Yumurtanın döllenmesi ve civciv embriyosu oluşumu

Horoz tavukla çiftleştikten kaç gün sonra yumurtalar nasıl döllenir? Tavuk içinde yumurta oluşumu, yumurtanın döllenmesi ve yumurtlanması konuları..

Tavukların üremesinde çiftleşmeden başlayarak yumurta içerisinde civciv embriyosunun başlamasına kadar geçen aşamaları kısa anlatımlarla öğrenelim:

Tavuğun horozla çiftleşmesi

Horozdan tavuğa aktarılan spermler yumurtalık kanalına hemen gitmez. Bir hayli yol kat etmeleri gerekiyor. Spermler yaklaşık 7 günle 10 gün arası bir sürede hedefe ulaşırlar. Dolayısıyla şunu anlamalıyız ki uzun bir süredir horozsuz kalmış bir tavuk bugün bir horozla çiftleşse yarın ve önümüzdeki birkaç gün boyunca yumurtlayacağı yumurtaları yine dölsüz olacaktır. O yumurtalardan civciv çıkmaz. Bu tavuğun döllü yumurtalarını almamız için en az 8 gün, daha kesin sonuç alabilmek için en az 12 gün beklememiz gerekiyor.

Tavuk içinde yumurta oluşumu ve yumurtanın döllenmesi

1- Tavuğun yumurtalık adlı organının içinde tavuğun her bir üreme hücresi yumurta sarısı geliştirir. Tavuğun üreme hücresi yumurta sarısının dış yüzeyinde ama “vitelline” adlı yumurta sarısı zarının altındadır. Yumurta sarısı uygun büyüklüğe gelince yumurtalığın dışına, huni biçimindeki yumurtalık kanalına aktarılır.

2- Yumurtalık kanalında yumurta sarısı 15 dakika kadar bekler. Bu 15 dakika içinde döllenme gerçekleşir. Yumurtalık kanalında ayrıca yumurta sarısının askı bağları (chalaza) da oluşur. Horozun üreme hücresini taşıyan sperm burada yumurta sarısının zarından geçerek tavuğun üreme hücresi ile birleşir. Böylece iki üreme hücresi birleşip başkalaşım geçirir, zigot oluşur. Bu zigot tek bir hücredir. Bundan civciv oluşacaktır. Zigot hücresi vücut ısısının etkisiyle bölünerek çoğalmaya başlar. Bölünmelerin başlamasından itibaren adı artık zigot değil embriyodur. Tavuk yumurtlayınca daha serin ortamda embriyonun gelişimi durur. Hava çok sıcak ise gelişim devam eder.

3- Daha sonra yumurta akı oluşturulması için diğer kısma (magnum adlı organa) geçer. Magnum’da yumurta sarısının çevresinde yumurta akı oluşumu 3 saat kadar sürer.

4- Sonra, bu yeni oluşum “isthmus” adlı dar kanaldan yavaşça geçerek güzelce ambalajlanır. Yani iç ve dış zarlarla kaplanır. Bu işlem 1 saat 15 dakika kadar sürer. Yumurta bildiğimiz ilk şeklini almıştır. Ve kabuklanması için diğer bölüme aktarılmıştır.

5- Dış kabuk hariç bütün oluşumlarını tamamlamış olan yumurta kireç kabuk geliştiren “bez” içinde 21 saat kadar bekler. Bu sürede en dış yüzeyi sert kabukla kaplanmış olur. Yumurta artık yumurtlanmaya hazırdır.

Yumurta sarısının döllenmesi için 15 dakika bekletildiği yerden itibaren, dışarı yumurtlanıncaya kadar gereken süre yaklaşık 25 – 26 saattir. Yani yumurta döllendikten bir gün sonra yumurtlanmış oluyor.

Tavuğun üreme organlarında yumurtanın oluşumu ve yumurtlanmaya hazır hale gelmesini temsil eden resim:

Tavuğun üreme organlarında yumurtanın oluşumu ve yumurtlanmaya hazır hale gelmesi

Horozların yumurtaları döllemesi, spermin yolculuğu, yumurta içerisinde embriyo oluşumu konuları şimdilik bu kadar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |


'Yumurtanın döllenmesi ve civciv embriyosu oluşumu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Can, Afyonkarahisar dedi ki:

    Horozun dölleme işlemini bir kez yapması kaç yumurta için döl var demek olur?
    ***
    Bir defada geçen spermler yüz binlercedir ama tavukta yumurta sayısı sınırlı. En kesin olacak şekilde söylemek gerekirse, tavuğa geçen spermlerin en fazla 15 gün hayatta kalması mümkündür. İlk dört günü saymazsak geriye kalan 11 gün boyunca tavuk kaç tane yumurtlarsa o sayıda döllü yumurta olur. 5 ile 8 arasında yumurta.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)