Mum Çiçeği, Hoya Carnosa

Mum çiçeği en sevilen, en aranan ev süs bitkilerinden biridir. Bakımında en hatalı yol izlenen bitkilerin başında da yine mum çiçeği gelir.

Genel özellikler

Apocynaceae (Zakkumgiller) familyasından Hoya cinsinin H. carnosa türüdür. Epifitik ve succulent özelliklidir. Yaprakları etli, kalın, çok serttir. Üzerinde düzensiz yaldızımsı lekeler, çizgiler olur. Adeta kazıyınca çıkacakmış gibi görünürler. Bu mum çiçeğinin güzel bir özelliğidir. İnce dalları değdiği nemli zeminlere yapışıcı kökler çıkarma eğilimindedir. Bulunduğu yerde hava biraz nemli ise dallarda küçük kök çıkıntıları oluşur. Eğer sık sık ıslanan bir ağaç, bir tahta yüzeye değse kökler uzar ve oraya yapışır. Sonra da dalın ana bitki ile ilişiği kesilse bu sayede mum çiçeğinin o ayrılan dalı hayatına devam edebilir.

Habitat

Tropikal kuşak bitkilerinden olan mum çiçeğinin hem succulent hem bir epifit olması yüksek dağ veya sis ormanı bitkisi olduğunu düşündürüyor. Bu konuda detaylı bilgi bulamadım. Sadece bir iki bilgi kaynağında alçak kesim tropikal orman bitkisi olduğu anlatılmış. Fazla serinde aktif olamaması ve fazla serinde ıslaklığın kökleri çürütmesi mum çiçeğinin yüksek dağ bitkisi olmadığı iddiasını doğruluyor diyebiliriz. Fakat krasula metabolizmasına sahip olduğu kesindir ve bu da genelde yüksek dağ ormanlarının, sis ormanlarının ve çöllerin bitkilerinde görülür.

Kışa dayanıklılık

Kuzeyli yönlerden rüzgar almaması, soğuğun uzun sürmemesi ve kar altında kalmaması şartıyla mum çiçeği kışın -7C derece soğuğa dayanır, hiçbir zarar görmez. Esas sorun soğuk toprağın ıslak olmasıdır. Kökler soğukta ıslak toprakta hastalıklanır ve çürür. En fazla 15C derece serin havaya kadar sorun yok ama daha da serin oluyorsa susuz bırakmak gerekir. Saksıda yetiştirdiğiniz mum çiçeğinizi kışın dışarda bırakıyorsanız sulamayın. Gerçi hastalıklanması biraz da toprağın özelliğine bağlıdır ama yine de her halükarda risk büyük.

Çiçeklenmesi

Mum çiçeğinin çiçekleriBir metreyi geçmiş mum çiçeği mutlaka çiçek açar. Hava sıcaklığı mum çiçeğinin gelişim göstermesine yetecek kadar olduğu sürece yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir. Yılda iki üç defa tekrar tekrar çiçeklenebilir. Çiçeklerinin büyüklükleri yaklaşık olarak sağdaki mini resimdeki kadardır. Çiçekleri salkımlar halinde aşağı sarkar. Mum çiçeğinin çiçekleri güzel kokuludur. Fakat bazı insanlara ağır gelebilir. Koku çok yoğun ve bütün evi fazlasıyla etkisi altına alacak nitelikte aktif bir kokudur. Solan, dökülen çiçeklerin boş kalmış olan mini koçan benzeri saplarına el sürmeyin, koparmayın çünkü haftalar veya aylar sonra yine o saplardan tekrar çiçek açacaktır. Budama yaparken koçanlı dalları kesmemeye dikkat edin.

Mum çiçeği bakımı, yetiştirilmesi

Mum çiçeğinin iki tarz gelişimi var. Birincisi: İki yaprak açar, onlar gelişir, iki daha, böyle devam eder. Arada uzun süre dinlenebilir. Esas gelişimi ise yapraksız incecik dallar uzatmasıdır. Hızla uzarlar (bazen 30cm, bazen 1m, bazen 2 metre kadar uzayabiliyorlar). Daha sonra ince daldaki minicik yapraklar yavaş yavaş büyür. Yani önce dallanır sonra yapraklanır.

Mumçiçeğinin yaprakları ve çiçekleri

Mumçiçeğinin yaprakları ve çiçekleri

En büyük ihtiyacı

Krasula tarzı metabolizma‘ya sahip olduğu için geceleri mutlaka esinti alması lazım. Özellikle de ilkbahar – sonbahar arasında. Yoksa gelişimi durabilir. Sıcak yaz günlerinde gece sıcaklık 20C dolaylarına düşmüyorsa yapraklara su fısfıslayarak serinletin. Güneşi ilkindiden sonra alıyorsa gece karanlığı başladığında yapraklara su fısfıslayarak serinletin. Gece esintileri ve çok sıcak günlerde gece su serpilerek serinletilmesi mum çiçeğinde hayati önem taşır. Yoksa her şeye rağmen çiçek açmayacak, gelişimi de aksayacaktır.

Güneş ihtiyacı

Hem kendisinin hem toprağının günde birkaç saat güneşte ısınması hem gelişimi için hem çiçeklenmesi için önemlidir. Sabahtan öğleye bir saat kalaya kadar ya da ilkindi ezanından sonra akşama kadar günde birkaç saat direkt güneş gerekli. İstanbul ve Ankara için böyle. Eğer öğle vakti civarı güneşi alıyorsa yaz boyunca öğle civarı güneşi filtrelenmelidir. Yazın çok şidddetli sıcak olan yerlerde ise yaz boyunca daha az güneş alabilmeli ki sıcaktan pişmesin yanmasın.

Sulama

Mevsime, iklime ve yetiştirildiği ortama göre sulama tarzı değişir. Her yerde her ortamda tek tip sulama mum çiçeğine uymaz. Devamlı dışarda ya da devamlı esintili olabilen mekanlarda yaz boyunca toprak bir hayli kuruyana kadar ama kupkuru olmayacak kadar beklemelisiniz. Sonra bol bol su dökerek sulamalısınız. Diğer mevsimlerde ise toprak adamakıllı kuruyunca az miktarda su ile sulayın. Pek havadar olamayan mekanlarda ise yaz boyunca toprak adamakıllı kurumaya yaklaştığında sulayın. Diğer mevsimlerde toprak adamakıllı kuruyunca iki üç gün daha bekleyin az miktarda su ile sulayın. Sulamamak gerektiği zamanlar geceleri yapraklara ve dallara su fısfıslarsanız o şekilde de su ihtiyacını karşılayabiliyor. Fakat su fısfısladığınızda ortam esintili de olmalı yoksa mantar hastalıkları oluşur.

Saksıda yetiştirilen mum çiçeğine nasıl toprak lazım?

Yetiştirildiği yere göre iki ayrı toprak karışımı tavsiyesi var. Sizin ortama hangisi uygunsa onu yapmalısınız.

1— Devamlı dışarda tutulan yerlerde: Doğal humuslu gerçek toprağa bir miktar koyun gübresi ya da solucan gübresi karıştırın. Devamlı dışarda tutulan mum çiçeğine en iyi toprak karışımı budur ve kesinlikle eski model basit toprak saksı kullanmalısınız. Ayrıca ne olursa olsun toprağa kimyasal böcek ilacı filan vermemelisiniz.

2— Evde yetiştirilen mum çiçeklerine: Mutlaka tam steril, pastorize edilmiş, ciddi güvenilir marka lifli topraktan bulun. 1/3 oranında ince ponza taşı ile karıştırın mum çiçeğinizi dikin. Ayrıca, evde yetiştirmek için alacağınız mum çiçeği önceden yine steril toprakta yetiştirilmiş olmalı. Ya da köksüz dallar alarak siz kendiniz steril toprakta köklendirin büyütün. Kullanacağınız toprak güvenilir ciddi marka olmalı. Ponza taşını da katmadan önce sıcak su ile iyice yıkayıp kurutmalısınız. Niçin? Aşağıda hastalıkları zararlıları konusunda bunun açıklaması var.

Niçin küçük saksı tavsiye edilir?

Sık sık duymuşsunuzdur mum çiçeğinin kökleri saksıda ıkış tıkış vaziyette sıkı bir yumak oluşturmadıkça çiçek açmaz diyenler var. Kesinlikle yanlış bir bilgidir dikkate almayın. Esas mesele şudur: Köklerin miktarına göre gereğinden fazla büyük saksı gereğinden fazla toprak alır. Mum çiçeğinin kökleri fazla toprağın içinde fazla serinde kalmış olur. Bu da gelişimi yavaşlatabilir bütün mesele budur. Ama hava sıcaklığı bir şekilde köklere ulaşabiliyorsa (ki bu da sıcak iklimde ve fazla gevşek havadar toprakta mümkündür) o zaman hiçbir şey değişmez, gelişim hızlı olur. Ayrıca ısınma bütün bünye ile ilgilidir. Fazlaca dallanmış budaklanmışsa yeterince ısı toplayacaktır, köklerin serinde kalmasının bir sakıncası olmaz. Siz yinede de fazla büyük saksı kullanmayın. Ayrıca ısınma bütün gün devam etmemeli. Gece boyunca 15C derece altına düşmeyen, 20C derece dolaylarında serinlik ve gece esinti mutlaka lazım.

Saksı ve toprak değiştirmeyi üç-dört yılda bir yapın. Kökler fazlaca çoğalmışsa yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Kökler çoğalmamışsa yine aynı boyutta saksıya dikin. Hatta daha küçük saksıya da dikebilirsiniz.

Besin / gübre verme

Yukardaki toprak konusundaki 1. ve 2. maddelere göre şöyle:

1- Doğal toprakta yetiştirilenlere doğal gübre, doğal gübre şerbeti, doğal kompost şerbeti ilkbahardan sonbahara kadar iki ayda bir verebilirsiniz. Kesinlikle suni gübre veya özel bitki besini vermeyin. Özel bitki besininden sadece yapraklara su ile karıştırıp fısfıslayabilirsiniz.

2- Steril toprakta yetiştirilenlere doğal gübre filan vermeyin. Şişelerde satılan Vilmorin, Çiçekcoşturan vb. sıvı bitki besini genel amaçlı olanından ya da orkide besininden ilkbahar – sonbahar arasında sadece ayda bir defa yarı dozda verin.

Her iki durumda da mum çiçeğini yapraktan beslemek çok yarar sağlar. Bulabilirseniz yosundan yapılmış özel bitki besinini suyla karıştırıp yapraklara püskürtün. İki haftada bir defa yeter. Solucan gübresinden kendiniz yapacağınız gübre şerbetini de yapraklara fısfıslayabilirsiniz ancak steril toprakta yetiştiriyorsanız toprağa hiçbir damla gitmemeli buna dikkat edin. Özel bitki besinini de suya çok az karıştırıp yapraklara fısfıslayabilirsiniz.

Mum çiçeği krasula tarzı metabolizmaya sahip olduğundan dolayı yapraktan beslemeyi ya sabah henüz ortalık aydınlanmadan önce ya da gece karanlık ve serinlik iyice çöktüğü saatlerde yapmalısınız. Gündüz boyu stimula kapalı olduğu için işe yaramayacaktır.

Budama

Sağlıklı bir mum çiçeği yılda birkaç tane çok kuvvetli gelişen kök sürgünü çıkarır. Bunların gelişmesine izin verin. Eğer aynı anda çok fazla sayıda çıkıyorsa fazla gördüğünüz birkaçını derhal köreltin.

Yeni sürgünler iyice güçlenip yapraklanmaları tam gerçekleşmedikçe hiçbir budama yapmayın (çünkü gelişimin devam ettiği aşamada budama yapmak kök sistemine zarar verir). Daha sonra istediğiniz gibi budama yapın. Dipten tırnağa sağlığı iyice bozulmuş, fazlaca eskimiş, çok zayıf kalmış dalları tam dipten kesin. Diğer sağlıklı dalları kısaltacaksanız her dalda mutlaka en az 3 çift yaprak kalmalı fazla kısaltmayın, onları dipten kesmeyin.

Yukarda çiçeklenme bölümünde anlattığım gibi, budamalarda kuru gibi görünen çiçek koçancıklarına dikkat edin, hangi dallarda koçancık varsa o dalları kesmeyin ki çiçeklenme potansiyeli azalmasın.

Çoğaltılması

1- » Daldırma ile çoğaltmanın iki usulü var. Her ikisi de mum çiçeğine uygundur.

2- Herhangi bir dal parçası kolayca köklenir. İlkbahar ilk yarısında başlatırsanız kışa kadar bir hayli büyür. 15cm kadar bir dal parçasında sadece iki yaprak bırakın. Toprağa dikin. 6-7cm kısmı toprak altında kalsın. Gündüz güneşle ısınıp gece serin esintilerle nefes alabilmeli. Köklendirme toprağı olarak yarı yarıya perlit karıştırılmış steril bir lifli hazır toprak kullanmalısınız. 1,5 ayda yeterince köklenmiş olur. Genelde filizlenme, yapraklanma da başlamış oluyor. sonra uygun toprak hazırlayıp çok küçük bir saksıya dikin. Gündüz güneşte ısınıp gece serin esintilerle nefes alabilirse çok hızlı büyür. Sonraki bahara kadar mini saksıda tutmalısınız.

Zararlıları, hastalıkları

Her çeşit yaprak bitleri mum çiçeğine dadanabilir. İlk gördüğünüzde yok etmelisiniz. Fazla iseler mutlaka ilaçlamalısınız.

Soğuk havada toprağının ıslak olması kök çürümesine neden olur. 15C dereceden daha soğukta bırakmamaya dikkat edin. mümkün değilse soğukta sulamayın. Soğuk ortamda birkaç ay susuzluğa dayanır korkmayın.

Mum çiçeğinin en tehlikeli zararlısı nematot denen gözle görülemeyen toprak canlılarıdır. İlacı da yok. Kurtarmanın tek çaresi tamamıyla doğal çürüntüler ve sığır gübresi karıştırılmış doğal toprak karışımına dikip çok havadar yerde tutmaktır. Topraktaki mikroorganizma çeşitliliğinin artması nematotları öldürür.

Nematotların zararı maalesef felaket derecede kötü oluyor. Yukarda iki ayrı ortama göre farklı toprak tavsiyelerimi bunu göz önünde bulundurarak verdim. Açık havada tam organik, doğal çürüntülü humuslu toprak kullanmak ve hiçbir kimyasal ilaç bulaştırmamak şartıyla toprakta netamot olmaz. Aynı doğal toprakta evlerde mikroorganizmalar yeterli çeşitlilikte olamazlar ve netamotlar çoğalır, mum çiçeğinin köklerine büyük zarar verirler, bitkiyi kuruturlar.

Yine köklere büyük zarar veren ama yok edilmesi çok basit olan toprak sinekleri larvaları da mum çiçeğinin ciddi zararlılarındandır. Bu yaratıkların aslında ev süs bitkilerine hiç zararı yok. Sadece mum çiçeğinin köklerini yerler. İki çorbakaşığı kadar sigara tütününü akşam bir su bardaği sıcak suya bastırın. Soğumaya bırakın. Sabaha kadar bekletin. Sabahleyin amerikan bezinde süzün. Fısfıs şişesine doldurun. Mum çiçeğinizin ve diğer bitkilerinizin toprak yüzeyine fısfıslayın. Sabah bir defa, akşam bir defa.. Sinekler kesin olarak yok olana kadar devam edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | | |


'Mum Çiçeği, Hoya Carnosa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. VişneAğacı dedi ki:

  Bizim de bundan var. Galiba bizim evdeki çiçeklerle sizin evdekilerin bir çoğu aynı. Açınca kokusu evi geçip tüm apartmanı sarıyor hatta kıyafetleri bile kokutuyor. Aynı parfüm gibi. Kokusundan başka bir güzelliği de var, kız çocukları için: Küpe gibi takmak. Açınca bir çift alır, illa ki kulağıma takarım. Bizimki her sene açmıyor ama.

 2. Emel, Aydın dedi ki:

  Mum çiçeğinin kışın dışarda kalmasında bir sorun olur mu? Aydın’da kışın çok fazla soğuk olmuyor. Mum çiçeğini şu anda ayarladığım yer balkonumun gölge ve havadar bir yeri. Daha önceki evimizde hep içeride duruyordu. Bu çiçeği mutlaka gene yetiştirmek istiyorum. Açtığı zaman kokusuna ve çiçeğinden akan balına dayanmak mümkün değil.
  ***
  Kışın dışarda kalırsa Aydında bir şey olmaz. Yalnız soğukta ıslak toprakta kök çürümesi olabiliyor. Buna dikkat edin.

 3. Tülay dedi ki:

  Bu güzel kokulu şirin çiçeğin bana zararı olduğu için iki yıl önce yerini değiştirdim. Daha sonra Erzurum, Isparta derken ilgilenmedim. Bu yaz geldiğimde benim nazlı kibar tamamen kurumuş. Köküne baktım çürümüş, su falan fayda etmedi. Kestim dallarıda kurumuş ama her nasıl ise bir tek yaprak dibinden çıkmış. Bir o var bir de ben budadıktan sonra bir tek yaprak tuttu o var. Yani bu 3 metre kadar uzamış olan nazlı kibar kurudu şimdi iki kök küçük yaprak var. Onlar tutar inşallah. Ama başta yazdığım gibi bana zararı çiçekleri açtığı zaman. Odayı kaplayan koku güzel güzel ama astımlılar için malesef iyi gelmiyor ki arka arkaya hapşurtmaya başlıyorum. Çiçekleri her sene açıyordu. Süper kokusu var. Yerini beyendiyse değiştirmeyin. Ve sanırım ilgilenmeyince küsüyor ve kurumaya başlıyor. Bir şey daha ekleyeyim bizim buralarda bu çiçeğe gelin mumu derler. Neden böyle demişler bilmiyorum.

 4. Emel dedi ki:

  Mum çiçeği dallarımdan dört tanesinden şu anda bir tanesi yanından patladı. Diğer üçü ne patladı ne de çürüdü. Yaprakları gene yemyeşil. İnşallah onlar da tutar da mum çiçeği olan bir balkonum olur. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim mum çiçeği sevdamı hayata geçirdiniz. Acaba ötekilerin tutmasını hızlandırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Diğerleri de tutmuştur merak etmeyin. Bu bitki bazen bir süre büyümez, normaldir. Bir şey yapmanız gerekmez.

 5. Arzuca dedi ki:

  Mum çiçeği tohumu arıyorum yardım olabilecek var mı? Balkonumda yeni bahçe oluşturmaya başladım. Aklıma gelen çiçekleri arıyorum. Tavsiyeler çok kıymetli benim için.
  ***
  Mum çiçeği tohumla değil daldan koparıp dikmeyle kolayca çoğaltılabilir. Hem çabuk büyümez. Siz balkon çiçeklendirilmesi için kullanılacak mevsimlik türlerle mum çiçeğini aynı özellikte sanıyorsunuz galiba.

 6. Ahmet Güner dedi ki:

  Bizim ev kuzeye bakıyor ve 3 senedir balkonda aynı yerde. Her yaz artarak açmaya devam ediyor. Çok fazla sulamıyoruz. Şu an çiçek mükemmel oldu. Balkonumuz camekan olduğu için kışın soğuğu çok fazla almıyor. Çiçeklere pek ilgim yoktur ama bu çiçek gerçekten hayran bırakıyor beni kendisine. Çiçek seven herkes evinde bu çiçeği beslemeli.

 7. Kamil T. K. dedi ki:

  Dünürümüzün hediyesi olarak evimize geldi. 2-3 kere fazla büyük olmayan salkım halinde çicek açtı. Kokusu çok güzel. Ancak bazı ahbablarımız balkonda bu çiceği gördükten sonra mum çiceğinin uğursuz bir çicek olduğunu söylediler. Ne derece doğru bilemiyorum. Bu konuda duyduğunuz bir söylenti, bir rivayet var mı? Bildiğiniz veya duyduğunuz bir bilgi varsa bizimle paylaşır mısınız? Yoksa mum çiceğime yazık olacak.
  ***
  Kesinlikle çok çirkin bir hurafedir. Hiçbir bitki, hiçbir hayvan uğursuz değildir. Böyle şeylere inananlar ve bu batıl inancı yayanların kendileri uğursuzdur.

 8. Betül dedi ki:

  Evimdeki mum çiçeğinden iki tane uzun çubuk yukarı doğru havalandı. Yukarıdaki bilgilere bakılırsa bunlar yapraklanacak. Ancak şöyle bir sorun var: Bu çubuklar belirli aralıklarla yön değiştiriyor. İlk başta ailemden birileri çiçeği çevirdi sandım. Ama sonra farkına vardım ki çiçekten çıkan çubuklar kendi kendine dönüyor. Çok ilginç değil mi? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.
  ***
  Bunlar büyüme aşamasında ışığa doğru hassas olup ikide birde yön değiştirebiliyor. Mesela sabahtan akşama kadar güneşi izleyebilir.

 9. Kardelen dedi ki:

  Siteniz bir harika. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Benim de var mum çiçeği. Balkonda güneş çok güzel alıyor. Ben de yaz kış almıyorum balkonda duruyor. Ama yapraklarının arkasında beyaz pamuk pamuk basralar var. Ziratçdan iki sefer ilaç aldım yapraklarına püskürttürdüm. Biraz daha var. Ne yapabilirim baya da büyük tomurcuk yaptı ama açmadı. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Balkonunuzu haftada bir defa domestos gibi hijyen sağlayan çamaşır suyu karıştırılmış su ile temizleyin. Ziraatçıdan aldığınız ilaç uygun olmayabilir veya yanlış kullanıyorsunuzdur. Ya da balkonda kıyıda köşede o böceklerin yumurtaları bulunuyor olabilir. Temizliğe ve ilaç kullanmaya düzenli devam edin zamanla kurtulursunuz. Pamuklu kulak temizleme çubuğunu ilaçlayıp veya kolonya ya da alkoe banıp görebildiğiniz beyaz parazitleri tek tek yok edin.

 10. Hale dedi ki:

  Benim 3 yıllık mum çiçeğim var güneş de görüyor ışık da alıyor. Kapalı camekanlı balkonda tutuyorum. Fakat kesinllikle hiç çiçek açmadı. Beni aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  En az bir metre kadar büyüyüp serpilmiş olanların çiçek açtığını çok defalar görmüşümdür. Güdük kalan, uzayıp gitmeyen mum çiçeklerinin çiçek açtığını hiç görmedim. Sizinki eğer yeterince uzun değilse çiçek açmaması normal.

 11. Zehra dedi ki:

  Mum çiçeğimin yapraklarında beyaz benekler oluştu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklarının üst taraflarında sanki kazıyınca çıkacakmış gibi görünen benekler, çizgiler, şekilsiz beyazımsı renkler olması bu bitkinin özelliğidir ve güzelliğidir.

 12. Dilek Car dedi ki:

  Sizin yorumlarınıza bayıldım çok güzel bilgilendiriyorsunuz. Bizim mum çiçeğimiz balkonda duruyor. Bayağı da büyük, balkonumuzu sarmış durumda. Ama ne yazıkki yeni açan yapraklarında çok fazla sarı küçük böcekler var. Bir türlü kurtulamıyoruz onlardan. Ölecek diye çok korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Süs bitkileri için kullanılan bitki biti ilacından alıp kullanmalısınız. Başka çaresi yok sanıyorum.

 13. Birgül Güvendir dedi ki:

  İki yıllık bir mum çiçeğim var; yapraktan aldım ve şu an 4-5m kadar oldu. Sürekli doluyorum. Çok uzadı ve hala da uzamaya devam ediyor. Bu ikinci yazı ve üzerinde 15e yakın tomurcuğu var maaşallah. İlki açalı bir hafta kadar oluyor. Açtıktan üç gün sonra o güzelim mumsu çiçekleri siyahlanmaya başlamıştı. Bugün de o salkımdaki bütün çiçeklerini tamamen döktü çok üzüldüm. Yerini hiç değiştirmedim. İlk ektiğim günkü yerinde duruyor. Sulama alışkanlığını da değiştirmedim. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bu arada çiçek zerre kadar kokmadı. Diğer tomurcuklar da açmak üzere. Onlarda dökülür mü? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu arada hiç dokunmadım ama herkes hayran kaldı. Arada ben görmeden bırı dokunmuş olabilir belki. Etkisi olabili mi bilmiyorum.
  ***
  Mutlaka gece serin esinti alabilmeli. Bu çok önemli.

 14. Aynur Düğmeci dedi ki:

  Benim mum çiçegim 29 yaşında. Önceleri çiçekleri çok fazla açardı. Son on seneye yakın ucundan bir tane açıyor. Çiçek gayet saglıklı görünüyor. Neden bir tane açıyor merak ediyorum.
  ***
  Gençleştirme budamaları yapmalısınız. En yaşlı dalları yaz başına doğru dipten kesin. Yeni ve sağlıklı dallar daha başarılı çiçek açar. Gençleştirme budamalarını her yıl değil, sadece gerektiği zaman yapın.

 15. Zehra dedi ki:

  Mum çiçeğimin toprağını değiştirdim. Deyişim sırasında dört adet yaprağı koptu. Ben de bardak içinde suya koydum, atmaya kıyamadım. Bir aydır suda kaldı. Bir baktım ki yapraklar kök vermiş. Onları da diğer mum çiçeğimin yanına diktim.
  ****
  Suda bekletmeye gerek yok toprakta da kolayca kökleniyor. Ama filizlenmeleri çok zor. Mum çiçeğini yapraktan çoğaltmak pek mümkün değil. Zor.

 16. Sevil dedi ki:

  6 senelik mum çiçeğim var. Son 4 yıldır çok güzel büyüdü ve sürekli çiçek açtı. Yalnız bu yıl yapraklarını kurutup dökülmeye başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çiçekleri de tomurcukken kuruyup dökülüyor. Ne olur yardımcı olun o çiçek bana annemin hatırası.
  ***
  Büyük bir ihtimalle kökten çürüme olmuştur. Sağlam dallarından kesip temiz toprağa dikeceksiniz. Kökler çürüdüyse başka çare yok. Annenizin hatırasını ancak böyle kurtarabilirsiniz. Mum çiçeği fazla sulamaya gelmez fazla uzun süre suzuz bırakıp birden bol sulamaya geçiş yapmak da sakıncalı. Çok da havadar ve esintili yerde tutmalısınız, cilasız toprak saksı kullanmalısınız. Havadar olan iyi süzdüren humuslu bahçe toprağı ile ponza taşı karışımı bir toprak iyi olur.

