Saksılarda toprak haşereleri (solucanlar, böcekler, mini sinekler)

Salon, ofis bitkilerinin saksılarında gördüğünüz böcekler hakkında bilgiler, zararlarına çözüm yolları..

Saksılarda yetiştirilen ev süs bitkierinin toprağında böceklerin solucanların olması doğadan kopuk bir çocukluk geçirmiş insanlar için çok korkunç bir şey. Halbuki eski ahşap evlerde saksı, çiçek olmasa bile binbir türlü böcek olurdu. Eskiden insanlar her yerde böcek görmeye alışıktı. Evlerde akrep bile olurdu. Fakat elbette korkunuzu yenmek ve böceklerle birlikte yaşamak zorunda değilsiniz. Aşağıda ev bitkilerinin saksılarında yaygın olarak görülen bazı canlılara karşı çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

Zerre kadar toprak bitleri

Saksı topraklarında en sık karşılaşılan canlı bir toz zerresi kadar küçük olan toprak bitleridir. Renklerinin beyaz olması ve hızlı hareket etmeleri sayesinde kolayca fark edilirler. Bunların hiçbir zararı yok. Topraktaki mikroorganizmalarla beslenirler.

Solucanlar

Solucanların bitkilere zararı yok. Ama şimdi hangi çiçekçiye sorsanız çok büyük zararı var diyeceklerdir. Çocukluğumda istisnasız herkesin ev bitkilerinin topraklarında bol bol solucan olurdu. İster inanın ister inanmayın o bitkiler şimdikilerden bin kat daha sağlıklı gelişirdi. Demek oluyor ki solucanların hiçbir zararı yok. Ancak bir saksı içerisinde çok fazla sayıda olurlarsa kökleri rahatsız ederler: Yiyecek bulamayıp her şeye saldırır ve köklerin çok hassas parçalarını zedelerler. Ama sayı az olunca emin olun hiçbir zararları yoktur. Solucanların esas yiyecekleri şeyler topraktaki organik çürüntülerdir. Bitkilerin köklerini yemezler.

Toprak solucanları saksılarda bitkilere zarar verir mi?

Toprak solucanı

Solucanlardan kurtulmak için sebze meyve parçalarını iyice ezip serin olmayan bir yerde birkaç gün çürümeye bırakın. Kurumamaları için ara sıra üstlerine su serpin. Sonra “gece vaktinde” toprağı kabartıp çürüntüyü toprakla karıştırın. Sonra güzelce sulayın. İyice karanlık olsun diye saksının üstünü ışık geçirmeyen bir şeylerle kapatın, odadaki lambaları birkaç saat hiç yakmayın. Ortalama 7 saat içinde solucanlar en yukarda toplanmış olur. Solucanları üst yüzey toprakla beraber alın çöpe atın.

Başka bir yol: Yağmurlu ve çok soğuk olmayan bir günde saksıyı gece vakti dışarda bırakın. Temiz hava ve temiz yağmur suyu solucanları karanlıkta dışarı çeker. Zaten saksıdaki doğalarına uymayan şartlardan kurtulmak isteyen solucanlar daha elverişli bir yer bulmak için bu fırsatı hemen kullanmak isterler.

Tespih böceği, kulağakaçan, mini kırkayak, çiyan

Bunlar toprak bitleriyle ve bitki bitleriyle beslenirler. Yani bitkilere büyük faydaları var. Çıyanlardan bazıları solucanlar gibi topraktaki organik çürüntüleri yer. Yine bir zararları yok. Ev içine kesinlikle dağılmazlar. Saksıdaki toprağı asla terk etmezler. Korkulacak bir şey yok.

Kulağakaçan saksılarda olunca bitkilere zarar vermiyor

Kulağakaçan böceği

Kulağakaçan (üstte resimde gördüğünüz böcek) bazı bahçe bitkilerine zarar verir. En başta yıldız çiçeği (çiçek tomurcuklarının içlerini yerler). Ama ev bitkilerine benim bildiğim kadarıyla hiçbir zararı yok.

