Ruj çiçeği (Aeschynanthus radicans)

Ruj çiçeği evde pencere önünde iyi gelişir. Müşkülpesentlikleri yoktur. Evinizin şartlarına göre yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir.

Ruj çiçeği Gesneriaceae familyasının Aeschynanthus cinsinden Aeschynanthus radicans türüdür. Birçok çeşitleri, kültivarları var. Aeschynanthus türlerinin tümü süs bitkisi olarak kullanılır.

Ruj çiçeği

Genel özellikleri

İnce dallarla uzar. Dallar çok esnektir. Dik duramaz. Sarılıcı özelliği de yoktur. Succulent özellikli yapraklarıyla susuzluğa çok iyi dayanır. Dal uzunluğu 30cm ile 1,5 metre arasında değişir.

Habitat

Anavatanı Malay yarımadasının güneyi ve Java dolayları. İklimi deniz etkisinde tropikal yağmur ormanı iklimi. Hava nemliliği daima yoğun. Doğada ağaçlardaki oyuk ve kabuk aralarında ve kayalıklardaki çatlaklarda köklenerek yaşarlar. Kökler az miktardaki humuslu çürüntülerden beslenir. Oldukça serin aylarda bile gelişim gösterip yaz sıcaklarında dinlenmesi, epifit özelliği ve mantar hastalıklarından etkilenmemesi bu bitkinin tropikal sis ormanı bitkisi olduğunu gösterir.

Kullanım ve uyumluluk

Saksılarda sarkıcı süs bitkisi olarak hem çiçek hem yaprak güzelliği için yetiştirilir. Evde yetiştirmeye tam uyumludur. Sıcak aylarda aşırı güneş almamasına dikkat edin.

Kış mevsiminin dondurucu soğuklarına dayanamaz. Mayıstan eylül ortasına kadar dışarda açık havada tutabilirsiniz. Serin havaya çabuk uyum sağladığı için dışardan içeriye almada soğukların başlamasını beklemeyin. Yaz sıcakları dinince hemen eve alın. Serine alışırsa sıcak-havasız odaya aldığınızda çok fena bozulma gösterebilir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Ruj çiçeği en iyi ev uyumlusu bitkilerdendir. Çiçeklenmede sorun olmaması için bir parça güneş alması gerekiyor. Çiçek açmasının belirli bir zamanı yoktur. Yılda birkaç defa çiçek açar. Kök ortamının yanlış olması sonucu çiçek tomurcukları dökülür. Toprak hazırlamada aşağıda anlattığım gibi titiz davranmalısınız.

Güneş ve hava nemi ihtiyaçları

Gölgede de gelişim gösterir ama çiçek açmaz. Ruj çiçeğinin tomurcuk vermesi için hem şiddetli aydınlık ortama hem günde üç saat kadar filtrelenmiş güneşe ihtiyacı var. Kışın güneşi filtrememelisiniz.

Hava nemi ister konusu batılı kaynaklarda çok abartılıyor. Sadece havası çok kuru bölgelerde, özellikle de sıcak aylarda tedbir alınmalıdır. Yardım sayfası: » Bitkilerin çevresinde nemli hava oluşturmak. Ayrıca onun yanısıra yapraklara su fısfıslamanız lazım.

Sulama ve besin verme

Toprağı ıslaklığını yitirip nemi hafiften azaldıkça sulayın. Ruj çiçeğini sulamada çiçek açma zamanlarında değişiklik yapmanız gerekiyor. Çiçeksiz zamanlarında her üç sulamada bir bitki besini verin. Besinsiz sulamalarda saksının altından bolca su akıp gideceği miktarda bol su kullanın. Besinli sulamalarda ise saksı alt deliğinden bir iki damla su çıkacak kadar. Tomurcuklar belirdiğinde besin vermeyi bırakın. Sulamayı ise az miktarda su ile yapın. Saksı alt deliklerinden bir iki damla su çıkması yeterli. Çiçekler geçtiği zaman budayıp yine çiçeksiz dönem sulamasına devam edin ama yeni filizlenmeler başlayıncaya kadar besin vermeyin.

Sulama suyunun fazla kireçli olmaması gerekiyor. Oda sıcaklığından daha serin olmasın.

Toprak

Hem fazlasıyla havadar hem nem tutucu özellikte toprak hazırlamalısınız. Belki her türlü toprakta olabilir ama özellikle sağlıklı çiçek açabilmesi toprağının özelliğine bağlıdır. Seralarda herhangi karışım toprakta bile gürce çiçek açabilir fakat ev ortamlarında aynı toprak işe yaramaz. Aşağıdaki formüle uygun toprak hazırlayın.

