Salonlarda yaz kış sürekli çiçek açan süs bitkileri

Yıl boyunca, yaz-kış hiç durmadan çiçeklenebilen süs bitkileri hangileridir? İçmekanlar için kesin bilgi vermek mümkün. Fakat bahçe ve balkonlar için uygun bitkiler iklime göre elverişli olabilir. Onun için bu konuda sadece salon – ofis bitkilerini ele aldım. Dışmekan bitkilerinden birkaçına camekanlı balkonlar konusu içinde yer verdim.

Dikkat: Bu sayfanın daha düzenlemelere ihtiyacı var. İçerdiği bilgiler bitki türleri açısından şimdilik pek yeterli değil.

İçmekânlarda yaz kış çiçek açanlar

1- Biraz serin ortam bunlar için farketmez: Kışın günde en az 3 saat direkt güneş alan ve gün içi ortalama 15C dereceden daha düşük olmayan (ve gece ısısı 7C dereceden aşağı düşmeyen) odalarda antoryum, afrika menekşeleri, mandevilla, bodur sardunyaarap küpesi, abutilon ve japon gülü yaz kış çiçeklenmeye devam ederler. Kış boyunca ısı ne kadar yüksek olursa gelişimleri ve yeni çiçek tomurcukları çıkarmaları o kadar hızlı olur. Bunlardan afrika menekşesi direkt güneş almasa bile çiçeklenmesi yine mümkündür (yeter ki güçlü ışık alabilsin).

2- Daha fazla sıcak isteyenler: Kohleria (Japon küpesi) ve su yasemini kışın ve serin aylarda yukarıdaki türlere göre daha fazla sıcak olabilen ve daha fazla güneş alan pencere önlerinde daima çiçek açarlar. Çiçek açmak için sıcağa çok ihtiyacı olan bir bitkilerdir.

Bütün yıl çiçekli

Yaz – kış hiç çiçeksiz kalmayan salon, ofis bitkilerinden en başta gelen bitki antoryumdur.

Soğuk camekanlı balkonlarda, camekan kış bahçelerinde yazın olduğu gibi kışın da çiçeklenmeye devam eden bitkiler

Kışın bir hayli soğuk olsa bile birkaç saat güneş alabilmeleri şartıyla sardunya, gazanya, karides çiçeği, arap küpesi, sarı ağaç papatyası, çeşme papatyalarından özellikle pembe çiçekli çeşidi, bodrum papatyaları ve küpe çiçekleri burada gelişmeye çiçeklenmeye devam ederler.

Soğuk ama ne kadar soğuk?

İstanbul, İzmir, Samsun, Trabzon ve Rize iklim şartlarına göre neredeyse dışarısı kadar soğuk olabilen camekanlı balkonlar adını saydığım bitkilerin gelişim göstermelerine ve çiçek açabilmelerine yardımcı oluyor. Yeter ki günde en az 4 saat direkt güneş alabilsinler. Bu illerde don olayları hafif ve kısa süreli geçer. Camekanlı balkon rüzgarı geçirmeyip içerideki nem birikiminin de sayesinde bitkilerin dondurucu soğuktan kötü etkilenmelerini önler. Dışarıda -7C derece soğuk olsa içeride soğukluk genelde -2’yi bulmaz.

Daha fazla sıklıkta ve daha fazla soğuk olan ve dondurucu soğuğun günlerce kesintisiz sürdüğü illerde camekanlı balkonların don olayları olduğu zamanlarda biraz ısıtılmaları gereklidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Salonlarda yaz kış sürekli çiçek açan süs bitkileri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Burak Denizsel - İstanbul dedi ki:

  Merhaba,
  Hollanda’dan aldığım 3 farklı renkteki Calla Lily’nin (Gelin Çiçeği-Gala Çiçeği vb.) yumrularını temmuz sonuna doğru (sizin tavsiyenize uyarak) ektim ve yaklaşık 20 gün gibi kısa bir sürenin sonunda muhteşem çiçeklerini açtı. Halen de açmaya devam ediyor. Çiçekler geçtikten sonra ortalarında küçük bir çam kozalağına benzer bir kütle oluştu. Acaba bunları ekersem bir sonuç elde edebilir miyim? Ya da bunları nasıl çoğaltabiliriz?
  ***
  Onları kesip atın. Bu bitki kök yumrularının ayrılmasıyla çoğaltılır tohumdan çoğaltmak çok zor olup yıllarca özel bakım gerektirir herkes beceremez.. Yine de onları kesmeyip tohum olmasını bekleyebilirsiniz. Tohumlar iyice kuruduğunda toprağa ekin ev içnide iyi güneş alan bir pencere önünde tutun. Bir kısmını ekmeyip mayısa kadar saklayın mayısta ekin.

