Yeni tavuk ırkı ortaya çıkarmak

Son 150 yıl içinde birkaç yeni tavuk ırkı ortaya çıkarılmış. Cornish, Dalaware, Plymouth Rock tavukları gibi. Bu işte iyi para olduğunu görenler yaklaşık yüz yıl önce ABD’de yeni tavuk ırkları oluşturma çabasına girmişler. Büyük bir tutku ile çalışmışlar. Başaran çok kişi olmuş. Fakat o ırkların büyük çoğunluğu şimdiye kadar kayboldu. Kayboluşların en büyük sebebi Amerikan Kümes Hayvancılığı Kurumu’nun onaylamaması idi. Ve bu da parasal amaç güdenlerin emeklerinin boşa gitmesi demekti. Fakat öte yandan onaylanıp tescil edilenlerden bile kaybolanlar var.

Tavuk ırkı geliştirme, yeni sabit bir ırk ortaya çıkarma

Yeni ırkın hem akla mantığa uygun, hem ciddi öneme sahip bir özelliğe sahip olması gerekir. Yoksa yeni bir ırk oluştursanız bile onca zahmetler, zorluklar, sıkıntılar ve masraflar boşa gider.

Niçin gereksin?

Yani ciddi bir önemi ve halk kitlelerinin büyük sevgisini çekecek makbul bir kalitesi olmalı. Ticari üreticilere hem üretimde, yem yetiştirmede, hem satışlarda kolaylık ve halkın yüksek rağbeti gibi kaliteleri olsun.

Yeni bir tavuk ırkı nasıl ortaya çıkar?

Hedefinizdeki özelliklere sahip yeni ırkı oluşturmada gereken özellikler hangi tavuk ırklarında parça parça varsa onları alıp çapraz melezleştirme çalışmalarıyla uğraşacaksınız. Birkaçının özelliğinin bir ırkta bir araya gelmesini sağlayacaksınız.  Sonra o ırkın o özelliklerle nesilden nesile değişmeden devam ettiğinden emin olacaksınız. İlgili yerlerde tescilleme ve ayrıca patent hakkı almak gibi prosedürleri de tamamlamak gerekir.

Etlik bir ırk, yumurta veriminin üstün veya özel olduğu bir ırk, süs tavuğu olacak bir ırk.. Ortaya çıkaracağınız ırkın bazı albenileri olmalı. Mesela et veya yumurta sektörlerinin para getireceğinden emin olarak seve seve alıp üretimini yapacağı.. Ya da hobi amaçlı yetiştiricilerin büyük bir sevgiyle “mutlaka bundan benim de olsun” diyeceği üstün kalite farkı olsun. Çünkü cidden hem çok büyük emek isteyen hem çok zor ve ayrıntılı çalışmalar gerektiren bir iş. Ve bu zorluklardan dolayı ayrıca en başta hedefinizin gerçekleşme ihtimalinin ne olduğunu da kesin olarak saptamanız şart. Her şey tamamsa, eminseniz kolları sıvayıp çalışmalara girişebilirsiniz.

Ticari amaç yoksa bu iş aslında özellikle etlik tavuklarla ilgili olarak çok zevkli bir iş. Mesela damak zevkinize ve sizin yetiştirme şartlarınıza uygun bir etlik ırk ortaya çıkarabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Yeni tavuk ırkı ortaya çıkarmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasan, İstanbul dedi ki:

  Civcivlerde anne mi yoksa baba mı ağır basar?
  ***
  Hem anasının hem babasının genlerini yarı yarıya almış olur. Ancak bazen herhangi birisinin bazı genlerinde baskın özellik vardır ve o zaman civciv büyüdüğünde bazı özellikleri ya anadaki ya da babadaki özelliklerle aynı görünür. Bazen de mesela cüsse anaya, renk babaya çekebilir. Bazen de tepeden tırnağa tam bir karışım özellikler görülebilir. Bunlar sadece dış görüntü, fiziksel özellik. Bir sonraki nesilde durum farklı olabilir.