4 ölçü humus katkılı hazır toprak + 1 ölçü orkide çam kabukları + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Saksı ve kök durumu çiçeklenmeye etki eder

Ruç çiçeğinizi daima köklerinin yer darlığına maruz kalacağı kadar ihtiyacından biraz küçük saksıda yetiştirin. Toprak karışımını doğru yapmışsanız çok gür köklenir. Bu da daha iyi çiçeklenmesine yol açtığı gibi çiçeklerin açmadan dökülme porbleminin de önüne geçer.

Kökler saksıda adamakıllı yumak oluşturmadıkça daha büyük saksıya aktarmayı düşünmeyin.

Budama

Her çiçeklenme akrivitesinin ardından dalları 10-15cm gibi kısa kalacak şekilde kesin. Budamalar ruj çiçeğinin köklerinin güçlenmesine de etki eder. Önemlidir. Budadıktan sonra daha gürca dallanacaktır. Besin vermeyi tomurcuklar belirince bırakıp budama sonrasında yeni filizler çıktıktan sonra başlayacaksınız.

Çoğaltılması

ilkbaharın başında ama çok fazla serin günler geçince ortalama 10cm kestiğiniz dalları  direkt toprağa dikin. Saksıyı güneşin ısıtabileceği bir yerde tutun. Hem saksı hem yapraklar güneşten günde 3 saat kadar ısınabilmeli. Böylece çabucak köklenip gelişmeye başlarlar. Havalar ısındıkça güneşin şiddetli gelmesini azaltmalısınız. Basit daldırma ve yaprak çeliğiyle de çoğaltabilirsiniz.

Zararlıları, problemleri

Bit veya hastalık ne gördüm ne de duydum. Siz yine de bitlenmelere karşı dikkatli olun. İlk bitlenme olduğu zaman hiç ihmal etmeden mücadeleye başlamalısınız (bk: bitki bitleri). Ruj çiçeği hem çok iyi ev uyumlusudur hem hiçbir zorluk çıkarmaz.

Sık görülen problem çiçek tomurcuklarının dökülmesidir. Yukarda anlattığım gibi toprağı, saksısı, güçlü köklenmesi, besin vermedeki düzeni tamam ise bu problem pek olmaz. Olsa da ya serin hava yüzünden ya da esintisizlik yüzünden olur. Kışın ve çok serin aylarda (ya da çok serin odalarda) oluyorsa normal karşılayacaksınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Ruj çiçeği (Aeschynanthus radicans)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asya, Ankara dedi ki:

  Sarkıcı olması nedeniyle dalları sık sık kopuyor ama çok şirin bir çiçek.

 2. admin dedi ki:

  Geçenlerde Koçtaşta gördüm. 26,90 yani 27 lira.. Çoğaltılması, yetiştirilmesi çok kolay hem hızlı büyüyen bir bitki için bu fiyat çok fazla. Aynı büyüklükte bir mum çiçeği o fiyattan satılsa veya bu tür hibrit ve patentli bir tür olsa pek pahalı bulmam ama buna bu fiyat fahiş fiyat.

 3. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bir çiçek. Benimki çiçek açmak üzere. İzmitten getirmiştim. Orta boy saksıda 70cm kadar uzunlukta 15tl ye almıştım. Şu an 1m civarında, çok hızlı büyüyor. Eğer isterseniz uygun bir zamanda çoğaltır yollarım size.
  ***
  Evet isterim. :) Evdeki çiçeklerimin neredeyse tümünü küçük parçalardan yetiştirmişimdir. Benim hobim bu şekilde yetiştirmek. Mayıs ayı çok uygun bir zaman. Ben de İstanbuldayım. Ben de size sizde olmayan bir iki tür veririm değiştokuş yaparız.

 4. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  bu çiçek suda köklendirme yoluyla çoğaltılır mı? Aynı anda suya koydum ve toprağa da diktim. Neredeyse bir ay oldu ama sudaki hiç kök çıkarmadı. Sudaki kök çıkarmadığına göre acaba toprağa diktiklerim de mi kök çıkarmadı hiç anlamadım. Yapraklarında solma falan olmadı. Bir de yaprak çeliği ile çoğaltmayı da denemek istedim yaptım. Sonuç bekliyorum şu an. Kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama doğru mu bilmiyorum.
  ***
  Suda bekletmeyle hiç uğraşmayın. Toprakta birkaç günde köklenir. Ama şimdi zamanı değil. En azından ilkbahar ortasının gelmesi lazım o zaman deneyin. Şeffaf peynir kutularına bir parça nemli toprak koyun dalı içine dikin sulamayın kapağı kapayın. Bu cins bitkilerde bu usulle çok kolay köklenme oluyor.

