Bitki bitleri

Bitlerin yapraklarda oluşturduğu tahribatı mantar ve bakteri hastalıkları takip eder. Böylece yapraklardan ve ince dallardan başlayarak bitki ölür.

Bitkilere dadanıp yapraklara, dallara, filizlere ve tomurcuklara büyük zarar veren parazit böcekler çok. Bu sayfada en yaygın ve en zararlılarını ele almaya çalıştım. Bitki bitlerinin çoğunluğu esintisiz ve sigara dumanı olabilen evlerde ofislerde yaşayamaz. Fakat örümcek bit denen akarlar her şeye rağmen evlerde fazlasıyla zarar verici olabiliyor.

Bitlerin zararları

En küçük zararları yaprakların görünümünün çirkinleşmesi. En büyük zararı bitkileri öldürmeleri ki sık görülen bir şeydir. Yaprakların yapış yapış olması bitki bitlerinin dokuları tahrip etmeleri sonucu olur. Ayrıca çeşitli mantarların ve bakterilerin yapraklarda ölümcül hastalıklar oluşturmalarına da neden olurlar.

Yaprak bitleri köklere de ilişebilir

Örümcek bitler

Örümcek bitler

Bu da genelde bol bol hindistan cevizi lifleri kullanılmış yapay topraklarda gelişen köklerde görülür. Köklere dadanan bitler genelde pamuklu bitler ve örümcek bitlerdir. Bitkilerinizi çok gerekli değilse o kadar aşırı lifli topraklara dikmeyin. Köklere ilişen yaprak bitlerini ilaçlamak, yok etmek çok zor olur.

Kırmızı örümcek (Örümcek bitler)

Kitaplarda, bilgi kaynaklarında daima kırmızı örümcek denir. Ben şimdiye kadar kırmızı renkli örümcek bite rastlamadım. Benim gördüklerim daima yeşilimsi ve beyazımsı renklerde. Çok küçük ve renksiz oldukları için gözle görülmeleri çok zor. Ancak büyüteçle dikkatle incelediğinizde görebilirsiniz. Küçüktürler ama zarar vericilikte müthiş etkilidirler. Çok da hızlı çoğalırlar. Bazı bitkilerde çok ince ağ örerler.

Yapraklara ilaç fısfıslamada her ilaç örümcek bitlere etki edemiyor. Etki edenlerinin ise kırmızı örümcekleri öldürebilmesi 3 gün içinde gerçekleşir. Yani hemen sonuç beklemeyeceksiniz. Uygun türden ilaç bulamazsanız kurtulmanın çaresi bitkileri sık sık yıkamaktır. Yıkadıktan sonra dalları ve toprak yüzeyini etkili bir bitkisel haşere ilacıyla ilaçlamalısınız. Böylece yok etmeyi başarabilirsiniz.

Kırmızı örümceklerle mücadele ilaçları:

Bunlar aslında biyolojik olarak bitki bitleri değil. Başka tür böcekler. Onun için bitki biti ilaçları örümcek bitleri öldüremiyor. Doğal bir madde biberiye yağıdır (henüz denemedim). Kolayca bulabileceğiniz bir ilaç ise Floromite 240 SC adlı ilaçtır. Diğer böceklere etkili olmadığı, doğaya zarar vermediği, sadece kırmızı örümcekleri öldürdüğü söyleniyor. Türkiye’de Hektaş A.Ş. bu ilacın dağıtımını yapıyor. İlaç bulamazsanız yıkıyarak veya yaprakları tek tek silerek bitleri gidereebilirsiniz. Üç dört günde bir tekrarlamak lazım.

Beyaz sinekler

Beyaz sinekler

Beyaz sinekler

Bunlar da çok küçük ama gözle rahat görülürler. Bembeyaz, mini güve şeklinde kanatlı bitlerdir. Beyaz sinekler her türlü ilaca karşı son derece hassas olup hemen ölürler. Ama ne yazık ki birkaç saat sonra veya ertesi gün ya da bir iki gün içinde yaprakların içine işlemiş larvaları kanatlanıp dışarı çıkar. Bu yüzden kurtuluş bir defa ilaçlamakla mümkün değil. İlk ilaçlamaları üç gün ara ile üç defa yapın. Sonra dört gün arayla iki defa devam edin. Sonra haftada bir, yine iki defa devam edin. Bu şekilde tamamıyla yok edebilirsiniz. Beyaz bitlerin olduğu bitkinin yakınında sardunya türlerinden bitkiler varsa kesinlikle onları da ilaçlamalısınız. Nedense sardunyalarda varlıkları pek belli olmuyor.

Unlu bit (Pamuklu bitler)

Pamuklu bitler

Pamuklu bitler

Oldukça hantal ve çok yavaş hareket edebilen bitlerdir. Bunlar tek başlarına kolayca istilacı olamaz. Hiç ilgilenmemenizin sonucunda sayıları artar. Bu da sizin ihmalciliğinizin bir göstergesidir. Bazen de karıncalar ordan oraya taşır, insanların hayvancılık yaptığı gibi karıncalar da unlu bitleri ve diğer birkaç hantal bitki bitlerini en sağlıklı dallara taşırlar, üretirler, çoğaltırlar, bitleri sağarak beslenirler.

Unlu bitlerden kurtulmak alkollü veya ispirtolu küçük, sert bir fırça ile kazıyarak kolaydır. İlaç fısfıslamayla kurtulmak zor olabilir. Çünkü yapıları unumsu koruyucu tabakayla kaplıdır. Etkili bir ilaç bulamazsanız silerek ya da alkollü sert fırça ile alkolleyip kazıyarak yok edebilirsiniz.

Diğer bitler

En yaygınları yeşil ve sarımsı hantal yaprak bitleridir (bahçelerde güllerden eksik olmazlar). Bunlar hem kanatlı hem hantal hayvanlardır. Karıncaların güdümü ile her yere yayılmaları daha da artar. Her türlü bitki haşere ilaçlarıyla kurtulmak çok kolaydır. Hemen ölürler.

Ev, balkon, bahçe bitkilerine ev yapımı bit ilacı

Burada iki ayrı tarif verdim. Birincisi (biberden yapılan) daha kuvvetlidir ve yapraklara, filizlere değil ama çiçeklere ve çiçek tomurcuklarına zarar. İkincisi (tütünden yapılan) özellikle çiçek bitleri içindir. Kasımpatı, yıldız çiçeği vb bitkilerin çiçek tomurcuklarına ve çiçek içlerine musallat olan bitlere etkilidir.

1- Biberden ilaç

Akşamleyin, 1 litre kaynar suya 3 çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırın kendiliğinden soğumaya bırakın. Sabaha kadar beklesin. Sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabununu biberli suda eritin. Bir saat bekleyin iyice erisin. Sonra amerikan bezinde süzün. Biberli, arapsabunlu suyu amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bitirene kadar buzdolabında saklamalısınız. İlacı bitkilerin üzerlerine sabahleyin erken saatte püskürtün. Ya da öğleden sonra güneş alan yerlerde sabah öğle arası, sadece sabah güneşi alan yerlerde ise öğleden hemen sonra fısfıslayın. Akşam ilaç fısfıslamak sonucunda akşam serinine kalan ıslaklık mantar hastalıklarına yol açabilir.

2- Tütünden ilaç

Sigara tütünü ile ilaç yapacaksınız. Tütüncülerden en ucuz tütün bulabilirsiniz. Ölçü şöyle: Bir litre kaynar suya 4 (veya 5) yemek kaşığı tütünü karıştırın. Su iyice soğuyana kadar bekleyin. Sonra tekrar karıştırıp birkaç saat daha bekleyin. Sonra amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bununla böceklerin üzerine ilaç yapın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:


'Bitki bitleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Geçen yıl skulentlerimde ve kasımpatılarımda oldu. Önerinizi hemen uygulayacağım.

 2. Fatma E. -Antalya dedi ki:

  Antoryum ve alocasia çiçeğimde o mini mini bitler vardı. Dedğiniz gibi iki üç gün su püskürtüp bitlerin gitmesini sağladım. Yaklaşık bir hafta hiç bit görünmedi. Kurtulduğuma tam sevinmişken bu sabah gene aynı bitler aktif hale gelmiş. Bu sigaralı tavsiyeniz kesin çözüm sağlar mı başka ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakların altlarını üstünü ve sapları dalları ıslak bezle silin bitleri böylece yok edersiniz. Hep silmek temizlemek bu türleri daha sağlıklı eder. Kesin kurtuluş için etkili bir ilaç araştırıp bulmalısınız.

 3. Şule, Niğde dedi ki:

  Bugün benjamin ve şeflara çiçeğimin yapraklarında yapışık sıvılar farkettim. Sonra biraz yakından inceleyince kahverengi bitlere rasladım. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Bitkilerimi çok seviyorum ne olur acele yardım istiyorum.
  ***
  Aynen yukarda anlattığım yolları deneyin.

 4. Vivident, Ankara dedi ki:

  Yeni köklendirip diktiğim kalanchoe’lerim malesef yine böceklendi. Sürekli yıkadım olmadı, yazın balkona koydum olmadı, saksılarını değiştirdim olmadı. En son böcekten arındırabildiğim dalları köklendirip dikmiştim. Hem evdeki hem de merdiven boşluğuna koyduğum çiçekler aynı şekilde böceklenmiş. Böcekler minik koyu yeşil ve çiçeğin her yerindeler. Yukarıda anlattıklarınızı denersem etkili olur mu? Bir de neden böcekleniyor ben bakımında hata mı yapıyorum?
  ***
  Çevrede toz bırakmayın. Çamaşır suyulu su ile temizleyin. Yukarda yazdığım şeyler etkili olur – çok kişi denemiş etkisi görülmüştür. Benim Kalanchoeler hiç bitlenmez. Sizinkiler anlaşılan güçsüz kalmış, bağışıklık sistemleri çökecek hale gelmiş. Güneşten ve esintiden mahrum etmeyin, bitki besini verin.

 5. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Bahçemdeki güle tırtıl musallat oldu. Bitlere böceklere karşı yaptığınız ilacı denesem acaba bir etkisi olurmu ya da başka bir ilaç var mı?
  ***
  Tırtılları için biberli-sabunlu ilaç belki etkili olabilir. Yoksa fırça gibi bir şeyle gidereceksiniz ya da onlara etkili bir ilaç bulacaksınız.

 6. Ayça, İstanbul dedi ki:

  Terasımda kendimce oluşturmaya çalıştığım küçük bahçe çöküşte. Önce iki aydır gayet güzel gelişmeye devam eden petunyalar bir günde cansızlaştı ikinci günde kurudu gitti. Sonra yer minesinde (iki koca saksı) keyifsizlik sezdim. Yakından bakınca üst yapraklarında beyaz, yaprak ve çiçek altlarında kahverengi çok minik bitler gördüm. Geçen seneden elimde hazır olan arap sabunlu su püskürttüm hemen. Bu işlemi sabah, güneş tepelerine gelmeden yaptım ve yapıyorum. Ancak bu suyun yaprak ve çiçeklere de zarar vereceğini düşündüğümden 15-20 dakika sonra yaprakları hemen yıkıyorum. İki gün yapıp iki gün ara verdim. Bu sabah baktığımda üstler fena değil ama aşağılarda hala çok sayıda bit olduğunu gördüm. Bu arada iki gündür gülüm de aynı durumda. Yazdığınız tarifi hem tütün hem pul biberle mi hazırlayacağız yoksa sadece biri mi? İlaçlamadan sonra benim yaptığım gibi yaprakları yıkamam gerekecek mi yoksa ilacın etkisi mi kaçar?
  ***
  Sadece biber de etkili oluyor. İlaçladıktan sonra yıkamayacaksınız. Yıkarsanız etkisi olmaz.

