Yumurtada embriyo gelişimi var mı ışıkla kontrol et

Dölsüz yumurta nasıl anlaşılır? Kuluçkadaki yumurtalar en az 6 günlükken ışıkla kontrol edebilir ve içinde embriyo gelişimi var mı veya yumurta dölsüz mü ya da bozuk mu anlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksanız, nelere dikkat edeceksiniz bu yazıda anlatılıyor.

Doğal tavuk kuluçkalarında ana tavuğu rahatsız etmemek için tavuk ne zaman dolaşmaya kalkmışsa yumurtaları o zaman kontrol edin. Aslında yumurtalara hiç dokunmasanız daha iyi.

Kuluçka makinelerinde kontrol yapmak gereklidir. Çünkü böylece boşu boşuna elektrik harcamamış olursunuz veya civciv çıkmayacak yumurtaları ayıklayıp onların yerine başka yumurtalar koyarsınız.

Yumurtanın içinde civciv embriyosu gelişiyor mu ışıkla nasıl kontrol edilir?
Kontol için çeşitli şekillerde ışıklı aletler yapılabilir. En kolayını kısaca tarif edeyim:
Bir kutunun kapağının üstüne bir yumurtanın oturacağı kadar (mesela ceviz kadar) bir delik açın. Kutu içinde 60w lamba yakacaksınız. Kapağını kapatıp kontrol edilecek yumurtayı kapaktaki deliğe oturtunca içinde embriyo var mı yok mu kolayca görebilirsiniz. Yumurtanın sivri ucu değil geniş ucu ışık kaynağına tutulmalı. Yanlamasına da bakılabilir. Bu işi karanlık bir odada yapmalısınız ki yumurtanın içini daha iyi görebilesiniz. Böylece işe yaramayacak yumurtaları boşuna makinede bekletmezsiniz.

Ne görmeniz gerekiyor?
Damar oluşumları görmelisiniz. Damarlar yoksa yumurta ya tertemiz görülür ya da içindeki bozulmalar görülür. Damar oluşumlarının olmaması yumurtanın dölsüz veya bozuk olduğu ve o yumurtaların işe yaramayacağı anlamına gelir. Damar oluşumları varsa embriyo gelişimi sağlıklı bir şekilde devam ediyor demektir.

Dikkat edilecek hususlar:
1- Gelişim var mı anlamanın en garantili yolu yumurtanın en az 6 – 8 gününü doldurduğu zamanlarda anlaşılabilir. Koyu renkli yumurtalarda 10 – 12 gün beklemelidir.

Damar oluşumu

Damar oluşumu

2- Cereyana çarpılmamanız için dikkat edin. Elektrikten anlamıyorsanız bu kutuyu bir elektrikçiye yaptırın.
3- Yumurtayı kontrol pozisyonunda fazla bekletmeyin. İşinizi çabuk bitirin. Işık kaynağı sıcaklık yayıyorsa daha çabuk olmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)