Zararlı toprak haşeleri

En başta » kök yiyen kurtlar gelir. Sonra danaburnu. Bunları görmek kolay. Daha tehlikelileri görünmeyenler yani çok küçük parazitlerdir. Neyse ki bunların ev topraklarınızda olması neredeyse hiç mümkün değil. Eğer bitkilere gübre gibi faydalıdır diye düşünerek dere ve göl kıyılarından balçık alıp toprak karışımlarınızda kullanacaksanız dikkatli olun. Gözle görülmeyen bitki zararlısı ince ve yarım santim gibi küçük kurtlar olma ihtimali yüksek. Öyle fazla sulak yerlerden balçık vb çürüntülü topraklar alacaksanız yaz aylarında alıp geniş bir leğen içinde kızgın güneşte iki üç gün iyice kurutun. Yaz mevsiminin yakıcı güneşi bütün kurtları, bakterileri ve onların yumurtalarını öldürür. Kızgın güneş kurtları ve yumurtlarını, güneşin ültraviyole ışınları ise tüm zararlı mikroorganizmaları kalıcı olarak öldürüp yok eder. Güneşlendirme imkânınız yoksa ⇒ toprağı pastorize edebilirsiniz.

Bazı bitkilere zararları çok büyük olan netamotlar kurtulması imkansız olan toprak haşerelerinden olup mantar vb bitki zararlıları için verilen kimyasal ilaçlar bunların müthiş bir hızla artmalarına yol açıyor.
Ayrıntılı bilgi: ⇒ Nematodlar.

Mini toprak sinekleri

Yapıları sivrisineklere çok benzer. İngilzcede Fungus gnats denir. Bilimsel adı, bu cins böceklerin genel tür adı olan “Ciaroidea”dır. Meyve sineklerine yakın bir tür. Onlar gibi çok hızlı üreyici ve kısa ömürlü olup renkleri siyahtır. Toprak sineklerinin larvaları (kurtçukları) topraktaki mikroskobik çürüntüleri yerler. Saksılarda yetiştirdiğiniz bitkilerinize Genelde hiçbir zararları olmaz. Sadece bazı tür bitkilerin tohumdan çimlenen mini fidelerinin köklerini yiyebiliyorlar. Bir de mum çiçeğinin köklerine zarar vereceği söyleniyor.

Toprak sineklerinin niçin olduğuna dair..

Toprak sineği

Niçin oluyor? Gerekmediği halde, toprak sırılsıklam ıslakken tekrar tekrar sulamak yüzünden olur. Ayrıca saksılara şekerli su, şekerli çay ve kahve, süt, bira gibi şeyleri dökerseniz toprak sinekleri aşırı çoklukta ürerler. Bu sorunları çözün ve sabredin. Birden bire yok olurlar.

Toprak sineklerini yok etmek için ilaç: Birkaç sigaranın içindeki tütünü bir çay bardağı sıcak suyun içine karıştırın. Soğuyana kadar bekleyin. Sonra suyuyla beraber toprağın yüzeyine yayın. Nikotin toprak sineklerine etkili bir zehirdir.

Seralarda mini fideleri toprak sineklerinin larvalarından korumak için en etkili çözüm onların larvaları ile beslenen Hypoaspis miles adındaki toprak bitlerinden bulup toprağa katmanızdır. Bunlar kısa sürede çoğalırlar ve toprak sineklerini yok ederler. Toprak sineklerine karşı ziraat ilaçlarından çok daha fazla etkindirler.

Karıncalar

Saksı topraklarında karıncaların yuva yaptıkları pek görülmez. Belki büyük saksıda, saksı içinde çok büyük taşlar ve kalın büyük odun parçaları varsa yuva yapabilecekleri imkan oluşabilir. Ama normalde gerektiği gibi toprak doldurulmuş saksılarda asla olmaz.