 7. Meryem, Ankara dedi ki:

  Şimdi farkettim, çileğin yapraklarında çok küçük beyaz böcekler var.

 8. Meryem, Ankara dedi ki:

  Baharda bir marketten saksı çileği almıştım. Şimdiye kadar çok iyiydi. Son birkaç gündür yaprakları sanki çok tozlanmış gibi duruyor yıkadım geçmedi. üzerinde böcek falan göremedim ama o toz gibi görünen şeyler örümcek ağına benziyor. Hem yapraklarında hem de çiçeklerinde var. Daha önce süs biberindeki yeşil bitler için aldığım ilaçtan var. Onu sıksam faydası olur mu yoksa sizin tütünlü tarifinizi mi kullanıyım? Yaprak üzerinde canlı bir böcek falan göremedim. Bu nedir ve ne kullanmamı önerirsiniz? Çileğim zarar görmeden yardım edin lütfen.
  ***
  Dikkatli bakmadığınız için görmüyorsunuz. Büyüteçle bakın. Örümcek ağı gibi şeyler varsa bunlar örümcek bitlerinin eseridir. Önce yıkayın sonra ilaçlayın.

 9. Tülay, İstanbul dedi ki:

  Balkonumdaki mandalina, limon, kahve ağacı ve krotonda bitler tespit ettim. 1 litrelik fısfısa zeytinyağında beklemiş acı biberin yağından 1 çorba kaşığı (çok acı bir yağ), 1 çorba kaşığı arap sabunu koydum (bu arap sabununun kivami cok akiskan idi). Üstüne su ekledim çalkalayıp sabah erken daha bitler uyurken özellikle yaprak altlarına bolca püskürttüm. 5 gün oldu bitkiler iyi görünüyor. Yağdan dolayı parlıyorlar ve sabundan yanmadılar. Yalnız toprakta hızlı yürüyen bazen zıplayan minicik bitimsi – piremsi yaratıklar var. Toprak ıslak olmuyor hatta özellikle 4-5 gün kurumaya bıraktım. Saksıların drenajının da kötü olmadığını düşünüyorum. Sizce bu böcekler neden oluyor veya yararlılar mı?
  ***
  Toprak bitleri, kulağakaçan, kırkayak vb. böcekler saksı topraklarında olursa hiçbir zararı yok. Fazla sulu toprakta oluşan siyah mini sinekler başka. ama onların da zararı yok. Görmezden gelin diye tavsiye ederim. Ben de öyle yapıyorum.

 10. Batuhan, İstanbul dedi ki:

  Fide şeftali ağacım var dalları pamuk gibi parazitler sardı ve yapraklarını döküyordu sonra kulak temizleme çubuğunu kullandım yeni dallar çıkardı yaprak açtı ama şimdi bir daha oldu yine yapraklar dökülüyor. En sondaki tarifte arap sabunu ne işe yarıyor?
  ***
  Arap sabunu bitleri öldüren maddelerin kurumadan düşmeden bir süre yapışıp kalmasını, Daha uzun süre işe yaramasını, yeni gelen bitlerin de onlara yapışıp ölmesini sağlıyor. böylece ilaç daha etkili oluyor.

 11. Öykü, Balıkesir dedi ki:

  Evde baktığım bir gülüm var. Yaprakları kurumaya başlamıştı, ısırık içindeydi. Çiçeği saksıdan çıkardım ve gözlerime inanamadım bir böcek vardı yaklaşık tırnak boyutunda.. ama ne böceği olduğunu anlamadım hemen attım. Toprağını nazikçe inceledim başka olmadığından eminim. Evimizin yakınında hiç tarla yok, dışardan gelme olasılığı da yok. toprağını ellerimle doldurmuştum. Sizce nasıl gelmiş olabilir?
  ***
  Yapraklarda ısırıklar, yenilmiş kısımlar varsa o böcek dediğiniz şey tırtıl. Kelebekler yapraklara yumurta bırakır. Onların tırtıl haline gelmesi aylar sonra gerçekleşir. Yani siz aldığınızda yapraklarda kelebek yumurtası varmış. Mesele budur. Toprakla ilgisi yok.

 12. Elif Ö. -İstanbul dedi ki:

  Annemin 4 katli serasindaki bitkilerin cogunda unlu bit oldugunu fark ettim. Bugun bitli olanlarin tamamini ayirdik. Gozumuzun gorebildiklerini temizledik. Bitkileri disari, acik havaya aldik. Ozellikle Kalansolarda cok fazla sayida varlar. Bunlari da ne yazik ki ust filizlerinin tamamini kopararak temizlemeye calistik. Teker teker temizlenmeleri mumkun gorunmuyordu. Filizlerin minik yapraklarina dahi yapismislar. Baska bir baslikta yazdiginiz ilactan kullanmayi dusunuyorduk daha etkili olmasi acisindan. Yoksa ev yapimi ilaci mi deneyelim?
  ***
  Hangi ilacı denerseniz deneyin işe yara diye düşünüyorum. O ilaç daha kolay, daha temiz. Yalnız, bundan sonra, 10 – 15 günde bir defa ilaçla fısfıslama yapmalısınız. Parazitlerden kurtuluş yok. Tedbiri elden asla bırakmamak gerekiyor. Bit görmesek bile belirli aralıklarla ilaçlamaya devam edeceğiz.

 13. Derya, Baku dedi ki:

  Gul agacimin yapraklari yapis-yapis oluyor ve buyumesi yavasladi. ne yapabilirim?
  ***
  Bitki bitlerine karşı ilaç arayın bulun ya da bu sayfada tarif ettiğim ilaçtan kendiniz yapın ilaçlayın.

 14. Gaye, İstanbul dedi ki:

  Fesleğenimde yaprak biti var. Yemekte kullanmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Kullanabilirsiniz bir şey olmaz.

 15. Elif Ö. -İstanbul dedi ki:

  Benim de clematisime, kalansoma, yaprak guzelime ve bir sukulent sarmasigi olan “Senecio Angulatus” adli bitkime “kosnil” adli bit bulasmis. Karincalar bu ciceklerin uzerinde yuruyorlardi. Bitki bitlerinin cikardigi tatli siviya gelirlermis. Kimyasal ilac aldim. Onu uygulayacagim mecburen. :(
  ***
  Bence bir sakıncası yok. Sonuçta bahçelere tarlalara yoğun olarak kullanmıyoruz. Evlerde balkonlarda birkaç saksı bitkisine kullanılabilir.

 16. Gonca S. -İstanbul dedi ki:

  orkidelerimin toprağında bitler oluştu. bende bugün suya arap sabunu karıştırıp hepsine birer su bardağı verdim. sizin yorumlarınızdan anladığım kadarıyla farklı birşeyler yapmam gerekiyordu galiba. bu sakıncalı olmuş mudur ya da iyi gelir mi acaba?
  ***
  Çok hızlı hakeret eden zerre gibi küçük toprak bitlerinin bitkilere hiçbir zararı yok. Bitleri iyi tanımalısınız. Boş yere endişelenmeyin. Örümcek bitler de çok küçük ama çok zararlıdırlar çünkü hem yaprakları hem kökleri devamlı kemirirler. Sıcakta hareketli olurlar serinde pek hareket etmezler. Arap sabunu zarar verir mi, kullandığınız orana göre değişir. Bekleyip göreceksiniz.

 17. Ayşe, Mersin dedi ki:

  Orkidemin yapraklarında yapışkan sıvı oluyor. Bu suyun değdiği yerler zift gibi yapışkan bir siyahlıkla kaplanıyor. Yaprak vermeye ve çiçek açmaya da devam ediyor. Sağlığı bozuk mu değil mi anlayamadım.
  ***
  Orkidelerde genelde sağlıklı gelişim yüzünden olmaktadır. Ama esintisiz ortamlarda sızıntılar devamlı olur, hastalıklar oluşur. Esintiyi arttırıp her gün kontrol edin yapışkan sızıntıları hemen silin. Ayrıca büyüteçle orkidenizi sık sık kontrol edin belki de bitki bitleri buna sebep oluyor. Eğer öyleyse ilaçlamalısınız.

 18. Müge dedi ki:

  Benim balkonumda yetiştirdiğim biberlerimin üzerinde yaprak bitleri vardı. Herhangi bir kimyasal kullanmak istemediğim için doğal yolları araştırdım. Birçok yabancı sitede de yukarıda tavsiye edildiği gibi sabunlu su tavsiye ediyor. Evlerde kullanılan bulaşık deterjanları veya el sabunlarının içeriğinin gerçekten saf sabun olması dikkate alınması şartı ile. Bunun yanında 24 saat yağda bekletilmiş bir kaç adet sarımsak başınında daha sonra süzülerek ve içine sabun eklenerek bu sonuca varabileceğiniz yazıyor. Ben sanırım biraz sabırsız biriyim ve bitkimin yaprakları çok sevimsiz bir şekilde bu bitler tarafından istila edilmişti. Üstelik yeni çıkan biberlerin etrafı da bitlerle kaplıydı. Bu durumda hali hazırda dallarında olan biberler de bitkim de büyüyemiyordu.
  Bir çok sitede ayrıca tazzikli su ile yıkamak öneriliyor. Ben tabi ki en başta bu yöntemi denedim. Eğer bitkiniz çok narin yapıda değil ise ve saksınız veya bitkinizin bulunduğu ortam buna müsait ise en çabuk sonuç alınan ve en temiz çözüm bu diye düşünüyorum. Herhangi bir zirai uzmanlığım yok ama benim tavsiyem önce sudur.
  Saksımı küvetimin içine koydum ve dökülen bitler toprağa gelmesin diye saksıyı 45 derece kadar eğdim. Daha sonra duş başlığını 4-5 dakika kadar yaprakların üzerinde gezdirdim. Hepsi patır patır döküldüler. En son olarakta elime bir ıslak bez alarak ve daha iyi seçebilmek için ışığın altında tek tek inceledim tüm yaprakları ve toprağı. Üzerinden su geçtikten sonra da hala gezinen bitleri bu şekilde temizledim. İlerleyen günlerde bitkiyi devamlı kontrol altında tuttum. Yanına hep bir bez ile yaklaşıp tekrar tekrar yapraklarını konrol ettim.
  Zaten bu zararlılar yaşam döngüleri gereği farklı şekillerde bitkilerin üzerinde bulunuyorlar. Bu açıdan eğer kurtulamadığım herhangi bir yumurta veya böcek var ise bunlar daha sonraki zamanlarda su yüzüne çıkıyorlar. Bu yüzden bir süre izlemek gerekli…
  Umarım böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz bir an önce kurtulursunuz. Kolay gelsin.
  ***
  Müge Hanım teşekkür ederim fakat kimyasallı ilaçları hiç kullanmamamız gerekir fikrine katılmamamız gerekir diyorum. Bakın bu ilaçların zararı bahçelerde tarlalarda hiç düşünemeyeceğimiz kadar doğaya zararlıdır. Ama ev içinde, balkonda üç beş bitkide kullanmamızın doğaya hiçbir zararı yok. Yalnız dikkat edeceğiz bize, çocuklarımıza, kedilerimize zararı var mı yok mu, sadece buna dikkat edelim.
  Sonra şunu da bilelim: Bir yerde bitkilere bitler musallat oluyorsa her zaman olacaklardır. Onun için ev yapımı veya kimyasallı ilaçlamayı 15 – 20 günde bir veya duruma göre ayda bir tekrar tekrar uygulamak lazım.
  Son olarak: Sadece bir iki saksı bitki yetiştiren kişilerin sizin son tavsiyenizde olduğu gibi ilaca filan hiç ihtiyacı yok, temizliğe dikkat etsinler yeterlidir.

