Hint Tavukları – Asil

Asil birkaç ırkın ortak adıdır. Aralarında büyük benzerlikler ve büyük ortak özellikler olduğundan dolayı hepsi Asil adı altında toplanır. Türkiye’de Asilden başka Hint adını da kullanıyoruz.

Dünyada bilinen en eski evcil kümes hayvanı olan Asil tavukları milattan bin yıl öncesine kadar uzanan Hindistan hikâyelerine, efsanelerine bile konu olmuşlar: Çok güçlü kuvvetli olmaları, kobraları öldürdükleri, bir asilin bir gaga darbesi ile bir adamın bileğini kırdığı, bir asilin ağırlığınca altın bedeline bir mihrace tarafından satın alındığı gibi hikâyeler anlatılır.

Bütün dünyada Asil ismiyle bilinirler. Bizde Hint tavuğu denmesinin sebebi gerçekten Hindistan kökenli olmalarıdır. İngilizcede Asil ve Aseel olmak üzere iki ayrı şekilde yazılışı olan bu kelime Arapça kökenlidir. Hintliler asil kelimesini safkan anlamında kullanmışlar. İngilizceye ırk adı olarak geçmiş ve orijinal Hint tavukları bütün dünyada Asil olarak bilinmişler. İslamiyetin etkisinden önce Hindistan’da bu tavukların adı Asil değilmiş. Daha sonradan Asil kelimesi kullanılmış. Hindistan’ın bazı yerlerinde çok eski isimleri halen kullanılıyor.

Asil grubu tavuk ırkları iki alt gruba ayrılır:
— Reza Asil küçük tip ama cüce veya bodur değildir. Ağırlıkları 3 kiloyu geçmez. Bir zamanlar bütün batı dünyasında Hint dövüş horozu olarak bunlar çok popüler imiş. Bazı batı ülkelerinde Reza yerine Rajah denir (okunuşu raca veya reca).
— Kulang Asil ise büyük tip ırklardır. Kuzey Hint, Güney Hint ve Madras gibi isimlerle tanımlanırlar. Malay ismiyle dünyada meşhur Asil ırkı bu gruptandır. Kuzey Hint ve Güney Hint Asiller pek fazla farklılık taşımaz. Sadece ibik, gaga ve beden şekillerince birbirinden ayrılırlar.
— Ayrıca Bihaingam ırkı belki bu iki gruptan ayrı kabul edilen farklı bir Asil ırkıdır. Tepesinde tek ve büyük bir ibiği, gaga altında çift sarkık ibikleri vardır.

Reza Asil horoz ve tavuk

Reza Asil horoz ve tavuk

Asillerin anavatanı Hindistan’dır. Hem Asil ırkları hem meraklıları da en çok Hindistan’da bulunur. Hintliler Asillerin ırk özelliklerini kılı kırk yararcasına her şeye dikkat ederek bozulmadan devam ettirirler ve sahip çıkarlar. Asiller Hindistan’da en yoğun olarak Andhra Pradesh’te vardır. Hindistan’dan başka Tayland, Japonya, Türkiye, İngiltere, Güney Amerika ülkelerinin çoğu ve ABD’ye kadar yayılmıştır. Hindistan – Türkiye arasında bütün ülkelerde vardır. İngiltere’de safkan Asil ilkin 1760’da tanınmıştı ve Reza Asil grubundan idiler. Türkiye’de yüzyıllardır yetiştirilen Hint tavukları Reza Asil grubu ırklarındandır. Bu topraklarda biraz başkalaşmış, kendine özgü özellikler kazanmıştır.

Kulang Asil horozları

Soldaki Kuzey Hint, sağdaki Güney Hint Kulang Asil

Asil grubu ırklarda ortak standartlar: 1800’lü yıllarda el yazmaları ile kayıt altına alınmış olan standartları bugün Kalküta’daki Asil yetiştiricileri halen titizlikle ciddiye alıyor. Birkaç Asil ırkı var. Her bir ırkın kendi standartları ayrıdır ama grup olarak bu ırkların ortak temel özelliklerinden birkaçı şunlardır: Gaga altında çift ibikleri hiç yoktur. Sadece Bihaingam ırkında vardır. Yüzleri ve kulak lobları kırmızıdır. Tepe ibikleri Bihaingam hariç tümünde küçük olur: Dolgun, küçük bir et parçası gibi ya da kısa ve üçlü olur. Sahiplerine karşı uysal olup zarar vermezler. Göz rengi önceleri yeşil veya yeşilimsi olup erginleştiklerinde inci beyazıdır. Daha pekçok özellikleri uzun uzun tarif edilmiş.

