Youtube videoları hakkında çok önemli duyuru

Hiçbir YouTube videoları çalışmam yok. Hiçbir zaman yapmadım. Yapıp sildiğim de asla olmamıştır. Fakat içerik hırsızları REZİL İNSANLAR kendi eseriymiş gibi yazılarımı birebir okuyarak YouTube üzerinden videolar yayınlıyor, bir şeyler kazanmaya çalışıyorlar. İzin almaya gerek görmüyorlar. Bari kaynak belirtsinler. Kesinlikle kaynak belirtmeleri gerekir. Mesela en azından her bir videonun sonunda sözlü veya yazılı olarak azbitki.com’a teşekkürler diyebilirler.

Ben hiçbir şekilde çalıntı alıntılar yapmamışımdır

Kullandığım foroğrafların bir kısmı kendi çektiğim fotoğraflardır. Çoğunluğu ise ise yabancı kaynaklardan olup orijinal haline göre 10 misli kadar küçülterek ve birçok yerlerini kırparak kullanıyorum. Buna rağmen birçoğunun kaynağını da belirtmişimdir. Oysa onca değişiklikten sonra kaynak belirtmek hiç gerekmez. Ama ben yine de çoğunda kaynak gösterdim. Yani küçültme ve kırpmalara rağmen yine de kaliteli görünüm olmuşsa.

Yazılarım ise her bir sayfada yüzde doksan kendi tecrübelerim, geri kalanı yine yabancı kaynaklardan bilgiler ama birçok kaynaktan araştırdığım ve sentezlediğim bilgilerdir. Onlar hakkında bile kesinlikle hiç gerekmediği halde kaynak belirtiyorum. Buna gerçekten gerek yok. Ama bazı titiz kişiler ciddi kaynaklardan da delil istiyor diye kaynak belirtiyorum.

Kıyasladığınızda bazen içeriğin tercümesi gibi görebilirsiniz. Asla öyle bir şey yok. Benzerliğin sebebi “aklın yolu birdir” misali, bir bitki hakkında bilgi vermenin tekniği olur. Bitkilerin ana vatanı belirtilir. Güneş isteği, toprak isteği belirtilir. Daha ciddi okursanız, her hangi bir türün özellikle güneş ihtiyacı ve toprak karışım formülü tamamıyla farklıdır. Benim verdiğim bilgiler kendi tecrübelerime ve Türkiye iklim şartlarına göre en doğru bilgilerdir. Bazı tercümeciler gibi ezbere davranmıyorum. Dümdüz tercüme et, kaynak bile göstermeden yayınla. Bu da bir tür içerik hırsızlığı sayılır.

İnsanlar emek hırsızlığı ile bir yere geleceklerini zannediyor

Asla bir yere gelemezler. Kazandıkları her bir kuruş mutlaka kazaya belaya gider.

Güya YouTube videoları üzerinden takipçi sayısını arttıracak ve para kazanacaklar. Aklım almıyor. Demek ki kendilerine saygıları yok. Kimseye de saygıları olmaz. Kimseye sevgisi olmayan insanlar bunlar. Bundan adınız gibi emin olun. Kendilerinde insanlara karşı zerre kadar sevgi olsaydı böyle bir çirkinliği yapmazlardı.

Niçin yerli bilgi kaynaklarına bakmıyorum?

İçeriklerimin çalınması yeni bir şey değil. On yıldır sürekli yapıyorlar. O kadar fazla yaygın ki ben kendi yazılarıma başka yerlerde rastlamamak için, moralimin bozulmaması için yaklaşık 10 yıldır internette kesinlikle bitkiler hakkında hiçbir şekilde Türkçe bilgi kaynaklarına bakmıyorum. Bende gerçek anlamda bir fobi oluşmuş durumda. Bazen, bilimsel ad ve yöresel ad öğrenmek gibi mecburi durumlarda Wikipedia (Türkçe sayfaları) ve ağaçlar.net sitesine bakarım o kadar.