 19. Ülker Ü. -Balıkesır dedi ki:

  Birkaç gün önce seradan top yasemin, sarmasık yasemin ve melisa aldım. Bu sabah gördüm ki birçkaç yaprağı tırtıllar yemiş. Çok üzüldüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Gayet kolay. Yaprakların altlarını, dalları inceleyin tırtılları bulun atın. Başka zahmetli işlere hiç gerek yok.

 20. Eylem, Ankara dedi ki:

  Bugün farkettim ki Japon gülümün yapraklarının arka kısımlarında beyaz, uçabilen çok minik canlılar var. Elimle hemen hepsini temizledim. Ama ya yumurta bıraktılarsa, onları görmem imkansız. Bu ilacınız onlar üzerinde de etkili olur mu?
  ***
  En zararlı bitki bitleri bunlar çünkü yok etmek çok zor. Her türlü ilaç etkili oluyor olmasına ama yapraklarının içine işlemiş gözle görülmeyen kurtçukları ilaçtan etkilenmez. Bunlar erginleşip çıkarlar tekrar yumurta bırakırlar onlar tekrar kurtçuk olup yaprakları mahvetmeye devam ederler. Beyaz sinekler adlı paragrafta anlattığım program dahilinde ilaçlamaya devam edin.

 21. Mine G. -İzmir dedi ki:

  DDVP yaprak bitine karşı birebir. zirai ilaç satanlardan isteyin. akşam serinlikte yapın. benim de balkonda güllerim var onun sayesinde kurtuldular.

 22. Tülin, Avusturalya dedi ki:

  Merhaba ben bahçe işlerinden çok anlamam. Evlenip buraya yerleştiğimizden beri bir bahçem ve bir sürü güllerim var. Kocaman olmuş bir bahçe gülümün tüm yeni dallarında yeşil bitlerden var. Daha önce bu deterjanlı karışımdan denedin ama dallara zarar verdim çiçekler çok kötü oldu budama zamanı derince budadım geçti. Yine bu yazdığınız formülü denersem yine zarar vermez değil mi? İkinci sorum bir diğer gülümde yapraklar ilk çıktığında herşey yolında ama birkaç zaman sonra üzerlerinde siyah noktalar olmaya başlıyor bir süre sonra sarıp dökülmeye başlıyor. Bu nedir? Bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Deterjanı fazla koydunuz galiba. Zaten gerek yok. Burada yazdığım da gayet iyi işe yarıyor. Ara sıra tekrarlamak lazım. Diğer problem bir tür mantar hastalığı. İlkbaharda ve sonbaharda serin gecelerde hüküm süren ıslaklıktır. Bahçe sulamayı sabahleyin yapın gece ıslaklık olmasın.

 23. Ünal, İstanbul dedi ki:

  Balkondaki gülümüzün yapraklarında bir sürü tırtıl olduğunu gördük, ne yapmamız gerekir?
  ***
  Tırtılları ya tek tek temizleyerek ya da tırtıllara etkili bir ialç araştırıp bulup kullanarak yok edebilirsiniz.

 24. Esra, Bursa dedi ki:

  Balkonda küçük saksılara ektiğimiz biberlerimiz bitlendi. sürekli temizliyorum ama tekrar olusuyor. verdiğiniz bu tarifi yaptım hazır fakat sadece dallara mı sıkmam gerekiyor,üzerinde çiçekler var zarar verir mi? Toprağımız doğal gübreli köyden getirdik bu yüzden mi oluyor acaba?
  ***
  Bütün yapraklara, altına üstüne fısfıslamanız lazım. Yapraklara değil çiçeklere zararı olabiliyor ama ilaçlamasanız bitlerin zararı öldürücü. Toprak yüzeyini de hafifçe ilaçlayın. Bitler yok olana kadar üç günde bir yaprakları da toprak yüzeyini de ilaçlamayı tekrarlayın.

 25. Elif, İstanbul dedi ki:

  Benim evimdeki salon çamımda beyaz pamukçuklar oldu. sıcak suda tütün bekletip yıkadım. ispirtolu su yapıp yıkadım ama birkaç gün sonra yine oluyorlar ne yapabilirim ya da ilaç kullanabilir miyim?
  ***
  Pamuklu bit mi yoksa küf mü mantar mı önce ne olduklarından emin olun. küfse güneş ve esinti lazım. o zaman bir daha olmaz. bitse iyi bir ilaç satın alın. bir defa kullanmakla geçmiyorsa tekrar tekrar kullanacaksınız.

 26. Ahmet A. -Nişantaşı dedi ki:

  Dün birisinin dışarıya attığı asma türünde pembe çiçekleri olan bir çiçeği alıp eve getirdim. Saksısı ile birlikte getirdiğim çiçeğin toprağını karıştırmaya başladığımda küçük kırkayağa benzeyen böcekler gördüm. Boyları 1cm’yi geçmez en fazla 1,5cm olsun. Bu böcekten nasıl kurtulabilirim. Ve bu çiçek üzüm asmasına çok benziyor ama pembe çiçekleri beni düşündürüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Özellikle böcekler konusunda. Evimin içinde kesinlikle böcek istemiyorum. Şimdiden çok teşekkürederim.
  ***
  Topraktaki kırkayak benzeri böceklerin bitkilere de insanlara da hiçbir zararı yok. İçiniz rahat olsun. Ben de size beş dakika yakın mesafede oturuyorum. Bizim salonda saksılarda her çeşit böcekler var ama eve dağılmazlar. Zaten benim bitkiler bu yüzden sağlıklı. Böcekler topraktaki zararlı parazitleri yiyor, küf benzeri oluşumları yiyor. Sonuçta birçok hastalık unsurunu yok ediyorlar. Hatta bazen bitki üzerine tırmanıp yaprak bitlerini bile yerler. Bir de kulağakaçan adlı böcekler var. Onlar da çok faydalı hayvanlar.
  Bahsettiğiniz bitki ise begonvil olabilir.

 27. Tahir, ABD dedi ki:

  Yurtdisinda yasadigimizdan arap sabunu bulmak imkansiz… Balkondaki begonvilimizi siyah corek otuna benzer, yesil-seffaf renk baska tipte bitler (bu ikisinin yukarida fotografi yok), bir de yer yer beyaz bocek mi yoksa diskisi mi anlasilmayan, boyle isiga tutuldugunda yukaridaki fotograflara benzeyen bocekler sardi. Degisik tipte bocekler. Oyle spreyli su sikmakla, ellerimizle tek tek temizle bitmiyor da. Yuzlerce oldurmusumdur. Hep filizlerin tepesindeler. once cicekleri sardilar- kuruttular, yapraklari da bozuyorlar. Bahar vesilesiyle yeni tohumlar da diktim. Filizlenen bitkilere de sicradi. Yani nasil yapayim. Sardunyalarimiz da var. Bahsettiginiz gibi arap sabunu yerine bulasik deterjani kullansak isimizi gorur mu kimyasal ilaclar yerine? Ya da babamin dedigi gibi bir sinek ilaci alip siksak mi ciceklere? Eger bulasik deterjani da is gorur derseniz onun icin de mesela bir litreye ne kadar karistirmaliyim?
  ***
  Siz Amerikadasınız. Orada araştırsanız çok etkili ilaçlar bulabilirsiniz. Kimyasal olmayan en etkili ilaç nim yağıdır (ingilizcesi neem oil). Amerikada bir hayli kullanılıyor. En iyisi bu. Benim tarifime gelince, arap sabunu olmasa da olur. Pek fark etmiyor. Sade yapabilirsiniz. Sakın deterjan kullanmayın. Babanızın tavsiyesi bitkilere büyük zarar verir onu da yapmayın.

 28. İsimsiz dedi ki:

  Çiçeklerimde pamukçuk var. Güneş alıyorlar. Hava için camları açıyorum. Yine de baş edemedim. Şişeye ispirto koyup fısfısladım. Doğru ise ne sıklıkla yapmalıyım?
  ***
  Fısfıslamayla olmuyor. İspirtoda ıslattığınız ince bir fırça ile pamuklu bitleri fırçalayıp kazıyacaksınız. Yukardaki pamukçuk bitler hakkında resimli bilgiyi de okuyun.

 29. Tülin, İstanbul dedi ki:

  Birkaç gün önce hediye gelen, mor açan şakayık çiçeğimde bu sabah bir sürü siyah böcek gördüm. Toprağı gövdesi ve toprağa yakın olan yaprakların altı tamamen siyah böcekle doluydu. Çiçek ilk geldiğinde içeriye koydum sonra baktım hep siyah sinekler ucuşuyor. Ben de balkona koydum gider diye ama fark ettim ki dibi böcek dolu. Böcekli yaprakları ayıkladım ama cözüm değil. Ne yapmalıyım tavsiyeniz ne olur?
  ***
  Böcekler iyi işe yaramış. Yoksa evlerde yaşaması imkansız olan bir bahçe bitkisini evde tuttuğunuz için birkaç günde çürüyüp gidecekti. Yukardaki bilgileri okuyun, orada anlattığım gibi ilaçlarsanız böceklerden kurtulursunuz.

 30. Tülin, İstanbul dedi ki:

  Şakayık çiçeğim kurtuldu teşekkür ederim. Tütünlü su ile, biberli karışımı da hazırlamıştım ama gerek kalmadı ona. Ayrıca artık balkonda tutuyorum.

 31. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Ben o yapışkan maddenin bit yumurtası olabileceğini düşünmüştüm. Çünkü bir gecede oluşup yaprakların büyük bir kısmını kaplıyorlar. Özellikle güllerim ve sarıkızımın yapraklarında oluyor, yıkayınca da geçiyor. Fakat petunyalarıma ne yaparsam nafile, yapışkanlık öylece duruyor. Geçen seneden kalma petunyam var. Kış hafif geçtiği için kurumadı, yeni filizler verdi. Fakat filizler kocaman uzayan eski dalların tepelerinde olduğu için yenilerini kesip çelik fidesi yaptım. Düzenli olarak ilaçlayıp sularken yapraklarına da su püskürtüyorum. Diğer çiçeklerime de aynısını uyguluyorum. Bu arada bitlenmeler de oluyor tabii, özellikle güller ve hercailerimde. Önce ilaçlıyor, takip eden günlerde suyla yıkayıp dışfırçasıyla temizliyorum. Bütün bunlar yeterli mi, yoksa yapmam gereken başka şeyler de var mı?
  ***
  Yanlış yapıyorsunuz. Önce temizleyin sonra ilaçlayın. İlaçladıktan sonra yıkamayın. Zaten Rizede yeterince yağmur yağıyor. Yukardaki tarif gibi kendiniz ilaç imal ediyorsanız arapsabunu katmada fayda var. Çünkü ilacın daha etkili ve daha uzun süreli koruyucu olmasını sağlar.

