Zambak (Lilium)

Son yıllarda satış yerlerinde sık rastladığımız Lilium adlı güzel çiçekler açan bitki zambak türlerindendir. Burada zambak yani lilium cinsinden bitkilerin yetiştirilmesinde izlenecek yol ve bakımlarının nasıl olması gerektiği hakkında gerekli bilgileri okuyabilirsiniz.

Liliaceae (Zambakgiller) familyasının Lilium (Zambak) cinsinin 110 kadar türü var. Alakasız birçok bitkiye zambak denir ama gerçek zambaklar bunlardır. Burada birkaç yaygın tür ve ortak bakımları ele alınmıştır.

Zambakların çoğunluk türleri kuzey yarımkürenin çok şiddetli kış yaşanmayan bölgelerine aittir. Genellikle dağlık ve çayırlık alanlarda yaşarlar. Birkaç tür güneydoğu Asya’nın subtropikal bölgelerinde bulunur.

Genel özellikleri

Zambaklar soğanlı bitkilerdir. Soğanlar pekçok ince dişler bütünüdür (sarımsak dişleri gibi). Zambakların dip yapraklarının her biri bir dişten çıkmıştır. Bazı türler ilkbaharda, bazı türler sonbaharda yapraklanırlar. Yaza doğru yapraklı, uzun bir sap çıkararak o sap üzerinde çok sayıda çiçek açarlar. Bir soğan bir çiçek sapı çıkarır. Çiçekler solduktan birkaç hafta sonra yapraklar ve kökler kurur. Soğan uyku dönemine girer. Uyanmaları ya sonbahar serinlerinde olur ya da soğuk kıştan sonra ilkbaharda uyanırlar.

Kullanım

Zambak çiçeğiBahçelerde ve balkon saksılarında süs bitkisi olarak kullanılır. Ticari zambak yetiştiriciliğini ise üçe ayırabiliriz:
1- Zambak soğanları üreticiliği.
2- Kesme çiçekçilikte kullanılırlar (vazoluk).
3- Kısa boylu çiçek sapında güzel görünümlü çiçek açan türlerin “saksıda hediyelik” amacıyla ticari yetiştiriciliği yapılır.

Mis kokulu zambaklar

Zambakların çoğu türü güzel kokuludur. En fark edilir, en güzel kokuya şu ikisi sahiptir:

1- “Casa Blanca Oriental Lily”. Boyu bir metreyi aşar. Saksıda yetiştirilmeye elverişlidir. Çiçeği beyazdır.

2- Bizde “Mis Zambağı” ve ak zambak olarak bilinen Lilium candidum (Madonna lily). Bu da beyaz çiçeklidir. Diğer zambak türlerinin aksine bunun soğanı çok derine gömülmemelidir. Uç kısmının 3 cm kadar toprağın altında kalması yeter. Kışı yapraklı geçirir. Diğer zambaklar hafif asitli toprakları sevmesine rağmen Mis Zambağı PH derecesi nötr veya hafif alkalinli toprakları sever. Susuzluğa dayanıklıdır. Anavatanı Anadolu ve Balkanlar’dır. Boyu yerine göre bir metreyi çok fazla aşabilir.

Siyah zambak

Siyah Zambak – Landini Lily (Lilium Asiatic Hybrid)

Çiçekleri çok koyu kızıl kestane renginde olur. Sabah çok erkenden, akşama doğru ya da çok bulutlu havalarda güneşin yokluğunun derecesine göre siyah görünür. Boyu bir metre olur.

Bunlardan başka, düz renk, alacalı, çilli, ebruli her renkten birçok zambak türü var. Zambak türlerine göre çiçek renkleri ve gövde boyları değişir. 25 cm’den 2 metreye yaklaşan değişik boylarda farklı zambaklar vardır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Bahçede de balkonda saksıda da zambak yetiştirilebilirler. daima dışarda açık havada tutulmaları ve günde en az 4 saat direkt güneş almaları şarttır.  Aşağıdaki bilgilere göre hareket ederseniz zambak yetiştirmenin bir zorluğu yok.

Saksıda çiçekli alınan zambaklar

Artık her mevsimde satılıyor. Seralarda çiçeklenmesi için gerekli şartları oluşturup kış ortasında bile saksıda zambak sattıklarını görüyoruz. Oysa bu bir ev bitkisi değildir. Evde yetiştirilemez. Her kim aldanıp alıyorsa birkaç günde gözünün önünde eriyip gittiğini görür. Yapılacak bir şey yoktur. Ev süs bitkileri ayrıdır. Evler için saksıda zambak almamalısınız. Balkonlara ise kışın almak hiç akıllıca değil. Sıcak seraya alışmış çiçeklenmiş zambakları aniden buz gibi havada bırakırsanız belki yapraklara bir şey olmaz ama çiçekler hemen bozulacaktır.

Zambak soğanlarının ekilmesi

Soğanlar elinize ne zaman geçerse hiç bekletmeden hemen dikmelisiniz. Zira zambak soğanları açıkta bekletilirse her geçen gün ölüme yaklaşır. Gerçi zambak soğanı dikmenin ideal zamanı sonbahardır. SSonbaharda taze ve sağlıklı soğanlar alıp hemen dikmelisiniz.

Saksıda zambak yetiştirmek
Hibrit zambaklar kısa boylu olup bol çiçeklenmeleri, kolay bakımı ve dayanıklı olmaları sebebiyle saksıda yetiştirilmeye çok uygundur. Hibrit zambakYeterli büyüklükte saksı kullanın. Çiçekçilerin yaptığı gibi mini saksılarda yetiştirmeyin. Onların usulü ticaridir. Hedefleri satışa kadardır. Sanki insanlar bu bitkiyi çiçeği solunca çöpe atacaklarmış gibi düşünürler. Minik saksıda çiçek açmış olarak aldığınız zambaklarınızı derhal köklerine zarar vermeden çıkarıp daha büyük bir saksıya dikin.
Soğanlara uygun saksı: Tek soğan için, soğanın çevresinde en az üç parmak boşluk kalacak şekilde büyüklükte ve özellikle derin bir saksı gerekiyor. Mis zambağı dışındaki bütün zambaklar 15cm kadar derinliğine gömülmeli. Ona göre derin saksı lazım. Birkaç soğanı aynı saksıya dikecekseniz: Yeterince büyük saksı kullanarak aralarında bir soğan hacmi kadar mesafe, saksı kenarı ile olan aralıkta üç parmak kadar mesafe bırakmalısınız.
Saksı toprağı karışımı: %50 humuslu gerçek toprak + %25 hazır poşet toprak + %25 kuvars kumu. Soğanlar iyice yapraklandıktan itibaren düzenli aralıklarla besin vermelisiniz.

Saksıda yetiştirilen zambakların toprağı her yıl yenilenmeli.Zambaklar toprak seçmez deseler de aşırı kireçli, aşırı asitli ve ağır killi topraklar hiç uygun değildir. Orta verimlilikte bir bahçenin toprağı uygundur.

Farklı zambak türlerini bir arada aynı toprağa dikmemelisiniz. Zira bazıları kendisine zararı olmayan virüs taşır. Başka tür zambaklara o virüsler toprak yoluyla geçer ve onları öldürür.

Soğanların gübresiz toprağa ekilmeleri gerekiyor. Toprak süzek değilse ince taneli ponza taşı ya da kuvars kumu gibi maddelerle süzekliğini arttırın.

Derinlik ve mesafe

Bahçelerde, zambak türüne göre veya soğanların büyüklüğüne göre ortalama 40 cm kadar uzunlukta yanları olan bir üçgen düşünüp soğanları üçgenin köşelerine dikecek şekilde, üçerli guruplar halinde dikin.

Derinliğe gelince: Türüne göre değişiyor. Yukarda mis kokulu diye anlattğımı iki tür soğanının iki-üç misli derinliğine gömülmelidir. Subtropikal zambaklar, kaplan zambakları ise 15-20cm derine gömülecek. derinlik.

Soğanları diktikten sonra hemen bolca sulamalısınız. Yapraklanması geç olabilir. Onun için her soğanın yanına bir işaret çubuğu koyun ki yerini unutmayasınız.

İlkbahar başında zambak bakımı

İlkbahar başında çevresi çapalanıp toprağın üst yüzeyi doğal gübre ile karıştırılmalı.

Sulama

Toprak kuruduğu zaman bol sulanır ki su aşağılara bütün köklere erişebilsin. Toprak kurumadıkça sulamayın, tamamen kurumasını da beklemeyin.

Çiçeklenme zamanı bakımı

Çiçek açmadan hemen önce ve çiçekler solduktan sonra gübre şerbeti veya organik sıvı besin ile gıda takviyesi çok iyi olur.

Solan çiçekleri tohum oluşturmalarına fırsat vermeden tek tek koparın. Çiçek sapını kesinlikle kesmemelisiniz. Yoksa gelecek yıl çiçeklenmemesine neden olur. Yapraklar yeşil ve sağlıklı devam ettikçe siz de sulamaya, bakıma devam edin. Temmuz ortasına kadar hala sağlıklı görnyorlarsa sulamayı bırakın kurusunlar.

Yapraklar kuruyunca ve sonbaharda

Yazın yapraklar kuruyunca, toprak her kupkuru olduğunda sulayın. Fazla sulamaya gerek yok. Soğanları sökmemelisiniz.

Sonbahara doğru, eylül ortasında soğanları sökün. Büyüklü küçüklü ayırın. Çiçek açacak gibi güçlü görünenleri özel yerlere dikin. Diğerlerini iyi gelişecekleri bir yere dikin. Bunlar sonraki yıllarda çiçek açacaklardır. Bu yavruların bakımını da aynen yetişkinlerde olduğu gibi yapmalısınız.

