Mum çiçeği

Mum çiçeği en sevilen, en aranan ev süs bitkilerinden biridir. Bakımında en hatalı yol izlenen bitkilerin başında gelir desem abartmış olmam. Yanlış toprak, yanlış sulama, yanlış yerde tutma gibi hatalar ya köklerinin çürümesine ya da hiç çiçek açmamasına sebep oluyor.

Hoya carnosa türü mum çiçeği

Genel özellikleri

Bu sayfada mum çiçeği türlerinden Hoya carnosa’yı ele aldım. Hoya türleri Apocynaceae (Zakkumgiller) familyasındandır.

Yaprakları etli, kalın, çok serttir. Üzerinde düzensiz yaldızımsı lekeler, çizgiler olur. Adeta kazıyınca çıkacakmış gibi görünürler. Bu mum çiçeğinin güzel bir özelliğidir. İnce dalları değdiği nemli zeminlere yapışıcı kökler çıkarma eğilimindedir. Eğer sık sık ıslanan bir ağaç, bir tahta yüzeye değse kökler uzar ve oraya yapışır. Sonra da dalın ana bitki ile ilişiği kesilse bu sayede mum çiçeğinin o ayrılan dalı hayatına devam eder.

Habitat

Tropikal kuşak bitkilerinden olan mum çiçeğinin hem sukulent hem bir epifit olması yüksek rakım ormanı veya sis ormanı bitkisi olduğunu düşündürüyor. Bu konuda detaylı bilgi bulamadım. Sadece bir iki bilgi kaynağında alçak kesim tropikal orman bitkisi olduğu anlatılmış. Fakat krasula metabolizmasına sahip olduğu kesindir ve bu da genelde yüksek dağ ormanlarının, sis ormanlarının ve çöllerin bitkilerinde olan bir özellik.

Mumçiçeğinin yaprakları ve çiçekleri

Mum çiçeği yaprakları ve çiçekleri

Kışa dayanıklılık

Kuzeyli yönlerden rüzgar almaması, soğuğun uzun sürmemesi ve kar altında kalmaması şartıyla mum çiçeği kışın -7C derece soğuğa dayanır. Hiçbir zarar görmez. Esas sorun soğuk toprağın ıslak olmasıdır. Kökler soğukta ıslak toprakta hastalıklanır ve çürür. Gerçi bu sorun soğukluğa değil toprağın özelliğine bağlıdır. Yani iyi besleyici topraklar soğuduğunda kökleri yakıcı zehirleyici etki yapar. Yine de dikkatli olun.

Çiçeklenmesi

Mum çiçeğinin çiçekleriBir metreyi geçmiş mum çiçeği mutlaka çiçek açar. İlkbaharda ve yaz aylarında yeni uzamaya başlayan henüz yapraklanmamış dallarda çiçek tomurcukları da oluşuyor. Hava sıcaklığı mum çiçeğinin çok hızlı gelişim göstermesine yetecek kadar olduğu sürece yılın herhangi bir zamanında çiçek açar. Yılda iki üç defa tekrar tekrar çiçek açar (şartlar uygun ise). Çiçeklerinin büyüklükleri yaklaşık olarak sağdaki mini resimdeki kadardır. Çiçekleri baharat karanfile benzeyen mini bir koçan üzerinde salkım halde aşağı sarkar.

Çiçek açması için gereken iki temel şart

Bitkiyi dallar, yapraklar ve kökler olarak tek bir sistem gibi düşünürseniz, bu sistemin büyük çoğunluğunun yeterli sıcaklığı hissetmesi lazım. Henüz dallar ve yapraklar büyük çoğunluk hale gelmemişse ve kök fazla serin toprakta kalıyorsa çiçek açmaz. Bu durumda mum çiçeği saksısının küçük, toprağının ise çok fazla havadar olması işe yarar. Yani mumçiçeğinin kökleri serinde kalmazsa çiçek açacaktır.