 17. Emel Danışman dedi ki:

  Bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalandım, ancak bir ufak sorum var. Ben yıllar sonra bir arkadaşımda karşılaştığım mum çiçeğinden 1 ay kadar önce bir dal aldım. Dal biraz fazla uzunmuş, sonradan kesince fark ettik. Üzerinde 3 adet açılmamış (çiçeklenmemiş, dut kurusu gibi) çiçek vardı. 1 hafta suda bekletip küçük bir saksıya diktim. Camın önünde sabah güneşi alıyor. Önce 1-2 yaprak pörsüdü, çok korktum ama sonra 1. çiçek açmaya başladı. Tam tuttu derken, 2. çiçek açmadan küçücük pembe çiçekler varken hepsini 1 saatte döktü. Annem (ziraat mühendisi) su yetişmemiştir ona kökü daha az olduğu için, daha küçük dal alman lazımdı dedi, moralim bozuldu. Ama pörsüyen yapraklar canlandı bu arada. İlk açan çiçek de duruyor. Bir de en uçta daha açmamış çiçek var (o da dut kurusu gibi). Bir de en ucu bitkinin kuru gibi. Hiç dokunmuyorum ama başka yerden uzar mı acaba? Bir de yanlış yaptığım bir şey var mı? Az su veriyorum. Terracota saksıya diktim ki o da fazla su verirsem emiyor. Yaprak koparmıyorum. Herşey diktiğim gibi duruyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Çiçeklerinin dökülmesini hiç önemsemeyin. Şimdi önemli olan şey köklenmesi ve yapraklanmasıdır. Bunun için orta nemli toprakta bulunmalı, toprak tamamen kurumadan sulanmamalıdır. Toprakta sağlıklı köklenmesi için biraz susuzluk çekmesi gerekiyor. Daima fazla ıslak toprak filizlenmeyi sağlasa da köklenmeyi bir hayli geciktirir. Çiçek açtığı dut kurusuna benzettiğiniz sap, çiçeklerini döktükten çok sonra tekrar çiçeklenir, onun için bunlar koparılmamalıdır. Yeni filizler genelde yaprak diplerinden çıkar. ilkin kıskaç biçiminde bordo rengi çift mini yaprak halindedir. Yer ve hava şartı değişikliklerinde bunların gelişimi durur sonra canı ne zaman isterse o zaman gelişimine devam eder. Bazen bunlar dökülür işte o kötü. Mum çiçeği fazla ilgiyi fazla kontrollü bakımı sevmez bundan nefret eder dikkatli olun. Dengesiz sulama önemlidir. Arada sırada unutacaksınız ama asla günlerce haftalarca ıslak toprakta bulunmamalı. Bunun gibi aşırı susuz kalması da zararlıdır, kupkuru toprakta bir günden fazla bekletilmemeli.
  Not: Ziraat mühendisleri her şeyi bilemezler. Mum çiçeği başkadır her bitkiye benzemez tecrübe gerektirir. :)

 18. Harun Yılmaz dedi ki:

  Ben mum çiçeği almak istiyorum. Trabzon’da ikamet ediyorum. Nerden alabilirim? Uzun yola dayanabilir mi?
  ***
  Geçen hafta Eminönü çiçek pazarında birkaç ayrı satıcıda gördüm. İstanbula gelip giden akrabalarınız tanıdıklarınız varsa onlara rica edin size bir tane alıp getirsinler. Uzun yola dayanır ama yolda başına neler gelir bunu düşünmek lazım.

 19. Halil dedi ki:

  Ben de mum çiçeğini çok seviyorum yalnız 6 senedir çiçek açmıyor. Yeri de çok güzel. Bir ilacı var mı çiçek açtırmak için? 18 sene önceleri bir mum çiçeğim vardı çok güzel açardı. Yerini değiştirmiştik çiçek soldu gitti. Bu mum çiçeğine çiçek açtırmam için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yazımda dediğim gibi bir metreden fazla uzamışsa ve gür büyüyorsa çiçek açıyor. Buna rağmen çiçek açmıyorsa, yerinin hiç güneş almaması sebep olabilir.

 20. Buket dedi ki:

  Ben de bu çiçekten satın almak istiyorum ama bizim buradaki çiçekçilerden bulamıyorum. Rahmetli halamda vardı adını bile bilmiyordum ama çok seviyordum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Evet, çiçekçilerde bulamazsınız ama Bauhaus, Koçtaş, çeşitli yapı marketler gibi büyük yerlerde bulabilirsiniz. Zaman zaman eminönü çiçek pazarında satılıyor birkaç hafta önce görmüştüm.

 21. Emel Danışman dedi ki:

  Tekrar merhaba. :) İki küçük yaprağım var artık. Paylaşmak ve tekrar size teşekkür etmek istedim. Dediğiniz gibi çok az sulayarak elde ettim ben bu iki yaprağı. :)

 22. Hayriye Koçer dedi ki:

  Benim 15 senelik mum çiçeğim var daha önce balkondaydı. Sonra içeri aldım, yerini çon beğendi, 5-6 metre uzadı, sarmaşık gibi evi sardı. Büyümesi gelişimi çok iyi kendi ve yaprakları sağlıklı ama hiç çiçek açmadı. Mısır çarşısından çiçek coşturan diye besin aldım kullanmamın zararı olur mu? Çiçek açmadığı için çok üzülüyorum ne önerirsiniz çiçek açması için?
  ***
  5 – 6 metre uzaması bu yıl olduysa gelecek yaz çiçek açacaktır. Gerçi bu yıl da açabilirdi ama galiba güneş alan bir yerde değil. Hiç güneş almayan bitkiler iyi yapraklansa bile çiçek açamazlar. Bitki besini ayda bir verin.

 23. Feyyaz K. dedi ki:

  İki gün önce Ankara Bauhaus’tan (kapalı bölümden) satın aldığım mum çiçeğini otobüs ile getirttim. Sizin mum çiçeği ile ilgili başlık yazınızı dikkatlice okudum, okuduğum en yararlı bilgi sizindi. Anlaşılır ve yapılması gereken bilgileri yazmışsınız onun için teşekkür ederim. Benim şimdilik sorunum bu çiçeğin yer değiştirmesinden dolayı zarara uğramaması için ne yapabilirim? Küçük bir saksıda 3 köklü ve kökleri yüzeye çıkmış. Şimdilik oda içerisinde gölge bir köşe yerde bir kaç gün bırakıp daha sonra tarifinize uygun güneşli yerde büyümesini sağlamayı düşünüyorum. Saksıya ip yerine tel ile yuvarlatılmış halinde, bunu telden zarar görmeden nasıl ayıklayıp duvar kenarından yükselmesini sağlıyabilirim (çok kıvrımlı)? Yer değiştirmesinden dolayı zarar görmemesi için öneriniz olabilir mi? Bulunduğu toprak çürümüş kök’e torfa benziyor, daha doğrusu gördüğüm kendi kökleri de olabilir. Sulamasını yaptım, yapraklarına su püskürtürsem yararı olur mu? Bölgemiz hem sıcak hem de bazen yüksek nemli oluyor. Önerileriniz olursa mutlu olurum. Çiçeği tedarik için çok uğraştım.
  ***
  Bekletmeyin hemen en uygun bir yere koyun. Gece esintileri çok önemli. Sıcak günlerde geceleri esinti almasını sağlayarak serinlemesi amacıyla üstüne su fısfıslayın. Tel çemberleri bence de saçma ve gereksiz. Ama eğer tel çevresinde kıvrım kıvrım olmuşsa bunu düzeltemezsiniz. Zaten mum çiçeğinin özelliği yeni sürgünler çıkarıp uzaması, yani o çembere hiç dokunmasanız da olur. Toprağı nasıl bir şeyse şimdilik kalabilir. En azından sterildir. İlkbaharda gerek görürseniz değiştirirsiniz. Kökler fazla dışarda ise üstünü çay posası ile örtseniz iyi olur.

 24. Emine dedi ki:

  Benim de mum çiçeğim var 2 senedir bakıyorum. Bu yıl sürgün verdi. Bu sürgünleri bir çubuğa falan sardırmak gerekiyor mu?
  ***
  Yeni çıkan, uzamakta olan sürgünler sarılacağı bir çubuk bulurlarsa kendiliğinden sarılırlar çubuğun etrafında döne döne uzarlar. Yoksa dik duramazlar yana yatar veya aşağı sarkarlar.

 25. Emel Danışman dedi ki:

  Benim artık bir sürü yeni yaprağım var ama bir de sorunum var sanki.:) Bugün farkettim, arada parmağımla toprağı havalandırıyordum ki yüzeye doğru uzamış bir sürü kök olduğunu gördüm. Bu normal midir acaba yeni sürgün mü geliyor? Ama bir sürü yerden beyaz taze kök bu bahsettiğim olay.
  ***
  Hiçbir sorun yok. Bolca kökleniyor hem yapraklanmış olması çok sağlıklı bir gelişim içinde olduğunu ve toprağının ve ortamının çok uygun olduğunu gösterir. Toprak altındaki kısmından sürgün verebilir mi, olabilir de olmayabilir de.. Ama gelecek yıl çok daha hızlı büyüyecektir bu kesin görünüyor. Şimdi siz bana ne tür toprak kullandığınızı, mum çiçeğinizin ne derecede güneş aldığını vesaire yazarsanız bu tecrübeler benim için önemli. Yazarsanız çok memnun olurum. Sabah güneşi alıyor demiştiniz. Güneş direkt mi geliyor tül arkasından mı? Tam pencere önünde mi bulunuyor yoksa daha uzakta mı? Bir de sabah güneşi saat kaçta gelmeye başlıyor kaça kadar sürüyor? Mesela bizim salona sabah güneşi karşıdaki bina yüzünden iki saat kadar gecikmeli olarak gelir, pencere tam doğuya değil hafifçe güneydoğuya doğru baktığı için neredeyse tam öğleye kadar güneş gelmesi devam eder.

 26. Emel Danışman dedi ki:

  İnanamazsınız ama bizim salon kuzeye bakıyor. :) Sabah 9.30-11.30 arası direkt güneş alıyor ama gözünüze pasparlak direkt güneş girmiyor, yalayıp geçiyor pencereyi. Saksım pimapenli ısıcam önünde köşede duruyor. Bir de durduğu yer köşe perdesi içinde cam önünde. Mesela sabah perdeleri açıyorum hafif nemli, havasız bir ortam oluyor. Ben dalı arkadaşımdan almıştım, biraz uzun almışım biliyorsunuz. Şimdi çıkan yapraklar hep aşağıdan çıkıyor. 4 yeni yaprak bir de ikili yaprak ve içinden çıkan yeni sürgünüm var. Toprak normal Koçtaş torfu toprağı ancak bence naçizane tespitim en önemli şey terracota saksım. Çünkü bu saksı tipi (siz çok iyi biliyorsunuzdur, biz amatörler için yazıyorum) suyu emiyor. 3. gün o kötü torfu toprak tamamen kurutmuş oluyor. Bence kökler sizin bana dediğiniz gibi böyle çok güçlendi, toprak hiç ıslak kalmadı. Bir de mum çiçeğinin üzerine pembe kurdeleyle nazar boncuğu bağladım, onun da çok etkisi vardır diye düşünüyorum. :) Başka sorularınız olursa hemen cevaplarım. Çok ama çok teşekkür ederim bütün cevaplarınız için. İsterseniz resim de gönderirim size yardımcı olacaksa.
  ***
  İki saat güneş alabildiğine göre pencereniz direkt kuzeye değil kuzeydoğuya doğru bakıyor olmalı. Anlaşılan torflu karışım mükemmel hazırlanmış köklere bolca hava gidiyor. Bir de saksı sayesinde üç gün içinde kuruyorsa işte bu çok iyi. Toprak ne kadar çabuk kurursa o kadar sık sulama gerektirir, bu da o kadar sıklıkta köklerin taze hava ve en önemlisi oksijen alması demektir. Su süzülüp giderken onu taze hava takip eder. Sıkışık ve ağır topraklarda köklenme az oluyor, bu da bitkinin gelişmesini kötü etkiliyor. Kurdelenin pembe olması, bitkiye kırmızının tonlarında ışık yansıtması, gelen güneşle birlikte gerçekten çok işe yarayabilir. Yıllar önce benden küçük bir parça mum çiçeği alanlar o yıl iyi bir gelişim kaydetmişti, sonraki yıl bize geldiklerinde sevinçle çiçek açtığını söylemişlerdi. Nasıl bir ortamda bulundurduklarını bir türlü öğrenemedim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gelecek yıl inşallah çiçek açarsa o zaman daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraf isteyeceğim. :)

 27. Emine dedi ki:

  Bu geceden itibaren benim de evimde mum çiçeği yetişecek inş. Görümcemin evinden aşırdığım birkaç yaprakları çillendirip diktim. Görümcemdeki 2 – 3 mt civarında ama onda daha hiç çiçek görmedim. Salonda ve tam cam önü çok iyi güneş alır sağlıklı gözüküyür. Benimki de oyle mi devam eder? Başka bir yazıda da hiç açmadan büyüyen çiçekten dikilnce 7 sene açmazmış oyle yazıyordu inş. doğru değildir. Mutfak camımın dışına koydum: İkindi güneşi alıyor ve havadar. İyi midir yoksa salonuma mı alayım? Evim çok güzel güneş alıyor. Acil cevaplarsanız sevinirim. Ona göre önlem alayım. Dua edin benim çiçeğim de çok güzel büyüyüp çiçeklesin. Allahım ne güzel yaratmış aşık olmamak elde değil.
  ***
  Sadece yaprak mı? Ben de denedim yapraklar suda veya toprakta köklenebiliyor ama filizlenmiyorlar. Yapraklı dalından almalısınız bunların filizlenmeleri garantidir. İki veya üç yapraklı olmalı. Suda bekletmeye gerek yok doğrudan toprağa dikmek lazım. Duyduğunuz bilgiler doğru değil. Çiçek açmamasının sebepleri genelde güneş almamasıdır. İkindiden itibaren güneş alıyorsa yeri iyidir orada kalması daha iyi olur.

 28. Hayriye Koçer dedi ki:

  Senelerdir açmayan mum çiçeğimde bu akşam 3 tane kahverengi tomurcuk gördüm ve çok sevindim. Bu aşamada suyunu nasıl vermeliyim ve ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer toprağı tamamen kurudukça suluyorsanız şimdi toprak yarıya yakın kuruduğu zaman sulayın. Yoksa bildiğiniz gibi devam edin. Şimdi daya iyi havalandırmalısınız, esinti alabilmeli ama sakın yerini değiştirmeyin. Çiçekler solunca geri kalan kısmı koparmayın elinizi sürmeyin aynı yerden gelecek yaz tekrar çiçek açar. Ayrıca bu çiçekli dalı sonradan budamayın kesmeyin.

 29. Hayriye Koçer dedi ki:

  Benim açmayan mum çiçeğim bu yıl açmaya başlamıştı. Sizinle paylaştım. Ancak 3 tane tomurcuk çiçeğe dönüştü ve çok güzel açtı. Ama tomurcukta olan diğerleri çiçek açmadan dalında kurudu ve açamadılar. Neden böyle oldu acaba? İlk açtığından mı benim hatamdan mı bunu anlayamadım. Yardımınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.
  ****
  Tomurcukları belirdikten sonra yer değiştirmişseniz sebep bu olabilir. Neler yaptığınızı bilmediğim için bir şey diyemiyorum. belki soğuk su ile sulamışsınızdır. belki sulama sıklığını fazlaca arttırmışsınızdır. Belki bitkinin bünyesi fazlaca güçsüz kalmıştır. Ayrıca geceleri yeri sıcak ve esintisiz oluyorsa bunun da çiçek dökülmesinde etkisi oluyor.

 30. Şengul dedi ki:

  mum çiçeğimin açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Günde en az 3 saat güneş, hafif serin gece, sıcak gündüz ve gün boyu çok iyi havadar ortam, özellikle geceleri. Yukardaki yazımı dikkatle okuyun gerekenleri sağlayın.

 31. Doğa Dostu dedi ki:

  Benim senelerdir mum cicegim var. Bu sene bahardan beri simdiye kadar dört bes kere actı. Çok güzel kokuyor. Oturma odasındalar, camin önünde. Fakat kokusu cok ağır; zararli olup olmadigini bilmek istiyorum.
  ***
  Sağlığa herhangi bir zararı yok ama bence de ağır bir koku. Güzel bir koku olsa bile ağır olduğu için herkes sevmez. Bu açıdan, bazı insanlara sıkıntı verir, sinir bozar. Bu ise psikolojik bir zarar değil mi sonuçta? :) Ayrıca astımı olanlara belki zarar verebilir.

 32. Arif Özçetin dedi ki:

  İzmir’de bu çiçeği her yerde aramama rağmen ulaşabilmiş değilim. Çoğu yerden aldığım cevap “bulunmaz o modası geçmiş çiçek” oluyor. Fakat bu çiçeği edinip yaşatmak hem beni çok mutlu edecek. Bu çiçeği izmirde bulabileceğim bir yerle ilgili bir bilginiz varsa ya da bana gönderebilme ihtimaliniz varsa bu beni gerçekten çok mutlu edecek. Şimdiden ilginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
  ***
  Arif Bey, istanbul’da bütün ilkbahar ve yaz aylarında eminönü çiçek pazarında modası geçti sandığımız mum çiçeği ve ıtır bitkilerinin satıldığını gördüm. Ayrıca Bauhaus’ta satıldığını gördüm. Koçtaş’ta mum çiçeği görmedim ama modası geçmiş bazı ev çiçeklerinden örneğin kurdele çiçeğinden gördüm. Siz eğer izmir’de bauhaus ve koçtaş gibi yerler varsa oralara arada sırada uğrayın birkaç ay içinde mutlaka bulabilirsiniz. Öyle yerlere zaman zaman parti parti bitkiler gelir. Ne zaman ne gelecek belli değil. Onun için arada bir gidip kontrol etmekte yarar var.

 33. Ferzan dedi ki:

  Şu an Maltepe – İstanbul Koçtaş Mum Çiçeği satılıyor, çok az sayıda kaldıgını gördüm ilgilenenlerin bilgisine.

 34. Aysun dedi ki:

  Ben de iki ayrı mum çiçeği ektim, ikisi de tuttu fakat bir tanesinin hem yaprakları hem de dalları o kadar küçük ve ince ki minyatür gibi; küçük olan 3 ayrı dal olarak uzadı ve her birinin ucunda şu anda tomurcuklar var. Çok şaşırdım fakat resmen çiçek açıyor. Dalların çiçekleri taşıma şansı olduğunu sanmıyorum çünkü çok inceler. Bu durumda ne yapmalıyım? Nasıl güçlendirmeliyim yada öyle olması bir sorun teşkil etmez mi? Ayrıca yazın açıyor demişsiniz şimdiden niye tomurcuklandı anlamadım. Farklı bir cins olabilirmi?
  ***
  Farklı bir cins olabilir mi deye soruyorsanız bitkiniz hakkında emin değilsiniz demektir. Mum çiçeğine çok benzeyen iki bitki ruj çiçeği ve madagaskar yaseminidir. ruj çiçeğinin yapraklarını çoğu kişi karıştırır mumçiçeği der. bu tür yılın herhangi zamanlarında çiçek açabiliyor.

 35. Rabia Aktas dedi ki:

  Bizim mum çiçeğimiz de yaklasık olarak on senelik. Sadece iki sefer çiçek actı ve son zamanlarda yaprakları sararak dökülmeye, dalları da kurumaya başladı. Ne yapabiliriz?
  ***
  Her üç senede bir toprağını değiştirmeniz gerekiyordu. Şimdi sulamayı bırakın muhtemelen kökler çürümüştür. Sağlam dallarından kurtarabildiklerinizi temiz ve nemli bir toprağa dikin, toprak fazlaca kurumadıkça sulamayın, ilkbahara kadar çok serin bir yerde bekletin. İlkbaharda açık havada güneşin ısıtabildiği bir yerde bulundurursanız kolayca köklenirler.

 36. İsimsiz dedi ki:

  Upuzun mum çiçeği edindim. baya gür ama sanki hasta. yapraklarında beyaz pamuklar oluşmuş. ne yapabilirim? tavandan asmayı iple de uzatmayı düşünüyorum. iyi olur mu? ne yapababilirim?
  ***
  Pamuk gibi şeyleri kolonyalı veya alkollü pamuk ile silip temizleyin zamanla tükenirler. Tavandan asmayı tavsiye etmem, bu şekilde insanlar unutuyor sulamıyor veya toprak kurumuş mu anlayamadıkları için gerekmediği halde bolca suluyorlar bitki kuruyup gidiyor.

 37. Ayşe Ç. -Ankara dedi ki:

  Bizim evde ne kadar güzel bir mum çiçeği vardı. Yakl. 1,5 m boyunda. Bu çiçek güney gören bir pencerenin önünde çok mutlu yaşıyordu. İki haftadır ne oldu anlamıyorum bu zavallıcığın bütün yaprakları sarardı. Ne olmuş olabilir ne yapmalıyız?
  üstteki yorumda max 3 yıl saksı süresi dediğiniz için başka birşey olabilir mi diye merak ettim.
  ***
  Yaprakları aynı zamanda yumuşamışsa kökler çürümüştür. Sağlam dallarından kesip alın, iyice elenmiş sadece iri parçaları kalmış toprağa dikin, güneş alabileceği bir yerde tutun. toprak kurumadıkça sulamayın. Güneşin ısıttığı toprakta köklenme ve filizlenme çabuk oluyor.
  Yapraklar yumuşamadan sararmışlarsa kök kısmını kontol edin. Mesela dalı tırnağınızla kazımaya çalışın. Açık yeşil ve sert ise kök çürümesi olmamıştır. Sadece toprağını değiştirmek gerekiyor. Dinlendirilmemiş tortusu giderilmemiş musluk suları ile sulayınca bir iki yıl içinde toprak pH derecesi fazla yükseliyor böyle sonuçlar görülüyor. Bitki topraktan demir alamıyor yaprak sağlığı elden gidiyor. Sulama suyuna dikkat ederseniz pH yükselmesi bu kadar çabuk olmaz.

 38. Nesrin, İstanbul dedi ki:

  Mum cicegi almak istiyorum. Anadolu yakasında satan yerin adresini verir misiniz?
  ***
  Aslında her yerde satılır ama her zaman değil. Son birkaç yılda böyle olduğunu iyice anladım. Anadolu yakasında Bauhaus var, büyük carfoursa alışveriş merkezinin yanında. Kuruçeşme’de miydi yerini hatırlayamıyorum. Her neyse, Bauhaus, Koçtaş gibi yerlere arada bir gidin. Bir gidişinizde mutlaka bulursunuz. Ayda bir böyle yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 39. Emine, İstanbul dedi ki:

  Mum çiçeğim iki metreyi geçti. Evde ip gerdim o şekilde yürütüyorum. Ben bu çiçeği ocak ayında başka birinden aldım getirdim. Evimde kansolumun üstünde ikindi güneşi alacak şekilde kuvette. Komple yıkadım. Yapraklarında beyaz pamuklar var heralde bit. Yıkamadan sonra azaldı kesin çözüm ilaç mı? Çiçek açtığını görmeyi çok istiyorum daha iyi ne şekilde bakabılırim? Budamalı mıyım?
  ***
  Pamuk gibi bitleri ve onların dallarda oluşturduğu kahverengi kabarcukları tek tek silip yok ederseniz zamanla kurtulursunuz bir daha ortaya çıkmazlar. Mum çiçeği budanmayı hiç sevmez. Bu bitkinin daha iyi bakımı ise ihmal etmektir, arada sırada bir iki hafta tamamen unutmaktır. Fazla ilgiden rahatsız olup küsebilir, aylarca hatta bir sene hiçbir gelişim göstermeyebilir. Bulunduğu yerde hava nemliliği yüksek ise toprağının kurumasını sever. Yalnız toprak iyice kuruyunca vakit kaybetmeden sulayın. Saksısı toprak saksı olmalı ve güneşte ısınmalı. O zaman çok kökleniyor çok köklenince de daha iyi gelişiyor. Bunun için toprağının havadar olması da büyük önem taşıyor.

 40. Nesrin, İstanbul dedi ki:

  Pendikte bir serada 110 cm büyüklüğünde mum cicegi buldum. 35TL. İlgilenenlere duyurulur.

 41. Emel Danışman, Bursa dedi ki:

  Bütün bauhaus’larda 22,90 tl.ye satılıyor. Hem de çok güzel yuvarlak bir tele sarılmış en dekoratif haliyle.

 42. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Ben 2 yıldır bir siteden çiçek alıyorum şimdilik sorun yaşamadım. Kök kısımlarını toprağıyla poşetleyip yolluyorlar.

 43. İlhan, İstanbul dedi ki:

  Yurtdışındayken kokusuna hayran kalıp bir yaprak olarak getirdim 2004 de şuan 3 metrelik koca bir bitki oldu ama yine annem sayesinde salonda güneşten yoksun bir yerde büyüdüğünden çiçeğini görmek nasip olmadı.
  ***
  Şimdi hemen bir parça olsun güneş gören bir yere alırsanız sonbahara kadar büyük bir ihtimalle çiçek açacaktır.

 44. Esen, Ankara dedi ki:

  4 yıllık bir mum çiçeğim var. Şimdiye kadar hiç açmadı. Bu yıl dalların üzerinde küçük kahverengi kabarcıklar gördüm. Böcek gibi sanki ama tam nedir bilemedim. Elinizde sıktığınız zaman çıtırdayarak dağılıyor; içinden un gibi bir madde çıkıyor. Bu bir bitki zararlısı mıdır? Nasıl mücadele edilir? Çiçek açmamasında etkili midir?
  ***
  O kabarcıkların ne olduğunu bilmiyorum. Belki bitkidin özü sızıp kurumuştur (dalların zarar görmesi ile bazı yerlerinden zedelenmesiyle böyle olabilir). Kabuklu bit parazitlerden de olabilir. Hepsili temizlemelisiniz. Çiçek açmamasının sebebi hızlı büyüyememesi, gece sıcak ve esintisiz ortamda kalması ve güneşten mahrum etmenizdir.

 45. Esen, Ankara dedi ki:

  Öğleden sonra güneş gören bir yerde. Pencerenin tülünden güneş görüyor. Büyümesi bana göre güzel gidiyor. Yaprakları parlak canlı ve yeni dallar çıkıyor. Suyunu da düzenli veriyorum. Yalnız bitkinin yapraklarında bir sıvı damlacıklar var ve bunlar biraz yapışkan. Bu normal midir? O sıvılar üzerinde iken zararlı mıdır? Bu dönemde yapraklara su püskürtmek doğru olur mu?
  ***
  Güneş görmesini arttırın. Direkt güneş alsın. Geceleri mutlaka hem esinti almalı hem gece esinti varken (sıcak günlerde) üstüne su fısfıslayın gece karanlığında bunları yapmanın çiçeklenmede etkisi büyük. Yapraklarından su damlatmasına hiç rastlamadım. Her gördüğünüzde ıslak bezle silin. Ayrıca büyüteçle dikkatle kontrol edin bitki bitleri var mı diye..

