Mum çiçeği

Mum çiçeği en sevilen, en aranan ev süs bitkilerinden biridir. Bakımında en hatalı yol izlenen bitkilerin başında gelir desem abartmış olmam. Yanlış toprak, yanlış sulama, yanlış yerde tutma gibi hatalar ya köklerinin çürümesine ya da hiç çiçek açmamasına sebep oluyor.

Genel özellikleriyle mum çiçeği

Bu sayfada mum çiçeği türlerinden Hoya carnosa’yı ele aldım. Hoya türleri Apocynaceae (Zakkumgiller) familyasındandır.

Yaprakları etli, kalın, çok serttir. Üzerinde düzensiz yaldızımsı lekeler, çizgiler olur. Adeta kazıyınca çıkacakmış gibi görünürler. Bu mum çiçeğinin güzel bir özelliğidir. İnce dalları değdiği nemli zeminlere yapışıcı kökler çıkarma eğilimindedir. Eğer sık sık ıslanan bir ağaç, bir tahta yüzeye değse kökler uzar ve oraya yapışır. Sonra da dalın ana bitki ile ilişiği kesilse bu sayede mum çiçeğinin o ayrılan dalı hayatına devam eder.

Mum çiçeği yaprakları ve çiçekleri

Habitat

Tropikal kuşak bitkilerinden olan mum çiçeğinin hem sukulent hem bir epifit olması yüksek rakım ormanı veya sis ormanı bitkisi olduğunu düşündürüyor. Bu konuda detaylı bilgi bulamadım. Sadece bir iki bilgi kaynağında alçak kesim tropikal orman bitkisi olduğu anlatılmış. Fakat krasula metabolizmasına sahip olduğu kesindir ve bu da genelde yüksek dağ ormanlarının, sis ormanlarının ve çöllerin bitkilerinde olan bir özellik.

Kışa dayanıklılık

Kuzeyli yönlerden rüzgar almaması, soğuğun uzun sürmemesi ve kar altında kalmaması şartıyla mum çiçeği kışın -7C derece soğuğa dayanır. Hiçbir zarar görmez. Esas sorun soğuk toprağın ıslak olmasıdır. Kökler soğukta ıslak toprakta hastalıklanır ve çürür. Gerçi bu sorun soğukluğa değil toprağın özelliğine bağlıdır. Yani iyi besleyici topraklar soğuduğunda kökleri yakıcı zehirleyici etki yapar. Yine de dikkatli olun.

Çiçeklenmesi

Bir metreyi geçmiş mum çiçeği mutlaka çiçek açar. İlkbaharda ve yaz aylarında yeni uzamaya başlayan henüz yapraklanmamış dallarda çiçek tomurcukları da oluşuyor. Hava sıcaklığı mum çiçeğinin çok hızlı gelişim göstermesine yetecek kadar olduğu sürece yılın herhangi bir zamanında çiçek açar. Yılda iki üç defa tekrar tekrar çiçek açar (şartlar uygun ise). Çiçeklerinin büyüklükleri yaklaşık olarak sağdaki mini resimdeki kadardır. Çiçekleri baharat karanfile benzeyen mini bir koçan üzerinde salkım halde aşağı sarkar.

Çiçek açması için gereken iki temel şart

Bitkiyi dallar, yapraklar ve kökler olarak tek bir sistem gibi düşünürseniz, bu sistemin büyük çoğunluğunun yeterli sıcaklığı hissetmesi lazım. Henüz dallar ve yapraklar büyük çoğunluk hale gelmemişse ve kök fazla serin toprakta kalıyorsa çiçek açmaz. Bu durumda mum çiçeği saksısının küçük, toprağının ise çok fazla havadar olması işe yarar. Yani mumçiçeğinin kökleri serinde kalmazsa çiçek açacaktır.

Diğer şart özellikle gece boyunca ılık hava hareketlerini yaprakların ve dalların hissetmesidir. Hava hareketleri bizim hissedemeyeceğimiz kadar zayıf olsa bile gece boyu sürekliliği önemlidir.

