İbik ve göz kapağı hastalıkları

Nerede hata yapıyorum diye düşünmek yerine her seferinde ilaç ararsanız başka türlü hastalıklar da ortaya çıkacak ve bu kısırdöngü hiç bitmeyecektır. Çünkü esas problemler hâlâ duruyor (en alt son söz paragrafına bakın). Sonuçta ayaklarda hatta iç organlarda da hastalıklar ortaya çıkar. ibik ve göz kapağı hastalıkları olmakla sınırlı kalmaz. Hatta her türlü hastalıklar hayvanları öldürür.

Tavuklarda ibik ve göz kapağı hastalıkları

Tavukların kafa bölgesindeki her türlü yara, çıban ve iltihap için veterinerlerden ilaç bulma imkanınız yoksa kolay yolu şu: Bir eczaneye gidin. Kardeşimin gözünde arpacık çıktı bunun için merhem varmış deyin ve ondan alın. İşte bu arpacık merhemi tavukların yüzündeki gözündeki hastalıkların çabucak geçmesinde ve tekrarlanmamasında etkilidir. Akşamları tavuklar uykuya çekilirken sürün.

İbiklerde ya da yanaklarda sivilce benzeri iltihaplar olunca tavuklar ayaklarıyla kaşıyıp kanatır. Yara kuruyup kabuk bağlar. Başka iltihaplar da oluşur ve bu böyle sürer gider. Veya mantar türü oluşumlar ortaya çıkar. Bu da kaşıntılara ve kaşıma sonucu yaralanmalara sebep olur. Yaralar eğer fazlaca iltihaplanıp kangrene dönerse tavuk ölür.

ibik ve göz kapağı hastalıkları kaynakları

Kafa bölgesindeki sivilce, mantar benzeri hastalıklar başka hastalıkların yan ürünü olabiliyor. Bazen de çeşitli bit ve kene türü parazitler söz konusu hastalıklara sebep olur. Uyuz benzeri hastalıklar buna dahildir. Bu parazitlerin birçok türü kümeslerde gizlenir. Gece karanlıkta hayvanlara saldırıp sonra tekrar yuvalarına çekilirler. Yuvaları kümes duvarlarındaki ve tüneklerdeki incecik delikler ve çatlaklardır. Follukların altında, arkasında, içinde, samanların altlarında yığınlarla gizlenirler.

Çok şeyi tek tek tespit edip her şey için ayrı ayrı ilaçlar aramak yerine her şeyin esas kökenine inmek lazım. En temelde neler gerekiyor, bakalım:

Biz su ile yıkanıp temizleniriz. Tavuklar toprakta yıkanır ve bizim suyla temizlenmemizden daha iyi temizlenirler. Asla hafife almayın. ⇒ Toprak banyosu imkanını tavuklarınıza her zaman sağlayın.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, vitaminsiz gıdasız kalmamaları için⇒ tavuklarınıza neler yedireceğinizi iyi öğrenin.

⇒ Aşılarını kesinlikle aksatmayın. ⇒ Kümes acaba gerektiği gibi bir kümes mi yoksa tavukların sağlığı için çok zararlı bir yer mi? Kümesleri gerektiği gibi inşa edin ve tertemiz tutun.

Özetle son son

Tavuklarınızın ve horozlarınızın ibiklerinde, yanaklarında, göz kapaklarında görülen hastalıklar sizin onları besleme ve barındırma işlerinizdeki hatalarınızın kesin bir göstergesidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'İbik ve göz kapağı hastalıkları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Benim civcivler aynı hastalığa yakalandı. Çaresiz kaldım. Arpacık merhemi denemedim deniyecem. Öluyorlar çok üzülüyorum. Resimde gördüğünüz gibi.
  ***
  Yarı yarıya su+sirke karışımında ıslattığınız pamuk ile silmeniz de işe yarayabilir ama bulundukları yeri adamakıllı dezenfekte etmelisiniz.

 2. Ramazan K. -Kahramanmaraş dedi ki:

  Benim ördeğimin gözünün kenarları tüy dökmüş ve kanama var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Elma sirkesi ile bir parça bezi ıslatıp tüysüz kalan yerleri iyice silin. Gece uyudukları yer mutlaka çok temiz olmalı. Kümesin içini temizleyip kireç ile badana yapın. Yemliklerini ve suluklarını sirke ile yıkayıp temizleyin.

 3. Oktay, Gümüşhane dedi ki:

  Benim tavukları ibikleri, boynu ve kuyruklarının oralar kıpkırmızı. Neden olabilir? Acaba bit olabilir mi?
  ***
  Evet olabilir. İyi kontrol edin. Büyüteçle inceleyin.

 4. Perihan, Niğde dedi ki:

  Civcivimin gözü şiş. Nasıl bir tedavi önerirsiniz? Göz damlası da damlatıyom ama geçmiyor.
  ***
  Elinize almanız, öpmeniz civcivlere tehlikeli mikroplar bulaştırır. Sebep bu. Çünkü dünyanın en temiz insanı bile olsanız insan bünyesinde çok fazla mikroplar sürekli insanlarla yaşıyor. Civcivlere hiç dokunmamalısınız. Mecbur kaldığınızda ellerinizi önce sabunla iyice yıkamalısınız. Ve kesinlikle öpmeyin, koklamayın. Bunlara dikkat ederseniz yakında geçer.