Diğer şart özellikle gece boyunca ılık hava hareketlerini yaprakların ve dalların hissetmesidir. Hava hareketleri bizim hissedemeyeceğimiz kadar zayıf olsa bile gece boyu sürekliliği önemlidir.

İşte bu iki şart yani birincisi bünyenin çoğunluğunun ılık havayı hissetmesi gerekliliği, ikincisi gece boyunca sürekli ılık hava hareketlerinin gerekliliği.. bunların sayesinde mum çiçeğiniz ilkbahar sonuna doğru çiçek açamaya başlar. Çiçek açması sürekli veya ara ara sonbahara kadar devam eder.

Çiçekleri döküldükten sonra

Dal üzerinde boş kalan mini koçan benzeri saplarına el sürmeyin ve koparmayın. Çünkü haftalar veya aylar sonra yine o saplardan tekrar çiçek açacaktır. Budama yaparken koçanlı dalları kesmemeye dikkat edin.

Kokusu

Mum çiçeğinin çiçekleri güzel kokuludur. Fakat bazı insanlara ağır gelir. Koku çok yoğun ve bütün evi fazlasıyla etkisi altına alacak nitelikte aktif bir kokudur. Yazları fazla sıcak olan memleketlerde ise ne yazık ki mum çiçeğinin çiçekleri pek koku salmaz. Ancak geceleri çok az miktarda koku salar ve o ise pek yoğun olmaz, insanları baymaz.

Bakımı, yetiştirilmesi

Mum çiçeğinin iki tarz gelişimi var. Birincisi: İki yaprak açar, onlar gelişir, iki daha, böyle devam eder. Arada uzun süre dinlenir. Esas gelişimi ise yapraksız incecik dallar uzatmasıdır. Hızla uzarlar. Bazen 30cm, bazen 1m, bazen 2 metre kadar uzarlar. Ne kadar uzayacağı bünyenin gücüne ve ortam şartlarının uygunluğuna göre değişir. Daha sonra ince daldaki minicik yapraklar yavaş yavaş büyür. Yani önce dallanır sonra yapraklanır. Bu dallar eğer bir değneğe temas ederse onu fırıl fırıl sararlar. Bu açıdan mum çiçeği sarılıcı sarmaşık tarzı bir bitkidir.

En büyük ihtiyacı

Krasula tarzı metabolizma‘ya sahip olduğu için geceleri mutlaka esinti alması lazım. Özellikle de ilkbahar – sonbahar arasında. Yoksa gelişimi durur ya da az gelişim gösterir. Sıcak yaz günlerinde ortam yeterince havadar olduğu halde gece sıcaklık 20C derece dolaylarına düşmüyorsa yapraklara su fısfıslayarak serinletin. Bu serinletme gelişimi hızlandırır. Çiçek açmasını devam ettirir.

Güneş ihtiyacı

Hem kendisinin hem toprağının günde birkaç saat güneşte ısınması hem gelişimi için hem çiçeklenmesi için önemlidir. Sabahtan öğleye bir saat kalaya kadar ya da ilkindi ezanından sonra akşama kadar günde ortalama 3 saat direkt güneş gerekli. Eğer öğle vakti civarı güneşi alıyorsa yaz boyunca öğle civarı güneşi pencere tülü ile filtrelenmelidir. Yazın çok şiddetli sıcak olan yerlerde ise yaz boyunca daha az güneş alması daha iyi olur.

Sulama

Mevsime, iklime ve yetiştiği ortama göre sulama aralıkları değişir. Her yerde her ortamda tek tip sulama mum çiçeğine uymaz. Devamlı dışarıda ya da devamlı esintili olan mekanlarda yaz boyunca toprak üst yüzeyi bir hayli kuruyana kadar ama kupkuru olmayacak kadar beklemelisiniz. Sonra bol bol su dökerek sulayın. Diğer şartlarda ise toprak üst yüzeyi adamakıllı kuruyunca sulayın. Kış aylarında toprak kupkuru olsa bile üzerinden bir iki hafta geçmeli. Kışın soğuk yerde duruyorsa hiç sulamasanız da olur.

