Yumurtalarda renk farklılıkları

Yumurtalarda renk yani hem kabuklarındaki renk farklılıkları ve hem yumurta sarısındaki renk tonu farklılıkları hakkındadır.

Yumurtalarda renk farklılıkları hem kabukta hem yumurta sarısında..

Yumurta kabuğu renkleri

Tavuk ırklarına göre renkler değişiyor. Beyaz ile çok koyu kahverengi arasında yumurta kabuğu renk tonları açıklı koyulu değişir. Ayrıca nadir de olsa mavi ve yeşil yumurtalar var. Bunların yeişl olması da mavi olması da çok açık ve soluk tonlardadır.

Kulak loblarının rengi ile yumurta kabuğu rengi arasında bağlantı

Çok kesin bir kural olmasa da kulak lobları beyaz olan tavuklar tüyleri ne renk olursa olsun beyaz yumurtlar. Kulak lobları kırmızı olanlar ise tüyleri bembeyaz olsa bile beyaz değil başka renk yumurtlarlar. Fakat melezlemeler çok şeyi birbirine karıştırır. Bütün dengeler alt üst olur. Bu yüzden kulak rengi ile yumurta rengi arasında her zaman bağlantı olmaz.

Beyaz ligorinler beyaz kulak loblarına sahiptir ve daima beyaz yumurta verirler. Birbirlerine çok benzeyen Hacıkadın ve Fransız la fleche tavuklarının kulak lobları da beyazdır ve simsiyah olmalarına rağmen beyaz yumurta verirler. Bunların ırklarında herhangi bir karışıklık, herhangi bir soy karışması olmadıkça beyaz ya da benekli beyaz yumurtlamaları kesindir. Beyaz yumurtlayan diğer bazı ırklar: Andalusian, Brabanter, Campine, Houdan, Italiener, Kraienkoppe, Minorca, Poland, Rhinelander, Sicilian Buttercup, Spanish, Sultan, Sumatra, White Star… Sabit ırkları saydım. Hibritlerden de beyaz kabuklu yumurta verenler var.

Yumurtalarda renk spektrumu oldukça geniştir. Fakat Kahverengi, krem, bej tonlar dünyada en yaygın yumurta renkleridir.

Fransızların 1900’lü yılların başlarında oluşturduğu bir tavuk ırkı olan Marans tavukları dünyanın en koyu renkli yumurtalarını yumurtlarlar. Yumurtalar koyu çikolata renginde ve nesil hatlarına göre bordoya yakın kızılımsı koyu kahverengi olur.

Güney Amerika kıtası kökenli Ameraucana ve Araucana ırklarının tavukları ise açık mavi ve açık yeşil renklerde yumurtlarlar. Renk tonları soluktur ve beyaza yakındır. Araucana tavukları sadece mavi yumurtlar. Ameraucana tavuklarının yumurtaları rengi değişir: Mavi, yeşil ve ikisi arası tonlarda olur. Fotoğraflara aldanmayın. Bunların mavilikleri ve yeşillikleri gayet soluk ve açık tondadır. Yemyeşil ve masmavi olmaları mümkün değil.

Yumurtalarda renk: Tavuk yumurtalarının renkleri

Yumurta kabuklarının farklı renklerde olmaları tavukların ırkına ve genetik özelliklerine göredir.

Yumurta sarılarında renk tonu farklılıkları

Tavukların yediği yiyeceklerin içerdiği karoten maddesinin oranı renk tonunu belirler. Karoten yetersizliğinde renk soluk sarı olur. Normale yakın oranda ise tatlı bir sarı, bolluğunda turuncu ya da turuncuya yakın bir renkte olur.

Ayrıca karotenler çeşitlidir. Buna göre ise yumurta sarısının rengi biraz hardal rengimsi sarı gibi ve kızılımsı turuncu gibi renklerde ve bu ikisinin arası çeşitli tonlarda olabiliyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Yumurtalarda renk farklılıkları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yakari dedi ki:

    Yumurta sarısı yeşil nedeni ne olabilir?
    ***
    Haşlanmış ve bir iki gün bekletilmiş yumurtalarda bazen oluyor. Yumurtaların bir özelliği. Zararı yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.