Başka yerden getirdiğiniz bir saksıda karıncalar varsa onlar saksıda yuvalanmış değildir. Önceki bulunduğu yerde üstüne karıncalar gelmiştir. Bu şekilde üreyip çoğalamaz korkmayın. Hem ömürleri çok kısadır. Kısaca, bu bir problem değil. Birkaç gün içinde tamamen yok olurlar. Ayrıca evinizdeki saksılara, bitkilere karıncalar dadanmışsa yuvaları başka yerdedir.

Karıncalardan kurtulma yolları

Genelde doğal yollarla kurtulmak istenir ama pek mümkün değil. Kimyevi maddelerle kurtulmak daha kolay.

1- Doğal yollar: Saksı çevresine çok keskin kokulu maddeler koyarsanız ilişmezler oradan kaçarlar. Tarçın + lavanta + vanilya karışımı hafif ıslatılarak bulamaç gibi kullanılması etkili olabilir. Veya keskin koku salan herhangi bir şey kullanabilirsiniz.

2- Kesin çözüm: Ezcanelerde “Raid Karıncasavar” adlı sprey ilaç satılır. Saksıları koyduğunuz raflara sıkarsanız karıncalar birkaç ay oraya asla uğramaz. Ya da saksıların dış yüzeylerine sıkabilirsiniz.  Ben denedim etkisi hem kesin hem çok uzun sürüyor. Sadece bir defa, saksıları dizdiğim rafa sıktım.Önce saksıları kaldırdım. Zemini spreyledim. Sonra spreylenmiş zemine saksıları tekrar koydum. Bu kadar basit. Bitkilerim kurtuldu.

Karıncaların iki büyük tehlikesi

1— Bazı bitkilerin köklerini kemirirler. Bu kemirme bazen bitkinin dip ve kök kısmının çürümesinden kaynaklanır. Karıncaları suçlamayın. Dip kısmı çürümeye başlamış bitkilerin çürük kısmını kemirmeye bayılırlar. Bazı bitkilerde sağlam dip-kök kısmını kemirirler ve bitkinin ölmesine sebep olurlar. Buna fırsat vermemelisiniz.
2— Karıncalar yaprak bitlerini sağarak beslenmeye çok meraklıdır. Hatta yaprak bitleri daha iyi beslensin diye daha körpe filizlere taşırlar. Bir bitkide aşırı çoğalmış bitleri başka bitkilere de aktarırlar onların da sağlığını bozarlar. Karıncaların bu durmak dinlenmek bilmez böcekçilik uğraşısı bitkilere büyük zarar verir. Bu durumda karıncalarla uğraşmak zor, üstelik karıncaları yok etseniz bile bitki bitleri çoğalmaya devam edecektir. En iyisi bitlere karşı ilaçlama yapmalısınız. Karıncalar da oradan uzaklaşır böylece.

Son tavsiye

Ev bitkilerinizi temiz tutmayı, dallarını yapraklarını haftada bir ıslak bezle silmeyi ihmal etmeyin. Bu hem hastalıklardan hem parazitlerden büyük ölçüde korur. Silinmeye müsait olamayan bitkileri ise hafif ılık su ile duş altında yıkayabilirsiniz. Ama sonrasında kesinlikle esintili ortam gerekiyor ki ıslaklık kalmasın. Yoksa o hassas bitkiler havasız esintisiz bir odada saatlerce ıslak kalırsa hastalık olur yapraklarda dallarda çürümeler baş gösterir.

Kaynaklar

Fungus gnat – wikipedia.org
Hypoaspis miles – wikipedia.org
How to Get Rid of Fungus Gnats – planetnatural.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: |


'Saksılarda toprak haşereleri (solucanlar, böcekler, mini sinekler)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gülay K. -İstanbul dedi ki:

  Menekşemde solucan varmış alt tabağında gördüm ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin. İlkbahara kadar bekleseniz daha iyi.