Çoğaltılması

Tohumla, yavru soğanlarıyla ve dişlerinin ayrılmasıyla çoğaltılır. En kolayı soğanları ayırmakla ya da dişleri ile çoğaltmaktır. Çoğaltılma usulleri zambak türüne göre değişiklik gösterebilir.

1- Gelişmiş yavruları ayırmak: Zambakları 3 – 4 yılda bir büyük yavrulardan ayırmak iyi olur. Bunun için sonbaharda iyi gelişmiş yavrular ayrılır ve bekletilmeden ayrı yerlere dikilirler.

2- Sap dibinde oluşan yavruları ayırmak: Her zambak türünde olmuyor. Soğanları derine gömülmesi gereken türlerde olur. Her yıl, zambak soğanı ucundan toprak yüzeyine kadar olan gövde sap bölgesinde gelişirler. Zambak cinsine ve iyi bakıma göre sayıları ve büyüklükleri değişir. Ana soğanda köklenme ne kadar iyi ise sap dibi yavru oluşması o kadar başarılı olur. Toprak iyice süzek, havadar ve humuslu olursa köklenme iyi olur. Sap dibi soğanlarının kimisi gözle zor görülür küçüklükte, kimisi ana soğan büyüklüğünde olup hepsi ana soğan gibi dişlidir, kök kaidesi ve uç kısmı hazırdır. Bunları ayırma zamanı çiçeklenmeden 6 – 8 hafta sonrasıdır. Ayrılan yavrular hemen dikilmelidir. Bu işi yaparken bütün soğanı söktüyseniz onu da derhal dikmelisiniz.

3- Gövde yaprakları dibi yavru soğanlarla: Kaplan zambağı (tiger lilly) ve bazı hibrit türlerde gövde üzerinde yaprakların diplerinde küçük yumrular oluşur. Hatta bu türlerden köklü değil, çiçek olarak size hediye gelmişse, vazoda bekletirken yaprak diplerinde soğanlar oluşmaya başlar. Çiçekler solunca atmayıp bekletirseniz soğanlar zamanla daha da güçlenir.

Yaprak dibinde oluşan soğanları hemen koparmayın. İyice olgunlaşmalarını bekleyin. Bazıları olduğu yerde yapraklanır ve köklenir. Bazıları yere düşüp hemen köklenerek kendisini toprağa gömmeye çalışır. Bu mini yavrular yapraklanmada acele ediyorlar ki soğanlarını bir an önce daha da geliştirmeye büyütmeye başlasınlar. Çiçek açma olgunluğuna gelmeleri iki veya üç yılı bulur.

4- Dişleri ile çoğaltmak: Her bir zambak soğanı sarımsak dişleri gibi pek çok dişlerden oluşur. Diş ayırmak her zaman olabilir ama en iyi zaman çiçeklenme sonudur veya türe ve tekniğe göre değişir. Karmaşık bir iş. Çok kısa bir genel özeti:
Zambağın dibini dikkatle kazarak en dış dişleri “dip bağlantısıyla” ayırmalısınız. Yani dip kısmında tutundukları doku ile alınmalı. Sayıyı abartmayın yoksa zambak gelecek yıla zayıf kalır. Dişler uçları dışarıda kalacak şekilde yarı yarıya torf + perlit karışımına dikilir. Bir kasada olmalı. Kasanın üstü şeffaf bir kapakla veya naylon gerilerek kapatılmalı. Aydınlık, çok sıcak olmayan (ortalama 20 derece olan) bir yerde bekletilir. Her bir diş yeni bir yumrucuk oluşturur. Bunlar nohut büyüklüğüne gelip ve ayrıca köklendiği zaman saksılara dikilir. Veya buzdolabında bir ay bekletilir sonra saksılara dikilir. Buz dolabında bekletmenin faydası, yapraklanmanın daha gür olması, büyümenin hızlı olması içindir. Çoğu zambak türlerinde gerekmiyor.
Nohut büyüklüğüne gelen ve köklenen yavrular saksılara alındığında oda sıcaklığında bol aydınlık yerde tutulur.
Saksılarda iyice yapraklanan yavrular daha sonra tek tek küçük saksılara alınır.


'Zambak (Lilium)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Geçen yıl şahane liliumlar yetiştirdim ancak bu yıl o kadar canlı ve büyük değildi açan çiçekler.Yazınızı dikkatle okuyunca gerekli bakımı yapmadığımı anladım. Bu yazınızı saklayacağım. Teşekkürler.

 2. Samire dedi ki:

  Haziranda 2 zambak alib bahceye ekdim cok guzel kirmizi renkde 1 tane cicek acti. Sonra kurumaya basladi butun yapraklari kurudu dokuldu. Ne yapmam lazim? Tamamen kurudu gitti mi yoksa? Daha kurtarabilir miyim? Bu arada toprakdan soganlarini bulup küçük kaba ekdim. Ne yapabilirim?
  ***
  Soğanlar sağlıklıysa yeniden yeşerir. Tek bir adet çiçek açmışsa zambak değil başka bir soğanlı bitki olabilir, bu durumda yaprak çıkarması ilkbahara kalabilir. Zambaksa sonbaharda yapraklanması lazım.

 3. Bahtiyar Takkali dedi ki:

  Ben değişik renklerde lilium (zambak) soğanları alacağım lütfen yardımcı olurmusunuz.
  ***
  Bahtiyar Bey, büyük alışveriş merkezlerinde belki bulabilirsiniz. Veya fidanlık adı ile süs bitkileri üretimi ve ticareti yapan yerlere sormalısınız.

 4. Arzu Kazancı dedi ki:

  Asya Lale isimli bir firma var, internet üzerinden satışını yapıyorlarmıs.
  Tavsiye ederim, ilgilerinden cok memnun kaldm ben. Tr nin her tarafna da gönderiyorlarmış.
  ***
  Bildirdiğiniz için teşekkürler. Sitelerine baktım 5 adet lale soğaı 2,5 TL.. Fiyatlar olması gerektiği gibi. Kendilerini tebrik ederim.

 5. M. Ahmet Gökçen - Kahramanmaraş dedi ki:

  Ak zambak bakımı konusundaki yazınız çok faydalı oldu. Lakin ben bir türlü Akzambak soğanı satan bir yer bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  İnternet üzerinden satış yapan yerler var, mesela tropiksera diye arayıp bulabilirsiniz. Onlarda belki vardır.

 6. Mehmet Emin - İstanbul dedi ki:

  Ben maalesef bu zambağın çiçeğini döktükten sonra aynı mevsimde tekrar çiçek çıkaracağını sanıyordum. Fakat gövde komple işe yaramaz hale geliyormuş. Mayıs’tan şimdiye kadar bakıyordum yine çiçek verir diye, artık yapraklar da solmaya başladı. Peki bunu nasıl çoğaltacağız? Yukarıda yazılanları anlamadım açıkcası.
  ***
  Yaz ortasından itibaren eğer yapraklardaki bozulmalar aşırı boyutlara varırsa sulamayı bırakın kurusun. Sizdeki şimdi bozuluyor, o halde hiç sulamayın. İyice kuruduktan sonra bir iki hafta daha bekleyin. Sonra sökün dikkatle kontrol edin. İrili ufaklı yavrular oluşmuştur onları ayırın. Sonra bekletmeye gerek yok, tekrar dikin. Yavruları büyüklüklerine göre ayrı ayrı dikin. Sonbahar serinlerinde veya kışa doğru yeşermeye başlarlar.

 7. Mehmet Emin - İstanbul dedi ki:

  Şu anda bitkinin gövdesinin toprakla buluştuğu yerde ufak iki yavru var (biraz toprağa göümlü) ama bunlar gömlek düğmesi büyüklüğünde. bunlardan mı bahsediyorsunuz ? şundan sordum , çünkü ben ilk lillum soğanını ektiğimde bu yavrularla kıyaslanmayacak kadar büyüktü. toprakda mı büyüyecek acaba ? bir de eğer bunlar tekrar ekilecekse, aynı toprağı kullanmak mümükün mü? eski soğanı ise çöpe mi atmalı?
  ***
  Tamamen kuruyunca dikkatle sökün eski yeni bütün soğanları ayırın sonra iyi bir toprağa yeniden dikin sulayın. Ana soğan yine kullanılır. Yazımın içinde gerekli bilgiler var. Her yıl aynı toprakta bulunursa her yıl daha zayıf düşecektir.

 8. Kemal - Mersin dedi ki:

  Zambaklarda lale gibi yapraklarının kuruması orta düzeye gelince mi sulama bırakılır?
  ***
  Evet. Gerçi sulasanız da farketmez.

 9. Bahçemde bulunan ve bu yaz iki kök oluşturarak açan mis zambağımı bugün söktüm ve sekiz adet sarımsak kök oluştuğunu gördüm hemen ayırarak yine bahçeye ektim.Geçen sene ayırdıklarımı saksılara ekmiştim çok güzel olmuşlardı.Şimdi daha güzel olmalarını diliyor ve bekliyorum.