Nesillerini devam ettirme özellikleri: Asil tavukları her bir yumurtlama döneminde ortalama 10 tane kadar yumurta yumurtlayıp gurk olur ve sebatla kuluçkaya yatarlar. Civcivlerini her türlü hayvandan büyük başarı ile korurlar. Yılan avlamada ustadırlar.

Bihaingam Asil horozu

Bihaingam Asil

Kullanım: Eskiden en çok horoz dövüşü meraklıları yetiştirirmiş. 19. yy sonlarından şimdiye kadar etlik tavuk ırkları ve hibritleri oluşturmada kullanılan çeşitli ırklar arasında olmazsa olmaz tavuklar Asillerdir (Özellikle Malay ırkı). Yumurta veriminde iyi olmamakla beraber sık sık gurk olmaları ve kuluçkaya yatmada sebatlı davrandıklarından dolayı kuluçka tavuğu olarak kullanılmaları oldukça yaygındır. Evcil hayvan olarak uysal ve zeki hayvanlardır. İnsana alışabilirler. Sahibinin peşinden ayrılmayan Asil tavukları vardır. Gerçek asiller bir tehdit, bir tehlike sezmedikçe insana saldırmazlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Hint Tavukları – Asil' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kemal dedi ki:

  Benim iki tane asil cins tavuk ve horozum var. Ben onları sağlıklı beslemem için ne yapmaliyim? Sizlerin görüşlerinizi almak istiyorum.
  ***
  Hastalıklara karşı aşılatmalısınız ama dikkat edin ilacın mahiyetini iyi bilin ki özellikle civciv çıkarmak istediğiniz yumurtaların döllenmelerine kötü etkisi var mı veya embriyoları öldürücü etkisi olup olmadığını iyi bilin, mümkünse aşılatmayı ve ilaçlamayı yeni nesiller elde etmek istediğiniz zamanlarda yapmayın.
  Beslenmeleri ise elden geldiğince doğadakine uygun olmalı. Doğada yiyecek arama bulma işinde başarılı hayvanlar her konuda iyi ve sağlıklı olup hastalıklara karşı da çok dirençlidirler.
  Kapalı yerlerde ömür boyu hapis tutarak hayvan yetiştirecekseniz bu işten vazgeçmeniz daha iyi olur. Yine de bu hayvanların günlük beslenmelerinde elinizden geldiğince çok çeşitli yiyecek vermeye gayret edin. Mesela evinizin yemek artıklarını vermeyi ihmal etmeyin. Kışın kasapların etlerden ayıkladığı kenarları, yağları verin bunları bütün olarak yutsalar bile bir zararı yoktur. Kışın soğuktan korunmak için daha fazla proteinli ve yağlı yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Ayıklanmış sebze artıklarını verirken ise dikkatli olun zira tarım ilaçları hayvanları zehirleyebilir.
  Bir de bütün tavukların hayati bir ihtiyacı, olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri toprağa gömülüp eşinmektir toprak banyosu yapmaktır. bu imkânı onlara sağlamalısınız.

 2. Horuzcu Murat dedi ki:

  Hint tavuğu ve horuzu kışın eksi 25 dereceye kadar dayanıklıdır. Yerleri geniş olmalı ve altları daima kuru olmalıdır. Ben tam 12 yıldır bu işle uğraşıyorum.
  ***
  O kadar kesin konuşmayın. Soğuğa dayanıklılık her Hint ırkı için aynı şekilde geçerli olmadığı gibi bunda beslenmelerinin de büyük etkisi vardır.

