Yaygın ve öldürücü sulama hatası

Çiçek severlerin çoğunluğunun salon saksı bitkilerine yaptığı en yaygın hata. Şimdiye kadar bana gelen bitki çürüme şikayetlerinin neredeyse tümü bu sulama hatası yüzünden olmaktadır.

Daha önce yazdığım ⇒ Toprağın kökleri zehirlemesi, yakması meselesi ile yanlış sulama tarzı meselesi birbiriyle çok yakın problemlerdir aslında.

Salon ve ofis bitkileri için kullanılacak toprağın niteliği de ciddi önem taşır. İç mekan bitkilerine her toprak uymaz (⇒ bakınız).

Ölümcül sulama hatası

Yanlış sulama yüzünden saksı bitkilerinin zarar görmeleri hakkında

Yanlış sulama, doğru sulama tarzları hakkında temsili resim

Saksıların altındaki delikler gerçi fazla suyun dışarı çıkması amacıyla yapılmıştır. Ama gerçek faydası başkadır. “Saksı bitkilerini mutlaka alt deliklerden su çıkacak miktarda su ile sulamalısınız”. Yani o deliklerden dışarıya su sızmıyorsa anlayın ki toprağınız yavaş yavaş bitkinizi çürütecek yönde değişime uğramaktadır.

Topraklar sürekli değişim halindedir. Organik maddeleri çok fazla içeren topraklarda (zaten genelde öyledir) değişim daha hızlı ve daha yoğun olur. Bir toprakta organik maddeler ne kadar az olursa olsun bu değişim yine de devam eder. Buna tuzlaşma denir. Daha önceki yazılarımda defalarca bahsetmiştim.

İşte siz saksı bitkilerinizi gıdım gıdım su ile sularsanız kendiliğinden oluşan tuzların tamamı toprakta kalır. Ama saksı alt deliklerinden az da olsa su çıkacak miktarda su ile sularsanız su o tuzların fazlasını bünyesine almış olarak alt deliklerden çıkar gider. Böylece toprakta oluşan tuzlaşma kökleri zehirleyip çürütecek kadar artış gösteremez.

Saksının alt deliğinden çıkıp saksı altı tabağında biriken suyu toprak geri emmemelidir. Eğer geri emerse alt deliklerin bir anlamı kalmaz. Buna çare bulun. Mesela saksının altına, tabağın içerisine 1-2cm yükseklikte birkaç taş hatta şişe kapakları koyar ve saksıyı onların üstüne oturtursanız alttan çıkan su alt deliklerle temas halinde kalmaz ve toprak o suyu geri emmez.

En yaygın sulama hatası meselesini yukarıda anlattım. Sulama hakkında ayrıntılı bilgileri ⇒ Saksı ve bahçe çiçekleri kaç günde bir nasıl sulanır? sayfasından okuyabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

'Yaygın ve öldürücü sulama hatası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hande, İstanbul dedi ki:

  Teşekkürler net bilgiler için..

 2. Nisa, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, 3 ay önce aldığım 120 cm boyutunda starliçem var. Fakat yaprak uclarında kararmalar mevcut. (Yanık gibi) toprak ve saksı değişimi yaptım. Fakat saksısı delikli değil bu sebepten ötürü en alt kısmına taslardan drenaj yaptım. Bu durum sulama ile mi ilgilidir. Yardımcı olursanız cok sevinirim.
  ***
  O şekilde drenaj yapmak son derece zararlı bir şey. Sadece sıkışık sukulent aranjanlarında öyle yapılır çünkü onlar o halde kısa vadeli tutulurlar ve o süreçte hiç sulama yapılmaması gerekiyor. Yani o usul sadece bu uygulama ile sınırlıdır. Siz öyle saçmalıklara inanmayın. Bu saçma sapan akıllara zarar drenaj uygulaması fena halde moda oldu. Herkes bilinçsizce birbirlerine tavsiye ediyor.