 32. Nermin, Saraybosna dedi ki:

  Yıllardır balkonumda ısrarlı bir şekilde saksılarda çeşitli baharat yetiştirmeye çalışıyorum (maydanoz, dereotu, roka, fesleğen, nane, semizotu, vb). Her sene Haziran ayında yaprakların altları bitleniyor. Bitkilerim resmen atağa uğruyor – sabahleyin baktığımda birşey yok, akşamleyin baharatların tamamı bitlenmiş, onların yanında bulunan çiçekler (petunyalar, sardunyalar, vb) ise tertemiz kalmış! Baharatları yemekte kullandığım için kimyasal maddelerden kaçınıyorum, burada duyduğum her yöntemi kullandım – ısırgan otu ve sarımsak bazında çeşitli sularla püskürttüm, olmadı. Saksıların topraklarını değiştirdim, saksıları derinlemesine yıkadım, özel toprak aldım… hiçbir işe yaramadı. Bu yönteminiz beni çok sevindirdi, umarım etkili olur. Arap sabununu da eklersem, baharatları kullanmadan önce ne şekilde yıkamalıyım?
  ***
  Ne şekilde yıkamalısınız bir fikrim yok. Arap sabunu katmadan da yapabilirsiniz. Kırmızı pul biber zaten suda bekletince yağ salıyor. Süzüp şişeye doldurduğunuzda yağı farkedeceksiniz. Yapraklara ilacı püskürtünce suyun ıslaklığı kurusa da yağ bir süre yapraklarda kalır ve böcekleri bitleri etkisiz hale getirmeye devam eder.

 33. Semra K. -İzmir dedi ki:

  Evlenirken Annemin hediye ettiği ve özenerek baktığım mum çiçeğimde de pamuklu bitler var. Bu karışım benimde işime yararmı?
  ***
  İlgili paragrafta anlattığım gibi pamuklu bitlere ilaçlar pek tesirli olamıyor. Önce tek tek sileceksiniz. Sonra ilaçlayın.

 34. Arzu O. -İstanbul dedi ki:

  Biberli karisim ile mis kokulu cardak gulumu temizlemeyi basardim. Tesekkurler.

 35. Bora Efeoglu dedi ki:

  Geçen yıl terasımda bakmaya basladıgım gardenya bu yıl hastalandı. büyük bir ihtimalle unlu bit. Bununla birlikte yaprakların bir cogu sarardı ve yine bircok yaprakta kahverengi olusumlar var. Bu durumla ilgili tavsiyeleriniz rica ederim.
  ***
  Büyüteçle incelemelisiniz. Unlu bit mi yoksa mantar hastalığı mı… Kahverengi oluşumlar da ayrıca mantar hastalığı sanıyorum. Her ortama uyum sağlayamayan bir bitkidir. Lütfen ilgili sayfayı dikkatle okuyun: https://azbitki.com/gardenya

 36. Gonca, Ankara dedi ki:

  Bizim 30 kadar saksi bitkimiz var (menekse orkide bonsai ve kaktusler) bunlarin disinda sonradan aldigimiz bir canta cicegi ve balkon saksilarimiza aldigimiz afrika menekselerini beyaz acik yesil arasi renkte kucuk bocekler (muhtemelen bahsettiginiz beyaz bitler) sebe iyle kaybettik. diger bitkilerimize gecmis olmasindan korkuyorum. bahsettiginiz ilaci hazirlayip uygulayacagim ama birinci sorum her bitkiye uygulanir mi, mesela menekse gibi tuylu yapraklilara, ikinci sorum ise bit yoksa da yine de uygulayacagim zarar verir mi?
  ***
  Her bitkiye olur. Yalnız şunu bilin ki sadece bu ilaç değil, çiçekçilerde özel satılan ilaçlar bile çiçekleri bozuyor. Yapraklara, en körpe filizlere bile zarar vermeyip çiçeklere zarar verir. Bunu göze alacaksınız artık. Başka çare yok. Bit yoksa niçin ilaçlıyorsunuz? Gerekmez. Bitler her bitkiyi sevmiyor. Sadece sardunyada gizli kalırlar. bitlileri ilaçlarken varsa sardunyaları da ilaçlayın.

 37. Hatice, Ankara dedi ki:

  Benim balkonumda çok güneş olduğu için sadece petunya bulunduruyorum. O kadar güzellerdi ki her bakan heyranlık duyuyor. metreye yakın sarktılar ama birden kötü oldular. yapraklarında yeşil böcek var. bayaz petunyamı duşta yıkadım. bir daha kendini toparlayamadı. ziirat eczanasinden ilaç aldım. çiçeklerime zarar verir mi? bana yeşil yapraklara sık dedi satanlar ama yapraktan çok çiçek var bitkilerde.
  ***
  Her türlü ilaç yapraklara, filizlere zarar vermiyor ama çiçeklere zarar veriyor. Eskiden bu denli bitki biti sorunu yoktu. Şimdi her yerde salgın. Sebebi doğadaki böceklerin tarım ilaçları ve sivrisinek ilaçlamaları yüzünden yok olması. Böylece bitkilerin yapraklarında dolaşıp bitleri yiyen faydalı böcekler yok oldu ve meydan bitki bitlerine kaldı. Bitlenen bitkilerden vazgeçmekten başka çare yok sanıyorum.

 38. Nazan, Kırşehir dedi ki:

  … yapraklarında çizgi şeritler halinde damarlı yollar açılmış. Yaprak altında bikaç tane minik kurtçuklara rastladım. Diğer bitkilere sıçramasından çok endişeleniyorum. Hepsi için nasıl bir önlem almalıyım? Böceklenen için ve diğerlerini korumak adına…
  ***
  Hastalıklı yaprakları koparın atın, diğerlerini ilaçlayın. Şu an için bu tür zararlı hakkında detaylı bilgim yok.

 39. Karhan, İstanbul dedi ki:

  Sadece kokulu beyaz güllerimde siyah 3-5 mm. uzunluğunda siyah uçan bir böcek henüz açılmakta olan çiçeklerin içinde 4-5 tanesi bir çiçeğin ortasına yerleşip çiçeği karartıp döküyorlar.
  ***
  Böyle bir şey hiç duymadım. O böceklerin zarar verdiğinden emin misiniz? Daha dikkatle incelemenizi tavsiye ederim. Başka bir problem olduğunu sanıyorum.

 40. Berk, İstanbul dedi ki:

  Sardunya ve salatalıkta birkaç yaprakta güneşte oldukça güçlü parlayan, kazıyınca kolayca çıkan ağ benzeri yapı gördüm. Sadece yaprakların üstünde şerit şeklinde duruyor. Yapraklarda problem yok. Birde toprağın üstünde duruyor. Böcek var mı diye baktım yoktu. Sizce ne olabilir?
  ***
  Üzerlerinde sümüklü böcek dolaşmış olmalı. Onların bıraktığı sümük benzer sıvı kuruyunca tarif ettiğiniz gibi olur. Zararı yok.

 41. Burçin, Marmaris dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğim çilklerin üzerinde siyah yumurta gibi yapışık şeyler var. bite benziyor. ben bunlardan nasıl kurtulabilirim? pul biberli karışım işe yarar mı?
  ***
  O da diğer ilaçlar da bu tür bitlerde pek işe yaramıyor. Belki çoğalmalarını yayılmalarını engelleyebilir. Her gördüğünüzü kazıyın yok edin.

 42. Dogan Ç. -İstanbul dedi ki:

  Bahcedeki taflan ağaçlarım kökünden üst kısmına kadar kurumaya başladı. Bitlendigini söylediler. Hangi ilacı kullanmalıyım? Nereden bulurum? Nasıl kullanmalıyım? Arap sabununu taflan için tavsıye eder misiniz?
  ***
  Bitlendiğini söylemişler de siz bit gördünüz mü peki? Taflanlar istanbul iklimine en uygunsuz bitkilerdendir. Kuvvetli rüzgar almayan yerlerde hava nemliliği yüzünden her türlü hastalığa yakalanırlar. Bana sorarsanız bırakın ölürse ölsünler. Bahçelerde kimyasal ilaç tavsiye etmiyorum. Taflan kimyasal zirai ilaç satıcılarılarıyla işbirliği halinde çalışan peysajcıların çok kullandığı bitkilerdendir. Amaç daha fazla ilaç satışı olsun, doğadaki faydalı böcekler daha da yok olsun. Başka amaçları yok bunların. Para para para…

 43. Metin, Gaziantep dedi ki:

  Merhabalar benim biberlerin bazılarında hiç çiçek kalmadı tomurcuklar da minikken kahverengileşip kuruyor. Tüm fidelerde genel bir çiçek dökülmesi var. Birininde yapraklarında pamuk oluşumu gibi bir durum var. Hiç verim alamaz oldum. Önceden çok iyilerdi. Bugün bir kaç sarı şeffaf bit gördüm sebebi bunlar olabilir mi değilse neden acaba?
  ***
  Birkaç bit öyle zararlara yol açmaz. Ama daha çok örümcek bit var gibi tarif etmişsiniz. Bunlar çok zararlı. Yaprakların tamamını ölüdürürler.

 44. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Biberli karışımınızı kaç günde bir yapmalıyız?
  ***
  Basit bitlere bir defa yeter. Sonra yine görürseniz yine ilaçlarsınız. Beyaz sineklere ise o kısımda tarif ettiğim gibi.

 45. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Bahçedeki erik ağacı koşnille doluydu. dallarının bir kısmını kesmek zorunda kaldık. kimyasal kullanmadan ev yapımı ilaçla sorun çözülür mü? bahçede gezinen kediler var kirpiler var bir şey olursa üzülürüm.
  ***
  Ev yapımı ilaçların koşnillerde işe yarayıp yaramadığını henüz bilmiyorum. Deneyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu tür zararlıların çoğalmalarına karıncalar yardım ediyor. Ağaçları kireçle badana ederek karıncaların tırmanmalarını önlemelisiniz.

 46. Nilgün, İstanbul dedi ki:

  … … bugün baktığımda beyaz, pamuk gibi bir şeyler var üzerinde. özellikle yaprakların gövde bağlantılarında. Elinize aldığınızda yapışkanımsı bir madde bu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Unlu bitlerden olsa gerek. Yukarda ilgili paragrafı okuyun ona göre her gördüğünüzü temizleyin. Bir bitkideki birkaç bit için ilaç gerekmez. Temizlemekle bitkinizi kurtarabilirsiniz.

 47. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Ben maalesef cam güzelimi örümcek bitlere feda ettim. :( Sormak istediğim aynı saksıyı ve toprağı başka bir çiçek için kullanabilir miyim? Bu bitler toprakta yaşamaya devam edebiliyor mu?
  ***
  Ne yaparsanız yapın evlerde kendiliğinden peyda olurlar. Ya uygun ilacı bulacaksınız ve ayda bir bit görmeseniz bile ilaçlayacaksınız ya da camgüzelinizi haftada bir güzelce yıkıyacaksınız. Ayrıca bitki bitleri her bitkiyi sevmiyorlar. En çok cam güzelini ve küpeliyi severler.

 48. Pınar, Bodrum dedi ki:

  Öncelikle bu yararlı asalak yok edici tarifinizi bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler… Yukarıda vermiş olduğunuz tarifi hemen hazırladım yarın deneyeceğim. hergün, günde 1 kez ve asalaklar yok oluncaya kadar devam etmek mi gerekiyor?
  ***
  Her gün gerekmez. Ama her bite etkili olmayabilir. Yukarda okuduğunuz gibi mesela örümcek bitlere özel ilaç gerekiyor.

