Difenbahya

Araceae (Arum) familyasının Dieffenbachia (difenbahya) cinsi 200 kadar türden oluşur. Bilimsel olarak kabul gören tür sayısı ise şimdilik sadece 56’dır. Süs bitkiciliği sektöründe birbirinden gösterişli birçok hibrit ve kültivarları geliştirilmiş.

Difenbaahya bitki türleri ve bakımları

Bir difenbahya örneği

Türlerine göre özellikleri

İri yapraklı kalın gövdeli difenbahyalar genelde dallanıp budaklanmaz. Nadiren dipten sürgün çıkarır. Pek büyük yapraklı olmayan türleri fazlaca dallanır. Onların da ayrı bir güzelliği var. Difenbahyaların çiçekleri makbul değildir. Yaprakları için yetiştirilir. Bakımının kolay olması, pek yer seçmemesi, özellikle de çoğaltılmasının çok basit olması sebepleriyle bütün dünyada en yaygın yetiştirilen salon-ofis süs bitkilerinin en başta gelenlerinden biri olmuştur.

Difenbahya özellikleri, türleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Dieffenbachia amoena ‘Tropic Snow’

Habitat: Difenbahya türlerinin Anavatanı Amerika kıtalarının tropikal iklime sahip kısımlarında düşük rakım yağmur ormanlarıdır. Bu sebeple evlere ofislere uyum sağlar. Yani düşük rakım yağmur ormanlarına mahsus türler iç mekanlara en uygun türlerdir.

İsmi Hakkında: Türlerinin bağlı olduğu cinsin bilimsel adı Dieffenbachia. Alman fizikçi ve doğabilimci Johann Karl Ernst Dieffenbach’ın anısına onun soyadından dolayı bu adı vermişler. Bizde difenbahya ismiyle bilindiği gibi ağlayan çiçek diyenler, tropik çiçeği diyenler var. İngilizcede yaygın adı ‘Dumb cane’dir. Dilsiz kamışı/bastonu gibi anlamı var.

Difenbahya zehirli midir? Yemeye çalışırsanız bir süre konuşamazsınız. Bu sebeple dumb cane demişler. Fena halde zehirlidir. Dili ve gırtlağı yakar, ağrı verir, ağızda geçici felç etkisi yapar. Zehiri mideye gider de kana karışırsa öldürücü etki gösterme olasılığı yüksek. Amerika’da beyazlar zencileri köle olarak kullandıkları yıllarda köleleri cezalandırmak için zorla difenbahya yedirirlermiş. Ortada dolaşan zehirleyici iddiaları abartmalarla dolu. Ancak yerseniz zehirlenirsiniz. Bilinçsiz küçük çocuklar yerse zehirlenip ölebilirler. Yemedikçe, çiğnemedikçe hiçbir zararı yok.  Ayrıca yüzünüze sürmeyin. Bazı insanların cildini hafiften tahriş edebilir.

Dieffenbachia türleri

Büyük tip difenbahyalar iki yılda 1 metreyi bulur. Zamanla daha da uzar. Küçük tip difenbahyalar genelde 1m’yi bulmaz. 1 metre yükselmesi ve biraz daha fazla uzaması çok iyi bakıma, ilgiyi bağlıdır. Pek fazla uzamazlar. Dipten devamlı çoğalırlar.

Makbul birkaç difenbahya türü şunlar:

Dieffenbachia seguine (D. maculata)

Aslında iri türlerden olup bundan hem küçük, çok dallanıp budaklanan, hem çok açık renkli yapraklı çeşitler gibi birçok kültivar türetilmiş. Meşhur Camille kültivarı dahil.

Dieffenbachia amoena

Büyük türlerdendir. Tropic Snow kültivarı bütün dünyada en çok yetiştirilen dev difenbahya çeşididir. Yapraklar sap kısmı hariç 40cm uzunluğunda, 20cm genişliğinde olur. Sap ise tek başına yaklaşık 30cm. Sapıyla beraber tek bir yaprak 70cm uzun. Her bir yaprak en az 1 yıl hiç bozulmadan en küçük bir yıpranma alameti göstermeden dayanır. Ama bakımı doğru yapılırsa ve ortam şartları da uygunsa.

Dieffenbachia bowmannii

Büyük difenbahyalardandır. Tropic Snow’a çok benzese de bunun yaprak deseninde açık renkli kısım geniş değil, düzgün seyrek çizgili gibidir. Bu özelliğiyle kolayca tanırsınız.

Salon-ofis şartlarında yetiştirme

Yerinin mükemmel havadar, esintili olması şartıyla her ortama uyar. Koyu gölgede kof ve çirkin gelişir. Aşırı sıcak havaya uyumludur. Susuzluğa fazla değil ama belirli ölçüde dayanır. Serin zamanlarda toprak iyice kuruyana kadar sulamayı geciktirmenizde bir sakınca yok.

Esinti ve hava nemi ihtiyacı

Difenbahya yeri esintili olursa yaz kış aralıksız gelişime devam etme özelliğine sahip bir bitkidir. Kışın bu mümkün olmadığından kış boyunca niçin büyümüyor diye üzülmeyin.