 46. Emel D. -Bursa dedi ki:

  Size bir şey söyleyeyim mi? bu mum çiçeği deli,hem de zırdeli..:) Moda’da bir dükkanın içinde gördüm. Dükkan boş gibiydi, hani bir masa, bir sandalye olur ya ne sattığını anlayamazsınız. Camın önüne ama kesinlikle güneş almayan yerine (ki zaten dükkan arada kalıyor hiç güneş almıyor) mum çiçeği koymuşlar, mum çiçeği orada sapıtmış. Heryeri kaplamış bir de utanmamış çiçek açmış bin tane…:))) Yani gerçekten evdekini dövmek geliyor arada içimden…:))))
  ***
  Muhakkak çevreden yansıyan ışınların renk özellikleri ve niteliği etkili olmuştur, veya dükkanın aydınlatılması kullanılan lamba. Mutlaka gündüzün bir vaktinde bir süre direkt güneş de alıyordur. Bir arkadaşımda 20 yıldır çiçek açmadı. Daha ilginci, hep aynı saksı aynı toprak ama çürüme filan da yok. Gerçekten akıl almaz bir bitki.

 47. Esen, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğinin bakım istemediği belli. Bir apartmanda merdiven boşluğuna koymuşlar. Ne bakan var ne soran ama öyle güzel çiçek açmış ki sormayın. Zannedersiniz ona itina ile bakılıyor.
  ***
  Çok ince püf noktaları var. O püf noktalarını bilmeyince bile, tesadüfen uygun toprak ve uygun hava bir araya gelince ve insanlar pek ilgilenmezse çok iyi bir gelişim gösterebiliyor.

 48. Ada, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeği hakkında araştırma yaparken bir yazı dikkatimi çekti. Eğer daha önce hiç açmamış bir mum çiçeğinden yetiştirilirse 7 sene çiçek vermezmiş. Bir yerde de dikildikten 7 sene sonra çiçek verdiğini duymuştum. Bu ne kadar doğrudur bir bilginiz varmı acaba? Bir de benim saksım büyük. Küçültürsem bu saaten sonra zarar verir miyim?
  ***
  O bilgiler gerçek dışı. Bu sayfada en doğru bilgiler var. Okumalısınız. Önemli olan şey güçlü bir kök sistemi ve en az bir metre yapraklı dallar oluşturmuş olmasıdır. Ve güneş alabilmesi. Saksı büyüklüğünün etkisi şöyle: Evlerde yetiştirilen mum çiçeği eğer çok fazla toprakta bulunuyorsa kökler bir hayli fazla serinde kalır. Bu da hem gelişimi aksatabilir hem çiçeklenmeyi engelleyebilir.

 49. Mustafa, Niğde dedi ki:

  Daha önce mum çiçeğini hiç görmemiştim. bir gün annem konuşurken duydum ve aramaya başladım. bu çevrede bulamadım. artık rüyalarıma giriyordu. daha önce hiç görmediğim için farklı görüyordum. Daha sonra birinden rica ettim bir köyden getirdi. Üç sene durmasına rağmen birkaç yapraktan fazlasını vermedi. Neler yaptım güneşe koydum aydınlığa koydum ama nafile. En sonunda Adana’da yaşayan yengeme dedik onun komşusunda varmış kadın köklendirmiş gönderdi diktim. Kuzey pencerede durdu boyu iki metreye yakındı. güzel olsun diye hazır toprağa diktim. Güzeldi tavsiyelere uydum sulamayı az yaptım. Geldiğinde 30 yaprakti sonra 70e çıktı ama boyu uzamadi altlardan verdi. Bu yazıları okuyunca biraz güneş görsün diye güneye aldım ve sulamayı biraz arttırdım. Daha sonra bir ay içinde yaprakları cansızlaşti ve sararıp dökülmeye başladı. Önceleri güneşe koyduğumdan oldu diye aynı pencere önünde gölgeye çektim. Zaten fazla güneş almıyor. Daha sonra ucunda çiçek gördüm sevincinden uçuyodum. Üç gün içinde çiçeklerini döktü acaba toprağında kurt mu var diye limon koydum. dün bir baktım küçük küçük beyaz solucan. Biraz temizledim ama var ve dökülen çiçeğinin yerinden bir daha açıyordu o da dökülmüş. Toprağı çok yaş ve ölüyor. Şimdi ne yapmalıyım toprağını değiştireyim mi? Bir şey olur mu? Ölmesini istemiyorum. Dalları büyük değil çok küçük koparamiyorum. Bu kadar sabırsızlanmamın sebebi çünkü iki yıl sonra üniversiteye gidecem gitmeden büyüyüp açtığini görmek istiyorum.
  ***
  En baştan itibaren güneşe alıştırmalıydınız. Gereksiz yere sulamayı arttırmanız yüzünden kökler çürümüş sanıyorum.

 50. Nazire, Erzincan dedi ki:

  Mum çiçeği saplı yapraktan da üretilir. Toprağa daldırmanız yeterli. Zaman alır ama köklenip dal vereceğinden emin olun.

 51. Mine, İzmir dedi ki:

  Selam, mum çiçeğim iki yılda beş metre uzadı ama çiçek yok . Çare arıyorum. Alt kat komşumda var, bakmıyor bile üzeri çiçek dolu çıldırmadan çare…
  ***
  Tesadüfen komşunuzunki en uygun şartlarda. Bu sayfayı okuyun, eğer gereğini yaparsanız sizinki de çiçek açar.

 52. Nuran A. -İstanbul dedi ki:

  Çiçekçide gördüğüm çiçeği dükkan sahibine sorduğumda Hollanda türü mum çiçeği olduğunu söyledi.Ben de aldım. Beyaz boru şeklinde çiçekleri vardı üzerinde. Çok da güzel kokuyor. Bu çiçek mum çiçeği ile aynı bakıma mı sahiptir? Başka bakımı varsa bana yazabilirmisiniz?
  ***
  Şuna bakın ondan mı:
  http://www.bitkivecicek.com/madagaskar-yasemini-stephanotis-floribunda

 53. Derya, Manisa dedi ki:

  Benim mum çiçeğim çok hızlı büyüdü iki yılda çiçek açtı. Çiçekleri o kadar coktu ki gelenler imreniyordu. Bir gün saksının etrafına topraklar dökülmüştü bir baktım mum çiçeğimi çalmışlar. Her yerinden bazı dalları da kırılmıştı. Kırılanları suya ıslattım sonra isteyene onları verdim ama mum çiçeğim kurumaya başladı. Ne oldu niye oldu anlamadım. Sonra suya ıslattığım dalları dağıtınca birinin yaprağı kalmış çillenmiş ben de yaz çiçeklerim vardı kıyamadım diktim. Kışa kadar da patlamayinca patlamayacak diye içeri almadım. Kuşlar toprağı dağıtmasın diye poşet geçirdim. Bu yaz bir açtım ki çiçek dikmek için 15cm falan uzunluğunda mum çiçeği. O kadar şaşırdım ki anlatamam. Bu yazıyı yazmamın amacı yani uygun ortam olursa yapraktan da patlıyor. Gerçi ben uygun ortam yaratmadım ama… Ve şimdi öncekinin yerine koydum. Çok güzel oldu. İyi ki bu siteyı yaptınız çok faydalı oluyor. Herkes görüşünü rahatça söylüyor.
  ***
  Tecrübenizi yazdığınız için teşekkür ederim. Mum çiçeğinden tek yaprak çeliği ile çoğaltmayı her deneyişimde sadece kökleniyordu ama hiç filizlenme olmuyordu. Demek ki sizin yaptığınız gibi üstüne naylon geçirip çok nemli havalı ortamda kalması sağlanmalıymış. Bu tecrübenizi paylaştığınız iyi oldu. İsteyenler deneyebilir. Gelecek kış sonunda ben de denemeye karar verdim.

 54. Derya, Manisa dedi ki:

  Aslında ben tesadüfen dikmiştim yaz çiçekleri kuruyunca kursa toprağı dağıtmasın diye poset geçirdim balkonumuz kapalı falan değildi kuzey taraftaydi balkon soğuk almamış patlamış o kadar çok şaşırdım ki tavsiye ederim deneyin size de çok teşekkür ederim bu sayfa için çok faydalı.
  ***
  Ben de tesadüfen görmüştüm, kopmuş tek yaprak saksı kenarında köklenmişti. O kadar dikkat ettim ama kurudu gitti. Sonra özellikle denedim, köklendi ama yine fazla yaşamadı. Bir de sizin tesadüfen uyguladığınız metotla denemeli. Madem kökleniyor, filizlenmesi de gerekir. Nitekim sizdeki filizlenmiş.

 55. Didem - Aksaray dedi ki:

  Benim mum çiçeğim saat 4 ten batana kadar yani 7:30a kadar güneş alıyor ve çok yavaş büyüyor. Ucu hiç sünmüyor. Aldığımda uzundu ve ucu kuruydu ama yanlarından patladı. Ama çok yavaş bir yılı geçti patlayanlar 10 cm ancak başka büyümüyor. Toprağı sadece torf ve patladıktan sonra kurur gibi oluyor ama bi süre sonra ucu yeniden yaprak veriyor yardım eder misiniz? niye yavaş büyüyor ve uzamıyor…
  ***
  Sıcak ve nemli hava sever. Toprak devamlı su içinde ıslak olmamalı havadar olmalı, saksı toprak saksı olmalı. Torf tek başına iyi değil.

 56. Mustafa - Niğde dedi ki:

  Mum çiçeğim in çok az yaprağı kaldı onların da bazıları sararmaya başladı bende dün kızdım tam sökecektim ama bi baktım bir iki yaprak canlanmaya başlamış bugün daha iyiler düzeliyo ama bu torf u aldığım yerde zor kurur su tutar demişlerdi ama üç dört günde bir toprağı kuruyor niye acaba? Bundan sonra hızlı buyur mu?
  ***
  Torf dedikleri şey saf torf değil. Onun için her zaman aynı özellikte olmaz. Sizinki çabuk kuruyorsa iyi bir karışım yapmışlar demektir. Bundan sonra hızlı büyür mü bilmiyorum.

 57. Abuzer - Gaziantep dedi ki:

  Bende çok sayıda küçük lambalar var renk renk yanıp sönüyor sürekli mum çiçeğinin çiçek açması için bunları kullansam faydası olur mu?
  ***
  Sanmam.

 58. Fahrie - Bulgaristan, Filibe dedi ki:

  25 yasindayim ciceklere bir tutkum var orda kendime cicek isi ariyorum evliyim unuversite okuyorum tip is verenlere evde cocuk bakiminda da yardimci olabilirim ingilizcem var orta derecede cevap verirseniz memnun olurum.
  ***
  Fahriye Hanım bu şekilde iş aramak tehlikeli bir şey. Telefon numaranızı ve email adresinizi sildim özür dilerim. Türkiyede yakınlarınız varsa onların aracılığıyla iş arasanız daha iyi. Veya bildiğiniz güvenli kurumlar varsa onlara danışmalısınız. Allah yardımcınız olsun. Sabredin acele etmeyin. Dua edin Allah size hayırlı bir kapı açar inşallah.

 59. Üfran - Güngör dedi ki:

  Ben yeni mum çiçeğine kavuştum. Eltimden aldığım mum çiçeği tek bir daldı. Bu dalı direkt toprağa diktim. Tutmuş çok sevindim. Evim güzel güneş görüyor. Direkt camın önünde değil camın arka tarafında kalıyor ama zannedersem yerini beğendi galiba. Bir de ben çiçeklerimle çocuk gibi konuşurum her su verişide küçük bir yavruyu severgibi onlarıda severim. İnşallah benim mum çiçeğim de seneye büyür ve çiçeğini verir. Kulandığım toprak biraz bahçe toprağı biraz çiçek toprağı nasıl sizce?
  ***
  Gelişimi iyiyse toprakta sorun yok demektir. Ama bahçe toprağında solucan varsa ilerde solucanlar problem yapabilir. En iyisi özel çiçek toprağına dörtte bir oranında ponza taşı veya hidrokültür taşı karıştırmaktır. Fidanlıkçılarda bulabilirsiniz. Ve, eğer bahçe toprağını bir iki ay bir kapta balkonda açık havada tutup arada sırada solucanları ayıklarsanız bahçe toprağı çok yararlıdır. Sadece içindeki solucanlar sorun çıkarıyor. Solucanlardan ve parazitlerden arındırılmış iyi bir bahçe toprağı, üçte bir ponza taşı karıştırılarak kullanılırsa aslında mum çiçeği için daha iyi olur.

 60. Gülsen Tarman - İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğimin yapraklarında unlu bit vardı az olduğu için elimle temizledim Ama sonra baktım ki bir de yapışkanlık var. İki yaprak yapış yapış neden olur ve çaresi nedir? Bu bir hastalık mı parazit midir? Ne önerirsiniz?
  ***
  O bitlerden benim balkonda üç ayrı tür bitkide oluyor, diğerlerine asla bulaşmıyorlar. Mum çiçeğine de bulaşmıyorlar. yıllardır böyle.
  O halde, eğer sizin mum çiçeğinize bulaşıyorlarsa, bu demek oluyor ki sizin mum çiçeğiniz oldukça kuvvetsiz kalmış. Benimki hem güneş görüyor, hem camekanlı balkonda açık havada sayılır hem de toprağı iyi. Bu yüzden bağışıklık sistemi sağlıklı çalışıyor. Siz Temizlemeye devam edin. Çevrede diğer bitkilerde aynı bitlerden var mı iyice kontrol edin. Uğraşırsanız zamanla yok olurlar.
  Bitkilerde bağışıklı sistemini arttırmanın bir yolu şudur: Bir litre suda çeyrek asipirini iyice eritin. Sonra o su ile bitkilerin yapraklarına fısfıs yapın. Su zerreleri yaprakları kaplayacak kadar hafifçe fısfıs yapacaksınız. Fazla su sıkarsanız damlalar yuvarlanır gider işe yaramaz. 15 günde sadece bir defa yapılmalı. Ben henüz denemedim ama deneyenler çok iddialı konuşuyor. Onun için tavsiye ediyorum.

 61. İrem Aksoy - Kırıkkale dedi ki:

  Benim mum çiçeğim doğudan ve batıdan güneş almaktadır. Düzenli olarakta sulanmasına rağmen yaprakları sararıp yaprakları dökülmeye başladı. Bunun sebebi nedir? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  ***
  Görmeden kesin bir şey söyleyemem ama sebep düzenli sulamak olabilir. Mum çiçeği düzenli bakımı sevmiyor. Başka sebepler, toprağın kötü olması olabilir. Toprağın pH derecesi fazla yükselmiş olabilir.

 62. Halil Yarar - Almanya dedi ki:

  Benim 6 – 7 yaslarinda mum cicegim var. 8 – 10 kadar da sürgünleri var. 2 metreden fazla uzunlukta, yapraklari da koyu yesil ve cok sayidalar. Fakat bir türlü daha hic cicek acmadi. Ne yapmam lazim bilgilendirirseniz memnun olurum. Simdiden cok tesekkür ederim.
  ***
  Şimdi zamanı değil. Önümüzdeki yaz kuvvetli akşam güneşi alırsa çiçek açacaktır.

 63. Özgür Dönmez - İstanbul dedi ki:

  Ya ben de arıyorum mum çiçeğini.. Eskiden babamın işyerinde vardı güneşi çok az görüyordu ama mum çiçeği resmen her sene deliriyordu. Odanın her tarafını sarmıştı. En az 9-10 adet çiçeği açıyordu onlar dökülmeden yenisi filiznenip dökülünce filizlenenler açıyordu. Babam tek’te çalıştığı için bazen 3-4 gün gelemiyordu. O zamanda susuz kalıyordu ama deli gibı çiçek acıyordu. Herhalde fazla sulanmaması gerekiyor.. Babam asla yapraklarına dokundurtmazdı dokununca küser ve çiçek vermez diyordu. Biz o zaman çocuktuk bize değil büyük adamlara bile dokunmak istese yapraklarına onlara bile kızardı.. bu çiçek çok nazlıymış konuşun ama yapraklarına ve dallarına dokunmayın o kendiliğinden delirir zaten..
  ***
  Dokunmamakla ilgisi yok ama hangi tür olursa olsun el sürmemekte büyük yarar var. Kök sisteminin iyi gelişmiş olması ve uygun toprak ortamı birçok bitkide çiçeklenmede önemli bir faktördür. Genelde, fazla büyük saksıda yetiştirmemek, saksı içinde köklerin ve toprağın eşit hacim kaplayacağı şekilde kök yumağı oluşması hem hızlı büyümeyi hem çiçeklenmeyi sağlıyor.

 64. Erol Özkan - İstanbul dedi ki:

  Mum çiçeğini hem İSTANBUL hem BODRUM’da yetiştiriyorum. Bakımı çok kolay üretilmesi de çok kolay Afrika menekşesi gibi yapraktan bile üretmek mümkün ama biraz zamana gerek var sabır istiyor. 17 OCAK 2012
  ***
  Erol Bey, benin bir tecrübeme göre, en iyi köklenme zamanı ve şartı, ilkbahar başında açık havada güneşin ısıttığı perlitli toprak.. Bunu deneyin. Zamana ihtiyaç kalmaz sanıyorum. iki yıl önce sonbahar sonunda veya kış başında kök çürümesinden ölmüş bir mum çiçeğimin soğuk balkonda aylarca açıkta kalan, yaprakları neredeyse kupkuru olmuş üç dalı bu şartta mucizevi bir diriliş gösterdi. Yapraklar zamanla kendisini öyle bir tedavi ediyor ki bilmiyorum bu özellik başka bitkilerde var mı.. Burayı okuyanlar olursa mum çiçeği kök çürümesi durumunda ne yapması gerektiğini unutmasınlar. Üst dallarını alın, kurumuş bozulmuş olsalar bile köklenip hayata dönebiliyorlar. Dal çeliği yaparak kölendirmenin de en iyi en kısa yolu ilkbahar başında açık havada güneşin ısıttığı süzek havadar toprakta bekletmektir. Birkaç haftada hem köklenip hem filizlenirler. Ben önümüzdeki mart sonunda yaprak çeliğini aynı usulde deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak…

 65. Elif - İstanbul dedi ki:

  10 yıllık bir mum çiçeğim var. Tamamen yukarıda anlatıldığı gibi bir ortamda yaşıyor. Ve bir kez bile çiçek açmadı. Atmaya da kıyamıyorum ama sinir de oluyorum çiçek açmıyor oluşuna. Öneriniz var mı?
  ***
  Madem güneş şartlarının anlattığım gibi tam tamına uygun olduğunu söylüyorsunuz o halde herhalde hayatından çok memnun. Hiçbir sıkıntı stres yaşamadıkça çiçek açmaz. O sıkıntılar şunlar: Hiç ummadığı zamanlarda susuz kalması.. Dallarının çok uzamış olup insanlar tarafından karman çorman vaziyette saksıya dikilen bir değneğe dolandırılması.. Köklerinin saksıya sığmaması, köklerin yumaklaşmış olması.. İşte bu gibi stres ve sıkıntıları yaşarsa güneş şartları çok iyi olmasa bile çiçek açar hem de bol bol.

 66. Elif Dinçoğlu, İstanbul dedi ki:

  Yaramaz kedim balkonda gördüğü kuşlarla heyecanlanıyor. Yine böyle bir an yaşarken yaklaşık 3,5 ay önce diktiğim mum çiçeğimi camın içinden yere düşürmüş. Topraklar bir yana dağılmış yeniden toparlayıp saksıya yerleştirdim. Sanırım büyümesi durmaz ama alt yapraklardan biri kopmuş. Zaten henüz 7-8 yaprağı var. Onu da suya koydum köklensin diye. Yorumları okuyunca bir kişinin daha bu yöntemle bir ayda yaprağı köklendirdiğini gördüm. Siz direkt ekin demişsiniz. Yapraktan ekince kökleniyor ama büyümüyor mu anlamadım. Yani yaprak yaşamaya devam ediyor ama dallanıp budaklanmıyor mu?
  ***
  Benim iki denememde köklenmeden başka hiçbir şey olmadı. Zamanla yapraklar öldü. Birisi yazmıştı ben yaptım oldu demişti. Belki karıştırıyor. Mesela geçenlerde sorduğunuz ruj çiçeğinin yaprakları mum çiçeğinin yapraklarına çok benziyor. Onun yaprak çeliğiyle üretilmesi mümkün ama mum çiçeğinde olmaz. Başardım diyen kişi belki o bitkiyi mum çiçeği sanıyordur.

 67. Nesrin, İstanbul dedi ki:

  Mum cicegim gecen sene haziranda acmıştı. Şimdi üzeri cicek dolu. Yazın da açar mı?
  ***
  Yani hazirandan sonra şimdi de çiçek açtı diyorsunuz. Mum çiçeğinin böyle hareket ettiğini başka yerden de duymuştum. Demek ki olağan bir şey. Bence ağustos sonuna doğru ya da eylülde tekrar çiçek açabilir. Lütfen burayı unutmayın gelişmeleri yine yazın.

 68. Yusuf, Kütahya dedi ki:

  Mum çicegi çicek acmıyor. 4 senedir çicek açmıyor. Ne yapmalıyız lütfen cevaplayın.
  ***
  Yapmanız gereken şey, bu sayfadaki bilgileri dikkatle okumanızdır.

 69. Esra, Yalova dedi ki:

  Mum çiçeğim kışı balkonda geçirdi. Galiba don yedi. Yaprakları üzerinde fakat sarı renk ve yumuşak. Dalları sert fakat uç kısımlarına doğru yumuşama var. Budama mı yapmalıyım ne yapacağımı bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Görmeden dokunmadan bilemem. Kökler mi çürüdü soğuktan dondu mu.. Sadece yumuşamış ölmüş dalları kesin diyebiliyorum.

 70. İclal Akaşkın dedi ki:

  Mum çiçeği evde yetiştiriyorum. Bu sene çanakkaledeki yazlığımın bahçesine ekeceğim. Yetişir mi merak ediyorum. Kısın soğuktan korumak için üzerini kapatsam faydası olur mu?
  ***
  Kışın şeffaf branda ile veya sera muşambası ile üstünü kapatırsanız zarar görmez sanıyorum. Bizim camekanlı balkon dışarsı kadar soğuk oluyor bazı bitkiler donuyor ama şimdiye kadar hiçbir mum çiçeği ve sardunya kış soğuğundan zarar görmedi. İstanbul merkez bölgesinin kış soğukları az bir koruma ile sardunyalara ve mum çiçeğine tamamen zararsız olabiliyor. Çanakkale kıyı kesiminde de öyle olsa gerek…

 71. mustafa, Niğde dedi ki:

  Mum çiçeğinin sadece yaprağından çoğaltma yapılabiliyor mu? denedim yapraklar 2 yıldır ne kurudu ne sürgün verdi. ne önerirsiniz bu konuda?
  ***
  Ben de denedim. Dünyanın başka yerlerinde de deneyenler var. Sonuç aynen sizinki gibi. Yani işe yaramıyor.

 72. Fatma, Konya dedi ki:

  Mum çiçeğim 1 metreyi biraz geçkin. Pencere önünde sabahtan saat ikiye kadar güneş ışığı da alıyor. 4-5 gün ara ile az su veriyorum yani aynen olması gibi. Ama yaprakları çok cansız ve buruş buruş, en üst dalları da kuruyor. Yeni filiz vermiyor. Onu hayata döndürmeyi ve bu yıl açmasını çok istiyorum.
  ***
  Sulamayı aynen olması gibi demişsiniz. Bunu size kim öğretmişse yanlış. İlkbahar ortasına kadar toprak iyice kurumadıkça sulamayacaksınız. Yaz boyunca toprak hafifçe kuruyunca sulayacaksınız. Su ise bol miktarda olacak ki kökleri yıkasın toprağı temizlesin. Alt deliklerden bol bol su çıkacak. Çiçekler böyle sulanır. Sizinkinin kökleri çürümüş. Sebep havadar olmayan ortam, daima sırılsıksıklam ıslak toprak. Ya da yanlış toprak. Mum çiçeği fazlaca havadar toprak sever kırmızı pul biber gibi çok gevşek toprak istiyor. En sağlıklı görünen dallarını temiz toprağa dikin. Güneşin ısttığı yerde kolay köklenirler. Yeri esintili olmalı. Yan pencere yanına koyun pencereyi sık sık açın bir süre açık tutun.

 73. Nesrin Karanlık, Ankara dedi ki:

  Bir kaç ay önce yeni yetiştirmeye başladığım kauçuklarım ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde şu an iki kauçuğum da hayatta, mükemmel köklenme sağlanmış olacak ki yeni yeni yaprakları açıyor sürekli. Çok teşekkürler sayenizde oldu.
  Bu kez ise yıllar sonraki, çiçek merakım yeniden canlandığından yeni çiçekler yetiştirmeyi düşünüyorum. Ancak çiçekçilerden alıp getirdiğim çiçekleri evde yaşatamıyorum. Ancak tanıdıklardan taze fideler alarak bu işi başarabiliyorum.
  Mum çiçeği, salon sarmaşığı ile paşa kılıcı çiçeğini fide olarak bulabileceğim bir yer var mıdır Ankara’da?
  ***
  Ankarayı bilmem ama ben şimdiye kadar istanbulda bu tip bitkilerin fide olarak satıldığını görmedim. Sadece bazen Eminönü çiçek pazarında oluyor, o da nadiren. Çiçekçilerden aldığınız bitkilerin evde yaşatamamanız yanlış zamanda almanızdır. Evlerde ısıtıcıların kullanılmamaya başladığı bahar günlerinde alırsanız ve pencereleri sık sık açıp onlara esinti ulaştırırsanız birbuçuk ayda evinize tam adapte olabilirler.
  Lütfen okuyun: http://www.bitkivecicek.com/bitkilerin-ev-sartlarina-adapte-edilmesi

 74. Serkan, Adana dedi ki:

  Mum çiçeği oduğunu düşünerek bir çiçek aldım. Üzerinde çiçek olmadığından tereddüt yaşasam da satıcının yemini üzerine 7,5 tl vererek aldım. İnternetteki resimlere baktığımda benimkine aynen benziyor ama benimkinin saksısı yukardan asmalı ve aşağı doğru sarkar şekilde büymüş ama resimlerde yukarı doğru bir şekilde bağlandığını görüyorum. İlk sorum; acaba doğru bitkiyi mi aldım, ikinci sorum aşağı doğru sarkar şekilde yetiştirsem büyüme gelişme ve çiçeklenme konusunda sorun olur mu?
  ***
  Ruj çiçeği yaprakları mum çiçeği yapraklarına çok benzer. Eğer ondan almışsanız o da gayet güzel bir bitki. Bahsettiğiniz amaçla (sarkıcı süs unsuru olarak ve güzel çiçekleri için) yetiştirilir. Mum çiçeğini öyle yetiştirseniz olur ama çok fazla uzuyor hiç uygun değil. Sonra mum çiçeği genelde çiçek açmakta çok inatçıdır. Adana havasını sevdiğini biliyorum belki siz çiçek açtırmayı daha kolay başarırsınız.

