Azbitki Hakkında

Bu sayfa şimdi bulunduğunuz web sitesi azbitki.com hakkında bilgileri içerir.

Konusu

Bitkiler hakkında bilgiler sunar. İnsanların çok ilgilendiği süs bitkileri ve tarım bitkileri hakkındaki bilgiler ise daha ayrıntılı olarak yani nasıl yetiştirilir, nasıl toprak ister vesaire bilgilere de yer verilerek hazırlanmıştır.

Sitenin alan adı ve anlamı

Alan adı azbitki.com olup azbitki terimi ise “A’dan Z’ye bitkiler” anlamında kullanılmıştır. Web site alan adlarının mümkün olduğu kadar kısa ve akılda kalıcı özellikte olması önemlidir. Bundan dolayı alan adını azbitki.com şeklinde düşündüm.

Yazarlar

Bütün bilgiler kendi araştırmalarıma, gözlemlerime ve tecrübelerime dayanır. Kendim tek başıma yazıyorum (Erdal Yüksel).

Katkıda bulunanlar

Yazıların altına soru, yorum, eleştiri ve öneri yazanlardan başka katkıda bulunan kimse yok. Gelen sorulara cevap vermek için bazen derin araştırmalar yaparım. Bu sayede verdiğim bilgiler sık sık güncellenmiş, yenilenmiş ve zenginleşmiş olur. Ayrıca sitedeki birçok sayfanın konusu okuyucularımın sormaları ve istekleri üzerine ortaya çıkmıştır.

Tarihçesi

Bir kişinin tek başına, hiçbir yerden alıntı çalıntı yapmadan böyle büyük bir bilgi kaynağı hazırlaması zor. Benim başarım damlaya damlaya göl olur misali bir şey. Yani buradaki zengin bilgiler aslında uzun yıllar boyunca, iğneyle kuyu kazarcasına oluşturduğum birikimlere dayanır. Birkaç günde birden bire kocaman bir site oluşturabilmek bir kişinin yapabileceği bir şey değil.

1. Adım

2006 yılında internette blog yazarlığı hevesine kapılmıştım. Her konudan içimden geldiği gibi yazıyordum. O yılın sonlarında kendi sevdiğim birkaç süs bitkisi hakkında yazılarım olmuştu. Bitkiler hakkında daha sık yazmayı düşünmediğim halde sorulara cevap vermek zorunda kalıyor ve ister istemez o konularda yazmaya devam ediyordum.

2. Adım

2007 yılının sonunda bir alan adı alarak kendime ait bir web sitesi kurunca onda süs bitkileri hakkında bir alt alan siteciği kurdum. Orası sırf süs bitkileri konularına aitti. Bilgilerin daha ciddi olmasına dikkat etmeye başladım.

3. Adım

Zamanla içerik artınca ve o sitede her konuda yazmaya pek vakit ayıramayınca 2010 yılının başında bir alan adı satın alarak sırf süs bitkileri hakkında yeni bir site kurdum. Artık yazılarım dünya çapında araştırmalarla daha da detaylı oluyordu.

Ve Sonrası

6 yıl sonunda (2013 ocak ayında) site içeriğinde büyük bir artış olduğunu, süs bitkilerinden ise neredeyse bahsetmediğim tür kalmadığını görünce diğer bitkilere de yönelmem gerektiğini düşünerek bu gördüğünüz azbitki.com web sitesini oluşturdum.

Bitkiler Hakkında Eğitim Durumum

Çocukluğumdan beri bitkilere çok kuvvetli büyük bir ilgim var. Ziraat, botanik gibi konularda resmî anlamda (diplomalı) yüksek öğrenimim yok. İnternetin hayatımıza girmesinden önce bulabildiğim, ulaşabildiğim kitaplardan ve ansiklopedilerden bitkiler hakkında çok şey okumuşumdur. İnternet dünyasına geç de olsa benim de girmemle beraber, 2006 yılından beri dünyada ne kadar İngilizce bilgi varsa elimden geldiğince her fırsatta okudum. Kendi tecrübelerim ve gözlemlerim ile her gün edindiğim zengin bilgiler birleşince sonuçta özellikle süs bitkilerinin ev ve ofis ortamlarında uzun yıllar sağlıklı yetiştirilmesi konusunda yüksek botanik eğitimi almış kişilerden bile çok ileride olduğumdan eminim. Seralarda üretim yapmanın incelikleri, toprak / su kimyasal değerlerinin incelikleri vb bilgiler evde süs bitkisi yetiştirmede başarılı olmaya kesinlikle yetmiyor. Onların tüm bilgileri ve tecrübeleri sera vb özel ortamlarda üretip satışa çıkarıncaya kadardır. Ve elbette bir de bitkilerin ana vatanlarında doğal ortamlarında nasıl ve ne koşullarda yaşadıklarını bilirler. Halbuki çiçek meraklıları için önemli olan şey evlerinde, ofislerinde, bahçelerinde neyi nasıl yapmaları gerektiğidir. İşte bu konuda doğru bilgilere ulaşamıyorlar. Ancak ben azbitki.com aracılığıyla elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

İstanbul 1965 Kasım doğumluyum. Tüm hayatım İstanbul’da geçmişti. Ekim 2014’ten beri Didim’de yaşıyorum.

Erdal Yüksel, 18 Ocak 2017, Didim – Aydın