 2. Tuba, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için size çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde bana hediye gelen çiçeklerime çok iyi bakabiliyorum onların dilinden anlayabiliyorum. Bugün orkidemi suladıktan sonra şeffaf saksısından köklerine bakarken yukarıdaki resimdeki böceği gördüm. 7 – 8 adet beyaz renkli top şeklinde yumurtaların üzerinde dolanıp duruyor. Çiçeğimi kaptığım gibi çiçekçiye gittim. Sirkeli su dökün dedi. Sirkeli su yumurtaları yok eder mi? Sizin belirttiğiniz gazete kağıdı yöntemini uygulasam sadece böceği dışarı çıkarır fakat ya o beyaz yumurtaya benzeyen şeylerden nasıl kurtulabilirim? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  ***
  Sirkeli su böcekleri yok eder mi, bu konuda bilgim yok. Orkideleri bilmem ama normal topraklara dökerseniz asitliliği felaket yükseltir kökler zehirlenir çiçekleriniz ölür gider. Bence bırakın böcekler kalsın. Hiçbir zararları yok. Benim çiçeklerimi görseniz.. Saksılar böcekistan bahçesi olmuş. Bir zararlarını görmedim. Eğer böcek fobiniz varsa siz en iyisi yeni bir orkide toprağı alın toprağı değiştirin.
  Dikkat: Resimdeki böcek bitkilere musallat olan bitleri yer yok eder faydalıdır.

 3. Jale, İstanbul dedi ki:

  Saksi topraginda olan solucanlardan nasil kurtulabilirim? Lutfen bilgi verir misiniz? tesekkurler….
  ***
  İstediğiniz bilgi zaten bu sayfanın konusu. Eğer daha kesin yol isterseniz güvenilir marka özel süs bitkisi toprağı alacaksınız, bitkinizi solucanlı topraktan sökeceksiniz. su dolu bir kovaya batırıp çıkararak köklere yapışmış her şeyden arındıracaksınız. Sonra kökleri temiz su ile tekrar yıkayacaksınız. Sonra da temiz toprağa dikeceksiniz. kökler bu kadar rahatsız edildikten sonra bitki hayatta kalır mı kalmaz mı, türüne göre değişir.

 4. Sedef Ö. -İstanbul dedi ki:

  Bir arada duran saksı bitkilerimin hepsinin toprağında beyaz minik böceklerden var. Zararı yok demişsiniz ama ayrı yerlerdeki bitkilerimde yok ve daha güzel gelişiyorlar gibi geliyor bana. Kurtulmak için topraklarını da değiştirmiştim yine oluştular. Ne yapmalıyım? Ara sıra toprak sinekleri de gözlüyorum bilmeden ilaç vermek istemiyorum.
  ***
  Toprak bitlerinin kesinlikle zararı yok. Orada gelişmiyorlarsa orayı sevmemişler demektir. İyi gelişiyor dediğiniz bitkiler nerede duruyorsa onları da oraya koyun. Toprak sineklerini yok etmenin sigara ile basit bir yolunu yukarda okuyabilirsiniz.

 5. Gülşen, İstanbul dedi ki:

  Böcekler için önerdiğiniz yemek artıklı işlemi denedim ama böceklerden arındırmaya etkili olmadı. Aksine aynen oldukları gibi duruyorlardı. Her sene minik sinek lavralarına benzeyen böcekler türüyor çiçeklerimin topraklarında ve etrafında küçük sinekler peyda oluyor. Topraktaki beyaz minik böcekler köklerini kemirip kök denen şey bırakmıyorlar. Ne yaptımsa olmadı.
  ***
  Toprak bitleri için işe yaramaz normaldir. Bunların zaten hiçbir zararı yok. Kökleri kemirmezler yanılıyorsunuz. Siz toprağı daima çamur gibi tuttuğunuzdan dolayı kökler çürüyor. Mini sinekler bunun kesin delili. Gereksiz sıklıkta sulama yüzünden olurlar. Bunların da bitkilere hiçbir zararı yok.