Saksıda yetiştirilen mum çiçeğine nasıl toprak lazım?

Sürekli dışarıda tutulan mum çiçeğine torf toprak tek başına uygundur. Ama içeride ise 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli steril dere kumu + 1 ölçü yıkanmış temizlenmiş ponza taşı birbirleriyle harmanlayın.

Niçin küçük saksı tavsiye edilir?

Sık sık duymuşsunuzdur mum çiçeğinin kökleri saksıda ıkış tıkış vaziyette sıkı bir yumak oluşturmadıkça çiçek açmaz diyenler var. Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Dikkate almayın. Çiçek açmasıyla ilgili kök sorununu yukarıda anlattım. Dolayısıyla o kadar sıkıntı hiç gerekmiyor.

Saksı ve toprak değiştirmeyi üç-dört yılda bir yapın. Kökler fazlaca çoğalmışsa yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Kökler çoğalmamışsa yine aynı boyutta saksıya dikin.

Besin / gübre verme

Pek istemez ama eğer inorganik maddelerce zengin bir toprak karışımı yapmışsanız o takdirde mutlaka ister. Plastik şişelerde satılan Vilmorin, Çiçekcoşturan, Genta vb. sıvı bitki besini genel amaçlı olanından ya da orkide besininden ilkbahar – sonbahar arasında ortalama 20 günde bir defa yarı dozda verin. Ayrıca mum çiçeğini yapraktan ve dallardan besinli su fısfıslayarak beslemek çok yarar sağlar.

Mum çiçeği krasula tarzı metabolizmaya sahip olduğundan dolayı yapraktan beslemeyi ya sabah henüz ortalık aydınlanmadan önce ya da gece karanlık ve serinlik iyice çöktüğü saatlerde yapmalısınız. Gündüz boyu stimulalar kapalı olduğu için işe yaramayacaktır.

Mum çiçeği budama ister mi?

Sağlıklı ve biraz da yaşlı bir mum çiçeği yılda birkaç tane çok kuvvetli gelişen kök sürgünü çıkarır. Bunların gelişmesine izin verin. Eğer aynı anda çok fazla sayıda çıkıyorsa fazla gördüğünüz birkaçını derhal köreltin.

Yeni sürgünler iyice güçlenip yapraklarını geliştirmeleri tam gerçekleşmedikçe hiçbir budama yapmayın. Çünkü gelişimin devam ettiği aşamada budama yapmanın gelişimi durdurma riski var. Daha sonra istediğiniz gibi budama yapın. Dipten tırnağa sağlığı iyice bozulmuş, fazlaca eskimiş, yapraklarının rengi kaçmış, zayıf kalmış dalları tam dipten kesin. Diğer sağlıklı dalları kısaltacaksanız her dalda mutlaka en az 3 çift yaprak kalmalı. Fazla kısaltmayın ve onları dipten kesmeyin.

Yukarıda çiçeklenme bölümünde anlattığım gibi, budamalarda kuru gibi görünen çiçek koçancıklarına dikkat edin. Hangi dallarda koçancık varsa o dalları kesmeyin ki çiçek potansiyeli azalmasın.

Üretimi

1- » Daldırma ile çoğaltmanın iki usulü var. Her ikisi de mum çiçeğine uygundur.

2- Herhangi bir dal parçası kolayca köklenir. İlkbahar ilk yarısında başlatırsanız kışa kadar bir hayli büyür. 15cm kadar bir dal parçasında sadece iki yaprak bırakın. Toprağa dikin. 6-7cm kısmı toprak altında kalsın. İsterseniz önce suda köklendirme yolu ile çoğaltmayı deneyin. Mum çiçeği dalları suda hemen köklenir.

