Zinnia (Kirli Hanım Çiçeği)

Zinnia cinsinin en yaygın yetiştirilen türü Zinnia elegans türüdür. Asteraceae (Papatyagiller) familyasındandır. Eskiden kirli hanım çiçeği denirmiş. Mevsimlik bitkilerdendir. İlkbaharda tohumları ekilerek yetiştirilir. Kışa doğru ölürler. Bodur, uzun boylu, yalınkat ve katmerli çiçekli çok fazla çeşitleri var.

Özellikleri

Kirli hanım çiçeğinin Zinnia elegans’tan başka birçok türleri var. Bazıları kışın soğuğa dayanır, uzun ömürlüdür. Her bir türün birçok kültivarı türetilmiş. Birbirleriyle melezleri yapılmış. Zinnia elegans genelde mevsimliktir. Sonbaharda soğuklar başlayınca ölüp giderler. Fakat bazı zinya kültivarları diğer türlere çekmiş olabilir yani uzun ömürlü çıkabilir. Belli olmaz.

Zinnia elegans - kirli hanım çiçeği

Kesme çiçekçilikte zinnia çeşitlerinden birçoğu kullanılır. Çünkü çiçeklerinin vazo ömrü fena değildir. Bu amaçla en kolay yetiştirilen bitkilerdendir. İngilizcedeki adlarından biri ‘kes gelsin çiçeği’dir. Çiçeklerini vazo için kesip alırsanız  zinyalar kısa sürede yeniden çiçeklenir.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Solan çiçekleri derhal keserseniz diğer tomurcuklar da büyük çiçekli olur. Yoksa zinnia tohum oluşturmaya önem verip diğer tomurcuklara özen göstermez ve onlar küçük çiçek açarlar. Gelecek yıl için tohum almayı unutmayın. Bir iki çiçek yeterince tohum verir. Gereğinden fazla çiçeğin tohuma kaçmasına izin vermeyip solar solmaz kesin.

Gölgeli yerleri sevmez. Ne kadar uzun süre güneş alırsa o kadar sağlıklı olur. Toprağı asitli olmamalı. Doğu ve orta Karadeniz bölgemiz dışında zaten topraklarımız genellikle asitli değildir. Zinyalar için toprak gübrelenmiş olmalıdır. Güçsüz toprakta pek güzel çiçeklenemez.

Sulamaları toprak iyice kurumadan önce yapmalısınız. Zinnia susuz bırakmaya gelmez. Sulamayı sabah erkenden yapmalısınız. Akşam sulamaları yapraklarında külleme gibi mildiyö gibi mantar hastalıklarına sebep olabilir. Gerçi bahçeniz veya balkonunuz fazlaca açıklık yerde değilse ve rüzgarlara pek açık değilse külleme hastalığı kaçınılmazdır. Önlem için Topas adlı ilaçtan veya benzeri ilaçlardan kullanmalısınız.

Kirli hanım çiçeği Zinnia besleyici toprak istiyor. Zira ilkbahardan neredeyse sonbahar sonuna kadar sürekli gelişim halindedir. Dikilecekleri yer çok önceden sonbaharda iyice gübrelenirse çok iyi olur. Saksılarda ise ortalama 20 günde bir bitki besini vermelisiniz.

Çoğaltılması

Zinnia tohumla üretilir. Tohumlar ilkbaharda ekilir. Daha sonra fideler sökülüp aralıklı mesafelerle dikilmelidir. Bodur çeşitleri ortalama 25cm aralıklarla, uzun boylu çeşitleri 40cm aralıklarla dikilmeli. Fideler yeni yerlerinde biraz büyüdüklerinde tepelerini koparın ki daha dallı budaklı olsunlar.

Yaz boyu güzel güzel çiçeklenirlerken bir veya iki çiçeğini tohum vermesi için solduğunda kesip atmayın. Tohumlarını alıp sonraki baharda ekmek için saklayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Zinnia (Kirli Hanım Çiçeği)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Ben her sonbaharda tohum alıyorum. İlkbaharda yeniden atıyorum tohumları. Fidelerin tepelerinin koparılabileceğini bilmiyordum. Teşekkürler.

 2. Hülya A. -Adana dedi ki:

  Ben de tohumları bu sene aldım ve ektim. Minik minik çıkıyorlar. Bakalım ne renk olacaklar. Her zaman olduğu gibi bir sürü şey öğrendim hakkında teşekkürler. :)

 3. Serkan, Adana dedi ki:

  Geçen hafta Yunanistan’daydım orda pazarda bir Türk çiçekçiyle karşılaştım. Bikaç çiçek aldım, iki tanesi bundanmış çok güzeller gerçekten.

 4. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Ben yıllar önce bu çiçeğin tohumlarını 50-60 metrekare alana ektim. Kim istediyse bir tutam verdim. Harika bir renk cümbüşü oluşturuyor. Kasıma kadarda açıyor. O zaman aldığımız tohumlardan 8-10 tanesi çıkabildi. Bu yıl tekrar yetiştirmeye başladım. Bahçesi olan herkese tavsiye ederim. Bakımı da çok kolay. 5-6 günde bir sulansa yeter.

 5. Zehra, Bursa dedi ki:

  Bu çiçeklerden tohum nasıl elde edebilirim?
  ***
  Solmuş çiçeklerde tohum oluşur.

 6. Papatya, Erdek dedi ki:

  Tohumları acaba bu ay bulabilir miyim? Çünkü papatya delisiyimdir.
  ***
  Tohum satılan yerlerden arayın. Muhtemelen bulursunuz.

 7. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Ben saksıya ektim. Yoksa bahçede daha mı iyi olurdu?
  ***
  Açık havada duracaksa ve saksıda doğal gerçek toprak kullanmışsanız sorun yok.

 8. Esra, Tokat dedi ki:

  Kirli hanım çiçeğim açtı fakat yaprakları çok ufak. Sanki bozulmuş gibi. Neden olabilir? Gün geçtikçe gelişecek mi?
  ***
  Fide olarak almışsınız. Sizin orada geceleri geldiği yere göre fazla serin olup zarar vermiş. Ama bundan sonra düzelebilir.

 9. Asli, Diyarbakir dedi ki:

  Benim zinniam çok güzel buyudu tomurcuklandi ama alt yapraklari kuruyor. ust yapraklarinda beyaz serit şeklinde dalgalanmalar var.
  ***
  Ya yerini hiç sevmemiş (ki kuvvetli ihtimal budur) ya da toprağı yanlış. Ayrıca büyüteçle güneş altında inceleyerek bitlenme var mı kontrol edin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)