 10. Daha önce mis zambağımı ayırarak tekrar ektiğimi yazmıştım. Köklerinden koparak düşen küçük dişlerin bir kısmını deneme amaçlı bahçenin çeşitli yerlerine ekmiştim. İçeriye getirip saksıya ekmek istediklerimi uzun süreli il dışına çıkınca, bulunduğu koyu renkli poşetin içinde ekmeyi unutarak bırakmışım eve döndüğümde çöpe atmak için aldığımda birçok küçücük dişin oluştuğunu gördüm. Şimdi ne yapmalıyım? Sabah ilk işim bahçedekileri de incelemek olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Yazımın içindeki 4. maddeyi okumanızı tavsiye ederim. ingilizceden tercüme etmiştim, gerçi çok zahmetli bir iş olarak uzun uzun anlatılmıştı, ben özet yapmıştım. Bu konuda benim tecrübem yok. Ama, okuyunca anlayacaksınız ki zambak çoğaltma yöntemlerinden biri bu şekildedir. Yani, ayrılan bir diş, tam teşekküllü mini bir zambak soğanı oluşturuyor. 4. maddeyi okuyun bakalım, bir unutkanlık sonucu tesadüfen başınıza gelen bu olayda bilmeden profesyonelce bir çoğaltma yöntemine girmişsiniz gibi görünüyor. Lütfen ilerde gelişmeleri anlatın, başarılı sonuç alırsanız eğer.

 11. Mehmet Emin - İstanbul dedi ki:

  En son 24 Ağustos’da yazmışım, zambak çiçeğinin ufak soğanlarını toprağa 2-3 cm aralıklarla (4 adet) ektim ama şu ana kadar herhangi bir filizlenme olmadı. Çok nadir suluyorum. Camın önünde. eksik ne yapmış olabilirm?
  ***
  Yeterince üşürlerse filizlenirler. Dışarda bulundurun. Bundan sonra az sulamaya gerek yok korkmayın. Soğuklar başladı.

 12. Erkan - Mersin dedi ki:

  Haftasonu çiçekçide çok güzel açmış beyaz zambak gördüm hemen aldım. Bir saksıda 4 kök var. Boyu 50 cm civarı. Eve getirdikten 2 gün sonra çiçekler ve alt yapraklar solmaya başladı. Çiçeğim güneş görüyor. Sıcak bir şehirde yaşadığımız için klima ile ısınıyoruz. Ben klimadan dolayı solmaya başladığını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Açık hava bitkisi, bahçe bitkisi bunlar. Seralarda mevsim dışı çiçek açtırıp milleti kandıran çiçekçilerin oyununa gelmişsiniz. Her hoşunuza giden çiçeği almamalısınız. Yapacak bir şey yok. Dışarda tutmanız lazım. Bu sayfada bakım bilgileri var.

 13. Ali Kan dedi ki:

  1 saksıda 3 tane bunları ayırmak istiyorum ne zaman yapabilirim?
  ***
  Yazımın içinde anlattığım gibi. Ama siz eğer çiçekçilerin sahtekarlık yapıp seralarda bitkileri şaşırtarak kışın çiçek açtırdıklarından almışsanız ne yapacağınıza dair herhangi bir bilgim yok.

 14. Ayten, İstambul dedi ki:

  Kazablanka çiçeğinden var bir saksıda üç tane bunları ayırmak istiyorum nezaman yapabilirim?
  ***
  Ayırmayın. Sap gibi bir saksıda bir tane hiç güzel olmaz. Ağustos ortasından itibaren hiç sulamayın. Yapraklar kuruyunca iyi bir toprakla toprağı değiştirin soğanları yeni toprağa diki sulayın.

 15. Kemal, Mersin dedi ki:

  Zambak tamamen kuruduktan sonra soğanlar toprağın içinde mi kalmalı?
  ***
  Evet böylesi bence daha iyi. Toprak adamakıllı kurudukça hafiften sularsınız böylece soğanlar güçten düşmez. Topraktan söküp bekletme koşullarına göre zarar verici oranlarda sıvı kaybı olabiliyor.

 16. Ayşenur, Antalya dedi ki:

  Çiçek açmış 50 veya 60cm gövde uzunluğunda, beyaz üzerine pembe çizgili Lilium hediyeye sahip oldum. Gelen giden koku ve rengine hasta oldu. 3 hafta sürmeden önce birer birer çiçekleri kurudu, akabinde yaprakları kurumaya başladı. Bırakmadım hafif sulama ile kendimce kurumamasını sağladım. Bir hafta veya iki hafta öncesi ile görüyorum ki toprağın üst kısmında dalların altında yeşerme başlamış. Ne yapmam gerekir bilemiyorum. Bana bu konuda ne önerirsiniz? Liliumlarım sağı solu güney ve batı cephelerinde ortada bulunan ve güneye bakan mutfak tezgahı üzerinde.
  ***
  1- Zambak AÇIK HAVA, esinti, rüzgar ve bol güneş isteyen bir bitkidir. Evlerde yetiştirilmez.
  2- Çiçeklerin solması normal. Yılda bir defa çiçek açarlar sonra çiçekler solar.
  3- Bu zamanlarda çiçeklendirilip ev süs bitkisiymiş gibi saksılarda satılmaları süs bitkileri sektörünün ahlaksızlıklarından biridir. Vazoluk olsa saygı duyarım ama bu şekilde sanki bir ev bitkisiymiş gibi saksılarda.. sırf zambak değil, yıldız çiçeği, yumrulu begonya vb. açık hava bahçe bitkileri mevsimleri şaşırtılarak kışın ortasında seralarda çiçek açtırılıp ev süs bitkisi diye satılıyor. Yani sizinki de öyle.. Mevsimi şaşırtılmış. Paragöz çiçekçilerin sahtekarlığına kurban gitmiş.. Normalde mayıstan önce çiçek açmamaları gerekir.
  4- Zambağınızı dışarda tutun. Tüm bakım bilgileri bu sayfada yazıyor. Ona göre uğraşacaksınız.

 17. Lale, Ankara dedi ki:

  Çiçek açmış ve bol tomurcuklu bir saksıda 3 gövde (muhtemelen 3 soğan olmalı) oluşan beyaz zambak bitkisi hediye almıştım. Şubat sonunda gelmişti, dolayısıyla muhtemelen çiçekçilerin oyununa gelmişiz, hava çok soğuk olduğu için sürekli güneş gören bir iç mekana almıştım, tomurcukların hepsi kısa sürede açtı ve soldu, bunu takiben yapraklarda sararıp dökülmeye başladı. Zambaklarım geldiğinde başka bir siteden bakımı ile ilgili okumuştum ama sizin yazınızı okuyunca anladım ki önceki okuduklarım yanlışmış. Hemen balkona aldım balkonda öğleden itibaren bolca güneş gören bir alandalar. Şu anda yapraksız halde 3 gövdeye sahibim. Bunlar için umut var mıdır? Gövdeleri kesmeli miyim? Ne yapmalıyım?
  ***
  Mevsimleri şaşırtılmış, biyoritmleri şok üstüne şoklar yaşamış, feleğini şaşırmış zamabaklar.. Nasıl hayata döndürülürler bilemiyorum. Hiçbir yerini kesmeyin. Madem yapraklar kurumuş, o halde hemen oradan alıp tam gölgeli çok esintili bir yere koyun ve hiç sulamayın. Gövde tamamen kurusun (eğer saksı plastik ise kurudukları zaman toprak saksıya geçirin). Daha sonra sulamaya başlayın. İyi gözleyin yeşerme olursa güneşli yere alın. Olmazsa toprak tamamen kurudukça sulayın, sonbaharda güneşli yere alın.

 18. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Size daha önce bir unutkanlık sonucu koyu renkli poşette beklettiğim ve poşeti atmak üzere olduğumda pulların üzerinde küçük oluşumlarını farkettiğim lilyum pullarını oluşumlarını fazla toprakla örtmemek şartıyla uzun saksılara ektim filizlendiler. Saksıda şimdi otuza yakın fide var. Şimdi ne yapmalıyım? Ne kadar sürede yetişkin birer zambak kökü oluştururlar? Yaza saksıyı balkonda bırakıp sulamaya devam edeyim mi yoksa gölge olan kapalı bir yere mi alayım?
  ***
  Açık havada güneşte daha iyi gelişirler. Öğle vakti civarı güneşini almayacakları bir yerde tutmalısınız. Bu yaz sabah erken saatlerin güneşi veya akşam güneşi yeter. Her yıl daha fazla güneş alan bir yerde tutmalısınız. Benim tahminimce çiçek açacak kadar büyümeleri en az üç yıl sürer.

 19. Ayşe dedi ki:

  Benim kıştan çiçekleri solmuştu onları mart ayında ayırdım tek tek ektim. Bu sabah bir de ne gördüm yeşermiş! Bunu nasıl bakmalıyım? Çiçek açar mı acaba?
  ***
  Yanlış mevsimde bitkileri çiçeklendirip satıyorlar. Kışın çiçeklenmiş.. Yazın tekrar çiçek açar mı hiç sanmıyorum ama belli de olmaz. İyi güneş alacağı bir yerde tutun. Temmuz ortasına kadar toprağı biraz kurdukça sulayın. Çiçek açmazsa sulamayı bırakın yapraklar kurusun. Eylül sonunda tekrar sulamaya başlayın. Kışı yapraklı geçirir. Gelecek yaz çok daha güzel bir şekilde çiçek açar.
  Ve rica ediyorum lütfen farklı isimlerle soru yazmayın. Tek isim kullanın, daha iyi yardımcı olanbilmem için şehrinizi de yazın. Her bitkinin her farklı bölgeye göre ayrı bakım isteği olabiliyor.