İşte bu iki şart yani birincisi bünyenin çoğunluğunun ılık havayı hissetmesi gerekliliği, ikincisi gece boyunca sürekli ılık hava hareketlerinin gerekliliği.. bunların sayesinde mum çiçeğiniz ilkbahar sonuna doğru çiçek açamaya başlar. Çiçek açması sürekli veya ara ara sonbahara kadar devam eder.

Çiçekleri döküldükten sonra

Dal üzerinde boş kalan mini koçan benzeri saplarına el sürmeyin ve koparmayın. Çünkü haftalar veya aylar sonra yine o saplardan tekrar çiçek açacaktır. Budama yaparken koçanlı dalları kesmemeye dikkat edin.

Kokusu

Mum çiçeğinin çiçekleri güzel kokuludur. Fakat bazı insanlara ağır gelir. Koku çok yoğun ve bütün evi fazlasıyla etkisi altına alacak nitelikte aktif bir kokudur. Yazları fazla sıcak olan memleketlerde ise ne yazık ki mum çiçeğinin çiçekleri pek koku salmaz. Ancak geceleri çok az miktarda koku salar ve o ise pek yoğun olmaz, insanları baymaz.

Mum çiçeği bakımı, yetiştirilmesi

Mum çiçeğinin iki tarz gelişimi var. Birincisi: İki yaprak açar, onlar gelişir, iki daha, böyle devam eder. Arada uzun süre dinlenir. Esas gelişimi ise yapraksız incecik dallar uzatmasıdır. Hızla uzarlar. Bazen 30cm, bazen 1m, bazen 2 metre kadar uzarlar. Ne kadar uzayacağı bünyenin gücüne ve ortam şartlarının uygunluğuna göre değişir. Daha sonra ince daldaki minicik yapraklar yavaş yavaş büyür. Yani önce dallanır sonra yapraklanır. Bu dallar eğer bir değneğe temas ederse onu fırıl fırıl sararlar. Bu açıdan mum çiçeği sarılıcı sarmaşık tarzı bir bitkidir.

En büyük ihtiyacı

Krasula tarzı metabolizma‘ya sahip olduğu için geceleri mutlaka esinti alması lazım. Özellikle de ilkbahar – sonbahar arasında. Yoksa gelişimi durur ya da az gelişim gösterir. Sıcak yaz günlerinde ortam yeterince havadar olduğu halde gece sıcaklık 20C derece dolaylarına düşmüyorsa yapraklara su fısfıslayarak serinletin. Bu serinletme gelişimi hızlandırır. Çiçek açmasını devam ettirir.

Güneş ihtiyacı

Hem kendisinin hem toprağının günde birkaç saat güneşte ısınması hem gelişimi için hem çiçeklenmesi için önemlidir. Sabahtan öğleye bir saat kalaya kadar ya da ilkindi ezanından sonra akşama kadar günde ortalama 3 saat direkt güneş gerekli. Eğer öğle vakti civarı güneşi alıyorsa yaz boyunca öğle civarı güneşi pencere tülü ile filtrelenmelidir. Yazın çok şiddetli sıcak olan yerlerde ise yaz boyunca daha az güneş alması daha iyi olur.

Sulama

Mevsime, iklime ve yetiştiği ortama göre sulama aralıkları değişir. Her yerde her ortamda tek tip sulama mum çiçeğine uymaz. Devamlı dışarıda ya da devamlı esintili olan mekanlarda yaz boyunca toprak üst yüzeyi bir hayli kuruyana kadar ama kupkuru olmayacak kadar beklemelisiniz. Sonra bol bol su dökerek sulayın. Diğer şartlarda ise toprak üst yüzeyi adamakıllı kuruyunca sulayın. Kış aylarında toprak kupkuru olsa bile üzerinden bir iki hafta geçmeli. Kışın soğuk yerde duruyorsa hiç sulamasanız da olur.

Saksıda yetiştirilen mum çiçeğine nasıl toprak lazım?

