Torf (salon bitkilerine sağlıklı toprak)

Başta belirteyim ki gerçek saf torf başka bir maddedir. Salon bitkileri için kullandığımız torf toprak aynı şey değil. Daha iyidir. Ama çoğu zaman bitkilere zararı oluyor. Yani biraz iyileştirme gerekiyor. Bu sayfada salon bitkilerinize en iyi, en uygun, en faydalı torf toprak hazırlamanın tüm inceliklerini öğreneceksiniz.

Gerçek saf torf

Bu her yerde satılmaz ama önemli değil. Salon bitkilerimize gereken toprak torf adıyla satılsa da farklıdır ve daha iyidir. Gerçek saf torf eski göl yataklarından çıkarılır. Kömür gibi yer altında ama o kadar fazla derinde değildir. Tam kömürleşmemiş bitki çürüntüleridir. Kısa tanımı budur. Su tutuculuğu çok iyidir. Bitkilerin ihtiyacı olan elementler suyla karışık verilirse suyu tuttuğu gibi onları da tutar. Torfta o elementler normalde yoktur. Karbon oranı son derece yüksektir. Havadarlığı, süzekliği ve ısıyı koruma özellikleri çok iyidir. Bazı asitler içerir. Dezavantajı ise, bir defa tamamıyla kuruyunca artık su tutucu özelliğini tamamıyla yitirmesidir.

İşlenmemiş ham torf

İşlenmemiş, ham halde saf torf

Kullanımı: Gerçek saf torf yatakları bazı Avrupa ülkelerinde var ve insanlar bahçelerine bol bol getirtip toprak düzenleyicisi olarak kullanıyor. Diğer daha yaygın kullanımı ise eşit oranlarda perlit ile karıştırarak köklendirme toprağı yapmaktır. Bizde de bu tip kullanımı eskiden beri yaygındır ve bu amaçla dışarıdan gerçek torf ithal ederiz.

Salon bitkilerimize torf toprak

Kapalı poşetlerde, çoğunlukla torf adıyla satılan hazır poşet topraklar yukarıdaki gerçek torftan farklıdır ve direkt kullanıma hazırdır. Ve bu torf toprakları daha elverişli hale getirmek için katacağımız maddeler var. Detayları okuyun.

Dikkat

Ne yazık ki özellikle internet üzerinden satışlarda salon bitkisi toprağı diye alakasız karışımlar satıyorlar. En çok da park-bahçe çiçeklik alanları için hazırlanmış olan toprak düzenleyicisi karışımları salon bitkilerine uygun diye satarlar. Oysa bunlar sadece arazi topraklarını iyileştirmeye yarayan toprak düzenleyicisi maddelerdir. Bazen gübre de katarlar. Sonuçta bahçe toprakları için hem toprak düzenleyicisidir hem de gübredir. Salon bitkilerini sadece öldürür. Başka işe yaramaz.

Gereken yapı, nitelik

Koyu renklidir. Kıyılmış ağaç kabukları gibi, bitkisel çörçöplerin çürüntüsü gibi bir yapıda olur. Poşeti açmadan elinizle naylonu bastırıp yokladığınızda sanki içinde ıspanak, maydanoz gibi taze sebzeler varmış gibi hissedersiniz. Benim uzun yıllardır bildiğim güvenli bir marka Emin Torf’tur. Bunu inceleyebilirseniz, işte salon bitkileri için ideal torf toprak yapısı aynen bunun gibi olmalıdır. Bulabildiğiniz markalardan bu tarife uygun olanlarda karar kılmanızı tavsiye ederim.

Salon bitkilerine özel torf toprağın niteliği hakkında

Salon bitkileri için ideal torf topraklardan örnek bir görünüm

Bunların içinde az miktarda doğal kireç taşı parçacıkları bulunur. Gereklidir. Fazla büyük parçaları atın. Yumuşak macun benzeri kil/humus topakları da az miktarda bulunur. Bunlar da gereklidir ama büyük parçaları nohut kadar parçalar haline getirin. Fazlasını atın.