Hava nemliliği açısından hassas değil.  İç mekan ortamlarının nem oranı fazlasıyla uygundur. Ancak havası çok fazla kuru olan yerlerde (örnek Mardin) belki yaz sıcaklarında yapraklara su fısfıslamak, difenbahya çevresinde hava nemlendirici bir şeyler yapmak gerekir.

Güneş

Difenbahya hiç güneş almasa bile yerinin mutlaka kuvvetli aydınlık olması şart. Koyu gölgede güzelliği de sağlığı da elden gider. Sabah veya akşam güneşi alması difenbahyayı oldukça sağlıklı ve dirençli kılar. Yazın öğle civarı güneşinden korursanız yapraklar daha iyi serpilir ve gerektiği kadar geniş olur. Yaz boyunca eğer yeri şiddetli güneş alıyorsa güneşi filtrelemelisiniz. Kışın daha fazla güneş alması iyi olur.

Toprak

Tuzlu topraklara hiç toleransı olmayan difenbahya için toprağın niteliğine büyük önem vermek gerekiyor. Yoksa muhteşem bir gelişim halindeyken aniden ya köklerde ya da ana gövdenin bir yerinde durdurulması mümkün olmayan çürüme başlar. Bitki mahvolur gider.

Toprağın tuz tutuculuğunu azaltacak en güvenli karışım formülü:

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Hepsini birbirine iyice karıştırıp harmanlayın.

Toprağa takviye: Gelişimi hızlandırıp difenbahyanın gücüne güç katar. Ama sadece boş bir saksıya difenbahya dikerken yapın. Bu konuda ⇒ yumurta kabukları sayfasındaki açıklamalara göre hareket edin.

Sulama, besin verme, yıkama

Toprak konusunda dediğim gibi difenbahya tuzlaşmalara karşı zayıftır. Az bir yükselmede hemen çürür. Bundan dolayı sulamaları her zaman mutlaka şu şekilde yapın:

Haftada bir vesaire düzenli sulama sakın hiçbir bitkinize yapmayın. Toprakta biraz kuruma mutlaka olmalıdır. Bunu beklemelisiniz. Difenbahya için ölçü: Toprağın üst yüzeyinin elinizi ıslatıcılığı iyice gidince ama hâlâ nemli iken daha fazla kurumasını beklemeden sulayın. Suyun miktarı ise kesinlikle saksı alt deliklerinden su dışarı çıkacak kadar çok olmak zorunda. Çünkü aksi takdirde toprakta tuzlaşma yükselir ve kökleri çürütür. Ayrıca alt tabağa sızan suyu toprak geri emmesin diye çare bulun. Mesela saksı altına tabağın içine dört tane düz yapılı taş koymanız saksıyı o sudan yüksekte tutar.

Kışın bulunduğu oda fazla serin oluyorsa sulamaları sadece toprak iyice kuruduğunda (ama yine bolca su ile) yapın.

Difenbahya için uygun bitki besinleri

Çiçekçilerde satılan Çiçekcoşturan, Vilmorin, Genta vb marka bitki besinlerinden genel amaçlı besin, yaprak amaçlı besin, hatta orkide özel besini benim denemelerime göre difenbahyada mükemmel sonuç veriyor. Her farklı bitkiye ayrı çeşitlerden besin almaya gerek yok. Ayda bir veya iki defa besin verin. Difenbahyalar yavaş gelişir ve fazla sıklıkta besin istemezler. Saksıda tek gövde ise ayda bir defa, daha fazla gövde varsa 15-20 günde bir defa vermek yeter.

Ayrıca çok güvendiğiniz çiçekçiniz tavsiye etse bile sırf azot içeren özel gübreler (ki bunlar tarlalar içindir), şeker gübresi filan şeyler kesinlikle vermeyin. Aşağıda ‘zararlıları’ kısmında bunun açıklaması var.

Yıkama ve toprak yıkama sulaması

Her üç ayda bir banyoya götürüp duşun altında hafiften ılık su ile hem yaprakların altını üstünü yıkayın hem de böylelikle ⇒ toprak yıkama sulaması kesinlikle yapın. Bu tavsiyemi ciddi almayanların difenbahyalarında yaprak bozulmaları, dallarda yer yer çürümeler ve köklerden başlayan ani çürümeler daima olmaktadır.

Toprağı direkt musluk suyuyla yıkamanın hiçbir zararını görmedim (üç ayda bir olunca hiç zararı olmaz). Sadece su çok fazla soğuk olmasın buna dikkat edin. Ancak suyunuz eğer artezyen kuyusundan geliyorsa sakıncalı.

Üretim, çoğaltma yolları

Difenbahyanızı çoğaltmak, yenilerini üretmek istiyorsanız önce mutlaka şu sayfayı okumalısınız:
⇒ Çelikle üretimde dal sağlığı faktörü
Lütfen o sayfayı okuyun. Yanlışınız varsa gereğini yaparak çoğaltmayı bir yıl sonraya erteleyin. Yanlışınız yoksa aşağıdaki usullerden size uygun olanına göre çoğaltmaya girişin.