Sürekli dışarıda tutulan mum çiçeğine torf toprak tek başına uygundur. Ama içeride ise 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli steril dere kumu + 1 ölçü yıkanmış temizlenmiş ponza taşı birbirleriyle harmanlayın.

Niçin küçük saksı tavsiye edilir?

Sık sık duymuşsunuzdur mum çiçeğinin kökleri saksıda ıkış tıkış vaziyette sıkı bir yumak oluşturmadıkça çiçek açmaz diyenler var. Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Dikkate almayın. Çiçek açmasıyla ilgili kök sorununu yukarıda anlattım. Dolayısıyla o kadar sıkıntı hiç gerekmiyor.

Saksı ve toprak değiştirmeyi üç-dört yılda bir yapın. Kökler fazlaca çoğalmışsa yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Kökler çoğalmamışsa yine aynı boyutta saksıya dikin.

Besin / gübre verme

Pek istemez ama eğer inorganik maddelerce zengin bir toprak karışımı yapmışsanız o takdirde mutlaka ister. Plastik şişelerde satılan Vilmorin, Çiçekcoşturan, Genta vb. sıvı bitki besini genel amaçlı olanından ya da orkide besininden ilkbahar – sonbahar arasında ortalama 20 günde bir defa yarı dozda verin. Ayrıca mum çiçeğini yapraktan ve dallardan besinli su fısfıslayarak beslemek çok yarar sağlar.

Mum çiçeği krasula tarzı metabolizmaya sahip olduğundan dolayı yapraktan beslemeyi ya sabah henüz ortalık aydınlanmadan önce ya da gece karanlık ve serinlik iyice çöktüğü saatlerde yapmalısınız. Gündüz boyu stimulalar kapalı olduğu için işe yaramayacaktır.

Mum çiçeği budama ister mi?

Sağlıklı ve biraz da yaşlı bir mum çiçeği yılda birkaç tane çok kuvvetli gelişen kök sürgünü çıkarır. Bunların gelişmesine izin verin. Eğer aynı anda çok fazla sayıda çıkıyorsa fazla gördüğünüz birkaçını derhal köreltin.

Yeni sürgünler iyice güçlenip yapraklarını geliştirmeleri tam gerçekleşmedikçe hiçbir budama yapmayın. Çünkü gelişimin devam ettiği aşamada budama yapmanın gelişimi durdurma riski var. Daha sonra istediğiniz gibi budama yapın. Dipten tırnağa sağlığı iyice bozulmuş, fazlaca eskimiş, yapraklarının rengi kaçmış, zayıf kalmış dalları tam dipten kesin. Diğer sağlıklı dalları kısaltacaksanız her dalda mutlaka en az 3 çift yaprak kalmalı. Fazla kısaltmayın ve onları dipten kesmeyin.

Yukarıda çiçeklenme bölümünde anlattığım gibi, budamalarda kuru gibi görünen çiçek koçancıklarına dikkat edin. Hangi dallarda koçancık varsa o dalları kesmeyin ki çiçek potansiyeli azalmasın.

Çoğaltılması

1- » Daldırma ile çoğaltmanın iki usulü var. Her ikisi de mum çiçeğine uygundur.

2- Herhangi bir dal parçası kolayca köklenir. İlkbahar ilk yarısında başlatırsanız kışa kadar bir hayli büyür. 15cm kadar bir dal parçasında sadece iki yaprak bırakın. Toprağa dikin. 6-7cm kısmı toprak altında kalsın. İsterseniz önce suda köklendirme yolu ile çoğaltmayı deneyin. Mum çiçeği dalları suda hemen köklenir.

Mum çiçeği zararlıları, hastalıkları

Her çeşit yaprak bitlerinin ve diğer bitki parazitlerinin mum çiçeğine dadanma riski yüksektir. İlk gördüğünüzde yok etmezseniz, ilaç aramakla vakit kaybederseniz hızla çoğalıp bitkiye zarar verirler. Fazla iseler mutlaka ilaçlamalısınız.