 6. Kadir Y. -Ankara dedi ki:

  Bizim balkonumuzdaki bitkilerin içinde bu toprak bitlerinden var. Bir yılda çok fazla çoğaldılar. üç balkonumuz var üçüne de yayıldı hatta bazen vc de bile görüyorum çok küçük ve zıplıyorlar. balkondaki eşyaların yani bir karartının altına sığınıyorlar. beni çok rahatsız ediyor. bu konu ne yapmam gerekiyor?
  ***
  O kadar küçük yaratıkların zıplayarak dolaştıklarını nasıl görebiliyorsunuz? Onlar başka tür böcekler olmalı. Çamaşır suyu karıştırdığınız su ile balkonlarınızı, saksılarınızı silin. Toprak bitleri toprak dışında asla yaşayamaz. zıplama özellikleri de yok. zaten gözle görebilmek çok zor. sizin gödükleriniz başka şeylerdir. Pire türlerinden olabilir.

 7. Mustafa dedi ki:

  Yukarıda bir mesajda yazdığı gibi benim saksılarin içinde, çevresinde küçük sinekler kaynıyordu. ne yaptıysam kurtulamadim. Evimizde ev kuşlarınin üzerleri için kullanılan sprey vardı, kaşıntılari ve bitleri pireleri için. Aklıma bu sprey geldi kullandım. Dün kullandım bugün bir şey kalmadı. aynı şekilde örümcekte vardı. Bitkiler için zararı olacağını sanmıyorum çünkü kuşlarin üzerine sıkılıyordu. özellikle saksınin dış kısmına alt tabağına bulunduğu sehbanin üzerine sıktım, yerdekini bırak havada uçuşan bile kalmadı. tavsiye edilir.
  ***
  Bana da mantıklı geldi. Teşekkür ederim. Bitki bitlerine uygun ve etkili ilaç bulmak zor çünkü.

 8. Derya, Konya dedi ki:

  Kaktüslerimin topragında solucan ve küçük kırk ayaklar var. Evin içinde besliyorum. Kaktüslerim büyüdü çok güzel oldu ama tek sorunum kırkayaklar ve solucanlar nasıl kurtulmalıyım?
  ***
  Bu sayfada tarif ettiğim gibi. Toprağın sadece üst yüzeyi nemli olursa karanlıkta hepsi oraya toplanır.

 9. Merve, Antalya dedi ki:

  … toprakta küçük karıncalara rastladım. yanında bulunan benjaminin toprağına atladılar. yok olamaları için ne yapabilirim?
  ***
  Eğer sadece o topraktan çıktılarsa bir iki gün içinde kendiliğinden kaybolurlar. Eğer bulundukları yerde varsa, onlar sizin evin karıncaları ise saksılara ulaşmalarını önlemelisiniz.

 10. seyhan, İstanbul dedi ki:

  Ben evimde menekşe, begonya, kilıç çiceklerı besliyorum. kırk ayak çiyan olur diye korku içindeyim. bunlar için bir ilaç var mıdır?
  ***
  Benim çiçeklerimde çok var. Bir zararını görmedim. İlaç bilmiyorum.

 11. seyhan/ıst dedi ki:

  çok var derken nasıl goruyorsunuz eve dagılmıyorlar mi?
  ***
  O kadar da değil. içleri böcek kaynamıyor yani. Tek tük. :) Zavallılar yiyecek bit böcek filan bulamıyor ki çoğalsınlar.

 12. Alper, İstanbul dedi ki:

  Benim bitkimin toprağında beyaz, küçük ve kanatlı bir şey çıktı. Dokunduğum an anide saksının öbür ucuna sıçrıyor. Şu ana kadar 3 bitkide çıktı ve hepsi de yavas yavaş öldü. Üç kere ilaçlama yaptım ama hep tekrar olustular. Ne önerirsiniz?
  ***
  Onlar sanıyorum beyaz sinek ve toprakla ilgisi yok. Mücadele yolu şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 13. Ayşe, Kütahya dedi ki:

  Çiçeğimin toprağında karıncalar var. Her yere dağılıyor. Ne yapayım?
  ***
  Ayşe Hanım sorunuz üzerine yukarıya karınca bölümü ekledim. Orayı okuyun. Endişelenecek bir şey değildir.
  https://azbitki.com/toprak-hasereleri#karinca
  Bu sayfada olması gereken bir konuyu yazmamı sağlayan sorunuz için teşekkür ederim.