Özel torf toprak ne içermemeli?

İç mekan bitkilerine özel torf toprak içinde Hindistan cevizi torfu (cocopeat), Hindistan cevizi kabuğu kuşbaşı parçaları, sphagnum yosunu, sphagnum torfu, perlit, vermikülit, zeoton ve hümik asit maddelerinden hiç biri bulunamamalıdır. Bunlar belki sera şartlarında iyidir, uygundur ama normal ev ve ofis ortamlarında feci zararlı oluyorlar. Kesin ve net bir gerçek.

Salon bitkisi torf toprağı diye paketlenmiş karışımın içinde doğal toprak, orman toprağı, herhangi bir hayvan gübresi, solucan gübresi hiç biri olmamalıdır. Varsa bilin ki o işin içinde ya cahillik var. Birçok kişi bunların içine katılmış olan sözde doğal orman toprağının gerçekte en kötüsünden hafriyat toprağı olduğunu bana bildirdi. Eğer böyle bir özel toprak(!) satın almışsanız onu sadece bahçe-balkon saksı bitkileriniz için kullanın.

Diğer gerekli malzemeler

Salon bitkilerinin torf topraklarına katmak için faydalı ve kesin zararsız maddeler şunlar: Ponza taşı, pişmiş kil, dere kumu, kuvars kumu ve volkanik taş kırpıntıları. Kısaca akvaryumlarda kullanılan maddeler topraklarda da güvenle kullanılabilir. Diğer hiçbir şey faydalı değil. Mesela perlit, vermikülit ve cocopeat sadece kısa vadeli çelik köklendirmek için uygundur.

Bunlarla torf toprağı daha faydalı hale getirmek

Satın aldığınız özel torf toprağınızı bozulmayan, sert, gözle rahatça görülebilir irilikte inorganik maddelerle karışım haline getirin. En iyisi ponza taşıdır. Bunun yerine dere kumu da olur ama nasıl kullanmanız gerektiğini mutlaka ⇒ sayfasından okuyun.

Oranlama: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayın. Ponza taşı torf toprağa hem havadarlık hem sağlık kazandırır. Böylece bitki besini vb besleyicilerin torf toprağa yapacağı tuzlaşma etkisi kökleri kötü etkilemeyecek, yakmayacak, çürütmeyecek. Ayrıca köklenmelerin saçaklanarak artmasını sağlar ve bu da bitkinin topraktaki besleyicileri daha iyi almasını sağlar. Sonuçta bu torf toprakta bitki çok daha hızlı ve güçlü gelişir.

Bitki besinlerine gelince

Eş dost tavsiyesiyle tarla/bahçe bitkileri için hazırlanmış olan suni gübrelerden ve doğal gübrelerden hiç birini almayın, kullanmayın. Salon bitkilerine faydaları değil öldürücü zararları olur. Sadece torf toprakta yetişmesi gereken salon bitkilerinin hassaslıkları düşünülerek hazırlanmış olan ve Vilmiron, Genta, Çiçekcoşturan gibi markalarla tanınmış olan bitki besinlerini kullanın. Bilmediğim için adını yazmadığım markalar da vardır ve salon bitkileri için üretilmişlerse onlar da uygundur. Bunlar sıvı halde, toz halde ve akıllı gübre adı verilen mini boncuklar halinde olabilir ama mutlaka salon bitkilerine özel hazırlanmış olmalıdır.

İlla gübre kullanmak istiyorsanız (mesela solucan gübresi) şu sayfadaki gibi kullanın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir? Hem hiçbir zararı olmaz, hem büyük faydası olur hem de bitki besini vermek zorunda kalmazsınız.