 75. Doğa, İstanbul dedi ki:

  Merhaba; iki yıllık bir mum çiçeğim oldukça iyi durumda ama bugün bitlendiğini fark ettim şu pamuklu bitlerden var dallarında. Kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum acaba denediğiniz etkili bir ev yapımı ilaç var mı?
  ***
  Kolonyalı pamuk ile bitleri silin temizleyin. En etkilisi budur. Kolonya yerine şu da olabilir: Acı kırmızı pul biber akşamdan sıcak suya basın sabaha kadar beklesin pamuğu banıp bitleri silin temizleyin. Yıllarca balkonda bazı bitkilerde pamuklu bit oldu ama mum çiçeğimde hiç olmadı. Sizinkinin bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir. Bitki besini hafif dozajda şimdiden sonbahara kadar üç defa vermelisiniz.

 76. Doğa, İstanbul dedi ki:

  Hangi bitki besini vermeliyim? Mum çiçeği için özel bir besin var mı?
  ***
  Hiç farketmez. Üstündeki yazıları okursanız her bitki için ayrı denen besinlerin içeriği aynıdır. Bizde henüz o kadar gelişmiş besinler yok. En basit açıklaması, hiçbiri kalsiyum içermiyor. Bu konuda Amerikanın 20 yıl gerisinden gidiyoruz. Eskiden gerçek topraklar ve daha titiz hazırlanan kompost topraklar kullanılırdı. Onlara uygun besinlerin formülleri şimdi bizde satılanlar. Halbuki şimdi büyük bir süratle yapılan kompost topraklar (torf adıyla) satılıyor. Bunlar biraz asitlidir ve genellikle kalsiyum fakiridir. Bitki besinleri de asitli olunca bazı bitkilerin kökleri zehirlenip çürüyor. Mum çiçeğine zararı yok. Ayda bir hafif dozajda eylül başına kadar verebilirsiniz.

 77. Alin, İstanbul dedi ki:

  Ben bir çiçek hastasıyım/delisiyim de diyebiliriz, elimden geçen her tohumu ve soğanı, kök yumrusunu ekip büyütebiliyorum, bahçemi ağaççıklarımı ve sebzelerimi tohumdan ve bazı çiçeklerimi çelikten kendim yetiştirmeye özen gösteriyorum ve de başarılı da oldum bugüne kadar, yeter ki kendinize inanasınız, ufacık balkonumda çimlendirip bahçeye ekiyorum. Bu çiçeği çok eski bir ahşap köşkün penceresinde görmüştüm hep de imrenerek gözümü üzerinden bir saniye bile ayırmadan evin önünden geçerdim ta ki geçen 2011 nisanında bir iş için Sicilya’ya gidene kadar (diyeceksiniz ki gittin geldin ordan getirdin burnunun dibinde varken, ne yapayım benden bir uçan bir de kaçan tohum kurtuluyor… :)) ) sahibinden habersiz bir dal aldım. Şimdi iki gövde halinde 10cm’lik 2 ayrı saksıda ikisi de 1’er metrelik kovboy kemendi gibi uzayıp gidiyorlar kapalı ama ısıtılmamış balkonumda. bu arada 3 aylığına ailemin yanına gittim evi bir arkadaşa emanet ettim.. geri geldiğimde eskisinin 2 katı uzamışlardı ama arkadaş maaşallah sadece 1 kez sulamış, diyeceğim o ki çok da fazla ince eleyip sık dokumayın eğer seveceği varsa bulunduğu yeri istediğiniz kadar onu ihmal edip en kalitesiz malzemeleri kullanın o yine de size minnettarlığını bir şekilde göstermeyi becerebiliyor yeter ki saksıyı bataklığa çevirmeyin, mantar zannedip karanlıkta büyütmeyin biraz filtrelenmiş ışık verin, sıcak soğuk pek fazla önemli değil onun için… arada bir de onunla konuşun sizi dinler…..!

 78. Ömer Erkuş dedi ki:

  Benim sorunum odamımın duvarlarında bir botanik hava estiren mum çiçeğiminin mükemmel güzellikde açmasına rağmen kokusu yok. Daha önce yetiştirdiğimde kokusu bırakın evi sokağa taşarken gelip geçen insanlar bir hoş olurken malesef şu anda ben kokusuna hasretim ne yapmalıyım?
  ***
  Herhalde kışın ev sıcak, yerinden memnundu, tam ısıtıcıların kullanılması bırakıldığı zaman çiçek açmaya karar verdi fakat havalar aksine fazla serin gidiyor. Sebep bu olabilir. Bazı bitkiler sıcak havada iyi koku salar. Bilmiyorum ama mum çiçeğinde de aynı şey söz konusu olabilir. Şu an için başka bilgim yok.

 79. Hilal, İzmir-Torbalı dedi ki:

  Bugün işyerimdeki arkadaşımla beraber mum çiçeği aldık. İnşallah bozulmadan bakabiliriz. Şu an saksısı çok küçük. Üzerinde 13 yaprak var. Saksısını değiştirelim mi?
  ***
  Az farkla büyük bir toprak saksı bulursanız değiştirin. Yeni alınan bitkilerin toprağını ilk onbeş gün değiştirmemenizi ve bu sürede toprak tamamen kurumuyorsa sulamamanızı tavsiye ederim.

 80. Nazire, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğimin boyu 1 – 1,5 metreyi geçmiştir. Kışın bir kez açtı. Geçen gün yapraklarının dolgunluğunu kaybettiğini gördüm. Susuz kaldığını düşündüm ama toprak ıslaktı. Saksıyı değiştirmek istediğimde köklerin çürümüş olduğunu gördüm. Gövdeyi su dolu bir bardağa koyarak tekrar köklendirdim ve diktim. Bu şekilde sonuç alabilir miyim? Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum, ne yapabilirim?
  ***
  Toprak önemli. Bu sayfada anlattığım gibi toprak hazırlayın. Ve en az onun kadar önemli şey yerinin esintili ollmasıdır. Havasız kuytu köşelerde bir türlü kurumayan yanlış topraklarda bir de gereksiz sulama olunca çürümemesi mucize olur.

 81. Esma, Niğde dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin bulunduğu cam kışın hiç güneş almaz bu sıralar yani yazın ise sabah saat dokuz ile on buçuk arası güneş alır ama çok yavaş büyüyor boyu aldığımda bir metreydi hala bir metre ama yandan bir dal patladı ama çok yavaş büyüyor belki ayda bir yaprak veriyor bazen de bir buçuk ayda bir yaprak veriyor neden olabilir buralarda bitki besininin iyisini de bulmak zor herhangi bir bitki besini olur mu ya da başka birşey. Çok nadir haşlanmışyumurta suyu döküyorum çinko hapları veriyorum ama yine de olmuyor.
  ***
  Çinko haplarının ne faydası olur? Zararı olur faydası olmaz. Havasızlıktan büyümüyor. Güneş çok az ama büyümemede esas sebep havasızlık. Bitki besini şimdilik vermeyin. Çinko haplarının etkisi geçsin önce. Daha sonra herhangi bitki besininden kışa kadar ayda bir verebilirsiniz.

 82. Esma, Niğde dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sanki görmüş gibi cevap verdiniz gerçekten de o odayı salon olarak kullandığımız için camı açılmaz. Ya da çok az açılır. Bitki beşininin sarmaşıklar için olanı mı yoksa çiçekli bitkiler için olanını mı kullanayim bir de güneş almayan ama çok aydınlık bir balkon var oraya koysam olur mu?
  ***
  Alıştığı sevdiği yeri değiştirmektense niçin pencereyi açık tutmuyorsunuz? Güneşten mahrum etmenin zararı büyük olur. Besin genel amaçlı olsa daha iyi. Bulamazsanız çiçeği için yetiştirilen bitkilere göre sanırım mum çiçeği için daha faydalı olur. Gerçi farketmiyor. Geçen yıl orkide besini verdiğim difenbahyanın yaprakları devleşmişti. Çok da sağlıklı gelişti. Hepsinin içeriği aynı. Bir iki maddenin daha çok oranda olmasının görününrde bir farklılık yaptığını görmedim. Çiçekli bitkiler için olan besin daha iyidir diye düşünüyorum.

 83. Esma, Niğde dedi ki:

  Size güvenim sonsuz ve bu siteyi açıp ben ve benim gibilere yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Ben olmazsa iki bitki besininden de alırım yarı yarıya katarım sonucu paylaşırim birilerine faydam dokunursa ne fayda çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.
  ***
  Karışım yapmakla uğraşmayın. Mum çiçeğine hepsi uyar. Çiçek için olan daha iyidir. Çiçekcoşturan marka üstünde her sulamada verin yazıyor siz ayda bir verin. Fazla abartmışlar. Hiç olmazsa üç sulamada bir defa verin demeleri gerekirdi. Fazlası gelişimi tamamen durdurur zamanla kökleri yakar öldürür.

 84. Emine dedi ki:

  Yazılarınızın hepsini itina ile okudum bende yarari olabilecek bir bilgi paylaşmak istiyorum. Bizim evimizde yıllar önce mum çiçeği vardı . Annem bu çiçeği çok severdi. Yalnız hatırladığım kadarıyla ilk diktiğinde büyük saksı ya dikmişti. Ama toprağı saksınin yarısına kadar koymuştu. Sadece mum çiçeğine özgü değil tüm çiçeklerin toprağını az koyardı fakat yaptığı çok akıllıca bir iş vardı. Sonbahar da içtiğimiz çayların posalarını dökmezdi balkona koyardı . Kışın onun üzerine kar yağardı. Bahar da o çay talaslarıni tüm çiçeklerin topraklarının üzerine koyardı. Galiba böylece gübre görevi görüyordu. Daha sonra da derdi ki bu talaş kökü hava aldırır kurutur derdi üzerine sert bahçe toprağından bir avuç koyardi. Belki inanmazsınız ama tüm çiçekler büyürdü ve o mum çiçeği yedi metreden fazla uzadı her yerinden çiçek açardı her sene. Herkes hayran kalırdı. Şimdi otuz sene oldu. Kökü artık iyice yaşlandı ama hala uçları açıyor bende her yıl su dökmeden dolayı açılan oyuklara çay posası koyuyorum ayrıca yeni bir dal ayırdım. Şimdi annemin yöntemiyle onu da büyütüyorum.bu arada annem beş altı yılda bir köküne yakın bir yerden keserdi küçük bir dal bırakırdı üzerinde o dal kocaman olurdu tavsiyem bu yöntemi deneyin inanın faydası olacaktır. Gübre ye falan gerek duymayacaksınız. Ama unutmayın posanin bir kış dışarıda kar altında beklemesi gerekiyor yoksa küçük beyaz kurt yapıyor

 85. Nurgül, Nevşehir dedi ki:

  Benim mum çiçeğim de aynı esma hanımın anlattığı gibi gelişimi çok çok yavaş ama sağlıklı görünüyor. Bir buçuk saat güneş alıyor acaba yazın balkona koysam olur mu alışma süreci yaşarken yıpranır mi balkon sabah sekiz buçuktan öğlen on iki ye kadar güneş alıyor. Hafif esintili ve açık. Geldiğinde az yaprağı vardı yaprakları çoğaldı ama uzamıyor..
  ***
  Esintili ortamlarda sağlıklı uzamalar sağlıklı gelişimler oluyor. Nevşehir iklimini bilmiyorum. Havası fazlaca kuru ise dışarsı uygun olmayabilir.

 86. Nurgül, Nevşehir dedi ki:

  Havası kuru ama sonuçta içerisi de aşırı nemli değil dışarıya göre biraz nemli sayılır. Bir de şu sorum var mum çiçeği sıcağı seviyor mu? Çünkü saat on iki den sonra güneş gidiyor ama asfaltin sıcağı çok geliyor bu sefer de zararı olur mu bunun? Eğer zararı olmazsa, biraz da gübre koyarsam uyar zannediyorum ne dersiniz?
  ***
  Sıcağı çok seviyor ama o nispette nemli hava gerekir. Kışa kadar ayda bir bitki besini verin.

 87. Nurgül, Nevşehir dedi ki:

  Mum çiçeğimin dışarıdaki ikinci günü ama taze olan yaprakları buruşmuş neden olabilir diğer yaprakları da buruşur mu? Inşallah kurumaz.
  ***
  Nurgül Hanım sanıyorum sizinki mum çiçeği değil. Çok kişi şimdiye kadar muhtemelen ruj çiçeğini bana mum çiçeği diye sormuştur. Mum çiçeğinin yapraklarında düzensiz beyaz noktalar ve çizgiler olur. Ruj çiçeğinin yaprakları düz yeşildir. Siz onu yine içeriye alışık olduğu yere alın. Ben zaten dışarı koyun demedim. Nevşehir iklimini hiç bilmem.

 88. Kadriye dedi ki:

  Benim mum çiçeğim 50, 60 santim boyunda. Balkonum sabah güneşi alıyor. Bu yaz çiçek açar mı yoksa gelecek yazı mı beklemeliyim?
  ***
  O boyda kaldıkça 20 yıl da geçse çiçek açmaz. Yazdıklarımı okursanız gerekli birçok bilgi var. Acele etmeyin. Yapraklarıyla da çok güzel. Birkaç yıl sabredeceksiniz.

 89. Nursen, Yalova dedi ki:

  Sayın site sahibi ilgilendiğiniz için tşkr ederim.
  Daha önce yetiştirdiğim için biliyorum bakımını ama daha öncede söylediğim gibi annemlerdeydi çok soğuk bir kış günü dondu çok üzüldük.
  Yetiştirmek için yeniden sahip olmak için her türlü çabayı sarfediyorum.
  Tesadüfen fotoğrafını ve sizin siteyi gördüm yeniden heveslendim yetiştirmek için.
  İzmirden arkadaşlara haber saldım gönderecekler inşallah.
  Aslında tokat bölgesinde yetişiyomuş.
  Tokatta bulunan arkadaşlara duyrulur. :))
  gören duyan bilen varsa haberdar etsinler :))
  Tüm çiçek severlere sevgiler saygılar
  ***
  Tokat mı? Çok yanlış bir bilgi. Kışın tokatta asla hayatta kalamaz mümkün değil. Yazın da havası pek uygun değil. Benim bildiğim mum çiçeği en iyi Adana Çukurova bölgesinde yetişiyor. Yüksek sıcağı ve çok yoğun hava nemini seviyor. İstanbulda da yazın açık havada yarı güneşli nemli bahçelerde balkonlarda çok hızlı büyür. Kışın soğuktan biraz korumak şartıyla Yalovanın havası da uygundur. Tokat diyenler yanılıyor. Başka bir bitkiyle karıştırdılar herhalde.

 90. Ebru, Knya dedi ki:

  Benim mum çiçeğim yavaş büyüyor ve yaprak şeklinde normal çiçekmiş gibi büyüyor. Başkalarınınki ip gibi uzuyor. Öyle uzayınca daha çabuk ve çok büyüyor. Benimki neden böyle yaprak şeklinde tek tek büyüyor anlamadım Neden böyle oluyordur sizce?
  ***
  Birincisi yeri, ikincisi toprağı. Mum çiçeği havadar, esintili yerleri sever. Toprak ise zengin mineralli ve çabuk kuruyan özellikte olmalı. Çocukluğumdan beri gördüğüm kadarıyla mum çiçeğinin en sevdiği toprak bitki çeşitleri kendinden çok çeşitli olan bahçelerin üst yüzey toprağıdır. Saksı ise eski tip kalitesiz çömlek saksı olmalı ki içinde toprak çabuk kurusun.
  Bütün bu şartları aynen yerine getirince yaz aylarında çok büyük bir hızla büyüyeceği kesindir.

 91. Ebru, Konya dedi ki:

  Teşekkür ederim. Sabah güneşi alsın diye havasız bir ortamdaydi çünkü orası havalandırılmiyor ama şu an ikindi güneşi alan havadar bir yere koydum. Toprağı ise torf ve hazır toprak karışık en üstte ise barce toprağı vardı ama çok sert olduğu için aldım yerine yine hazır toprak koydum tekrar çok teşekkür ederim.
  ***
  İyi etmişsiniz. İlkindi güneşini daha çok seviyor. Havasız toprağı atmakla da iyi etmişsiniz.

 92. Ebru, Konya dedi ki:

  Sabah güneşini iki yada iki buçuk saat alıyordu burada ise saat dört buçukta saksısının alt tarafından güneş değmeye başlıyor saat altı da ise tamamı almaya başlıyor güneş batana kadar kadar alıyor. Ama bulunduğu camın üzerinde küçük cam var o cam yazın nerdeyse devamlı açık hava kötü olmadığı sürece inşallah iyi olur son olarak gübre katsam olur mu ne gübresi tavsiye edersiniz?
  ***
  Bilemiyorum. Bu bitkinin sağı solu hiç belli olmuyor. Şimdilik sadece bekleyin. Fazla rahatsız edince kökleri çürür.

 93. Cihan, Karaman dedi ki:

  Benim mum çiçeğim dört yıllık. İki metreden büyük. Birçok sürgünü var. Öğlen saat ikiden akşam yediye kadar güneş alıyor ama açmadı. Yukarıdaki bilgileri okudum o bilgilere göre açmaması için bir sebep yok.
  ***
  Şimdi yeni sürgünler gelişimini tamamlar gelişim durur o zaman hemen sulamayı kesin. sulama aralıklarını uzun tutun mesela toprak kupkuru olana kadar sulamayın. Üç dört hafta sonra normal sulamaya dönün. Sonra yeni sürgünlerle birlikte çiçek tomurcukları oluşması lazım. Mum çiçeğinin sabit bir çiçek ama zamanı yok. Mayıstan sonbahar ortalarına kadar herhangi bir zamanda çiçek açarlar. Yani kışa kadar ümit var bekleyin.

 94. Cihan, Karaman dedi ki:

  Inşallah teşekkür ederim zaten toprağı kuruyana kadar su dökmem ama daha da dikkat ederim bundan sonra
  ***
  Gelişim esnasında toprağın fazla kurumasını beklemeden sulamak iyi olur. Küçük molalarda toprak fazlaca kuruyana kadar üç dört hafta seyrek sulamak tomurcuklanmasına etki edebiliyor.

 95. Elif, Almanya dedi ki:

  Ben turkiyeden dal getirdim 9 10 yilik mum cicegim her yil cicek aciyor cok guzek kokuyor. Kokusu da cicegi de cok hosuma gidiyor. Bir yerini sevdi mi yerini degistirmeyin. Ben bir yil detistrdim baska yere koydum o zaman cicek acmadi. Az gunesli olan yer olcak.
  ***
  Elif Hanım, benim hollandadaki akrabam da sizin gibi söylüyor. Orada yaz mevsimi gündüz süresi çok fazla. Havası fazla nemli. Bu sebeplerle sanıyorum mum çiçeği o ülkelerde hep çiçek açıyor.

 96. Cihan Karaman dedi ki:

  Acaba benim mum çiçeğim de fazla güneş alıyor ondan mi açmıyor ki kışın iki saat güneş alıyor yazın altı saat falan alıyor yerini değiştirsem yazın iki üç saat sabah güneşi alan kışın ise hiç almayan aydınlık yerde dursa olur mu burda gördüğüm mum çiçekleri hep aydınlık az güneş alan yerde duruyor ne dersiniz?
  ***
  6 saat direkt güneş havası kuru memleketlerde mum çiçeğine iyi değil. Sonuçta bu tropikal ülke orman altı bitkilerindendir. Güneşin aşırısı iyi değil. Ama çiçek açmada bunun bir zararı yok. Sadece sağlıklı gelişmede dallanıp budaklanmada aşırı güneş gelişimi sekteye uğratır. Yerinin devamlı esintili olması gelişimi hızlandırır.

 97. Mahmut, Malatya dedi ki:

  Bana bir yerden hediye mum çiçeği geldi çok büyük ama çiçek açmamış. İki üç saat yazın güneş alan kışın ise almayan bir köşeye koysam olur mu? Bildiğim kadarıyla yazın güneş alırsa açarmış.
  ***
  Çiçek açması için öğleden sonra güneşi pembe, turuncu kırmızı gibi tonlarda bir renkte pencere tülü ardından yapraklara gelmesiyle daha kuvvetli ihtimal.

 98. Çiğdem, Niğde dedi ki:

  Babaannem vefat edince mum cicegini ben evime getirdim çok büyük ama çiçeği hiç yok. Yazın yarım saat kışın ise dört saat güneş alan bir yer var oraya koysam çiçeklenmesinde ve büyümesinde olumlu gelişmeler olur mu?
  ***
  Esinti de lazım. Güneşi turuncu, pembe, kırmızı gibi tonlarda bir renge sahip pencere tülü ardından alması çiçeklenmesinde etkili oluyor. Yerinin esintili olması lazım. Yani pencereyi çoğu zaman açık tutmalısınız.

 99. Serkan, Adana dedi ki:

  Adana, Balıkesir, Mersin-Silifke derken sonunda Antalya’da buldum mum çiçeğini. 4 ince kamış etrafına sarılmış 5 çiçek demeti olan mum çiçeği, bu sefer kesin mum çiçeği ruj çiçeği falan deği. :) Toz pembe renkli ama pek kokusu yok gibi. Neden ki?
  ***
  Böyle bir sorunu ikinci kez duyuyorum. Sebebini henüz öğrenemedim. Bu arada mum çiçeğiniz hayırlı olsun.

 100. Elnure, Baku dedi ki:

  Selamun aleykum. ben 1-2 ay once kaucukumla ilgili soru sormustum,Allah razi olsun, cevaplandirdiniz, ama o arada sabirsizligima yenik dusup cicegime yapacagimi yaptim. simdi de yazim mum cicegimle alakali. gecen yaz kaynanamdan almisdim iyi gelismedi cunki gunesi sevdigini bilmiyordum. uzerindeki beyaz lekeleri gorunce sinir oluyordum. bir gun o lekeleri kazidim yapraklari sarardi. ben de sinirlendim tam dipden kesip attim. birkac gun once sizin siteden oyrendim ki bu cicegin adi mum cicegiymis, gunesi seviyormus.. bundan sonrasina kalsin artik, bakalim ne zaman dallanacak yaprak verecek. o zaman degerli onerilerinizi uygularim ins. Allah razi olsun siteniz cok guzel ve cok samimi.
  ***
  Amin Allah cümlemizden razı olsun. Güneş sever ama fazlasını değil.

 101. Onur, Bursa dedi ki:

  Benim yaşım 17. bana mum çiçeği 5 cm kadarken hediye gelmişti. güzel bir toprak güzel bir saksıya ektim. hediye eden kişide hiç büyümüyormuş. ben aldım büyüdü büyüdü oldukça baya büyüdü. çiçek açmıyordu. ben su vermeyi unuttum baya bir uzun süre. :) dün bir baktım 3 salkım açmış odam buran buran çok güzel koku salgılamış. görüntü açısındanda çok güzel. çiçek severlere tavsiye ederim. :)

 102. Aslı, İzmir dedi ki:

  Buradan bütün çiçek severlere merhaba. Benim de yaklaşık 4 yıldır yetiştirdiğim mum çiçeğim var. Boyu 2.50 m. saksısı 24cm çapında. Acaba saksısı mı büyük dersiniz? Öğleden gün batana kadar güneş alıyor ama henüz hiç çiçek açmadı.Bugüne kadar sadece yapraklarının güzelliği için yetiştiriyordum fakat çiçeğinin güzelliğini gördükten sonra bir an önce çiçek açsın istiyorum. Çiçek açması için ne yapmalıyım?Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Sayfada bu konuda yeterince bilgi var. Okuyun gerekenleri yapmaya çalışın sabredin. Mum çiçeği fazla ilgiyi sevmiyor. Sizden bir önceki Onur’un tesadüf sandığı şey aslında zaman zaman yapılması gereken şeydir.

 103. Nesrin Karanlık, Ankara dedi ki:

  Merhabalar tekrardan, Arkadaşlar lafı hiç dolandırmadan Allah’ın emriyle varsa bir arkadaşımızın mum çiçeği ve kılıç çiçeğinden bir fideye talibim, oh be, yani ben yaklaşık 10 aydır çiçek yetiştirmeye başladım yeniden. Henüz fide veren durumda çiçeğim sadece bir tane var. O da ok başı sarmaşığı. İsteyen olursa ben de ondan gönderebilirim.
  Ben çiçekleri fideyken alıp köklendirme yetiştirmeyi çok seviyorum. Bu işin zaten en zevkli kısmı bence burası. Bu nedenle böyle bir talebim oldu. Çevremde kimsede bulamadım artık gözüm döndü, affola. Herkese iyi akşamlar.
  ***
  Nesrin Hanım bana sorarsanız şimdi mum çiçeği aramayın. Nisan sonunda ve mayıs ayında bulmanızı tavsiye ederim. O zamanda açık havada güneşli yerde çok çabuk köklenip aynı zamanda hızlı filizlenip yapraklanıyor. Yaz boyunca gelişmeye devam ediyor. Şimdi bulsanız belki önümüzdeki mayısa kadar hareketsiz kalır- boş yere uğraşmayın strese kapılmayın. Kılıç çiçeğini ise bölmek gerekir ki şimdi bölmeyi hiç tavsiye etmem. Ancak önceden ayrılmış tutturulmuş bulursanız alın. Ama bence yine siz mayısa kadar sabredin. Şimdi kolay köklenecek bitkiler, mesela ağaç begonyaları, paşa çadırı.. Eğer iyi güneş alan pencereniz varsa iyi olur, şimdi dallarından köklendirip tutturmanın en uygun zamanlarından biri. Ağaç begonyası denen ve ayrıca daha ince yapılı begonyalar çok güzel tavsiye ederim. Bunların koleksiyonunu yapmak lazım. Ben ufaktan başladım. Şu anda bende 6 ayrı çeşit var. Benim için büyük hazine. İnşallah bunları hayırlısıyla büyütüp çoğaltabilirim. Şimdilik gelişimleri güzel gidiyor. Size de çevrenizde gördüğünüz kişilerden birer dal istemenizi tavsiye ediyorum. Begonyaların asaleti güzelliği bambaşka. Ayrıca aglaonema commutatum ile paşa kılıcı bir arada mükemmel takım oluyor. Bulursanız kaçırmayın. Acelesi yok. Zamanla hepsini bulabilirsiniz. Bir örnek vereyim: Begonyalar bana kendileri geldi. Aglaonema commutatum ise mucizevi bir sürprizle geldi. Bitkileri tanıyın, haklarında bilgiler edinin. Elde etmek istedikleriniz bir şekilde gelir sizi bulur. Ev süs bitkilerinin en iyi köklendirme zamanı yaz sıcaklarına 1,5 ay kala mesela Ankara için temmuz dersek, mayıs ayı ortası ve cıvarı en uygun zamandır. Yerleri iyi esintili olmak şartıyla ve güneşin ısıtmasıyla kolayca kökleniyorlar. Şimdi dediğim gibi pek zamanı değil. Ağaç begonyaları, telgraf çiçeği vesasire bunlar şimdi kolayca köklenebilir. Her tür için uygun zaman değil.

