Gözde arpacık iltihabı

Göz kapaklarının herhangi bir yerinde olan iltihaplanmalara halk arasında arpacık deniyor. Burada sebepleri ve yapılması gereken en etkili tedavi ve çözüm yolları anlatılıyor.

Gözde oluşan arpacık iltihabı

Arpacık iltihabı temsili resim

Arpacık nedir ve niçin oluşur?

Göz kapaklarında kirpik diplerinin iltihaplanması ile oluşup büyüyen bir tür çıbandır. İltihaplanmalar ve gözlerde oluşan arpacıklar bünyenin savunma mekanizması ile ilgilidir. İki sebeple olur:

Enfeksiyon kapma: Yani vücut dokularında bir yerde mikroplanma olmasıdır. Savunma hücrelerimizin mikroplarla mücadelesi sonucu orada iltihaplanma baş gösterir. İltihap zamanla şişer, büyür, sonra akıp giderek iltihaplı yer iyileşir. Ama bu şekilde kendiliğinden geçmesini beklemek risklidir. Zaten acılara ve ağrılara sebep olacaktır. İltihaplanmaların git gide vücutta yayılarak artması, kangrene dönüşmesi ve hatta ölümle sonuçlanma riski de söz konusu. Onun için iltihapların durumuna göre acilen doktora başvurmak gerekiyor.

Alerji: Kan vb dolaşım sistemimizdeki savunma hücrelerimiz bazen vücudumuzdaki bazı dokuları mikrop veya mikroplanmış sanarak mücadeleye girişir. Orada iltihaplanma olur. Alerjiler herhangi yiyeceklerden veya çevredeki tozlardan kaynaklanmıyorsa sebep sıkıntı, stres, sinir ve öfkedir. Bu durumlarda bünyede yeterli miktarda kortizol hormonu salgılanamazsa alerjiler baş gösterir. Stresin de etkisi var. Bakınız: ⇒ Kortizol, stres ve alerji

Tedavisi

Arpacığın tedavisi basittir. Eczanelerde arpacık merhemi satılır. Alıp gözünüze süreceksiniz o kadar. Bu tip merhemler hangi marka olursa olsun iki tiptir: Büyük sıkmalı tüplerde satılanlar daha kesiftir ve göz için değildir. Küçük sıkmalı tüplerde satılanlar özel olarak göz rahatsızlıkları için imal edilmişlerdir (bunlara göz pomadı denir) ve son derece yumuşaktır. Neredeyse akıcı gibidirler.

Başlıca şu iki marka yaygın: Thiocilline adlı merhem ve eskiden beri herkesin yakınen tanıdığı Terramycin adlı merhem. Hangisinden alacaksanız farketmez ama eczacıya mutlaka göz arpacık iltihaplanması için kullanacağınızı söyleyin. Yani göz pomadı olanından vermesi gerekiyor.

Ben Thiocilline marka göz pomadının daha kullanışlı olduğunu gördüm. Merhem göz kapağına değdiği anda kendiliğinden dağılıyor. Etkisi çok iyi. Ayrıca arpacık geçse bile yok olmayan kist benzeri bezeleri eritme özelliği var. Göze hiçbir zararı yok.

Göz pomatlarının kullanımı

Arpacık hastalığında kullanımları şu şekilde: Akşamdan akşama veya yatmadan önce gözünüze bolca sürün. Göz kapağının iç kısmına mı sürmem gerekiyor diye düşünmeyin. Dış taraftan bolca sürün. Bu yeterli. Sadece ağrı gidene kadar değil, şişlik kaybolana kadar kesintisiz her gece kullanmalısınız.

Ameliyat gerekir mi?

Hayır. Gerçi son yıllarda bazı doktorlar biraz daha fazla para kazanmak için her arpacıklı kişiyi ameliyat ediyor ama yanlış. Kesinlikle tekrarlıyor. Arpacık ameliyatı hiçbir şekilde hiçbir şeye çözüm değil. Arpacığın en iyi tedavisi hiç kafaya takmamak ve gereken göz pomadını inatla her gece bolca kullanmaktır. Bu kadar. Belki birkaç ayda bir tekrarlasa bile sonra belki de ömrünüz boyunca başınıza gelmeyecektir.