 5. Asya, Ankara dedi ki:

  Ben pratikerden 7 tl ye aldım geçen hafta. :)
  ***
  Eğer biraz bozulduğu için indirim yapılmamışsa bence de ederi o kadardır. Veya en fazla 15 liraya kadar. Koçtaş’ta gördüklerim oldukça sağlıklıydı. Dallar birkaç tane, 30 – 40 cm kadar aşağı sarkmış, her dalda çiçekler vardı. Ama ne olursa olsun 27 lira fiyatı hak etmiyor.

 6. Asya, Ankara dedi ki:

  Hayır çok canlı ama taşımam biraz zor oldu kırıldı dalları yakın olsak kırılan dalları verebilirdim..
  ***
  Teşekkür ederim vermiş kadar oldunuz. O dalları dikin zamanla köklenirler. Yeri biraz sıcaksa naylonla da kaplarsanız daha kısa zamanda köklenirler.

 7. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğe yumurta haşladığım su ile sulayabilir miyim?
  ***
  İki üç ayda bir defa her tür bitkiye iyi gelir. Fazla sık yapılmamalı.

 8. İsimsiz dedi ki:

  Bana açmış olarak hediye geldi. Çiçekleri geçmek üzereydi. Bir hafta içinda çiçek kalmadı. İki haftadır balkonumda, gölgeli bir yerde duruyor ve orayı sevdiğini düşünüyorum. Sizce tekrar açar mı? Umarım senede bir defa açmıyordur.
  ***
  Çiçekleri geçince 10cm kalacak şekilde budamalısınız. Ara sıra bitki besini vermelisiniz. Yeni dallar uzatıp tekrar çiçek açar. Zamanı yok. Gün içinde sabah veya akşam güneşi alabilmeli.

 9. Ece, Ankara dedi ki:

  Bir yazıda ankara şartlarında temmuz ortasına kadar dışarda durması gerektigini okumuştum. Ben kışın en son çiçeklenmesinden sonra 10 cm budadım ve şu an dışarda. Sizce ne yapmalıyım? İçeri alayım mı? Biraz daha havaların sogumasını bekleyeyim mi? Sizce hangi mevsimde çiçek açar?
  ***
  Bence şimdi içeri alın. Havalar soğuduğunda ani yer değişikliği, soğuk ve havadar ortamda sıcak ve havasız ortama alınmaları birçok bitki türünde büyük zarar verici şoklara ve kök çürümelerine yol açabiliyor. Çiçek açması zamanı pek yok. Kendi gelişimine göre, aldığı güneşe göre her zaman olabilir. Kışın iyi güneş almasını sağlayın.

 10. Arzu, İzmir dedi ki:

  Ruj çiçeğini alalı henüz bir hafta oldu. Kapı girişine astım. Öğlen sonrası güneşini akşama kadar alıyor ama hergün yaprak döküyor. Neden?
  ***
  Güneşi şu sıralar ilkindi ezanından önce alması zarar verir. Zaten izmir bu bitkiye göre yazları aşırı sıcak geçiyor. Sabredin yaz sıcakları dinince canlanacaktır.

 11. Gülşah, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim Mayıs ayında bana çiçekli olarak gelmişti. Hatta size mesaj atıp tekrar açar mı diye sormuştum. Çiçekler döküldükten sonra tekrar açtı. Yalnız budama yapmadım. Aldığımdan beri balkonda. Ne zaman ev içine almalıyım? Alırken nelere dikkat etmeliyim? Genel olarak bitkileri kışın ev içine alma usulleri ile ilgili olarak yazı yazar mısınız?
  ***
  Hemen şimdi alın. Soğukların fazlaca artığı zaman eve alırsanız bitkiler fena halde şoka uğrarlar onun için dediğim gibi yapın anca alışırlar. Zaman yaz sıcaklarının bittiği zaman, en geç sonbahar başı. Yani şimdi tam zamanıdır.

 12. Arzu, İzmir dedi ki:

  Coşkuyla dışarda büyüyor ama çiçek açmadı hiç neden?
  ***
  Yaz sıcakları dinince coşkuyla büyür hemen peşinden tomurcuklanır. İstanbulda benimki daha önce (Ramazan Bayramının peşinden) yeniden büyümeye başladı. Şu anda çok minik tomurcuk oluşumları görüyorum.

