Solandra maxima, kadeh sarmaşığı

Yaprakları manolya yaprakları gibi büyük, kalın ve parlaktır. Çiçekleri büyük, güzel, çok da hoş kokulu olur. Akdeniz kıyı kesimlerine uyumludur.

İngilizcede bir adı altın fincan çiçeği, diğer adı kadeh sarmaşığı. Bilimsel adı ise Solandra maxima. Ana vatanı Meksika ve iki Amerika kıtasının orta bölgesinde tropikal kuşaktır. Havai’de yetiştirilen bitkilerden biridir. Tırmanıcı ve uzun ömürlüdür. Solanaceae (Patlıcangiller) familyasından.

Solandra maxima yaprakları ve çiçekleri

Çok hızlı büyüyen Solandra maxima üzüm asması gibi, kabak ve karpuz gibi her yaprakla beraber bir tutaç çıkarıyor ve  tutunacak bir şey bulursa sıkı sıkı tutunuyor. O şekilde her yere tırmanıyor. 60 metre kadar uzayabilir. Dalları kalın ve ağır olduğu için çok sağlam destekler sağlamak lazım. Ama isterseniz devamlı budayarak belirli ebatlarda çalı görünümünde tutabilirsiniz. Her zaman budanabilir. Çiçeklenmede herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

İklim uygunsa yılın her mevsimi kocaman bir yemek tabağı kadar çiçek açar. Daha çok sonbahar – ilkbahar arasında çiçeklenir. Çiçekleri vanilya + Hindistan cevizi kokularının karışımı hissini veren oldukça hoş bir kokuya sahip olup en çok geceleri koku salar.  Çiçekleri ilkin sarıdır. Zamanla altın sarısı olur. Sonra daha koyu bir renk alır. Eskiden Maya’lar ve Aztek’ler solandra çiçeklerini çikolatalarında kullanırmış. Şimdi bazı kadınlar kendi yaptıkları dondurmalara katıyor. Ama aslında zehirlidir. Kokulu kısmını nasıl kullandıklarına dair bilgi bulamadım.

Solandra maxima ne kadar çok çiçek açsa da nadiren meyve verir. Olgunlaştığında kırmızıdır. Kesinlikle yenmemelidir çünkü zehirlidir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -2C dereceye kadar pek sorun olmaz. -4C derece dolaylarında dalları donar ve toprak üstü tüm dalları kurur. Akdeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Güney Ege deniz kıyısı ilçelerinde güney cephe (kuzeyli rüzgarları almayan) yerlerde de kışın zarar görmez. Birkaç yılda bir olan fazla dondurucu havada toprak üstü kısımları sıfırlansa da ilkbharda kökten yeniden filizlenip hızlıca büyür.

Tam gün güneşli ve yarı güneşli yerlerde yetiştirilmelidir. 40C derece civarlarında şiddetli yaz sıcaklarında tepe güneşinden rahatsız olması, yapraklarını kısmen dökmesi normaldir. Şiddetli sıcak günler geçince toparlanır.

Toprak seçmez. Tuzlu topraklara bile tam uygundur. Tuzlu, alkalinli deniz kıyısı toprakları için çok uygundur.

Sulama sonbahardan ilkbahara kadar azaltılmalı ve sadece yapraklarda pörsüme oldukça sulanılmalıdır. İlkbaharda da hava sıcaklığı 30C derecelere varmadıkça aynen su sıkıntısı çektirilse iyi olur. Solandra’nın bolca çiçeklenmesi için serin aylarda biraz su sıkıntısı çekmesi gerekiyor. İlkbaharda havalar iyice ısındıktan itibaren pek susuz bırakmayın.

Solandra maxima’nın çoğaltılması dallarını kırıp toprağa dikmekle yapılır. Hemen köklenme özelliği var. Hiç sorun çıkmaz. Yaz aylarında sıcak günlerde yapmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)