 49. Sevil, Eskişehir dedi ki:

  Yeşil sinekler nasıl gider? Yıkıyorum ama yine oluyor.
  ***
  Biraz irice mat yeşil yaprak bitlerinden bahsediyorsunuz galiba. Bunlar hakkında henüz bilgim yok. İlaçlamanız lazım. Ben beyaz sinek denen mini beyaz kanatlılardan kurtuldum son aylarda bu tuhaf yeşiller peyda oldu. Şimdilik bir şey denemedim. Güneşi sevmediklerini görüyorum. Güneş varken saklanıyorlar ya da kuytuda kalan bitkilerde ortada görünüyorlar. Karanlıkta ilaçlamak daha etkili olabilir.

 50. Sevgi, İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta güller için aldığım mantar ilacıyla yeni filizlenen güllerimi komple yıkar gibi ilaçladım. Çünkü ilacı aldığım görevli böyle yapmamı söylemişti. Lakin ilaçlamadan sonra güllerde yeni açan yaprakların neredeyse tamamı kurudu. Sebebi ne olabilir? Yeniden yaprak verirler mi?
  ***
  Dallar canlıysa yeniden yapraklanırlar. İlacın zarar verme sebebini bilmiyorum. Mantar hastalıklarının olması yerin şartlarıyla ilgilidir. Bu durumda, öyle yerlerde hastalıklara maruz kalan bitkilerden yetiştirilmemesini tavsiye ederim. Ömür boyu ilaç kullanılmaz ki…
  Şu sayfayı okuyabilirsiniz: https://azbitki.com/virusler-mantarlar

 51. Selma, İstanbul dedi ki:

  Benim süs narımda örümcek gibi ağ yapan minicik bitler var. Bitkimin yapraklarını kurutup büzüştürüyor sonra da dökülüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yukarda kırmızı örümcek bölümündeki ayrıntılı açıklamaları okuyun.

 52. Ebru, İzmir dedi ki:

  Keşke bu bitler konusunda 8-9 yıl önce bu bilgilere ulaşmış olsaydım -bilhassa da unlu bitler hakkında-. O dönemde amcamın bir zirai ilaç firmasından aldığı karate adlı bir ilacı kullanmıştım. Çok başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim. Çünkü bitkiler konusunda çok cahilim. Ama bazı bitkilerimdeki unlu bitler dışında pek bir sorun yaşamadım. Onlara doğru verebildiğimden emin olduğum tek şey sevgimdi. Balkonumda leylak, melisa, japon gülü, ortanca, begonya, kadife gül, kaktüs, aslanağzı, sardunya, sakız vardı. Hem de fazla büyük olmayan bir balkonda. Japon gülüm koca bir ağaç olmuştu ve yaz kış hep bol çiçekliydi. Sağlığım sebebiyle bakamayacak pozisyonlara gelince hepsini vermek zorunda kaldım. Şİmdi küçük dünyamı yeniden kurmak istiyorum. Sabahın onundan akşamın yedisine kadar güneş alan bir balkonum var. Orayı beni kokularıyla mest edecek dostlarla paylaşmak istiyorum. Melisa, ıhlamur, leylak ve begonvil istiyorum. Esinti alan bir balkon-esinti olduğu müddetçe tabii. :) Bu toprak ve bitkiler açısından kör cahil kardeşinize ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Her bitkinin ihtiyacı farklı. Ihlamur balkonda olmaz. Veya oluyorsa da ben henüz bilmiyorum. Yetiştirmek istediğiniz her bitkinin ihtiyaçlarını ayrı ayrı öğrenmek zorundasınız. Tropikal olmayan bitkiler (mesela ortanca ve leylak) serin toprak isterler. Kocaman saksıda kökler serinde kalmak zorunda.

 53. Şenay, Ankara dedi ki:

  Evde baktıgım çiçeklerimde, özellikle saksıda nar çiçegimde beyaz küçük sinekler çok fazla. Ne yaptıysam baş edemedim. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Beyaz sineklere en basit ilaç bile işe yarıyor ama bu böceklerin larvaları (bebekleri) yaprak içlerinde olduğu için, siz görünenleri ilaçlasanız bile onlar bir iki gün içinde kanatlanıp çıkıyorlar. Yukarda beyaz sinekler kısmında anlattığım gibi ilaçlamaya birkaç defa aralıklı devam edeceksiniz. Bizim balkonda kesintisiz 15 yıldır vardı. İki yıl önce orada anlattığım gibi ilaçladım. Şimdiye kadar tekrar ortaya çıkmadılar.

 54. Adnan, Kocaeli dedi ki:

  90 m.2 bahçem var. İçinde erik, kiraz, şeftali, nar, incir, limon, mandalin, hurma ve güllerim var. Şeftalide verim düştü. Yaprakları kıvrık ve kalın. Dalları çelimsiz ve bütün dallar öyle. Rahmetli annemin yadigarı. Kesmek istemiyorum. Nasıl kurtarabilirim?Mandalin çelimsiz ve ufak. Sürekli çiçek döküyor. 1 mandalin veriyor 4e bölüp yiyoruz her yıl. Ayrıca bahçemde tüm yapraklarda yoğun yeşil armut şeklinde bit var. Çaresizim ne olur yardım edin. Benzin döküp yakmayı bile düşünüyorum bazen.
  ***
  İlaçlama yapıp bitlerden kurtulmanız mümkün. Bu bir problem değil. Ağaçlara gelince muhtemelen sıkışıklar ve birbirlerini engelliyorlar. Sayıyı azaltıp ferahlandırmalısınız. Her birinin hakkında ayrı ayrı araştırıp hangisinin ne tür gübre, ne tür bakım istediğini öğrenmeniz lazım.

 55. Gözde, Adana dedi ki:

  Kırmızı örümcek bitini biberli ilaçla geçirebilir miyim? Yumurta kalır da görmezsem tekrar çıkar mı?
  ***
  Hayır biber filan onlara fayda etmiyor. Yukarda adını verdiğim ilaçtan bulmanız lazım. Ya da üç günde bir devamlı yıkıyacaksınız.

 56. Tolgahan, İzmir dedi ki:

  Hocam dün size yanlış sayfadan yeşil bitlerle ilgili soru sormuştum bu sayfaya yönlendirmiştiniz. Ben de yukarıdaki biberli arap sabunlu tarifi hemen yapıp balkondan güneş gidince uyguladım. İlk sıktığım anda hepsi uçuşup diğer çiçeklerime gittiler. Hepsine ilacı sıktım. Diğer balkonumdaki amaryllislerime de sıktım. İlk sıktığım balkona gelince bitler yine çiçeklerimin üzerinde dolaşıyorlardı. Bu uygulamayı kaç günde bir tekrarlasam bu bitlerden kurtulabilirim.
  ***
  Günde bir veya 3-4 günde bir tekrarlayın. Seyrekleşince haftada bir devam edin. Ta ki bitler yok olana kadar. Eğer işe yaramıyorsa çiçekçilerden ya da zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışın. Onlarda daha etkili ilaçlar bulunur.

 57. Nurdan, Sakarya dedi ki:

  Bahçemde çok güzel çiçekler var. Hafif gölgede kalanları bir şey yiyor. Ne yaprak kaldı ne de çiçek. Çiçeklerin kafaları kopmuş şekilde.
  ***
  Ya tırtıl ya da bahçe salyangozları, sümüklüböcekler yiyordur. Onlara göre ilaç araştırıp satın almanız lazım. Eğer çevreye saçılmış yaprak, tomurcuk parçaları varsa kuşlar yapıyordur.

 58. Filiz, Sinop dedi ki:

  Benim menekşelerimde beyaz, dokunduğumda elim yapış yapış olan pamuk gibi bir şeyler var. Üzerlerinde küçük sinekler uçuyor Yaklaşık yedi ay önce farkettim. Ziraatçi İnsect-x diye bir ilaç verdi. Başta geçti gibi oldu ama tekrar başladı yine. Buna rağmen hep çiçek verdi. Yapraklarını temizlemek çok zor. Onlar için ne yapabilirim?
  ***
  Ben ara sıra çok tazyikli duş altında adamakıllı yıkıyorum. Şimdiye kadar herhangi bitlenme olmadı.
  Sayfasını okuyun: https://azbitki.com/afrika-meneksesi

 59. Aysun, İstanbul dedi ki:

  Maydonozumun yapraklarının üzerinde minik yeşil böcekler var. Bu böcekler zamanla maydonozu sarartıp solduruyor. Bunlar bit olabilir mi? Bunun için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Evet onlar yaprak bitleridir. İlaçlamak lazım.

 60. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  ismini bilmediğim minik yapraklı çiçekli bir bitkimi pamuksu bitler sarmış. Yapraklarını silmem çok zor. Anladığım kadarıyla bu bitlerden kurtulması çok zor. Bir öneriniz var mı?
  ***
  Önerilerimi yukarda unlu bit bölümünde okuyabilirsiniz.

 61. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Yeni aldığım semizotu çiçeğinde uç kısımlarında bit var. Sanki gri siyah arası bir renkte ard arda dizililer. Yeşil olanlar gibi ama renkleri farklı. Bunlarda biberli su fayda eder mi?
  ***
  Büyük bir ihtimalle işe yarar. Deneyin.

 62. Onur, İstanbul dedi ki:

  Annem bitlerin olduğu yapraklara sigara dumanı üflüyor. Bunu yapınca bir azalma var gibi geldi. Yukarıda yazdığınıza göre sırf biberli suyun da etkili olduğunu belirtmişsiniz. Peki sigara dumanı da bitleri yok eder mi veya uzaklaştırır mı?
  ***
  Biberli ilaç yapın. Kolay bir şey. Birçok bit türlerini öldürür. Örümcek bitleri öldürmüyor maalesef.

 63. Tuğba, İzmir dedi ki:

  Balkonda yetiştirdiğim biberleri üzerinde yeşil bitler var. Her yolu denedim gitmiyor. Sizin tavsiyeniz nedir?
  ***
  O halde zirai mücadele ilaçları satılan yerlere danışın. Benim balkonda da peyda oldular. Yeşil, sert, ağır, kanatlı bitler. İlaçladım etkisi olmadı. Biber denemedim. Pek ilgilenemiyorum. Kaydadeğer bir zararları olmadı. Zıpçıktıları ve amarillisleri çok seviyorlar. Onlarda biraz zararları oldu.

 64. berna izmir dedi ki:

  Bu ilacı kaç gün kullanmalıyım

 65. Merve, İstanbul dedi ki:

  Balkonda yetistirdiğim biberlerin üzerinde beyaz böcek yumurtalari var. Gün geçtikçe çoğalıyorlar. Sinek ilacı sıksam zararı olur mu?
  ***
  Evet sinek ilacı bitkileri yakar. Sizin bitkiler için hazırlanmış ilaçlardan bulup kullanmanız lazım.

 66. Onur, İstanbul dedi ki:

  Uğur böceklerinin bitki bitlerini yediģi söyleniyor. Doğru mudur?
  ***
  Evet doğru. Önlerine çıkan bitleri yerler. Bunların larvaları çok daha fazla obur oluyor. Özellikle larvalarının bütün işi yapraklar arasında bit arayıp bulmak ve yemektir.

 67. Elif K. -İstanbul dedi ki:

  Bir bilgiye rastladım. Belki de bildiğiniz bir şeydir: “Haşereler bahçenizi veya saksı bitkilerinizi mahvediyor mu? Bahçeniz için bir aluminyum tabağa (ya da aluminyum folyoya) salatalık dilimlerini koyup ortada bir yere yerleştirin. Saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yine aluminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. Bütün mevsim haşerelerden kurtulacaksınız. Salatalıkdaki kimyasallar aluminyum ile etkileşerek insanların algılayamadığı ama haşereleri deli eden bir koku yayar ve onların ortadan kaybolmalarına neden olur.”
  ***
  İlk defa duyuyorum. Bilmediğim bir şey. Denemek lazım.