 14. Rumeysa dedi ki:

  Benim çiçeklerimde de siyah sineklerden var. Önerdıgınız sigara yöntemini denesem çiçeklere zarar verir mi acaba?
  ***
  Hayır hiç zarar vermez. Zararı olsa tavsiye etmezdim.

 15. Şükran, Amasya dedi ki:

  … saksıyı açtım baktım. Köklerini bir şey yemiş. Toprakta görünür bir zararlı yok. Ne yapabilirim?
  ***
  Kökleri bir şey yememiştir de çürümüşlerdir. Olağan şeyler bunlar. Yukarda anlattıklarımı okursanız daha sağlıklı yetiştirebilirsiniz.

 16. Füsun dedi ki:

  Balkondaki toprağa arıya benzeyen bir kanatlı türedi. Oyup toprağın içine giriyorlar. Nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Nasıl çözüm bulursunuz bilmiyorum. Eşek arısı ise onların bitkilere hiç zararı olmaz.

 17. Cengiz, İstanbul dedi ki:

  Limon ağacımın saksısında karınca yuvası var. Karıncalar dışarıdan gelmiyor. Saksıda yuva yapmışlar. Yaprak bitlerini sağıyorlar. Ben her ne kadar ev yapımı ilaçlarla mücadele etsem de yaprak bitleri eninde sonunda yine dadanıyorlar limon ağacıma. Karıncaları da yok edemiyorum. Saksısını değiştirdim. Değiştirirken 3-4 saat boyunca ağacı suyun içerisinde beklettim. Toprağın üstüne 2 avuç kireç döktüm. Ama nafile. Gerçi yuvaları zarar görmüş olacak ki yumurtalarını bir yerden başka yere taşıyorlardı. O şekilde görünce karıncaları bu da üzüyor insanı ama.. Bilemedim. Kimyasal kullanmak da istemiyorum. Kimyasal olmadığını bilerek, limonu ağaçtan alıp koklamak çok güzel bir duygu.
  ***
  Toprağa kireç dökmek toprağın dengesini bozar. Bir daha yapmayın. Yaprak bitleri oluyorsa devamlı ilaçlayacaksınız. Başka çare yok. Az görüp önemsemezseniz kısa sürede başa çıkamaycğınız kadar çoğalacaktırlar. Önemli olan şey azken ilaçlamaktır. Hatta hiç olmasalar bile varmış gibi ara sıra ilaçlamak iyi olur.

 18. Cengiz, İstanbul dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Peki karıncalar için ne yapmalıyım? Saksıya yuva yapmışlar.
  ***
  Karıncaları zehirleyerek onlardan kurtulmayı düşünmüyorsanız vanilyayı sıcak su ile bulamaç haline getirip saksıda yuva giriş deliğinin yanına küçük bir kapak içinde koyun. Derhal başka yere taşınırlar. Aynı şeyi keskin kokulu deterjan ile de deneyebilirsiniz.

 19. Hicran, İstanbul dedi ki:

  Domates fidelerimde yeşil kurtçuklar var.Boyları 3-4 cm kadar. Kurtulmak için ne yapmalıyım? Fideler saksıda. Domateslere çok zarar verdiler.
  ***
  Ya tek tek tüm yaprak altlarını kontrol edip bir fırça ile tırtılları temizleyeceksiniz ya da zirai mücadele ilaçları satan yerlerden ilaç soracaksınız.

 20. Osman, Eskişehır dedi ki:

  Ev ağacımdaki karıncalardan nasıl kurtulurum?
  ***
  Eczanelerde Raid karıncasavar diye bir sprey ilaç var. Ondan alıp saksının altına sıkın. Toprak yüzeyine çok hafif sıkın. Ben balkonumdaki bitkileri karıncalardan kurtaramadım. Son çare bu ilaçtan aldım. Saksıları koyduğum raftan saksıları kaldırıp raf yüzeyine ilacı sıktım. Sonra saksıları yerlerine koydum. Artık karınca yok.

 21. Adalet, Bursa dedi ki:

  Toprak bitlerini bir zararı yok diyorsunuz ama yaprakları da sarıyor. Çirkin bir görüntü oluyor. Bir çaresi mutlaka olmalı.
  ***
  Yaprakları sarıyorsa onlar toprak biti değildir. Şurayı okuyun: https://azbitki.com/bitler#btb

 22. deniz muğla dedi ki:

  … …
  ***
  Deniz Hanım veya Deniz Bey korkunç bir şey yaşamışsınız gerçekten. Ben şöyle bir çözüm buldum: Eczaneden Raid karıncasavar adlı sprey ilaçtan aldım. Saksıların olduğu yerden saksıları kaldırdım. İlacı sıktım. Sonra kurumadan saksıları tekrar yerlerine koydum. Artık orada hiçbir karınca görmüyorum. Bitkilerim karınca istilalarından kurtuldu bu sayede.

 23. Carizma, Edirne dedi ki:

  Çiçeklerimde beyaz ve zıplayan çok küçük böcekler var. Hepsine bulaştı. birkaçı öldü.
  ***
  O böceklerin zararının olacağını sanmıyorum. Bitkilerinizi çok havadar ve biraz da güneşli olan yerde tutmalısınız.

 24. Şuayip D. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim de evdeki saksılarımda bolca soğulcanlar var. Bunlar sanırım çiçeklerin köklerini yiyor. Zamanla bitkilerim kuruyor. Bunlar için ne yapabilirim? Kesin bir çözümü veya bir ilacı var mı?
  ***
  Solucanlar kök yemez. Bahçe toprakları solucanlı oluyor. Ev bitkilerine bahçe toprağı kullanıyorsanız havasız ortamlarda o bitkilere o toprak zararlı olur. Kurumalarının sebebi budur. Ev bitkilerinize özel poşet topraklardan almalısınız.

 25. Seher, Ankara dedi ki:

  Sigaranın külünü bekletip denedim hiç bır faydası olmadı. Sinekler gittikçe çoğaldılar. Ne yapabilirim?
  ***
  Kül elbette işe yaramaz. yanmamış tütün gerekiyor. Külü kimden öğrenmişseniz yanlış.

 26. Tansu, Ankara dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğimiz çiçeklerin toprağında solucanlar ve 40 ayak yavruları gördüm. Huylandığım için ilaç yapacağım. Ne kullanmalıyım? Ayrıca bu zirai ilaçlar bitki toprağında yaşayan faydalı organizmalara ve bitkinin kendisine zarar verir mi?
  ***
  Maalesef bu konuda hiç bilgim yok. Ben zaten toprakta kesinlikle hiçbir ilaç kullanmıyorum.

 27. Nergis, Tekirdağ dedi ki:

  Benim saksıdaki maydanoz ve domateslerimin yaprakları beyazlayıp delinmeye başladı. Sanki bir şey yiyor gibi. Maydanozumda çok fazla siyah sinek var. Zarar veren sinekler midir?
  ***
  Evet mutlaka mini tırtıllar vardır. İlaçlamakla uğraşmak zor. Onun yerine dikkatle inceleyip bulabildiklerinizi yok edeceksiniz. Veya beyaz sinek zararlısı vardır ki dikkatle bakarsanız görürsünüz. Bunlara mutlaka ilaçla mücadele şart. İlgili sayfada çözüm yolunu okuyun: https://azbitki.com/bitler

 28. Selvin, Sinop dedi ki:

  Kök olarak menekşe diktim 2 tanesi tuttu 2 tanesi kurudu ve çürük gibi oldu. Şimdi toprağında beyaz küçük küçük böcekler var. Acaba kuruma ondan mı oldu? Bu böceklerden nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Onlar mini toprak bitleridir ve hiçbir zararları yoktur. Her toprakta olur. Bazen sayıları çok artar sonra pek görülmeyecek kadar azalırlar.