Zararlıları, hastalıkları

Her çeşit yaprak bitlerinin ve diğer bitki parazitlerinin mum çiçeğine dadanma riski yüksektir. İlk gördüğünüzde yok etmezseniz, ilaç aramakla vakit kaybederseniz hızla çoğalıp bitkiye zarar verirler. Fazla iseler mutlaka ilaçlamalısınız.

Soğuk havada toprağının ıslak olması kök çürümesine neden olur. Özellikle de organik maddelerce fazla zengin topraklarda oluyor. 12C dereceden daha soğukta bırakmamaya dikkat edin. Bu da mümkün değilse soğukta hiç sulamayın. Soğuk ortamda birkaç ay susuzluğa tam dayanıklıdır. Korkmayın.

Mum çiçeğinin en tehlikeli zararlısı nematot adlı gözle görülmeyen toprak canlılarıdır. Köklerde küçük şişkinlikler (urlar) oluşturur ve sürekli bitkinin tüm besinini enerjisini tüketirler. İlacı da yok. Tek çare temiz dallarını alıp köklendirmek, yeni mum çiçeği yetiştirmektir. Bu yüzden doğal toprak kullanmak riskli. Doğal gübreler de riskli. Ancak bunları pastörize ederseniz güvenli hale gelirler.

Yine köklere büyük zarar veren ama yok edilmesi çok basit olan toprak sinekleri larvaları da mum çiçeğinin ciddi zararlılarındandır. Bu yaratıkların aslında ev süs bitkilerine hiç zararı yok. Sadece mum çiçeğinin köklerini yerler. yok etmenin en kolay yolu toprak kupkuru olunca bir süre daha kupkuru bekletmektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Mum çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alev C. -Ankara dedi ki:

  4,5 yılda kocaman oldu. Birsürü kök metrelerce uzadı. Saksının değiştirdim çünkü çok küçük geliyordu. Hiç solma olmadı ama yıllardır dolu dolu çiçek açıyordu. İlk defa bu yıl açmadı. Ne yapabilirim? Yapraklar hala çok sağlıklı.
  ***
  Sağlığının tamamen yerinde olduğundan eminseniz herhangi bir problem yok. Daha büyük saksıda bol bol toprak içinde kökler alıştığı gibi sıcak alamamış. Çiçek açmaması bu yüzden. Kökler tekrar saksı içinde fazlaca gelişim gösterince yine çiçek açacaktır.

 2. Vildan, Bilecik dedi ki:

  Mum çiçeğimin büyümesi harika. 3 metreyi buldu. Toplu iğne başı kadar tomurcukları var. 6 aydır hiçbir gelişme yok. Ne yapmam lazım? Güneş görüyor, havalanıyor. Kapalı balkonda.
  ***
  Anlattığınıza göre 6 ay önce tomurcuk uzantısı çıkmış ama hiç gelişmemiş. Sebep muhtemelen köklerin yeterince ısınamamasıdır. Yazın şiddetli sıcak olmayan memleketlerde mum çiçeğini küçük saksıda ve çok fazla havadar toprakta yetiştirmek lazım ki kökler sürekli fazla serinde kalmasın. Büyük saksı ve bol bol toprak yüzünden kökler fazla serinde kalıyor. Ama şimdi hiç rahatsız etmeyin. Çünkü kış aylarında çiçek açmaz.

 3. Tuncay, Ankara dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğim gelişimi iyi. İlk tomurcuk verdi ama tomurcuklar büyümeden dökülüyor. Bardakta kil bilyesinde duruyor.
  ***
  Bu mevsimde normaldir. Ama kil bilyesi ve bardak yanlış.