Zaman

Aşağıdaki üretim usullerinin her biri için zamanın yaz başına doğru olması şart. Çünkü ılık rüzgarlara ihtiyaç var. Yaşadığınız yerin iklimine göre ilkbahar başı ile yaz başı arasında en uygun zamanı seçin. Yani pencereleri açık tuttuğunuz gündüz saatlerinde sıcaklığın 16C dereceden daha az olmaması lazım.

Malzemeler

En önemlisi ⇒ çelik köklendirme toprağı hazırlamanız kesin şart. Sonra çeliklere geçici olarak sadece kökleninceye kadar köklendirme toprağında barındırmak için bir kasa saksı veya küçük küçük saksılar lazım.

Yöntemler ve ilk yapılacak işler

Kökten ayırma, tepe çeliği, ve uzun bir dalı 15-20cm parçalara bölme olmak üzere üç difenbahya çoğaltma yöntemi var. Her yöntemde ilk yapacağınız şey kesip aldığınız dalları en az 4 saat suda bekletmek. En fazla 24 saat bekletin.

Aslında difenbahyalar için bir de suda köklendirme yöntemi var. Suda köklenmiş olan difenbahya dalını köklü olduğu halde köksüz çeliklerle aynı şekilde ilkin köklendirme toprağına dikmelisiniz. Sebep suya alışık kökleri toprak uyumlusu hale getirmek. Ama önceden suda köklenmiş dallar bu toprakta sadece 4-5 hafta kalacak. Diğerleri iyice köklenmeleri ve yaprak çıkarmaları için 8 hafta kalacak. Daha sonra yukarıda tarifini verdiğim difenbahya toprağı ile esas saksılarına dikeceksiniz.

Çeliklerin köklendirme toprağına dikilişi

Geniş kasa kullanacaksanız dalları 3-4 parmak mesafe ile dikin. Tek tek dikecekseniz ince dallıları 5cm çapında viyollere, devleşen kalın dallıları 10cm çapında küçük saksılara dikmelisiniz. Sonra sulayın. Sonraki günler toprak üst yüzeyinin nemliliği değil ıslatıcılığı gider gitmez hemen sulayın. Bu şekilde devam edin.

Uygun ortam şartlarında çeliklerin köklenmeleri ve yapraklanmaları 8 haftada gerçekleşir.

Esas saksılara geçirme

Difenbahya çeliklerini köklendirme toprağından kökleri arındırmadan nazikçe çıkarın. Difenbahya toprağı ile yeni saksılarına dikin.

Difenbahya çelikle üretimi

Köklenmiş çelik

Başlangıç saksıları

Benim tavsiyem bir saksıya üç difenbahya dikmeniz yönünde. Ama eğer tek tek saksılara dikmek istiyorsanız ince dallı difenbahyaları 10cm çapında saksılara, devleşen kalın gövdeli difenbahyaları ise 15cm çapında saksılara dikmelisiniz. Bu saksılarda bir yıl kalacaklar.

Üçü bir arada dikecekseniz, ki çok iyi olur zengin gösterişli görünürler, bu takdirde üç adet ince dallı difenbahya için 15-16cm çapında bir saksı yeterli. Devleşen kalın gövdelilere ise üçü bir arada 18-20cm çapında bir saksı uygundur.

Tek saksıya üçlü dikerken difenbahyaların birbirlerine ve saksı kenarlarına mesafelerini eşit ölçülerde ayarlayın.

Bir yıl sonra saksı değiştirirken üçlüleri sakın birbirlerinden ayırmayın. Saksıdan kalıp gibi toprakla çıkarın ve daha büyük olan yeni saksıya yeni toprak ilavesiyle yerleştirin.

Yeni dikilen difenbahya çeliklerinin bakımı

Aynen normal yetişkin difenbahya bakımı gibi devam edin. Sadece bunlara ilk yıl boyunca bitki besinini bir ay sonra başlayarak dozajını üçte bire düşürüp verin.

Zararlıları

1- Yanlış toprakta çürümeler oluyor.
2- Hiç gerekmediği halde, birileri haftada bir veya iki defa düzenli sula dedi diye zaten fazlaca ıslak toprağı sulayıp durmak hem toprağı bozar, hem hastalık yapar, hem kökleri çürütür.
3- Bahçe-tarla bitkileri için olan azot gübreleri vermek (şeker gübresi vb şeyler). Ya bitkileri çürütüp öldürecektir ya da işe yaradı gibi görünseler bile bünyeyi güçsüz ve kof bırakır. Her an herhangi bir yerinden çürüme başlar ve hiçbir şekilde kurtaramazsınız. Ama azot oranı hafifçe yüksek bitki besini verebilirsiniz. Mesela salon bitkilerine özel, yaprak amaçlı bitki besininden).
4- Bira, doğum kontrol hapları, aspirin, şekerli su, süt gibi şeyleri şu bu tavsiye etti diye difenbahyanıza vermeyin. Hiç işe yaramaz bilakis bitkinin bir süre sonra çürümesine neden olurlar.