 68. Sevda A. -İstanbul dedi ki:

  … … çiçekleri oluşmaya başlayınca yaprakları herhalde tırtıl yemeye başlamış. Sizden ricam acil ne yapmam gerek? Toprakta bulamadım.
  ***
  Tırtıllar yaprakların altında gizlenir. Biraz dikkatle bakarsanız bulursunuz. İlaç bilmiyorum. Zirai mücedele ilaçları satan yerlere danışmalısınız.

 69. Damla, İstanbul dedi ki:

  Bugun kendime marginata bitkisi aldım. Fakat Eve geldiğimde toprağın üstünün örümcek ağı gibi kaplı olduğunu gördüm. Araştırmaya başladım. İcinde hareket eden solucana benzer çok ama çok ince ve küçük şeyler gördüm. Hatta acaba gözüm mü yanılıyor diye bir tereddüte düştüm. İnceledim. Minik minik sallanıyorlardı. Baya korktum. Çamaşır suyu katkılı cok amaçlı spreyden sıktım. Ne olduğunu hala anlamış değilim. Gidip değiştirmeyi düşünüyorum.
  ***
  Toprak yüzeyindeki şeyleri ıslak kağıt havlu parçası ile giderebilirdiniz. Sonra yapraklarını duş altında bir güzel yıkayabilirdiniz. çözüm bu kadar basit. Büyütecek bir problem yok. Bu bitkiyi toprakta biraz kuruma olmadıkça sulamayın. Güneşli ve esintili pencere yanında tutarsanız hem hızlı gelişir hem çok gösterişli gelişir.

 70. Rengin, İstanbul dedi ki:

  … … ben 2 haftadır arapsabunlu suyla iki günde bir ilaçlama yapıyorum. Yeşil bitler yol olmuyor.
  ***
  Biberle ilaç yapacaktınız. Yukarda tarif ettiğim gibi. İşe yaramıyorsa başka ilaç deneyeceksiniz. Nasıl bitlerdir bilmem ama aynı şey benim de başıma geldi. Chrysamed G-05 konsantre bitkisel haşere ilacı kullandım. Yarım litreden biraz daha az suya bir çorba kaşığı ilaç karıştırıp fısfısladım. Etkisi tam. Üç gün arayla iki üç defa yaparsanız tamamen yok olacaklardır. İlacı iki yıl önce Tekzen’den almıştım. Hala duruyor. Pek kullanmıyorum. Geçenlerde mecbur kaldım kullandım yine faydalı oldu.

 71. Songul, istanbul dedi ki:

  Merhabalar. Balkonuma aldiığım yasemin çiçeğini karınca sardı. Özellikle çiçeklerinde. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim?
  ***
  Karınca varsa bitki bitleri de vardır. Dikkatle inceleyin. Bitler için ilaçlama yapmalısınız. Sadece karınca varsa eczanelerden Raid karıncasavar sprey ilacı alın. Bitkilere değil, saksıların altına ve dış kenarlarına spreyleyin. Karıncalar bir daha ilişmez.

 72. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Bendeki bitler sanırım unlu bit. Yapraklarda ve saksıda yapışkan bir sıvı bırakıyor. Unlu bitlerin oluşmasının sebebi nedir? Yanlış bakımla alakası var mı? Yoksa bitkilerin kendi ürettiği bir şey mi? Bu bitlerin çiçeklerden birbirine, farklı saksılara geçmesi mümkün mü?
  ***
  Kendiliğinden oluşmaz. Bitkiler oluşturmaz. Doğada insanlar gibi mutlaka nesilden nesile çoğalarak çevreye yayılırlar. Evet diğer bitkilerinize geçme olasılığı var.

 73. Miray Ç. -Bursa dedi ki:

  … yani yine de bitkilerimle ilgilenmediğim zaman yine çıkıyorlar. Bunun için en etkili ve hızlı çözüm için ne yapmalıyım? Biraz hızlı olursa sevinirim.
  ***
  Bitkilerdeki parazitler için hazırlanmış ilaçları deneyin. Çiçekçilere ya da zirai mücadele ilaçları satıcılarına sorarak ilaç bulabilirsiniz.

 74. Tuğba, Sivas dedi ki:

  Mor erik ağacımızda bitler var. Bir arkadaşım su içine bir iki damla çamaşır suyu damlat güneşin olmadığı zamanlarda akşam ya da sabah erkenden sık dedi. Acaba iyi gelir mi?
  ***
  Bilmiyorum. Ben denemedim bir şey diyemem.

 75. ipek, Ankara dedi ki:

  Atatürk çiçeği, yasemin ve skulentimde un bitleri gördüm. çoğunu temizlemeye çalıştım. arap sabunlu suyla yıkadım. saksı ve topraklarını değiştirdim. Fakat yasemindekiler çok ısrarcılar, ne kadar temizlesem de başka bir yerde yeniden görüyorum. Bir tane de sardunyada yakaladım.
  G0-5 ilacı aldım. Bu ilacı kullanmamı tavsiye eder misiniz? Yoksa sizin önerdiğiniz biber veya tütün ilacını mı kullanmalıyım? Bir de salonumdaki diğer çiçeklere de sıçramasından endişeleniyorum.
  ***
  O ilaçtan kullanın. Yarım litre suya 1 yemek kaşığı karıştırınca süper etkili oluyor. Normal ölçüsü 1 litreye 1 tatlı kaşığı. O da etkili fakat unlu bitlere etki eder mi bilmem. Ayrıca bilginiz olsun bu ilaçlamayı yapınca bir iki saat boyunca gözleri rahatsız edici keskin bir koku yayar dikkatli olmalısınız. Zehirlenmeyin.

 76. Serpil, Trabzon dedi ki:

  Evyapımı ilaçlar balkonumdaki ısparta güllerini saran kanlıbalsıra ile mücadelede etkili olur mu acaba? Yoksa zirai ilaçlama yapmamı mı önerirsiniz?
  ***
  Kanlı balsıra nedir bilmiyorum ama birçok bitki biti türlerine Etkili olur. Deneyin.

 77. Nisa, İzmir dedi ki:

  Evimde bir süredir bir zararlı fark ettim, fakat çiçeklerden mi emin değilim. Siyah, minicik (1-3 mm), yaklaşık 10-15 cm uzağa zıplayan, iki tane anteni olan ve ezildiğinde beyaz bir kalıntısı olan canlılar. Bitki zararlılarından tarifime uyan bir tür var mıdır? Bu zararlıyı sadece akşamları fark ediyorum. Gündüz yoklar. Pire mi diye çok endişelendim ama pire tarifindeki gibi yandan basık ve 3 antenli bir halleri yok. Aksine ince uzun yapıdalar. Ne ile karşı karşıyayım bilemediğim için çok stresliyim. Zira evimde emekleyen bir bebeğim var.
  ***
  Pire çeşitleri kıyıda köşede bırakılmış, uzun süre kurumadan ıslak kalmış olan bez ve paspaslarda türeyip çevreye yayılırlar. Sanıyorum evinizde öyle bir sorun yoktur ama apartmanda iseniz bodrumda, kalorifer dairesinde bu canlıların türemesi için uygun şeyler olabilir. Pasaklı komşularınız varsa onların dairesinden apartmana yayılabilirler. Sizleri ısırmıyorlarsa problem yok. Anadolu köylerinde emekleyen bebekler yerlerde her türlü böceklerle bir arada yaşıyor. Gittim gördüm. Yüzlerine gözlerine sinekler üşüşüyordu ama bomba gibi sağlıklı çocuklardı.

 78. Beyza N. -Tekirdağ dedi ki:

  Unlu bitlerle ilgili ciddi sorunum var. Afrika menekşelerimin bazılarının kök kısmında ciddi olarak çoğaldıklarını gördüm. Bir tane menekşemin kökünü açtım bakmak için kök kısmını tamamen kaplamış küçük küçük unlu bitler vardı. Tamamen temizlenecek şekilde köklerini yıkayarak tekrar saksıya diktim. Bazı bitkilerimin köklerinde bazılarının dallarında görüyorum. Tek tek başa çıkmak imkansız gibi. Tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım? Özellikle kök kısmındakilere bir şey yapabilir miyim? Bir ziraatçi arkadaşım dursban 4 tavsiye etti ama tereddüt ettim. İnsektisit böcek ilaçların kullanmalı mıyım?
  ***
  O ilaç hakkında bilgim yok ama kullanın deneyin derim ancak. Sayı çok ise mecbur kalıyoruz.

 79. Ecem dedi ki:

  Salatalıklarıma bocekler istila etti ne yapabilirim?

 80. Hideline dedi ki:

  Benim biberin toprağında pireden küçük beyaz ve grimsi bit benzeri canlılardan var. dikkatle inceledim yapraklarda veya gövdede mevcut değil. Bu bitki 1.5 yaşında. Daha önce böyle canlılara rastlamamıştım. Solucan gübresi kullandıktan sonra oluştuğunu düşünmekteyim. Zararı yoktur umarım bu canlıların. Bahsetmiş olduğum biberimin toprağında bulunan canlıları videoya aldım bakabilir misiniz bunlar zararlı mıdır? Hangi cins bit grubunda bulunuyorlar? Eve dağılır mı? Çünkü biber balkonda falan değil evin içerisinde bulunuyor. Eğer öyleyse bunlardan kurtulmak için ne yapmak gerekir?
  http://youtu.be/3KmtfCQz9RE
  ***
  Ne olduklarını anlayamadım ama benim evde bitkilerimin topraklarında beş on ayrı tür yaratık var. Böcekler, kırkayaklar, toprak bitleri. Bitkilerime yıllardır zarar verdiklerini görmedim. Eve de dağılmıyorlar. Dağılsalar ne olacak ki? Problem değil bence.

 81. Gizem, Konya dedi ki:

  ismini bilmediğim çiçeğimin dalların birleşen yerinde ve yaprakların üzerinde pamuğa benzer bir şeyler oluşuyor silip temizliyorum ama tekrar oluşuyor. Acaba unlu bit dediğiniz şey midir? Dediğiniz biberli ilaç etkili olur mu?
  ***
  Örümcek bit de olabilir. Yukardaki resimleri inceleyin. Belki de başka bir hastalıktır. Görmeden bilemem.

 82. Elif dedi ki:

  Benim balkonumda bir limon fidem var. Zayıflamaya başladı. Yakından baktım. Açık sarı tonlarında bir sürü küçük böcek yapışmış. Bunlardan nasıl kurtulurum?
  ***
  Sayı çoksa, silmekle ya da yıkamakla giderilemeyecekse ilaçlamalısınız. Bildiğim ilaçları yukarda anlatmıştım. İstediğinizi deneyebilirsiniz.

 83. Esra, Maraş dedi ki:

  Bitkiler üzerinde yer alan bu zararlılar insanlara zarar verir mi? İnsanlara hastalık bulaştırır mı? Mesela beyaz sinekler insan cildini ısırır mı? Kaşıntıya sebep olur mu?
  ***
  Benim gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bitki bitlerinin insanlara ve hayvanlara herhangi bir zararlarının dokunması mümkün değil.