 4. Tuncay Ankara dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğim gelişimi iyi. İlk tomurcuk verdi ama tomurcuklar büyümeden dökülüyor. Bardakta kil bilyesinde
  duruyor.
  ***
  Bu mevsimde normaldir. Ama kil bilyesi ve bardak yanlış.
  Merhaba doğru olan nedir teşekkür ederim.

 5. Cenk, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba mum çiçeğimin gelişimi harika. Normalde sarmaşık şekilde iki uçtan uzardı hep. Şimdi iki farklı uç daha patlattı. Eski uçların boy uzaması 1 aydır durdu. Artık bu yeni uçlar uzuyor. Her şey yolunda mı?
  ***
  En az yarım metre uzadıktan sonra durdularsa çok iyi. Ama yeni sürgünler daima 20-30cm boyda kalıyorlarsa yetiştirdiğiniz yerin şartları pek uygun değildir. Bu durumda asla çiçek açmaz.

 6. Emine, Konya dedi ki:

  Mum çiçeğim iki üç hafta susuz kaldı. Daha üç dört aylık iki üç karış. Ucundaki sürgün küstü. Normal mi ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Mayısa kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın.

 7. N. Ö. İzmir dedi ki:

  Merhaba sukulent toprak karışımı nasıl olmalıdır?
  ***
  Lütfen ilgili sayfayı okuyun: Sukulent türler, toprak formülleri

 8. Sahit, Bolu dedi ki:

  Mum çiçeğim havanın soğumasıyla cam kenarında olduğu için kalorifer dibinde. Haliyle toprağı daha sık kurumaya başladı. Sakıncası var mı?
  ***
  Pişecek kadar ısınmıyorsa sakıncası yok. Sulamaya gelince, toprak tamamıyla kurudukça sulayın.

 9. Oğuzhan, Bursa dedi ki:

  Mum çiçeğinin eski yaprakları daha küçük ve dolgun olmasına rağmen yeni yaprakları iri ve kağıt gibi ince. İleride ince yapraklar da eski yapraklar gibi etli olur mu?
  ***
  Evet yapraklar eskidikçe kalınlaşır. Fakat kağıt gibi incecik iseler bir sorun var demektir. Ya hiç sulamıyorsunuz ya da köklerde ciddi sorunlar baş göstermiştir. Yani henüz yeni olgunlaşmış yapraklar eskileri kadar kalın/etli olmaz ama dokunup kontrol ettiğimizde hiç de kağıt gibi incecik hissetmeyiz.

 10. Hasibe, Alanya dedi ki:

  10 yıllık mum çiçeğimi nematod yüzünden kaybettim. Onca yıl hiç bir problem yaşamadım. Balkonu bir ucundan diğer ucuna kadar sarmıştı. Sonra yeni bir tane ektim. Bir yıl çiçek verdi. Yapraklar bozulmaya başladığında köklerine baktım yine yumrular oluşmuş. 3 dal kurtardım köklendirdim. Biraz uzadı ve durdu. Hiç gelişmiyor. Köklendirdiğim dallardan bir tanesinin bazı yapraklarında biçim bozukluğu oldu. Bir büyük yaprakta mesela yan tarafından yapışık yaprak çıktı. Birkaç tanesi üst kısımları kalp şeklini aldı. Çiçeğim hoya carnosa. Bir iki yaprakta siyah ya da kahverengi noktacıklar oluşmuş. Ne olduğunu anlayamadım. Sildiğimde yaprakta yerleri nokta nokta belli. Böcek değil bence. Sürekli satın aldığım toprak kullanıyorum. Bu nematod belası nereden geliyor anlamadım. Yalnız mum çiçeğinde ve passiflora da oluyor. Şekli bozulmuş yaprakları koparmak gerikir mi? Ve kahverengi lekeler ne olabilir? Bir yerde bor eksikliği olabilir diye okudum. Mümkün mü?
  ***
  Yapraklardaki şekil bozuklukları, kalp şekli gibi bozukluklar kesinlikle yaprak bitlerinin eseri. Şu andaki kontrollerde yaprak bitlerini görmemeniz normal. Benimkilerde de bugünlerde hiçbir tane kalmamış durumda. Kahverengi şeyler noktacık mı leke mi nedir anlatamamışsınız. Yapraklara ara sıra konan sinek vesaire böceklerin kakası minicik nokta nokta iz gibi kalır. Ama yaprakta yaprak dokusunun renk değiştirmiş halinde leke ise sebep toprağın tuzluluğunun artmış olmasıdır. O yapraklar zamanla bozula bozula dökülür. Ayrıca güvenilir marka toprak filan önemli değil. Yani esas önemli olan şey toprağa ponza taşı vesaire maddeler katmaktır. Bu hayati önem taşır. Sulamaları ise mutlaka ne olursa olsun daima saksı alt deliklerden dışarı su akıp gidecek kadar bol bol su dökerek yapmalısınız. Yoksa birkaç ayda veya bir iki yıl içinde o toprak bozuluyor ve bitkiyi zehirleyip mahvediyor.