Dinlendirme

Aslında gerek yok ama çok hassas bitkileriniz için (örneğin difenbahya, yılbaşı kaktüsü, kohleria ve salon palmiyesi Chamaedorea elegans) daha tedbirli davranmanız gerekiyorsa şöyle yapmalısınız:

Bitkinizin sağlığını hiçbir şekilde riske atmak istemiyorsanız yukarıda anlattığım gibi bitkinize ponza taşı ile torf toprak uygun karışımı yaptıktan sonra boş bir saksıda bir iki hafta dinlendirin. Bu sırada en az bir defa bol bol su dökerek sulayın (saksı alt deliklerinden suyun tamamı süzülüp gitmelidir). Yeterince kuruduktan sonra geniş bir leğen içine dökerek üç gün havalandırın. Torf toprağa tuzluluk etkisi veren maddeler böylece biraz azalacak ve çok daha güvenilir hale gelecektir.

Eski torfları atmayın

İlkbahar gelince salon çiçeklerinin topraklarını değiştirip eski torfları atarız. Halbuki atmak yerine faydalı bir şekilde değerlendirmemiz mümkün. Değerlendirmede amaçlar başlıklar halinde aşağıda.

Yeni torf ile karıştırmak

Yeni torfun olası yüksek tuzluluğunu kırma yönünde faydası olur. Bu açıdan çok faydalıdır. Böylece bitkilerin kökleri yeni toprakta yanmaz. Karışım oranı şöyle: 2 ölçü yeni torf + 1 ölçü eski kullanılmış torf.

Köklendirme toprağı haline getirmek

Bu iş için eski torfu bir iki gün suda bekletin. Mesela bir kovayı en fazla yarısına kadar torf ile doldurun. Sonra su doldurun.  Kova tam dolsun. En az 24 saat geçince süzüp temiz su ile durulayın. Sonra da temiz bir yere yayarak tamamıyla kurutun. Kullanım detayları için ⇒ köklendirme toprağı sayfasındaki bilgileri okuyun.

Malç olarak kullanmak

Bahçesi olanlar bahçe bitkilerinin diplerinde eski torfları malç yerine kullanabilir. Toprak yüzeyine en az 3cm kalınlığında boşluksuz yayarak değerlendirmiş olursunuz.

Kompost ve organik gübre yapım aşamasında

Kompost yapımında gereken kuru maddelerden olarak kullanmaya tam uygundur. Ayrıca, bahçenizde organik gübre oluşturma köşeniz varsa o yığına rastgele dökün.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: |

'Torf (salon bitkilerine sağlıklı toprak)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fadik, Kahramanmaras dedi ki:

  Benim çiçeklerim fazla büyümüyorlar. Neden olabilir? Bir de yarısı çürüyor.
  ***
  Her evde bitki yetişmez. Ne gibi şartlar lazım şu sayfada hepsi yazılı: Çiçeklerin hızlı büyümesi için ne yapmak gerekir?

 2. Songül, Ankara dedi ki:

  Salon bitkilerinin toprağına orkide toprağı karıştırsam olur mu? Çay demi gübre olarak kullanılır mı?
  ***
  Her bitki türü için ayrı ayrı nasıl toprak istiyor diye öğrenmeniz lazım. Çay gübre gibi işe yaramaz.

 3. Gül, İstanbul dedi ki:

  Salon bitkilerimi tropikal bitki toprağı ile değiştirdim. Minik minik beyaz böcekler oldu. Ne yaptım sa kurtulamıyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Toprak bitleri bazen fazla çoklukta olur. Bazen hiç görünmezler. Hiç aldırış etmeyin. Çünkü hiçbir zararları yok. Sadece toprakta yaşarlar.

 4. Hande, İstanbul dedi ki:

  Biz evde gıda kompostu yapıyoruz. Bu kompostu toprak ile buluşturduktan yaklaşık 2 ay sonra toprak haline geliyor. Şu ana kadar hep bahçeye gömdük. Bu şekilde elde ettiğim toprağı pomza ile karıştırıp salon bitkilerinde kullabilir miyim? Torf diye geçen toprak daha farklı mı elde ediliyor?
  ***
  Salon bitkilerine özel torf bambaşkadır. Ama sizinki de işe yarayabilir. Hassas bitkilerde riski fazla. Kesin tavsiye edemem ama denemekte yarar var. Özellikle ponza taşı ile karıştırmanız kesin şart.

