttırılması gerekiyor. Bunu yaparken ısının olması gereken derecenin son sınırının altına düşmemesi için çok dikkatli olmalı, gerekiyorsa ısıyı arttırmalısınız. Havalandırma fanlı kuluçka makinesinde kuru ampulü 37.5ºC derecede, yaş ampulü ise 30.0ºC derecede sabit tutun.

Yumurtası kullanılmış tavuğun vitamin, mineral ve protein çeşitliliği açılarından yetersiz beslenmiş olması da son gün çıkımlarını kötü etkiler. Bu yüzden yumurta içinde civcivi besleyecek maddeler yeterli bulunmaz. Civcivler zar zor büyümüştür ama artık yaşama güçleri kalmaz ve ölürler. Hatta yumurtayı delmeyi başardıktan hemen sonra bile ölebiliyorlar.

Civcivlerin yumurta kabuğunu delememeleri veya sıkışıp kalmaları

Buna bir üst paragrafta anlatılan sorun etken olduğu gibi, tavuğun E vitamininden yoksun kalmış olması da yumurtanın emriyoyu besleme, güç verme özelliği eksik kalmıştır. Yumurtası alınacak damızlık tavukların çok iyi beslenmeleri, bayat yem verilmemesi, hatta içme sularına vitamin katılması tavsiye edilir.

Nemliliğin az olması veya ısının çok fazla olması da yine civcivlerin yumurta kabuklarını delememelerine sebep olur. Makinelerde civcivler yumurtaları delmeye başladıktan sonra yaş ampulü 32.2C derecede sabit tutun. Ortamda aşırı ısınma olmamasına dikkat edin yoksa bu da öldürür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)