 5. Gül, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim horozun ibikleri morarmış ve gözü kırmızı. İyileştirmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Pamuğu demli çay ile ıslatıp ibiği ve göz çevresini silin. Birkaç gün tekrarlayın. Kümes çok temiz olmalı. Bit ve kümes içi parazitleri var mı kontrol edin.

 6. Ati Ö. -İzmir dedi ki:

  Bizim tavuklar küçük tavuk getirdik. Bir tanesini yaraladılar. Yararlarına ne yapmam gerek?
  ***
  Diğerlerinden tamamen ayrı tutmanız lazım. Yoksa yaraları ısırıp yemeye çalışırlar. Bunun dışında çevre temizliği yeterlidir. Yara kendiliğinden kısa sürede iyileşir. Çeşitli proteinler alırsa yara çok daha çabuk iyileşecektir. Mesela haşlanmış yumurta ve tuzsuz lor peyniri verebilirsiniz.

 7. Fihan A. -İsviçre dedi ki:

  Tavuğumuzun ibiği küçüldü ve de açık bir renk almaya başladı. 1-2 haftadır ise normale göre daha az yiyor fakat bitkin ve yorgun. Antibiyotik tedavisi oldu. Şimdilerde veterinerin olası mide, metabolizma problemine karşı verdiği hapı ve ayrıca vitamin kullanıyoruz. Pek bir değişiklik yok. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Problem anlaşılan ibik ile ilgili değil. Belki karaciğer problemi vardır. Veteriner muhakkak daha iyi biliyordur. Her hangi bir şey diyemiyorum.

 8. İsimsiz dedi ki:

  Civcivimin göz kapağının üzerinde siğil benzeri bir beze çıktı. Bunun için ne yapabilirim?
  ***
  Bir şey yapmayın. Zamanla kendiliğinden geçer. Ama yara gibi ise demli çaya bandığınız bir pamuk ile sabah akşam üç gün boyunca yarayı silin.

 9. Tuğba K. dedi ki:

  5 aylık civcivim kümeste iken gözlerinden kan gelmiş halde buldum. Şu an yem su hiçbir şey yemiyor. Bazen kendi etrafında dönüyor. Başka tavuklar tarafından dövülmüş olabilir mi yoksa kör mü oldu? Başka hastalık mı? Nasıl kendine gelir?
  ***
  Eğer ayrı bir yerde büyümüşse ve onu tanımayan tavukların yanına koymuşsanız sürekli çok fena gagalayıp durmuşlardır. Yazık. Ama tavuklar böyledir. Tanımadıkları tavuklarını öldürmek isterler. İyileşir mi, neler yapılabilir bilmiyorum. Tavuklardan anlayan bir veteriner biliyorsanız ona danışın. Böyle durumlarda en sık yapılan şey hemen kesip pişirmek ve yemektir.

 10. Tahir dedi ki:

  Tavuklarımın ibikleri kireç serpilmiş gibi beyazlaşmaya başladı. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Sanıyorum deri kuruması, saçlarımızdaki kepek gibi bir sorundur. Sebep şunlardan biri olabilir: 1- Uyudukları yerin çok pis olması. 2- Bit ve benzeri parazitler. 3- Yanlış beslemeniz sonucu besin dengesizliğine bağlı gıddasızlık. Bunlara göre gece uydukları yeri her gün temizlemeniz lazım. Kümesi, follukları ve barsa tünekleri adam akıllı dezenfekte edin. Problem geçinceye kadar 5-6 günde bir ibikleri sirke ile silin (elma sirkesi kullanın). Şu sayfaları mutlaka okuyun ve gereğini yapın:
  1- Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?
  2- Tavukların toprak banyosu ve faydaları

 11. İlker, Samsun dedi ki:

  Civcivin göz çevresi kararmış yada morarmış gibi. Gözünü de kapatıyor dururken. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bilmiyorum. Belki bir böcek ısırmıştır. Çay ile 3-4 saate bir pansuman yapın.

 12. Sevgi Ü. -Çankırı dedi ki:

  Horozumuzun göz çevresi kızardı ve gözü sürekli akıyor. Ayrıca ibiklerinde beyaz noktacıklar şeklinde iltihaplanma var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Gece uyuduğu yer mutlaka tertemiz olmalı. Yoksa bu hastalık ölümcül hastalıkların başlayacağını işaret ediyor. Uyudukları yerin temiz olması tavuklar için hayati önem taşır. Yerlerde birikmiş bokların olması tavuklarda ölüme götüren hastalık yapar. Hiçbir ilaç kurtaramaz. Kümesin duvarlarını kireç ile bana yapın. Toprakta eşelenmeleri, debelenmeleri için toprak şart. Böylece parazitlerden kurtulurlar. Gözü ve ibiği çay ile ıslattığınız pamuk ile sabah ve akşam her gün pansuman yapın. Doğru beslendiklerinden emin olun. Sayfası: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 13. Sibel dedi ki:

  Annemlerin tavuklarında önce üst inik kısımları saprarı oluyormuş, sonra gözleri ve sonra ölüyorlarmış. Bugünde 4 tane ölmüş. Kümeslerini temizlemişler bugün. Başka ne yapılmalı?
  ***
  Kümes daima çok temiz olmalı ama bu tek başına yetmez. Aynı zamanda gece boyunca kesinlikle çok havadar olmalı. Tavukların en büyük düşmanı kendi dışkılarından çıkan gazlardır. Gece uyurken o gazlar havasız kümeslerde tavuklara çok zarar verir. Sırf bu yüzden her türlü ölümcül hastalıklar oluyor ve hiçbir ilaç hiçbir vitamin fayda etmiyor.
  Diğer sorunuz bu sayfa ile ilgili değil. Kendi sayfasına bakın: Tavukların yumurtalarını yemesi, tüy yemesi ve kanibalizm

 14. Muhammed, İstanbul dedi ki:

  Horozumun gözünde ufak siğil gibi bir şey çıktı. Sonra git gide büyüdü. Gözü şişti ve kapandı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Gündüz boyunca 4 saat aralıklarla çay ile pansuman yapın. Göz içine yakın olmayan bölgeye elma sirkesi, ama sadece iki günde bir defa akşam yapın. Bunun iki defası yeter. Diğer çay pansumanına şişkinlik ininceye kadar devam edin.

 15. Çiğdem V. -Iğdır dedi ki:

  Tavuklarımın Gözlerinde birsürü sivilce çıkmış ve kapanmışlar. Hepsi öyle. Yemiyolar sadece güneşte duruyolar. Ne yapmalıyım?
  ***
  1- Kümes daima çok temiz olmalı ama bu tek başına yetmez. Aynı zamanda gece boyunca kesinlikle çok havadar olmalı. Tavukların en büyük düşmanı kendi dışkılarından çıkan gazlardır. Gece uyurken o gazlar havasız kümeslerde tavuklara çok zarar verir. Sırf bu yüzden her türlü ölümcül hastalıklar oluyor ve hiçbir ilaç hiçbir vitamin fayda etmiyor.
  2- Tedaviye başlamak için çok geç kalmışsınız. Yani bu ciddi problemin hemem bir günde olduğunu sanmıyorum. Kurtarmayı başarır mısınız yoksa hızla ölürler mi bilemem. Acilen veterinerlerden ilaç almanız lazım. Bu mümkün değilse gündüz boyunca 4 saat aralıklarla çay ile pansuman yapın. Göz içine yakın olmayan bölgeye elma sirkesi, ama sadece iki günde bir defa akşam yapın. Bunun iki defası yeter. Diğer çay pansumanına şişkinlikler ininceye kadar devam edin.

 16. Muhammed, Niğde dedi ki:

  Tavuğumun ibiği mor ve biraz küflenmiş gibi. Onun dışında normale göre çok zayıf ve yumurtlamıyor lakin yem yiyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Küf değil ölü deri tabakasıdır. Tavuklar toprakta eşinip içinde debelenirken her yerlerini toprağa sürter ve kendilerini iyice temizlerler. Bu imkanı sağlamanız lazım. Kümesi çok temiz tutun. Ayrıca çok fazla gıdasız kalmış. Şu saydaki gibi beslemeniz lazım: Tavuk yemleri, tavuklara ve civcivlere uygun yiyecekler

 17. İsimsiz, Nigde dedi ki:

  Benim tavuğun ibiği kararmış. Doğal çözüm olarak ne yapabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Tavuklardan anlayan bir veterinere danışmalısınız.

 18. Tekirdağ dedi ki:

  Hindimin kafasındaki ibikler şişti. Aralarında bazıları kanama yapmış. Nedir anlayamadım.
  ***
  Sebeplerden başta geleni gece uyudukları kümesin pisliği ve parazit yuvası haline gelmiş olmasıdır. En az haftada bir defa tertemiz temizlemek şart. Eğer gece kapattığınız zaman içerisi havasız kalıyorsa bu takdirde kesinlikle her gün temizlemeniz lazım. Parazitler için tam bir dezenfekte ise en geç üç ayda bir yapmak gerekiyor. Diğer bir ihtimal gıdasız kalmalarıdır.

 19. Van dedi ki:

  Tavugumun göz çevresi, yüz, ibik kısmı şişmiş iltihab oluşmuş ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Sizden önceki soruların hepsi aynı. Lütfen onlara yazdığım cevapları okuyun.

 20. Mehmet, Konya dedi ki:

  Tavuklarda ibik kararmasın çözümü hangi ilaç?
  ***
  Hastalık ise hem yukarıdaki yazıları okuyun hem de bir veterinere danışın. Soğuktan morarma oluyorsa ibiklerine vazelin sürün. Soğuk aylarda ayçekirdeği ve aspir gibi yağ oranı yüksek yemlerden verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.