 20. Güler Günürün dedi ki:

  Beyaz lilyum hediye geldi ama topraksız mis gibi kokuyorlar hayran kaldım. Vazoda suyun içindeler. Çelikle çoğaltmayı yapabilir miyim? Nasıl?
  ***
  Çelikle çoğaltmanız mümkün değil. Ancak bazen vazodaki çiçekler solarken saplardaki kısa yaprakların iç kısımlarında mini soğanlar oluşur. Onlarla çoğaltabilmek mümkün.

 21. Ayşe - İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, bahçede zannımca zambakgillerden olon (beyaz, kırmızı lekeli çizgileri olan) çiçegin artık çiçekleri kurudu ve tohum oluşturmaya çoktan başladı. Yazınızda “tohum oluşturmasına izin verilmemeli” dediğiniz için soruyorum, bu saatden sonra tohum kısmını ordan kesmem çiçek için sorun olur mu?
  ***
  Sapta yetirince yeşil kısım ve yapraklar kalmalı. Üst tarafı kesin hiçbir sorun olmaz.

 22. Kezban, Kırşehir dedi ki:

  Evde saksıda lilyum birden sararmaya başladı ve öldü. soğanlar hala sağlam. sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir zira lilyum kesinlikle bir bahçe bitkisidir. Çiçekçiler bitkileri özel ortamlarda yanlış zamanlarda çiçeklendirip halkı aldatıyor ev bitkisi diye satıyor. Evlerde bozulunca sonuçta üzülüyorsunuz. Şimdi ne yapmanız gerekir hiçbir fikrim yok. Lilyumların doğasına aykırı gelişimlerin sonucu bozulmalarda ne yapılır bilmiyorum. Yetiştirilmesi bakımı ile ilgili her şey bu sayfada yazılı. Diğer yollar sadece çiçekçilerin para için yaptıkları dolandırıcılıktan ibarettir.
  Siz şimdi o soğanları genişçe bir saksıya yazı içinde anlattığım gibi derine gömün dışarda tutun. Eğer gelişme kabiliyetleri bozulmamışsa zamanla yavaş yavaş yapraklanır ilkbaharda hızlı gelişir. Bir daha evde tutmayın. Yazdıklarımı okuyun ona göre bakımını yapın.

 23. Özgür, İzmir dedi ki:

  Hediye olarak bir lilium saksısı geldi. Bunların bahçe bitkisi olduğunu ve soğuk iklimi sevdiğini okudum. Aşırı rüzgar almayan ve direkt güneş görmeyen aydınlık bir bahçem var. Bunu saksıdan çıkarıp bahçeme dikmem daha iyi olur mu nasıl yol izlemeliyim? lilium 50 cm. Uzunluğunda 4 kök ve toplamda 15 tomurcuğu var.
  ***
  Şimdilik seyrek sulayın, pencereyi sık sık açın hava alsın. Mart ayına kadar seyrek sulamayla koruyun sonra bahçeye dikin. Bahçeniz hiç güneş almıyorsa uygun değil.

 24. Selma, Bursa dedi ki:

  20 Ocak tarihinde büyük marketlerin birinden pembe çiçeli LİLİUM aldım. Üzerinde 16 adet tomurcuk vardı. Eve getirdikten sonra bir hafta içinde hızla çiçek açmaya başladı. Son tomurcuklar cansız bir görünümde açıyor. Aynı anda alt yaprakları üst kısma doğru hızla sararıp dökülmeye başladı. Bu durum normal mi? Yaprakların yeşil kalması ve tomurcukların canlı açması için ne yapmalıyım? Bilginizi rica ediyorum.
  ***
  Seralarda mevsimi şaşırtılmış. Üstelik bu bir ev bitkisi değildir. Bozulması normal. Sulamayı bırakın. İyice kurusun. Sonra dışarı en soğuk yere koyun ve sulayın. Bahara kadar yavaş yavaş canlanır. Bir daha evde lilyum yetiştirmeye heveslenmeyin. Çiçekçilerin hilelerine kanmayın.

 25. Ramazan Gel, Düzce dedi ki:

  Şimdi (13 şubat) elime değişik renklerde zambak soğanları geçti. Hemen dikeyim mi?
  ***
  Onlar ne tür zambak, kışa ne derece dayanıklıdır, bilmeniz gerekiyor. Sizin oranın iklimine göre sorun yoksa hemen dikin. Değilse mart sonunu beklemelisiniz.

 26. Nilay Y. -İzmir dedi ki:

  Hediye olarak bir buket lilium aldım fakat çiçeklerin hiçbiri açmamış. Suya koysam açarlar mı?
  ***
  Evet bir iki günde açarlar.

 27. Meryem, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl 3 kırmızı zambak soğanı dikmiştim, bu yıl üçünden 28 yavru aldım. :) Eskiden bitki yetiştirmek zor geliyordu bana. Siteniz ile tanıştım ve bitkilerim coşuyor. Yavruları pet bardaklara diktim. Arkadaşım dükkanında satacak, bunlar bardakta iken çiçek açar mı acaba?
  ***
  İşte bu sorunuzun cevabını bilmiyorum. :) Zambakların çiçek açmaları için soğanlarının belirli bir olgunluğa gelmeleri lâzım.

 28. Meryem, Ankara dedi ki:

  Yavruları nasıl ayıracağımı bilememiştim, size sormak için resmini çekmiştim. sonra yavrular yerinden oynayınca tekniğini öğrendim. yine de sitenizde kullanmak için isterseniz yavrular ayrılmamışken ve ayırınca resimlerini çekmiştim size gönderebilirim…
  ***
  Önce çok teşekkür ederim. Bu sayfayı yeni siteye aktarınca belki lazım olabilir ama sayfada ne gibi değişiklikler yapacağıma bağlı. Şimdi kesin bir şey diyemem. O zaman gelsin de duruma göre email yazıp isteyebilirim.

 29. Birsen C. -Ankara dedi ki:

  Eşim saksıda zambak getirmişti. Çiçekleri bitti şimdi yapraklarını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dışarda açık havada, gölgeli, soğuk rüzgarlı bir yerde tutun. Nisana kadar sulamayın. Sonra biraz güneşli bir yere alın sulayın. Yeni yapraklar çıkarıp güçlenmeye çalışır. Bu yıl çiçek açmayabilir. Verdiğim bakım bilgilerini okuyun ona göre devam edin.

 30. Nevzat, Sakarya dedi ki:

  10 gün önce saksıda açmamış vaziyette aldım. Saksı ve toprak değişimi yaptım. Güneye bakan kapalı balkonuma koydum. Tomurcuklar uçuk pembe renkte açmaya başladı harika görünüyorlar ve kokuyorlar. Ancak alttan yaprakları da bir yandan sararıyor. Sararanları kopartıp atıyorum. Alttan suyunu verene kadar suluyorum. Tomurcukların hepsi açamadan yapraklar sararıp solarsa diye endişeliyim. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Hem sera ortamında aylarca evvelden çiçek açtırılarak sağlığı bozulmuş bitki almışsınız hem de alır almaz toprak değiştirmişsiniz. İkisi de çok yanlış. Herhangi bir bitki almadan önce nerede nasıl yetiştirilir, çiçeklenme zamanı ne zamandır, toprak değiştirmek gerekir mi, gerekirse ne zaman gerekir, nasıl şartlar ister vesaire bilgilerini öğrenmelisiniz. Şimdi benim bu talihsiz zambak için herhangi bir fikrim yok.

 31. Güler G. -İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta oğlumun Bauhaus dan aldığı mis kokulu zambakları saksı değişimi yapmadan balkona koydum. Küçük sayılabilecek bir saksıda torfa ekili 5 dal ve üzerinde 10 taneden fazla çiçek var. Ancak bugün çiçeklerinin yavaş yavaş solmaya başladığını farkettim. Büyük ihtimal yukarıda bahsettiğiniz seralarda yetişen, mevsimi şaşırtılmış çiçeklerden birine sahibim. Soğanlı bitkiler konusunda hiç deneyimim yok. Ancak yine de çiçeğimi yaşatmak istiyorum. Bu yıl tekrar çiçeklenmese de en azından soğanlarını sağlıklı bir şekilde saklamam mümkün olabilir mi acaba? Çiçeğimi nasıl korumam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevineceğim, şimdiden teşekkürler…
  ***
  Evet, bence de öyle. Zira zambaklar şimdi güçlenmeye başlıyor. Birkaç hafta içinde çiçek sapı çıkarırlar yaza doğru veya yazın çiçeklenirler. Sizinki ise şimdiden çiçek açtırılmış. Şimdi yapacağınız şey beklemek. Yapraklar bozulmaya başlarsa sulamayı azaltın. Tamamen kururlarsa yaz sonuna kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Yaz sonunda güzel bir toprak hazırlayın, soğanları sökün yeni toprağa dikin sulayın. Toprak kurudukça sulamaya devam edin. Yeniden yapraklanır. Kışın yine açık havada durmaya devam etsin. Güneşli yerde bulundurun. İlkbahara kadar yavaş yavaş güçlenir. İlkbaharda gelişimi güçlenmesi hızlanır.

 32. Süleyman G. -İstanbul dedi ki:

  Yazılarınız çok güzel ve faydalı bilgiler. Fakat, sorulan bazı sorulara; “Hiç bir fikrim yok, İnanın bilmiyorum,” v.s cümleler kullanıyorsunuz. Bilmediginizden değil; ben, alçakgönüllülüğünüzden böyle cevaplar verdiğinizi düşünüyorum. Açıklayıcı bilgileriniz için, çok teşekkürler. Devamını bekliyoruz.
  ***
  Hayır bilmediğime çekinmeden bilmiyorum diyorum. Dürüst olmak lazım. Bilmediğim konularda kafadan atma cevaplar vermem yalancılık olur. İlginize takdirinize teşekkür ederim. Burada söz konusu olan şey dürüst olma gerekliliği. Alçakgönüllü olmam başka bir şey. Ama haklısınız bilmiyorum demekten çekinmek kibirlilerin komplekslilerin işidir. Tekrar teşekkür ederim.