 84. Sibel, Manisa dedi ki:

  İki senelik bir mum çiçeğimin dört gözle açmasını bekliyorum. Bu sene sarı siyah ayaklı minik canlılar türedi. Arap sabunu yaptım geçmedi. Ne yapabilirim?
  ***
  En kestirme yolu ıslak bezle bitleri temizlemektir. İlaçlarla uğraşmak hem zor hem her tür bite etkisi olmuyor.

 85. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. İki gün önce mutfak dolabımda minicik tuz tanesi kadar ama yürüyen toz kadar böcekler gördüm. Dolaplara baktım. Poşetin içinde minik bir ekmeğin küflendigini gördum. Odan oluşmuş bu minik şeyler ama dikkatli inceleyince tüm mutfağımda olduğunu gördum. Defalarca sirkeli suyla sildim. Araştırdığımda bu minik böceğin bitkilerde de olduğunu oğrendim. Lütfen yardım edin. Nasıl kurtulabilirim bunlardan? İki aylık bebeğim var. Kimyasal ilaçlama yapamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Akar denen ev bitleridir. İnsanlara hiç bulaşmazlar korkmayın. Olmalarının sebebi ortalıkta tozların durmasına izin vermektir. Biraz titiz olacaksınız başka çare yok. Böylece zamanla azala azala kaybolurlar. Ya da benim gibi hiç umursamayacaksınız. :)

 86. Ayşen, Aksaray dedi ki:

  Yaprak güzelimin gövdesinde pamuklu bitlerden vardı. Peçeteyle hepsini aldım. İki tane de toprağında vardı. Sizce verdiğiniz ilaçlardan hangisini kullanmalıyım? Güney taraftaki penceremde. Acaba doğu tarafa mı almalıyım? Parazitler yönle alakalı mıdır?
  ***
  Bir saksıdaki bir bitkide iki üç parazit varsa silerek bir şekilde giderebilirsiniz. İlaçlarla uğraşmak hiç gerekmiyor. Yerini de değiştirmeyin. Nerede sağlıklı yetişiyorsa orada dursun.

 87. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Yeni bakmaya basladığım Kasımpatı çiçeğimin toprağının üstleri beyaz pamukçuklar oluştu. Yaprak aralarında böceklenmeler var. Her sabah bir cay bardağı kadar su veriyorum, yeterli midir? Kasımpatı çiçeğimin daha sağlıklı olması ne yapmalıyım?
  ***
  Evde tutuyorsanız yanlış. Daima dışarda durması lazım. Sulamanız da yanlış. Her gün gıdım gıdım su vermeyin. Toprağının biraz kurumasını bekleyin. Toprak kurudukça bol bol su dökün. Böcekleri ise yıkayarak giderin. Ya da bir fırça ile süpürerek dallardan temizleyin.

 88. Mehmet, istanbul dedi ki:

  Balkonda duran ve içlerinde iki bodur gül ve üç de karanfil bulunan saksıyı, havalar soğuyunca içeri aldım. Üç adet menekşe saksısının yanına yerleştirdim. Herhangi bir sorun çıkmadan üç hafta geçti. Ardından, iki gün önce çiçeklerin bulunduğu kısma bir buçuk iki metre kadar uzaklıkta, koltuğun üstünde (yolunu şaşırmış) bir tırtıla rastladım. Bugün de menekşelerin yapraklarının delik deşik olduğunu gördüm. Iki gün öncesine kadar dikkat çekici bir sıkıntı yoktu yapraklarda. Delikleri görünce taradım, bir tırtıl daha buldum. Bunlar bahsettiğiniz gibi yazdan kalma yumurtalardan çıkmış olmalı. Artık görünmüyor şu anda ama başka tırtıl veya yumurta olup olmadığını nasıl tespit edebilirim? İlaçlık bir durum var mıdır?
  ***
  Tespit edemezsiniz. Ancak gördüğünüzde alır atarsınız. İlaçlamak gerekmez. Zaten evde ilaç yapsanız kendiniz zehirlenirsiniz de tırtıllara bir şey olmaz. :)

 89. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Unlu bitler ile mücadele için saf alkolü ne kadar seyreltmek gerekir? Olduğu gibi kullanmak iyi olmaz herhalde değil mi? Bir de fırça derken, mesela diş fırçası olur mu? Çiçeklerin dibine sarımsak dikmek iyi olur mu? genel olarak bitleri uzak tutar mı?
  ***
  Seyreltmeden kullanacaksınız. Diş fırçası değil suluboya fırçası gibi bir fırça. Ya da ince aletleri, demir parmaklıkları filan boyamak için olan fırça da olabilir. Sarımsak dikseniz hiçbir şey değişmez.

 90. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Calamondinde oluşan bitlere biberden ve sarımsaktan bir ilaç yapıp püskürttüm. Arap sabunu da koydum. Şimdilik işe yaramış görünüyor ama bu ilacın bitlerin kökünü tamamen kazıması mümkün mü yoksa sadece baskılayıp sayılarını kontrol altında mı tutar? Yani ilacı kesince kıyıda köşede kalan bitler yeniden çoğalır mı yoksa ısrarlı bir ilaçlamayla tamamen kurtulunabilir mi? Özetle, profesyonel tarım ilacı alayım mı? Anladığım kadarıyla kırmızı örümcek değil de başka bir tür bit var. Ayrıca madagaskar yasemininde pamuklu bit oluşmuş ama ona henüz bir şey yapamadım. Alkolle girişeceğim.
  ***
  İşe yaradı ise iyi. Dünyanın en etkili tarım ilacını dahi kullansanız tekrar oluşmaması diye bir şey söz konusu değildir. Yani ilerde yine olabilir. O zaman yine ilaçlamak gerekir.

 91. Defne, Ankra dedi ki:

  Balkonumda 4 yıldır mandalina lime yetiştiriyorum. Kahverengi kabuklu bitlerden bir türlü kurtulamadım. Arap sabunu ile yapraklari temizlediğim halde surekli tekrarlıyor. Başka bir yöntem varmı acaba?
  ***
  Arap sabununun tek başına zehirleyici-öldürücü etkisi yok.

 92. Esra, İstanbul dedi ki:

  Evimde uzun bir sarmaşık var. Sanırım örümcek bit oldu. Evimdeki birçok bitkim aynı durumda. Acaba alkol fısfıslasam olur mu? Evin içinde ve çok büyük olduğu için dışarı çıkarıp ilaç yapmak mümkün değil. Ne önerirsiniz?
  ***
  İlaçlar zaten örümcek bitlere fayda etmiyor. Sadece yukarda adını yazdığım ilaç etkilidir. Alkol isterseniz deneyin. Ne olur bilmiyorum.

 93. Ali, Diyarbakır dedi ki:

  Bu ev yapımı ilaçlar nasıl uygulanır?
  ***
  Zaten yazmıştım. O kısımlar gözünüzden kaçmış galiba.

 94. Özge, İstanbul dedi ki:

  Balayı için gittiğimiz Phuketten getirdiğim bir bitki var adını bilmiyorum Yaklaşık 5 yıldır yavaş yavaş da olsa büyüyordu. Son günlerde yaprakları sararmaya başladı. İncelediğimde sarımsı şeffafımsı yapışık çok sayıda noktacık gördüm. Tek tek temizlemeye çalıştım ama başka ne yapmam gerekir ölürse çok üzülürüm.
  ***
  Yine temizlemeye devam edin. Elinizden geldiğince uzun süre açık tutacağınız bir pencerenin tam yanında tutun. Böylece daha güçlü olur. Güneş ve rüzgar bitkilere hayat verir. Hastalıklardan korur.

 95. Aysun, Aydın dedi ki:

  Balkonda baktığım kalandivalarımda küçük sinekler var. Önce tomurcuklardaydı şimdi tüm bitkiyi sardı. Suyun içine arap sabunu koyarak denemiştim ama olmadı. Diğer kalandivalara da bulaştı. Şimdi acıbiberli karışımınızı deneyeceğim. İnşallah çiçeklerim kurtulur. Bu da etkili olmazsa önerebileceğiniz zirai ilaç var mıdır?
  ***
  Arapsabununun tek başına pek etkisi olmaz. Kırmızı pul biber ile veya tütün ile ilaç yaparsanız etkisi olur.

 96. Burcu, Ankara dedi ki:

  Benim geçen sene saksıda bodur gülüm vardı, yapraklarının üstü beyaz toz gibi oldu ve yapraklar kurumaya başladı. Sitenizdeki örümcek bitini araştırdıktan sonra aradım ama göremedim, ve gülüm öldü. Bu senede aynı şey başka balkonumda büyük saksıda duran reçellik gülüme olmaya başladı. Yaprakların üstü toz ile kaplanıyor ve kuruyor. Herhangi bir bit göremedim. Tozlar yapışkan değil, yaprağa vurunca toz gibi uçuyorlar, bu gülümde ölmesin lütfen bir yol gösterin.
  ***
  O halde külleme hastalığıdır. Bir okuyucum şu ilacı kullanmış ve kesin çare olarak tavsiye etti: Topas 100 ec.

 97. Ayşe dedi ki:

  Benim mum çiçeğim sarı bitlerle kaplandı. Arap sabununu su ile karıştırıp bolca yapraklara sıktım. Arap sabununun zararı var mı acaba?
  ***
  Ayşe Hanım, madem kullandınız o halde bekleyeceksiniz ve zararı var mı yok mu bizzat görerek anlayacaksınız. Zarar vereceğini sanmıyorum. Eğer bitler kaybolursa lütfen bildirin.

 98. Semiha, Ankara dedi ki:

  Terastaki salatalık yapraklarında bitler oluştu. Hangi ilacı kullanmalıyım ve nereden bulabilirim?
  ***
  Zirai mücadele ilaçları satan yerlerden alabilirsiniz. Hangi ilaç olacağını da söylerler gereken ilacı verirler.

 99. isa, Şanlıurfa dedi ki:

  Son birkaç yıldır bu aylarda asma ağacına küçük hızlı uçan beyaz sineklere rastlıyoruz. Bir ay sonra yaprakları ortası kenarı hep delinmiş oluyor. Sizce ilaçlamada nasıl çözüm yapayım?
  ***
  Yukarda saksı bitkileri için kesin çözüm yolunu anlatmıştım. Büyük ve uğraşamayacak kadar çok yapraklı bitkiler için veya çok geniş alanlar için bir fikrim yok. Bunu zirai ilaç dükkanlarına sormalısınız.

 100. Nüvit D. -İzmir dedi ki:

  Karıncalar tarafından getirilip dallara etli yapraklara yapıştırılan ve inek gibi sağılarak sıvıları karıncadan emilen elips biçimi ufo gibi bitlerden hangi tür ilaçla kurtulabilirim? Limon ağacımı kurutmak üzereler. Her gün o bitleri ellerimle ayıklıyorum ama karıncalar bir şekilde yine getiriyorlar.
  ***
  Gül bitleriyle aynı çeşit bitler en basit ilaçla bile yok olurlar. Karıncalar için ise “Raid Karıncasavar” adlı sprey ilaçtan almalısınız. Ağacın gövdesine toprağa yakın kısımlarına sıkın. Bir defa sıkmakla karıncalar iki üç ay asla yaklaşmaz.