Kaynaklar

Dieffenbachia – theplantlist.org
Dieffenbachia – wikipedia.org
Dumb Cane ‘Tropic Snow’ – davesgarden.com
Dieffenbachia (Dumb Cane / Leopard Lily) – ourhouseplants.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Difenbahya' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Feray, Adana dedi ki:

  Sayfanızdaki bilgiler sayesinde öğrendiğim uygulamalarla 5 yıllık difenbahyam bu yıl ilk kez çiçek açacak. Yaprak sanmıştım ama bugün patlamış içi görünüyor. Çok teşekkür ederim. Bu mutluluğu sayenizde yaşadım. İyi ki varsınız.

 2. Zeynep Beter dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim çok uzadı. Boyu 2m aştı. Tavana değiyor. Bitki artık eğilmeye başladı. Kesip yeniden dikmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yukarıda çoğaltılması kısmını okuyun. Orana ne nasıl yapılacak diye yazmışsam aynen öyle devam edin.

 3. Its, İstanbul dedi ki:

  Çok güzel bir Difenbahyam vardı. Uzun zamandır bende ve en büyük boy saksıda, iki kök idi. Şimdi topraktan çıkan köklerle birlikte 6-7 kök oldu. İki ana kök 2m boyunda ve desteğe sarılı. Küçük kökler henüz 1m’yi geçmedi. Orman gibi 8 yıldır aynı yerde duruyordu. Son 1 yıldır alttan sararan ve dökülen yaprakların sayısı arttı. Yeni çıkanlardan fazla ve yaprak boyu küçüldü. Ayrıca zaman zaman yeni çıkan yaprak rulo halinde iken açılmadan sararıp düşüyor. Beslenme sorunu diye düşündüm ama ana gövde üzerinden tomurcuklar vererek dallanmaya başladı. Topraktan da sürekli tomurcuklar çıkmaya devam ediyor ama yapraklar az küçük ve zayıf (eskisine nazaran). Şu anda 1m’lik yan kök üzerinde üç küçük açılmış yaprak, ortada ise 4 adet açılmamış rulo yaprak var. Normalde 1 en fazla 2 tane olurlardı. 1m’lik başka bir yan kökte ise tepede bir açık yaprak var ama üzerinde sağlıklı görünen 6 yapraklı bir dal ile, bu dalın 3 cm üzerinde yeni patlamış 2cm lik bir dal tomurcuğu, onun da 3cm üzerinde 4 yapraklı bir dal daha var. Yani hem kelleşme hem de sürekli dallanma bir arada. 20cm’lik köylerden birinde ise 1 sarı yaprak ile 6 tane tam gelişmemiş rulo halinde yaprak var.
  ***
  8 yıl aynı saksıda aynı toprakta yine şanslısınız ki aniden ölüp gitmemiş henüz. Yukarıda tarif eytiiğim gibi toprak hazırlayın. Aynı şekilde yapmalısınız. Yoksa bu tavsiyemin sonu felaket olabilir. Sonra difenbahyanızı saksısından çıkarın. Eski toprağı tamamen değil biraz dökün. Yani saksıdan çıkarınca toprak dağılmıyorsa tornavida gibi bir aletle toprğı hem en üstten hem yanlardan eşeleye eşeleye azaltın. Sonra yeni toprak karışımı ile saksıya yerleştirin ve iyice sulayın. 1,5-2 ay geçtikten sonra yukarıda tarif ettiğim usulde bitki besini vermeye başlayın.

 4. Kübra, Muğla dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimi çoğaltmak için çelikleri kesip suya koyunca çürüyor. Neyi yanlış yaptığımı anlamadım. Suya koymadan önce kökü tamamen çürümüştü. O kısmı kesip atmış sonra da kalan kısmı suya koymuştum. Ondan dolayı olabilir mi?
  ***
  1- Kış veya kış sonunda soğuk yerde beklettiyseniz. 2- Suyu hiç değiştirmediyseniz. 3- Yukarıda çoğaltma kısmında anlattığım gibi değil de koca gövdeyi suya koymuşsanız.. 4- Suya aspirin katmışsanız.. Bunlar yanlış.

 5. Semra O. -Ağrı dedi ki:

  Kış ayında difenbahya bitkisi aldım. Bir ayda hemen hemen tüm yapraklarını döktü. İlk kez difenbehya bitkisi yetiştirecem. Nedeni nedir acaba? Bir bilgim yok.
  ***
  Çok yaygın bir problem. Kış aylarında bitkilerin yeri değişince genelde ölüyorlar. Bir daha evinize yeni bir salon bitkisi alacaksanız sadece temmuz ayında alın. Difenbahya yetiştirme hakkında ihtiyacınız olan en doğru bilgiler yukarıda yazılı.

 6. Alev, İzmir dedi ki:

  Boyu iki metreyi bulan difenbahyam yaprak ağırlığından dolayı dün devrildi ve maalesef gövde kırıldı. Şu an sadece gövdeyi saran en dış tabaka ve destek çubuğu sayesinde ayakta duruyor. Kırılan bölge tam da yaprakların başladığı yer. Yani kalın gövdenin son bulduğu, yaprak çıkışlarının başladığı daha açık renkli taze nokta. Alttan iki üç yaprağı budayıp belirttiğiniz toprak karışımına eksem köklenmesi için umut olur mu? Hiç ellemesek dışını kaplayan o tabakanın yüzü hürmetine kırık gövde yeniden birbirine kaynar mı?
  ***
  Kırık yer kaynar mı bilemem. Üst kısım yapraklar pörsüyorsa ondan umudunuzu kesin. Daha aşağıdan kesmeniz iyi olacak. Böylece dipten en az bir tane filiz verir ve çok hızlı bir şekilde büyür. Kestiğiniz üst kısımları aynen yukarıda çoğaltılması kısmında yazdığım şekilde parçalara bölerek her birini köklendirmeniz mümkün.