Soğuk havada toprağının ıslak olması kök çürümesine neden olur. Özellikle de organik maddelerce fazla zengin topraklarda oluyor. 12C dereceden daha soğukta bırakmamaya dikkat edin. Bu da mümkün değilse soğukta hiç sulamayın. Soğuk ortamda birkaç ay susuzluğa tam dayanıklıdır. Korkmayın.

Mum çiçeğinin en tehlikeli zararlısı nematot adlı gözle görülmeyen toprak canlılarıdır. Köklerde küçük şişkinlikler (urlar) oluşturur ve sürekli bitkinin tüm besinini enerjisini tüketirler. İlacı da yok. Tek çare temiz dallarını alıp köklendirmek, yeni mum çiçeği yetiştirmektir. Bu yüzden doğal toprak kullanmak riskli. Doğal gübreler de riskli. Ancak bunları pastörize ederseniz güvenli hale gelirler.

Yine köklere büyük zarar veren ama yok edilmesi çok basit olan toprak sinekleri larvaları da mum çiçeğinin ciddi zararlılarındandır. Bu yaratıkların aslında ev süs bitkilerine hiç zararı yok. Sadece mum çiçeğinin köklerini yerler. yok etmenin en kolay yolu toprak kupkuru olunca bir süre daha kupkuru bekletmektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Mum çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasin, İstanbul dedi ki:

  Bir metreyi yeni geçen mum çiçeğim için aldığım firma genelde ağaçlar için kullanılan gübreler kullanmış. Yanlış olmasına rağmen geldiğinden beri benim de ısısına ve gece esintilerine, suyuna özenle dikkat etmemle yaprakları harika geniş geniş açıyor ve hızla büyüyor. Ben de havaların ısınmasıyla beraber çiçek açmasını da çok istediğim için sıvı bitki besini vermek istiyorum. Mahsuru var mıdır? Bahsettiğim gübreleme yöntemi vereceğim sıvı besiniyle uygun düşer mi?
  ***
  Muhtemelen toprağın zarar verici etkisi sınır seviyede. Zerre miktar bitki besini verirseniz o güzelim bitki sadece bir gün içinde mahvolur. Çiçek açması için bitki besini kesinlikle gerekmez. Didim’de bahçede saksılarda ben ve komşularım gübre vermediğimiz halde, bitki besini vermediğimiz halde her yıl çiçek açarlar. Biz A101’de satılan torftan kullanıyoruz. Yapraklar iri ve parlak, çiçekleri ise bolca oluyor.

 2. Sevgi, Bursa dedi ki:

  Mum çiçeği toprağına aspirin koymanın bitkiye iyi geldiği söylentisi yaygın. Doğruluğu var mı?
  ***
  Birisi saçma sapan bir şey iddia ediyor ve birçok kişi hiç denemeden o bilgiyi yayıyor. Artık sosyal medyada takipçi sayısını artırmak için gözü dönmüş bir şekilde nerede yalan yanlış bilgi varsa gördükleri anda çalarlar ve kendilerininmiş gibi yazarlar. Bu tür paylaşımlara inanmayın. Aspirin genellikle zarar verir. Aspirin yüzünden saksı bitkilerini öldürenler çok.

 3. Merve, İstanbul dedi ki:

  3 yıldır mum çiçeği bakımı yapıyorum. Bu sene yeni çıkan yapraklarda sarı bitler oluştu. Onları nasıl yok edebilirim?
  ***
  Islak pamuk ile tek tek toplayın. En kolay, en güvenli ve en etkili çözüm yolu bu.

 4. Elif, Düzce dedi ki:

  Mum çiçeğimin yapraklarında küçük küçük beyaz leke gibi benekler oluştu. Normal midir?
  ***
  Evet özelliği öyle.

 5. Ayşegül, Konya dedi ki:

  1 sene önce teyzemden mum çiçegi dalı aldım. 4 yapraklıydı. direkt toprakta köklendi ama hiç gelişim göstermedi. kökleri sağlam görünüyor. niçin gelişim göstermiyor anlamadım. gelişmesi, büyümesi çiçeklenmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Hem güneş hem sürekli hava akımları istiyor. Evlerde güneşsiz, loş ışıklı ve hava akımları olmayan dip köşe yerlere hiç bir şekilde uygun değildir.