 104. Nesrin Karanlık, Ankara dedi ki:

  Doğru diyorsunuz Erdal Bey de bir ilkbaharda bir de sonbaharda böyle coşuyorum ben. Mum çiçeğine de gerçekten bayılıyorum. Çok severek yetiştirdim. 4-5 sene çok güzel büyüdü, 2 metreye yakın boylandı. Sonra bir gün evde oturuyorum. Camın kenarında iple asılı vaziyette tabi. Bir baktım çiçeğin dallarında plastik yapma bir çiçek asılı. Söylene söylene çıktım baktım ki gerçek çiçek. Allahım o şoku hiç unutamıyorum. Tabi bizim binada çiçeği tanıyan yokmuş ben de pek tanımıyordum. Herkes akın akın eve geldi yapma çiçek gibi o ne diye bakmaya. Bir kaç gün sonra çiçek soldu. Koca mum çiçeğim öldü. Nazarı da hiç sevmiyormuş bunu da öğrendik :) Sonra ben tabi çok üzüldüm yıllardır elimi sürmedim çiçeklere. Bir de ortam olmadı. Şimdi işte bir yılı dolduracağız evde oturacak yer kalmadı. Amma velakin gözüm de doymadı. Mesela evde şu anda 4 çeşit difenbahya var. Sabah koşup bir tane daha alacam. Kendimi frenlemem lazım, biraz sabır haklısınız. Ama çok büyük bir hasret birikmiş içimde sanırım. Zaten bir serada buldum, internetten alacam gibi.
  Biliyor musunuz ben çiçeklerimin çoğunu sonbaharda edindim, biraz zor kökleniyorlar ama oluyor sonunda. Köklendirmekte çok zorlandığım çiçekler aslında çabuk köklenirlermiş ama ben bu çiçeklerde hala daha zorlanıyorum.
  Biri kauçuk, diğeri begonya.
  Ağaç begonyası var şu an köklendirmeye çalıştığım kendisini ben de çok severim. Çilli olandan, umarım tutar. Bir kere daha denemiştim ama hiç yetiştirmek nasip olmadı.
  Çok uzun oldu farkındayım. Nezaketiniz ve emekleriniz için çok teşekkür eder burda iyi akşamlar dilerim. Aslında teknik sorunlar olmasa evdeki çiçek köşelerimi resimleyip göndermek isterim size. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Mum çiçeğinizin bozulması sanıyorum düzenli bakıma geçmenizden kaynaklanmıştır. Çiçek açtığını görünce daha ihtimam göstermiş daha sık sulamışsınızdır. Oysa mum çiçeği ihmalci insanları seviyor. :)
  Begonya dallarını çürütmeden köklendirmenin pratik yolu şudur: Kesip aldığınız dalı, kesik yer açıkta kalacak şekilde naylona sarın. En az bir gün o kesik yer açıkta kalacak iyice kuruyacak. Üç gün beklemek daha iyi. Naylonla sarmak ise yaprakların bozulmasını önler. Gerçi zaten bozulacaklar pek önemli değil. Sonra dikin sulayın. Toprak kurudukça sulayın. Yeri havadar olmalı. Böylece kısa süre içinde yapraklarının bozulup düşeceğini, onun peşinden filizlendiğini görürsünüz. Bu her zaman yapılabilir. Kış ortasında bile evde yapılabilir.
  Ben de sizin gibi meraklıyım ama sayıyı az tutumak zorundayım. Yoksa hepsine ilgimi yoğunlaştıramıyorum. Önemli olan şey her birinin benim manevi yapımda güçlü yer edinmeleri. Buna dikkat etmek lazım. Yoksa hevesime her bitki uygun. Hevesime uygun olmasına uygun da bende stresten başka işe yaramıyor. Çeşidi az tutmalısınız. Kendinizi frenlemelisiniz. Bunun yolu kendinize bir tarz benimsetmektir. O zaman kolay kolay çiçek beğenmezsiniz. Benim bu konuda bir yazım vardı bilgisayarda bekliyor. Bulursam önümüzdeki günlerde yayımlarım. Şimdiye kadar beklettim çünkü okuyanların vay be diyeceği kadar etkileyici olmadı. :) Özel bir konu. Biraz daha üstünde durmak lazım. İnşallah becerebilirim okuyanlara faydası olur.

 105. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Nesrin Hanim, agaclar.net sitesinin forumunda ‘Ucretsiz tohum, fidan, celik paylasimi’ basliginda bu aralar Hoya Carnosa dagitiliyor bilginize.:) Arzu ederseniz ilgili basliktan paylasim sirasina girebilirsiniz.

 106. Nesrin Karanlık, Ankara dedi ki:

  Elif hanım ne zamandır siteye girmediğim için bilgilendirmenizi de şimdi gördüm, çok teşekkür ederim ilginize.
  Bilin bakalım nerdeydim :) Ben de tam olarak ağaçlar.net.teydim, nasip kısmetten ötesi yok. Ne demişti Erdal Bey zamanı gelince hepsi tek tek olur diye. Aynen öyle. Sözün kısası ben de acemi üye olarak sanırım koklayarak buldum, mum çiçeği dağıtımını. Sağolsun Gaziantep’ten Gülsen hanım ve Ali bugün vermişler kargoya.
  Hayat bazen ne kadar da şirin, cömert, sıcacık ve kocaman dimi.
  Tekrar teşekkür ederim, size de Erdal bey her daim. Kendinize iyi bakın. Herkese iyi geceler, mutlu günler, herkesi çok seviyorum.

 107. Kadriye, Burdur dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin ucuna yakın kısmında küçük sivilce gibi tomurcuklanma başladı. yaprak cıkacak desem yaprak gibi değil. zaten yaprak bölümlerinin arasında bi yerlerde, çiçek tomurçuğu mu acaba diye ümitleniyorum.
  ***
  Onlar kök uzantıları. Genelde uzamaz öyle kalırlar.

 108. Funda, Ankara dedi ki:

  Henüz 1.5 senelik bir mum çiçeğim var. Boyu 15-20 cm arası aşağı yukarı. Yazın balkonda duruyordu, şimdi içeri aldım, tülden güneş görüyor öğleden sonraları. Gelişimi oldukça iyi, sağlıklı. Ama bir tel aldı başını gidiyor, uzadıkça uzuyor :) Bazen bakıyorum kendi kendine duvara yaslanmış, bazen aşağıya sarkmış. Saksıya bir çubuk mu dikmeliyim (ki köklerine zarar vermekten korkuyorum bunu yaparken, saksı henüz küçük malum) yoksa bir iple falan mı tutturmalıyım, telden bahsedenler olmuş, hangisi en iyi yöntem bilemedim.
  ***
  Hareket ediyorsa yerini sevmiş, sağlıklı gelişiyor demektir. Gelişim biraz ilerleyince hareket durur. O zaman saksıya değnek sokmak hariç diğer yollardan birini yapın. şimdilik serbest kalmasında yarar var.

 109. Ebru, Niğde dedi ki:

  Mum çiçeğim minicik bir daldı şimdi pırıl pırıl iri yaprakları oldu çokda dallandı uzadı ama hala açmadı hangi ayda açıyor mum çiçeği?
  ***
  Belirli bir vakti yok. Genelde yaz başından sonbahar ortasına kadar herhangi bir zamanda çiçek açarlar. Diğer aylarda çiçek açması yerini sevmesine bağlı ki bu da pek mümkün değil.

 110. Nazire, Ankara dedi ki:

  Merhaba güzel insan. yine ben. dediginiz gibi mum çiçegi yapraktan çogalmıyor tecrübe ettim. bilmek istedigim çiçegim cıvıl cıvıl filiz verdi. ben tomurcuklanması ve açması için ne yapabilirim? bir kez açtı tek tomurcuktan.
  çok seviyorum çiçekleri kendim yetiştiriyorum. ufak bir fideden onların büyüdügünü görmek beni çoçuklar gibi mutlu ediyor. ama bilgimin yetersiz oldugunu biliyorum kendimi nasıl yetiştirebilirim?
  ***
  Mum çiçeği fazla ilgi özen sevmiyor bunu çok kişi söyler, doğrudur. ama yazın açık havada çok iyi gelişiyor bunda şüphe yok. Evlerde sağlıklı çiçek yetiştirmenin sırrı sık sık esinti, bir parça güneş, çok kuvvetli aydınlık, doğru toprak, doğru sulama ve birkaç sulamada bir suya bitki besini karıştırmak. Kısaca böyle özetlenebilir. Ayrıtılar uzun. Birçok sayfada anlatmıştım. O sayfaları düzenlemem dağınıklıktan kurtarmam lazım.

 111. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Merhaba; Çok güzel bir siteniz var ve yapılan yorumlara da bakınca sadece site yapmakla kalmayıp gelen yorumları da değerlendirdiğinizi gördüm. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yeni yeni çiçek merakı başlayan birisi olarak çok istifade edeceğime eminim.
  Bizim de evimizde bir mum çiçeği var. Bir dönem yemek masasının üstünde duruyordu ve hızlı bir şekilde filizlenmeye başladı. Şimdi biraz daha kuytu bir yerde duruyor. Bazı yorumlarda bahsedilen uzun sap vermişti. Sarmaşık gibi sarılması için saksı kenarına ip bağlamıştım. Uzayan sapı da ipe doladım. Sormak istediğim konu doğru yapmış mıyım? Yoksa aşağıya doğru salınmak mı ister?
  ***
  Kolaylık açısından en iyisi yeni sürgünlerin yukarı doğru uzamasını sağlamak ve daha sonra, yaprakların gelişimi tamamlanınca saksının sağına soluna saplanan iki değnek arasında sarmaktır. Böyle olunca çiçek açma ihtimali de daha kuvvetli oluyor. İp gibi, ince dal gibi şeylere fırıl fırıl sarılması iyi değil. Dal o şekilde olgunlaşırsa bir daha düzelmez kıvrımlı yaylı tel gibi kalır.

 112. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Doğru mu anladım merak ettiğim için tekrar sormak istiyorum. “Saksının sağına soluna saplanan değneklere sarmak”tan kastınız ip’i değneklerin etrafından sararak silindirik prizma gibi bir şekil mi vermektir? Eğer bu ise mevcut saksısı biraz küçük gelebilir. Bu mevsimde saksı değiştirmenin sakıncası olur mu? (Bulunduğu ortamda kalorifer yanıyor.)
  ***
  İp yok. Sadece iki değnek dimdik olacak. Mum çiçeğinin uzun dallarını ikisinin arasına siz dolayacaksınız. Hızlı gelişmesi, kısa sürede bir metreden uzun dallar geliştirmesi ise açık havada biraz güneşli bir yerde nemli ve sıcak esintiler sayesinde mümkün oluyor. Saksı değiştirmeyi (Ankara iklimine göre) mayıs ortasında yapmalısınız.

 113. Semra, Samsun dedi ki:

  Mum çiçeğini nerden alabiliriz? Ya da gönderebilecek birisi olursa sevinirim.
  ***
  Bu sitede insanlar arası diyaloglar yok. agaclar.net sitesinin forum sayfalarına üye olursanız orada size gönderecek çiçekseverler çok var. Birbirleriyle hep iletişim halindeler. Benim sitemde mümkün değil.

 114. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  40 yaşından büyük bir mum çiçeğim var. Ankara’da yaşarken yaz kış demeden çılgınlar gibi açıyordu. Üzerinde 32 çiçek saydığımız bile oldu. Hatta üzerinde çiçekler varken Ankara içinde taşındık, banamısın demedi. Çok büyük olduğu için toprağı bile görünmüyordu onun için hep saksının altındaki kaseden suluyordum, arada bir de menekşe vitamini veriyordum. Hep pencerenin önündeydi ama tüm pencereyi kapattığı için pencereyi açmamız mümkün olmuyordu. Yani esintili bir ortamda değildi. İstanbul’a taşındığımda herşey değişti. Onu izzet ikram arabanın arka koltuğunda, saksısı ile birlikte mümkün olduğunca hırpalamadan getirdik. Yolda çiçekleri ve yapraklarının bazılarını kaybetti. Burada da pencerenin önü olmasa bile hemen yanına, iyi ışık alan bir yere koydum, yer biraz daha fazla olduğu için karman çorman dallarını yeniden düzenledim ve üstten sulamaya başladım. Tüm çeçeklerini döktü, yeni çıkan dallar yapraklanmadan kurumaya başladı. Sonrada eski dalları kurudu. Hacminin 3/4 ünü kaybetti. Sitenizi dikkatle okudum, Ankara şartlarına göre sulamaya devam ettiğimi, İstanbul daha nemli olduğu için fazla su vermiş olabileceğimi düşündüm ve sulamayı azalttım. Birşey değişmedi. Toprağı torf olduğundan değiştirmeye karar verdim ve fidanlığa giderek özel karışım bahçe toprağı yaptırdım. İçine biraz köklendirici de koydular. Toprağı değiştirirken gördüm ki üstü kupkuru olmasına rağmen dibi balçık gibi olmuş. Değiştirme sırasında köklerinin bir kısmı da balçıkta kaldı, bu nedenle daha küçük bir saksıya ektim. Ama eski toprağı tamamen temizlemem mümkün olmadı. Şİmdi de toprağında böcekler olduğunu gördüm. Bir sürü ayağı olan tombul beyaz/gri yaratıklar.Herhalde bahçe toprağından geldiler. Çiçeğim hala yaprak kaybediyor. Toprağı ilaçlamak yerine kaktüs toprağı almayı, çiçeği sökmeyi ve tüm köklerini akan su altında yıkayarak bütün eski topraklardan arındırmayı ve yeniden dikmeyi düşünüyorum. Bu iyi bir fikir mi? Mum çiçeğimin durumu beni kahrediyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  ***
  1- Zeynep Hanım öncelikle kökler çürümüş olabilir mi, bunu anlamanız lazım. Üzerindeki yapraklarda sararmalar değil, yeşil oldukları halde eğer zayıflama, buruşma gibi sağlık kaybı varsa kesinlikle kökler çürümüştür. Eğer yaprakların sağlığında bir değişklik yoksa şanslısınız.
  2- Ankaradaki yerinin havasız esintisiz olduğunu sanmıyorum. Bir şekilde orada canlı hava akımları kesinlikle vardır. Meselâ bazı pencereler kenarlardan hava sızdırır. Siz hissetmeseniz bile bitkilere canlılık verir. Ya da o odada başka bir sebeple yeterli hava akımları olmaktadır.
  3- Kökler çürümüşse sağlıklı dallarını alıp temiz bir toprağa dikin. İstanbulda şimdiden itibaren açık havada güneşin ısıttığı bir yerde tutarsanız zamanla köklenirler. Bu usulü denemişimdir. İlkbaharda havalar ısındıkça çok canlı bir filizlenme oluyor ve hızlıca büyümeye başlıyorlar. Yaz sıcakları başlamaya doğru öğle civarı tepe güneş almayacağı yere koyun. Yine açık havada dursun. Yaz boyunca hızla büyür. Yer yadırgamasında zarar görmemesi için sonbahar serinleri başlamadan önce yaz sonunda eve esinti ve güneş alabileceği bir yere koyun. Sonra yerini severse bir daha yaz boyunca dışarda tutmanıza gerek kalmaz.
  4- Kökler çürümemişse bozulmada sebep gereksiz yere sulamak ve havasızlık yüzünden köklerin emici hassas tüyleri çok büyük ölçüde zarar görmüştür. Sulamayı kesin, sadece toprak kupkuru oldukça saksı içindeki toprağın sadece üst yarısının ıslanacağı kadar az miktarda su ile sulayın (bu kış usulü sulamadır). Nisan ayında dışarıya güneşin toprağı iyice ısıtacağı bir yere koyun. Toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. Daha sonra kış usulü sulamaya devam edin. Yeni filizlenmeler gördüğünüzde normal sulamaya geçin.
  5- Mum çiçeğine ciddi anlamda hayat veren bir uygulama, tıklayın okuyun: https://azbitki.com/yapraklardan-besin-vermek
  6- İstanbula gelince bozulmasının sebebi: Bunu söylemek geç ama aklınızda bulunsun. Bitkiler özellikle kışın yerlerini değiştirince önceden toprağı pek ıslak olmamalı. Yeni yerine gelince de kesinlikle ilk on gün hiç sulamayın. Toprak on günde yine de kurumamışsa o zaman adamakıllı kuruyana kadar bekleyin. Bu sayede yer yadırgama şokunda kökler zarar görmez. Sonra 4. maddedeki gibi bahar sıcakları başlayana kadar kış sulaması usulüne devam edin.

 115. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Bu kadar çabuk yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Dökülen yapraklar yemyeşil ve sağlıklı, hiç buruşma yok. Hiç neden yokken, el bile sürmemişken kendinden düşüyorlar. Sararıp dökülen yapraklar çok daha az, hatta yok gibi. Bitki hala yemyeşil. Önce yapraklarını döküyor, sonra bakıyorum ki dal kuruyor.
  Ayrıca böcekler için ne yapmalıyım. Bitkiyi söküp, köklerini yıkayıp iyi durumda olanları yeniden kaktüs toprağına dikmek çözüm olur mu?
  ***
  Menekşe besini veriyorum demiştiniz. Bitki besinleri birkaç ay sonra toprağın dengesini fena halde bozar. Peşinden de eğer devam edilirse aisitlilik hızla yükselir. Önce bitkide gelişim durur peşinden köklerin zehirlenmesi, çürümeler başlar. Sizinkinde muhtemelen böyle bir şey oldu. Yer değişikliği şokunda dengesi bozuk toprakta zehirlendi. Bitki besini verenlere söz konusu zararları bertaraf etmek için çözüm yolu şu: Bitki besini verdikten sonra, tekrar sulama zamanı geldiği zaman en az saksının hacmi kadar bol su ile sulayın. Toprak yıkansın. Daha detayları var aslında. Şu sayfada geniş açıklamalarla anlattım: https://azbitki.com/bitki-besinleri-suni-gubreler
  Toprağı tekrar değiştirmenizin bir çözüm sağlayacağını hiç sanmıyorum bilakis daha fazla zararı olabilir. Sulamayı bırakın, açık pencere yanında tutun. Pencereyi açık tutma sıklığını ve süresini elinizden geldiğince fazla yapmaya çalışın. Bir iki sağlıklı dalı 10cm bile olsa alın tarif ettiğim gibi açık havada az nemli toprakta köklendirin. ilkbaharda havalar ısındıkça köklenir filizlenirler.
  Böcek tarifiniz tespih böceğine benziyor. Benim bitkilerden çoğunda var. En küçük bir zararları olmuyor. Kırkayak, kulağakaçan vb toprak böceklerinin de hiçbir zararını görmedim. Bunlar topraktaki mini bitlerle besleniyorlar. İçiniz rahat olsun. Zararları değil faydaları var.

 116. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bir dalı her ihtimale karşı yeni bir saksıya ekeceğim ve balkona koyacağım. Yanlız Beşiktaş’ta denize yakın oturduğum için burada çok sert rüzgarlar oluyor. Balkonum büyük, gömme bir balkon ama masaya koyduğum örtü bile sabitleyici klipslere rağmen uçup gidiyor. Bitkiye bir etkisi olur mu? Bir de bu dalı nereden keseyim. Bir dal metrelerce gidiyor ama uçlara doğru kuruyor. Dibine baktım küçük sürgün yok.
  Kalan büyük bitki için ise teşhislerinizin tamamen doğru olduğunu düşünüyorum. Fazla sulama çiçeği bozduğu için ben normalden daha fazla bitki besini verdim sanırım. Ankarada çok çiçekli olduğu zamanlarda nadiren verirdim ama İstanbul’da bozulmaya başlayınca ayda bir vermeye başladım. Sanırım kökleri çürüdü. Kalan bitki bile hala göz doldurucu ve yapraklı. Bu nedenle göndermiş olduğunuz linkte bahsedilen yapraktan gübreleme işe yarayabilir diye düşünüyorum. Ama BÖCEKLERLE YAŞAMAM MÜMKÜN DEĞİL. Onlardan acayip tiksiniyorum. Gece toprağı kuru mu nemli mi diye parmağımı bastırdığımda birine elim değdi, çığlık çığlığa odanın öbür tarafına kendimi zor attım. :-))) Çiçekleri çok sevmeme rağmen sırf bu böcek fobim yüzünden bitlenmeye daha müsait bitkiler bakamıyorum :-((( Bu nedenle o böceklerden mutlaka kurtulmam lazım. İnternette tesbih böceğine baktım, benim davetsiz misafirlere çok benziyorlar. Çiçeğe zarar vermeden onlardan nasıl kurtulabilirim?
  ***
  uzun dal ile yapmayın. bir dalı 10 – 15cm parçalara bölün. Her biri köklenir. En uygun zaman kış sonunda açık havada güneşin ısıttığı toprakta denemek. Kesin köklenir filizlenirler. Hem de gayet hızlı ve aktif gelişim olur. Rüzgarın zararı olmaz. Sadece hafif saksı hafif toprak olunca belki saksı devrilir sürüklenir bu zararı var. Yazın da öyle şiddetli rüzgar oluyorsa filizlenip iyice yapraklanınca eve alın. Besini dört sulamada bir veya ayda bir vermek zararlı olmaz ama dediğim gibi aynı toprakta uzun süre devam edince ve sulamalarda dediğim şeyler yapılmazsa zamanla toprak işe yaramaz hale gelir. Bir de yer değişkliği durumlarında dediğim gibi sulamaktan kaçınmak lazım. Toprak böcekleri fobinizi yenmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Ev bitkilerinin dostları bu hayvanlar. Size yakın Kozyatağı semtinde Bauhaus var. Oradan bitkiler için her şey bulabilirsiniz. Yaprak bitlerine, toprak bitlerine karşı ilaç sorun. Orada mutlaka bulunur.

 117. Asiye, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğinden ne zaman çelik almalıyım? Hangi ayda dikilir?
  ***
  İzmir için en iyi zaman mart sonu veya hemen şimdi yapmalısınız. Eğer dışarda güneşin ısıttığı bir yerde tutarsanız birkaç hafta içinde çok sağlıklı bir şekilde köklenip hızla büyümeye başlar. Daha sonra öğle civarı güneşinden korunacağı ama yine esintili havadar bir yerde tutun. Yaz boyunca iyice serpilir büyür. Bu haftalarda yani kış sonunda yaparsanız çok şanslı bir başlama zamanı.

 118. asiye - ızmir dedi ki:

  yok önemli değil ben yalnış anlamışım dir yazıyı okuyunca :( :) bilgileriniz için teşekkürler komşu dan isteyecem alabilirsem çelik şimdi dikmeye başlarım alamazsam bi yerden satın alırım bulabilirsem artık :)
  ***
  Sağolun. Bütün mesele benim aceleci olmam. Bir an önce cevap yazayım cevap çabuk ulaşsın derken bazen düşünmeden nereye gideceği belli olmayan şeyler yazabiliyorum. Siz kimde varsa hemen bir iki dal isteyin dediğim gibi yapın. Kış sonunda başlatınca anlattığım şartlarda güneşin ısıtması ve serin, ılık rüzgar sayesinde çok gür büyümeye başlıyorlar. Diğer şartlarda köklenme olsa da filizlenme aylar sonraya kalabiliyor.

 119. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Mum çiçeğim için solucan gübresi aldım ve salı günü ilk besin kürünü yaptım. Vermiş olduğunuz linkte kuru solucan gübresi ile ilgili kullanım talimatlarında 2-3 günde bir veya haftada bir kullanın diyordu. Benim aldığım konsantre sıvı halde ve “nanoteknolojik” olduğu belirtiliyor. Ayrıca, 1 ml besini 200 ml su ile karıştırarak 15 günde bir uygulayın, kalanı da toprağa dökün diyor çünkü suyla karıştırıldıktan sonra 3 saat içinde tüketilmesi gerekiyormuş. Ben zaten yeni değiştirmiş olduğum toprağın dengesi bozulmasın diye kalanı difenbahyamın dibine döktüm. Difenbahya çıldırdı. Salı günü bir yaprak çıkartıyordu, onu açtığı gibi yeni bir sürgün de verdi. Sadece 3 günde bir yaprak ve bir sürgün çıkarmasına inanamadım. Bu gübre cidden çok güçlü birşey, dolayısıyla mum çiçeğimde haftada 1 kullanmakta tereddüt ettim. Diğer taraftan köklerinin çürümüş olduğunu varsayarsak bu tek şansım olabilir. Bugün en az 2 metrelik bir dalının daha kurumakta olduğunu gördüm, içim acıdı. Sizce ne yapmalıyım. Seçenekler;
  -15 günde bir yapraklara spreylemek ve kalanı dibine dökmek
  ,-haftada bir spreylemek ve kalanı dibine dökmek
  -2 /3 günde bir spreylemek ve kalanı difenbahyaya vermek :-)))
  Bu arada böcekler için de mum çiçeğini ilaçladım yani toprakta insektisit de var….
  Nisan ayında havalar düzelince onu ve yavrusunu balkona atacağım ama o tarihe kadar daha fazla dal kaybetmek istemiyorum. Lütfen yardım edin.
  ***
  Benim difenbahyam da yeni bir yaprağı açılırken bir yeni yaprak ucu vermiş olabiliyor. O bitki besinin gerçekten hızlandırdığından emin misiniz? Belki bir iki hafta iyice gözlemleyip sonra karar vermek daha iyi olacaktır. Nereden kaça aldığınızı, markasını merak ettim. Ben aslında bitkilerimin hızlanmasını hiç istemiyorum çünkü evde yer kalmadı. Ama bir iki türün daha sağlıklı olması için kullanabilirim.
  Yapraktan beslemeye gelince özel yaprak koruyucu besinli sıvılar var. Onlar yaprak parlatıcı vb başka maddeler de içerdiği için 15 günde bir kullanılmalı demişler. ama yapraktan beslemede normal besinler her gün bile verilebilir zararı olmaz. tarif ettiğim gibi çok hafiften fısfıslayarak, yapraklar buğulanmış gibi olsun yeter. Bu arada ben bitkilerime yapraktan besleme yapmıyorum. Sağlıkları iyi. Sorun yok. Daha hızlı büyümeleri benim işime gelmez. :) O besini sadece bir iki özel bitkim için denemek istiyorum. Bir yandan da güvenemiyorum. Doğal gübrelerin sıvısı çok çabuk bozulur. İlkin pastörize filan edilmiş olsa bile her kapak açıp kapatmada bozulma riski büyük. Öte yandan fazla miktarda su ile karıştırılacaksa bozulmanın bitkilere zararı olmaz diye düşünüyorum.
  Yardımıma gelince, dediğim gibi sulamayı bırakıp havalandırmayı arttırın. Mum çiçeği soğuğa oldukça dayanıklı. Yılllardır balkon tuttuğum için biliyorum. Kuzey rüzgarlarını direkt almazsa sıfırın altında beş altı dereceye kadar dayanacağı yüzde yüz kesindir (tabi yazı ve sonbaharı dışarda geçirip yavaş yavaş alışması şartıyla). Şimdi bugünlerde İstanbulda hava sıcaklığı iyi. dışarda tutabilirsiniz. gece gündüz ısı farkları hücreleri büzüştürüp genişlettirerek harekete getirir canlanması kolaylaşır. Ayrıca eğer köklerde çürüme ve zehirlenme varsa kurtulması zor, kapalı esintisiz mekanlarda çok daha zor.