 3. Merve, İstanbul dedi ki:

  Şu an hindistan cevizi palmiyesi için delikli olmayan bir saksı kullanıyorum. Değiştirmek mi gerekiyor?
  ***
  Hayır o bitki zaten birkaç haftada ölecek. Uğraşmaya hiç değmez. Sayfasına bakın: Kokonat palmiyesi (coconut palm) salon bitkisi

 4. Gülşah, İzmir dedi ki:

  Kış aylarında da alttaki deliklerden su akacak kadar mı sulamalıyız? Böyle sulayınca sürekli ıslak kalıyormuş gibi oluyor. Toprak soğuk ve ıslak kalıyor hep. Bu da zarar vermez mi çiçeğe?
  ***
  6 yıldır Didim’deyim. Burada bitkilerimin büyük çoğunluğu tüm yılı açıkta dışarıda geçiriyor. Kesinlikle öyle bir sorun olmadı. Ama bitkilerinizin topraklarını kendiniz ayarlamıyor, çiçekçiden aldığınız saksısıyla toprağıyla tutuyorsanız bakın o konuda bir şey diyemem. Nasıl toprak kullanıyorlarsa sıcak evlerde bile kış boyunca kesintisiz her yıl bana binlerce soru geliyor. Yeni aldıkları çiçek birkaç günde çürüyor. Benim tecrübelerimde sadece ve sadece paşa kılıcı kışın çok soğuk bir yerde ise bu şartta toprağı ıslanınca rizomlar çürüyor. Zeze çiçeği bu konuda bin kat daha hassas.
  Bazı bitkilerim örneğin haworthia, gratopetallum, gasteria, aloe türleri bahçede aşır killi ve yoğun kireç taşlı toprakta yıllarca kökleri çürümedi. Ağır yağmurlara rağmen, balçık toprakta bazen haftalarca çamurda kalmalarına rağmen hem de. Ancak dolu yağışları yapraklarına zarar veriyor o kadar. Yani günümüz çiçekçilik sektörünün toprakları adeta özellikle o bitkiler sadece özel seralarda gelişmesi için, ama seradan çıktıktan sonra bitkileri çürütmesi için özel olarak tasarlanmış gibi. Garip ama gerçek.
  Neyse Gülşah Hanım güzel ve gerekli bir soru sorduğunuz için teşekkür ederim.

 5. Nur, İstanbul dedi ki:

  kaktüsüm çok güzel gelişiyor fakat altı takılıp çıkan saksı kullandım. sizin sayfanızı inceledim bitkimi ve saksımı inceledim saksı ve altlığının birleşiminde tahminimce tuz olduğunu düşündüğüm sarı gibi toz gibi katmanlarla karşılaştım ve az önce altlığı saksıdan ayırdım. suladığımda su artık alttan akabilecek durumda umarım doğru yapmışımdır. ek olarak bitkime suda eritilen kalsiyum ilacı veriyorum su ile eritip bu yanlış bir uygulama mı?
  ***
  Takmalı tabağı çıkarmakla iyi ettiniz. İlaç felaket yanlış bir uygulama.

 6. Tolga, İstanbul dedi ki:

  Bitkilerimi belirttiğiniz gibi alttan su akacak şekilde suluyorum. Yalnız biraz takıntılı olduğumdan herhalde, toprağın tamamını ıslatmaya çalışırken alttan bir kaç damla değil, biraz daha fazla su akıyor. Toprağı belirttiğiniz gibi süzek hazırladığım için çürüme, donma vb. bir sorunla karşılaşmadım ve karşılacağımı sanmıyorum zira topraklarım hızlı bir şekilde kuruyor. Yine de, biraz fazla sulamanın zararı olur mu? Toprağın içindeki vitamini kaybetmek gibi.
  ***
  Hayır tam olması gerektiği gibi yapıyorsunuz. Birkaç damla en az ölçüdür. Hatta yetersiz sayılır. Ne kadar çok, o kadar iyi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.