Arpacık duası

Yöreden yöreye değişen arpacık duaları var. İşe yarıyor. Ama duanın yanısıra göz pomadı da kullanılmalıdır. Dua nasıl işe yarar? Bütün mesele inanmaktır. İnsan bünyesi çok karmaşık. Nasıl ki bir yarayı kaşımakla deşip durmakla sadece o yaranın iyileşmesine engel oluruz, işte aynen onun gibi arpacık sorununu dert etmek ve kaygıyı devam ettirmek aynı etkiye sebep oluyor. Duaya inanan insan dertten kurtulacağına emin olur ve o kaygılanma halinin yerini dertten kurtulma ümidi alır. Böylece iltihap çabucak kurur gider. Duaların önemi büyüktür. Her şeyin duası var. Dualar insandaki pozitif enerjiyi, güzel ümitleri, cesareti, şevki, azmi ve yaşama sevincini arttırır. İnsanı birçok stresten, kaygılardan, cimrilikten, tembellikten, bencillikten, merhametsizlikten, kin ve nefretten uzak tutar.

Arpacıkların tekrarlama sorunu

Birkaç yıl ara ile değil birkaç hafta ara ile tekrarlayıp insanı canından bezdirebilir. Bu bir tesadüf değil. Yaşamımızdaki hatalarımıza dair uyarılardır. Arpacığı kafamıza takıp isyan edeceğimize hatalarımızı düşünmeliyiz. Sağlığıma, temizliğime dikkat ediyor muyum? Dengeli beslenmeye önem veriyor muyum? Kendimi stresten uzak tutuyor muyum yoksa sürekli dertsiz başıma dert mi açıyorum? Evet yukarıda da değim gibi stres, sıkıntı, insanları kırmak ve kırılmak hormonal çalkantılara yol açar. Kortizol hormonumuz gereken dengelemeleri yapmada yetersiz kalır. Her ne ise. Yapmanız gereken şey “en öncelikli olarak” arpacıklarınızı asla kafaya takmamak, hatta sevip okşamaktır. Aynanın karşısına geçip iltifat bile edin. Kesinlikle yakanızı bırakacak ve bir daha asla tekrarlamayacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:

'Gözde arpacık iltihabı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hatice, Adana dedi ki:

  Gözde neredeyse nohut büyüklüğünde arpacık çıktı ve iki gündür doktorun verdiği yukarıda bahsettiğiniz ilaç ve damla fayda etmiyor. Hastanede göz doktoru yokmuş ve randevular haziran orası. Acil ne yapabiliriz? Ağrıdan durulmuyor. Göz açılmıyor.
  ***
  Merhemi akşam saatlerinde çok fazla, bol bol sürün. İltihap yeterince büyüdüğüne göre akıp boşalması ve acınızın dinmesi an meselesidir. Merhem hem dokuları yumuşatıp iltihabın dışarı akmasını kolaylaştırır hem de mikroplaşmayı keser. Biraz sabır.

 2. Tuğçe, İstanbul dedi ki:

  Benim iki gözüm de de arpacık çıktı. Nohut büyüklüğünde oldular ve birkaç ayda bir çıkıyorlar. Bu üçüncü oldu. Antibiyotik ve damla kullandım geçmedi. Çayla pansuman yaptım geçmedi. Masaj aleti ile masaj yapıyorum yine hala aynı. Şimdi de bir gündür terramycin göz merhemi kullanıyorum. Sizin tavsiye ve önerebileceğiniz bir şey var mı acaba?
  ***
  Merhemi akşamları bol bol sürün. Az miktar işe yaramıyor. Aslında yazı içinde adını verdiğim Thiocilline arpacık merhemi çok daha iyi. Ama antibiyotik kapsamında olduğu için artık reçetesiz satılmıyor. Doktora rica edip yazdırmanız lazım. Benim bir yıl gibi kalıcı olan arpacık iltihabı sonrası oluşan beze bir eczacının dikkkatini çekmişti. Bana o merhemi tavsiye etti. Her akşam bol bol sür dedi. O sayede beze kayboldu gitti. Ayrıca sonrasında bir daha arpacık problemim olmadı.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Gözde çıkan arpacık için Terramycin kremini kullanabilir miyiz?
  ***
  Bu ve benzeri merhemlerin iki tipi var. Biri gözler içindir (göz pomadı gibi) ve genellikle mini tüplerde satılır. Diğeri ise diğer kullanımlar içindir. Sizdeki göz için olanından ise elbette faydası olur.