 2. Nalan G. -İzmir dedi ki:

  Turken tavukları nasıl paçalı yapabiliriz? Brahma horoz ile turken tavuk eşleşse paçalı turken çıkar mı? Bu gibi işlerde horoz mu baskın oluyor paçalı olması için? Ya da turken horozla Brahma tavuk eşlesse ne çıkar?
  ***
  Bildiğim kadarıyla paçalı olmak, kıvırcık olmak vesaire özelliklerin bir sonraki nesilde ortaya çıkması konusunda ananın veya babanın baskın olması diye bir şey yok. Renkte mesela beyaz tavuk + kırmızı horoz çiftleşmesinden çıkan ilk nesilde civcivler büyüdüğünde tavuklar kahverengi olur. Ve horozlar ise tüyleri çoğunlukla beyaz olup beyaz üstüne yer yer kızılımsı, sarımsı kırçıllılıklar, kanatlarda omuzlarda yer yer kızıl tüyler görülür. Yani tavuğun beyazı horoz evlatta baskın, horozun kızılı tavuk evlatta baskın oluyorsa anlayın ki mutlaka geçişler vardır. Sanıyorum sadece horozun bir özelliği ya da sadece tavuğun bir özelliği sonraki nesilde hem dişi hem erkek tüm evlatlarda aynen baskın olması mümkün olmayabilir. Aslında cinsiyetle ilgili düşünmeyin. O özellik baskın bir özellikse o özelliğe sahip bireyin erkek veya dişi olması fark etmez, sonraki nesil yavrularda hem dişilerde hem erkeklerde olması gerekir. Bence bir deneyin ve sonucu görün. Veya belki de renklerde olduğu gibi olacaktır. Paçalı anadan paçalı oğul, paçalı babadan paçalı kız olur. Sonra bu iki evlat büyüyüp çiftleşirse belki bunların yavrularında paçalılık dişi-erkek tüm bireylerde eşit olur ve bunların da daha sonraki nesillerinde paçalı turken özelliği kalıcı olarak devam edebilir. Bence bunu bir deneyin siz. :)

 3. Turan, Erzurum dedi ki:

  Sasso civcivler hibrit ırklar, bunlar hangi horoz ve tavuktan elde ediliyor acaba?
  ***
  Sasso aslında Fransız bir firmanın adıdır (kırmızı etiket, doğal şartlarda yetiştirilmiş lezzetli tavuk eti üreticisi firma). Açıkta, serbest yetiştiricilik için uygun tavuklar geliştirmişler. Bunların eti lezzetli, yumurta verimi fena değildir. İki dezavantajı var. Bir yavaş büyümeleri, diğeri ise açıklıkta, doğallığa özdeş şartlarda yetiştirilmelerinin şart olmasıdır. Bu hibritlerin elde edildikleri esas ırklar hakkında bilgi bulamadım. Muhtemelen sır gibi gizli tutuyorlardır.

 4. Ali, Mersin dedi ki:

  Çaprazlama yaparken 1 tavuğa 2 horoz aynı anda çaprazlama nasıl yapılabilir? Mesala 1 mavici americanus tavuk horozun biri brahma horozun biride austrolop. Bir tavukta hem mavici hem brahma gibi olsun hemde austrolop gibi olabilir mi?
  ***
  Öyle bir şey yok. Tavuk kaç tane farklı horozla çiftleşirse çiftleşsin bir yumurtadaki civcivin babası o horozlardan sadece biridir. Birkaç yumurta varsa her bir yumurtadaki civcivlerin babaları farklı farklı olabilir ve bu da karışıklığa sebep olur. Bir civcivin iki babanın özelliklerini alabilmesinin hiçbir şekilde imkanı yok. Zaten melezleme işlerini çok iyi bilen kişiler bahsettiğiniz gibi şeyler asla yapmazlar. Yapanlar varsa boş iş yapıyorlar demektir. Boş yere vakit kaybediyorlar. Sizin örneğe göre ancak şöyle hareket edilir ama istenen sonuca ulaşmak mümkün değildir sanıyorum: Önce brahma horoz ile çiftleştirilir, yumurtadan çıkan civcivlere bakılır. Civcivlerden tavuk olanlardan hangisi hem ana hem baba ırkların özelliğini taşıyorsa o tavuk austrolop horozla çiftleştirilir ve böylece sonuçlara bakılır, olmazsa tekrar tekrar sonraki nesiller için hedefler koyulur tekrar denenir.