 7. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Uygun bir saksıya 2 ay önce her biri 4-5 yapraktan oluşan iki kök difenbahia diktim. Küçük boylu olan gayet iyi. Birkaç yavru verdi ama büyük olan hiç yavru vermiyor. Geçen gün çürüme var mı diye baktım. Sorun yok. Sebebi ne olabilir. Bu arada bazen her ikisinde de yaprak sararması oluyor. Nemsiz kaldığını düşünerek toprak üstüne çok küçük su dolu bir kapta koydum faydası olmadı. Sanırım dikim süresinden bugüne her ikisinden de ikişer yaprak gitmiştir. Bol aydınlık ama esinti olmayan bir salonda bakıyorum. Yerini değiştirip esintili bir yere almak istiyorum ama bu sefer de hiç yaprak kalmamasından korkuyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Difenbahyanın ilacı, gıdası esintilerdir. Ben istanbul’da iken salonda difenbahyamı tam hava cereyanı olan yerde tutardım. Muhteşem hızlı ve kocaman yapraklı gelişirdi. Su kolu kaplara gelince: Zonguldak’ta hava nemsizliği diye bir şey söz konusu olamaz. Öyle şeylerle uğraşmayın. Doğru toprak, sürekli esintili yer, kuvvetli ışık, bir parça direkt güneş ve ayda bir defa bitki besini ile muhteşem olacaktır. Yukarıdaki bakım bilgilerini hafife almayın. Hiçbir şeyi laf kalabalığı olsun diye yazmadım.

 8. Elif, Gaziantep dedi ki:

  Bir ay önce çok sağlıklı 1 metre boyunda bir difenbahya aldım. Bu sitede okuduklarımdan yola çıkarak evin en esintili en aydınlık yerine koydum. Ev gayet aydınlık ve balkon kapısının önünde sürekli esinti alıyor. Sıcak bir şehirdeyiz. Sulamasını ise toprak kurudukça yaptım. Tepeden yaprak veriyor fakat bu süreçte altta 4 yaprak sarardı ve bir çok yaprakta da yırtılmalar başladı. Geldiği günkü gibi değil artık. Neyi yanlış yapıyorum ve yaprakta yırtılmanın sebebi nedir? Gece sıcaklığı 24C acaba gece balkon kapısını kapatmalı mıyım?
  ***
  Yaprak yırtılması toprağının tuzluluk etkisindendir. Eğer esintisiz bir yerde tutsaydınız yapraklarda yırtılma ve bozulmayla kalmaz hızlıca çürürdü. Toprağı kusurlu. Dediğim gibi esinti kurtarmış. Çiçekçilerin veya seracıların kullandıkları topraklar sadece sera şartlarında işe yarıyor. O bitki ev ortamlarına gelince hızlıca çürür gider. Yıllardır bu tip şikayetler her tür salon-ofis bitkileri hakkında alıyorum. En çok kışın aylarında şikayet gelir. Acilen o topraktan kurtarmak şart. Yukarıda toprak bölümünü okuyun. Aynısını yapın. Difenbahya bu konuda en hassas salon bitkisidir. Siz toprağı halledene kadar suda bekletebilirsiniz. Şimdi öncelikli yapmanız gereken şey acilen o zararlı topraktan kurtarmak ve kökleri yıkamak.

 9. İlayda, İzmir dedi ki:

  Dieffenbachia çok uzun zamandır bizimle. Neredeyse 10 yıl. Hatırladığım kadarıyla anneannem bakıyordu ama vefat edince dedem kendi evinde baktı ama ne kadar baktı denilirse artık. Biz de o yüzden kendi evimize getirdik. Ağustos ayıydı ve yolda güneşe çok maruz kaldı. Yolda yaprakları incelmişti yolda. Eve getirince yapraklarına biraz su püskürttüm ve suladım ama suyu geri kustu. Daha sonra emmesini bekledim. Şu an durumu iyi. Salondan odama alınca kendine geldi. Bir yaprağı tamamen sarardı ve yaprağın bitiminden çürüdü. Çürüme tüm dala yayılmasın diye kestim. Fakat kestiğim yerden devam etmeye başladı. Ne yapmam lazım? Eğer tüm durumu anlatırsam neden olduğunu anlayabilirsiniz diye düşündüm. Toprakta sigara külleri var ama nasıl temizlemem gerektiğini bilmiyorum.
  ***
  Çürüme ana gövdede ilerlerse çok kötü. Mümkün olan en havadar olan, sık sık esinti alan yerde tutmalısınız. Yukarıdaki toprak isteği ve sulama konularını mutlaka okuyun ve gereğini yapın. Toprak konusunda çok hassastır. Her toprakta sağlıklı olması, yaşaması mümkün değil. Gerektiği gibi toprak toprak karışımı hazırladıktan sonra saksıdan çıkarın. Köklerinin eski topraktan fazla ayrılmaması lazım. En üstten, yanlardan ve en alttan az miktar toprağını döktürün. Sonra yeni toprak ile saksıya yerleştirin. Çok havadar olan bir pencere yanında tutmanız her halükarda şart.