 29. Melike, Aydın dedi ki:

  Merhabalar. Benim çiçeğimde küçük küçük siyah sinekler vardı. Ne yaptıysam kurtulamadım. Yanındaki çiçeklere hiç sıçramadı. Hep aynı çiçekte kaldı. Bahsettiğiniz tütün-su yöntemini denedim ve gerçekten sineklerin hepsi öldü ve bir daha gelmedi. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. İyi günler.

 30. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Merhaba kumkuat ağacını iç mekânda bakıyorum. Toprakta gri böcekler oluştu. Gözle zor görülen beyaz böceklerden var. Ne yapmalıyım ve eve yayılır mı bunlar?
  ***
  Temizlik yapılmayan, dip köşelerde yığın yığın tozlar biriken evlerde elbette yaşam ortamı bulacaklardır. Ama evinizi herkes gibi gayet temiz tutuyorsanız hiçbir şekilde eve yayılamazlar. Mümkün değil. O böceklerle hiç uğraşmayın. Benim saksılarda da çeşit çeşit toprak böcekleri var ama şimdiye kadar zararlarını görmedim.

 31. Erdoğan dedi ki:

  Karınca ilaçları bitkileri öldürür mü? Kullanma talimatında böyle bir ifade yok ama maalesef çok değerli iç mekan bitkilerim toprağa uygulanan ilaçlamadan sonra kurumaya başladı.
  ***
  Elbette öldürür. Bitkilere uygulanacak ilaçlar farklıdır. Zirai mücadele ilaçları satan yerlere iyice danışarak, hakkında iyice bilgilenerek almalısınız. Bunun dışında ev böcekleri için olan ilaçları kesinlikle kullanamyın. Teekrar ediyorum: Bitkilere bitkiler için hazırlanmış ilaçlardan kullanın.

 32. Esma, Denizli dedi ki:

  Mum çoçeğimin dibine kesme şeker gömdüm şekerli çay verdim. Bugün fark ettim dibi yani toprağında kırmızı bit kaynıyor evde yaprak bitleri için ilaç vardı toprağına sıktım. İnşallah Çiçeğim ölmez.
  ***
  Bu size ders olsun bir daha bitkilerin dibine şeker filan koymayın. Her duyduğunuza inanmayın. Ev bitkilerine ancak ev bitkileri için hazırlanmış olan özel bitki besinlerinden vermelisiniz. Vilmorin, çiçekcoşturan, genta vs. marka sıvı bitki besinleri var. Ayrıca şekersiz çay ve şekersiz kahve dökebilirsiniz bunların zararları olmaz.

 33. Asiye, Ankara dedi ki:

  Çiçeğimin toprağında dikkatli bakınca görülen minik beyaz böcekler oluşmuş. Kürdan ile dokunduğumda zıplayabiliyorlar. Toprak biti mi bu? Daha önce başka bir çiçeğimde de böyle bir şey oldu ve kökü çürümüş öldü çiçek.
  ***
  Evet toprak bitidir ve hiçbir zararı yoktur. Bitkinizin ölmesi başka sebepten olmuştur.

 34. Nilgün, Ankara dedi ki:

  Toprağında kırkayak yavruları var. Eve dağılmazlar yazmışsınız. İlaçlama yaparsak hangisini kullanalım?
  ***
  Eve dağılmazlar ve bitkilere zararları da yok. İlaçlamalarla bitkiler büyük zarar görüyor. Sadece yaprak bitleri olan ilaçtan tavsiye edilen oranda suya karıştırıp toprak yüzeyine hafifçe fısfıslayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)