 6. Betül, Konya dedi ki:

  Benim hoyam yerini sevmedi sanırım. 7-8 metre vardı. Hediye gelmişti. Geçen yıl balkona koydum. 2 tane yaprak verdi. O ara kış geldi diye içeriye aldım. Sonra yaprakları solmaya gitti. Kağıt gibi inceldi. Hemen birkaç dal birkaç yaprak köklendirdim. Suda ve toprakta ekili ayrı ayrı köklerim var. Sudakileri toprağa alacağım şimdi uygun mudur? Kışı mı bekleyeyim?
  ***
  Acilen toprağa dikmeniz lazım. Tek yapraklar köklense bile hiç uğraşmayın onlardan filizlenme olmaz.

 7. İpek, Ankara dedi ki:

  3 yıl oldu mum çiçeğim çiçek vermedi. Yapraktan sonra uzayan ip gibi sürgünler biraz uzuyor sonra duruyor. Çok uzun bir süre sonra o sürgünler kuruyor. İçeride bakıyorum. Baharda güneş alıyor şimdi almıyor. Yerini değiştirmiyorum hep aynı yerde yaz kış.
  ***
  Hava akımlarına büyük ihtiyacı var. Normalde o sürgünler 1m kadar uzar ve tomurcuk bile geliştirirler. Sonra üzerlerindeki minicik yapraklar kocaman olur. Tomurcuklar ise genelde çiçek açmak için sonraki yılı beklerler. Sizin sürgünlerin fazla uzamadan kurumaları havasızlık yüzündendir.

 8. İpek, Ankara dedi ki:

  Boyu 1,25. Uzayan sürgünler bir karış oluyor duruyor ve kuruyor. Başka yerden tekrar sürüyor o da aynısı oluyor. Benim merakım o uçların kuruması. Bir de çiçek açmaması balkonum güney cephe. O yüzden uygun olmadığını düşünüyorum.
  ***
  Mum çiçeğinizin boyu önemli değil. Yeni sürgünlerin boyları 1 metre kadar uzar ve tomurcuklanmalar bu yeni uzun sürgünlerde olur. Sizinkinde hiçbir uzama olmuyorsa çiçek açmaması gayet normal. Sürgünler kısa kalıp kuruyorsa ya sulamıyorsunuz ya da yeri uygun değil. Mum çiçeği gece boyunca hava akımları istiyor. Gündüz hava akımları olmasının pek önemi yok. Haziran başından eylül ortasına kadar açık havada tutun. Yalnız, içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye yer değişikliği yapmadan önce toprak iyice kurumuş olmalı ve yerini değiştirdikten sonra da en az 15 gün boyunca kesinlikle sulamayın. Ayrıca yaz boyunca tam öğle saatlerinin güneşini direkt almamalıdır. Mesela saat 11:30’dan ikindi ezanına kadar.

 9. Esra, Bodrum dedi ki:

  Mum çiçeğimi 2 sene önce aldığımda ufacıktı. Şimdi sağdan ve soldan 1,5 metre sürgünler verdi. Duvara ip yaparak sürgünlerin ipe dolanmasını sağladım. Geçen sene önce çiçek tomurcuğu verdi ama çiçeklenemeden döküldü ve bir daha da tomurcuk olmadı. Son birkaç haftadır yaprakları o güzel yeşilden çok açık yeşile döndü. Yapraklara azıcık değdiğinizde dökülüyor. Evim güneye bakıyor ve kapalı balkonda bakıyorum. Duvardan olan camlarım tamamen açık. Son 2-3 haftadır hava aşırı sıcaktı. Bu yüzden 3 günde bir suladım ve yapraklarına su püskürttüm. Neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum. Böyle görünce çok üzülüyorum.
  ***
  Kökler ve dip kısım çürümüş. Dallarını 15-20cm parçalara ayırıp suda köklendirin. Bu sefer yukarıda anlattığım gibi doğru toprak hazırlayın. Hiç gübre kullanmayın. Sıcak yaz aylarında saksı ve toprak ısınmışken sulamak çok büyük hata. Hiç sulamamak daha iyi olurdu. Şu sayfayı okuyun: Yazın sıcakta sulama peşinden ölen bitkiler