 10. Mehmet, İskenderun dedi ki:

  Evimize geldiğinde çok hızlı ve güzel büyüyen çiçeğimiz on günde bir yaprak açardı. Boyu bir metreye ulaştı. gövdesi kalınlaştı. Büyüdükçe altlardan arada yaprak çürüdü. Son zamanlarda büyümesini tamamen durdu. Yapraklar birbirinin içinden çıkmaya zorlanıyor. Rulo şeklinde kalıp açılmıyorlar. Şu anda 5 yaprak tamamen sıkışıp kaldılar. Alttan üç yaprağı daha kaybettik. Problemimiz nedir? Kurtarmak için ne yapabiliriz?
  ***
  Toprağın kimyasal dengesi felaket bozulmuş. Difenbahya her an ani bir şekilde çürümeye başlayabilir. Sizin probleminiz yanlış bakım. Muhtemelen siz de herkes gibi sulamasını yanlış yaptınız. Bu hata difenbahyaları daima çürütüp öldürür. Yukarıda bakım bilgilerinde ne yazmışsam o tavsiyelerin tümü kesinlikle yüzde yüz gerekli şeylerdir. Başka türlü difenbahya yetiştirilmez. Okuyup hatalarınızı bulun. Ayrıca şu sayfayı da mutlaka okumanız lazım: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 11. Hülya, Adana dedi ki:

  Evimdeki diffenbahya oldukça büyümüştü ve kış gelmeden balçık gibi toprağını değiştirdim. Yarı torf yarı ponza taşlı toprak hazırladım. Fazla ponza taşının zararı olur mu?
  ***
  Hayır fazlasının zararı olmaz. Kırık parça sorunuzu sildim ama cevap için yukarıda çoğaltılması kısmını okuyun. Aynen o şekilde yapın.

 12. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Difenbahia çiçeğim 3 yıldır bende ama maalesef ancak 50cm civarında. iki kez kış aylarında kök çürümesi olup tekrar köklendirme yaptığım için bu durumda. Yazın evin içindeydi. Tek bir yaprak dahi vermedi. Üstüne birkaç yaprak döktü. Artık gözden çıkartmıştım. Son bir umut ağustos sonlarında cam balkona aldım. Hava akımları sayesinde iki yaprak açtı. İki tane de açmak üzere yaprak verdi. Ama yaklaşık iki haftadır hala açılamadı. Burada havalar biraz soğuduğu için birkaç gün önce salona aldım bir köşeye koydum. Tekrardan balkona koysam mı?
  ***
  Evet maalesef sağlıklı gelişimi hava akımlarına bağlıdır. Toprak konusunda da çok hassas. Salon bitkisi bütün yıl kesintisiz sürekli salonda aynı yerde durmalıdır. Balkon bitkisi değil ki balkona koyasınız. Ben İstanbul’da iken farklı saksılarda yetiştirdiğim difenbahyaları özellikle birkaç defa denemişimdir. Salonda ev içi hava cereyanı olan yerde hızlı gelişiyor. Yaprakları bu sayede daha sağlıklı olarak 2 yıl kadar dayanıyor. Toprak konusunda ve bitki besini vermede nasıl gerekiyorsa öyle yapıyordum. Yazı içinde ikinci fotoğrafta gördüğünüz (tropic snow) muhteşem görünümlü difenbahyayı ben bir arkadaştan aldığım kısacık dallardan yetiştirmiştim. Neredeyse kesintisiz hava akımları ve doğru toprak şartlarındaki halini görüyorsunuz. Fazla söze gerek yok. Toprağını benim tarif ettiğim gibi ayarladıysanız serin havadan korkmayın. Hatta ben kışın 7C derece soğuğa kadar pencereleri sık sık açık tutardım. Tekrar belirteyim: hava akımlarını salonda durduğu yerde almalıdır. Yerini aynı oda içinde yer değişikliği olsa bile değiştirmeyin. Nerede hava akımları yoğun oluyorsa sürekli orada tutun. Havalanması için 5 dakikalığına bile olsa asla balkona filan çıkarmayın. Bu tüm salon bitkileri için geçerlidir. Yeri asla değişmeyecek. 5 dakikalığına bile olsa dışarıya havalandırmaya çıkarmayın.