 4. Hera, İstanbul dedi ki:

  Gözlerimdeüst kirpik dibimde geçen ay ucu beyaz şeklinde minik arpacık çıkmıştı. Çay koydum geçti. Bu ay yine aynısı oldu, çay koydum. Yine söndüler ama kirpik dibinde kızarıklık devam ettiği için eczaneye gidip artık ilaç alayım dedim. Teramisin göz pomadı verdi. Onu sürdüm. Sağ gözüm tamamen geçti ama sol gözüm bu sefer kirpik dibini bıraktı, artık üst göz kapağım şişti. ilacı sürmemle ertesi gün şişti. 2 gündür kullanıyorum. Bu durum o kadar moralimi bozdu ki.. Nette birinin de benimle aynı durumda olduğunu gördüm. Şiş değilken kullanınca şişmiş. Üstelik üst göz kapağım acıyor da artık. Kızardı. Bu durum geçmeye başlama evresi mi yoksa diplerini iyice tıkayıp şişirdi mi? kullanmaya devam edeyim mi? ilacı bırakıp çay koysam bu kadar uğraşmazdım heralde….
  ***
  İlaçlamayla olduğunu sanmıyorum. Her ikiniz de iltihaplanmanın yükseliş aşamasında ilacı sürmüşsünüzdür. Ayrıca biliyorsunuzdur antibiyotik her türlü ilaç ve merhem reçetesiz satılmaz. Son iki üç yıldır böyle. Eczacı hata emiş. En yakın sağlık ocağına gidip doktorun talimatlarına göre ilaç kullanmanız daha iyi olur. Zamanla her şeyde yenilikler oluyor. Belki şimdi arpacık için daha etkili ilaçlar vardır. Doktorsuz hareket etmemek lazım.

 5. Mürsel, Tokat dedi ki:

  Şalazyon ve arpacık devamlı oluyor 3 kez şalazyon ameliyatı oldum 1 yıl sora tekrarlıyor. Artık şaşırdım.
  ***
  Benim gözkapağımda arpacıktan sonra koca bir şalazyon (yazı içinde belirttiğim gibi) bir yıl gibi uzun bir süre varlığını korumuştu. Bir eczacının dikkatini çekti. Söz konusu arpacık merheminden her akşam bol bol sürmemi söyledi. Yapınca çok kısa bir süre içinde yok oldu gitti. Size tavsiyem arpacıkların ve şalazyonların tekrar olmaması için her sabah yüzünüzü sabun ile, göz çevrelerine masaj uygulayarak yıkayın. Masajlar önemli. Kurulanma havlunuz daima tertemiz olmalı. Tertemiz değilse hiç kurulanmayın daha iyi. Banyo el-yüz havluları mutlaka günlük değiştirilmelidir ama çok yerde görüyorum ihmal ediyorlar. Hatta havluda çirkin konu oluşana kadar bekletenler var. Havlu bir kez kullanılırsa hızla birçok bakteriler üzerinde süratle türerler. Ayrıca mevsim sebzelerini ve mevsim meyvelerini her gün yemeniz lazım. Bunun dışında balık yağı hiç olmazsa haftada iki defa birer kaşık içmenizi tavsiye ederim. Sıvı olmayan hap şeklinde olanları da var gerçi. İçerdiği omega3, omega6 ve diğer önemli maddelerin bünyemizdeki yağların birikimlerini azaltıcı etkisi var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.