 10. Büşra, Kocaeli dedi ki:

  Mum çiçeğim çok güzel gelişiminin ve her gün uzayan dallarının ardından çiçek açtı. Her şey yolunda fakat her gün uzayan uçları çiçeklerin açmasıyla uzamayı tamamen durdurdu. Normal midir?
  ***
  Evet gayet normal. Uzama durur ve üzerindeki minicik yapraklar büyümesini tamamlar. Hatta daha uç kısımda olan yaprakların da gelişimi durabilir, tırnak kadar durup gelişmezler. Bütün bunlar normaldir.

 11. Mehmet, Ankara dedi ki:

  Ben mum çiçeğimi Ankarada kışın kapalı cam balkonda tutmayı düşünüyorum. -7 derecelere kadar dayanıyorsa kurtarır ama bazı yabancı kaynaklarda 40 F minimum sıcaklık olarak gösteriyor. Ama başka bilgiler de var, birbirini tutmuyor. -7 dereceyi sizden teyit etmek istedim mümkünse.
  ***
  40F derece yaklaşık 4,5C derecedir. Yanlış bilgi. Çok uzun yıllardır mum çiçeği yetiştiriyorum. Son 7 yıldır ise Didim’de sürekli tam açık havada duruyorlar. 2015 ocak ayında -5C derece soğukta üstelik tam açık havada, rüzgarda zarar görmemişti. O günlerde ısının sıfırın üstüne çıkmadığı kesintisiz 3 gün soğuk yaşamıştık. Sonraki yıllarda şimdiye kadar kışları en fazla -2C derece soğuk gördük. Hem benim hem komşularımın bahçeye dikili veya veranda saksılarındaki mum çiçeklerinde hiçbir zarar olmadı. Kışın kapalı camekanlı balkonda olursa -7C derecede zarar görmeyeceği kesindir. Ancak toprağın özelliğine göre ıslak toprakta kökler çürüyebilir. Ayrıca kışın zarar görmemesi için bulunduğu yere yazdan beri yavaş yavaş alışmış olması şart. Alışık değilse sonbahar serinlerinde bile aniden serin ortama çıkarınca köklerden başlayarak çürür. Kök çürümesi hızla dallarda devam ediyor. 40F belki gelişimin mümkün olacağı en düşük derecedir. Zira burada bahçemde öğleden itibaren güneş alan mum çiçeklerimin kışın yeni yaprak gelişimlerde bulunduklarını gördüm. Gerçi kışın burada gece en düşük ısının 7C dereceye ve altına düştüğü günler azdır.

 12. Mehmet, Ankara dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdan beri durduğu bu cam balkonda kışın sulamadan ve sürekli olarak uv özellikli hava nemlendirici kullanarak su ihtiyacını gidermeyi düşünüyorum. Sizce uygun mudur?
  ***
  O tür cihazlar hakkında bilgim yok. Kışın tamamen susuz bırakmayı hiç denemedim. Ama kırık dalların sonbahardan ilkbahara kadar tamamen açıkta kuru bir yerde biraz kurudukları halde ilkbaharda toprağa dikince köklendiklerini ve yaprakların mucize gibi iyileşip dolgunlaştıklarını biliyorum. Kışın sulamazsanız çok soğuk olmayan günlerde dallarını ıslatın. Bu şekilde suyu emeceği kesindir. Bahçemdekiler kışın burada sık ve şiddetli ağır yağan yağmurlara rağmen zarar görmüyor. Dediğim gibi soğukta köklerin çürümesi toprağın özelliğine göre değişir. Gerçi yazın bile çürüme sık görülen bir şeydir. Toprağın dengesi mum çiçeklerinde ciddi titizlikle düşünülüp hazırlanmalıdır. Saksıda nedense bu konuda çok hassas oluyorlar.

 13. Sevinç, Bodrum dedi ki:

  10 yıldır capcanlı, yaz kış balkonda, ideal şartlarda yaşayarak bol çiçek açan mum çiçeğim 1 yıldır çok mutsuz. Yapraklarının rengi açıldı, yumuşadı, bazıları kahverengi kuruyup düşüyor. Bu yıl çiçek açmadı. Haftada-10 günde bir bol suluyorum. Saksısını hiç değiştirip büyütmedim. Plastik saksısı çatlamış. Acaba kökü hava mı aldı? Kurtarmak için neler yapabilirim?
  ***
  Saksının çatlamasıyla ilgisi yok. Dip kısım kökleriyle beraber olduğu gibi çürümüş. Mum çiçeğinde sık görülen bir problemdir. Sağlıklı dallarından 15-20cm uzunluğunda çelikler hazırlayın. Suda bekletin. Birkaç gün veya en geç 10 gün içinde kök salmaya başlarlar. Kökler belirince uzamalarını beklemeden uygun toprakla saksılara dikin. Niçin çürüdüğüne gelince: Ya fazla yaşlılıktandır, ya 10 yıldır aynı saksıda aynı toprakta olmasındandır ya da sulama hatalarınız yüzündendir. Bakınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 14. Sevinç, Bodrum dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Cevabınız çok faydalı oldu. Websiteniz, mükemmel anlatımınız ve hızlı cevap sisteminiz harika!!! Çok güven veriyor. Çiçekseverler için bir nimet!!!
  ***
  Sevinç Hanım motive edici sözleriniz için ben de size çok teşekkür ederim.

 15. Rabia, Kocaeli dedi ki:

  Çok mutlu bol çiçekli bir yaz geçiren bir senelik mum çiçeğimin kökleri o kadar çoğaldı ki artık saksıya bakınca toprak yüzeyine çıktıklarını görebiliyorum. Parmağımı toprak içine sokamayacak kadar sıklaştılar. Saksı değiştirmeli miyim?
  ***
  Aslında acelesi yok ama olabilir. Saksıdan kökleri ve toprağı hiç dağıtmadan çıkarın ve öylece kalıp gibi yeni saksıya toprak ilavesiyle yerleştirin. Hemen sulamayın. birkaç gün geçtikten sonra sulayın.

 16. Esra, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğim çokça yaprak (canlı ve buyuk) veriyor. Boyu dal olarak uzamıyor.
  ***
  Yaz aylarında önce yapraksız olarak hızlı uzayan sürgünler vermesi lazımdı. Bunlar 1 metre kadar uzar ve sonra üzerlerindeki tırnak ucu kadar olan yapraklar gelişmeye büyümeye başlar. Bu özelliği için son derece havadar ortam gerekiyor. Evlerde hava akımlarının yetersiz olduğu yerlerde olmaz. Ve bu tip gür uzamalar olmazsa çiçek de açmaz.

 17. Mehtap, Ankara dedi ki:

  İlk dikildikten sonra sulamayın diyorsunuz. Kargodan gelen dağılmış filizleri saksıya geçirince hemen sulamamalı mıyız? Ben suladım çünkü. Umarım ölmezler. Mutfakta dolap üstünde benim hoyalar. Umarım mutlu olurlar, hem aydınlık hem nemli hem havadar olduğu için oraya konuşlandırdım.
  ***
  İlla şart değil ama toprağın özelliğine göre tedbir açısından öyle tavsiye ediyorum. Ben de öyle yapıyorum. Havanın nemliliğinin önemi yok. En büyük ihtiyaç hava akımları ve çok güçlü ışık.

 18. Evenur, İstanbul dedi ki:

  Evim sabahları öğlene kadar güneş alıyor ve çiçekleri bu yüzden buraya koydum. Sizden öğrendiğim kadarıyla yaza kadar içeride dursa iyi olacak. Sonrasında aynı cepheye bakan cam balkonuma koymak istiyorum. Uygun olur mu?
  ***
  Evet çok iyi olur. Sabah-öğle arası güneşi daha iyidir.

