Mıcır saksılarda kullanımı

Saksı bitkilerinin birçoğunda faydalı olan mıcır taşlarının kullanımı nasıl olur, niçin kullanmalıyız? Çok kişinin tanıdığı, sık sık çevrede gördüğü mıcır hakkında çiçek yetiştirmeyi sevenlere faydalı bilgiler.

Tanımı, Özellikleri

Doğal kireç taşlarının ufalanmasıyla elde edilen mıcırın inşaat yerlerinde çimentolu harçlara karıştırıldığını, sokaklarda, yollarda asfalt veya Arnavut kaldırımı döşenen yerlerde kullanılmakta olduğunu görürüz. Burada konu saksı bitkilerimizde kullanılması ile ilgili.

Bazı yazılarımda doğal kireç taşlarının (kalker taşlarının) ne gibi faydaları olduğundan bahsetmiştim. Bu taşları boş arazilerde, her yerde kolayca bulabileceğinizi ve keserle kırıp ufalamanız gerektiğini belirtmiştim. Halbuki en iyisinden hazır ufalanmışı var: Mıcır. En iyisinden dememin sebebi şu: Kireç taşları bazen fazla yumuşak olur. Kolayca tozlaşır ve suda kolayca çözülür. Bunlar bizim kullanımımıza uygun değil. En sertlerini seçip almamız gerekir. Ama mıcır zaten sert kireç taşlarından yapılıyor. Ve ufalanmış haldedir. Kırmakla uğraşmamıza gerek yok.

Mıcır; doğal kireç taşı kırpıntıları

Doğal kireç taşları genelde iki renktir: Bazı yerlerde krem rengi ve beyazdır. Bazı yerlerde mavimsi gridir. Bazen de kırmızı kil ile karışmış olup taşların dış yüzey rengi kınalı gibidir. Mıcır ise genellikle mavimsi gri olan sert kireç taşlarından yapılıyor. Bölgeye göre değişir.

Bizim açımızdan kullanımı

Çeşitli amaçlarla kullanmamız gerekebiliyor. Aşağıda maddeler halinde okuyabilirsiniz.

A) Saksıya toprak doldurmadan önce saksının dibine 1-2 parmak yüksekliğinde mıcır yaymamız toprağın saksı altı deliklerinden çıkıp gitmesini önler. Daha da önemlisi suyun daha iyi süzülüp gitmesini sağlar. Böylece çiçekleri suladığımızda saksı içinde hiç su birikintisi kalmaz.

B) Paşa kılıcı bitkisi için ve paşaçadırı, reks begonyaları ve kirpikli begonya gibi rizom gövde begonyalar için kullanımı:

Bu saydığım türleri eğer rizomlarını kesip ayırarak çoğaltmak istiyorsak mıcır çok önemlidir. Zira kesilmiş, bölünmüş rizomları toprakta köklendirmeye çalışırken çürüme riski çok yüksektir. Mıcır sayesinde çürüme riski en aza iner hatta sıfırlanır. Bazı ülkelerde ticari paşa kılıcı üretiminde rizomlar sırf mıcırda köklendiriliyor. Rizomları veya rizomlu parçaları köklendirmek için şöyle toprak karışımı yapmalısınız:

2 ölçü mıcır + 1 ölçü toprak + 1 ölçü kum

Bu karışımda toprak gerçek torf olabilir, torf denen hazır toprak olabilir veya bahçenizin toprağı olabilir. Farketmez. Kum ise en iyisi ve en kolay bulunanı sıva yapımında kullanılan dişli kumdur.

Ayrıca mıcırlı köklendirme toprağına rizomları dikerken rizomların dik durmaları amacıyla ceviz kadar büyük mıcır tanelerini karışım toprak ile rizom arasına sıkıştırarak destek yapabilirsiniz.

Rizomlar mıcırlı karışımda iyice köklendikten sonra artık mıcıra gerek yok. O bitkiler için nasıl özellikli toprak tavsiye edilmişse öyle toprak kullanarak esas saksılarına dikin. Yeni farklı topraklarında rizomların dik durmaları için yine büyük mıcır tanelerini destek amacıyla kullanmanızda bir sakınca yok.

C) Kendi yaptığınız kompost çürüntüleri salon bitkilerinizde toprak amacıyla kullanmak istiyorsanız mutlaka mıcır karıştırın. Kabataslak bir ölçüsü şudur: 3 litre hacim toprak için yarım su bardağı miktarında mıcır yeterlidir. Ama mıcır taneleri kuru nohut tanelerinden büyük olmamak kaydıyla irili ufaklı olmalı.

D) Asitli toprakları hiç sevmeyen bitkiler için:

Örneğin gelin teli çiçeği için hazır poşet topraklar pek elverişli değildir. Başka toprak bulamıyorsanız mıcır karıştıracaksınız. Bundaki ölçü 2 litre hacimli toprağa yine yarım su bardağı küçük taneli mıcır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |


'Mıcır saksılarda kullanımı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Benim gibi özellikle soğanlı bitki yetiştiriyorsanız altına en azından bir sıra taş dizilmesi daha sağlıklı oluyor. Bu kadar basit bir bilgi gibi gözükse de gerçekten önemli ve atlanmaması gereken bir mesele.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)