 33. Bayram, Antalya dedi ki:

  Lilyum starım var. üç saganlı. bir saksıda. çiçekleri kurumaya başlayınca çiçekleri kestim. yaprakları da döküldü. sapları aynı şekilde kalması gerekiyor mu. kesmem mi lazım? aynı şekilde saksıda kalsın mı?
  ***
  Saksıda kalsınlar. Sap kendileğiniden kurusun. Sonbaharda söküp yeni toprağa dikin.

 34. Şükran, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben birkaç hafta önce 3adet lilium soğanı aldım ve bunların üçünü de küçük bir saksıya uç kısımları dışarıda kalacak şekilde ektim ama şimdi yanlış yaptığımı anladım. Gelişimi iyi sapları 10 cm kadar oldu. Sizce ben onları çıkarıp daha geniş bir saksıya derin bir şekilde gömsem mi?
  ***
  Kökleri hiç rahatsız etmeden kalıp gibi çıkarın. Yeni saksıda aynı çeşit toprak kullanın. Biraz daha derinde daha iyi olur.

 35. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Zambaklarım çok güzel boylanıyordu.En ucundan bakıldığında kapalı çiçek bile vardı. Yalnız bir akşamda tüm yaprakları renklerinde değişim olmadan pörsüdü. Yere paralel iken yumuşadılar ve aşağı indiler(düşmediler). Sorun nedir sizce?
  ***
  Kökleri çürümüş olabilir. Sebep hiç gerekmediği halde tekrar tekrar sulayarak toprağın kimyasal dengesini bozmanız ve köklerin de daima çamurda kalmasıdır. Sonunda dayanamayıp çürürler.

 36. Emel, Bursa dedi ki:

  merhaba, bir alışveriş merkezinde minik saksılarda, üzerinde açmış ve açmamış çiçekleri olan zambak gördüm. almadan önce hata yapmamak için sitenize başvurdum. acaba beni gördüğüm çiçeklerde seralarda yetişmiş mi yoksa doğal mıdır bunu nasıl bilebilirim? Bir de eğer onları alırsam daha geniş bir saksıya olduğu şekilde çıkarıp biraz derine ekeceğim, balkonumda açık havada güneşli ortamda haftada 2 defa sulayarak yetiştireceğim öyle mi?
  birde hazırda geçtiğimiz yıllardan kalmış bahçe toprağı ve de doğal gübre var. geniş saksıya alırken bunları kullanabilir miyim?
  ***
  Serada yetişmiş olsa bile “açık havada ya da evin devamlı açık ve güneşli penceresinin yanında” tutacaksanız alabilirsiniz. Çünkü şimdi zaman en uygun zaman. Diğer sorularınıza evet diyorum. Öyle yapmalısınız.

 37. Emin, Bandırma dedi ki:

  İki ay önce bir marketten içinde üç tane casablanca kokulu zambak soganı aldim. ayri ayri saksilara ektim. Su anda zambaklarim yaklasik bir metre kadar uzadilar. artik uzamayi biraktilar. cicek acmalarini bekliyorum ama daha bir hareketlilik yok. Nezaman cicek acmaya baslarlar?
  ***
  O kadar uzamışsa mutlaka uç kısımda çiçek tomurcuklarını görmeniz lazımdı. Anlaşılan bir şeyler ters gitmiş. Görmeden nasıl ortamda tuttuğunuzu bilmeden bir şey diyemem. En uç kısmı gelişime devam edecek gibi görünüyorsa biraz daha uzayacak sonra tomurcuklanacak demektir. Bekleyin.

 38. Yağmur, Ankara dedi ki:

  Bauhause’tan iki ayrı saksı lilyum aldım. Biri beyaz diğeri pembe. Üzerinde bol miktarda tomurcukları ve acmış çıçekleri vardı. İki hafta sonra yaprakları sararıp dokulmeye ve çiçekleri kurumaya başladı. Sadece dalları kaldı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Demek ki siz de evde tutmuşsunuz ve bozulmuş. Evde yetiştiremezsiniz. Bu sayfada bakım bilgileri ayrıntılarıyla yazıyor. Başka bir şey diyemiyorum. Bir daha saksıda bitki almadan önce çiçekçilere danışmayın o tür hakkında en güvenilir kaynaklardan araştırın evde olur mu olmaz mı öğrenin sonra alın. Aksi takdirde yapacağınız pek bir şey kalmıyor. Zaten çiçek açtığı için yetiştirilen süs bitkilerinin bakımı çok zor. Onun yerine çiçekçilerden vazoluk çiçekler alın. Hem daha ucuzdur hem solunca atarsınız yenisini alırsınız. İçiniz rahat olur. istediğiniz zaman istediğiniz çiçeği alabilirsiniz. Tatile filan çıktığınızda gözünüz arkada kalmaz. En iyisi bu.

 39. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce üç ayrı saksiya zambak diktim. Fakat hiç biri de çıkmadı. Çürüdüler mi acaba? Dışarda güneş gören bir yerdeler. Haftada iki kere suluyorum.
  ***
  Muhtemelen toprak hiç kurumadığı halde sulayıp durmanız yüzünden çürümüşlerdir. Üstten eşeleyin kontrol edin. Soğanlar sağlam duruyorsa sonbaharda yapraklanırlar.

 40. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Zambaklarımın çiçeklenme zamanı bitti. Yalnızca 3 tane olan kalın dalların hepsinin toprakla birleştiği yerde soğanlar çıkmaya başladı. Hepsi yaprak diplerinde ve sürekli büyüyorlar. Hatta ana soğanlardan ve daldaki soğanlardan ayrı minnacık bir soğan bile gelişmiş(tek bir yaprağı var). Onları ne yapsam sizce?
  ***
  Yukarda ana yazı kısmında bu konuda ayrıntılı bilgi var. Lütfen oradan okuyun.

 41. Serpil D. -İstanbul dedi ki:

  Apartmandan taşınan bir komşumun zambaklarından bir iki kök istedim. Aslında çiçekleri geçse de yaprakları yemyeşildi. Dün çiçeklerini götürürken bana 8-10 tane soğan bıraktı. Ancak şu mevsimde çıplak soğanın bakımını nasıl yapacağımı bilemiyorum. Ziyan etmekten korkuyorum. Yukarıdaki yazınızda soğanın her mevsim ekilebileceğini yazmışsınız ama saksısıyla gölge bir yerde mi saklamalıyım, sulamalı mıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.
  ***
  Hemen dikin, sulayın, eylül sonuna kadar güneşin fazla ısıtmadığı bir yerde tutun. Yapraklar belirene kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Ekim ayında daha güneşli bir yere alın. Sonbaharda yapraklanıp gelecek yaza kadar kuvvet toplamaları lazım. Daima dışarda açık havada tutmalısınız.

 42. Kezban, Kırşehir dedi ki:

  Şu an balkonumda 3 tane zambağım var. bir karış kadar büyüdüler ama bir aydır hiç bir gelişme yok. balkonum sabah gunesini alıyor cok sıcak oluyor. bu yüzden mi gelişmiyolar? ne yapmalıyım?
  ***
  O kadarcık güneşin zararı değil faydası olur. Zambakların sonbahar ve kış soğuklarında kök donanımlarını geliştirmeleri lazım. Soğuk dönemde bir yandan yavaş yavaş yeni yapraklar geliştirirler. Bütün gelişimler ilkbaharda hızlanır. Sonra çiçek açarlar. Yaz boyunca soğanlar güç toplar. Sonbahar serinleriyle beraber yine yeni güçlü kök yapılaşmaları başlar. Hayat döngüleri böyledir.

 43. Hatice U. -İstanbul dedi ki:

  Benim zambagim aldigimda 3 tani cicegi vardi zamanla kurudu dokuldu simdi ise sogani var ve bir surude yavrusu govdesi kurudu ama sogandan cikan govdesi yani alt kismi daha kurumadi bu durumda yesil yeri sogandan ayirip soganlari ekmelimiyim yoksa daha kurumasini beklemelimiyim?
  ***
  Eylül ortalarına kadar bekleyin. Kurumasa bile uygun bir toprak hazırlayıp soğanları yeniden dikin sulayın.

 44. İsmetcan D. -Balıkesir dedi ki:

  Yaz ortalarında okul bahçesine dikilmiş bir zambak gördüm onu topraktan çıkarıp köklerini incelemeye başladım belki inanmayacaksınız ama zambağın soğanı yoktu yemin ederim sadece rizomlu kökleri vardı ve sapının toprakta kalan kısmının etrafında mimik yavru soğanlar vardı bu sorunun cevabını çok merak ediyorum lütfen bildiğinizi söyleyin ve açıklayın şimdiden teşekkürler.
  ***
  Maalesef şimdilik bilmiyorum. Bazı bitkiler soğanını ekince gelişiyor, soğan yok oluyor. Laleler de böyledir. Soğanı harcayarak gelişir ve yeni soğanlar üretirler. O zambak türü de benzer bir özellikte olsa gerek..

 45. İlkem, Ankara dedi ki:

  Lilyum cicegi aldim. tomurcuklari vardi. tum yomurcuklarini acti ve dokuldu. yapraklari sarardi. soldu ama dokulmedi odamda bakiyorum. ne yapmam lazim bahara tekrar cicek acar mi?
  ***
  Evde yetiştirmek yanlış. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 46. Ahsen, Kocaeli dedi ki:

  Bir hafta once marketten dikilmis ve tomurcuklari yeni cikmis zambak aldim. saksiya topragiyla beraber diktim. birkac gun sonra bir tane daha aldim ve saksiyi bosaltip ikisini yeniden diktim. fakat onceki aldigim zambak tomurcuklari kararmaya basladi. bu neden olur? kullandigim toprak avmden aldigim humuslu her bitkiye uygun toprak. haftada bir bitki besini de veriyorum. cam kenarinda duruyor. gunde 15 20 dk tam gunes alabiliyor hava acik olursa. Tomurcuklarin dokulmemesi icin ne yapmam lazim? topraktan mi oluyor acaba? neyi yanlis yapiyorum?
  ***
  Yanlış olan şey, onların doğal yaşam sürecine göre değil de seralarda yalancı şartlarda mevsim dışı çiçek açtırılmaları. Bunlardan alırsanız evlerde yaşamaları mümkün değil. Bir daha almamanızı tavsiye ederim. Yukarda normal bakımı yazıyor ona göre doğru mevsimde almalı ve doğru şartlarda bakmalısınız. Evlerde çok fazla havadar yer isterler güneş isterleri ki özellikle de kışın havaarlık ve esinti nerdeyse hiçbir evde yoktur.

 47. Kübra, Şanlıurfa dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 1 ay önce saksıda cazablanka çiçeği hediye geldi. 6 köktü her dalda 3-4 tane çiçek açtı fakat sonra kurudu şimdi sapları da kurudu bi kısım çiçekleri hemen kopardım ama hala üzerinde kurumuş çiçekler duruyo. Soğanları ne zaman ayırmalıyım ve sapları koparıp sulamaya devam etmeli miyim?
  ***
  Mevsim dışı, turfanda gibi seralarda yanlış zamanda çiçeklendirilmiş. Bunlar nasıl doğal düzenine adapte edilir bir fikrim yok. Yukarda normal, olması gereken bakım ve yetiştirme bilgileri var. Zamanı şaşırtılmışlar hakkında yardımcı olamayacağım. Ayrıca ev bitkisi değil bunlar.

 48. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Marketten aldığım zambağın çiçekleri döküldü ve yaprakları sararmaya başladı. Yazınızı şimdi okuduğum için bilmiyordum evde bakıyordum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dışarda güneşli yerde tutun. Evde zaten görünüşe göre yaprak sararmasından öte kökleri ve soğanı çürüyebilir. Dışarda yapraklar bozulsa bile soğan zarar görmez. Zamanla yeni yapraklar çıkacak ancak bu yaz çiçek açar mı, sanmam. Yazın sıcakta tamamen kuruyabilir. Sonbaharda yeniden yapraklar çıkarır. Yukardaki bakım bilgileri okumuşsunuzdur zaten. Yanlış zamanda serada çiçeklendirilmiş bitkileri kışın bilmeyen insanlara ev bitkisi diye satanlar var maalesef. Bu kesin bir sahtekarlıktır.

 49. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Zambak için ne kadar derin saksı gerekir? Yukarıda ısrarla evde olmaz demişsiniz farkındayım ama ben her bitki için bunu soruyorum. Çünkü balkonum küçük ve güzel kokan çoğu bitkiyi yetiştirmeye hevesleniyorum. Bir soruya verdiğiniz yanıtta sürekli açık pencere önünde olabilir gibi bir şey demişsiniz. Acaba kışın balkonda tutsam -kışın balkonu kullanamadığımızdan yer kaplaması sorun olmaz- baharda eve alsam ve pencereyi hep açık tutsam nasıl olur? çiçekleri geçince arkadaki az kullanılan rüzgarlı balkona da alabilirim. Ne dersiniz? Bir de çiçeklerinin normal şartlarda ne kadar süre üzerinde kaldığını sormak istiyorum.
  ***
  Saksı en az 30cm derin olmalı. Soğanları da 15cm veya daha fazla derine dikmek gerekiyor. Çiçekçilerde satılanlara aldanmayın. Onlar müşteri kandırmaca. Daha sonraki yaşamı için o tip saksılar hiç iyi değil. Bu sayfayı daha sonra yeniden düzenleyeceğim yazı içindeki bilgilerde eksikler çok. Ev bitkisi olmayanları çiçek açtıklarında gündüzleri birkaç saat evde tutabilirsiniz. İçeriyle dışarsı arasında ısı farkı yoksa gece gündüz, çiçekler solana kadar evde tutulabilir. Isı farkı varsa içerde bir iki günde kökler çürümeye başlar. Isı farkı olmasa bile dışarsı gibi havadar olmayan odalarda uzun süre kalırsa sağlığı tamamen bozulacaktır. Belki devamlı açık pencere önünde normal hayatına devam edebilir. Çiçekleri fazla dayanmaz. tek çiçeğin dayanıklılığı 3 günle 10 gün arasında değişir. Bu sırada saptaki çiçekler birkaçı solup birkaçı açarak daha uzun süreli, belki 15-20 gün çiçekli görünümü mümkün.

 50. Elif Ü. -Ankara dedi ki:

  Annemin doğumu için saksıda casablanka çiçegi aldım. Gerçekten çok hoş bir çiçek. Eve getirdikten bir hafta sonra çiçekler kurudu ve dip yapraklarından bazıları da sararıp soldular. Nasıl bakım yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yılda bir defa çiçek açıyor. O da çabuk solup gidiyor. Yukarda bakım bilgileri var. Evlere uygun değildir.

 51. Elif, Konya dedi ki:

  Mart ayında dikilen zambak soğanını evde mi bekletmeliyiz yoksa balkona mı koymak gerekir? Saksıda yetiştirmek istiyorum. Ne yapmam lazım?
  ***
  Ev bitkisi değil. Balkonda tutmalısınız. Yeni hibrit zambaklar evde olabilir ama onlar da çok havadar ve güneşli pencere önünde yaşayabilir ancak.

 52. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Zambağımın soğanı dört aydır niçin çıkmadı?
  ***
  Kış boyunca yapraklanma tamamlanmış olması gerekirdi. Muhtemelen çürümüştür.

 53. Gül, Ankara dedi ki:

  Mart ayı başı gibi A101 den kağıt bardaklar içine ekilmiş 2 zambak almıştım. Üzerinde lilium sp. yazıyordu. Aldığımda yaprakları topraktan 2-3 cm dışarı çıkmışlardı. Evde batıya bakan balkonuma koydum. Çok güzel geliştiler. 10-15 cm.oldular. Hatta ortasında tomurcuklar oluştu. Ama saksıların küçük olması beni endişelendiriyor. Bir kupa büyüklüğündeler. Bu aşamada biraz daha büyük bir saksıyla değiştirsem hata yapar mıyım? Ayrıca üzerinde her yıl yeniden aynı saksıda çiçek açacağı belirtiliyor. Sizce doğru mudur? Bu arada aldığım zambaklar (..) firmasından.
  ***
  Siz onların dedklerine bakmayın. Zambak için o saksı küçük. Tropikal bir zambak türü ise bilemem ama yine de kupa büyüklüğü zamabaklar için çok küçük. İlk aldığınızda büyük saksıya dikmeliydiniz. Şimdi köklere zarar vermeden halletmelisiniz. Belki de saksı büyüklüğünde haklılardır. Birçok zambak türü var. Sizinki hangisi belli değil. Lilium sp. demek zambak türü demek. Tamam biliyoruz zambak türü. Ama hangi tür? Birbirinden farklı şarltar isteyen birçok zambak türü var. Böyle saçma isimlendirme olmaz. Lilium sp. hiçbir şey ifade etmiyor. (sp. species’in kısaltmasıdır. tür anlamına gelir.)

 54. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Beyaz zambaklarımı gecikmiş bahçe düzenlemesi nedeniyle bel ile derinlemesine toprağıyla birlikte büyük saksılara aldım. Üzerlerinde tomurcukları çok. Bu işlemi yapalı birkaç gün oldu. Solma ya da sararma olmadı. Bahçe düzeni bitince yerlerine alayım mı? Saksıda çiçeklerini açmalarını mı bekleyeyim? Ayrıca 2012 yılında size yazdığım, çimlenen zambak dişlerinin gelişmeleri çok güzel. Sanırım gelecek yıl açacaklar.
  ***
  Saksılar yeterince büyükse kalması daha iyi olur. Soğanların güçlenmesi için iyi bakım yapın. Yaz sonuna doğru sulamayı bırakıp kurutun. Sonbahar serinleri başlamadan önce söküp bahçeye yerlerine dikin ve sulayın. Sonbaharda hızla yapraklanmaya başlarlar. Dişlerden ürettiklerinizin gelişmesi, büyük soğan olmaları güzel bir başarı. Tebrik ederim.

