Parazitler-Hastalıklar

Saksıda, toprakta küf nasıl önlenir?

Toprakta küflenme

Saksılarda toprak yüzeyinde küf oluşmasından şikâyetçi iseniz, küf nasıl neden olur, nasıl önlenir diye soruyorsanız kısa cevap şu: Işık yetersizliği, hava akımlarının azlığı ve toprağın içinde çürümesi ve ayrışması tamamlanmamış organik maddelerin bulunmasıyla küflenme olur. Bunlarla mücadele edilirse küf sorunu olmaz. Bu üç faktörden özellikle sonuncusu temel etkendir. Peki neler yapabilirsiniz?

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Nematod (ipsolucan)

Netamot, yuvarlak solucan köklere etkisi

Nematotlar solucanlara benzeyen çok küçük canlılar. Boyları bir iki mm, en fazla yarım santim olur. İncecik ve renksiz olduklarından dolayı gözle görülmeleri mümkün değil.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: | |

Kök yiyen kurtlar

Bitkilerin köklerini yiyen kurtlar

Toprakta köklerle beslenirler. Doğal dengesi bozulmuş, yabani hayvanların azaldığı, yok olduğu, kışları pek soğuk geçmeyen yerlerde bahçeleri istila edip bitkilere büyük zarar verirler.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Yaprak sararmalarına dair sorunlar, sebepler, çözümler

Yaprak sararmalarına karşı tedbirler, tedaviler

Yapraklar niçin sararır? Beklenmedik zamanlarda görülen yaprak bozulmaları neden olur ve nasıl önüne geçeriz? Sararan yaprak tekrar yeşil sağlıklı hale dönebilir mi? Her şeyin cevabını elimden geldiğince bu sayfada anlatmaya çalıştım. Konu hem içmekan süs bitkileri için hem her türlü dışmekan bitkileri için geçerlidir.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Bitkilerde virüsler, mantarlar

Yapraklardaki mantar (fungus) hastalıkları, bütün bünyede olabilecek virüs kaynaklı hastalıklar ve salonlarda saksılarda mantarlar ve küflenmeler niçin olur, neden kaynaklanır, hastalıklarla nasıl mücadele edilir? Problemler ve çözüm yolları birlikte aşağıda anlatılmıştır.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

Saksılarda toprak haşereleri (solucanlar, böcekler, mini sinekler)

Kulağakaçan

Salon, ofis bitkilerinin saksılarında gördüğünüz böcekler hakkında bilgiler, zararlarına çözüm yolları..

Saksılarda yetiştirilen ev süs bitkierinin toprağında böceklerin solucanların olması doğadan kopuk bir çocukluk geçirmiş insanlar için çok korkunç bir şey. Halbuki eski ahşap evlerde saksı, çiçek olmasa bile binbir türlü böcek olurdu. Eskiden insanlar her yerde böcek görmeye alışıktı. Evlerde akrep bile olurdu.

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: |