 13. İlyas, Kocaeli dedi ki:

  Bende de var ruj çiçeğinden. Geçen yıl çiçek evinden aldığımda üzerinde bir sürü çiçek vardı. daha sonra yazın ortalarında çiçeklerini döktü ve şimdi 140cm-150cm civarında çok güzel yeni çiçek açmasını bekliyorum şimdi.

 14. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Çiçeği alalı 4 ay oldu. camekanlı balkonda tavana asılı saksıda. Ponza taşı, çam kabukları, perlit, iyi bahçe toprağı şeklinde toprağını hazırladım. maşallah çok iyi dallandı bayağı büyüdü. bordo renkli tomurcuk çıkardı. fakat tomurcukların içinden çıkan kırmızı çiçek çıkmadan dökülüyor. Kapalı balkon sıcaklığı 10 derce civarında oluyor. Haftada bir sulanıyor. Ayda bir çiçek besini veriyorum. O tomurcuklara yazık oluyor.
  ***
  Çok fazla köklenme olmamışsa serin ortamda tomurcuk dökebiliyor. Normal karşılayacaksınız.Besin verme düzenini anlattığım gibi yapmalısınız.

 15. Selma P. -Ayvalık dedi ki:

  3 Mart Pazar günü Migros’tan almış olduğum Ruj çiçeği beş gün sonra tomurcuklarını dökmeye başladı. Çok aydınlık olmayan cam ve radyatör önünde tutmaktayım. Acaba tomurcuklarına sıcak mı dokunmaktadır yoksa ışık mı yetersiz gelmektedir? Ayvalık’ta oturuyorum. Bu nedenle sıcaklık geceleri 4-7, gündüzleri 13-16 arasında seyretmektedir. Bu durumda çiçeğimi dış mekanda tutabilir miyim?
  ***
  Kış aylarında satın alınıp eve getirilen her bitkide bozulmalar oluyor. Sebep yer yadırgama şoku. Şimdi dışarı koysanız, o kadar soğuğa dayanıklı olsa bile yavaş yavaş alışmadığı için büyük bir ihtimalle çürümeye başlar. Evde havadar bir yerde tutun. Zamanla yeni yerine alışıp tekrar filizlenmeye başlar. Gece ısı 9C dereceden düşük olmadığı günlerde dışarı çıkarabilirsiniz. Daha iyi canlanır hızlıca büyür.

 16. Berin Ö. -Ayvalık dedi ki:

  Geçen yıl aldığım ruj çiçeğinin yaprakları dökülüyor. dalları uç kısmından kurumaya başladı. Cam önünde tutuyorum. Toprağı nemini kaybettikçe su veriyorum. Henüz çiçek açmadı. Nerde yanlış yapıyorum acaba?
  ***
  Mutlaka toprakla ilgili sıkıntı var. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 17. Abdullah, Zonguldak dedi ki:

  Benim bir çiçeğim var ismini öğrenmek istiyorum ama bir türlü bulamadım. İnternette nereye baktıysam yok. Ruj çiçeği gibi fakat aşağıya doğru açıyor. iç tarafı beyaz benekli. Acaba bilgisi olan var mıdır?
  ***
  Çok yakın bir tür. Onun adını henüz bilmiyorum. Ruj çiçeğiyle aynı bakımı yapın.

 18. Sevil, Azerbaycan dedi ki:

  Bende de bu çiçekden var. 4 yıldır 1m uzunlukta. Daima pencere onunde durur ama heç çiçek açmir. acaba neden?
  ***
  Ya güneşsiz kalıyor ya da toprak kuvvetsiz. Verdiğim bakım bilgilerini okuyun. Sulama, besleme, budama ruj çiçeğinde nasıl olmalı diye yazmışsam aynen o şekilde devam edin.

 19. Zuhal, Hatay dedi ki:

  Ruj çiçegi yani Aeschynanthus radicans, Aeschynanthus humilis, Aeschynanthus speciosus.. bBu çiçekleri bulabilecegim yerlerin isimlerini verebilir misiniz?
  ***
  Zaman zaman her yerde satılırlar. Koçtaş, Bauhaus vb yapı marketlerde özellikle ilkbaharda ve yaz başlangıcında zengin çeşitler bulunabiliyor. Birkaç ay sabredin.