İçerik hırsızlarından bir tanesiyle uğraşmaya kalkışsam tam o anda bile en az birkaç kişi sitemden içerik çalmayla meşguldür. Kendi web sitelerine kaynak göstermeden mal ediyorlar. Başa çıkmak mümkün değil. Bu işlerle uğraşması için avukat tutmak, peşlerine düşmek için ve o sitelere ulaşmak için hacker’lere bile para vermek lazım. Beni kat kat aşan şeyler bunlar.

Şimdi de Youtube videoları aracılığıyla içeriklerimi izinsiz ve kaynak göstermeden kullanan çok kişi var. Yukarıda dediğim gibi akıl ve ruh sağlığımı korumak için bakmıyorum. Sitemin değerli saygın takipçileri aylardır bana ihbarda bulunmakta. İnanın verdikleri linklere hiç tıklamadım ve bakmadım.

Konu ile ilgili son söz

İçerik hırsızı sevgisiz insanlardan uzak durun. Videolarını da dinlemeyin. Ayrıca internette bulduğunuz her yazıyı okumayın. Her videoyu izlemeyin. Her şeye inanmayın. Sadece dürüstlüğünden emin olduğunuz kişileri yazılarını ve videolarını ciddiye alın. Yoksa ya hırsızlara yardım etmiş olursunuz ya da tamamıyla zararlı, safsata bilgiler edinmiş olursunuz. Bu bağlamda nedir kimdir emin olduğunuz web sitelerini takip etmenizi öneriyorum. YouTube vb sosyal medyaya gelince, oralardaki içerik sağlayan kişilere göre dikkatli olun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler: | | |

'Youtube videoları hakkında çok önemli duyuru' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Can U. -Kocaeli dedi ki:

  Sayın Hocam, Sayenizde temiz ve doğru bilgiye ulaşıyoruz..iyi ki varsiniz..Müsadenizle bir iki şey yazmak isterim..Youtube’ Şikayet edilebilir,Yazılarınıza not düşseniz, izinsiz alıntı yapılamaz diye..Telif Hakkınız var..
  ve bunun cezası var..EMEK Sizin..ve kutsal..saygılar

 2. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  davanızda tamamen haklısınız çiçek bakmaya başladığım ilk zamanlarda bakımını öğrenmek istediğim çiçek için tüm videoları izlerdim ismi lazım değil bir kanal çok aynı sizin gibi çok ayrıntılarıyla anlatıpı için ona abone olmuştum sizi keşfettikten sonra anladımki o şahıs sizin yazılarınızı birebir okuyor bunu anlayınca abonelikten çıktım zaten bilgilerinize güvenim sonsuz tüm sorulara net bir şekilde cevap veriyorsunuz o yüzden başka bir yere bakmaya yada birine sormaya hiç gerek duymuyorum emeğinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum sevgiler

 3. sercan, istanbul dedi ki:

  merhaba. aslında üzerime vazife değil ama size bir önerim var.
  boşverin. bu hırsızlığın size bir zararı yok. konuyla daha dikkatli ilgilenenler zaten neyin ilk nereden çıktığını anlar. bilen bilir. mesela ben burası dışında hiç bir yere bakmam genelde. sizin amacınız yararlı bilgilerin yayılması değil mi? tamam. siz o işi yapıyorsunuz zaten. önemli olan da bu. ne farkeder? sizden bir şey eksilmiyor.
  he çok rahatsız olduysanız youtube’a bir mail atılabilir. belki kaldırırlar. ya da bu sitenin takipçilerinden birkaçı o videoların yorumlarına kaynak gösterin, hırsızlık yapmayın diye yazsa belki kaynak belirtirler.

 4. Feyzan, Ankara dedi ki:

  Sayın Hocam, onlar istedikleri kadar kopya etsinler, bilgi ve deneyim konusunda sizin yanınıza yaklaşamazlar

 5. Ata Ayhan AYDIN dedi ki:

  Bi Dünya Kaktüs kanalı bu örneklerden biri.

 6. Okuyanadam kayseri dedi ki:

  Ya ne zamandır yazacağım da unutuyorum bende diyecektim ki sizin neden youtube kanaliniz yok. Çok faydalı olabilirdi biz çiçekseverler için


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.