 120. İbrahim, Aydın dedi ki:

  merhabalar, yazılanların çoğuna göz attım, benim merak ettiğim farklı bir konuydu, eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.
  bende mum çiçeğinin kokusuna hayranım ve yetiştirmek istiyorum fakat bir çekincem var; annemin eskiden mum çiçeği vardı, aynı sarmaşık gibi odanın bütün tavanını sardı, taşınacağımız vakit çiçeği kesmek zorunda kaldık ve bir daha yetiştirme imkanımız olmadı. yine aynı durumla karşılaşmak istemiyorum, bu çiçeğin sarmaşık gibi uzayıp etrafı sarmasından başka bir yetiştirme yöntemi var mıdır? tabiki açması şartıyla olmalı.
  ***
  Saksıya karşılıklı üç değnek çakın. 1m uzunluk yeterli. Fazla uzayan dalları çepeçevre dolayın. Bu usulde dallar stres altında kalıyor, bunun da çiçeklenmesinde büyük etkisi olur.

 121. Betül K. -İstanbul dedi ki:

  Öncelikle mum çiçeği almak isteyenler, Yalova Bahçe Markette bulabilirler. Ben bugün kendime, teyzeme ve arkadaşıma olmak üzere üç tane aldım. Daha bir sürü var. Sağlıklı ve çok güzel gözüküyorlar. Küçük de değiller hani. Dediğim yer Kartal sahilinde, hızlı feribota giderken hemen yol üstünde.
  Sorularıma gelince… Yuvarlak, demir bir çubuğa dolamışlar. Saksısını değiştirirken bu çubuğa hiç dokunmasam mı, ya da dokunmak istersem zarar vermeden nasıl çıkarabilirim? Zira sizin dediğiniz gibi 1 metrelik üç değnek çakmayı düşünüyorum.
  Saksı değiştirmek için önereceğiniz belli bir vakit var mı, yoksa hemen yapabilir miyim? Şu anda çok küçük plastik bir saksıda ve dengeyi zor sağlıyor, biraz oynatsam devriliyor.
  Aynı yerden toprak saksı da aldım. Kayınpederimin köyden gönderdiği içine az miktarda zibil katılmış bahçe toprağını kullanmayı düşünüyorum.Biraz taşlı, dallı ama… Ne dersiniz, uygun mudur?
  ***
  Mum çiçeği dallarının pek hassaslığı yok. istediğiniz gibi çözüp yeniden bağlayabilirsiniz. Saksı değiştirdikten sonra bol bol esinti alabilmesi lazım. Onun için şimdilik acele etmeyin. Mum çiçeğinin dalları hassas değil ama kökleri çok hassas. Yer değişikliği şokunda havasız esintisiz yerlerde bir de kökler büsbütün rahatsız edilince kökler çürüyebilir. Hatta ilk aldığınızda ilk on gün hiç sulamamalı ve sık sık pencereleri açıp uzun uzun havalandırmalısınız. Köyden gelen toprağın niteliğini bilemem. Bu konuda herhangi bir şey demiyorum.

 122. İlayda Türkan dedi ki:

  Mum çiçeği bana kasımda hediye geldi. Çok büyük, yedi sekiz yıllık. Fakat hiç çiçek acmamış. Geldikten sonra toprağın içinden iki dal çıktı çok hızlı büyüdü. Boyları bir buçuk metre oldu. Genel olarak çok sağlıklı. Yaşlı eski dalları kessem sonradan patlayan dallar kalsa olur mu? Bu işlemi ne zaman yapmam gerekir? Saksısı boyuna göre çok küçük.
  ***
  Saksı büyüklüğü mum çiçeğinin boyuna göre değil, köklerin sığıp sığmamasına göre düşünülmeli. Budamak için mayıs başını bekleyin. Dalları dipten kesmenin çok ciddi zararları olabilir. Her dalda en az üç yaprak kalacak şekilde budayın.

 123. Sevinç T. -Edremit dedi ki:

  10 gün önce mum ciceği satın aldım. Saksıya iki kökten ekilmiş ve ortasında bir tele dolamışlar. Tele çok dolandığı için çözmek istemiyorum. Akçay kışın soğuk ve yazın sıcak bir iklime sahip. Evim girişin üstü 1.kat kuzeydoğudan öğlen saatlerine kadar salonum güneş alıyor. Masa üstüne tül arkasına koydum yeri güzel. Suyu da içme suyu veriyorum çeşmeden değil. 10 gün içinde toprağı kontrol edip 2 kez su verdim. iki sürgünü vardı birinin ucu kurumuş gözüküyor hiç uzamıyor birisi uzuyor. su an sopa takmadım zira saksısı normal ölcüde.. sopa takarsam kökler zedelenebilir diye korkuyorum. Daha büyük bir toprak saksı alıp oraya nakledersem 3 cubuk saplayabilirim toprağa değil mi? o uzamayan kuruyan sürgün ucunu hafif kesersem yeniden uzama devam eder mi? Yaprak aralarından sürgünler geliyor sanırım. El değmemesi lazım diyorlar bu doğru mu? zira zarar vermek istemiyorum. Yolda gelirken bir sap ucunda 3 yaprak kopmuş sallanıyordu onu kesip küçük bir saksıya ektim can suyu verdim inşallah tutar. Çicek açması için elimden geleni yapmak istiyorum. evim zaten cicek bahcesi gibi her tür cicek mevcut tek mum ciceğim eksikti o da tamam oldu.
  ***
  Hayırlı olsun. güle güle büyütün. Musluk suyu kullanabilirsiniz bir sakıncası yok. İki gün dinlendirin tortusu dibe çöksün. El değmesinin bir zararı yok. Dibine değnek saplamanın zararı olmaz. Bir iki kök kopabilir ama önemli değil. Tabi çok kalın değnek olursa zararı da büyük olur. Kurumuş uçları kesebilirsiniz. Bunun iyi veya kötü herhangi bir etkisi olmuyor. Mum çiçeği yaprak çeliği ile çoğalamıyor. Yapraklar kökleniyor çok ilginç ama sadece o kadar. Asla filizlenme olmuyor. Çok deneyen var. Şimdiye kadar filizlendiğini gören olmadı. O yapraklarla hiç uğraşmayın atın gitsin. Ayrı saksıda çoğaltmak istiyorsanız 10cm kadar dalını koparıp dikin. Şimdi en uygun zaman. Güneşin ısıttığı rüzgarlı bir yerde birkaç haftada hem köklenir hem canlı bir şekilde filizlenip hızlı büyür. Sonra yaza doğru tepe güneşi almayan bir yere alın.

 124. Sevinç T. -Edremit dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim. 2 tane ince çubuk diktim. Şu an 3 filizim var. Biri cubuğa hemen sarıldı ama daha fazla uzun değil, cok sarılmasına fırsat vermek istemiyorum. Yukarılarda anlatmıştınız cubuğa sardırmayın iplede bağlamayın.uzayınca 3 cubuğa dolayın demiştiniz.o nedenle uzamalarını bekleyeceğim.ama huyum kurusun ki çiçeklerimle cok konuşur ilgilenirim. evde bir de kedim var su ara mum çiçeğime taktı kafayı ben ona önem verdikçe kıskandı sanırım. Gidip gelip filizlere uzanmaya çalışıyor bakalım onunla ne yapıcam. Mum ciceği ilgi sevmezmiş ama ilgilenmemek elde değil. Salonda oval uzun bir masam var. Onun cama en yakın yerine onu koydum. Arkasında iki gardenya, on menekşe, üç beğonya ve dört de minyatür gül saksılarım var. bunların hep birlikte durması sakınca oluştırmaz inşallah. bazı ciceklerin birbirlerini kıskandığını söylerlerdi büyüklerimiz zira. yarın balkonuma kırmızı beyaz cizgili güneşliklerim var onları takacağım. balkonda çok çiçek olduğundan güneş onların yapraaklarını yakmasın diye mecburum. sanırım bu kırmızılık tülün arkasından mum ciçeğinin hoşuna gidebilir. bu arada kırmızı bir kurdele bağladım dalına (okumayı sökmüş çocuklara takılırdı ya eskiden aynen öyle) bakalım ne yapacak. aynı firmadan bir fide daha getirtmek istiyorum birini de balkonda deneyeceğim. zira balkon güneşli ve hafif rüzgarlıdır. balkona sardırıcam.
  ***
  İlgi sevmemesi, çok düzenli sulamamak gerekir anlamında. Kediniz belki sizi taklit ediyor. Kıskanmaktan değil de siz mum çiçeğiyle çok ilgilenince o da ilgileniyor olabilir. Bu tip davranışlar insanlarla devaamlı birlikte yaşayan köpeklerde daha fazla görülür. Ev ve balkon bitkilerinin bir arada olmaları her biri için avantajdır. Eskilerin bu konudaki sözü yanlış. Bitkilerinizi güneşten fazla mahrum etmemelisiniz. Hazirandan itibaren eylüle kadar sadece dimdik tepeden gelen güneşten koruyun.

 125. Aslı, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğimin büyük olan saksısını 4 litrelik saksı ile değiştirdim. Şimdi üzerinde 5 tane çiçek sapı var fakat bunlar 1 aydır hiç büyümedi .Her sulamada haşlanmış yumurta suyu döküyorum. Besin ya da gübre hiç kullanmadım, kullanmam gerekir mi? Bu çiçek sapları ne zaman büyür ve çiçek açar?
  ***
  Çok yanlış yapıyorsunuz. Haşlanmış yumurta suyunu -eğer bitki besini veriyorsanız- ayda veya iki ayda bir vermelisiniz. Bitki besini vermiyorsanız onu da vermeyin. Büyümemesine gelince: Evlerin havasız esintisiz kuytu yerlerinde bir yıl bile hiçbir gelişim göstermeyebilir.

 126. Sabiha, İstanbul dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin taze yapraklarını minik sarımsı böcekler sarıyor. Su ile yıkayarak temizliyorum ama o zaman o dal gelişmiyor büyüme duruyor. Şimdi çiçek açacak minicik tomurcuklar oluşmuş ama onları da böcekler sarmiş. Ne yapmalıyım?
  ***
  Uygun bir ilaç bulup ilaçlamalısınız. Yoksa büyük zarar verirler.

 127. İlayda Türkan dedi ki:

  Benim mum çiçeğim açmak için sapları oluşmuştu ama hiç gelişim göstermiyor. Büyümesi yavaşladı. Bir yandan da ucundan çiçek sapı geliyor. İki tane mum çiçeğim var ayrı saksıda. Yanyana ikisi de aynı durumda. Budamayı da yapmadım. Kışa göre kök kısmı az güneş alıyor ama çiçek saplarinin olduğu dallar çok güneş alıyor. Ne zaman açacak? Yeri de havadar sayılır.
  ***
  Geceleri sabaha kadar mutlaka esintillerle serinlemeli. Yoksa gelişim durabilir. Evlerde yetiştirmenin böyle sakıncaları olabiliyor.

 128. İlayda Türkan dedi ki:

  fazla dallarını budadim. İki tane büyük dal kaldı. Dibini karıştırayim dediğimde tamamen kök olduğunu gördüm. Artık kökleri saksınin dışına çıkıyor. Ne zaman büyük saksıya alabilirim? Köklerinin sıkışmış olması çiçeklenmesini engelliyor olabilir mi?
  ***
  Çiçek açmasını engelleyen iki şey güneş yetersizliği ve geceleri yerinin neredeyse gündüz gibi sıcak olması. Üçüncü sırada besin yetersizliği. Kökler eğer saksıda fazlaca sıkışıyorsa çok az farkla bir boy büyük saksıya aktarın. Kökleri hiç rahatsız etmeden kalıp gibi çıkarıp yeni saksıya geçirin. Boş kalan yerlere kenarlardan toprak doldurun.

 129. Zuhal, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Mum çiçeğimiz açtı ancak kokmuyor. Direkt güneş almayan, aydınlık bir yerde tutuyoruz. Gün boyu esinti de alıyor. Gayet sağlıklı. Yeni filizler verdi, yerini sevdi. Neden kokusuz olduğunu bir türlü anlayamadım. Bu normal midir?
  ***
  Mum çiçeği gündüz birkaç saat güneşte ısınmalı. Doğası bunu ister. Çiçeklerinin koku salmamalı sıcak yetersizliğindendir. Direkt güneş almayan yerde tutmakla hata ediyorsunuz. Ayrıca özellikle akşamları koku salması lazım. Akşam dikkat edin. Gerçi koku yoğun olup hissetmemek mümkün değil. Problem serinliktir diye düşünüyorum.

 130. Menşure dedi ki:

  Okudum tüm bilgileri. cidden herşeyi yapıyorum ama açmıyor. çiçek sapları oluşuyor açmıyor. havalandırıyorum herşeyi yapıyorum açmıyor.
  ***
  Gece esintileri önemlidir. Okuduysanız bunu henüz yeni öğrendiniz. Gerçi yeri havadarsa farketmez açması lazımdı. Belki bitki besini vermeniz gerekiyor.

 131. Salih dedi ki:

  Benim iki tane mum çiçeğim var ikisi de bir yıllık büyümeleri de aynı sayılır fakat biri az güneş alan bir yerde onun yaprakları büyük ve koyu yeşil ve diğerine göre biraz yumuşak diğeri ise sert biraz küçük yapraklı ve açık yeşil renkte biraz fazla güneş alan bir yerde. büyümeleri normal şimdilik. ama ilerde bir sorun olur mu? hangisinin yeri daha iyi?
  ***
  Az güneş iyidir. Tam gölge iyi değil. Aşırı güneş de pek tavsiye edilmez. En iyisi günde üç dört saat sabahleyin veya ilikindiden sonra güneşte ısınabilecekleri, diğer saatlerde ise gündüz boyu şiddetli aydınlık olan yer. Bu arada esinti rüzgar mum çiçekleri için hayati önem taşır bunu da hesaba alın.

 132. Salih dedi ki:

  Bendeki renkler pembe ve beyaz. Türkiyede mum çiçeğinin başka renkleri de var mı? Bir tanıdığım Adanada lila rengi olduğunu söyledi fakat pek inanasım gelmiyor çünkü hep pembe ve beyazını gördüm şimdiye kadar.
  ***
  Hafiften morumsu gibi pembe var. Başka bilmiyorum. Fotoğraflarda gördüklerinize inanmayın. Fotoğraflarda renkler ya kendiliğinden çok farklı görünür ya da bilgisayarda istedikleri gibi renkleri değiştirip insanları kandıranlar çok. Gözünüzle gerçeğini görmedikçe inanmamalısınız.

 133. Emel niğde dedi ki:

  Yasemin hanım benim iki metrelik altı yedi tane çeliğim var suda köklü hatta tomurcuklu :) salı günü kayseri ye geleceğim ulasabilirsem verebilirim size çeliklerden birini. …
  ***
  Yasemin hanım burayı tekrar okur mu bilmem. eğer okursa evet alırım derse her ikinizin de bana ayrı ayrı email adreslerinizi vermeniz lazım. Burada herkese açık adres ve buluşma saatlerinin yazılması hiç doğru olmaz.
  Sorunuza gelince: sakın öyle şeyler denemeyin. hiçbir faydası yok. siz bu sayfadaki bilgileri yeniden okuyun ona göre gerekenleri yapın.

 134. Zeliha C. dedi ki:

  Benim mum çiçeğim iki metreden uzun bir çok çiçek sapı var ama açmıyordu bu sayfayı okudum ve gerekenleri yaptım. Hala açmadı tam umutsuzluğa düşmüştüm ki en ucundan yeni gelen çiçek sapı tomurcuklanmiş açacak sizce öncekilerde açar mi yoksa bundan sonra gelenler mi açar?
  ***
  Öncekiler de açabilir. Küçük kuru sap şeklinde olan çiçek saplarını koparmayın. Eskileri de yenileri de ne zaman çiçek açar belli olmaz. Siz gerekenleri yapın bekleyin.

 135. Kadir dedi ki:

  Ben bir soru sormak istiyorum yukarıdaki bilgileri okudum fakat anlayamadım. çiçek saplari geldiğinde sulamasinı nasıl yapmalıyız? sık sık mı yoksa seyrek mi? Aslında tomurcuklara su yetişmesi için sık yapmalıyız fakat bu sefer de bitki çürüyebilir.
  ***
  Fazla sulamadan ziyade yanlış toprak ve havasızlık çürüme yapar. Normal sulamaya devam edin. Azaltmaya, toprağı kupkuru olana kadar bekletmeye kış boyunca gerek var. Şimdi değil. Hem gece serin esinti varken su fısfıslarsanız yapraklardan dallardan da su içebiliyor toprağı fazla sulamaya bu sayede gerek kalmaz ve mum çiçeği susuz kalmaz.

 136. Şadiye dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin üst yaprakları çok canlı ve çiçek açmak üzere tomurcuklanmaya başladı. Ama alt yaprakları buruştu ve sararmaya başladı bir aydır alt yaprakları öyle ama üst tarafı çok sağlıklı görünüyor. Nedeni nedir. Bu sayfayı açtığınız için teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun.
  ***
  Sadece sararsa normaldir, ayda bir gibi bitki besin vermelisiniz diyeceğim ama buruşma da var diyorsanız aynı dal üzerinde böyle olmaz. Onlar mutlaka başka dallardadır. O dallar kökten çürümüş olmalı.

 137. Gülcan, Adıyaman dedi ki:

  Benim iki yılık bir mum çiçeğim var. kendim küçük bir saksıya dikmiştim . 3 4 saat güneş alan pencere kenarına koymuştum. inanılamayacak derecede hızlı büyüyüp gelişti. bir yıl içerisinde de çiçek açtı. o zamanlar öğrenci olarak Ankarada idim. eve dönünce çiçeğimi kendim ile getirdim. evimiz güneş almıyor. bir yıl boyunca hiç gelişmedi. ben de saksısını değiştirdim. 6 lt bir saksıya aldım. 3 hafta oldu çiçeğimin yaprakları sararıp yumuşamaya başladı.
  ***
  Ankaradaki evde bütün şartlar dört dörtlük idealmiş. Şimdi hem şartlar yetersiz hem büyük saksıya dikmekle hata etmişsiniz. Kökleri çürümüş. Derhal sökün eskisinden bile küçük saksıya dikin. Yukarda bakım bilgilerini okursanız bütün hatalarınızı tek tek göreceksiniz.

 138. Gül dedi ki:

  Benim mum çiçeğim çiçek sapı oluşturmasına rağmen açmadı burayı okudum ve esinti olması gerektiğini anladım. Esinti yaptım şimdi tomurcukta bulunduğu cam çok güneş aldığı için perde ile kapatırız yazın şimdi de kapatacağız hemde tüm camlari açınca hep yer toz oluyor diye annem kızıyor çok uygun bir balkon var yazın oraya alsam hem esintide olur bişey olur mu tomurcuguna falan?
  ***
  Eylül sonuna kadar balkonda tutmanız çok iyi olur.

 139. Havva dedi ki:

  Benim odamda iki cam var. birinde de mum çiçeği var. esinti olsun diye diğerini açıyorum ama hiç esinti olmuyor. oda çok güneş alıyor. başka uygun yer de yok. mum çiçeği için esinti olması için vantilatör çalıştırsam olur mu? rüzgar yapar. yoksa açmayacak çiçeğim.
  ***
  Şimdi hızlı gelişim zamanı. Gece karanlığında birkaç saat boyunca serin esinti lazım. Gece sabaha kadar yanındaki pencereyi açık tutabilirsiniz.

 140. Erdal dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin koçanları var ama açmıyor. bir mum çiçeği sayfasında sularken şeker atarsanız açar yazıyor. size çok güveniyorum. siz danışmadan yapmak istemedim.
  ***
  Öyle şeylere inanmayın. Yukarda bakım bilgilerinde çiçek açması için gereken püf noktaları yazılı. Benim verdiğim bilgiler bitkilerin doğal yaşam alanlarında nasıl hareket ettiklerinin gözlemlenmesine ve bilimsel gerçeklere dayalıdır.

 141. Tolgahan dedi ki:

  Benim mum çiçeğim küçük küçük tomurcuk yaptı sonra döktü. yine tomurcuk yapmıştı yine döktü. şimdi bir daha yaptı. neden böyle oluyor anlam veremedim. yeri de uygun esintili falan ama anlayamadım. gelişimi çok güzel ama çiçeklenmedi bir türlü.
  ***
  Sanıyorum toprakta elementler eksik. Evde durunca rüzgarın devamlı getirdiği tozlardan da nasiplenemiyor. Yukardaki bilgileri okuyarak nasıl besleyeceğinizi öğrenin gerekeni yapın.

 142. Yusuf dedi ki:

  Mum çiçeğimde birçok çiçek sapı var ama sadece biri tomurcuklanmaya başladı diğerleri açmıyor. Hiç açacak gibi de durmuyor.

 143. Betül, Antalya dedi ki:

  Merhaba benim mum çiçeğimi açmadığı için balkona aldım. Balkon güney cephe fakat sağı solu kapalı önü açık bir balkon esinti çok almıyor olabilir. Yapraklarından sulamayı hiç yapmadım 2 senedir gözünün içine bakıyorum açsın diye ama yok. Annem açmış şekilde getirmişti ertesi güne çiçeklerini döktü o günden beride çiçek görmüyorum. Saksı toprak değişimini 2,3 ay önce yaptım. Vitamin olarak hiç birşey vermedim (toprağına yumurta kabuğu koymuştum) yapraktan sulamayı deneyeceğim haricinde neler yapabilirim?
  ***
  Yukarda bakım bilgilerinde ne tavsiye etmişsem onları yapın. Özellikle geceleri karanlık saatler boyunca esinti çok önemli. Geceleri hem sıcak hem esintisiz olursa zararlı.

 144. Erdoğan kocaeli dedi ki:

  … …
  ***
  Yer yok diye kes, yol, yont.. böyle mum çiçeği yetiştirilmez. bir meraklısını bulup ona verin. mum çiçeği alabildiğine serpilmek ister.

 145. Sibel, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 30 yaşında bir mum çiçeğimiz var. 10-15 senedir hiç çiçek açmıyor. Annemin evinde kaldığı müddetçe çok uzun bir sopaya kendi etrafında dolandırılarak duruyordu. şu anda güneşi ikindiden sonra alan balkonuma yapraklarını açarak sarmaşık şeklinde balkona uzatarak koydum. 3-4 metre boyundaki bu tarihi bitkiye nasıl çiçek açtırabilirim?
  ***
  Gece esinti alması önemlidir. Yukardaki bakım bilgilerinde gereken açıklamalar var.

 146. Merve G. -İstanbul dedi ki:

  Yaz tatiline çıkmıştım. mum çiçeğimi bir yakınıma emanet etmiştim. bu sıcak yaz günlerinde sulamayı unutmuş. bitkim dalından yaprağına kurumuş ama kurutulmuş sebze gibi, yani yapraklar kahverengi değil de koyu yeşil. yapraklarına su püskürtüyorum iki gündür. bir değişiklik yok. yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Mum çiçeği susuzluktan pörsümüş yapraklarını iyileştirme özelliğine sahiptir. ama iki günde mümkün değil. Bir 20-30 gün kadar sürer. Gece serin esintiler olursa iyileşmesi daha kısa zamanda mümkündür.

 147. Nuran dedi ki:

  Bir sayfada gördüm tek size güvendiğim için size sormak istiyorum. sulamada mum çiçeğinin suyuna biraz şeker atın daha çok çiçek acar diyor. Bir de yaprağına bakarak hangi renk olduğu anlaşılır yazıyordu. Ikisini de ilk defa okudum pek inanmadım. size sormak istedim.
  ***
  Şekerin hiçbir etkisi yok (belki mikroorganizmaların etkisiyle toprağı ısındırdığı için faydası olabilir ama hastalık da yapabilir). Doğal humuslu, taşlı, çörçöplü toprakta mum çiçeği çok sağlıklı gelişir bol bol çiçek açar. Yaprak renki ise aldığı ışığa, güneşe göre değişir.

 148. Nuran dedi ki:

  Küçük saksıya diktim çok büyüdü iki metreye yaklaştı ama saksısı 15 cm lik şimdi büyük saksıya almak istiyorum ama kurur diye korkuyorum. Böyle mi kalsın değiştireyim mi?
  ***
  Şimdi rahatsız etmeyin. Mayıs ortalarında değiştirin.

 149. Sibel dedi ki:

  Benim mum çiçeğim çok büyük saksı da ama o kadar büyük ki yine de kökleri toprağın yüzünde. daha büyük saksı bulamadım. Ama kökleri çok sıkışık. gelişimi de bana göre sağlıklı. böyle kalsa bir sorun olur mu?
  ***
  Sorun olmaz. Eğer kökler çok sıkışıksa mayıs ortasında az farkla biraz geniş saksıya aktarın.

 150. Çağrı dedi ki:

  Bende mum çiçeğinin beyaz rengi var. Başka renklerde yetiştirmek istiyorum fakat hiçbir yerde beyazdan başka renk bulamadım çevre illere de gidiyorum. Oralarda da baktım yok. Sadece beyaz var zaten her yerde bulunan bir bitki değil. Beyazdan başka bir rengin satıldığı Bildiğiniz bir yer var mi?
  ***
  Bulabileceğinizi sanmıyorum. Şimdiye kadar sadece pembe/beyaz çiçeklisini gördüm.

