Stapelia gettleffii

Leş kaktüsü diye bilinen türler birbirleriyle alakasız cinslerden, birbirleriyle alakasız iklimlerden yüzlerce farklı tür bitkilerdir. Her türün bakımı da farklı olur. Burada konu Stapelia gettleffii türüdür ve aşağıdaki bakım bilgileri sadece bu tür içindir.

Stapelia gettleffii’nin Anavatanı Güney Afrika’nın kuzey-doğu kesiminde deniz seviyesi gibi düşük rakım yerlerdir. Yaz mevsimi yağışlı, kış mevsimi kurak geçer. Kurak ve serin geçen kış mevsimi buyunca kağıt gibi incelirler. Apocynaceae familyasındandır. Pekçok türü olan Stapelia cinsindendir.

Stapelia gettleffii çiçeği

Stapelia gettleffii

Başlıca özellikleri

Her yıl yeni sürgünlerle çevresini genişletir. Çiçek sapı toprağa yatık vaziyette uzar ve çiçek açtığında çiçeği yerde duran bir deniz yıldızı gibi görünür. Stapelia gettleffii çiçeksiz haliyle de güzel görünümlüdür. saksılarda yetiştirilmeye uygundur. İklimi elverişli yerlerde bahçelere dikilebilir. Hatta yer örtücü olarak kullanılabilir. Kayalık bahçe oluşturmada en uygun türlerdendir.

Kışın en fazla -4C derece gibi çok hafif don olaylarına tam dayanıklıdır. Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde kış soğuklarına dayanır ama kuzeyli rüzgarlara tam açık yerlerde yine de her ihtimale karşı don olayı olacağı günlerde Stapelia gettleffii’nizin üzerine kova ya da karton kutu çevirseniz iyi olur. Anavatanında kış kurak geçer ama buralarda kışın sık yağan yağmurlardan zarar görmez.

Çiçekleri kötü kokan Stapelia gettleffii yaz aylarında herhangi bir zamanda (hatta bu süre içinde birkaç defa) çiçeklenebilir. Leş sinekleri ve leş arayan böcekler S. gettleffii’nin çiçeğinin kokusunu leş kokusu zannederek çiçeğe gelirler. Polenleşmede böylelikle yardımcı olurlar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Stapelia gettleffii yarı gölge yerleri sever. En iyisi ağaç yaprakları arasından güneş alabilmesidir. Koyu gölge, güçsüz – loş ışıklı yerlerde iyi olmaz. Çok uzun süreli direkt güneşte ise gelişimi yavaş olur.

Toprak olarak verimli bahçe-tarla toprağı ve kalın taneli kum (dişli kum) karışımı kullanın. Stapelia gettleffii birkaç yıl aynı saksıda aynı toprakta kalmalı. Her kış sonunda az miktarda solucan gübresi ya da ufalanmış koyun gübresi sıradan arazi toprağı ile karıştırılıp saksıya toprağın üst yüzeyine serpilse (veya yarım santim kadar ince bir tabaka halinde yayılmalı) gübre olarak bir yıl yeterlidir.

Saksı – toprak değişimini 4-5 yılda bir ya kış sonunda ya da sonbahar ortasında yapmalısınız. Sıcak aylarda köklerini hiç rahatsız etmeyin.

Haziran başı – eylül başı arasında toprak kurudukça çok miktarda su ile sulayın. Eylül boyunca sulama sıklığını ve miktarını yavaş yavaş azaltın. Ekim ayından itibaren hiç sulamayın. Mayısta sulamaya çok az miktarda su ile, toprak kupkuru oldukça sulayarak devam edin ve hazirandan itibaren normal sulamaya geçin.

Stapelia gettleffii nasıl çoğaltılır?

1- Saksısında fazlaca çoğalmış ise ağustos ortasında üçer – beşer öbekler halinde ayırın. Kesik veya kopuk yaralı yerlerin kuruması için 5-6 gün açıkta bekletin. Sonra kuru toprağa dikin ve hiç sulamayın. 6 hafta dolduğunda sadece bir defa az miktar su ile sulayıp mayısa kadar susuz bırakın.

2- Tek daldan çoğaltmak için ağustos ikinci yarısında bir dalını 3 cm gibi dilimlere ayırın. Kuru toprak üstüne bırakın. Parçaların hiçbir yerini hiçbir şekilde gömmeyin. Bulunduğu yer az güneşli ve çok havadar (esintili) olmalı. Hiç sulamayacaksınız. Her bir parça ortalama 6 hafta içinde toprağa değen yerden toprağa kökler uzatır. Bu süre içinde sakın köklenmiş mi diye kontrol etmeyin hiç elinizi sürmeyin. 6 hafta dolunca sadece bir defa sulayıp mayısa kadar susuz bırakın.

3- Tohum elde ederseniz derhal ekmelisiniz. Tohumlar taze ise kesinlikle çimlenirler. Uzun süre saklamaya gelmez. Tohumları toprağa belli belirsiz gömün ve sulayın. Taze tohumlar çok çabuk çimlenir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)