 5. Rıza, Tokat dedi ki:

  Gsg nasıl elde edilir? Gold wyandot tavukla gold wyandot horoz eşleşmesinden daha açık renk civciv çıkabilir mi?
  ***
  Bu konuda bilgim yok.

 6. Latif, Burdur dedi ki:

  Light sussex ırkı hayvanları cüssesini büyütmek için white orpington ile çaprazlanabilir mi? Sonuç ne olur?
  ***
  Bunu bilmiyorum. Zaten yeni ırk çıkarmak çok zor ve çok titiz çalışmalar ister. Yıllarca nesilden nesile çaprazlamalar devam ettirilir. Bu işler hibrit nesil oluşturmak kadar kolay değil. Amaç tek nesillik hibrit olsa o zaman bu işlerden biraz olsun anlayan herkes doğru ya da doğruya yakın tahminlerde bulunabilir. Sizin kastetiğiniz iş, yani aslında zaten bu sayfanın konusu olan mesele hibritçilikten çok farklı.

 7. Yasemin, Samsun dedi ki:

  Amrock cinsi için pleytmut horozu ile hangi tavuk melezlenir? Amrock horozu ile amrock tavuklarının yumurtasından amrock cıkmaz mı? Aynı anne babadan olan yavrular melezler kadar verimli olmaz mı?
  ***
  Yasemin Hanım aynı soruyu geçen hafta başka bir sayfamda sormuştunuz. Galiba cevabı okumadınız. Bakın: https://azbitki.com/hibrit-yumurta-tavuklari-nasil-olusturulur#comment-31672

 8. Mustafa Akbaş dedi ki:

  Wyandotte splash horoz ile gsg tavuk eşlemesinden çıkan sonuç nedir?
  ***
  Bunları niçin merak edip soruyorsunuz? Sanıyorum internette başka sitelerdeki yazılarda sizin gibi meraklıları yanlış bilgilendirip yanlış şeylere özendiriyorlar. Öyle her yazılan şeye inanmayın.

 9. Fatih, Edirne dedi ki:

  Çaprazlama işini biraz açar mısınız? Yani yeni bir ırk elde etmek istiyorum ve o çıkan ırkı da sabitlemek yani ıslah etmek. Bununla ilgili bilgi almak mümkünse şimdiden teşekkür ediyorum.
  ***
  Farklı tavuk gruplarıyla başlayacaksınız. Birkaçını bir arada beslemekle olmaz. Mesela 8 ayrı grup, birbirlerinden ayrı yaşayacaklar. Her birinde hedefinizdeki özelliklere sahip veya filan filan özellikleri birleştirmek istiyorsanız her grupta ona göre 1 horoz ve en az iki tavuk. Yeni nesillerden hedefinize uygun olan tavukları horozları damızlık olarak seçeceksiniz. Bunları da birbirleriyle ama yine ayrı ayrı gruplar devam ettirmekle çiftleştireceksiniz. Arada sıfırdan başka bir horoz veya tavuk alıp onun özelliklerinin sizin yeni nesillere geçmesini sağlayacaksınız. Bir hayli uğraştırıcı ve uzun yıllar isteyen bir süreç. Farklı gruplar ne kadar çok olursa o kadar iyi. Zira çok yakın akraba mahsulü nesillerden kaçınmak gerekiyor. Başarıya ulaştığınızda ise yani hedefinizdeki ırka ulaşıp sabitlediğiniz zaman ise bu size ait yeni ırkı yine farklı gruplar halinde çiftleştirerek çoğaltmanız lazım. Sebep yine çok yakın akraba çiftleştirmelerinden kaçınma gerekliliği. Daha fazla detaylı bilgiler için: Konuyla ilgili olarak herkesin kolay anlayacağı örneklerden en meşhuru Mendel bezelye deneyleridir. Eskiden okul kitaplarımızda vardı. Bu sayede genetik meselelerini kolayca herkes anlıyordu. Bilginiz yoksa internetten “Mendel çaprazlama” konularını bulup okuyun. Yeni nesillerde bir özellik görünmese bile (resesif) bir sonraki bir nesilde baskın olarak görünebilir. Veya baskın özellik taşıyanları çiftleştirdiğinizde onların yavrularında o özellik hiç görünürde olmayabilir ama genlerinde vardır. Ayrıntıları çok. Sabırla yıllarca uğraşacaksınız.