 151. Aslı, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğimin saksısı kökle doldu toprağı ise çok azaldı. Kökleri saksının altından çıkmaya başladı, üstünde ise sadece kökler görünüyor. Yaprakları soldu ve biraz sarardı. Üzerinde yaklaşık 1 aydır büyümeyen çiçek sapları var. Bir şey yapmadan kendi haline bırakırsam sanırım kuruması yakındır. Saksısını biraz büyütüp değiştirirsem bir zararı olur mu?
  ***
  Mum çiçeği için tehlikeli bir zaman. Çok geç kaldınız. Gerçi bozulması gıdasız kalmasındandır. Ayda bir defa bitki besini vermek lazım. Saksı değiştirmek için baharda havaların ısınmasını bekleyin. Nisan sonu gibi.

 152. Elmas, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğimi çok sulamıştım toprağı kurutmaya çalıştım ama kurumadığı için toprağı değiştirmek zorunda kaldım. fakat birkaç gün sonra yaprakları yumuşayıp kıvrışmaya başladı. git gide kötüleşmeye başladı. kurumasıdan korkuyorum. gövde dalları sert ve içi yeşil. yalnız saksıda 2 dal var boyları 1 metreden az fazladır. fakat kökleri çok azdı. çürümüş müdür acaba? 3 senelik çiçekti. yoksa kökleri bu kadar azmı dır normalmi dir?
  Ben bu yanlışı menekşemde de yapmıştım. size yazmıştım. çiçekleri söküp yıkamamı iyiye kurutup kavanoza koyup ışık alan biryere koymamı ve daha sonra dikip poşet geçirmemi söylemiştiniz. aynen bunları yapmıştım ve sonuşta sayenizde kurtarmıştım çiçeklerimi. şimdi sağlıklı gözüküyorlar. sorun yok gibi. mum çiçeğim de düzelir düşüncesiyle tepesinden poşet geçirdim fakat hiç nemlenmedi. yine de o şekilde bıraktım belki düzelir diye. ama sanki kurumaya doğru gidiyor. lütfen bu çiçegimi de kurtarmama yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım? 3 senelik çiçek çok üzülüyorum dalları sert. canlandırabilir miyiz?
  ***
  Önceden iyi bilgilenip sonra gerekenleri yapmanız lazım. Mum çiçeğinizi kurtarmanız çok zor. Kökler çürümüş. Sağlam dallarını kesip temiz toprağa dikin. Mayısa kadar toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Mayısta sıcağın ve güneşin etkisiyle gelişmeye başlar. Mum çiçeği dayanıklıdır. Kesip atılan dallar bile (serin havada) birkaç ay canlı kalabiliyor. Tek sorun var kökleri her ortama uyamıyor kolayca çürüyor. Olur olmaz zamanlarda yer değiştirmek ya da toprak değiştirmek kökleri çürütebilir.

 153. Eda, İstanbul dedi ki:

  Mum çiçeğim 4 yaşında. o kadar üzerine titrediğim halde hiç çiçek açmadı. gayet sağlıklı görünüyor, uzuyor, filizleniyor ama çiçek yok.
  ***
  Gündüz sıcak esinti, gece serin esinti ve yeterli güneş. Başlıca püf noktaları bunlar. Özellikle gece serin esinti önemlidir. Şimdi kışa giriyoruz. Bahardan itibaren bunlara dikkat ederseniz çiçek açacaktır.

 154. zeliha özer kahramanmaraş dedi ki:

  Hediye gelen mum çiçeğimi sabahları güneş alan bir yere koydum büyüyor. Biraz uzayınca dalların ucunda kuruma oluyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Sanıyorum önemli bir problem yok. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun lütfen.

 155. Shems, Azerbaycan dedi ki:

  2 yildiir ki bir arkadasim kendi mum ciceyini istemediyinden bana verdi. olqun bir bitki halinde amma baximsizdi. ben ona cox iyi baxdim. simdi daha da boyudu ama yapraklarinin rengi solqunlasdi. sanki canliliqini yitirdi. uclardan ise uzamaya devam edir. hec zaman cicek acmadi. kokunde problem var deye suda koklendirib yenisini ekdim. eskisini kayb etmek istemiyorum. yazdiklarinizi harfiyen yapdim. topraqini bele deyisdim. sizce yapraklarinin oyle olmasinin sebebi ne? bana ne onerirsiniz?
  ***
  Belki demir veya başka bir element eksikliği olabilir. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 156. Zeliha Ö. -K.Maraş dedi ki:

  Mum çiçeğimde beyaz renkli böcekler var. bunlar ne olabilir? çözüm olarak ne önerirsiniz?
  ***
  Lütfen şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 157. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Mum çiçeğim yaklaşık 4 yaşında ve boyu 1m. Nedeni ne olabilir? Önceden saksısı biraz küçüktü. Taşınıyoruz diye değiştirmedim. Şimdiki saksısı gayetinde iyi. Besini düzenli olarak veriyorum.
  ***
  Sıcak esintileri seviyor. Burada (İstanbulda) ben en iyi gelişimi yazın dışarda tutunca görüyorum. Evde mutlaka çok güneş alan, güneşten ısınabileceği pencere önünde tutun. Erzurum fazla soğuktur ama sıcak saatlerde pencere açık olsun.

 158. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Mum çiçeğimin alt (3-4 yaşında olanlar) yapraklarında ki su çekilmeye başladı. Koparmalı mıyım?
  ***
  Koparmaya çalışırken dallara zarar verebilirsiniz. Bırakın kendileri düşer. Ya da makasla kesin.

 159. Ümmü, Konya dedi ki:

  Çiçeklerinin ömrü ne kadar?
  ***
  Uzun yıllardır çiçek açan mum çiçeğim yok. Galiba tek çiçek birkaç günde solup düşüyor ama salkım halindeki tomurcukların tümünün açıp tüm çiçeklerin bitmesi 20 gün filan sürüyor. Bu arada yeni salkımlar çıkarıp yeniden açanlar da olur. Ayrıca çiçekler döküldüğünde kalan mini koçan aylar sora yenide tomurcuklar üretir. Onlar koparmayın ve budama yaparken onların bulunduğu dalları kesmeyin.

 160. Mustafa, Denizli dedi ki:

  Mum çiçeğinin ömrü ne kadardır?
  ***
  Çok uzun yıllar yaşar. Kesin bir şey söyleyemem. Doğada ise dalları toprağa değip köklenince ana bitkiden ayrı bir şekilde hayatına devam eder. Bu şekilde ölümsüzdürler.

 161. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl çelikten yetiştirdiğim bir Carnosam var. Bir sürgün verdi. Yaklaşık 1m boyunda. 10 cm lik bir saksıda duruyor. Geçen kış başı bir çiçek sapı çıkarmaya başlamıştı. Öylece kaldı. Kış boyunca bir kaç yaprak çıkardı. Havalar ısınınca geçen sene olduğu gibi dışarı koydum. Saksısını büyütmeli miyim? Organik toprağa dikili. Gübre olarak ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Kökler saksıya hiç sığmayacak şekilde çoğalıncaya kadar saksı değiştirmeyin. Sonra çok az farkla biraz büyük saksıya geçirirsiniz. Afrika menekşesi besini de orkide besini de uygundur. Bunları tavsiye ederim. 4 veya 5 sulamada bir defa verin.

 162. Tuğba, Eskişehir dedi ki:

  Hayatımda ilk defa çiçek sahibi oldum. Hiçbir bilgim yok. Sürgün vermek vs gibi terimleri anlamıyorum. Mum çiçeğim olsun istiyordum ama bulamamıştım. Arkadaşlarım doğum günü hediyesi almışlar. Öğrenci evinde kalıyoruz. Balkonumuz yok. Sadece bir oda bana ait. Çiçekleri yeni açmış geldi. Daha kokusu yok (tomurcuk halinde). Çiçeğim nasıl esinti alacak, nerde duracak anlayamadım.
  ***
  Evde sık sık açılan ve uzun süre açık kalabilecek, aynı zamanda iyi derecede güneş alan bir pencere önünde tutmalısınız. Bu şartlar mümkün değilse bir iki hafta içinde bozulacaktır.

 163. Tuğba, Eskişehir dedi ki:

  Odam güneş alıyor fakat pencere önüm saksının sığacağı genişlikte değil. Odanın güneş alan herhangi bir yerine koysam olur mu? Pencereyi bahar ayında olduğumuz için sık sık açabilirim. Ya da akşamları pencereye koysam bir süre sonra yerine koysam sürekli yer degistirmekten ya da ona dokunduğum için ya da rahatını bozduğum için kızar mı bana?
  ***
  Üstüne koyacağınız sandalye gibi bir şey de mi yok? Pencereden uzak durması iyi değil. Akşam oraya sabah buraya yer değişkliklerini bitkiler sevmez. Yeri sabit olmalı.

 164. Mustafa, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğinin çiçek açması için şekerli su, bal, lokum vb. şeyler öneriyorlar. Bu ne kadar doğrudur?
  ***
  Hiçbir doğruluğu yok. Eminim ve çok iyi biliyorum. Öyle şeylere başvurmayın. Toprakta hastalık oluşturma riski çok fazla. Çiçek açabilmesi kuvvetli köklenmesine, köklerinin sıcak havayı algılayabilecek şekilde az toprakta veya çok iyi havadar toprakta olmasına bağlıdır. Başlıca püf noktası budur. Sonra güneşten ısınabilmesi de çok önemlidir.

 165. Büşra, istanbul dedi ki:

  Mum çiçeklerinden akan su damlaları acaba neye iyi geliyor bilen var mı?

 166. Nergiz, Maraş dedi ki:

  Mum çiçekleri yere paralel uzatıldığında veya aşağıya dik olarak sarkıtıldığında daha çok çiçek açıyor. Deneyin.

 167. Alp, Ankara dedi ki:

  Mum çiçegim yaklaşık on yıllık haytında ilk defa geçen yıl bir tane çiçek açtı. Gayet sağlıklı. İşyerimde kapının kenarında. Büyük plastik bir saksıda. Tüm gün güneş alıyor. Bu yıl birden tüm uzamış dallar kurudu. Yapraklar pörsüdü. Bugün tüm kuruyan yaprakları, dalları budadım. Sanki tek olan kök kuru bir ağaç gibi. Yarı canlı duruyor. Saksıyı boşalttım. Toprak yarısından itibaren çamur halini almış. Hepsini elimle ufaladım. Üst kısımda kalan toprak kuruydu. Karıştırıp havalandırarak tekrar saksıya doldurdum. Yeri yine aynı. İki litre suya bir kapak bitki gübresi karıştırıp suladım. Yapmam gereken başka bir şey var mı? Bu şekilde kurtulur mu?
  ***
  Kökler hastalıklanıp çürümüş. Artık yapacağınız hiç bir şey yok. Önceden sağlam dallarını alıp köklendirmeniz gerekiyordu ama kesip atmışsınız.

 168. Zehra N. -Malatya dedi ki:

  Mum çiçeğim var balkon içerisinde. İki yıllık bir bitki. Dikdörtgen saksıya (ortalama 30cm genişlik, 13cm en, 15cm derinliğinde) iki bitki çubuğu arasında telden merdiven gibi yaparak sara sara büyüttüm. 2m’yi geçmiştir. Ancak çiçek vermedi. Merdiven bigi sara sara büyütmede yanlış mı yaptım acaba? Yaprakları özellikle yeni yetişen kısımlar oldukça sağlıklı. Merdivene sarılanlar daha cılız ve beneksiz. Saksısını değiştirmeyi düşünüyordum.
  ***
  Kökler ya çok havadar toprakta olmakla ya da saksıya sığmayacak derecede çoğalmakla gündüz sıcaklığında iyi ısınabilirse o zaman çiçek açacaktır. Bütün mesele gündüz dalların ve köklerin ısınması, gece boyunca serin esintilerle serinlemesi. Bu şartta çiçek açarlar.

 169. Merve, İstanbul dedi ki:

  Bendeki mum çiçeği daha çok akşamları kokusunu yoğun bir şekilde yayıyor. Ev kokudan geçilmiyor. Benim astım alerjim var. İlaç da kullanıyorum. Acaba bu kokunun astımıma bir zararı var mıdır? Sağlık açısından kokunun insanlara ne gibi zararları olabilir?
  ***
  Bu konularda pek bilgim yok. Alerjinizi etkileyecek özelliği olsaydı herhalde şimdiye kadar sizi rahatsız ederdi. Sizi rahatsız ediyor mu etmiyor mu sizin anlamanız lazım.

 170. Betül, Bursa dedi ki:

  Balkon demirlerine asılan uzun iki tane saksı aldım. Adam birine üç tane yan yana mum çiçeği ekti. Bilmediğim için itiraz etmedim. Henüz çiçek açmamıştı…
  ***
  Mum çiçeği o şekilde yetiştirilmeye hiç uygun değil. Ya çiçekçi başka tür bitki ekti yanlışlıkla mum çiçeği diyor ya da feci bir hata yapmış.

 171. Ayşe Cenker dedi ki:

  İki yaprak olarak ekin derken çiçek olmasın mı dalda? Sadece yeşil yaprak mı olacak?
  ***
  Evet. Mum çiçeği zaten kolay kolay çiçek açmıyor. Çiçekli dalı koparmak yazık olur.

 172. serpil, Konya dedi ki:

  Benim bir metre boyunda mum çiçegim var. Çiçek vermesi için tomurcuklandı ama döküldü açmadı. Kışın o cam öğle güneşi alıyordu şimdi almiyor. Ondan olabilir mi?
  ***
  Evet olabilir. Köklerinin ısınması lazım.

 173. İbrahim, K.Maraş dedi ki:

  Uzun bir zamandan beri kapalı balkonumuzda bulunan mum çiceğimiz bu sene pamuksu bir hale geldi. Kökünde mantarımsı oluşumlar söz konusu.
  ***
  Unlu bit mi var, dip kısımları çürüdü mü, bunları doğru tespit etmeli ve ona göre çare aramalısınız. Kök çürümesi riskine karşı sağlıklı dallarından kesip çoğaltılması kısmında anlattığım gibi yenilerini üretin.

 174. Sena, Çorum dedi ki:

  Anneannemin 30 yaşına merdiven dayamış her sene çiçek açan mum çiçeğinden alacağım. Umarım bakmayı beceririm. Evin bütün odaları güneş alıyor. Balkon kapısı da sık sık açılıp ev havalandırılır. Başka bir şey gerekiyor mu?
  ***
  Yukardaki bilgilere göre her şey uygun olacaksa problem çıkmaz.

 175. Asım, Giresun dedi ki:

  Mum çiçeğindeki balın zehirli olup olmadığını merak ediyorum. Çok güzel de açtılar. Çiçek uçlarında müthiş miktarda bal var.
  ***
  Bunu bilmiyorum ama zaten yenilecek bir şey değil.

 176. Tuğba, Eskişehir dedi ki:

  Yardım edin lütfen mum çiçeğim ölüyor. Bir sürü yavru koçan açmış ama yaprakları hep çürüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Toprakta ne olmuşsa kökler çürümüş. Sağlıklı dallarını temiz toprak doldurduğunuz saksılara yere paralel uzatıp çok hafifçe gömün. Güneşin ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede köklenirler.

 177. Tuğba, Eskişehir dedi ki:

  Peki o açan koçanlar ne olacak Çürüyen yaprakların olduğu dallar da bile bir sürü yavru vermiş.
  ***
  Ne olacak bilmiyorum. Yazık.. Eğer son haftalarda toprak değiştirmişseniz sebep budur. Bazı topraklar zarar veriyor. Bir de gereğinden büyük saksıya dikince çok toprakta kökler boğuluyor ve çürüyor.

 178. Hüseyin, Çorum dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 yıl önce kendim köklediğim mum çiçeğim 2 metreyi aştı. Sabahları 2-3 saat direk güneş alıyor. Yaprakları oldukça sağlıklı ve gelişimi son 2 aydır iplik şeklinde. Bazı yapraklarında yukarıda bahsedildiği şekilde pamukçuklar oluşmuştu. Onları kolonyalı peçete ile temizledim. Çiçek açması içinde geceleri işyerimde olduğu için pencereyi açık bırakıp çiçeklenmesini bekleyeceğim. Verdiğiniz bilgiler ve diğer kullanıcıların paylaşımları için teşekkürler.
  ***
  Çorumda geceleri olumsuz etki sağlayacak kadar soğuk oluyorsa dikkatli olun. Çiçek açmasında önemli bir etken de şudur: Köklerinin fazlaca çoğalması ve köklerinin az toprakta olup yapraklar kadar sıcaklığı hissedebilmesidir. Bunu da hesaba katın.

 179. Gülo, İzmir dedi ki:

  Benim mum çiçeğim cok gelişmesine rağmen henüz çiçek açmadı. Sürekli sürgün veriyor ama çiçek koçanlari yok. Nasıl ciceklendirebilirim?
  ***
  Köklerinin yeterince çoğalması lazım. Biraz güneş almalı. Toprak havadar olup eğer köklerinin çoğu sıcağı hissederse çiçek açar. Kocaman saksıda fazla toprak içinde olunca kökler serinde kalır ve çiçek açmayabilir.

 180. Suna, Tekirdağ dedi ki:

  Ben Tekirdağ’da yaşıyorum buralar kışın biraz soğuk geçiyor. Mum çiçeğimi dışarıya koymam gerek. Yeni yapraklar açtı. Acaba kışın dışarıda kalsa bir zararı olur mu?
  ***
  Tekirdağ iklimini pek bilmiyorum. Denize yakın alçak kesimlerde güneye bakan cephede muhtemelen kışın zarar görmez.

 181. Ziya, Kuşadası dedi ki:

  mum çiçeğimi sabah, 2 saat sabah güneşi alıyor.daha sonra içeriye alıyorum çünkü balkon direk yaz güneşini bütün gün alıyor.akşam tekrar dışarıya çıkarıp sabah güneşini alana kadar bekletiyorum . gelişiminde bir problem yok gibi görünüyorsa da çiçek tomurcuğunu bir günde döktü .gündüz içeride gece dışarıda durması zararlımıdır .Ben evin içinde yetiştirmek istiyorum.evin içinde de hiç güneş almıyor.ne yapmalıyım.
  ***
  Gün içinde bir oraya bir oraya yer değiştirmek iyi değil. Zararı olur. Yeri sabit olmalı. Ayrıca yeri özellikle geceleri çok havadar olmalı.

 182. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Mum çiçeğin 2 ayda tek daldan 1.5-2 metre uzadı. Şimdi büyümesi yavaşladı. Bu normal midir yoksa bir eksiği mi var?
  ***
  Normaldir. Bünye gelişim için kendisinden harcıyor. Sonra eksileni yerine koymaya çalışıyor. Ki sonraki gelişim ataklarında aksama olmasın.

 183. Aysel N. -İstanbul dedi ki:

  20 yıllık mum çiçeğim var. Son zamanlarda üzerinde sümüksü ve yapışkan bir sıvı oluştu. Ellediğimde şireli bir şeye dokunuyorum gibi. Gövdenin birleştiği dallar arasında beyaz beyaz yumru yumru bir şeyler var. Hastalandığını anlıyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Unlu bitler musallat olmuş. Belki başka bitler de var. Parazitlerin oluşturduğu birikimleri, kabartıları ispirtolu veya kolonyalı pamuk ile sıkarak temizleyin. Yaprakları silin temizleyin. Fazla hastalıkla dalları budayın.

 184. Melek, Erzincan dedi ki:

  Ben seneye Antalya’ya gidiyorum. Orda dışarı çıkarırsam sorun olur mu yoksa kapalı alanda mı kalsın? Birde 4 dönümlük bir arazimiz var. Bir dalını çimlendirip çitin yanına diksem çite sarılırıp çiçek açar mı? Siz diyorsunuz ki şekerli su ballı su zararlıdır ama nedense bunları yapanların hep çiçekleri açıyor ilginç bir durum.
  ***
  İster inanın ister inanmayın şekerli su, bal vs deneyenlerin edindiği tecrübe en çok köklerin çürümesi ve bitkinin ölmesidir. Her duyduğunuza inanmayın her gördüğünüze güvenmeyin. Çiçek açacağı varsa açar. Bu sırada abes bir şey deneyenler ondan sanır. Antalya’da bütün yıl açıkta iyi olur. Çok şiddetli öğle güneşi almayan yerlerde bahçeye de dikebilirsiniz.

 185. Hakan, Erzurum dedi ki:

  “Hoya Carnosa” orijinal okunuşu nedir?
  ***
  Sadece C’yi K yapın.

 186. Hilal, Erzurum dedi ki:

  Ben burda mum çiçeğimi dışarı çıkarmak istiyorum fakat burda sabah 30 akşam 13 derece bazen rüzgar her yeri uçuruyo ne yapacağım ben?
  ***
  Erzurum’da dışarda tutmak için yıl içinde birkaç hafta uygun. Bu kısacık sürede rahatsız etmeye değmez. Devamlı içerde kalmalı.

 187. Melisa, Trabzon dedi ki:

  Mum çiçeğinin çiçek açması için olan stres faktörleri nelerdir?
  ***
  Gündüz güneşten toprağının ısınması, gece serin esintilerle bütün bünyenin nefes alabilmesi.

 188. Nuriye, Almanya dedi ki:

  Ben yıllardır mum çiçeği yetiştirmeye çalışıyorum. Bir defasında 4 yıl açmadı. Pes eddim kuzenime verdim. Onun evinde 6 ayda açtı. Kendisi alerji hastası oldu . Atacağını söyledi. Geri getirdim. Bende yine açmadı. Bı yıl Manisa pazarından aldım. İnşallah açar.

 189. Ceren, Ankara dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 4 metre boyunda yaşını bilmediğim bir mum çiçeğim var. 4 aydır ben bakıyorum. İlk zamanlar koltuğun arkasından güneş almayan bir yerdeydi fakat 1 ay önce güneş gören bir yere koyup, tavana da ip yardımıyla astık. Şimdi yeni yapraklar açıyor ama var olan yaprakların bazıları kıvrık kıvrık, dalgalı, virgül şekline benzer şekilde oldukça şekilleri bozuk. Ben birçoğunu kopardım ama bazı yeni çıkan yarım santimlik yapraklar bile öyle, daha şimdiden bereli çıkıyor. Arada çiçeğin dibinde minik sinekler görüyordum bugün oldukça arttıklarını farkettim. Yaprakların öyle olmasına sebep sinekler mi, peki öyleyse saksı dibindeki yapraklar daha bozuk olması gerekmez miydi, aksine onlar daha sağlıklı. Bahsettiğiniz tütünü deneyeceğim ama o çare etmezse ne yapabilirim? O sinekleri mum çiçeğinin yanında duran barış çiçeğimde de gördüm fakat onun yapraklarında bir bozulma yok. Fakat diğer yandaki para ağacımın yaprakları kıvrılmaya başlamış durumda ama onun da toprağında sinek yok.
  ***
  Toprak sinekleri mum çiçeğinin köklerine zarar verir. Bu sayfada yazdığım bilgileri baştan sona okuyun. Zaten toprak sinekleri toprağın üst yüzeyi daima çok ıslak olan saksılarda peyda olur. Bu tip devamlı aşırı ıslaklık mum çiçeğine iyi değil kökleri çürütür. Sulamayı anlattığım gibi yapın. Her dört sulamada bir bitki besini karıştırdığınız su ile sulamalısınız.

 190. Nurgül, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğinin nelere faydası vardır?
  ***
  Güzel, dekoratif bir bitkidir. Çiçekleri çok güzel kokar. Başka bir faydasını duymadım.

 191. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Mum çiçeğim 3-4 yaşındaki yapraklarını döküyor. Yeni çıkanlarda sorun yok. Normal midir? Mum çiçeğimin toprağı azaldı. Üstüne toprak eklesem sorun olur mu? Yani kökler havasızlıktan boğulur mu? Azalan yer 3-4 cm civarında kökler çirkin duruyor.
  ***
  Evet o kadar eski yaprakların dökülmesi normaldir. Toprak eklemek şimdi zararlı olabilir. Yaz başını beklemelisiniz.

 192. Merve, Sivas dedi ki:

  Mum çiçeğini yetiştirdiğim odada hiç esinti olmadığını fark ettim. Acaba esinti için fan kullanabilir miyiz?
  ***
  Ne kadar işe yarar bilemiyorum. Masrafa girmeyip kış boyunca dinlenmeye bırakmanız daha iyi olur.

 193. Melek, Bursa dedi ki:

  4 adet çeliğim vardı. Yarısını suda köklendirdim. Yarısını da direk toprağa diktim. Suda köklenenlerde minik minik yapraklar çıkmaya başladı. Direkt toprağa dikilenlerde hareket yok daha.
  ***
  Acele etmeyin. Aylarca hiç hareket göstermemesi normaldir.

 194. Cem, Adana dedi ki:

  Gerçek humuslu toprağa solucan gübresi ilave edin demişsiniz. Oranını vermemişsiniz. Belirli bir oranı var mıdır acaba?
  ***
  Yeni saksıya yeni toprakla dikecekseniz toprak karışımının %30 kadarı gübre olmalı. Bu durumda ilk iki yıl hiçbir gübre / besin takviyesi istemez. Ya da gübresiz toprak kullanın ve mayıstan eylül sonuna kadar 20-30 günde bir solucan gübresini toprak yüzeyine serpin.

 195. Reyyan, Antalya dedi ki:

  Bugün mum çiçeği aldık. Eve getirirken ortadan bükülüp kırılmış ama tam kopmamış. Sardırayım mı koparıp dikeyim mi üst kısmı? Balkonumuz 7 saat yazın sıcakta güneş alıyor. Mutfağa balkon kapısı yanına koymak istiyorum. 4 saat güneş alıyor ama esinti yeterli olur mu bilemiyorum. Sizce nereye yerleştirmeliyim? Ayrıca saksıyı şimdi degiştirsem olur mu?
  ***
  Kırık kısmı koparıp alın. 12cm kadar veya en az iki boğumlu kısmı olacak şekilde birkaç parça edebilirsiniz. Şimdi direkt toprağa diker dışarda güneşli bir yerde tutarsanız (Şimdi Antalya’da) bir ay içinde hem köklenir hem filizlenirler. Mum çiçeğinizi bence şimdilik mutfakta tutmayın. Güneşli balkonunuzda mayıs sonuna kadar dursun. Sonra mutfağa alırsınız. Saksı değiştirmek kesin gerekli ise nisanda değiştirin.

 196. Nilar, İstanbul dedi ki:

  Bir arkadaşımdan mum çiçeği yaprağı aldım. Nasıl köklendirebilirim? Önce suda bekletmeli miyim?
  ***
  Yaprak kökleniyor ama kesinlikle filizlenmiyor. Birkaç ay sonra çürüyüp gidiyor. Boş yere uğraşmayın.

