Yumurtada embriyo gelişimi var mı ışıkla kontrol et

Civciv çıkarmak için kuluçkaya koyduğumuz yumurtalara embriyo gelişimi kontrolü yapmak için en az 6 gün beklemek lazım. Çünkü kuluçkadaki yumurtalarda embriyo var mı yok mu görüp anlamak ilk günlerde mümkün değildir. Yani embriyolarda kayda değer bir gelişim olması lazım. Dölsüz yumurtaları nasıl anlarız, yine aynı şey geçerli.

Yumurta içinde gelişmekte olan civciv embriyosu

Doğal tavuk kuluçkalarında ana tavuğu rahatsız etmemek için tavuk ne zaman dolaşmaya kalkmışsa yumurtaları o zaman kontrol edin. Aslında yumurtalara hiç dokunmasanız daha iyi. Kuluçka makinelerinde kontrol yapmak gereklidir. Çünkü böylece boşu boşuna elektrik harcamamış olursunuz. Veya civciv çıkmayacak yumurtaları ayıklayıp onların yerine başka yumurtalar koyarsınız.

Embriyo gelişimi var mı kontrol etmek

Hangi aletleri kullanacağız? Daha önemlisi, nelere dikkat etmemiz gerekir? Evet bazı şeylere dikkat etmezsek yumurtalardaki emriyo gelişimi hatamız yüzünden durur. Hatta kendimiz de cereyan çarpması yüzünden zarar görürüz. Onun için aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyun.

Kontrol için ışık düzeneği yapmak

Bir kutunun kapağının üstüne bir yumurtanın oturacağı kadar (mesela ceviz kadar) yusyuvarlak bir delik açın. Kutu içinde 60w lamba yakacaksınız. Kapağını kapatıp kontrol edeceğiniz yumurtayı kapaktaki deliğe oturtun. İçinde embriyo var mı yok mu kolayca görebilirsiniz. Yumurtanın sivri ucunu değil geniş ucunu ışık kaynağına tutun. Yanlamasına da uygundur. Bu işi karanlık bir odada yapmalısınız ki yumurtanın içini daha iyi görebilesiniz. Böylece işe yaramayacak yumurtaları boşuna makinede bekletmezsiniz.

Yumurta içinde embriyo gelişimi, damar oluşumu

Damar oluşumu

Ne görmeniz gerekiyor?

Damar oluşumları görmelisiniz. Damarlar yoksa yumurta ya tertemiz görülür ya da içindeki bozulmalar görülür. Damar oluşumlarının olmaması yumurtanın dölsüz veya bozuk olduğu ve o yumurtaların işe yaramayacağı anlamına gelir. Damar oluşumları varsa embriyo gelişimi sağlıklı bir şekilde devam ediyor demektir.

Embriyo gelişimi kontrolü ciddi dikkat ister

1- Gelişim var mı anlamanın en garantili yolu yumurtanın en az 6 – 8 gününü doldurduğu zaman kontrol etmektir. Koyu renkli yumurtalarda 10 – 12 gün beklemelidir.

2- Cereyana çarpılmamanız için dikkat edin. Elektrikten anlamıyorsanız bu kutuyu bir elektrikçiye yaptırın.

3- Yumurtayı kontrol pozisyonunda fazla bekletmeyin. İşinizi çabuk bitirin. Işık kaynağı sıcaklık yayıyorsa daha çabuk olmalısınız.

4- Yumurtalara dokunmadan önce ellerinize steril eldivenler giyinin. Veya ellerinizi sabunla iyice yıkayın ve kullanılmamış havlu ile kurulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.