Yumurta oluşumu, döllenmesi ve civciv embriyosu

Tavukların üremesinde yumurta oluşumu ve çiftleşmeden başlayarak yumurta içerisinde civciv embriyosunun başlamasına kadar geçen aşamaları kısa anlatımlarla öğrenelim.

Bir tavuk içinde yumurta oluşumu

Tavuğun horozla çiftleşmesi

Horozdan tavuğa geçen spermler yumurtalık kanalına hemen gitmez. Bir hayli yol kat etmeleri gerekiyor. Spermler yaklaşık 7 günle 10 gün arası bir sürede hedefe ulaşırlar. Dolayısıyla şunu anlamalıyız ki uzun bir süredir horozsuz kalmış bir tavuk bugün bir horozla çiftleşse yarın ve önümüzdeki birkaç gün boyunca yumurtlayacağı yumurtaları yine dölsüz olacaktır. O yumurtalardan civciv çıkmaz. Yani bu tavuğun döllü yumurtalarını almamız için en az 8 gün, daha kesin sonuç için 12 gün beklememiz gerekiyor.

Tavuğun üreme organlarında yumurtanın oluşumu ve yumurtlanmaya hazır hale gelmesini temsil eden resim:

Tavuğun üreme organlarında yumurtanın oluşumu ve yumurtlanmaya hazır hale gelmesi

Tavuk içinde yumurta oluşumu ve yumurtanın döllenmesi

1- Tavuğun yumurtalık adlı organının içinde tavuğun her bir üreme hücresi yumurta sarısı geliştirir. Tavuğun üreme hücresi yumurta sarısının dış yüzeyinde ama “vitelline” adlı yumurta sarısı zarının altındadır. Yumurta sarısı uygun büyüklüğe gelince yumurtalığın dışına, huni biçimindeki yumurtalık kanalına yol alır.

2- Yumurtalık kanalında yumurta sarısı 15 dakika kadar bekler. Bu 15 dakika içinde döllenme gerçekleşir. Yumurtalık kanalında ayrıca yumurta sarısının askı bağları (chalaza) oluşur. Horozun üreme hücresini taşıyan sperm burada yumurta sarısının zarından geçerek tavuğun üreme hücresi ile birleşir. Böylece iki üreme hücresi birleşip başkalaşım geçirir, zigot olur. Bu zigot hem tavuğun hem horozun genlerini, kromozomlarını içeren tek bir hücredir. Bundan civciv oluşacaktır. Zigot hücresi vücut ısısının etkisiyle bölünerek çoğalmaya başlar. Bölünmelerin başlamasından itibaren adı artık zigot değil embriyodur.

3- Daha sonra yumurta akı oluşması için diğer kısma (magnum adlı organa) geçer. Magnum’da yumurta sarısının çevresinde yumurta akı oluşumu 3 saat kadar sürer.

4- Sonra, bu yeni oluşum “isthmus” adlı dar kanaldan yavaşça geçerek güzelce ambalajlanır. Yani iç ve dış zarlarla kaplanır. Bu işlem 1 saat 15 dakika kadar sürer. Yumurta bildiğimiz ilk şeklini almıştır. Ve kabuk bağlaması için diğer bölüme geçmiştir.

5- Dış kabuk hariç bütün oluşumlarını tamamlamış olan yumurta kireç kabuk geliştiren “bez” içinde 21 saat kadar bekler. Bu sürede en dış yüzeyi sert kabukla kaplı hale gelir. Yumurta artık tavuktan dışarı çıkmaya hazırdır.

Yumurta sarısının döllenmesi için 15 dakika beklediği yerden itibaren, dışarı yumurtlanıncaya kadar gereken süre yaklaşık 25 – 26 saattir. Yani yumurta döllendikten bir gün sonra yumurtlanmış oluyor. Yumurta tavuk dışına çıkınca daha serin ortamda embriyonun gelişimi durur. Hava çok sıcak ise gelişim devam eder.

* * *

Horozların yumurtaları döllemesi, spermin yolculuğu, yumurta içerisinde embriyo oluşumu konuları şimdilik bu kadar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Yumurta oluşumu, döllenmesi ve civciv embriyosu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Can, Afyonkarahisar dedi ki:

  Horozun dölleme işlemini bir kez yapması kaç yumurta için döl var demek olur?
  ***
  Bir defada geçen spermler yüz binlercedir ama tavukta yumurta sayısı sınırlı. En kesin olacak şekilde söylemek gerekirse, tavuğa geçen spermlerin en fazla 15 gün hayatta kalması mümkündür. İlk dört günü saymazsak geriye kalan 11 gün boyunca tavuk kaç tane yumurtlarsa o sayıda döllü yumurta olur. 5 ile 8 arasında yumurta.

 2. Hamza, İzmit dedi ki:

  Dişi hindi erkek hindiden ayrıldıktan 40 gün sonra tekrar yumurtladı ve kuluçkaya yattı. Yumurtalar döllü olabilir mi?
  ***
  Hayır mümkün değil. Çok fazla uzun zaman geçmiş.