 11. Berivan, İstanbul dedi ki:

  Mum çiçeğim 4 yapraklı halde geldi. Suya koyup köklendirdim. Daha sonrasında bolca kök verdi ve saksıya ektim. Saksının boyutu orta boyutta. Daha sonrasında en üst yaprağında bi sıvı farkettim. Baktığımda yapış yapış bir yapıya sahip ve sadece o yaprağında var. Kesmeyi düşündüm ancak öncelikle size danışmak istedim. Bir de sineklenme oldu. Onun içinde sigara izmariti kullanmamı önerdiler. Sizce yapmalı mıyım? 1 aydır hiçbir gelişim göstermedi. Benim için çok değerli bir çiçek. Ancak ilaçla değil de bitkisel yöntemlerle kurtarmak istiyorum.
  ***
  Gelişmemesi normal. Bazen aylarca hiç bir gelişim olmaz. Biraz direkt güneş, bol bol hava akımları olursa hızlı gelişir. Çiçek açması da en az 50cm uzayan güçlü sürgünler uzatmasına bağlıdır. Toprağı adam akıllı kupkuru olsa bile üzerinden 5-6 gün geçmeden sulamayın. Böylece sinek kalmaz. Yaprağı kesmeyin. Islak bezle silin. Yaprak bitleri yüzünden oluyor. Silmezseniz hem bitler artar hem de o sıvı yaprağı çürütücü hastalıklara dönüşür. Ara sıra yaprakalrın altını, üstünü, yaprak saplarını ve dalları ıslak bezle silmelisiniz.

 12. Tuğçe, Bursa dedi ki:

  Mum çiçeğimin yaprakları büzüldü. Kökten gelen yapraklar birazcık sarardı. 6 ay önce falan aldım. Topağını hiç değiştirmedim. Duvar dibinde duruyor. Üşümüş olabilir mi? Çiçeğimin canlanması için ne yapmalıyım?
  ***
  Duvar dibi dediğiniz yer neresi, nasıl bir yer ise durum değişir. Mesela Bursa merkez ilçesinde mum çiçeği dışarıda açık havada kış soğuklarına dayanamaz. Kapalı yerde idiyse anlaşılan kökleri ve dip kısımları tamamıyla çürümüş. Bu durumda yapmanız gereken şey sağlıklı dallarını keserek almak ve köklendirmek. Yukarıda ayrıntılı bilgiler var. Okuyun ve ona göre gerekenleri yapın.

 13. Yasir, Kocaeli dedi ki:

  Mum çiçeğim çok sağlıklı gelişim gösteriyor. Bununla beraber her zaman sabit iki uçtan uzarken artık 4-5 farklı yerden uç patlattı. Bu uçlar da uzamaya başladı. Bu yeni uçlar uzamaya başladığı için o 2 ana ucun uzaması birkaç aydır durdu. Bu normal midir?
  ***
  Durmalarının yeni sürgünlerin çıkmasıyla alakası yok. Bir süre uzar ve durur, artık uzamazlar. Özelliği böyle.