 20. Zehra, İst. dedi ki:

  Eve getirdiğimde açmaya başlamıştı. Tam açmadan bazılarını döktü. Uçlarındaki tomurcuklanma devam etmekte. Yerleri güzel. Sabah güneş alabiliyorlar tabi direk güneş değil. Nasıl bir besin vermeliyim adını yazar mısınız?
  ***
  Sıcak yaz ayları dışında tam direkt güneş almalılar. Saksı bile güneşten ısınmalı. Yoksa tomurcuklar dökülür. Bunun besin eksikliğiyle ilgisi yok. Herhangi bir marka ama genel kullanım bitki besini verebilirsiniz.

 21. Miray, Antalya dedi ki:

  Merhabalar ruj cicegini nerden bulabilirim? Bu mevsimde bulunur mu?
  ***
  Her zaman bulunabilir. Koçtaş, Kipa, Bauhaus vb yerlerde bazen bulunabiliyor. Şansınıza bir gün bir yerde rastlayabilirsiniz.

 22. Mine, İstanbul dedi ki:

  Komşumdan aldığım yaklaşık 15cm dalı 3 yaprak boğumu kadarını suya koyup köklendirebilr miyim? ruj çiçeği suda köklenir mi? Boğumlardan kopardığım yaprakları da yarısına kadar toprağa koydum. Umarım köklenirler.
  ***
  Dalları direkt toprağa dikin. Kolay kökleniyorlar. Özellikle de yeri hem güneşli hem havadar ise.

 23. Melek, Burdur dedi ki:

  Ruj çiçeğini sabahleyin 3 saat kadar güneş alan balkona koysam bozulur mu?
  ***
  Bozulacağını sanmıyorum. Daha da coşkulu büyür.

 24. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba,istanbul’da havalar soğudu ve rüzgarlı.Balkondaki çiçeklerimi içeri almak konusunda tereddüt ediyorum,toprakları ıslak…Ruj çiçeğim de bunlardan birii…Çiçeğinin alttaki koyu kısımları açmış,dolu vaziyette;üst kırmızılar henüz açmadı ve bu halde içeri almalı mıyım? Toprağı nemli bekmeli miyim sizce? Antoriumum da çiçek verdi ilk defa ama çiçeği kapalı durumda günler geçti açmadı. Balkonda ve toprağı nemli. İceriye almalı mıyım?
  ***
  Her ikisini de içeri almalıydınız. Çok geç kalmışsınız. İstanbul’da en geç eylül sonunda bu türleri içeri almak lazım. Şimdi serin havaya adapte oldular. İçeri alsanız şok etkisi yaşayıp çürür giderler. Toprakları kuruyuncaya kadar bekleyip içeri alın. İçerde 6 gün yine hiç sulamayın. Sonra sulayın. İnşallah şok etkisini atlatabilirler.

 25. Neşe, İstanbul dedi ki:

  Ruj çiçeğini aramadığım yer kalmadı. Nerden temin edebilirim?
  ***
  Her zaman her yerde olmuyor ama bulunmayan şey de değil. Koçtaş, Bauhaus gibi yerlere ara sıra uğrayın. Bir gün karşınıza çıkar. Eminönü çiçek pazarında görüyordum (gerçi iki yıldır istanbulda değilim). Bir de yolunuz düşerse Yalova’daki çiçekçilere bakın.

 26. Gamze, İstanbul dedi ki:

  Kuzey cephe evime ruj çiçeği eve alalı yaklaşık 2 ay oldu. Mutfakta astım. Mutfağım direkt güneş almıyor ama akşam güneşi mutfağımı aydınlatıyor. Sabahları da daha fazla ışık alması için genelde perdeyi açık bırakıyorum. 2 ayda 3 defa sulama yaptım. Toprak nemliyse yapmıyorum. Eve geldiğinde inanılmaz gür dalları salkım salkımdı ve yapraklar kalın ve sağlıklıydı. Şimdi ise inanılmaz yaprak döküyor. Bazı yaprakları kararıp kuruyor. Yaprakları çok zayıf. İlk geldiğindeki kalınlıkta değil. Bu çiçeğin yerini değiştirmemek gerekiyor diye biliyorum ama yerini sevmemiş olabilir mi? Daha ışık alan bir yere taşımalı mıyım? Öneriniz var mı?
  ***
  Sanki fazla koyu gölgede kalmış gibi ama sizin anlattığına göre öyle bir sorun yok. Belki yeri hiçbir şekilde havadar değilse problem ondan olabilir. Problem toprakla da ilgili olabilir. Tüccarlar her bitki için aynı toprak kullanınca böyle olur. Kökler zarar görüyor ve büyük bozulmalar başgösteriyor. Toprağı kupkuru olmadıkça sulamayın. Mümkünse sık sık açık tutacağınız pencere yanında bulunsun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)