Kortizol etkisi ile stresin şişmanlatması

Stresli olduğumuz zaman bünyemiz kortizol maddesi salgılıyor. İnsan bünyesi bu durumda enerji yakmaktan daha çok besin ve enerji üretme ve depolama halindedir. Yani stresin kilo aldırmasına kortizol hormonu sebep oluyor. Haftalarca, aylarca devamlı stres altında olan insan doğal olarak devamlı yağ depoluyor. Bünye yağ rezervlerini arttırıyor.

Kortizol nedir?

Böbreküstü bezlerinin salgıladığı bir hormondur. Sinirlilik ve stres hallerinde bedenin göstereceği tepkileri frenleyici etkisi vardır. Stres ve sinirlilik hallerinde bütün vücudumuz bir alarm verilmiş gibi tepkiye hazırdır. Adrenalin vb. gibi hormonlar salgılanmaktadır. O alarmda mikroplarla savaşacak olan savunma hücreleri (antikorlar ve lenfositler) de harekete hazırdır. Bu sırada kortizol salgılanmasında ince bir hikmet var. Stres, öfke, mücadele ve kavga zamanlarında salgılanır ve savaşçı antikor ve lenfositleri azaltır. Hem de önemli ölçüde azaltır. Böyle olunca da her şey dengelenmiş olur. Ayrıca olası yıpranma ve yaralanmalara karşı onarım yapılanmaları için bünyeyi besin üretimine sevk eder.

Kortizol yetersizliğinde alerji oluşumları

Otoimmun hastalıklarda savunma hücreleri insanın kendi öz dokularını bile yabancı madde sanarak savaşıma girişiyor. Bunda kişinin bünyesinin alışık olmadığı yiyecekler, temizlik/kozmetik maddeleri ve hava ile akciğerlere, oradan da bütün bünyeye geçen havadaki bazı kokular vb şeylerin de etkisi olur. Yani antikorlar ve lenfositler bu alışık olmadıkları maddeleri hastalık mikrobu sanarak savaş ilan ederler. Bir anda insanın her yerinde kabartılar, iltihaplanmalar oluyor. Gerekmediği halde ağır iltihaplanmalar ortaya çıkabiliyor. Bu tip olgular halk arasında alerji ismiyle bilinir. Alerji tedavisinde hastaya kortizol hormonu verilir ve yanlış alarmın etkilerinin önüne geçilir. Tedaviye uzun zaman devam edilmesi ve kortizol hormonunun fazla kullanılması sonucu hastada obezite baş gösterebilir.

Stres nasıl şişmanlatıyor?

Devam eden stres sonucu bünyede doğal olarak normalden fazla kortizol salgılanmasının etkisi de devam eder. Her geçen gün insan aynı etkilere daha duyarsız gibi olabiliyorsa kortizolun devrede olduğu anlaşılır. Yeni yeni ve daha şiddetli stres ve sinir etkileri ile karşılanmadığı sürece insan önceki ve halen devam eden stres etkilerinde daha sakince olabiliyor. Ama alışmak söz konusu olamaz. Sadece alıştığımızı zannederiz. Değişimin farkında değilizdir: Artık daha çok yiyoruzdur. Daha çok yemesek bile normalde olması gerektiğinden çok daha fazla kilo alıyoruzdur. Çünkü kortizolün normal üstü aktivitesi yüzünden bünyemiz enerji yakmaktan ziyade besin- enerji üretme ve depolama halindedir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)