 3. Serhat, Giresun dedi ki:

  Tavukla horoz 3 defa çiftleşti varsayalım. Tavuk bu horozdan aldığı dölleri 3 yumurtada mı çıkaracak?
  ***
  Öyle bir şey yok. Sadece bir defa çiftleşmesinden 8-10 gün sonra başlayan bir hafta gibi bir süre içinde yumurtlanan yumurtalar kaç tane olursa olsun tümü döllü olur. Her gün çiftleşiyorlarsa bu böyle sürer gider.

 4. İsimsiz dedi ki:

  İki dişi bir erkek toplam üç adet kaz aldım. Yumurtladılar ve kuluçkaya yattılar. 20 gün geçince erkek diye aldığım kaz da yumurtlamaya başladı. Diğer kazların yumurtalarından civciv çıkar mı?
  ***
  Eğer eski yerlerinde size gelene kadar erkek kazlarla çiftleşmişlerse o yumurtalardan çoğundan civciv çıkacaktır (en azından sizde ilk on-onbeş gün yumurtlananlardan). Ama orada da erkek yoktu ise yumurtalar boşa gider.

 5. Brahma, Soma dedi ki:

  Brahma tavuklarımla horozum var. Yumurtaları kırdım döllü ama makinaya veya gurka bastığım yumurtaların hiç biri oluşmuyor bile. Bu nedendir?
  ***
  Döllülük ancak mikroskopla ve uzman kişiler tarafından anlaşılabilir. Ama sizin bu şekilde anlama kabiliyetiniz ve tecrübeniz var ise ya horozunuz kısırdır ya da çiftleşirlerken tüyler sorun oluyordur. Bir de Koşin’lerdeki gibi yapın. Bakınız: Cochin (Koşin) tavuğu

 6. Asaf dedi ki:

  5 artı 1 Brahma takımım var. Tavuklar 10 aylık. Horoz ise 2 buçuk yaşında. İki kez denedim: Yumurtalar döllü. Embriyo oluşup ölüyor. Bütün yumurtalar bu şekilde. Sorun nedir çözemedim. Tavuklar horozun gecen yılki yavruları.
  ***
  Kuluçka makinesi kullanıyorsanız ciddi hatalar söz konusudur. Veya hayvanların beslenmelerini yanlış yapıyor olabilirsiniz. Gıdasızlık sonucu yumurtada emriyo gelişiminde ciddi aksamalar olur. Ayrıca aynı genlere sahip yani yakın akraba tavuk ve horozları çiftleştirmek uzman yetiştiricilerin asla tavsiye etmediği şeyler. O tavuklara başka bir horoz bulun.

 7. Emre K. -Samsun dedi ki:

  Hint cinsi tavuk ve horozum bir aya yakın bir süredir beraberler, horozum tavuğumla birçok kez çiftleşti ve tavuğum en başından beri yumurtlar durumda. Ancak geçen gün tavuğum başka bahçeye atladı ve yabancı bir horoz zorla ona bindi. O horozun dölü tavuğun yumurtalarına etki eder mi ,ederse ne zaman eder ve kaç yumurtaya etki eder?
  ***
  Evet kesin etkisi olur. 6 gün sonradan itibaren muhtemelen 8-9 gün boyunca yeni yumurtalar o horozla ilgili olacaktır.

 8. İsmail, Öner dedi ki:

  Tavuğum ve horozum 6 aylık. Horoz tavukla eşleşmeye başladı ama tavuk 10 gün ya da 15 gün sonra yumurtaya başladı. Yumurtaların hepsi döllü olur mu yoksa ilk yumurtalar dölsüz mü olur?
  ***
  O kadar ayrıntıları bilemem. Bildiklerim yukarıda yazdıklarımla sınırlı. Okuyup sonuç çıkarın.

 9. Semih, Siirt dedi ki:

  Tavuğu horoza çektim 10 gün boyunca. sonra horozu değiştirdim. 2 gün sonra yumurtladı. bu tavuğun kaç yumurtası eski horozdan olur?
  ***
  Bildiklerim yukarıda yazdıklarımdan ibaret. Okuduysanız anladığınıza göre sonuç çıkarabilirsiniz.

 10. Mehmet, Van dedi ki:

  Tavuğum ilk yumurtasını yaptı ve bir sonraki gün yapmadı her gün yumurta yapması lazım değil mi?
  ***
  Hayır her gün yapacak diye bir kural yok. Bazen bir gün aralıkla yapar. Bazen iki günde bir ara verir. Bazen iki günde bir yumurtlar.

 11. Hasan Z. -Zonguldak dedi ki:

  2 ayrı gurup tavuk ve horozlarım var. Yanlışlıkla hayvanlar karışarak 1 gün boyu beraber kaldılar. Bu karışan tavukların yumurtası kaç günde kendi ait olduğu grupların yunurtasına döner?
  ***
  25 gün diye düşünüyorum.

 12. Veysel K. -Antalya dedi ki:

  35 tavuk içinde bir horoz var. 20-30 arası yumurta alıyorum. Yumurtaların çoğu döllü olur mu?
  ***
  Sanmıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.