 3. Samet dedi ki:

  Ben çok seviyorum ve besliyorum hint horozu tavuğu falan. Çok çeşitli renklerde ve boyutlarda yeni nesiller elde ettim. Normal büyük hint horozundan baya büyük ve güçlü bir horozum var. Şaşırttı beni bu kadar büyüğünü hiç görmedim. Sonunda saf ırk hint buldum ya da başka bi ırka sahibiyim şu an :)
  Benim bir sorum olucaktı etle belenmesi yanlış olur mu bu horozların terbiyesi bozulur mu acaba?
  ***
  Sadece etle beslemek ancak zayıflatır, belki metabolizmasını bozabilir. Doğada olduğu gibi her şeyden karışık yemeleri daha iyi olur. Arada sırada et verin ama sadece etle beslemeyin. Doğal ortamda bulabildikleri fare yavrularını, ölü fareleri yılan gibi parçalamadan yutuyorlar. Her türlü böcek, tırtıl, kurt yerler. Toprak bile yerler. Daha çok bitkisel gıdalarla beslenirler. Bunlara dikkat edin, onların doğal gereksinimlerine ve doğadaki alışkanlıklarına saygı gösterin.

 4. Haluk dedi ki:

  Her gün iki avuç mısır veriyorum. Bunun zararı var mı? Mısırın faydaları nelerdir?
  ***
  Bitkisel ve hayvansal çok çeşitli yiyecekler her tavuk türü için şarttır. Buna dikkat etmelisiniz. Bitkisel çeşitler ağırlıkta olmak üzere hayvani gıdaların da çeşit çeşit verilmesi gerekiyor. Et, balık, böcek vesaire.

 5. Ali İhsan dedi ki:

  Bende bir horoz var cok güzel ama grip olmuş ne yapmalıyım cevaplarsanız çok sevinirim. Bir de kanat altları küf tutmuş gibi.
  ***
  Hiç vakit kaybetmeden tavuklar hakkında bilgili bir veterinere başvurmalısınız. Bu şekilde bilgi aramanız yanlış. Aşılar vardır, düzenli olarak uygulanması gerekir.

 6. Arslan Ali dedi ki:

  Benim hint tavuklarım var yalnız 15 – 20 tane yumurta yaptı daha gurk olmadı. Gerçek hint tavuğu 10 yumurtadan sonra gurk olur diyorlar doğru mu bu söylenen? Ben boşuna mı bakıyorum yani?
  ***
  Duyduklarınız doğru ancak şunu da düşünün: Yumurtaları alınan kuşlar, kaybolan yumurtalar yerine yenilerini üretir ve böylece yuvalarında yumurtaları görmeden kuluçkaya yatmazlar, eksiliyor diye bünye yeni yumurtalar üretir. Veya sizinkiler gerçek hint değildir bu da mümkün ama hint melezlerinin de kuluçka eğilimleri çok iyidir. Bu durumda, sizdeki sorun yumurtaları almanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bir başka önemli sorun ise, kalabalık ve stres.

 7. Ferhat Özcan dedi ki:

  Hint tavuğum var yeni yumurtlamaya başladı. Ara ara yumurtluyor. Komşumuz ara vermeden yumurtladıktan sonra yatar diyor. Bir de 6 ya da 12 taneden sonra yatarmış bunlar doğru mu?
  ***
  Özellikle safkan hint tavukları için böyledir ama hiç ara vermeden demesi yanlış. Belki bazen bir gün aralıklı da yumurtlayabilir. Ayrıca sadece 6 veya 12 kesin bir şey değildir. Ortalama olarak 10 civarında yumurta yaparlar sonra gurk olurlar.

 8. Cumhur Gençal dedi ki:

  Hint tavuğu yavrularından nezaman ayrılır? Kaç ay veya kaç gün?
  ***
  En genel ortalaması civcivler 6 haftalık olduklarındadır yani bu süreden daha erken veya daha geç de olabilir. Horozla çiftleşme süreyi kısaltır.

 9. Vedat dedi ki:

  Benim Hint tavugu horozun üstüne binmesine izin vermiyor neden olabılır? Horoz hınt degıl pazardan alınan cıvcıvden buyuttuk.
  ***
  Hint tavuklarının özelliği budur. Ne de olsa “Asil” hayvanlar. :) Yapacak bir şey yok.

 10. Serhat dedi ki:

  Hint horozum ve hint tavuğum var. Tavuğum ne hint horozuyla çifleşiyor ne de başka bir horozla. Ne yapabilirim?
  ***
  Onları bir arada besleyip alışmasını bekleyeceksiniz.