 101. Gökhan, İstanbul dedi ki:

  Virgül şeklinde kabuklu bitlerin doğal mücadelesi var mıdır? İpek çiçeğinde dallarının çoğunu kaplamış. Arap sabunu ile acı biber spreyi yaptım ama geçmedi. Birkaç ipek çiçeğini kurtaramadım attım. Diğer çiçeklere de bulaşmasından korkuyorum. Mücadele için başka doğal bir çözümü var mı?
  ***
  Bilmiyorum. Yalnız, ipek çiçeklerinden artık hayır gelmez. Bunlar mevsimlik türlerden. Sonbaharda bozulurlar. Kışın tamamen ölürler. Hepsini atın bence.

 102. Beste, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene tohumdan ürettiğim ve kış mevsimini anlatmayı başaran ve şimdilerde çılgınlar gibi çiçek veren petunyalarıma yeşil yeşil minicik bir böcek musallat olmuş. Bunlar ne hiç bilmem. Petunyaya zarar vermeden nasıl kurtulurum?
  ***
  Yukardaki tariflerden tütün ile yapılan ilacı tavsiye ederim. Bir de, ben henüz denemedim, başkaları denemiş çok faydasını gördükleri bir tarif var: 1 litre suya iki tatlı kaşığı karbonat karıştırıp bitlenmiş bitkilere fısfıslayacaksınız. Bitkilere en küçük bir zarar vermediğini ama her türlü biti yok ettiğini söylediler.

 103. Karhan, İzmir dedi ki:

  Önceleri sadece kokulu güllerimde olan fakat bu yıl bütün güllerime musallat olan siyah ve 0.5 cm.-1 cm. arasında böcekler var. Güllerin ortalarındaki organların içinde 2-3 tanesi bir arada bulunuyorlar. Güllerin ve goncaların taç yapraklarının uçları da tırtıklanıyor ve goncalar da güller de kararıyor. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Bu tip böceklerin güllerde olduğunu ilk defa duydum. Bahçemdeki güllerde olmadı ama çeşme papatyalarında görüyorum (geçen yıl yoktu). Tam çiçeklerin içinde. Bir zararları olmuyor. Belki şimdilik. Bunlarla nasıl mücadele edilir bilmiyorum. İlaç kullanılsa, her türlü bit ilacı çiçek tomurcuklarına zarar veriyor. Belki sırf tütünden yapılan ev yapımı ilaç zarar vermez (tarifi yukarda yazılı). Bir deneyin. Faydası olmazsa zirai mücadele ilaçları satan dükkanlara danışın.

 104. Kerem dedi ki:

  Üç-dört gündür, balkondaki birkaç bitkimde, mesela Hedera sarmaşıkda unlu bit gördüm. Önceleri elle temizlemeye çalıştım. Sonra, sıvı el sabunu karıştırdığım su püskürttüm. Baktım olmuyor. Sadece el sabunu karıştırılmış su işe yaramıyor. Baktım halen var ve yine çoğalıyorlar. Gittim çok yakındaki bir zirai ilaç satıcısından yazlık yağ aldım.(Bilmeyenler için söyleyeyim, adı sizi yanıltmasın, bu “yazlık yağ” denilen şey aslında organik bir ilaç.), Suyla karıştırıp püskürttüm. Üstelik de, suyla yıkanmış gibi olması gerekiyormuş, o yüzden iyice püskürttüm. Hatta, her gün uğraşmayayım, kesin ölsünler diye yazlık yağı ölçünün iki katı kadar koydum. Umarım artık bir daha karşılaşmam. En azından yakın zamanda karşılaşmam. Neyse ki Hedera’yı yeni almıştım ve çok küçüktü. Yoksa çok uğraşmam gerekecekti. Aslında bir şey sormaktan çok paylaşmak için yazdım ama, aklıma gelmişken sorayım: Yazlık yağ bitkilere zarar veriyor mu acaba?
  ***
  Bilmiyorum ve ilk defa sizden duydum. Ama madem bitki bitleri için yapılmış o halde zarar vermemesi gerekir. Yalnız, her türlü ilaç ve ev yapımı kimyevi madde içermeyen ilaçlar bile çiçek tomurcuklarına zarar veriyor diye gördüm. Yapraklara, yeni filizlere filan değil.. sadece çiçek tomurcuklarına.

 105. Altan Y. -Ankara dedi ki:

  Bahçemdeki güllerimde sert kabuklu, siyah ve açık kahvemsi renkli yaprak yiyen böcekler var. Ne yapmalıyım?
  ***
  O böceklerin yaprak yediğinden emin misiniz? Benim güllerimin yaprakları da yeniyor ve görünürde çeşitli böceklerden var. Ama dikkatle inceleyince çok küçük tırtıllar buluyorum. Yaprakları onlar yiyor. Zamanla büyürler ama minicik halleriyle bile bir hayli zararları oluyor.

 106. Emine, Kayseri dedi ki:

  Yukarıdaki yanınızdaki bitler aynen benim balkonumdaki bitkilerde de mevcut. Dün deterjanlı su sıktım. Bugün sizin yanınıza rastladım. Bunları da uygulayacağım. Ancak biber ve domates fidelerimde bazılarında beyazlanma, bazılarında yeşil yaprak biti var. İkisinde de etkili olur mu? Güllerimde yeşil bit var.
  ***
  Beyazlanma demişsiniz ama galiba beyaz sinek denen mini parazitleri kastetmişsiniz. Yukarda o konuda nasıl mücadele edileceğini açıklamıştım. Güllerdeki meşhur yeşil gül bitleri en kolayı. Ben bunları ilaçlamıyorum. Küçük yumuşak bir fırça ile ara sıra bitleri tutundukları yerlerden süpürüyorum. Çok zararlı değiller zaten. Güllere en fazla zarar veren parazitler örümcek bitler ve beyaz sineklerdir.

 107. Neslihan İ. BBitlis dedi ki:

  Merhaba, Benjaminim de pamuk bizleri vardı aldığım cicekciye yolladım tüm toprağı değiştirip köklerini yikadigini söyledi. Yaklaşık 3 hafta geçti şimdi yine aynı bitlerden küçük küçük bir sürü gördüm. Islak mendille tüm gördüklerimi temizledim. Ama çok üzülüyorum nasıl kurtulacağım bu bitlerden. Daha iki ay oldu alalı ve çok sevdiğim bir bitkidir. Lütfen bana yardım edin.
  ***
  Bir nalbur dükkanından ispirto alın. Bitleri gördüğünüz yerleri ispirtolu pamuk ile bastırarak silin. Bu tavsiyem pamuk veya unlu bitler içindir.

 108. Çağdaş,KONYA dedi ki:

  Benim petunyalarıma siyah kanatlı böcekler dadandı. Petunyalar yapış yapış oldu. Uukardaki tarifleriniz bu böcekler için etkili midir?
  ***
  Deneyin derim. bir de şu tarif var: Bir litre suya 2 tatlı kaşığı karbonat karıştırıp bu su ile fısfıs yapın.

 109. Aysun, Muğla dedi ki:

  Menekselerime ofiste bakiyorum, unumsu bitlenme mevcut yapis yapis hala direnip cicek aciyorlar fakat cansizlar ve cabuk curuyorlar. bide kalanchonlar icin sari bitler mevcut bunlardan ne yaptiysam kurtulamadim, kesin cozum olarak ne onerirsiniz?
  ***
  1 litre suya 2 tatlı kaşığı karbonat eritin bununla her türlü bitkinizdeki her türlü bitlere fısfıs yapabilirsiniz. Deneyenler faydasını gördüğünü söylüyor.

 110. Naciye, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene, örümcek bitlerinin saldırısından, önerdiğiniz kırmızı biberli karışımı yaparak ve bitkileri bolca tazyikli suyla yıkayarak kurtulmuştum. Bu sene yine bir ilaçlama yapmak istiyorum. Ve size danışmak istediğim iki konu var: Birincisi, aslında bitkilerimde gözle görebildiğim birşey yok, bazı orkidelerde çok çok az yapışkan sıvı var, yaseminin de yaprak kalitesi biraz düştü. Her ihtimale karşı ilaçlama yapmamda sakınca olmaz değil mi? İkincisi, kırmızı biber çok etkili olmakla birlikte, biraz pislik yaratıyor. :) Kırmızı biber yerine ispirto veya beyaz alkol kullanılabilir mi?
  ***
  Kullanılabilir ama bitkiden bitkiye zararlı olabilme etkisi değişir. Aslında bitlenme yoksa hiç ilaçlama yapmasanız daha iyi olur.

 111. Emine, Konya dedi ki:

  Merhaba sukulentlerimde unsu bitler oluştu. Yaprak aralıkları sık olduğu için silerek temizlemek zor oluyor ve çoğu kez yaprakları kırılıyor. Diğer çiçeklerim için hazırladığım biberli ilaç püskürtme yoluyla sukulentlere kullanılabilir mi ve unsu bitleri yok eder mi?
  ***
  Evet ama biberli ilaç leke bırakıyor. Sizin için sakıncası yoksa kullanın.

 112. Meliha K. Kocaeli dedi ki:

  Filamingo cicegim de kabuklu bitler var ve yapraklarda kuruma. Arap sabunlu su ile 1 haftadır fışkırtma yapıyorum. Arasıra yine çıkıyorlardı. Biberli şu kesin çözüm olur mu? Saksisini değiştirdiğinde ise beyaz baya minik böcekle dolu idi. Yıkadım yeniden diktim. İnşallah düzelir.
  ***
  Evde bir saksı çiçeğinde koşnil varsa tek tek yok etmeniz ilaç arama, satın alma veya yapma işlerinden daha kolay olur. Islak bezle kazırcasına silip temizleyin. Bu kadar. Zaten ilaçların da koşnillere ne kadar tesirli olacağının hiçbir garantisi yok. Topraktaki beyaz bitlere gelince: Hemen her saksıda toprakta olurlar. Bazen yok denecek kadar az, bazen bol bol.. Ama bunların hiçbir zararı olmuyor. Bu zararsız bitlerden kurtulayım derken bitkilerinizi mahvedebilirsiniz. Sonunda güzelim bitkilerinizi kaybedersiniz.

 113. Ayse, Bursa dedi ki:

  Bir kacgun once pazardan ortanca cicegi domates ,salatalik,cilek fideleri aldim onlari diktim.ortanca cicegimin saksisini buyuttum camli balkonumda duruyorlardi..dun aksam ortancanin dibine kesme seker ovutup serptim suladim..bunuda aldigim yer soyledi..sabah baktigimda ortancamin cicekleri ve bazi yapraklari parliyor yapis olmus.ne yapmaliyim lutfen soylermisiniz.cok sevdigim bir cicektir ilk defa aldim bakiyorum cok uzuldum ne yapmaliyim.
  ***
  Aylin Hanım çiçeklerin dibine şeker dökmek yanlış bir şey. Çiçekçilere böyle tavsiyeler yakışmıyor. Belki de şeker gübresi demiştir siz şeker anlamışsınızdır. O da gereksiz. Yapış yapış olmalar ise onunla ilgili değil. Bitki bitleri yüzünden oluyor. İlaçlamanız gerekir.

 114. Fatma, Bursa dedi ki:

  Kalanşo çiçegimin saksısı çok kötüydü değiştirmek istedim. Bitkiyi çıkarınca köklerin saksıya değen yüzeyinde beyaz beyaz küf gibi çok küçük şeyler gördüm ama çiçeğin gövdesinde ya da toprak yüzeyinde bir şey yok. Canlı değil gibiydiler. Bunlar nedir acaba ne yapmam lazım?
  ***
  İnce kökler saksı iç çeperlerinde çok fazla ince ince emici uzantılar geliştiriyor. Büyük bir ihtimalle bunlardandır. Küf olsa bile o şekilde zararı yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)