 5. Sevda, Antalya dedi ki:

  Elimde akvaryum için aldığım siyah hagen kum var. Sanırım kuvars türü. Bu kumu difenbahya, paşa kılıcı, begonya ve sardunyaların toprağına karıştırabilir miyim?
  ***
  Evet tam uygundur ve hiç zararı olmaz. Ancak difenbahya ve begonyalar için yeterli değil. Onlar için fındık iriliğinde ponza taşı olmazsa olmaz bir gereklilik.

 6. Emzade, İstanbul dedi ki:

  Benim sorum kaktüslere nasıl karışım yapabilirim?
  ***
  Türlere göre değişir. Sayfasına bakın: Sukulent türler, toprak vb ihtiyaçları

 7. Efşan, Adana dedi ki:

  Ponza taşıyla torf karışımı telgraf çiçeğimde çok fazla sineklenme yaptı. Diğer bitkilere de yayıldı. Ya da yayılmadı hepsi torftan olduğu için hepsinde var. İçine bahçe toprağıyla karışım yapıp eklesem olur mu?
  ***
  Bu maddeler sinek yaratmaz. Toprak sinekleri her yerdeler. Dişi bir toprak sineği gelir ve yumurtasını bırakır. Sonra orada hızla ürerler. Diğer saksılara da geçerler. Bahçe toprağı kesinlikle çare olmaz. Bir şey değişmez.

 8. Onur Arsuz dedi ki:

  Son 6 aydır salonda ve bahçede bitki yetiştirmeye merak saldım. Şu ana kadar öğrendiğim herkesin doğrularının farklı olduğudur. Birisinin dediğini başkası asla yapmayın diyor. İçlerinde en çok sizin yazılarınız dikkatimi çekti. Sizin bütün yazılarınızı okumaya karar verdim. Bilgi ve tecrübenizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  ***
  Ben de size teşekkür ederim. Lütfen okuduğunuz yerlerde yanlış olabileceğini düşündüğünüz bir şey görürseniz hemen o sayfada bana yazın veya sorun.

 9. Suzan, Malatya dedi ki:

  Saksı çiçekleri için önerebileceğiniz torf toprak markası nedir? O kadar çok marka toprak var ki hangisi daha iyi bilemiyoruz. Marketlerde sayılanlar böcekli oluyor almayın deniyor. Çiçekçiden aldım simsiyah bir toprak çıktı. Kuruyunca taş gibi oluyor. Lütfen bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bir maka önerisi yapar mısınız?
  ***
  Her duyduğunuza inanmayın. Böcekler ise kastettikleri şey genelde toprak sineği. Ben hiç zararlarını görmedim. Zaten toprak yaratmıyor. Her yerde uçuşurlar. Dünyanın en steril toprağını bile alsanız bir tane dişi böcek havadan gelip yumurtalarını bırakır ve olan olur. Gözünüzde büyütmeyin. Benim deneyip problemsiz gördüğüm markalar Emin torf ve KTS idi. Şimdi ise hem çok ucuz hem de benim için kolay ulaşılır olması açısından A101’de satılan Mixflor’u kullanıyorum. Bundan son derece memnun kaldım. Önce komşularımdaki muhteşem sonuçları görüp şaşırmıştım. Bunun üzerine ben de artık ondan kullanıyorum.