 19. Sema / Antalya dedi ki:

  İki hafta önce iki saksı hoya aldım. Yaprakların’da iğne deliği gibi minik lekeler vardı. Seyreltilmiş elma sirkesi daha sonra arap sabunu seyreltilmiş olarak fısfıs yaptım. Şimdi 2 güne bir kontrol ediyorum yenileri var mı böcek mi hasardan mı diye. Sanki biraz kendini topladı gibiler. Yanlış bir uygulama olmamıştır umarım.
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Arap sabunu bitkilere zarar veriyor. Toprağa giderse öldürüyor. Sirke ise yaprak bitlerinin çoğunluğuna hiçbir etkisi yok. Temiz tutun. Yaprak bitleri olursa ciddi gerçek bir yaprak biti ilacı almalısınız.

 20. Alev C. -Ankara dedi ki:

  4,5 yılda kocaman oldu. Birsürü kök metrelerce uzadı. Saksının değiştirdim çünkü çok küçük geliyordu. Hiç solma olmadı ama yıllardır dolu dolu çiçek açıyordu. İlk defa bu yıl açmadı. Ne yapabilirim? Yapraklar hala çok sağlıklı.
  ***
  Sağlığının tamamen yerinde olduğundan eminseniz herhangi bir problem yok. Daha büyük saksıda bol bol toprak içinde kökler alıştığı gibi sıcak alamamış. Çiçek açmaması bu yüzden. Kökler tekrar saksı içinde fazlaca gelişim gösterince yine çiçek açacaktır.

 21. Vildan, Bilecik dedi ki:

  Mum çiçeğimin büyümesi harika. 3 metreyi buldu. Toplu iğne başı kadar tomurcukları var. 6 aydır hiçbir gelişme yok. Ne yapmam lazım? Güneş görüyor, havalanıyor. Kapalı balkonda.
  ***
  Anlattığınıza göre 6 ay önce tomurcuk uzantısı çıkmış ama hiç gelişmemiş. Sebep muhtemelen köklerin yeterince ısınamamasıdır. Yazın şiddetli sıcak olmayan memleketlerde mum çiçeğini küçük saksıda ve çok fazla havadar toprakta yetiştirmek lazım ki kökler sürekli fazla serinde kalmasın. Büyük saksı ve bol bol toprak yüzünden kökler fazla serinde kalıyor. Ama şimdi hiç rahatsız etmeyin. Çünkü kış aylarında çiçek açmaz.

 22. Tuncay, Ankara dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğim gelişimi iyi. İlk tomurcuk verdi ama tomurcuklar büyümeden dökülüyor. Bardakta kil bilyesinde duruyor.
  ***
  Bu mevsimde normaldir. Ama kil bilyesi ve bardak yanlış.

 23. Tuncay Ankara dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğim gelişimi iyi. İlk tomurcuk verdi ama tomurcuklar büyümeden dökülüyor. Bardakta kil bilyesinde
  duruyor.
  ***
  Bu mevsimde normaldir. Ama kil bilyesi ve bardak yanlış.
  Merhaba doğru olan nedir teşekkür ederim.

 24. Cenk, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğimin gelişimi harika. Normalde sarmaşık şekilde iki uçtan uzardı hep. Şimdi iki farklı uç daha patlattı. Eski uçların boy uzaması 1 aydır durdu. Artık bu yeni uçlar uzuyor. Her şey yolunda mı?
  ***
  En az yarım metre uzadıktan sonra durdularsa çok iyi. Ama yeni sürgünler daima 20-30cm boyda kalıyorlarsa yetiştirdiğiniz yerin şartları pek uygun değildir. Bu durumda asla çiçek açmaz.

 25. Emine, Konya dedi ki:

  Mum çiçeğim iki üç hafta susuz kaldı. Daha üç dört aylık iki üç karış. Ucundaki sürgün küstü. Normal mi ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Mayısa kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.