Duranta erecta

Çalı formunda gelişen, zamanla 5-6 metrelik küçük bir ağaç halini alabilen bir park-bahçe süs bitkisidir. Ağaç menekşesi diye tanıtanlar var ama genelde duranta diye bilinir.

Verbenaceae (Mineçiçeğigiller) familyasından Duranta cinsinin 17 türü var. Burada konu en bilinen türü Duranta erecta. Anavatanı Meksika, Karaibler ve Güney Amerika kıtasıdır. Bir bahçe süs bitkisi olarak iklimi uygun yerlerde yetiştirilmesi çok yaygındır.

Duranta erecta yaprakları ve çiçekleri

Duranta erecta

Çivit mavisi ile koyu mor arası renkte çiçekleri ince salkım halinde bir sap üzerinde aşağı sarkık açarlar. Şiddetli sıcak memleketlere uygundur. Duranta aşırı sıcak havaya, saatlerce güneş altında durmaya ve su sıkıntısına iyi dayanır. Kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -6C dereceye kadardır. -4C dereceden fazla soğukta ince ve körpe dallar donabilir ama bu bir problem değildir çünkü ilkbaharda hızlıca yeni dallar geliştirir ve çiçeklenir. Çiçeklenme dönemi ilkbahar ortasından sonbahar ortalarına kadar süreklidir.

Bakımı

Duranta pek bakım istemez. Bir bahçeye dikildikten sonra iki yılda iyice güçlenir ve artık hiç sulanmasa bile farketmez. Eğer durantanızı susuz bırakmazsanız çok güçlü ve güzel gelişim gösterir. Toprak seçmez. Gübre istemez. Ancak son derece verimsiz, kötü toprakları elbette biraz olsun terbiye etmeli ve gübrelemelisiniz.

Budamada sorun yok. Eski dallardan da yeni sürgün dallarından da çiçeklenebilen duranta gerek görüldüğü zaman budanabilir. Küçük bir süs ağacı formuna da sokabilirsiniz.

Duranta nasıl çoğaltılır?

Kış aylarında dallarını kırıp toprağa batırın. Diktiğiniz her duranta dalı kesinlikle tutar ve ilkbahar gelince gelişmeye başlarlar. Yeri güneşli ise ve sık sık sularsanız hızlı büyür. İlk yılında Çiçek açabilir de açmayabilir de.. Ama sonraki yıllarda asla çiçeksiz kalmaz.

Problemleri, zararlıları

Bu konuda en iyi bitkilerdendir. Toprak altı parazitleri, yaprak bitleri, mantar hastalıkları hiç biri durantaya ilişmez.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)