Kaktüs-Succulent

Mammillaria mystax

Mammillaria mystax katüsünün özellikleri ve bakım bilgileri

Yuvarlak gibi çok kalın gövdeli, tek gövde olarak gelişen, biraz yaşlanınca yanlarından filizlenip tek başına grup oluşturabilen bir kaktüs türü. Tepeye yakın ama tepe merkezinden uzakta, çepeçevre küçük koyu pembe çiçekler açar.

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:

Echeveria pulidonis

Echeveria pulidonis succulent tür özellikleri, bakımı..

Crassulaceae familyasından, gövdesiz gibi kısacık boylu, mavimsi buz yeşili rengi rozet yapraklarının kenarları kızıl olan ve ilkbaharda sarı çiçekler açan Echeveria pulidonis doğada Meksika’nın orta ve güney kısımlarının ara bölgesinin doğusunda, yüksek rakım yerlerde kayalıklarda bulunurlar. Gelişimi yavaştır. Yanlardan filizlenerek rozet yapraklı koloniler oluştururlar.

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |

Kalanchoe tomentosa, panda çiçeği

Kalanchoe tomentosa, panda çiçeği özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Crassulaceae familyasının Madagaskar’a özgü türlerinden Kalanchoe tomentosa doğal yaşam alanında granit kayalıklarda boyu 45cm kadar olabilen bir bitkidir. Bahçelerde, balkonlarda iyi bakımla 90cm kadar büyüyebilir. Kapalı ortamlarda küçük yapılı kalır. Yavaş gelişiyor. Büyüdükçe gövdesi odunsu bir hal alır. Dik duruşludur. Kolay kolay çiçek açmaz ama zaten yaprak güzelliği için yetiştiriliyor.

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |

Rhipsalis baccifera, spagetti kaktüs

Rhipsalis baccifera, spagetti kaktüs özellikler ve yetiştirilmesi hakkında

Rhipsalis baccifera uzun makarna gibi ince yeşil gövdeleriyle dallanıp budaklanarak iplik iplik uzayan ilginç bir kaktüs türüdür. Birçok varyeteleri ve formları var. Bazıları daha kalın dallı, bazıları daha ince dallıdır.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |

Pachyphytum compactum

Pachyphytum compactum özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Crassulaceae familyasından Pachyphytum compactum küçük yapılı, kısa dalların ucunda rozet gibi çevreye yönelik sık yaprakları olan sukulent özellikli bir bitki türüdür. Ana vatanı Meksika’nın orta – iç bölgesidir. 600m’den 2000m’ye kadar yüksek rakım yerlerin bitkisidir. Kayalık yamaçların az güneş alan kısımlarında daha fazla görülürler.

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |

Sedum spurium

Sedum spurium bitkisinin özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında

Bahçelerde yer örtücü ve çatılarda yüzey kaplayıcı amaçlarıyla yetiştirilebilecek sukulentlerden, her iklime uygunluğuyla nadir türlerden biri Sedum spurium’dur. Şiddetli yaz sıcaklarına da şiddetli kış soğuklarına da uyumludur.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |