Toprak haşereleri

Saksılarda ev süs bitkilerinin toprağında böceklerin solucanların olması doğadan kopuk bir çocukluk geçirmiş insanlar için çok korkunç bir şey. Halbuki eski ahşap evlerde saksı, çiçek olmasa bile binbir türlü böcek olurdu. Eskiden insanlar her yerde böcek görmeye alışıktı. Evlerde akrep bile olurdu. Fakat elbette korkunuzu yenmek ve böceklerle birlikte yaşamak zorunda değilsiniz. Aşağıda ev bitkilerinin saksılarında yaygın olarak görülen bazı toprak haşereleri için çözüm yolları anlatmaya çalıştım.

Toprak haşereleri, ev bitkilerinin saksılarındaki böcek, kurt vesaire

Zerre kadar toprak bitleri

Saksı topraklarında en sık karşılaştığımız canlı bir toz zerresi kadar küçük olan toprak bitleridir. Renklerinin beyaz olması ve hızlı hareket etmeleri sayesinde kolayca görürüz. Bunların hiçbir zararı yok. Topraktaki mikroorganizmalarla beslenirler. Sakın toprak bitlerini yok etmeye çalışmayın. Çünkü bunu kim yaparsa sonuçta bitkileri zarar görüyor.

Solucanlar

Solucanların bitkilere zararı yok. Ama şimdi hangi çiçekçiye sorsanız çok büyük zararı var diyeceklerdir. Çocukluğumda 70’li yıllarda istisnasız herkesin ev bitkilerinin topraklarında bol bol solucan olurdu. İster inanın ister inanmayın o bitkiler şimdikilerden bin kat daha sağlıklı gelişirdi. Demek oluyor ki solucanların hiçbir zararı yok. Ancak bir saksı içerisinde çok fazla sayıda olurlarsa kökleri rahatsız ederler. Yani yiyecek bulmak için saksı içinde her yeri sürekli araştırır ve köklerin çok hassas parçalarını zedelerler. Ama sayı az olunca emin olun hiçbir zararları yoktur. Solucanların esas yiyecekleri şeyler topraktaki organik çürüntülerdir. Bitkilerin köklerini yemezler.

Toprak solucanları vs toprak haşereleri saksılarda bitkilere zarar verir mi?

Toprak solucanı

Solucanlardan kurtulmak için

Aşağıda üç paragrafta farklı yol var.

Sebze meyve parçalarını iyice ezin. Serin olmayan bir yerde birkaç gün çürümeye bırakın. Tamamıyla kupkuru olmamaları için ara sıra üstlerine su serpin. Sonra gece vaktinde toprağı kabarttın ve sulayın. Hemen peşinden çürüntüyü toprak yüzeyine yayın. İyice karanlık olsun diye saksının üstünü ışık geçirmeyen bir şeylerle kapatın. Odadaki lambaları birkaç saat hiç yakmayın. Ortalama 7 saat içinde solucanlar en yukarıda toplanmış olur. Solucanları üst yüzey toprakla beraber alın ve çöpe atın.

Yağmurlu ve 16C dereceden daha serin olmayan bir gece vakti dışarda bırakın. Temiz hava ve temiz yağmur suyu solucanları karanlıkta dışarı çeker. Zaten saksıdaki doğalarına uymayan şartlardan kurtulmak isteyen solucanlar daha elverişli bir yer bulmak için bu fırsatı hemen kullanmak isterler. Yani kısaca bu fırsatı değerlendirip saksıyı terk ederler.

Bitkiyi saksısıyla su dolu bir kovada akşamdan sabaha kadar bekletin. Bu sırada ara sıra kontrol edin. Karanlığın da etkisiyle solucanlar mutlaka dışarı çıkar. Solucanlı suyu boşaltıp tekrar su doldurun. Yine saksıyı suda bekletin. En fazla 10 saat içinde tüm solucanlar saksıyı terk edecektir. Fakat bu usulde toprağın tüm besleyiciliği (tüm tuz bileşikleri) suya geçecektir. Toprak besleyicisiz kalacaktır.

Tespih böceği, kulağakaçan, mini kırkayak, çiyan

Bunlar toprak bitleriyle ve bitki bitleriyle beslenirler. Yani bitkilere büyük faydaları var. Bunlara toprak haşereleri dememek daha doğru olur. Çıyanlardan bazıları solucanlar gibi topraktaki organik çürüntüleri yer. Yine bir zararları yok. Ev içine kesinlikle dağılmazlar. Saksıdaki toprağı asla terk etmezler. Korkulacak bir şey yok.

Kulağakaçan saksılarda olunca bitkilere zarar vermiyor

Kulağakaçan böceği

Kulağakaçan (üstte resimde gördüğünüz böcek) bazı bahçe bitkilerine zarar verir. En başta yıldız çiçeği (çiçek tomurcuklarının içlerini yerler). Ama ev bitkilerine benim uzun yıllara dayanan gözlemlerime göre, bildiğim kadarıyla hiçbir zararı yok.

Zararlı toprak haşeleri

En başta » kök yiyen kurtlar gelir. Sonra danaburnu. Bunları görmek kolay. Daha tehlikelileri görünmeyenler yani çok küçük parazitlerdir. Neyse ki bunların ev topraklarınızda olması neredeyse hiç mümkün değil. Eğer bitkilere gübre gibi faydalıdır diye düşünerek dere ve göl kıyılarından balçık alıp toprak karışımlarınızda kullanacaksanız dikkatli olun. Gözle görülmeyen bitki zararlısı ince ve yarım santim gibi küçük kurtlar olma ihtimali yüksek. Öyle fazla sulak yerlerden balçık vb çürüntülü topraklar alacaksanız yaz aylarında alıp geniş bir leğen içinde kızgın güneşte birkaç gün iyice kurutun. Yaz mevsiminin yakıcı güneşi bütün kurtları, toprak haşereleri vb canlıları, bakterileri ve onların yumurtalarını öldürür. Kızgın güneş kurtları ve yumurtlarını, güneşin ültraviyole ışınları ise tüm zararlı mikroorganizmaları kalıcı olarak öldürüp yok eder. Güneşlendirme imkânınız yoksa ⇒ toprağı pastorize edin.

Bazı bitkilere zararları çok büyük olan nematodlar kurtulması imkansız olan toprak haşerelerinden olup mantar vb bitki zararlıları için verilen kimyasal ilaçlar bunların müthiş bir hızla artmalarına yol açıyor. Saksı bitkilerinden gardenya, açelya, mum çiçeği ve begonyaların köklerine bir defa musallat olunca artık bu bitkielri ancak dallarından alıp yeni fidelerini köklendirmekle kurtarabilirsiniz. Bu türler için yapacağınız toprak karışımlarında doğal toprak kullanacaksanız onu önce yukarıda anlattığım gibi güvenilir hale getirmeniz lazım.
Ayrıntılı bilgi: ⇒ Nematodlar.

Mini toprak sinekleri

Yapıları sivrisineklere çok benzer. İngilizcede Fungus gnats denir. Bilimsel adı, bu cins böceklerin genel tür adı olan “Ciaroidea”dır. Meyve sineklerine yakın bir tür. Onlar gibi çok hızlı ürerler. Kısa ömürlü olup renkleri siyahtır. Toprak sineklerinin larvaları (kurtçukları) topraktaki mikroskobik çürüntüleri yerler. Saksılarda yetiştirdiğiniz bitkilerinize genelde hiçbir zararları olmaz. Sadece bazı tür bitkilerin tohumdan çimlenen mini fidelerinin su gibi körpe köklerini yerler. Bir de mum çiçeğinin köklerine zarar verirler (bu bilgi kesin değil).

Toprak sineklerinin niçin olduğuna dair..

Toprak sineği

Niçin oluyor?

Gerekmediği halde, toprak sırılsıklam ıslakken tekrar tekrar sulamak yüzünden olur. Ayrıca saksılara süt, bira, çay posası, şekerli su, şekerli çay ve şekerli kahve gibi şeyleri dökerseniz toprak sinekleri aşırı çoklukta ürerler. Bu sorunları çözün ve sabredin. Birden bire yok olurlar. Diğer bir sebep toprağın niteliğidir. Salon bitkileri için mutlaka en sade ve en ucuzundan salon bitkisi toprağı kullanın (torf adıyla satılan hazır poşet toprak). Torf toprağı bitkileri dikmeden önce elenmiş ve yıkanmış iri taneli dere kumu ile ya da ponza taşı ile karıştırmalısınız. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü dere kumu veya ponza taşı. Birbirleriyle iyice harmanlayın. Toprak sinekleri bu toprakta olmaz. Eğer yine de oluyorsa o toprakta henüz çürümesi tamamlanmamış organik maddeler vardır. İyi kaliteli bir torf toprakta bu tip sorunlar olmaz. Olsa da kıssa süreli olur. Gözünüzde büyütmeyin ve zamana bırakın.

Toprak sineklerini yok etme yolları

Bir su bardağının içine üçte birini dolduracak kadar tütün koyun. Üzerine kaynar su dökün. Soğuyana kadar bekleyin. Sonra suyu toprağın yüzeyine her yerine yavaş yavaş dökün. Nikotin toprak sineklerine etkili bir zehirdir. Tütüncülerden tütün alabilirseniz daha ucuza halledersiniz. Toprağa dökerken tütünleri de dökmeyin. Ev ortamlarında saksılarda o tütünler fena küflenir. Nikotinli su uygulamasından sonra toprak tamamıyla kupkuru oluncaya kadar hiç sulamayın.

Yine çok etkili bir yol toprak adam akıllı kupkuru oluncaya kadar hiç sulama yapmayın.

Daha etkili tütün yolu

Önce saksıdaki toprağın üst yüzeyi iyice kurumuş olmalıdır. Toprağın tüm yüzeyini kaplayacak miktarda tütün lazım. Tütünü az miktarda kaynar suya bastırın. Birkaç saat bekletin. Suyu tamamıyla emerse biraz daha kaynar su ekleyip soğuyana kadar bekleyin. Sonra tütünü suyu sıkmadan ama biraz süzerek ıslak halde alıp toprak yüzeyine her yere yayın. Tütünün su damlatırcasına ıslak olması şart. Yaydıktan sonra üstünü hava almayacak şekilde kapatın. Hatta bitkiyi saksısıyla beraber bir poşete koyup hava almayacağı şekilde bağlayın. 12 saat bekletin. Sonra açın. Bir 12 saat daha geçince sadece tütünleri fazlasıyla ıslatacak kadar miktarda suyu yavaş yavaş tütünlerin üzerine dökün. 24 saat sonra tütünü kaldırıp atın. Bu sayede böcekler tamamıyla yok olduğu gibi yeni bir dişi sinek gelip yumurta bıraksa bile o larvalar da yaşayamayacaktır. Etkisi sanıyorum birkaç hafta devam eder. Toprak sinekleri dışarıdan gelmedikçe bir daha olmaz. Pencerelerinize sineklik taktırmanız iyi olur.

Seralarda mini fideleri toprak sineklerinin larvalarından korumak için en etkili çözüm onların larvaları ile beslenen Hypoaspis miles adındaki toprak bitlerinden bulup toprağa katmanızdır. Bunlar kısa sürede çoğalırlar ve toprak sineklerini yok ederler. Toprak sineklerine karşı ziraat ilaçlarından çok daha fazla etkindirler.

Karıncalar

Saksı topraklarında karıncaların yuva yapmaları son derece nadirdir. Belki büyük saksıda, saksı içinde çok büyük taşlar ve kalın büyük odun parçaları varsa yuva yapmaları da mümkün olur. Ama normalde gerektiği gibi toprak doldurulmuş saksılarda asla olmaz.

Başka yerden getirdiğiniz bir saksıda karıncalar varsa onlar saksıda yuvalanmış değildir. Önceki bulunduğu yerde üstüne karıncalar gelmiştir. Bu şekilde üreyip çoğalmazlar korkmayın. Hem ömürleri çok kısadır. Kısaca, bu bir problem değil. Birkaç gün içinde tamamen yok olurlar. Ayrıca evinizdeki saksılara, bitkilere karıncalar dadanmışsa yuvaları başka yerdedir.

Karıncalardan kurtulma yolları

Genelde doğal yollarla kurtulmak isteriz ama pek mümkün değil. Kimyevi maddelerle kurtulmak daha kolay.

1- Doğal yollar: Saksı çevresine çok keskin kokulu maddeler koyarsanız o bölgeden kaçarlar. Tarçın + lavanta + vanilya karışımı sıcak su ile hafif ıslatarak bulamaç gibi kullanmak etkili olur. Veya keskin koku salan herhangi bir şey, mesela naftalin tanelerini saksıların içine değil yanlarına koyun.

2- Kesin çözüm: Ezcanelerde “Raid Karıncasavar” adlı sprey ilaç satılır. Saksıları koyduğunuz raflara sıkarsanız karıncalar birkaç ay oraya asla uğramaz. Ya da saksıların dış yüzeylerine fısfıslayın.  Ben denedim. Etkisi hem kesin hem çok uzun sürüyor. Sadece bir defa, saksıları dizdiğim rafa sıktım. Önce saksıları kaldırdım. Zemini spreyledim. Sonra spreylenmiş zemine saksıları tekrar koydum. Bu kadar basit. Bitkilerim kurtuldu.

Karıncaların iki büyük tehlikesi

1— Bazı bitkilerin köklerini kemirirler. Bu kemirme bazen bitkinin dip ve kök kısmının çürümesinden dolayıdır. Karıncaları suçlamayın. Dip kısmı çürümeye başlamış bitkilerin çürük kısmını kemirmeye bayılırlar. Bazı bitkilerde sağlam dip-kök kısmını kemirirler ve bitkinin ölmesine sebep olurlar. Buna fırsat vermemelisiniz.
2— Karıncalar yaprak bitlerini sağarak beslenmeye çok meraklıdır. Hatta yaprak bitleri daha iyi beslensin diye daha körpe filizlere taşırlar. Bir bitkide aşırı çoğalmış bitleri başka bitkilere de aktarırlar ve onların da sağlığını bozarlar. Karıncaların bu durmak dinlenmek bilmez böcekçilik uğraşısı bitkilere büyük zarar verir. Bu durumda karıncalarla uğraşmak zor, üstelik karıncaları yok etseniz bile bitki bitleri çoğalmaya devam edecektir. En iyisi bitlere karşı ilaçlama yapmalısınız. Karıncalar da oradan uzaklaşır böylece.

Toprak haşereleri hakkında son tavsiye

Bitki parazitleri hakkında ayrı sayfa var: Bitki bitleri (basra, koşnil vs yaprak bitleri). Onlara farklı çözümler kendi sayfasında mevcut. Toprakla ilgili toprak haşereleri canlılarını yukarıda anlattım. Bütün bunların dışında bitkilerinizi temiz tutmayı, dallarını yapraklarını haftada bir ıslak bezle silmeyi ihmal etmeyin. Saksılarınızın dış ve alt temizliğine de önem verin. Saksıda toprak yüzeyinde sadece toprak olmalıdır. Hiçbir süs eşyası, çakıl vesaire şeylere yer vermeyin. Bütün bu dikkat ve temizliğiniz bitkilerinizi hem hastalıklardan hem parazitlerden büyük ölçüde korur. Silinmeye müsait olamayan bitkileri ise hafif ılık su ile duş altında tazyikli su ile en geç 15 günde bir defa iyice yıkayın. Ama sonrasında kesinlikle esintili ortam gerekiyor ki ıslaklık kalmasın. Yoksa o hassas bitkiler havasız esintisiz bir odada saatlerce ıslak kalırsa hastalık olur. Yapraklarda dallarda çürümeler baş gösterir.

Kaynaklar

Fungus gnat – wikipedia.org
Hypoaspis miles – wikipedia.org
How to Get Rid of Fungus Gnats – planetnatural.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: |

'Toprak haşereleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fatma, Ankara dedi ki:

  Evde saksı çiçeklerimde bindik zıplayan böcekler var türü nedir bunların? Nasıl gider? Bunlar eve dağılır mı?
  ***
  Ne olduklarını bilmiyorum. Benim saksı bitkilerinde de binbir çeşit toprak böcekleri var. Eve dağılmıyorlar. Bir zararlarını görmedim.

 2. Ali dedi ki:

  Ne yaparsam yapayım küçük sineklerden kurtulamıyorum. Geçen sene sonbaharda o kadar kötü durumdaydı ki tüm bitkilerimim topraklarını vakti olmamasına rağmen değiştirmek zorunda kaldım ve bazıları öldü ne yazık ki. Araya kış girince görünürlük yoktu tabii ama şimdi havalar ısınmaya başlıyor, yine üremeye başladılar. Bitkilerimi susuzluktan kuruyacak seviyede susuz bıraktım ama yine de sinekler uçuşuyor ve toprağı karıştırdığımda çıkıyorlar. Güvenilir bir botanikten aldığım toprak kullanıyorum ve hiç ilave karışım yapmadım. Torf aldım ama nasıl uygulayacağım konusundan emin değilim. Sizce yüzeye torf takviyesi işe yarar mı? (ek not: odam kuzey batıya bakıyor, o yüzden su daha uzun süre nemli tutuyor toprağı. Ve ne yazık ki penceremi eleksiz açmasam da dışarıda çok fazla sinek var. Bunun etkisi de var mıdır?
  ***
  Toprak değiştirmek çare değil. Torfta da olur kumda da olur. Yani sadece bir tane dişi toprak sineği yumurtalarını hangi ıslak zemine bıraksa orada çoğalırlar. Bitkilere zararı yok. Boş yere canınızı sıkmayın. Böcek tuzağı yapışkanlı kağıtlardan kullansanız daha iyi olur. Uçanlar yapışıp kalır ve toprağa yumurta bıramazlar. Böylece zamana yok olurlar.

 3. Dürdane, Sakarya dedi ki:

  Toprağımda çok sineklenme oluyordu. Toprak aldığım yerde solucan gübresi önerdi. Bunu toprağa karıştır böcek sinek gelmez dedi. Biri ektikten sonra o gübre daha çok sineklenme yapar dedi.
  ***
  Mal satmak için adam yalan söylemiş. Sineklenme her halükarda mutlaka olur.

 4. Türkan Özcan dedi ki:

  Çiçeğimin toprağında beyaz toprak bitleri var. Bunlar bitkiye zarar verir mi. Kurtulmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Hiçbir zararı yok. Bazen aşırı çoklukta olurlar. Bazen yok olurlar. Hiç uğraşmayın. Diğer sorunuza gelince, küçük bir problem gibi görünse bile belki çok büyük sorunların işaretçisi olabilir. Lütfen şu sayfaları okuyun:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 5. Ayşe, Manisa dedi ki:

  Merhaba,pek çok sukulentin bir arada yer aldığı bir saksıda bugün sulama yaparken saksı dibinden çıkan 10-15 tane kadar parazit görünümlü, suyun içerisinde C harfini andırır şekilde kıvrılan çok minik canlılar gördüm. Sayıca fazla oldukları ve sürekli kıvrılarak hareket ettikleri için biraz ürktüm. Normalde 1 ay ya da daha uzun aralıklarla suladığım bu saksıyı sürekli dışarıda pencere önünde tutuyorum. Öğleden sonra bolca güneş alıyor. 10’dan fazla sukulente ev sahipliği yapan bu saksıda çiçeklerin hepsi o kadar geliştiler ki bazılarının boyu 15-20 cm kadar uzadı. Oldukça da gür ve güzel bir görüntü oluşturdular. Düzenlerini bozmaya kıyamıyorum. Toprak kalitesinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bu problem için ne önerirsiniz? Sonrasında daha büyük sorun teşkil eder mi? Toprağı değiştirmem gerekir mi? Bir de kibrit çöplerinde bulunan kükürtün faydası olabileceğini öğrendim. Bu doğru ve işe yarayan bir yöntem olabilir mi?
  ***
  Böcek ölüleri ve böcek dışkıları toprağa azot başta olmak üzere çeşitli zenginlikler katıyor. Faydası büyük. Ben böceklerle hiç uğraşmamışımdır. Çocukluğumdan beri saksılarımın topraklarında böcek olmadığına hiç rastlamadım. Normal ve doğal bir şey. Kibrit, kükürt vesaire bunlarla hiç uğraşmayın. Birkaç böcek için bitkilerinizi öldürme ihtimali yüksek. Zaten kim böcekleri yok etmek için uğraşsa bitkilerini öldürmüş oluyor.

 6. Ozan, İzmir dedi ki:

  .. toprağında bir süredir beyaz küçücük böcekler var. Bu böceklerin diğer bitkilere sıçramasından korktuğum için palmiyeyi dışarı almak zorunda kaldım. Bu böcekler için saksıdan saksıya atlama gibi bir durum söz konusu olur mu?
  ***
  Onlar toprak bitleri. Zaten diğer bitkilerinizin topraklarında da kesinlikle vardır. Olmaması imkansız. Bazen yok denecek kadar azalırlar. Yok sanırsınız. Bazen fazla çok olurlar. Bitkilere hiçbir şekilde hiçbir zararları yok. Boş yere bitkileriniz rahatsız etmeyin.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Evde yeşillik domates yetiştirmek istedik ve torf aldık yetmeyince bahçeden toprak getirdik. Saksıya dökerken çık kısa ve kalın beyaz gibi bir rengi olan solucanımsı bir şey vardı. Onu uzaklaştırdım ama döktüğüm toprakta gördüm ve diplere indi. Eminim başka da var diğerlerini nasıl yok edebilirim? Bahçeden aldığım için çok pişmanım ama bundan sonra ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Biz eskiden hep bahçeden solucanlı çıyanlı topraklar kullanırdık. Torf filan bilmezdir. Bu kadar abartmayın. Elbette binbir çeşit börtüböcek olacak. Bu arada esas problem ev. Ev içinde sebzeler yaşayamaz.

 8. Tuğba, Ankara dedi ki:

  .. bitkimin toprağında solucanları görünce toprağı değiştirip kökünü yıkadım. Ama sonrasında toprakta küçük beyaz böcekler görmeye başladım. Sonra da zaten yaprakların kökleri tek tek çürümeye başladı. Para çiçeğimde de küçük nokta şeklinde böcekler gördüm. Onun da toprağını değiştirip kökünü yıkadım ama hala o küçük hızlı hareket eden böcekleri görüyorum. Ne yapmam gerekiyor? Ya da acaba o para çiçeğim yaşar mı?
  ***
  Boşu boşuna bitkilerinizi mahvetmişsiniz. O yaratıkların hiçbir zararı yok. Bitkileri saksı değiştirirken bile köklerini eski toprağından arındırırsanız bozulurlar. Çürür giderler. Bir daha böyle şeyler yapmayın.

 9. Songül, Ankara dedi ki:

  Topraktaki sineklerin yüzünden bitkileri balkona koydum ama sıcaktan da kötü olur diye korkuyorum. Ne yapmalıyım? Dışarıda durmasında bir sakınca var mıdır?
  ***
  Dışarısı evden daha serin ise bu durumda salon bitkilerini dışarıda tutmak genellikle kök çürümesine sebep olur. Ama şimdi durum tam tersi. Direkt güneşte yanma tehlikesi yoksa hiç korkmayın. Bugünlerde birkaç gün hiç sulamayın ve sadece gündüz saatlerinde birkaç saat dışarıda tutun. Hava biraz rüzgarlıysa topraktan çıkan sinekleri rüzgar alıp götürür. Büyük faydası var.

 10. Serkan, istanbul dedi ki:

  Benim sorunum, çiçek toprağımdaki sineklenme. Çiçekler evde bakılmakta. Yaklaşık 1 ay kadar önce bir yapı marketten aldığım toprakla yaptığım değişim sonrası çiçeklerimin hepsinde sineklenme başladı. Çiçek türleri bunun için belirleyici mi, bilmiyorum. Tavsiye üzerine; okaliptüs yağı ve su karşımı kullandım. Sonrasında arap sabunu, pul biber ve sarımsak sularıyla hazırlanmış ve spreylenebilir berraklıkta bir karışım da kullandım. Maalesef 2-3 gün sonra tekrar aynı sorun. Srun diyorum, çünkü gerçekten çok fazla sinek var. Mostar 20SP intektisit bir ilaç tavsiye edildi. Sizce bu bir çözüm sağlar mı?
  ***
  O ilacı isterseniz kullanın. Diğer sabun vesaire kocakarı ilaçları toprakları fena bozar. Galiba bir şeye kafayı takınca o şey büsbütün problem oluyor. Ben toprak sineklerini hiç önemsemediğim için benim bitkilerimde hiç olmaz. Gerçi bazen (çok nadiren) görüyorum ama varlıklarını çok kısa süreli sürdürebiliyorlar. Kendi sayfasındaki bilgileri de okumalısınız bence. Yine sorunuz olursa lütfen oraya yazın: https://azbitki.com/toprak-hasereleri#sinek

 11. Nilgün, İstanbul dedi ki:

  Saksımın dibinde turuncu top gibi şeyler oluyor. Böcek yumurtası mı? Hangi böcek acaba?
  ***
  Topraklara akıllı gübre dedikleri katı bitki besini karıştırıyorlar. Bunları her gören böcek yumurtası zannediyor. On yıl önce ilk gördüğümde ben de öyle sanmıştım.

 12. Doğukan, Aksaray dedi ki:

  .. saksını değiştirmeyin dediler ama toprağında kırkayak ve yumurtaları gördüm. Balkona koydum. Saksını ve toprağını değiştirsem olur mu?
  ***
  Sizin orada sanıyorum geceler bir hayli serindir. Sıcak yere alışık bitkiye aniden toprak soğuması olursa kökler çürür. Bitki mahvolur gider. Böceklerin zararı yok. Toprak değiştirmeye kalkarsanız bu da çok kötü olur. Kökleri toprağından arındıp yeni toprağa dikince çıplak kökler yeni toprakta yanar ve çürür. Büyük saksıya geçirmek istiyorsanız kökleri eski toprağında ayırmadan, biraz toprak ilavesiyle büyük saksıya yerleştirmelisiniz. Böcekleri görmezden gelmek zorundasınız. Hiçbir zararları yok. Onlarla uğraşacak olursanız bitkiyi kaybedersiniz.

 13. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Üstünde birkaç saksı çiçek olan sehpanın hemen altında neredeyse her gece çok ince 2cm uzunluğunda siyah dışkı görüyorum. Evi ilaçlattım ama yine de çıkıyor. Sanırım saksılardan birinde bir böcek türünden kaynaklı. Solucan ve kırkayağa karşı tikim olduğundan cesaret edip saksılara bakamıyorum. Acaba hangi böcek türüdür bu? Solucan veya kırkayak değilse çiçeklerin topraklarını değiştirebilirim?
  ***
  Böyle bir şey yüzünden toprak değiştirirseniz bitkileriniz büyük zarar görür. Zaten sebep nedir bilmiyorsunuz. Belki yaprakların arasında yaşayan bir böcektir. Dışarıdan gelmiş olabilir. Evi havalandırmak için açtığınız pencerelerinize, kapılarınıza sineklik yaptırın. Burada (Didim’de) her evin tüm pencereleri ve bahçe-veranda kapıları sinekliklidir. Çok gerekli bir şey.

 14. Sibel E. -Dalaman dedi ki:

  Çiçek saksılarımın içinde çok hızlı yürüyen küçük böcekler var. Ne yapmalıyım. Bunlar nedir? Çiçek köklerini yiyorlar sanırım.
  ***
  Görmediğim şeylerin ne olduklarını bilmem imkansız. Toprak böceklerinin çoğunluğunun bitkilere hiçbir zararı yoktur. Bildiğim birkaçını yukarıda anlatmaya çalıştım.

 15. Songül, İzmir dedi ki:

  Solucanlar 4 tane çiçeğimde gördüm. Sadece kaktüslerimde yok. Yalnız çok değişik. Saksılarda değil yapraklarında var solucanlar. Yapraklar çürüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  O halde onlar solucan değil. Her gördüğünüzü alıp atın. En kolay yol bu.

 16. Tuğba, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğimin toprağında bir kazıntı görüyorum. Yapraklara zarar vermiyor sadece toprağı kazıyor ve toprak pervaza dökülüyor. Sizce sorun nedir?
  ***
  Herhangi bir toprak böceği vardır. Saksıda toprak yüzeyini ve toprağa yakın yaprakların altlarını kontrol ederseniz bulursunuz sanıyorum.

 17. Sebiyle U. -İstanbul dedi ki:

  Aşırı derecede sinek var ve sinekler insanın gözü ve burun deliklerine girmeye çalışıyor. Ziraat ilacı toprak değişimi her şeyi demedim. Solucan yoğun şekilde ve toprağı kabartan tür değil ince ve bir arada boğuyor ne dikersem. Aşırı sulama da yapmıyorum. 2 senedir artık ne yapacağımı şaşırdım.
  ***
  Çocukluğumdan beri saksı bitkileriyle hem de çok akında uğraşırım 55 yıllık hayatımda böyle bir şeye rastlamadım. Toprakta yüzlerce solucanların bıcır bıcır adeta kaynaması. İlginç. Mutlaka sizin hatalarınız vardır. Mesela yanlış toprak kullanıyorsunuzdur. Salon bitkileri için sadece şu sayfada anlattığım gibi yapmanız lazım: Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 18. İsimsiz dedi ki:

  Çiçekkerimin iki saksısında küçük ince solucanlar var. Çiçeklerime zararı olur mu. Toprak değişi mi yapsam mı?
  ***
  Zararı olmaz. Esasen toprak değiştirmenin çok ciddi zararları oluyor. Genelde böyledir. Durum bitki türüne göre değişir. Hangi tür ise onun hakkında bilgilenin. Her bitkiye ortak, genel bir bakım olmaz.

 19. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Bugün farkettimki topraklarında çok küçük çok ağır hareket eden uçuşan siyah bir şeyler var. Bit mi yoksa sinek mi bilmiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Zamanla kaybolurlar. Toprak yüzeylerini eşeleyip kabartın. Kupkuru oluncaya kadar ve onun üzerinden on gün daha hiç sulamayın. Böylece yok olup giderler.

 20. Ezgi, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, yazınızı büyük bir keyif ile okudum ve haklısınız. Küçük saksılarımızda büyük habitatlar mevcut. Ama insan gördüğü şeyin ne olduğunu merak etmeden de duramıyor. Yoğun su seven bitkilerimde genellikle böcek sorunu yaşıyorum haliyle. Bugün kuşkonmaz bitkisinin üst toprağını temizlerken 1- siyah kurt benzeri, kıvrılıp duran, 1-2 cm boyutunda bir misafir ve 2- tespih böceğine benzeyen ama o olduğunu düşünmediğim bir arkadaşa rastladım. Tahmininizce bunların isimleri nedir? Misafiri tanıyalım en azından :) bir de ben zararlılar için neem ağacı yağı kullanıyorum, toprakları bununla karıştırılmış su ile iyice yıkarsam bir faydası olur mu? (misafirlik de bir yere kadar demek istersem) teşekkürler şimdiden..
  ***
  Ne olduklarını bilmiyorum. Tespih böceklerinin belki çeşitleri vardır. Toprakta böcek oluşması aslında açık pencereden gelen böceklerin toprağa yumurta bırakmasıyla olur. Pencerelerde sineklik kullanırsanız hem bu tip sorunlardan hem sivrisineklerden kurtulursunuz. Neem yağı dahil toprak için hiçbir ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim. En iyisi gördüğünüz böcekleri alıp atın. Ayrıca emin olun ki o böcekler evlerimizdeki canlıların en masumları. Yediğimiz ekmek üzerinde, peynir üzerinde, tereyağ üzerinde, reçellerde, nutella vesaire ekmeğe sürülen çikolatalarda, meyvelerde belki yüzlerce çeşit farklı canlılar hüküm sürüyor. Bakteri, virüs ve mantar çeşitleri. Tüm bu korkunç canavarları gözlerimizle göremediğiniz için hiç dert etmiyoruz. Üstelik onları sürekli yiyoruz. Ama saksılarımızdaki masum canlıları yemiyoruz. Onlar yiyeceklerimize gelmiyor. Saksıda toprak içinde kendi hallerinde yaşıyorlar. Ağzımızda, dudaklarımızda asla kesinlikle bakteriler eksik olmaz. Hiçbir şekilde çözümü yok. Bunları da görmüyoruz ve dert etmiyoruz. Mikroskopla baksanız nasıl bıcır bıcır hareket ettiklerini göreceksiniz. Tam bir dehşet. :)

 21. Elif, İstanbul dedi ki:

  Ev içinde beslediğim bitki diplerinde 1-1.5cm boyutlarında tahminimce yavru çiyan-kırkayak benzeri böcekler gördüm. Hemen balkona taşıdım. Fakat havalar soğuk olduğu için balkonda çok uzun süre tutmak istemiyorum. Ev içinde topraktan çıkmadığını, dağılmadığını belirtseniz de içim pek rahat etmedi. Çünkü evde kış aylarında rutubet sorunu oluyor. Kauçuk ve ahtapot çiçeğinin saksısında gördüm. Kül, izmarit veya sarımsak ile ilaç tarifleri okudum/izledim. Ne kadar yardımcı olur? Yapmalı mıyım? Öncesinde belirttiğim gibi evde hatta odamda beslemekten başka bir seçeneğim yok ve çiyan varlığı beni korkutuyor. Eve dağılırsa daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağım.
  ***
  Eve dağılmadıklarına dair uzun yıllara dayanan tecrübem var. Ama siz eğer evi hiç silip süpürmüyorsanız onlar eve dağılmasa bile evde her türlü böcekler barınır ve sürekli ürerler. Bahsettiğiniz tavsiyelerden hiç birini uygulamayın. Büsbütün toprağı bozuyorlar. Bitkileri dışarı çıkarmaya gelince, 20C derece sıcak eve alışık bir bitki aniden 15C derece gibi serin havada bile dışarıda 5 dakika bile tutulsalar kökleri çürüyor, bitki ölmeye başlıyor. Aslında bu olay toprağın özelliğine bağlıdır. Yani serin ve soğuk zamanlarda bitkileri dışarı çıkarırsanız hayatları şansa kalmıştır.

 22. Özlem, Kocaeli dedi ki:

  Menekşelerin toprağında çok minik hızlı hareket eden bitler gördüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yukarıda toprak bitleri başlıklı kısmı okuyun.

 23. Nilüfer, Eskişehir dedi ki:

  Saksılarımda bitmek bilmeyen küçük sineklerden var. Aslında iyi bir toprak karışımı yaptığımı düşünüyorum. Torf, çam toprağı, tarım perlit, ponza taşı, coco peat ve kurutulmuş kahve çay posası. Aloe vera ve Barış zambağına dadanan bu sineklere direkt uyguladığım sigara ve odun külünden sonra birçok sinek öldüyse de bitmedi. Toprağı balkona iyice yaydım. Ara ara güneş görse de dışarısı -10,-15 derecede (7-8 gün) sinek ve larvaları bu toprağı terk etmiş midir? Bu toprağı tekrar kullanabilir miyim? Toprağımı atmaya kıyamadım.
  ***
  Salon bitkileri için sadece sade yapılı torf toprak ve ponza taşı kullanmalısınız. Diğer saydıklarınız hem gereksiz hem de zararlı. Perlit sadece kısa vadeli köklendirme çalışmalarında iyidir. Cocopeat da öyle. Ama normal toprak karışımlarında zararlı oluyorlar. Kül toprağı çok fena bozar. Çay ve kahve posaları mutlaka sinek yapar. Çözümü yok. Ev içi için bunlar uygun değil. Dışarıda soğuktan donup ölmüşlerdir. Fakat siz o toprağı yine salon bitkilerinizde kullanırsanız yine sineklenme olacaktır. O toprağı balkon saksılarınızda kullanın. Salon saksılarınızda toprak yüzeyinin üzerine 1-2 parmak yüksekliğinde iri taneli temiz dere kumu ile kaplarsanız sinekler yok olur. En kesin çözüm yolu bu.

 24. Sibel A. -Denizli dedi ki:

  Saksı toprağında küçük yuvarlak sarı kırmızı yumurtalar gördüm. Üzerine bastırdığımda patlıyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Onlar akıllı gübre adı verilen bitki besinidir. Yumurta filan değil.

 25. Firdes, Bursa dedi ki:

  Balkonda saksıda ağacımın toprağında mimik beyaz böcekler var. Nasıl kurtarabilirim? Toğrağını değiştirsem mi ama çiçekte şu an zararı olur mu?
  ***
  Pire için yorgan yakmayın. O böceklerin zararı olmaz ama her kim böyle bir şey yüzünden toprak değiştirdiyse bitkileri ölüp gitmiştir. Bana böyle çok yazanlar oldu. Yukarıdaki bilgileri okuyun. Yani toprak canlıların çoğu tamamen zararsızdır. Esas tehlike o canlılardan kurtulmak için toprağı değiştirmektir. Böylece bitkiler ölüp gidiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.