 11. Hakan dedi ki:

  Benim hint tavuğum kuluçkaya yattı. Arkadaşımdan aldım saf kan dedi. Kuluçkaya yattı ama bir tane yumurtayı altına almıyor. Ben koyuyorum 30dk sonra camdan bakınca yumurta yine dışarıda oluyor. Ne yapmam lazım? Yumurta ligorin yumurtası.
  ***
  Hint tavukları böyle akıllı oluyor. O yumurtayı ya farklı tavuk yumurtası olduğu için almıyor ya da dölsüzdür. Madem almıyor ısrar etmeyin. Açık kahverengi yumurtaları deneyin.

 12. Bayram dedi ki:

  Aseel horozların ya da malay cinsinin veya lemse horozlarla göz renklerinin yeşil olması alakalı mı yoksa değil mi? sende deme yeşillikle alakası yok.
  ***
  Benim hint cinslerinin ayrıntılı özellikleri hakkında pek bilgim yok ama uzman yetiştiriciler herhangi bir cinsin esas özelliklerini korumak, nesli saf tutmak için göz rengine bile önem verirler. Yani dövüş kalitesi filan önemli değil, safkan olmalarındaki standart ölçüler çok önemli. göz renginden tüy yapısına kadar, ibik şekline kadar, iskelet şekline kadar, tüylerinin rengine kadar her şeyin bir ölçüsü vardır bunlara dikkat edilerek Asil cinslerinin ırklarının bozulmamasına dikkat edilir.
  Benim araştırmalarıma göre, orijinal asillerde göz rengi yavruyken mavi, yetişkin olduklarında inci beyazı olur, bazılarının gözlerinde kan damarları bu yüzden çok belirgin fark edilirmiş. Yetişkinliğe geçiş aşamalarına göre yeşilimsi sarı renk olabilir deniyor. Yani sen haklısın gibi görünüyor. Kırmızı gibi, kahverengi veya turuncu gibi göz renkleri ırkın bozulmasına, safkanlığın azalmasına işaretmiş.

 13. Bayram dedi ki:

  Horozun kuyruklarını bir veteriner çekmişti şimdi horozun ana kuyrukları baş vermiş çıkıyorlar ama kanatları hepsi yarıda kırılmış. çekmeye çalışıyorum gelmiyor. millet pense diyor ben sana sormak istedim ne yapmalıyım? anneme sordum kış hazırlığına girince yenilermiş. şimdi kışı mı bekliyecem?
  ***
  Evet sonbaharda tüy dökerler yepyeni tüylere sahip olurlar. Tavukları horozları kucağında taşımazsan tüyleri bozulmaz. Bir daha kucağına alıp ordan oraya taşımamanı tavsiye ederim.

 14. Pilıt dedi ki:

  Bir arkadaşımdan 13 yumurta aldım hint kırması. Tavugum hepsini çıkardı büyüttü. Acaba bunlar çocuklara falan bir şey yapar mı?
  ***
  Safkan hintler sahiplerine hiç zarar vermez. Ama sizinkiler safkan değil. Bekleyip göreceksiniz.

 15. Tuncay, Aydın dedi ki:

  Hint tavuğum şu anda kuluçkada. Nasip olursa şubatın 2-3 gibi çıkacaklar. Yalnız başka bir hint tavuğu yanına yumurtlamış o da altına çekmiş. 11 yumurtası vardı şimdi 15 olmuş. yani 4 yumurta diğerlerinden 1 hafta sonra çıkacak. Tavugu 10 gündür ayrı kümeste tutuyorum. Tavuk diğer 4 yumurtayı da bekleyip çıkarır mı?
  ***
  Eğer çıkan civcivler hareketlenip etrafta gezinirse anne onlarla ilgilenir. Yani o yumurtaları beklemez. Yapacağınız şey çıkan civcivleri alıp tüm yumurtalardan civciv çıkana kadar ayrı beslemek ve hepsi tamamlanınca tavuğa gece uyurken kanatlarının arasına iade etmek.. Şu sayfadaki gibi siz civcivleri birkaç gün kutuda besleyeceksiniz: https://azbitki.com/evde-civciv-bakimi

 16. Hasan dedi ki:

  Merhaba ben aslında süs ırkları besliyorum ama hintler de hoşuma gitti. hafta sonu bir çift alıcam. Köy tavuklarıyla aynı kümeste yaşıyorlarmış. Benim tavuklarıma zarar verirler mi?
  ***
  Her gördüğünüze almayın derim. Az olsun temiz olsun. Madem süs tavukları besliyorsunuz onları bile sadece tek ırka indirmenizi tavsiye ederim. Niçin sadece bir ırkın en iyi en kaliteli örneklerini siz yetiştirmeyesiniz? Bu çeşit yetiştiricilere büyük ihtiyaç var. Hem size çok iyi para kazandırırlar.