 10. Mustafa Boz dedi ki:

  Baclk amerıkano ırkıyla levender araguana ırkını eşleştirdim. Ortaya levendır araguna ırkına benzeyen baclk yavru aldım. Bunu da lakenverdel ırkıyla eşleştirip İspanyol ırkıyla tamamlamayı düşünüyorum. Sizce burada yanlış olan bir şey yapmış olabilir miyim? Bu şekilde dış görünüşü ve yumurta renginin farklılığını ortaya koymak istedim. Olabilir mi?
  ***
  Neyi yanlış yapabilirsiniz bilmiyorum. Normal bir gidişat. Yeni nesiller karışık ırklardan oluyor. Kendinizce bazı hedefleriniz var. Nasıl tutturursunuz bilmiyorum. Ama güzel çalışmalar yaptığınız için tebrik ederim. İnşallah başarırsınız. Ama kolay değil. Birkaç yıl uğraşacaksınız. Böyle bir iki nesil ile hiçbir şey netleşemez. Sizden önce soru yazan (Fatih, Edirne) kişiye yazdığım cevabı da okuyun. Bana sorarsanız önemli olan şey sağlıklı ve huzurlu olmaları. Sonuçta onlar da can taşıyor.

 11. Caner, Pozantı dedi ki:

  Easter egger cinsi bir tavuk bir horoz var elimde. Horozu hangi tavuk ile çiftleştirirsem yeni bir ırk çıkar ortaya?
  ***
  Sadece kırma denen karışık bir şey ortaya çıkar. Yeni ırk oluşturmak çok uzun yıllar boyunca çok sayıda tavuklarla horozlarla çok dikkatli ve bilinçli çalışmalar ister.

 12. Samsun, Murat dedi ki:

  Anadan ayrı babadan kardeş yavruları çiftleştirmekte sakınca var mıdır? Irkın safkanlığına zarar verir mi? Genetik kusur ortaya çıkar mı?
  ***
  Uzmanlar her türlü akrabalıktan kaçının diyor. Irkın safkanlığını bozacak şey ise kardeş olup olmamakla ilgili değil. Farklı ırklarla çiftleşmeler varsa artık o nesillerde safkan olmaktan söz edilemez.

 13. Nesrin Çakmak dedi ki:

  Rahibe horozla coşin tavuk eşleşmiş. yumurtadan paçalı rahibeler çıktı. bu bir ırk olur mu?
  ***
  Hayır onlar sadece kırmadır. Irk oluşturmak çok zor ve yıllarca çeşit çeşit çapraz çiftleştirmeler sonucunda olabilecek bir şey. Ta ki siz hedefinizdeki yeni ırkın tün standart özelliklerini ortaya çıkarmış, rayına oturtmuş ve artık onların nesilden nesile aynı tip nesillerle devam ediyor olmaları sağlamış olasınız. Sonuçta isterseniz ilgili makanlara tescil bile ettirebilirsiniz. Bu konu bir yana, şimdi sizin paçalı kırma nesle gelince: Daha kolay çalışmalarla rahibe ırkın paçalı çeşidini devam ettirmeniz mümkün. Konu ile direkt ilgisi olmayan ama meseleyi aydınlatması açısından önemi olan şu sayfayı dikkatle okuyun: Kıvırcık tüylü tavuklar

 14. Meska kümesi dedi ki:

  Salmon Brahma hangi hayvanların çaprazlamasi sonucu elde ediliyor?
  ***
  Bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.