 13. Esra, Ankara dedi ki:

  Hediye olarak difenbahya geldi. Fakat 2 hafta sonra alttan yaprağı koptu. Hediye eden normal dedi ama size sormadan edemedim. Toprağı cok güzel. Tam sizin tarfinize göre değiştirmiştim. Yaprak düşmesi normal mi acaba? Kışın acaba cam balkona koysam soğuk mu olur bilemedim. Salon serin oluyor ama yine de kalorifer yanıyor sonuçta.
  ***
  Bozulmalar devam etmiyorsa eve normal. Yapraklar genelde 12-13 ay eskidikten sonra bozulur gider. Hiçbir zaman, hatta yazın bile, hatta 5 dakikalığını havalandırmak için dahi olsa, sakın dışarıya veya alışık olduğu ortamdan daha serin ortama kesinlikle yer değiştirmeyin. 5 dakikalığına bile bunu yapanlar anında cansızlaşıp çürüyüp gittiğine dair difenbahya ve diğer salon bitkileri hakkında çok defa bana yazıp çözüm yolu istemiştir. Maalesef çözümü, tedavisi genelde pek mümkün değil. Olsa da bir hayli uğraştırır. Havalandırmaları yerini hiç değiştirmeden pencereleri açarak yapmalısınız. Ya da fan çalıştırın.

 14. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, bir süredir susuz kalmış minik bir diffenbahya bitkisinin yavrusunu alıp 1-2 hafta kadar suda bekletip torf+ponza taşı bulunan bir toprağa ektik. Yaklaşık 6 adet yaprağı vardı bitkinin. Alt taraftaki yapraklarından biri sarardı geçtiğimiz haftalarda. Şu an bir yaprağı daha sararıyor. Bitki de biraz cansız görünüyor başından beri. Kullandığımız torf humuslu bir torftu. Acaba burada bir yanlışlık mı yaptık? Saksıdan çıkarıp köklerini kontrol etmeli miyim yoksa bitki bu yüzden de strese girer mi bilemiyorum. Hiç bitki besini vermedik. Kurudukça deliklerden su akacak kadar suluyorum ve toprak saksıda. Güney cephe cam kenarında tül perde arkasındaydı. Güçsüz göründüğü için bir metre kadar içeri aldım. Sanki biraz canlanmıştı ama sararan yaprak moral bozdu. Acaba ne sorunu olabilir ne önerirsiniz?
  ***
  Zaten sadece en uçta 1 veya en fazla 2 yaprak bırakmalı, diğerlerini kesmeliydiniz. 5-6 yaprakla hata etmişsiniz. Sizin uygulamanız ancak haziran ayında sürekli ılık rüzgarlara maruz kalmasıyla başarılı olur. O şartlarda difenbahyalar çabucak kökleniyor. Ama bu zamanda zor. Onun için yapraklarını en aza indirmeniz lazım.

 15. İsimsiz dedi ki:

  İlk aldığımda çiçeğim iri yapraklıydı. Bir süre öyle iri yaprak daha verdi ama sonrasında çıkan yapraklar daha ufak çıkmaya başladı. Eskisi gibi büyümüyorlar. Nedeni nedir?
  ***
  Güneş ışınları, ayda bir defa bitki besini, yaz boyunca hava akımları.. Bunların hepsi şart. Yukarıda bakım bilgilerinde ne yazmışsam hiç biri fazlalık değil, her kelimesi kesin gerekli şeylerdir. Okuyup gerekenleri yaparsanız muhteşem güzel büyür.

 16. Toprak, Antalya dedi ki:

  Kızım yaprağının ucundan yemiş galiba. Bir şey olur mu?
  ***
  Galiba dediğinize göre emin değilsiniz. O halde yememiştir. Yeseydi ağzı çok fena halde tuhaflaşırdı ve bir süre konuşamazdı. Ama direkt yuttu ise, sadece uç kısımdan bir parçasının zehirleyeceğini sanmam. Belki kusma filan olabilir. Size ciddi tavsiyem, kızınızın yaprakları ısırma, yeme ihtimali varsa evde hiçbir bitki bulundurmayın. Çünkü bilemezsiniz bazı bitkilerin bir damla öz suyu bile öldürücü derecede zehirlidir. Difenbahya onlar kadar yoğun ve kesin öldürücü değil. Sadece adı çıkmış. Ama fazla yendiği takdirde öldürebilir, o başka.

 17. Elif, Gaziantep dedi ki:

  Tavsiyelerinize uyarak yaptığım bakım sayesinde gayet güzel büyüyen, düzenli yaprak açan bir difenbahyam var. Kış aylarında olduğumuz için iyi ısınan fakat hava akımı çok olmayan salona aldık. Acaba, gün boyu açık cam önünde hava akımı alabileceği, fakat ısınma sistemi kapalı cam balkonda mı tutmalıyım yoksa sıcak odada mı? Yaşadığımız şehirde gündüz sıcaklığı 8-10 gece sıfıra düşebiliyor.
  ***
  Kışın +7C dereceden daha fazla soğuğa maruz kalmaması gerekir. Bu sınır ise, yaz ve sonbahar boyunca yavaş yavaş serinliğe alışmış difenbahyalar içindir. Yoksa mesela sıcak odaya alışık bir bitki “aniden” 15C derece serinde bırakılsa bile çok fena kötü etkilenebilir. Hatta genelde tüm kökler çürüyor. Balkona alışmışsa, penceresi kapalı iken fazla soğuk olmuyorsa balkonda durabilir. Daha fazla soğuk oluyorsa orada ölür.