 10. Aysel, Konya dedi ki:

  Öncelikle bu değerli bilgiler için ne kadar teşekkür etsek azdır.Her yorumcuya tek tek cevap veriyorsunuz.Okadar mutlu oluyorum ki anlatamam.Sağolun.Bunu YouTube kanalı olup okadar abonesi var varken,Abone sayesinde bir yerlere gelmiş.Ama soruları bırakın, edilen teşekküre bile cevap verme zahmetinde olamıyorlar. Sizin gibi samimi yürekten cevap veren yok denecek kadar az. Kimse sizin gibi olamaz. Allah razı olsun. .. şekerli su, .. sarımsaklı su öneriliyor doğru mu? Gerçi sarımsak her derde devadır. Bitkilere de faydası olabilir mi?
  ***
  Amin çok teşekkür ederim. O tür iddialara inanmayın. Sosyal medyada takipçi sayısını arttırmak için uçuk kaçık yalan bilgilere sarıldılar. Hiç bir faydası yok. Halkımız kolay parayı sevdiği gibi her konuda mucize beklentisinde olduklarından dolayı o tip yalan haberlere sazan gibi hemen atlarlar. Siz uzak durun. İnanmayın. Ben yazılarımda bitkilerin gerçekte neye ihtiyaçları varsa onlara değiniyorum.

 11. Pınar, İzmir dedi ki:

  İlkbaharda salon bitkilerimin toprağını değiştirdim. Sizin tarifinize göre ponza, dere kumu karıştırdım. Ancak hata ettim. Eve yakın diye malum marketlerin ucuz topraklarından kullandım. Toprak berbat, 1 ay geçse bile kurumuyor. Küçük filizleri çürütüyor. Bitkilerim gelişmediği gibi evi sinekler bastı. Tütün tarifinizi uyguladım. Sinekler azaldı yine çoğaldı. Yani şu an çok pişmanım. Kaliteli bir toprak alıp saksı değişimini ne zaman yapabilirim? Seneye bahara kadar beklemek çok zor. Eylül’de değişebilir miyim? Salonda 12 saksım var. Ve 1 milyon sinek. Çok pişmanım çok.
  ***
  Hiç üzülmeyin çünkü artık tüm topraklar aynı özellikte. En pahalı topraklar bile öyle. Son bir yıldır sineklenme hakkında günbegün artan şikayetler geliyor. Kurumamaları da aynı şekilde. Hatta ne kadar pahalı ise salon bitkilerine o kadar uygunsuz çıkıyor. Bahçelerin parkların toprağını iyileştirmek için hazırlanmış toprak düzenleyici torflu karışımları salon bitkisi toprağı diye fahiş fiyattan satıyorlar. Bu sahtekarlık çok fazla yaygınlaştı. Sineklere gelince: Toprakların hazırlanma aşamasının tam bitmeden önce satışa çıkarılmaları yüzünden kaynaklanır. Tavsiyem toprakları en az 3 ay açık havada büyük saksı veya dibi delik kovada dinlendirmektir. Kurudukça sulayın. Ara sıra alt üst edin. Bu sayede topraktaki organik maddelerin gerektiği gibi çürümeleri ve ayrışmaları tamamlanır. Yapacak başka bir şey yok. Sinekleri elektrikli süpürge ile çektirin. ponza taşı ve dere kumu ise toprağın aşırı su tutuculuğu gibi aşırı tuz tutuculuğunun kökleri çürütmesini engeller. Ponza taşı olmazsa olmaz bir ihtiyaç.

 12. Halime, Ankara dedi ki:

  Yeni gelen saksı bitkilerinin toprakları çok ıslak ve balçık gibi. Alışık olduğu topraktan ayırmadan dikin demiştiniz. Şimdi saksılarını değistirirken yazdığınız ölçülerde torf ve pomza karışımı ile eski toprağından ayırmadan diktim. Köklerin bulunduğu toprak çok sulu olduğu için sulamadım. Kuruyunca iyice suladım. Doğru mu yaptım acaba?
  ***
  Balçık meselesi hariç, doğru yapmışsınız. Ağır killi arazi toprakları ıslanınca macun gibi kıvamlı ve bastığınızda ayakkabınızı sıkıca tutar özelliktedir. Ayağınızı çekseniz ayakkabınız yapışıp orada kalır. İşte bu ıslak arazi topraklarına balçık denir. Siz balçık demekle onu kastediyorsanız aldığınız bitkiler fena halde yanlış toprağa dikilmiş demektir. Eğer salon bitkileri iseler onda çürüyecekleri kesindir.

