Döllü yumurta nasıl anlaşılır?

Kuluçkada yumurtadan civciv çıkması için o yumurtanın döllü olması gerekiyor. Yumurtaları kontrol ederek döllü olduğunu veya olmadığı anlamak mümkündür. Ancak döllü yumurta / dölsüz yumurta ayrımını elektronik cihazlar olmadan yapamayız.

Döllü yumurta ve civciv

Horozla yaşayan tavukların yumurtaları eğer çiftleşiyorlarsa döllüdür. Ama her yumurtanın döllü olmasının hiçbir garantisi yok. Horoza rağmen arada sırada bazı yumurtalar dölsüz olur.

Döllü bir yumurta sarısının bildiğimiz yumurta halini alıp dışarı çıkması (yumurtlanması) yaklaşık 24 saat sürüyor. İşte o bir günlük süre içinde, tavuğun içi sıcak olduğu için civciv embriyosu gelişmeye devam ediyor. Yumurta dışarı çıkınca gelişim yumurta soğudukça azalır. 27C derece altında tamamıyla durur.

Döllü yumurta içinde bir gün gelişmiş çok küçük bir embriyo vardır. Dölsüz yumurtada ise sadece dişi üreme hücresi vardır. Embriyo o hücreden 8 misli büyüktür. Fakat bizim gözümüzün gördüğü şey, döllenmiş veya döllenmemiş yumurtalarda sadece küçük beyaz bir noktadır. Ayrıca gördüğümüz şey embriyonun veya dişi üreme hücresinin kendisi değil çevresindeki beyaz yapıdır.

Döllü ve dölsüz yumurta ayrımı

Soldaki dölsüz, sağdaki döllü yumurta

Döllü yumurtada beyaz nokta biraz daha büyük ve daha hacimlidir. Yumurtaları kırıp dikkatle bakınca hangisi döllü hangisi değil gözle çok zor anlaşılır. Yumurtayı kırmadıkça aradaki farkı hiç ayırt edemeyiz.

Döllü yumurta tespitine özel cihaz

Yumurta içini gösteren ışık sistemleriyle yumurta döllü mü dölsüz mü kontrol etmek mümkün. Döllü yumurtalar elektronik cihazlar sayesinde kolayca ayrılabilir. O cihazlar ise bize lazım değil. Binlerce yumurta ile çalışan büyük tavuk üretim tesislerinin ihtiyaç duyduğu bir şeydir. %10 gibi fireler bizim için önemli değil. On yumurtada bir zarar, 30 yumurtada üç zarar önemli bir zarar değil. Ama bin yumurtada 100 yumurta ediyor ve bu çok büyük bir zarardır. Dölsüz yumurtaları birkaç gün boş yere bekletmenin bile büyük tesislere önemli bir masrafı oluyor. Onun için, daha en başta dölsüz yumurtaları elemek tasarruf sağlar. Kontrolleri en başta yapmayı sadece kuluçkacılar değil yemelik yumurta üreticileri de yapıyor. Bunların amacı müşterilere içinde herhangi tiksindirici şey bulunmayan yumurta satmak.. Yani kan pıhtısı vesaire şeyler bildiğimiz gibi dölsüz yumurtalarda bile bazen olur.

Biz yumurtaların döllü olup olmadığını ancak kuluçkaya koyup birkaç gün beklemekle anlayabiliriz. Bunu “⇒ Nasıl embriyo gelişim kontrolü yapılır?” konulu yazımdan okuyabilirsiniz. Beyaz ve çok açık renkli yumurtalar 6 – 7 günlükken kolayca anlaşılır. Koyu renkliler için 12 gün kadar beklemek lazım.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |

'Döllü yumurta nasıl anlaşılır?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Recep K. -Taşköprü dedi ki:

    Yumurtaları döllü olarak kolay yolla nasıl ayırt ederiz?
    ***
    Bunun kolay bir yolu yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.