 18. Sevcan, Bursa dedi ki:

  Difenbahya bitkim için saksı aldım. Büyük bir sorun olur mu? Şu an 24cm boyunda bir saksıda. Yeni aldığım ise 34cm. Bitkinin boyu 80cm falan var.
  ***
  Fark uygun. Ama şimdi zamanı evinizin şartlarına göre uygun olmayabilir. Eğer difenbahyanız normal hızında gelişime devam ediyorsa saksıdan köklerini toprağından hiç dağıtmadan çıkarın ve kalıbını bozmadan yeni saksıya toprak ilavesiyle yerleştirin. Gelişim yoksa veya çok yavaş ise haziran başını bekleyin. Açık pencereden üzerine direkt gelen ılık hava akımları bitkiyi aktifleştirir. O şartlarda saksı değiştirmek daha iyidir.

 19. Sevcan, Bursa dedi ki:

  Yazdan sonra kışın odaya geçişte belirli bir zaman sonra alt yaprak sararıyor. Yazın olmuyor.
  ***
  Yer değişikliklerini iki mekan arasında aynı ısı derecesi olduğu zamanlarda yapın. Farklı şartlar olursa bitkide bozulmalar baş gösterir. Tüm köklerinin çürüme riski bile var. Aslında salon bitkilerinin salondaki yeri sürekli sabit olmalıdır.

 20. Esma, Çankırı dedi ki:

  Çiçeğim yaklaşık 2 yıldır bizimle beraber. Üstten yeni yaprak çıkardıkça en alttaki yaprağı çürüyor. Maalesef 3 yapraktan fazla yaprağı oluşmuyor. Oda sıcaklığı sabit yerini hiç değiştirmiyorum. Aydınlık hafif güneş alan yerde duruyor. Neden böyle oluyor acaba?
  ***
  Işıktan, güneşten nasiplenmesinde eksiklik yoksa mutlaka bakımında hatanız vardır. Doğru toprak, bitki besini bunlar kesinlikle lazım. Yukarıdaki bilgileri dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 21. Serhat, Bitlis dedi ki:

  Hızla gelişen iri yapraklar açan difenbahyamın büyümesi durdu. Havadar, sürekli gün ışığı olan bir konumda yeri değişmedi. Sulamasını toprağı kurudukça yaparım. Toprağını beslemek adına meşe külü serpiştirmiştim. Alttan 2 eski yaprağı sararıyor. Sorun var mıdır yoksa normal midir bu durum?
  ***
  Hava akımları olmayınca hiç gelişmemesi gayet normal. Ama kül çok feci zarar verir. Toprağı fena bozar. Ne külü olursa olsun hiçbir şekilde iyi değil.

 22. Zeynep, Samsun dedi ki:

  Yaprakları iri olmayan kısa boylu difenbahyam sürekli olarak yeni minik minik yapraklar ve dipten sürekli yeni filizler veriyor ama nedense eski yapraklar sararıp renk değiştiriyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bir de toprağında bana geldiğinde minik beyaz böcekler vardı. Geçen sene eylül ayında toprağını değiştirdim ama hala devam ediyor. Bununla alakalı olabilir mi?
  ***
  Hayır mini toprak bitlerinin hiçbir şekilde zararı olmaz. Difenbahya toprak konusunda son derece hassastır ve ayrıca havadar yer ister. Güçlü ışık ve bir parça direkt güneş ister. Kısaca, yukarıda bakımı için neyi nasıl tavsiye etmişsem hepsini eksiksiz yerine getirmeniz lazım.

 23. Ayşe, Kırıkkale dedi ki:

  Çiçeğimin sadece yaprak uçlarında sararmalar oluyor nasıl engelleyebilirim?
  ***
  Yaprakları sık sık ıslak bezle iyice silin. Yukarıdaki bakım bilgilerini dikkatle okuyun. Aynen o şekilde yetiştirmelisiniz.

 24. Esma, Muş dedi ki:

  İnternetten sipariş ettiğim difenbahyamın bazı yaprakları içeri kıvrık şekilde büyümüş. Yeni toprağında bol aydınlık bir konuma yerleştirdim. Sonradan o kıvrıl yaprakları düzleşir mi?
  ***
  Hayır düzleşmezler. Ancak doğru toprakta ve doğru ortam şartlarında yeni gelecek olan yapraklar olması gerektiği gibi sağlıklı ve düzgün gelişirler.

 25. Altan, İstanbul dedi ki:

  Difenbahyam salonda, balkon kapısının önünde duruyor ve büyüdükçe ışığa yöneldiğinden gövdesi eğiliyor. Bu yüzden olduğu yerde yönünü değiştiriyorum. Sürekli bunu yapmak bitkiye zarar verir mi?
  ***
  Zarar vermez.

 26. Eylül, Adıyaman dedi ki:

  Merhaba. Benim çiçeğim bir yıldır benimle ama geldiğinde gövdesinin bir bölümünde ciddi incelme var. Üstte yapraklar gayet sağlıklı büyüyor ama biraz daha yaprak çıkarsa kırılma ihtimali var. İncelemenin altında gövdede sürgün vermiş. Sürgün henüz çok küçük. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bir değneğe bağlamazsanız kırılır. Başka çare yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.