 14. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Benim mum çiçeğim yeni ekmeme rağmen çok güzel açmaya başladı. Ancak toprağı küf tuttu. Ne yapmalıyım? Kaldığı oda biraz küf tutan bi oda çatı katı olmasından dolayı uzun zamandır su da vermedim. Temizledim yine oldu.
  ***
  Güneş ışınları ve hava akımları küflere en iyi çaredir.

 15. Pomad, Bursa dedi ki:

  Mum çiçeğim 4 metre sarmal halde. Gelişimi, yaprakları sorunsuz. Üzerinde 6 adet tomurcuk var. Çiçeklenme surecinde tam açamadan sürekli dökülüyor. Nasıl durdurabilirim?
  ***
  Çocukluğumdan beri mum çiçeği yetiştiririm ama mayıstan önce çiçek açtıklarına hiç rastlamadım. Sizinki sıcak yerde ve yerini sevmiş olduğu belli. Bu durumda neler eksik kalıyor bilemem. Yakarıdaki bilgileri okuyup eksikleri tespit etmelisiniz. Ayrıca tomurcuk bölgelerinde bitlenme var mı diye büyüteçle kuvvetli ışık altında inceleyin.

 16. Aslı, Bursa dedi ki:

  Hoya çiçeğimin ucundaki ince dalında kırılma olmuş ama kopukluk yok. Dal kendini onarır mı yoksa oradan kırmalı mıyım?
  ***
  Zamanla belli olur. Kendi haline bırkın. Zaten önemli değil. Çünkü yerini sevmişse çok daha güçlü yeni dallar uzatacaktır. Yerini sevmezse hiç gelişmez.

 17. Esra, İzmir dedi ki:

  Mum çiçeğim iyi güneş gören mutfak pencere önünde yazın çok güzel uzadı ama kışın soğuk olduğu için uzaması durdu. Gelişimi yok öylece duruyor.
  ***
  Gayet normal bir şey. Nisanda başlarlar. Hiçbir şekilde rahatsız etmeyin.

 18. Çiçek, Ankara dedi ki:

  Yıllardır hiç sorun yaşamadığım, iyi büyüyen mum çiçeğim yaklaşık on gündür yaprakları sararmaya, lekelenmeye ve dökülmeye başladı. Lekeleri küçük kahverengi ve ezilmiş gibi lekeler şeklinde. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Kökler ve dip kısım çürüyünce böyle oluyor. Sağlam dallarından 15-20cm parçalar kesip alın. Sıfırdan yeniden köklendirmek zorundasınız. Başka çare yok.

 19. Nalan dedi ki:

  Mum çiçeğimde beyaz unumsu tozlar var ve yaprakları sararıp kahve hareker şeklinde lekelenmeler oluştu. Dalları çok cansızlaştı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökleri çürümüş, dip kısmı ölmüş. En sağlam dallarından yeniden köklendirmeniz lazım. Sanıyorum önceden bitlenme olmuş. İhmal etmeden kurtarmanız gerekirdi. Yaprak bitlerinin bazıları bitkiye zarar vermekle kalmaz, ayrıca virüs bulaştırıp hastalıklandırır ve öldürür.

