Toprağı pastörize etmek ve solarizasyon

Buradaki bilgiler ev, balkon ve ofis bitkilerine yöneliktir. Saksıda yetiştirdiğiniz kökleri parazitlere hassas olan bitkiler için eğer doğal toprak kullanacaksanız toprağın mutlaka parazitlerden arındırılmış olması gerekir. Hiçbir kimyasal ilaç kullanmadan bunu nasıl yapabilirsiniz? Burada üç kolay yolu anlatılmıştır.

Doğal topraklar, sıradan arazi toprakları bazı bitkiler için torf denen hazır poşet topraklardan daha sağlıklı ve daha besleyicidir. Kendinden humuslu olan doğal topraklar birçok bitki için en iyisidir. Bunlar ponza taşı, dişli kum, kuvars kumu vb inorganik maddelerle karıştırılarak kullanılmalıdır. Perlit ve vermikuliti bu karışımlarda tavsiye etmiyorum. Çünkü hem zamanla yapıları bozuluyor hem bazı bitkilere zararı oluyor.

Doğal toprakta veya doğal toprakla yapılan karışım topraklarda daha iyi gelişen bitkilerden bazıları için nematot ve benzer zararları veren kök parazitleri beladır. Köklere bir dadanınca kurtarabilmek mümkün olmaz. Bu bitkilerden en bilinenleri şunlar:
Gardenya, ortanca, mum çiçeği, domates, biber, aynısafa ve Çeşme papatyası..

Peki toprağı parazitlerden nasıl arındırabiliriz? Aşağıda üç yol yazdım. Her biri tek başına yüzde yüz işe yarar. Hangisini uygun bulursanız o yöntemi uygulayın. İlk iki usul serin aylarda pek elverişi bir çözüm yolu değil. Üçüncüsü yani toprağı pastörize etmek yılın her zamanında yapılabilir.

1- Solarizasyon: Toprağı bir leğene yayın. Derinlik en fazla 15cm olsun. Toprak fazla nemli ile ıslak arası olmalı. Çok fazla ıslak olması veya az nemli olması iyi olmaz. Sonra üzerine toz şeker serpin. Şeffaf naylonla hiç hava geçirmeyecek şekilde leğeni kapayın. Kızgın güneşi her gün saatlerce alacağı şekilde 10 – 15 gün güneşli yerde bekletin. Parazitler tamamıyla yok olur.

2- Güneşte kurutma: Sıcak ve yağmursuz zamanlarda toprağı geniş bir yüzeye yayın. Mutlaka uzun süre direkt güneş alabilmeli. Toprak zamanla kupkuru olacak. Ara sıra alt üst edin. Güneş kupkuru toprağın her yerini her gün saatlerce adamakıllı ısıtsın. 15 gün bekletmeniz yeterli.

3- Toprağı pastörize etme: Bu usul günlerce beklemeyi gerektirmez. Mutfağınızda, fırında şöyle yapacaksınız:

Yanmayan, erimeyen ve fırınınıza sığabilecek genişlikte tepsi veya benzeri kap içine orta nemlilikte olan toprağı doldurun. Derinliği 10cm’yi geçmesin. Buna göre birkaç tepsiye bölebilirsiniz. Tepsinin üstünü alüminyum folyo ile iyice kapatın. Önceden en az 180C derece, en fazla 200C derece ısıtılmış olan fırında yarım saat pişirin. Bu ısı derecelerinden azı veya fazlası tavsiye edilmiyor. Daha sonra toprak soğuyunca kullanabilirsiniz. Toprakta hiçbir parazit ve zararlı mikroorganizma kalmamıştır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)