En iyi ofis bitkileri

Çeşitli örnekler ve ofislerdeki konumları ve bakımlarına dair kısa tavsiyeler..

Burada konu ofislerde canlı saksı bitkileri bulundurmanın şartları, bitkilerin ofis ortamlarına görsel ve fiziksel uyumluluğu ve en iyi ofis bitkileri örnekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ofis bitkilerin nelerdir, bakımları, sulanmaları ve gereken şartlar

Ofislere uygun olabilecek bitkilerden bazıları

Ofis bitkileri için mekan uygun mu?

Ofislerde saksısıyla toprağıyla canlı çiçek türleri bulundurmak için zorunlu şartların en başında havadarlık ve ışık gücü gelir. Ayrıca kışın çalışma saatlerinin ve günlerinin dışında ofisin ne kadar soğuk olacağına göre dayanıklı bitkilerden seçmek gerekir.

İstisnasız her bitkinin havadar ortama ihtiyacı var. Klimalı ortamlarda klima hava hareketleri sağladığından dolayı sorun olmaz. Ortamda her gün çok uzun süreli hava hareketleri oluşmuyorsa orada bitkiler sağlıklı kalamaz. Gündüz saatleri boyunca çok güçlü gün ışığı da hayati önem taşıyor. Yoksa bitkiler hiç fotosentez yapamaz ve ölüm sürecine girerler.

İkinci dereceden önemli şart ise bakım inceliklerini bilmek ve yerine getirmektir. Bakımlarını doğru yapmazsanız ya kötüleşir ya ölürler. Bu durumlarda yapmanız gereken şey ofisinizde canlı saksı bitkileri bulundurmamak veya yapay süs bitkileri kullanmaktır.

Ofis dekoruna uygunluk

Genel anlamda hem size hem herkese şık ve kibar görünen ve ofis dekorasyonu ile bütünleşecek tarzda ve ihmallere dayanıklı süs bitkileri tercih edin. Ofisinizde bozulan, can çekişen bitkiler varsa derhal ofisten uzaklaştırın. Ofislerde dört dörtlük sağlıklı bitkiler bulundurun.

Ofis ortamında bitkiler

Saksılar

Çirkin plastik saksılar, küflü çömlek saksılar ve en büyük dikkati kendi üzerine çeken süslü püslü saksılar iyi değil. Bitkiler şık ve sade görünümlü, tertemiz, yepyeni saksılarda olmalı.

Dekoratif uyumluluk

Ofis kaç metrekare ise ve eşyalardan kalan boş yerlerin genişliği ne kadar ise ona göre boyutlarda ve sayıda bitkilere yer vermelisiniz. Bitkilerle eşyaların ıkış tıkış kalabalık görünüm oluşturmaması lazım. Ofisin dekorasyonu eşyalarla ve bitkilerle birlikte mekanı daha geniş gösterecek ve daha ferah hissettirecek bir şekilde tasarlanmalı.

En dayanıklı ve uyumlu ofis bitkisi türleri

Ofislere uygun bitkilerden en tanınmış birkaçını örnek olsun diye aşağıda sıraladım (daha fazla çeşitleri ⇒ Ofis bitkileri kategori sayfalarında görebilirsiniz). Aslında saymakla bitmez. Üstelik zamanla yepyeni bitkiler moda olup duruyor.

Dracaena marginata
Dracaena reflexa
Ficus macleilandii
Salon palmiyesi (Chamaedorea elegans)
Areka palmiyesi
Kentia palmiyesi
Paşa kılıcı
Euphorbia trigona
Devetabanı
Kauçuk
Difenbahya
Zeze çiçeği

Biraz hassas türler

Bunlar ofislere uygun, güzel, kibar ve zarif bitkiler ama yukarıdakilere göre daha hassastırlar. Bazıları fazlaca havadarlık ister bazıları fazlaca güneş ister.
Difenbahya (Dieffenbachia cinsi ve türleri)
Benjamin
Pachira
Dracaena fragrans
Barış çiçeği
Kroton
Aşk merdiveni
Kordilin
Şeflera

Ofis ortamlarına uygun çiçek amaçlı türler

Aşağıdaki türlerin çiçekleri en az iki ay solmadan aynı güzellikte durur (ofisin şartları biraz olsun elverişli ise).
Orkide (Phalaenopsis çeşitleri)
Antoryum
Guzmanya
Eşmeya

Ofis masasına küçük bitkiler

Ofiste masa başı işinde çalışanlara hemen gözlerinin önünde, çalışma masasında mini saksılarda bitki denince ilk akla gelen türler çöl kaktüsü tipindeki kaktüslerdir ve bunlar genellikle gerçek kaktüslerdir. Oysa bunlar uzun süre direkt güneş isterler. Yoksa üzerlerinde deforme gelişimler olacaktır. Daha uygun türler seçmeniz iyi olur. Ayrıca ihmallere de dayanıklı olmaları önemlidir. Birkaç örnek:

Peperomia obtusifolia (küt yaprak peperomya)
Peperomia caperata
Haworthia fasciata, yılanderisi çiçeği
Aloe juvenna
Ayrıca bakınız: ⇒ Ofis masası mini bitkileri

Ofis havasını temizleyen bitkiler

Hemen hemen tüm ofis bitkileri zehirli gazları emme özelliğine sahiptir. Ama bu bilgi haddinden fazla abartılıdır ve aslında süs bitkisi satışlarının artması için bir yalandır. Yani düşünün bitkiler yapraklarıyla sürekli belirli gazları emmeye programlanmış makineler değil. Böyle bir şey asla mümkün olamaz. Tamam filan filan gazları emerler ama hem çok az miktarda hem son derece yavaş emerler. Emin olun ki mesela 40m² bir ofis odasının havasını temizlemek için kocaman yaprakları olan en az 15 saksı kocaman bitkiler gerekir. Ancak bu takdirde odanızın havası temizlenebilir. Peki onca büyük bitki o kadarcık odaya nasıl sığar? Mümkün değil. En iyisi bu söylentiyi ciddiye almayıp odanıza iyi bir havalandırma sistemi yaptırın. Bir iki saksı bitkilere sadece güzellik amacıyla odanızda yer verin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'En iyi ofis bitkileri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Agean, Antalya dedi ki:

    Son derece gerçekçi, faydalı bilgi ve içeriğe sahip site için teşekkürler. Referans olarak alacağım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.