Yeni tavuk ırkı ortaya çıkarmak

Tavuk meraklılarının bazıları yakın geçmişte ortaya çıkarılan ırkları gördükçe ben de yapabilirim ben de bu işten büyük para kazanabilirim diye düşünür ve çalışmalara başlar. Oysa çok zor bir iş. Ve yeni bir ırk başarılsa bile acaba gerçekten emeklere değer mi, kabul görür mü?

Son 150 yıl içinde birkaç yeni tavuk ırkı ortaya çıkarılmış. Cornish, Dalaware, Plymouth Rock tavukları gibi. Bu işten iyi para kazanıldığı görülünce, bundan yaklaşık yüz yıl önce ABD’de yeni tavuk ırkları oluşturmak büyük bir tutku haline gelmişti. Başaran çok kişi olmuş. Fakat o ırkların büyük çoğunluğu şimdiye kadar kayboldu. Kayboluşların en büyük sebebi Amerikan Kümes Hayvancılığı Kurumu’nun onaylamaması idi (bu da parasal amaç güdenlerin emeklerinin boşa gitmesi demekti). Onaylanıp tescil edilenlerden bile kaybolanlar var.

Yeni ırkın hem akla mantığa uygun, hem ciddi öneme sahip bir özelliğe sahip olması gerekir. Yoksa yeni bir ırk oluştursanız bile onca zahmetler, zorluklar, sıkıntılar ve masraflar boşa gider.

1- Niçin gereksin? Yani ciddi bir önemi ve halk kitlelerinin büyük sevgisini çekecek makbul bir kalitesi olsun: Ticari üreticilere hem üretimde, yem yetiştirmede, hem satışlarda kolaylık ve halkın yüksek rağbeti gibi kaliteleri olsun.

2- Nasıl ortaya çıkarılır? Hedefinizdeki özelliklere sahip yeni ırkı oluşturmada gereken özellikler hangi tavuk ırklarında parça parça varsa onları alıp çapraz melezleştimelerle uğraşacaksınız. Birkaçının özelliğinin bir ırkta toplanmasını sağlayacaksınız.  Sonra o ırkın o özelliklerle nesilden nesile değişmeden devam ettiğinden emin olacaksınız. İlgili yerlerden tescillenmesi ve ayrıca patent hakkının alınması gibi prosedürleri de tamamlamak gerekir.

Etlik bir ırk, yumurta veriminin üstün veya özel olduğu bir ırk, süs tavuğu olabilecek bir ırk.. Ortaya çıkaracağınız ırkın ya et veya yumurta sektörlerinin para getireceğinden emin olarak seve seve alıp üretimini yapacağı ya da hobi amaçlı yetiştiricilerin büyük bir sevgiyle “mutlaka bundan benim de olsun” diyebileceği bir kalite farkı olsun. Çünkü cidden hem çok büyük emek isteyen hem çok zor ve ayrıntılı çalışmalar gerektiren bir iş. Ve bu zorluklardan dolayı ayrıca en başta hedefinizin gerçekleşme ihtimalinin ne olduğunu da kesin olarak saptamanız şart. Her şey tamamsa, eminseniz kolları sıvayıp çalışmalara girişebilirsiniz.

Ticari amaç yoksa bu iş aslında özellikle etlik tavuklarla ilgili olarak çok zevkli olabilecek bir iş. Mesela damak zevkinize ve sizin yetiştirme şartlarınıza uygun bir etlik ırk ortaya çıkarabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)