 13. Ali dedi ki:

  x.. marka torf aldım. Suyu çekmiyor ve içi gri kil dolu. Bu torfu değistirmeli miyim?
  ***
  Torf topraklardaki gri kil dediğiniz şey humuslu maddedir. Ben bunları leblebi kadar parçalara ayırıyorum. Ayrıca mutlaka ponza taşı ile karıştırmalısınız. Suyu çekmemesi belki fazla kurumuş olması yüzündendir. Kuru ise önce bir leğene boşaltın. Topakları çözün, ufalayın. Ponza taşı ile harmanlayın. Sulayın. Birkaç gün açık havada bekletin. Sonra kullanın.

 14. Yücel, İstanbul dedi ki:

  Salon bitkileri ile ilgili verdiğiniz önerilere teşekkür ederim. Sizin yazınızı okuduktan sonra piyasadaki malzemelerin çoğunda cocopeat, perlit, vermikülit vb. bol miktarda olduğunu farkettim. Daha önce bu karışımların eniyi olduğunu düşünerek kullandım da. Tesadüf müdür bilmiyorum ama çok bitki kaybettim. Aklıma takıldı bu maddelerin iç mekan bitkilerinde ne gibi zararlı etkileri oluyor? A101’in torfunu dinlendirmek gerekiyor mu? Yazdığınız gibi emin torf bulabildim. Ponza taşımda var. Salon sarmaşığı, telgraf, paşa kılıcı, deve tabanında önerdiğiniz karışımı kullanabilir miyim?
  ***
  Sade bir torf toprak ve ponza taşı ile her tür salon bitkisini yetiştirebilirsiniz. Torf toprağın niteliği ne kadar sade olursa olsun birkaç hafta havalandırarak dinlendirmekte yarar var. Perlit ve vermikülit birkaç ayda bozulur ve toprağın kimyasal dengesini bozar. Kimyasal dengesi bozulmuş toprakta bitkiler mahvolur gider. Bunlar sadece çok kısa vadeli köklendirme çalışmaları içindir. Ponza taşı en sağlıklı inorganit toprak katkı madddesidir. Asla bozulmaz. Su tutucu zeolit ve çok kötü kıraç topraklar için olan hümik asit vesaire maddeler arazi toprakları içindir ama ne yazık ki para kazanmak için yalanlarla herkese satıyorlar. Geçenlerde biri şahane verimli ve humuslu toprağı için hümik asit almış. Bitkileri hep çürümüş. Satıcıların yalanları bakın ne felaketlere yol açıyor. Her yerde görebileceğiniz abartılı, yalan yanlış tavsiyelere inanmayın. Bir okuyun bin araştırın. Cocopeat’e gelince onun için ayrı bir sayfa hazırladım. Kullanmak isterseniz önce bu yazıyı okumalısınız: Cocopeat, coir, çeşitleri ve saksı bitkilerinde kullanımı

 15. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Bu yıl toprak değişimi yaparken çiçekli çiçeksiz tüm bitkilerimde sadece hindistan cevizi kullandım. Saksıdaki toprakta suladıkca taşlaşma durumu oluştu. Bu taşlaşma çok sık su ihtiyacı olan saksılarda çok fazla. Bu şekil taşlaşma olan saksılarımı havalar soğumadan mevcut torflarına herhangi bir marka toprak alarak tekrar aynı saksılarına yerleştirsem kökleri rahatsız etmiş olup çiçekleri olumsuz etkilemiş olur muyum? Bu ayda toprak değişimi her çiçek için uygunmudur?
  ***
  Toprak değiştirmeniz mümkün olmaz. Eğer denerseniz kökler mahvolur ve bitkileriniz ölür gider. Kökleri o maddeden ayırmaya çalışmayın. Hacmi azalıp sıkışıyorsa ve saksıda çökmeler vesaireler oluyorsa yapacağınız en iyi şey saksıdan kalıp halde çıkarmak, sonra sanki daha büyük saksıya yerleştiriyor gibi yeni toprak karışımı ilavesi ile aynı saksıya yerleştirmektir. Böyle yaparsanız bitkileriniz zarar görmez.