 17. Tuncay, Aydın dedi ki:

  Dokuz tane Hint civcivim oldu. Acaba cinsiyeti ne zaman belli olur? Diğer civcivleri biliyorum ama Hintlerde ilk civcivlerim. Diğer civcivlerde gozlediğim özellikleri göremiyorum. Nasil bilinir?
  ***
  Ben de pek bilmem ama şu iki yol denenebilir:
  1- Bir şeyle, mesela gazete ile civcivleri yukardan korkutmaya çalışın. Korkmayıp dik dik bakanlar erkektir.
  2- Birkaç hafta bekleyin. Dokununca kart ses çıkaranlar horoz olacak demektir. Bence en kesin yol budur. Acele etmeyin.

 18. Apo, Körfez dedi ki:

  Mısır ile beslemenin yararları var mıdır? Gurktaki hint tavuğa besi ve yumurta yemi versem ne olur?
  ***
  Tavuklar zengin çeşitlilikte yiyecekler ister. Tek tip şeyle beslemek gıda yetersizliğine sebep olur. Sağlıkları kötüye gider.

 19. Ali, Adana dedi ki:

  Benim hint horozum var bir gözü kör ne yapmalıyım? İlaç kullanıyorum geçiyor gibi oluyor sonra geri iltihaplıyor.
  ***
  İyi beslemiyorsun bağışıklı sistemi çökmüş. Kümes çok pis ise zaten asla düzelme olmaz.

 20. Fikret, Bursa dedi ki:

  Hint tavukları horozları hakkında bilgi vereyim horozları ilk olarak horozları yavru iken bile başka horoz varsa onla şakalaşır yani idman yapar. Gözleri yemyeşildir büyüdükçe beyazlaşır. Eğer etrafınızda başka horoz varsa o horoz yandı. eğer safkansa gider ilk baş kafasını yere eğer. bir kanadını aşağı çeker ve o iş orda biter. ayırıp ayırmak size kalmış. eğer onlar ayrılır diye bırakırsanız yanılırsınız. ölümüne kavga ederler safkansa. Üstüne basarak söylüyorum ben de dövüşe karşıyım. Horozları dik olur. öyle diktir ki sopa gibidir eğik durmaz. Çok cesaretlidir. kavga ediceği zaman insanlara saldırır. bacakları kıpkırmızı olur delirir adeta. Size bile saldırır. Tavuklarda göz rengi aynıdır onlar da çok cesaretli kediyi kovalarlar. Tavuk yumurtlasın eğer safkansa yumurtaları almayın nasıl anında yatıyor. siz alırsanız yatmaz. Siz alırsınız o yumurtlar siz alırsınız o yumurtlar. Sonra da dersiniz hint tavuğum var gurk olmadı. safkan değil mi sorarsınız. Yani anlayacağınız hint tavukları ve horozları başka tavuklardan daha da ilgi ile bakılmalıdır. Eğer kümesinizde iki tane horoz varsa ne olucağını ben söylemeyim siz daha iyi bilirsiniz. Horozları asla dövüştürmeyin derim. Günahtır.

 21. İsimsiz dedi ki:

  Hintler yumurtayı alırsak da gurk olurmu? Yoksa almadan mı olurlar?
  ***
  Eğer gerçekten Hint ise ve tavuk tek başına yalnız ise ve yumurtaları almazsanız kesin gurk olur. Diğer durumlarda hiçbir şey belli değil.

 22. Fikret, Bursa dedi ki:

  Tavuğum 22 mayısta gurk. 12sinde çıkıcak. Öbürkü 17sinide çıkacak. İkisi de hint tavuğu. Bir şey söyleyim hint tavuğunun yumurtalarını almayın görsün yumurtaları yatar siz rahat olun. Siz yeter ki almayın söyleyim dedim. Bir de hint tavukları diğer tavuklara benzemez asildirler horozları da öyledir. ben onları izlerken omzuma çıkıyorlar. kafasını bacağıma sürttürüyorlar çok evcil hayvandır.

 23. Berkan, Aydın dedi ki:

  Fikret kardeş hindin yaptığı yere başka tavuklarda yumurta yaparsa? bende almıcam ama . hindin yaptığı yerde günde 4-5 yumurta olucak? Ali abi sen biliyosundur :) o güzel çözümlerini söyliyebilirsiniz.
  ***
  Buradaki sorunun cevabını diğer soruna cevap olarak yazmıştım. Fikret ayrıca cevap yazabilir.

 24. Nuh, Gümüşhane dedi ki:

  Hint (asil) 4 aylıkken cinsiyeti nasıl anlaşılır?
  ***
  Seslerinden anlaşılır. Dokununca sessiz kalanlar tavuk, kart sesler çıkaranlar horozdur.

 25. Sinan K. -Konya dedi ki:

  Bende iki Hint kırması horoz 20 tane de tavuk var. Gerçekten Hint melezi horozlar çok etleniyorlar. Lütfen bunları dövüştürmeyelim hobi olarak besleyelim.

 26. Fikret, Bursa dedi ki:

  Tavukalarım gurk olmuştu. Birisinin altında hint yumurtası yani kendi yumurtaları öteki tavuğun altında köy yumurtası vardı. İkisi aynı yere gurk yattılar ve civcivler çıktı. Hiç sorun olmadan büyütecekler sandım. Ama öyle olmadı. Öteki tavuğum hiç saldırmadı ama gün geçtikçe civcivlerini benimsedi. Diğer civcivleri dövdü ben de ayırdım. Bir gün birini salıyordum bir gün birini. Sonra başka bir gün annem alışırlar diye salmış. Ben de başka yere gitmiştim. Bir geldim ölülerini buldum ve çok üzüldüm. Acaba köy civcivi diye mi öldürdü? Yoksa doğasında mı var başka civcivleri öldürmek? Tavuklarım Hint tavuğu ve ben bu tavukları sevmemin nedeni yavrularını çok iyi koruyorlar. Geçen gün bir metre yılan öldürmüş yediriyordu yavrularına ama çok zarar veriyor tavuklara. Yanına yaklaşınca kovuyor. Bu nedenle versem mi vermesem mi diye düşünüyorum.
  ***
  Hint tavukları böyledir. Başka civcivleri büyük bir aceleyle öldürürler. Dikkatli olacaksınız. Başka çaresi yok.

 27. Fikret, Bursa dedi ki:

  Ama yumurtalara kendiside yattı şimdi böyle niye yaptı? Renk uyumu sorun değil renkleri kendi civcileri gibi. Ya da kıskanmış olabilir mi?
  ***
  Hiçbir makul sebep aramayın. Bunların karakterinde geçimsizlik var psikopatlık var katillik var. Benimsemedikleri civcivleri hem de büyük bir aceleyle öldürürler.

 28. İsmail C. -Adana dedi ki:

  Kardeş olan hint horozu ve hint tavugundan damızlık alırsam ne olur bir sakıncası var mı?
  ***
  Hiç belli olmaz. Kardeş, çok yakın akraba tavukları horozları birbirleriyle çiftleştirmede bazen hastalıklar sakatlıklar olabiliyor. Genelde bir şey olmaz. Ama olabilir de. Yani işiniz şansa kalmış.

 29. İsmail C. -ADana dedi ki:

  Hint horozum var 2 – 4 aylık arası. Sizce safkan olup olmadıgını nerden anlayabilirim?
  ***
  Gözleri yeşilimsi bir renkte olur. Tam olgun çağa geldiği zaman ise gözler inci beyazı olur. Hint tavukları birkaç ırka ayrılıyor. Her birinin kendine göre farklı özellikleri vardır ve ırkları birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı beslemek gerekiyor. Türkiye’de buna hiç önem verilmez. Safkan olup olmama tartışmaları bizde eksik olmaz. Göz rengi ise genelde en önemli ayırt edici özelliğidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)