 55. Nihal E. -İstanbul dedi ki:

  Bahaus’tan Lilium Acapulco aldım. 16/18 cm boyunda. Anladığım kadarıyla 15cm kadar dibe ekecegim. Hemen hemen günün 7 saati guneşli olan balkonuma ekecegim. Peki kaç gün arayla sulamam dogrudur? Mayıstan itibaren şemsiyeyle bile oturulamayan balkonumda guneşten ya da fazla sudan bitkiyi oldurmek istemiyorum. Soğanlar olgunlaşana kadar ne kadar sulamam ve soğanlar filizlenip bitki büyürken ne kadar sulamam gerekiyor?
  ***
  Sulamanın ölçüsü toprağın kurumasına göredir. Düzenli aralıklarla gün ölçüsü düşünmek yanlış ve zararlı. Toprak biraz kuruyunca sulayın. Hem geç kalmışsınız. Şimdi hemen dikin (10cm derine) ama sonbahara kadar uyanamayabilir bunu da bilin. Ayrıca ben de istanbuldayım. Mayıstan itibaren o kadar şiddetli sıcak Adana’da bile olmuyor. Fazla abartmışsınız. :)

 56. Şule, Bolu dedi ki:

  Mayıs ayında tomurcukları yeni belirmiş bir zambak almıştım. Birkaç hafta önceye kadar 5 tomurcuk da çiçek açtı. Birkaç hafta içinde soldular. Yaprakları hala canlı. Saksısı çok küçük. Daha büyük saksıya şimdi mi almalıyım yoksa sonbaharı mı beklemeliyim?
  ***
  Yapraklar çok canlı ise şimdi yapmanız çok iyi olur. Değilse (yani çok canlı değilse) nasıl bakıyorsanız öyle bakıma devam edin. Ağustos başına kadar yapraklar sağlıklı kalırsa o zaman sulamayı bırakın tamamen kurusun. Eylül sonunda söküp daha büyük saksıya dikin ve sulayın.

 57. Şule, Bolu dedi ki:

  Tesekkurler. Yalniz zambaklarda hemen saksidan sonra yapraklanma var derine gommem gerekiyor sanirim yapragiyla mi gomulecek yoksa dibinden kesmem mi gerekiyor?
  ***
  Yaprakların durumunu düşünmemiştim. Yazı içinde anlattığoım gibi soğanları ekme derinliği türüne göre değişir. Eğer eski, yerli zambaklardan ise aynı seviyede dikin. Hafifçe biraz daha derine dikersiniz. Yapraklar fazlaca toprak altında kalmasın. Diğer zambaklardan ise önceki cevabımda dediğim ikinci şıkka göre yapın. Eylül sonunda söküp 20cm derine dikersiniz. Tabi ona göre de derin saksı lazım.

 58. Murat, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce aldığım beyaz lilyum soğanlarını yatay saksıya aralıklı şekilde diktim. Geçen hafta biri, dün de diğer ikisi açtı. Açmayan üç tane kaldı. Lilyumlari coğaltmak, soldurup çöpe atmamak için neler yapmalıyız?
  ***
  Bu sayfada gereken bilgiler var. Okumanızı ve ona göre yetiştirmenizi tavsiye ederim.

 59. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta çok güzel çiçekli tomurcukları olan bir zambak aldım. Fransız balkonuna koydum, gayet havadar açıkhavada duruyor. İlkindiden sonra 3-4 saat direk güneş de alıyor. Geldikten 1-2 gün sonra tomurcuklar da çiçek açtı fakat çiçekler hemen bozulmaya başladı. Saksının altında su birikmemesi için tabak koymadım. Çok fazla su da dökmedim fakat üst kattaki komşunun çiçek sulamasından muhtemel saksının toprağını havalandırmak için ellediğimde birkaç gündür sulamamış olmama rağmen ıpıslak olduğunu farkettim. Sanki yeni sulanmış gibi. Üst kattaki komşu çiçeklerini sularken muhtemelen benimkine de sürekli geliyor. Bu çiçekler yağmur yağınca da bozulur mu? Ne yapmalıyım bilemedim.
  ***
  Çiçekler birkaç günde solup gider. Normaldir. Toprağın birkaç günde hiç kurumaması ise belki zambakları dikerken kullanılan toprağın özelliğindendir. Solan çiçekleri tek tek kesebilirsiniz. Zambak çok uzun süreli çiçekli kalabilen bir bitki değil. Yılda bir defa çiçek açar ve çiçeklerin solması birkaç gün ile iki hafta arasında değişir.

 60. Esma, İzmir dedi ki:

  Haziran gibi çiçek açan zambağımın yaprakları yeni soldu. Kök yavrularını ayırıp ektim. bir hayli yavruları var. Onları ayırıp ekmem gerekiyor sanırım. Peki solan zambağın gövdesini soğandan ayırmalı mıyım?
  ***
  Kendiliğinden ayrılmayanları ayırmayın. Gövde tamamen kurumamışsa öyle kalsın. O şekilde dikin. Kışın kendiliğinden ayrılır.

 61. Rıza, Ankara dedi ki:

  Sizin yazılarınızda zambak için ideal dikim zamanın sonbahar ayları olduğu ayrıntılı bir şekilde belirtiliyor. Aynı şekilde, 2 ay kadar önce bir yapı marketten aldığım (15 gün içinde hepsi satılmış bu sene gelmez artık dediler) ithal zambak soğanının etiketinde de ekim zamanı olarak sonbahar ayları işaretlenmişti. Ancak, bu işin ticaretini yapan yerli firmaların internet satış sitelerinde hep ilkbahar soğanı olarak gösteriliyor. Bu nedenle sonbahar aylarında satış yapmıyorlar. Mecburen ilkbaharda alıp dikeceğim. İlkbahar dikimlerinde, varsa, yukarıda verdiğiniz bilgiler dışında dikkat edilmesi gereken hususları belirtmenizi rica ederim. Emeğinize, bilginize sağlık. Kim bilir kaç bitkinin hayatı sizin sayenizde kurtulmuş, sağlıklı bir şekilde yaşamakta ve çoğalmaktadır.
  ***
  Sonbaharda dikilmeleri lazım ki kış boyunca köklenme ve yapraklanma yapılanmaları en sağlıklı şekilde tamamlanabilsin. İlkbaharda alacaksanız, Ankara’ya göre en geç mart sonuna kadar alın. daha fazla gecikmeyin derim. Ama daha geç olsa da alabilirsiniz. İlk yıl belki pek sağlıklı olmaz. İkinci yıl iyice toparlanır. Üçüncü yıl her şey yoluna girmiş olur.

 62. Çiydem T, İst dedi ki:

  Bugün komşumla zambak ve sümbül aldık. Saksılara diktik. Bunlara balkonda mı evin içindemi bakmamız gerekir?
  ***
  Ev bitkisi değildirler. Evlerde bozulup giderler.

 63. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Zambağın yaşayabileceği en düşük sıcaklık nedir? Batı karadenizin iç kesimlerinde bir dağ köyünde zambak yetişir mi? Aynı yerde crinum yetişir mi?
  ***
  -35C derece gibi soğuklara dayanırlar. Evet her tür Lilium sizin orada yetişir. Fakat crinumlar yetişir mi pek sanmıyorum. Kış soğuklarına zambaklar kadar dayanıklı değiller. Genelde -12C derece civarlarında. Yani sizin orası kışın muhtemelen biraz daha fazla soğuk oluyordur. Ya da glayöl denedi iseniz, glayöl dayanıyorsa Crinumlar kesin dayanır.

 64. Nimet, İstanbul dedi ki:

  A 101 marketinden aldığım 3 tane zambak soğanını 3 yıl önce büyükçe bir saksıya ekmiştim. Çok güzel büyüdüler. Uzun sapları, beyaz çiçekleri oldu. Yazın sonuna doğru kurudu. Makasla kestim. Baharda saksıya başka bir şey dikerim diye düşünmüştüm ki yeniden yeşerdiler ama çiçek açmadılar. Öylece uzayıp yeşerip soldular. Yine kestim. Toprağına hiç ellemedim. Bahçe toprağıyla sıradan hazır toprak karışımından oluşuyor. Bu sene tekrar büyüdüler. Şu an yaklaşık 50cm civarı olmuşlar. Eski evimin balkonu cam balkondu. Burada ise terasa koydum. Sabahtan akşama kadar güneşin altında. Çiçek açması için ne yapmalıyım? Ayda bir bitki besini veriyorum. Gölgede mi olmalılar acaba?
  ***
  Bu yıl çiçek açması geçen yıl yaz boyunca soğanının ne kadar güç toplamış olmasına bağlıdır. Güneşi sever. Yeri iyi. Ciddi bir hatanız sonbaharda ve kışın susuz bırakmanız. Geçen yıl o sebeple sağlıklı gelişememiştir sanıyorum (ya da eski camekanlı balkonunuz kış boyu sıcak idiyse o yüzdendir). Eylül boyunca hiç sulamayın iyice kurusun. Ekim ayı ortalarında soğanları söküp yeni hazırladığınız iyi bir toprağa güzelce ekin ve sulayın. Sonbahar serinlerinde yapraklanmaya başlar. Hep dışarda açık havada kalacak. Yeşil yapraklar kış boyunca güç toplar ve önceki yaz topladığı gücün de sayesinde ilkbaharda kuvvetli bir çiçek sapı çıkarır. Bundan sonra aynen böyle yapın. Yukardaki bilgileri de mutlaka okuyun.

 65. Nimet İstanbul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok istifade ediyorum sitenizden meğer bu güne kadar ne çok yanlış yapıyormuşum zavallı çiçeklerim. Birara artık vazgeçmiştim çiçek bakmaktan bir kaç menekşeyle yetiniyordum ama siteniz ve güzel bilgileriniz sayesinde ve her sorduğum soruya içtenlikle verdiğiniz cevaplar sayesinde tekrar çiçekleniyor evim.