 20. Tuğba, Sakarya dedi ki:

  Bir arkadaşım mum bitkisi verdi. Ben almadan önce kış zamanı apartman içinde bakılıyormuş. Güzel güneş alan bir odaya koydum. Bitki 1.10 boyunda. Saksısı biraz büyük gibi geldi. Toprak bahçe toprağı gibi ağır bir toprak. Suladığımda kolay kolay kurulmuyor. Ben de o yüzden kurumaya yüz tuttukça sulamaya çalışıyorum. Bitkinin gelişimi şuan iyi. Saksıyı küçülmeye ve toprağı değiştirmeye gerek var mı? Bir de toprak üstü beyaz beyaz pamukçuk oluyor bir sorun yaratır mı üstüne toz tarçın serpsem o beyaz pamukçuklar geçer mi?
  ***
  Ne saksı küçültme ne de tarçın hiçbir şey yapmayın. Kış içinde yer değişimine rağmen hiçbir bozulma olmadıysa toprağının kimyasal dengeleri çok iyi demektir. Saksısının büyük olması önemli değil. Pamukçuk dediğiniz şeyler toprakta çürümesi henüz tam gerçekleşmemiş organik maddeler yüzünden olur. Küfler ve mantarlar onların tamamıyla çürümelerini, ayrışmalarını sağlıyor. Sürekli hava akımları ve yeterli güneş sayesinde hiçbir zararı olmaz. Kurumaya yüz tuttukça değil, toprak iyice kurudukça sulayın. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre yetiştirin.

 21. Dudu, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğimi geçtiğimiz yaz ayında almıştım. Başlarda çok güzel uzadi. Ama birden uzamasi ve gelisimi durdu. Nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Genellikle kış boyu hiçbir gelişme olmaz. Aslında yerine göre değişiyor ama çoğunlukla sonbahardan ilkbahara kadar gelişim olmaz. Bunu bir problem diye düşünüp bitkiye zarar verici şeyler yapmayın. İhtiyacı olan en önemli şey 7/24 sürekli hava akımlarıdır.

 22. Aylin, SanFransisco dedi ki:

  Mum ciceğim sürekli uzuyor. 1 yılda yaklaşık 3 metre kadar uzadı ama hiç çiçek açmıyor. Bir de bir aydır üstünde köke yakın yerlerde beyaz lekeler olustu pamuk gibi. Nasıl çözebilirim?
  ***
  Pamuk gibi şeyler unlu bit olabilir. Sirkeli bez ile silip yok edin. Mum çiçeğinizin çiçek açması için yapmanız gerekenler yazı içinde açıklanmıştır. Lütfen oradan okuyun.

 23. Lütfiye, Ankara dedi ki:

  Mum çiçeğimin yaprakları pörsümeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu problem köklerinin ve tüm dip kısmının çürümesi yüzünden olur. Dallarını 15-20cm gibi uzunluklarda kesip alın. Suda bekletince hem sağlığına kavuşur hem köklenirler. Sonra bu sayfada anlattığım gibi toprak karışımı hazırlayıp saksılara ekersiniz. Mum çiçeğine her toprak iyi gelmez. Dikkatli olun.

 24. Tülay T. -Gaziantep dedi ki:

  Benim mum çiçeği 2 yıl olacak güzel uzamıştı. Kışin içeri almıştım. 1 ay önce tekrar cam balkona çıkardım. Şimdi tepe yaprakları incelmiş, yanlardan kıvrılmış ve yumuşak. Altlarda sararmış gibi ve ince yumuşak. Eski dolgunluğu yok..
  ***
  Dışarı çıkarmak için dışarıda gece en düşük ısının içeridekiyle aynı olacağı günleri beklemeniz gerekirdi. Yoksa böyle uygunsuz zamanlarda yer değişimi sonucu kökleri çürüyor. Dallarından 20cm parçalar kesip alın ve suda bekletin. Birkaç hafta içinde sağlıkları yerine gelir ve kök salarlar.

 25. Cem D. -İskenderun dedi ki:

  Benim mum çiçeğim gayet sağlıklı ve güzel büyüyor. Fakat birkaç yaprağının arka kısmında sanki içten böcek yürümüş gibi morumsu çizgiler oluştu. İnceledim hiçbir böcek yok. Sebebi neden olabilir?
  ***
  Bilmiyorum. Belki doğal olarak kendisi yapıyordur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.