 2. Hüsamettin Kocaman - Bodrum dedi ki:

  Yaz kış açan çiçekler isimlerini yazar mısınız?
  ***
  İçmekanlarda ayrı, dışmekanlarda ayrı çok tür olup bütün yıl kesintisiz çiçek açan dışmekan bitkilerinin o özelliğini gösterebilimesi Türkiyede ancak antalya ve alanyanın bazı uygun mikroklima gösteren yerlerinde olabilir. Biraz daha uyumluları sardunyalarla hercai menekşeler. Böyle karmaşık meseleler yüzünden meraklanıp fazla araştırmadım isim listesi veremiyorum.

 3. Barış- Ankara dedi ki:

  Yaz kış çiçek açan bitki türü var mı bilmiyorum ama en azından ben rastlamadım. Bitkilerin çiçek açması bulunduğu iklime göre değiştiği gibi her iklimde her çiçek yetişmiyor yetişse bile açmıyor. Ben Ankara da begonvil yaşatamadım. yaşadığınız ortamda sürekli çiçekli bitki bulundurmak isterseniz çiçeklerin dilinden çok iyi anlıyor olmanız ve hayatınızı çiçeklere adamanız yaşam ortamınızı çiçeklere göre ayarlamanız gerekir. her çiçeğin huyu ayrı herbiri sahibine ayrı naz yapar ve çok özel ilgi bekler. Çiçekler için ayıracak çok fazla zamanınız olursa bazı çiçekleri uzun süre açtırabilirsiniz. Örneğin sardunyayı iyi takip ederseniz yaz kış üzerinde çiçek görebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki çiçek açması bitkiyi yoran aynı zaman da da onun belli bir enerjisini alması demektir. Yani çok yıllık bitkilerin belli sürelerde dinlenmeye de ihtiyacı vardır.

 4. Naim Oktay dedi ki:

  Mezarlığa dikmek için devamlı yeşil ve çiçekli olan bitki var mıdır?
  ***
  Yaşadığınız yerin iklimi uygunsa kışa dayanıklı yediveren gülleri en iyisidir. Ama mezarlığın konumu da önemli Kuzey rüzgarlarını alıyorsa mesela istanbulda kışın pek çiçeklenmezler. Güneyli yönlere bakan, kışın iyi güneş alan yerlerde kış boyunca da çiçek açarlar.

 5. Taha, İzmir dedi ki:

  Merhabalar. Bir kaç gün önce gala çiçeği aldım. nisan ayı itibari ile kökten ayırma yöntemleri ile çoğalabilmeleri mümkünmüş. internette kökten ayırma ile ilgili bir kaç siteden bilgi edindim ve biraz da acemiliğim yüzünden çiçeğin yumrusunu bıçakla ikiye böldüm ve iki parçayı başka saksılara ektim. yumruyu bölmekle sanırım yanlış bir şey yaptım. yaptığım şey doğru mudur ve doğru değilse çiçeği kurtarmanın yolu var mıdır?
  ***
  çok yanlış. Kalaların dinlenme zamanının sonunda, yeni toprağa dikmek için söktüğünüzde zaten kendiliğinde ayrılmış ya da kolayca ayrılabilecek yumruları görürsünüz ayırırsınız. Yanlış yapmışsınız. Bundan sonra bekleyip göreceksiniz. Belki her ikisi de tutabilir. Bilemem.

 6. Nejla dedi ki:

  Manisa yazları sıcak, kışları çok soğuk bir iklime sahip. Şehir merkezinde hava da pek temiz sayılmaz. Bulunduğum sitede dairem altıncı kat ve Güney cepheli balkonum oldukça geniş. Çiçek yetiştirmek istiyorum. Öneriniz olursa çok sevinirim.
  ***
  En uygunları mevsimlik park-bahçe bitkileridir. Sıcağa uyumludurlar ve kısa ömürlü oldukları için kışın korumanıza gerek kalmaz. Ayrıca şu sayfayı okumalısınız: https://azbitki.com/gunesli-balkonlar


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)