 66. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Zambakların neden gübresiz toprağa ekilmesi gerekiyor? Daha sonra da doğal gübre vermek iyi olur demişsiniz. O zaman neden baştan veremiyoruz?
  ***
  Aslında sakıncası yok. Bu bilgiler biraz fazla tedbir amaçlı. O ise doğal olmayan topraklarda yetiştirenlere yönelik. Normal bir bahçeye ekecekseniz toprağı gübreleyebilirsiniz. Ama pek gerekli de değil. Önemli olan şey kış sonuna kadar epeyce yapraklanmalarıdır ve kış sonunda diplerini çapalayıp gübre vermektir. En iyisi bu.

 67. Kutup, İstanbul dedi ki:

  Bahçede çeşitli türden 1 yıllık zambaklarım var. Mevsiminde açtı ve kurudu. Saplarının yarısını kesmiştim. Bazıları hala yeşil. Bir kısmı toprakta bir kısmı saksılarda. Yeşil sapları kesmeli mi? topraktan çıkarmaya gerek var mı? saksılardakilerine diğerlerinden farklı mı davranmak gerekir? Türlerine göre farklı ekim tarihleri var mı? Ağaç zambak var mesela.
  ***
  Zambak iseler hepsine aynı muameleyi yapın. Sonbahara tamamen girdiğimiz için şimdi yapacağınız şey: Hepsini söküp temizlemeden oldukları gibi kökleriyle gölgeli, esintili bir yerde iki hafta boyunca kurutun. İyice kuruyunca kökleri, kuru dal ve yaprakları ayıklayın. Yukarda tarif ettiğim gibi dikip sulayın.

 68. Hakan, Balıkesir dedi ki:

  Zambakları soğanlarından pullar elde ettim. Bunları hemen ektiğimizde pullar yetişmeye başlar mı? Yoksa pulların çimlenmesini mi beklemek lazım? Ve bu pullar kaç yılda yetişkin soğanlar olur?
  ***
  Diktiğinizde köklenip yapraklanmaya başlarlar. Sonbaharda yapmak iyi bir zaman. Yetişkin soğan halini almaları bakıma ve şartlara göre en az iki yıl sürer.

 69. Zübeyde, İst dedi ki:

  25 tane karışık zambak soğanları aldım. Fakat sadece 13 tanesini dikebildim. Geri kalan 12 tanesi açıkta duruyor. Onlar en fazla ne kadar zaman açıkta durabilir?
  ***
  Şu kadar filan diyemem. Derhal dikmelisiniz. Zaten aslında sonbaharda dikmeniz gerekiyordu. Şimdi hiç beklemeyin hepsini dikin.

 70. Tuba, Manisa dedi ki:

  Bugün zambak soğanlarından aldım ama soğanları hemen dikemeyeceğim. Ne şartlarda ve ne kadar süre bekleyebilirler acaba? Soğanlar diğer çiçek soğanlarına göre daha hassas görünüyor ve soğanların dış kabukları (pul demişler bunlara) kuruyor gibi. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Zambak soğanları aslında sonbaharda dikilir. Siz hem çok geç almışsınız hem de daha bekletmek istiyorsunuz. Hemen dikmeniz lazım. Dış dişler kuruduğu gibi merkezdeki ana filizlenme kısmı da her geçen gün ölüme doğru gidiyor. Hiç bekletmeyin.

 71. Rıza, Ankara dedi ki:

  Sonbaharda bizim eskiden bildiğimiz mis zambaklar satılıyor sadece. Son yıllarda çıkan asiatic, oriental, trompet ve bunların melezlerinin soğanları ticari olarak Mart,Nisan hatta Mayısta satışa çıkıyor. Malesef bu zambakların bakımıda internette sizin siteniz dahil bir çok sitede hatta MEB nın zambak yetiştiriliciği kursunda da mis zambaklara uygun olarak veriliyor. Bu tür zambakların soğanları dona dayanıklı olsa bile kışın yeşerdiği takdirde yeşil kısmının soğuğa dayanıklığı zayıf olduğu gibi fazla yağışta çürümelere neden olabilmektedir. . Bu nedenle mis zambak dışındaki zambak soğanları iyi drenajlı toprağa ekilmiş ve Ilıman iklime sahip bölgeler dışında sonbahar sonunda yeşil aksamı kuruduğunda dış mekanda dondan korunaklı bir alanda hiç sulamadan kışı saksı içinde geçirmeli hava sıcaklığı 20 li derecelere vardığında sulanarak yeniden canlanması sağlanmalıdır. Sitenizdeki hemen her tür bitkiye özel verilmiş çok değerli ve ayrıntılı bilgiler için size teşekkürü borç bilir. Zambak bakımı kısmının da son yıllarda piyasaya çıkan türlerinde dikkate alınarak güncellenmesini rica ederim.
  ***
  Rıza Bey uyarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. En yakın zamanda bu sayfayı baştan aşağı yenileyeceğim (sorular cevaplar kısmı dahil). Tekrar teşekkür ederim.

 72. Nail, Edirne dedi ki:

  Kazablanka lilyumun nirvanasıdır. Çok güzel kokusu vardır. Zamanından önce açtırılmışsa aynı saksıda dokunmadan bir kış kışlatılmalıdır. İlkbaharda saksı değişimi ve soğan ayırması yapılmalıdır diye biliyorum.
  ***
  Hayır öyle yapmak pek iyi olmaz. Zira esas güç toplamayı sonbahar sonunda çıkarmaya başladığı yapraklarıyla kış aylarında ve bahar başında yapar (ve yaz boyunca, yapraklar yeşil kaldığı sürece güç toplamaya devam eder). Dolayısıyla ilkbaharda kökleri rahatsız etmek güçlenmeye büyük sekte vurur. Yani saksı-toprak değişimi ve soğan ayırımı işleri mutlaka sonbahar başında yapılmalıdır. Ağustosa kadar yapraklar kurumazsa sulamayı bırakıp kurumaya terk edilmelidirler.

 73. Sema, Yozgat dedi ki:

  Ben anneme zambak aldım. Sürekli yeşil kalan çiçeklerden sanmıştım. Aldığımdan iki hafta sonra çiçek açtı bir hafta çiçekli kaldı sonra çiçekleri kurudu. Ne yapmak gerektiğini bilmediğimiz için çiçek yapraklarını kopardık ve ben üç tane çiçeğin iç kısmındaki yeri de kırdım. Bu sıkıntı olur mu? Birde bizim bu çiçeği söküp soğanını mı almamız gerek yoksa kış gelince yapraklarını döken ağaçlar gibi ilkbahar gelince yeşermesini mi beklemeliyiz?
  ***
  Ne tür zambak olduğuna göre değişir. Eski tip zambaklar sonbaharda yaraklanmaya başlarlar ve bir yandan da o yapraklarla kış boyunca güç toplarlar. Yeni tiplerin bakımları değişik. Soğuğa dayanıklı değiller. Bunları kışın donmayacakları yerde sulamadan korumak ve ilkbaharda güneşli yere alıp sulamak gerekiyor.

 74. Elif, KKTC dedi ki:

  Ben lilyum çiçeği aldım. Rengi koyu pembe. Hem rengi hem kokusu çok güzel. Cansız gibi duruyor. Bir hafta oldu alalı fakat yaprakları aşağıdan solup dökülmeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hep böyle olur. Yapacak bir şey yok. Hata bu bitkileri yanlış mevsimde çiçeklendirip piyasaya sürenlerde. Yani aslında yazın çiçeklenirler ve ev bitkisi kesinlikle değildirler. Ama seralarda uygun sıcaklık, devamlı havalandırma sayesinde sanki yaz mevsimiymiş gibi geliştirip çiçeklendiriyorlar. Sizinki zaten bozulacağı kadar bozulmuş. Dışarı koyun. Serin hava sayesinde yapraklar canlanırsa soğan beslenmeye devam eder. Havalar iyice ısındığında yapraklar kurur. Sonbaharda tekrar yapraklanır.

 75. Ebru, Ankara dedi ki:

  Zambak soğanı ekdim. Kaç güne çıkar?
  ***
  Uzun sürmez. En fazla iki hafta sonra tamamıyla aktifleşmiş olurlar.

 76. Berfin, Ankara dedi ki:

  Bana bir buket çiçek geldi. Çiçeğin içinde sapından kopartılmış bir adet beyaz zambak vardı. Yaprakları döküldü. Birkaç gün oldu geleli ama anladığım kadarıyla suda yaşamıyorlar. Kökü yok elimde. çiçeğin ortasında uzun uzun soğan gibi şeyler var. çoğaltmam mümkün mü toprağa dikerek? Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. Ölmeden dikmek istiyorum eğer yolu varsa.
  ***
  Bazı zambak türlerinde yapraklı olan çiçek sapında her yaprağın dibinde mini zambak soğanları oluşur. Dal sağlıklı dayanabildiği sürece suda bekletin. Böylece mini soğanlar biraz daha güçlenir. Sonra o soğanları toprağa dikersiniz.

 77. Sadık, İstanbul dedi ki:

  Şubat ortaları gibi 3 adet beyaz zambak soğanı satın alıp üçer cm arayla diktim. Şu anda (28 mayıs) birer karış oldu. Üçü de çok sağlıklı gözüküyorlar. En üstte üçerli küçük küçük tomurcukları gözüktü. Bir tanesi tomurcukların 2 yaprak altından kırılmış. Bir kenarı hafifçe tutuyor. Kırığın yukarısındaki yapraklar kendilerini saldı. Kırık yeri toplu iğneyle bitiştirdim. Kurtarmamız mümkün mü?
  ***
  Kurtulacağını hiç sanmıyorum. Yine de bakleyin belki bir şekilde çok zayıf ve güçsüz de olsa üst kısım yaşamına devam edebilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)