 16. Gül, Kahramanmaraş dedi ki:

  Nereden torf toprak temin edebilirim?
  ***
  Marketlere ve ne alırsan 5 lira ucuzcu dükkanlarına bakın.

 17. Tolga, İstanbul dedi ki:

  Yaz başında taşındığım evime aldığım bütün bitkilere belirttiğiniz oranlarda toprak hazırlayıp hepsinin toprağını değiştirdim. Bir kaç aydır bitkilerim çok sağlıklı şekilde büyüyorlar. Bitkilerimi suladığımda su alt delikten rahatça çıkıyor. Yani drenaj sorunu da yok. Sadece bu toprak karışımları eski topraklarına göre çok daha sert ve yoğun geldi. Toprağın yoğunluğundan dolayı nemini ölçmek için parmağımı bile zor sokabiliyorum. Şu ana kadar bitkilerim çok iyi durumda görünseler de bu durumun ileride kökleri sıkıştırmasından korkuyorum. Yapmam gereken bir şey var mı acaba?
  ***
  Parmağın rahatça girdiği toprak zaten pek sağlıklı sayılmaz. Yoğunluğa gelince, bilmiyorum ama belki bitkileri dikerken çok fazla sıkıştırmış olabilirsiniz. Bunu yapmamanız gerekir. Mesela saksıya toprağı ve bitkiyi yerleştirirken toprağın yerleşmesi için saksı kenarlarına vurursunuz. Parmaklarınızla toprağı hafifçe aşağılara iteklersiniz. Ama sıkıca bastırmak zararlı olur. Tesadüf bugün komşuma bir bitki diktim. Saksıya ilkbaharda diktiği bitki kurumuştu. Niçin kuruyup öldüğünü bu sayede anladım. Çünkü toprağı saksıdan boşaltıp ufaladığımda toprak iki misli çoğaldı. Meğer komşu o bitkiyi dikerken adamakıllı bastırıp toprağı preslemiş. Ponza taşı veya dere kumu da kullanmamış. Sonuçta bitki açık havada olmasına rağmen toprağın sıkılığı yüzünden köklerinden çürüyerek ölmüştü. Aynı toprağın yarısıyla yeni bitkiyi aynı saksıya güzelce diktim. Neyse, kısaca ponza taşı ya da 3mm gibi iri taneli dere kumu ile toprak karışımı yapar ve toprağı preslemezseniz sonradan size sert gelse bile hiçbir sorun yoktur.

 18. Gizem, Zonguldak dedi ki:

  Merhaba, salon bitkileri adı altında oluşturduğumuz bu toprağı kapalı bir balkonda kullanabilir miyim?
  ***
  Evet kullanabilirsiniz.

 19. Muhterem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, salon çiçeklerim sinekleniyor neden acaba? İç mekan toprağı mi almak gerekir?
  ***
  Salon bitkilerine zaten torf toprak gerekiyor ama sineklenmeler bunlarda da olur. Arazi toprakları salonlar için pek uygun değil. Sineklenmeler için ilgili yeri okuyun: Toprak haşereleri

 20. Aslıhan, Adana dedi ki:

  Merhaba, iç mekan süs bitkilerim için pomza ile karıştırmak üzere Bauhaus’tan xxx marka bitki toprağı almayı düşünüyorum. İçerisinde Funda toprağı, ithal torf, organik gübre, solucan gübresi varmış. Marka sineklenme ve böceklenme yapmayacağını iddia ediyor. Acaba bu toprak iç mekan için uygun mudur? Size danışmak istedim.
  ***
  Uygun değil. Sadece balkonlarda büyük saksılarda mevsimlik çiçekler ve sebzeler yetiştirmek için iyidir. Sineklenme yapmaz iddialarına da inanmayın. Sineklenme her toprakta oluyor. Bir iki sonra kayboluyorlar. Sonra, size tavsiyem ciddi anlamda tse onayı yoksa hiçbir mamule inanmayın. Çok kişi torflu organik topraklı diye aldı sonuçta gördüler ki meğer inşaat hafriyat toprağı kullanmışlar. En ucuzundan sade yapılı torf toprak almanız çok daha iyi olur. Ben yıllardır öyle yapıyorum.

