En iyi ofis bitkileri

Burada ofislerde canlı bitki bulundurmanın şartları, bitkilerin ofis ortamlarına görsel ve fiziksel uyumluluğu ve çok tercih edilen ofis bitkilerinden bazılarının isimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yaşamsal uygunluk

Ofislerde canlı bitki bulundurmak için zorunlu şartlar ışık ve havadarlık özelliklerinin yeterli olmasıdır. Ve kışın çalışma saatlerinin ve günlerinin dışında ofisin ne kadar soğuk olabileceğine göre uygun bitkilerden seçmek gerekir. İstisnasız her bitkinin havadar ortama ihtiyacı var. Klimalı ortamlarda klima hava hareketleri sağladığından dolayı sorun olmaz. Ortamda her gün çok uzun süreli hava hareketleri oluşmuyorsa orada bitkiler sağlıklı kalamaz. Çok güçlü gün ışığı da önemli. Yoksa bitkiler hiç fotosentez yapamaz ve ölüm sürecine girerler. İkinci dereceden önemli şart ise bakım inceliklerini bilmek ve yerine getirmektir. Bakımlarını doğru yapmazsanız ya kötüleşir ya ölürler. Bu durumlarda yapmanız gereken şey ofisinizde canlı saksı bitkileri bulundurmamak veya yapay süs bitkileri kullanmaktır.

Ofis bitkilerinden bazıları

Ofislere uygun olabilecek bitkilerden bazıları

Ofis ortamına uygunluk

Genel anlamda hem size hem herkese şık ve kibar görünen ve ofis dekorasyonu ile bütünleşecek tarzda ve ihmallere dayanıklı olabilen bitkileri tercih edin. Ofisinizde bozulan, can çekişen bitkiler varsa derhal ofisten uzaklaştırın. Ofislerde dört dörtlük sağlıklı bitkiler bulundurun.

Ofis ortamında bitkiler

Saksılar

Çirkin plastik saksılar, küflü çömlek saksılar ve en büyük dikkati kendi üzerine çeken süslü püslü saksılar iyi değil. Bitkiler şık ve sade görünümlü, tertemiz, yepyeni saksılarda olmalı.

Dekoratif uyumluluk

Ofis kaç metrekare ise ve eşyalardan kalan boş yerlerin genişliği ne kadar ise ona göre boyutlarda ve sayıda bitkilere yer vermek gerekir. Bitkilerle eşyaların ıkış tıkış kalabalık görünüm oluşturmaması lazım. Ofisin dekorasyonu eşyalarla ve bitkilerle birlikte mekanı daha geniş gösterecek ve daha ferah hissettirecek bir şekilde tasarlanmalı.

En dayanıklı ve en uyumlu türler

Ofislere uygun olabilecek bitkilerden en tanınmış birkaçını örnek olsun diye aşağıda sıraladım. Aslında saymakla bitmez. Üstelik zamanla yepyeni bitkiler moda olup duruyor.

Dracaena marginata
Ficus macleilandii
Zeze çiçeği
Areka palmiyesi
Kentia palmiyesi
Paşakılıcı
Euphorbia trigona
Devetabanı
Kauçuk
Difenbahya

Biraz hassas türler

Bunlar ofislere uygun, güzel, kibar ve zarif bitkiler ama yukarıdakilere göre daha hassastırlar. Bazıları fazlaca havadarlık ister bazıları fazlaca güneş ister.
Benjamin
Pachira
Dracaena fragrans
Barış çiçeği
Kroton
Aşk merdiveni
Kordilin
Şeflera

Çiçekleri için ofislerde bulundurulabilecek kibar türler

Aşağıdaki türlerin çiçekleri en az iki ay solmadan aynı güzellikte durur (ofisin şartları biraz olsun elverişli ise).
Orkide (Phalaenopsis çeşitleri)
Antoryum
Guzmanya
Eşmeya

* * *

Daha fazla çeşitleri ⇒ Ofis bitkileri kategori sayfalarında görebilirsiniz.

Ofis havasını temizleyen türler

Hemen hemen tüm ofis bitkileri zehirli gazları emme özelliğine sahiptir ama bu bilgi haddinden fazla abartılıdır ve aslında süs bitkisi satışlarının artması için çıkarılmıştır. Yani düşünün bitkiler yapraklarıyla sürekli belirli gazları emmeye programlanmış makineler değil. Böyle bir şey asla mümkün olamaz. Tamam filan filan gazları emerler ama hem çok az miktarda hem son derece yavaş emerler. Ayrıca bu iş için bitkinin her gün düzenli fotosentez ve fotosenteze bağlı gaz alış verişi vesaire diğer işleri 24 saat sürekli yapıyor olabilmesi şart. Sürekli uygun ısı, uygun esintiler, uygun güçte ve yeterli süreli ışık olmadan bitkiler bu işleri başarıyla yapamaz. İşte bu gerçekler ışığında denebilir ki mesela 40 metre kare bir ofis odasının havasını temizlemek için kocaman yaprakları olan en az 15 saksı kocaman bitkiler gerekir. Ancak bu takdirde odanızın havası temizlenebilir. Peki onca büyük bitki o kadarcık odaya nasıl sığar? Bitkiler sığsa bile ofis masası vesaire eşyaları nereye koyacaksınız? En iyisi bu söylentiyi ciddiye almayıp odanıza iyi bir havalandırma sistemi yaptırın. Bir iki saksı bitkilere sadece güzellik amacıyla odanızda yer verin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)