 197. Mahmut, Manisa dedi ki:

  Merhabalar. Mum çiçeğim dikey olarak tavana kadar uzadı. Yatay olarakta sarmaşık şeklinde uzaması için iple tutturdum. Birazda yatay olarak uzadı. Ancak çiçeğim sadece pencerenin cam kısmında yapraklandı. Dikey olarak pencerenin bitiminden sonra duvar başlangıcından itibaren sadece dal halinde hiç yaprak yok. Acaba direkt güneş görmesi gerekiyor mu yapraklanması için? Sabahları 2 saat ilk doğan güneşi görüyor sonra güneş görmüyor.
  ***
  Eğer kuvvetli sürgün çıkarırsa onlar yapraksız olarak epeyce uzuyor sonra yapraklanıyor. Güneş bence yeterlidir. Eğer yeri sıcak ve esintili ise bu şartta çiçek açabilir.

 198. Mahmut, Manisa dedi ki:

  Evet 2. Senenin sonunda ilk defa 2 tane tomurcuk gördüm çok sevindim inşallah açarlar. Sabırsızlıkla açmalar ını ve o güzel kokusu ile çocukluk yıllarıma dönmek istiyorum. Bu arada kışın çeşitli nedenlerden dolayı evde olamadım ve neredeyse 3 ay çiçeğimi sulayamadım. Geldiğim de rengi biraz gitmişti ancak yavaş yavaş suladim 1 haftada kendine geldi.

 199. Ali, İstanbul dedi ki:

  Daha önceki mum çiçeğinin kökleri çürüdüğü için kurumaya başlamıştı. Sağlam dalları kesip tekrar dikince tuttular ve tekrar büyüyüp çiçek açmaya başladılar. Ancak yeni açan çiçekler kokmuyor! Kokmayan mum çiçeği mümkün mü? Yakından koklamama rağmen kokuları gelmiyor! Bana garip geldi. 4-5 yerde salkım çiçek var. Fakat ne yazık ki kokmuyor.
  ***
  Bu konuda bilgim yok. Belki ilk açtıkları gün kokusuz oluyordur. Belki hava yeterince sıcak olmadığı için koku oluşmuyordur. Tahminlerim bunlar.

 200. Volkan E. -Konya dedi ki:

  Merhaba. Humus, doğal gübre, bataklık ve orman torfu ile ponza taşı karışımlı küçük bir saksıda 2 tane mum çiçeği besliyorum. saatlerce tül perde arkasından güneş alıyor. ancak gelişiminin yavaş olduğunu görüyorum. Diğer çiçeklerim kadar hızlı gelişmiyor. İki çiçeğin bir saksıda olması bunda etkili midir yoksa mum çiçeğinin doğası gereği yavaş mı gelişir?
  ***
  İkisinin bir saksıda olmasının bir sakıncası yok. Yazın sürekli esinti – hava akımı olan yerde çok hızlı büyürler. Yerini sevmezse gelişim ya çok yavaş olur ya da hiç olmaz.

 201. Ahmet, Samsun dedi ki:

  Mum çiçekleri yıl boyunca Samsun’da dışarıda kalabilir mi?
  ***
  Kışın soğuğa dayanacağını sanmıyorum ama belli de olmaz. İsterseniz deneyin.

 202. Özlem, İzmir dedi ki:

  Kayınvalidem Gaziantep’te mum çiçeği vardı. Kendisi vefat edince ben de hatıra olarak İzmir’e getirdim. Boyu 1.5 metre. Bolca çiçeği vardı. Lakin çiçekler solunca bilmediğim için kestim. Ve yaklaşık 2 aydır yaz boyunca çiçek açmadı. Küsmüş olabilir mi? Sonuçta hatıra. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Küsmez. Yeter ki sağlığı bozulmasın. Gelecek haziranda yeniden açmaya başlaması lazım.

 203. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Benim mum çiçeğim 5 senelik. Bu sene yarım metre kadar uzadı. Uç kısmını yanlışlıkla kırdım. Üç aydır uzamayı bıraktı. Uzaması için ne yapmam lazım?
  ***
  En hızlı büyümesi ilkbahar ortasından temmuza kadardır. Diğer zamanlardaki gelişimi belli olmaz. Şimdi belki hiçbir gelişim göstermeyebilir. Nisan sonundan itibaren güneşli ve çok havadar bir yerde tutun. Yeri ne kadar havadar olursa gürce gelişim göstermesi de o derecede mümkün olur. Ucunun kırılması yeni filizler vermesine engel değil. Sizinki yerini sevmemiş.

 204. Emek, Zonguldak dedi ki:

  Benim mum çiçeğim 6 senelik. Bakımı çok kolay. Sevince zor değil. Bol bol çiçek verdi. Çok mutluyum. Sevmek lazım yeter…

 205. Burcu Ç. -istanbul dedi ki:

  Merhaba, benim mum çiçeğim içerde öldüğü için balkona koymuştum. Yerini çok sevdi fakat şimdi il dışındayken kar yağdı ve toprağı ıslandı. Hala sağlıklı görünüyor ama toprağı ıslak. İçeri almaya da korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Son günlerdeki don olaylarında ölmediyse şimdi artık bir şey olmaz. Dışarda kalsın. Şimdi sıcak bir odaya alsanız büyük bir ihtimalle çürür. Bir daha eve almak için kışı beklemeyin. En geç eylül sonunda içeri almalısınız.

 206. Mira, Fransa dedi ki:

  Mum çiçeğimin yaprakları yumuşadı ve sararmaya başladı. Bu neden olabilir?
  ***
  Kökleri çürümüştür. Üst dallardan alıp başka saksıda köklendirin. Bunun için yukardaki bilgileri okuyun.

 207. Esra, Aksaray dedi ki:

  Merhaba benim 3-4 yıllık mum çiçeğim var. Gayet güzel büyüyor. Boyu 3 metre oldu ama daha hiç çiçek açmadı. Neden olabilir ne yapabilirim? Evin içinde çok ışık, az az da güneş değen bir yerde.
  ***
  Sanıyorum yapraklarının ve dallarının güneş ışınlarıyla ısınması ve ayrıca ılık esintiler alabilmesi çiçek açmasına yardım ediyor. Eskiden (80’li yıllarda) gecekondu tipi bir evde yaşayan bitişik komşumuzun batı cephede öğleden sonra güneş alan pencere önünde (içerde, pencereye 1m uzak) duran mum çiçeği her yaz bol bol, bıktıracak kadar çok çiçek açardı. Her yıl aynı idi. Bahardan itibaren o pencere gün boyu ya açık ya aralık dururdu. Pek kapatmazlardı. Herkes mum çiçeğinin çiçek açmamasından şikayetçi iken onlar rahatsız oluyordu. O derece. Toprak olarak ise arka bahçemizin humuslu toprağını sığır gübresi ile karıştırıp kullanırdık. Ayrıca mum çiçeği çok gür ve hızlı büyüdüğü için upuzun dallarını 1 metrelik bir değneğe karman çorman dolarlardı. Belki de böyle bir sıkıntı yaşamasının da çiçek açmasında etkisi oluyordur. Zaten her açıdan rahat ve keyfi yerinde olan bazı bitkiler çiçek açmaya pek girişmezler.

 208. Murat , Ankara dedi ki:

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor ve hemen konuya geçiyorum, 4 yıldır mum çiçeği yetiştiriyorum. sorunum çiçek açmaması değil açan çiçeklerin kokmamasıdır. Oysa bu çiçek annemlerde odamdaydı ben evlendikten sonra evimde de yetiştirmek istediğim için annem sağ olsun iki adet yapraktan filiz elde etmiş bende saksıya diktim. 3 adet ayrı dal var. Bir tanesi 3 mt diğerleri 1,5 ve 2 mt ve yeni sürgünler vermeye de başladı. Yaprakları gayet sağlıklı. Sizce çiçeklerinin kokmamasının sebebi nedir?
  ***
  Şu anda bu konuda herhangi bir bilgim yok maalesef. Siz onun bu sayfada konu edilen mum çiçeği ile aynı bitki olduğundan emin misiniz? Mesela ruj çiçeğini çiçekçiler mum çiçeği isteyenlere mum çiçeği diye satıyor. Ayrıca mum çiçeği yapraktan çoğaltılamaz kesinlikle dallı yaprak gerekli ama ruj çiçeği yapraktan çoğaltılabilir.

 209. Hakan, Samsun dedi ki:

  Mum çiçeğim şu an kapalı balkonda. Köye (Kastamonu) götürmem lazım ki tek başına ölmesin. Samsun’da adaptasyonu nasıl sağlarım? Yaz sonu tekrar samsun à geleceğim. Herhangi bir solma olursa çelik almayı da düşünüyorum.
  ***
  Adaptasyon sağlamak için yer değişiminde yola çıkmadan önce toprağı pek ıslak olmamalı. Yeni yerinde ise toprak kuru bile olsa ilk bir hafta hiç sulamayın.

 210. Adnan, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ediyorum. İnternette türkçe kaynaklar içinde bulabildiğim en derli toplu ve faydalı yazı(lar) için. Annemin evinden aldığım yaprakla yetiştirdiğim mumçiçeği, 5 yılda yaklaşık 4 metre boy attı ancak hiç çiçek açmadı. Güneybatı yönündeki mutfak balkonuna yakın ışık ve havası bol olan mutfakta duruyor. Ancak oldukça cılız kaldı. Dallar hızla uzuyor ancak yapraklanma çok seyrek. Şimdi toprağı da iyice zayıfladı. Değiştirmek istiyorum belki canlanmasına faydası olur. Yazınızda topraktan bahsetmişsiniz. Mevsim olarak Ekim-Şubat arası mı toprak değişimi uygundur?
  ***
  Hayır toprak değişiminin en iyi zamanı mum çiçeği için yaz başıdır (haziran ortası). Çok ciddi bir gereklilik olmadıkça başka zamanlarda yapmamak lazım.

 211. Ayfer, Ankara dedi ki:

  Bir yıllık mum çiçeğim 1m kadar kol attıktan sonra yapraklanıp iki koçan verdi ve çiçek açtı bu yaz. Fakat şu son 1,5-2 aydır bütün yapraklarının sanki suyu çekilmiş gibi büzüştüler ve sapsarı kesildiler. Facebooktaki gruplardan öğrendiğime göre çok sulamışım güya. Halbuki yazın o sıcaklarda iki günde bir yarım çay bardağı kadar su verdim. Güneş hiç görmedi sadece yansımalarını aldı. Sonunda köküne bakmaya karar verip bugün açtım. Kök uzantıları elime geldi koptu. Sanırım çürümüş. Ben de temizledim, toprağını (torf) havalandırdım ve 1/3 oranında leonardit ile karıştırdım. Saksı dibine bol çakıl taşı koydum ve yeniden dikim yaptım. Kökten ayrılan bol yapraklı (ama sararmış) bir dal parçasını da suya koydum. Acaba ben mum çiçeğimi kurtardım mı? Eksik yaptığım ne var?
  ***
  Sulama biçiminiz çok yanlış ve hiçbir faydası yok. Toprak kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe bol bol su ile sulamanız gerekirdi. Öyle gıdım gıdım sulamak fayda değil zarar getirir. Mum çiçeği gibi yağmur ormanı kökenli bitkileri bol su ile, adeta toprağı yıkanırcasına sulamak gerekiyor. Güneşten muhrum etmeniz de yanlış. Benimki bahçede yazın bile direkt güneşi alıyor. Burada yazın sıcaklık 40 derece cıvarlarında ama mum çiçeğim maşallah gayet sağlıklı. Elbette yaz boyunca öğle civarı güneşini direkt almaması çok daha iyi olur ama bu bitkinin güneşi sevmemesi diye bir yönü yok. Güneş faydalıdır. Hem güneş toprağa gelirse güneşin ultraviyole ışınları topraktaki zararlı mikropları öldürür. Sizinkinin kökleri çürümüş. Sebep nedir, bu yazdıklarımdan çıkarmışsınızdır. Sulamayı toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça yapmayın ve yapınca da bol bol su dökerek sulayın. Ara sıra, toprağı biraz kuruduğunda, toprağnı hafifçe eşeleyerek kabartarak açık pencere önünde direkt güneşin ışınlarının toprağı ısıtmasını sağlayın. Topraktaki zararlı mikroorganizmalar bu sayede ölür. Şimdi en sağlıklı dallarını keserek alın farklı bir toprağa direkt olarak dikin yani suda bekletip suda köklendirmeniz gerekmiyor. Toprakta zamanla köklenirler. Yerini değiştirmeyin. Nerede uzayıp çiçeklendi ise orada tutun. Ama eğer orası yeterince havadar değilse daha havadar ve bir parça güneşli bir yer daha sağlıklı olmasını sağlar.

 212. Narin dedi ki:

  Yaprakları alt taraftan sararmaya başladı. Nedendir acaba ne yapmalıyım?
  ***
  En eski yapraklarda sararma dökülme normaldir.

 213. Saliha Altay dedi ki:

  Mum çiçeğimi alalı bir ay oldu. Dallarında çiçek saplarıda var ama hiç büyümüyor ve çiçek açmıyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Mum çiçeklerinin hazirandan önce çiçek açtıklarını ben şahsen hiç görmedim. Ayrıca eve yeni alınan bir bitki önce yeni yerine alışmada zorluk çeker. Bir iki ay geçmesi lazım.

 214. Conjetura, Tokat dedi ki:

  En çok sevdiğim çiçeklerimden bir tanesi. Boyu iki metreyi geçti ve çok sık yapraklı. Yalnız hiç çiçek açmadı. Önceki evimde hiç durmadan biri açıp biri soluyordu. Çiçeğim komple kurmak üzereydi. Tekrar yetiştirdim. Şimdiki evimde büyüttüm. Boyu iki metre ama dediğim gibi hiç çiçek açmadı. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Hazirandan itibaren gündüz bir parça güneş alır, gece serin esintiler alırsa kesin çiçek açar.

 215. Semiha-İzmir dedi ki:

  Merhaba benim mum çiçeğim yaklaşık 10 senelik.Başlarda biraz yavaş büyüdü.Şimdi 1 metre uzunluğunda dalları var fakat şimdiye kadar hiç açmadı.Çiçeği hiç dışarıya çıkarmadım ayrıca saksı küçük sayılır ve toprağını da uzun zamandır değiştirmedim.Bitki besini de pek kullanmadım.Bulunduğu yer cam önü ancak,camlar açılmıyor,köşede bir yerde.Sabah 3-4 saat kadar güneş alıyor.Dallar uzamaya devam ediyor ancak dediğim gibi çiçek açmıyor.Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Mayıs sonu haziran başı gibi, o zaman başlayarak gece boyu serin esintiler almasını sağlayın. Bu şartla çiçek açması kesindir.

 216. Aydan, İstanbul dedi ki:

  20+ yıllık mum çiçeğim var. Her sene 2-3 kere kolyeler şeklinde açar. Geçen yaz bit kaptı. Yapraklar ve dallar pamuk yumaklarıyle doldu. Yapraklarda yapışkan sıvı oluştu. Çiçekçi tavsiyesi ile tüm dalları, yaprakları tek tek temizledim. Biraz canlandı, güzelleşti ama yeniden pamukçuklar ve yapraklarda yapışıklıklar görmeye başladım. Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım? Toprak değiştirmek fayda eder mi?
  ***
  Toprak değiştirmek fayda etmez ama bu tür bitler toprakta da olabiliyor (yani toprakta olsun olmasın yapraklara danananları sadece toprakla mücadele ederek yok edemezsiniz). Toprağı inceleyin. İri taneli ve çok lifli topraklarda bu tür bitler kökleri mahveder. Zaten toprakta olsa idi şimdiye kadar mum çiçeğiniz ölmüş olurdu. Siz yine de iyice kontrol edin.
  Bitki bitleri için olan ilaçlardan edinerek dallardaki bitlere fısfıslayabilirsiniz. Başka çare yok.
  Ayrıca Bir arkadaşımın karbonatlı su tavsiyesi: Ben henüz denemedim. Kendisi çok iddialı ve ısrarla tavsiye ediyor. 1 litre suya iki tatlı kaşığı karbonat karıştırıp bununla yapraklardaki bitlere fısfıslayınca her çeşit bit yok oluyormuş.

 217. Ramazan,-Kayseri dedi ki:

  Mum çiçeğinin güzelliğini ve çiçeklerinin alkol alanların alkolü bırakmalarında oldukça faydalı olduğunu bildiğim halde mum çiçeğim olmadı. Ancak yaklaşık üç aydır bir mum çiçeği edindim. Oldukça istekle onunla uğraşıyorum. Mum çiçeğim henüz küçük ama onu kendim büyütüp çiçek açacağını düşünmek beni mutlu ediyor. Sitenizden ve paylaşımlardan bir hayli yararlandım teşekkürler.

 218. Ramazan-KAYSERİ dedi ki:

  Aydan,İstanbul Mum çiçeğinizin yapraklarında oluşan yapışkan sıvı için Arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı Arap sabununu (koyuya yakın ayran kıvamında) su ile inceltin. Tortu kalmayana kadar kaşıkla bir kase içerisinde özeyin. Bir fıskiye ile yapışkan sıvı olan yapraklara özellikle püskürtün. Sekiz-on gün sonra aynı yine işlemi tekrarlayın. Korkmayın hiçbir zararı olmaz zira kendim şeflera çiçeğime defalarca uyguladım ve güzel sonuçlar aldım. Dediğim gibi karışım koyuya yakın ayran kıvamında olmalı.

 219. Sevgi, Danimarka dedi ki:

  Benim mum çiçeğimin iki tane dalı çok uzadı. Ne yapmalıyım? Bir yere iple bağlayayım mı yoksa keseyim mi?
  ***
  Saksıya iki kenarına değnekler batırıp dalları zigzaglı gibi dolayın. Böyle yapmak çiçek açma olasılığını da yükseltir.

 220. Hakan, Samsun dedi ki:

  1.5 yaşında bir mum çiçeğim var ve şuan çiçekli durumda ve boyu 2.5 metreyi geçti 3 sürgünü tavana değdi ve uzamaya devam ediyor. Tavana değen sürgünlerinin büyümesini nasıl durdurabilirim? Çünkü ışık görmüyor ve bitkinin pek işine yarar gibi durmuyor.
  ***
  O halde keseceksiniz yani ara sıra budama yaparsınız sorun olmaz.

 221. Semih A. İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Salonum güneş almıyor fakat oldukça aydınlık. Hoya yetiştirsem çiçeklenmesinde sorun olur mu?
  ***
  Sorun olmaz. Çiçeklenmesi için özellikle ilkbahar sonu – yaz başı döneminde geceleri serin hava akımları alması çiçeklenmesini sağlar.

 222. Murat, Bakü dedi ki:

  Bu bitki çiçek açtığı zaman her hangi bir dalı alınıp başka bir yere dikilirse çiçekler hiç bir şey olmamış gibi gelişimlerine devam ederek açıyorlar. Yaklaşık 20 gün önce üzerinde bir adet çiçek koçanı olan 3-5 cm uzunluktu 4 yapraklı dal parçası aldım. Daha sonra bunu vakit bulamadığım için 10 gün daha açıkta bekletmeli oldum. 10 gün önce küçük plastik bir bardağa humuslu ve kumlu bir poşet toprakla diktim. Şimdi baktığım zaman çiçek koçanının üzerinde sayamayacağım kadar çiçek tomurcuğu belirmiş. Daha çok küçükler. Dal zaten kısa olduğu için toprağa tutturmak zor oldu. Şimdi ise toprağa yakın yerlerden kök çıkıntıları oluşmuş. Başka yerlerde de gördüm aynı şekilde çiçeklerin hiç bir şeye aldırış etmeyerek açmaya devam ettiğini.

 223. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Paylaştığınız bilgilerin doğruluğunu bir kez daha teyit etmiş oldum. İki tane mum çiçeğim vardı. Yaklaşık 20 cm. Düzenli suluyordum. Ancak 1 cm bile büyümüyordu. Bu ay tatile gittim ve bir ay sonra geldiğimde gözlerime inanamadım. Zira aylarca büyümeyen hoyam 1 ayda 4 yaprak çıkarmıştı. Toprağı kupkuruydu. Demek ki sizin dediğiniz gibi düzenli bakım ve sulama istemiyor.
  Bir sitede hoyalar için özel toprak satılıyor. Hoyalar ph 6-6,5 toprak seviyormuş ve ona göre hazırlanmış. İçeriği Öncelikle hindistan cevizi lifi cocopeat ve zeolit. Sonrasında 1/3 oranında pomza. Son olarak da organik madde seviyesini yüksek tutmak için solucan gübresi leonardit. Ne dersiniz?
  ***
  Evet fazla ilgi ve düzenli bakım sevmiyor. Aslında işin sırrı çabuk su kaybeden humuslu toprak ve çok havadar ortam. Gece süresince serin ve nemli esintileri çok sever. Bahsettiğiniz toprak bence çok iyi bir karışım. Ama illa o karışım şart değil. Benzeri karışımlar yapabilirsiniz. Toprağın pH derecesinin de pek önemi yok. Çocukluğumda komşumuz doğal humuslu olan bahçesinin toprağını yanmış gübre katarak kullanıyordu ve onun mum çiçeği müthiş güzel gelişiyordu. Fakat nedense şimdi birçok yerde doğal topraklarda nematot belası var ve mum çiçeği de kök parazitlerinin her türüne karşı savunmasızdır. Çözüm yolu nedir yeni yazdığım konuya bakmanızı tavsiye ederim: https://azbitki.com/topragi-pastorize-etmek

 224. Rabia, Adana dedi ki:

  Ben iki yaprak halindeki mum çiçeğini ektim ve bir senede çok güzel büyüdü iki metreyi geçti. Çok sağlıklıydı ama çok büyük saksıdaydı. Küçük saksıya almam söylendi. Hem saksıyı değiştim hem toprağını. On gündür yaprakları çok yumuşadı ama sararma yok. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Keşke o işi yapmadan önce bana sorsaydınız. Kökler rahatsız olmuş ve toprakla bağlantılı en ince en hassas uçları işlevlerini kaybetmiş. Belki tüm kök sistemi çürümüş bile olabilir. Yeni toprak kökleri mahvetmiş. Yeniden toprak değiştirin. Acele etmelisiniz yoksa köklerdeki çürüme hızla ilerler. Şu anda hemen saksıdan sökün ve kökleri yıkayıp temizleyin. Birkaç saat açıkta kalsın ve kurusun. Sonra iri taneli kum karıştırdığınız bir toprakla yeniden dikin.

 225. Rabia, Adana dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Yeniden kökleri kestim, yıkadım ve dediğiniz gibi bir toprağa diktim. Balkona koydum. Düzelir mi acaba? Ne aralıkla su vereyim? Balkonda kalsın mı?
  ***
  Balkona koymakla iyi etmişsiniz. Toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Mum çiçeği çok dayanıklıdır. Susuzluktan iyice buruşan yapraklar birkaç ay öyle kalsa bile sonra köklendiğinde o yapraklar şaşılacak şekilde düzeliyor. Kış boyu dışarıda kalabilir Adana’da bir şey olmaz.

 226. Rabia, Adana dedi ki:

  Toprak altı dediğiniz yeri nasıl kontrol edebilirim? Bir daha da tövbe diyorum rastgele bilgilerle çiçeklerimi ellemem.
  ***
  Toprağı biraz eşeleyip ana gövdenin bir iki santim toprak altı kısmını kontrol edin. Tırnağınızla hafifçe kazımaya çalışın. Yeşil yada beyaza yakın renkte ve sert ise problem yok. Ama koyu renkli ve yumuşak-ıslak ise çürümüştür. Bu durumda sağlıklı dallarından temiz toprakta yeniden köklendireceksiniz.

 227. Havva, Vize dedi ki:

  Mum çiçeğine toprak saksi değişimi ne zaman yapılır?
  ***
  Vize’ye göre mayıs sonu uygundur. Yani saksı-toprak değişiminde köklerin aktifçe gelişime başlamaları lazım. Bunun için gece boyunca pek soğuk olmayan hava akımlarına ihtiyacı var. İlk iki üç hafta boyunca sürekli açık pencere yanında veya dışarıda açık havada olması gerekiyor. Bu şart değil ama olabilecek kök çürümeleri riskini en aza indirir.

 228. Siyabe, Çerkezköy dedi ki:

  Dört senelik mum çiçeğim yüksekten düşüp devrildi. Toprakları döküldü ama dalları ve kökleri pek zarar görmedi. Toprak saksi değişimi yapmak istiyorum. Bu mevsimde nasıl yapmalıyım?
  ***
  Mayıs ayını bekleyin. Şimdi yaparsanız sonra yine bana yazıp yapraklar bozuluyor ne yapmalıyım diye soracaksınız. Bu sorun değil ama dört yıllık gelişimi mahvolacak yazık.

 229. Rabia, Adana dedi ki:

  … … bunları hangi aralıklarla sulamam gerekiyor? Üç günde toprak kuruyor.
  ***
  Aralık ölçüsü toprağın kurumasıdır. Üç günde kuruyorsa üç günde bir, 15 günde kuruyorsa 15 günde bir sulamalısınız.

 230. Taner, Ankara dedi ki:

  Merhaba bende Hoya bella var. Yaklaşık 4 ay kadar önce saksını büyütmek için değiştirdim fakat o sırada saksı 2 kere elimden kaydı ve yere düştü. Köklerin toprağı dağıldı gitti. Sonra güzelce yeniden toplayıp diktim ancak her geçen gün bitki gözümün önünde eriyor. Neredeyse tamamen yaprakları döküldü. Cam balkonda duruyor. acaba evin iç kısmına mı alsam bitkiyi tekrar canlandırmak için öneriniz nedir?
  ***
  Bunun kış soğuklarına dayanıklılığı daha azdır. 5C derece altına düşmemesi lazım. Ya soğuktan bozulmuştur ya da kökleri çürümüştür. Kökler çürüdü ise dallarından alıp yeniden köklendirmelisiniz.

 231. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Bu yil hava durumunu takip ettim. eksi 7den fazla soğuk olmadı. kocaman mum cicegimi cicek açmıyor diye birine vermiştim. sonradan balkonumuzu camekanli kapattık. verdiğim pişman oldum. zavallı çiçeklerim onlar mi bana eziyet ediyor ben mi onlara bilemedim. toprak saksima yeniden diktim. balkona dolandırmayi düşünüyorum. yazın ikindi güneşi görecek kapalı balkonda soguktan ölmez heralde.
  ***
  Mum çiçeği kuzeyli rüzgarları almazsa dışarı ortamda -5C dereceye kadar rahat dayanır. Kapalı camekanlı balkonda ise dışarıda -10C dereceye kadar soğuk olsa içerisi o kadar soğuk olmaz. Belki olsa olsa -5C derece gibi olabilir. İstanbulda kuzey-batı cephe fena hava sızdıran külüstür alüminyum çerçeveli camekanlı balkonda kesinlikle zarar görmüyordu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)