 21. Burak, İzmir dedi ki:

  Dinlendireceğim torf toprağa ponza taşı yerine orta veya küçük boyuttaki kil bilyelerini karıştırsam sorun olur mu? Elimde çok fazla miktarda var.
  ***
  Evet saksılarda aynı şekilde kullanılır. Hiçbir sakıncası yok.

 22. Hakan S. -Ankara dedi ki:

  3 çeşit ..2 çeşit .. ve her renginden .. var. Unuttum birde .. var. Bunlara nasıl toprak kullanmamı önerirsiniz?
  ***
  Her bir tür için burada ayrı ayrı listeler yapmamı istememenizi rica ediyorum. Her bir türün kendi sayfasına ayrı ayrı bakmanız lazım. Sadece toprak değil nasıl şartlar istedikleri de ciddi önem taşıyor. Saydığınız bitkilerin sayfalarında nasıl toprak istedikleri, güneş ihtiyaçları, bitki besininin hangisine nasıl verileceği vesaire bilgiler eksiksiz yazılı.

 23. Merve, Konya dedi ki:

  Ponza taşı ve dere kumunu bulunduğum muhitte hiç bulamadım. Soruşturmaya devam ediyorum. Kil bilyesi buldum. Kil bilyesi veya diğer adıyla lav taşı toprakta hangi görevi görür?
  ***
  Diğer adıyla.. demişsiniz ama lav taşı ve kil bilyesi tamamıyla farklı maddeler. Buna rağmen her ikisini de ponza taşı yerine kullanabilirsiniz. Faydaları toprağa havadarlık ve süzeklik kazandırmak. Amaç bu.

 24. Ozge, Ankara dedi ki:

  X* markasıyla satılan poşet toprağını önerir misiniz? Lifli bir yapısı var ama cocopeat gibi değil.
  ***
  Lütfen bana markaları sormayın. Piyasada çeşit çeşit markalar var ve hepsinden alıp denememe imkan yok.

 25. Aslıhan, Adana dedi ki:

  Bir bitki toprağı aldım ama içeriği aslında Cocopeat’miş. Bunu bendeki iri kil bilyeleri ile yarı yarıya karıştırıp kullanmayı denedim ama aşırı su tutuyor hâlâ. Yaz günü için çok sorun olmayacak ama kış gelince kökleri çürüteceğini düşünüyorum. Marketten alacağım toprak daha mı hızlı kurur bilemiyorum. Acaba kil bilyesi yerine farklı bir ürün mü kullanmam gerekli pomza ya da başka taş çeşidi gibi? Acaba kil bilyeleri mi su tutmaya neden oluyor? Çünkü tek başlarına bile kullanılsa uzun süre kurumuyorlar. Yazılarınız yüzünden Cocopeatten gözüm korktu açıkçası. Şimdilik köklerde çürüme vs. yok ama kışın bitkilerimi kaybetmek istemiyorum.
  ***
  En berbat en felaket maddeyi almışsınız. Ama korkmayın kışa kadar bozulup hem su tutmaz olur hem de erircesine küçülüp azalmış olur. Bu madde sadece sera ortamlarında en ucuz yoldan hızlı fide üretimi için uygundur. Salon bitkileri için ise tam anlamıyla büyük bir felakettir. Beladır. Daha varsa bitkilerinize hiçbir şekilde kullanmayın. Çöpe atın gitsin. Kil bilyesine gelince, ponza taşı gibi gayet sağlıklı bir maddedir. Salon bitkilerinizin toprağına ya kil bilyesi ya da ponza taşı mutlaka karıştırmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.