Mandevilla ve Dipladenia

Zarif dallı, güzel çiçekli, sıcağa uyumlu, evlerde yetiştirilebilen Mandevilla aslında birkaç farklı türün ortak adıdır. Her tür her şarta uyum sağlayamaz. En uyumluları ticareti en çok yapılan çeşitleridir.

Özellikleri

Liana formunda, türüne göre sarmaşık veya tırmanıcı zarif çalı tarzında gelişen, güzel çiçekli türleri olan Mandevilla Apocynaceae (Zakkumgiller) familyasındandır. Türlere ve türler arası hibritlere ayrı ayrı isim vermek yerine hepsine kısaca mandevilla denir. Türlerin çoğunun çiçekleri hafif hoş bir kokuya sahiptir.

Dipladenia ise eskiden Mandevilla benzeri çiçek açan Apocynaceae cinslerinden farklı farklı bitkilere denirdi. Dipladenia günümüzde bilimsel bir terim olarak kullanılmaz. Her dipladenia mandevilla değildir ama her mandevilla bir dipladeniadır.

Mandevilla türleri ve habitat

Mandevilla türlerinin anavatanları ABD’nin güney batısından Brezilya’nın güneydoğusuna kadar geniş bir bölge. Doğal yaşam alanları ve evrim geçirerek uyum sağladıkları coğrafyalar her türünde farklı olabilir. Süs bitkisi olarak türetilen hibritler ve kültivarlar farklı şartlara daha iyi uyum sağlarlar.

Mandevilla splendens Mandevilla sanderi
Solda Mandevilla splendens, sağda Mandevilla sanderi

Mandevilla splendens

Yaprakları iri, 20cm kadar uzun, dikdörtgen şekline benzer elips şeklinde, pütürlücedir. Çiçekleri pembe, orta-iç kısmı sarı (farklı renkli kültivarları da var). Yeni ince dalları sarmaşık gibi değneklere sarılır. 3m kadar uazayabilir. Anavatanı Brezilya’nın güneydoğusunda Rio de Janeiro civarı.

Mandevilla sanderi (Meksika yasemini)

Meksika yasemini adı ile alakasız olarak bu türün anavatanı Rio de Janeiro çevresindeki tepeliklerdir. Sıfır ve daha fazla soğuğa hiç dayanamaz. Yaprakları diğer türlere göre daha küçük, daha dar yapılı, neredeyse pürüzsüz, parklak olur.

Mandevilla boliviensis (beyaz dipladenya)

Ekvador, Peru, Bolivya civarının mandevillası.

Mandevilla laxa (Şili yasemini)

Subtropikal bir mandevilla türü. Kış soğuklarına -12C dereceye kadar dayanır. 6 metre uzayabiliyor. demetler halinde beyaz çiçek açar. Çiçekleri yoğun kokuludur.

Daha birçok doğal türleri ve insan yapımı hibritleri, kültivarları var. Yüzlerce çeşit..

Mandevilla bakımı

Öğle civarı güneşinden korunması şartıyla yaz boyunca dışarda açık havada daha iyi gelişir. Akdeniz sahil kesimlerinde mandevilla bütün yıl dışarda bahçe / balkon bitkisi olarak yetiştirilebilir. Kışın bozulması önemli değil. İlkbaharda canlanır.

Sulama: Fazla su istemiyor. Köklerinin su depolayıcı özelliği var. Gerçi türüne göre su ihtiyacı değişir. Siz sadece gereksiz sulamalardan kaçının. Üst yüzeyde kaydadeğer bir kuruma olmadıkça sulamamalısınız.

Mandevilla için toprak: 1 ölçü humuslu doğal toprak + 1 ölçü humus katkılı poşet toprak + 1 ölçü solucan veya koyun gübresi + 1 ölçü ince taneli ponza taşı eşit karışımı.

Besin verme: Eğer toprağı güçsüzse her beş sulamada bir suyuna genel amaçlı veya çiçek amaçlı bitki besini karıştırın.

Mandevillalarda yaprak sararma sorunu

Gerekmediği halde sulamak yaprakların sararıp bozulmalarına neden olur. Bitki bitleri iki şekilde yapraklara zarar verir: Birincisi yaprakların bozulup kuruması, sonunda bitkinin ölmesi.. İkinci zararları yapraklarda çeşitli hastalıkların aktif olması. Mandevilla yaprak sararmasının bir başka sebebi toprağının hiç besleyici özelliği kalmayışıdır. Endişe edilmemesi gereken durumlar ise, çok eski yapraklar sararır normaldir. Bunları gözünüzde büyütmeyin.

Budama

Evde ve devamlı bahçede yetiştirilen mandevillalar aynı türler olsalar da ayrı budama uygulanır.
1- Evde: Yaz sıcakları dinip gece ısı 12C dereceye ve altına düştüğünde hafif budayarak eve almalısınız (hafifçe derleme toplama budaması yapın). Şubat ortasında daha ciddi budayın (30cm’den daha fazla kısaltmayın), güneşli pencere önünde tutun. Baharda havalar ısınıp gece sıcaklık 10C dereceye düşmediği günler geldiğinde mandevillaları tekrar dışarı çıkarın.
2- Devamlı dışarda yetiştirilen mandevillaların budanması: Sonbahar serinleri artıp mandevillalarda soğuktan rahatsız olma başgösterdiğinde tüm dalları uçlarından kesin. Esas budama ise: Akdeniz sahillerinde şubat sonunda, diğer yerlerde kış sonunda uyanmadan önce ciddi bir budama yapın. Ana gövdeyi 30cm’den fazla kısaltmamalısınız.

Gelişim dönemi budamaları:

Çiçeksiz kalmış dallar çoğaldığında cansız gibi görünen dalları kesin. Yenileri çıkar tekrar çiçek açar. Düzenli, şık görnümlü, derli toplu tutmak için her zaman budayabilirsiniz bir sakıncası yok.

Evde mandevilla yetiştirme

Eğer evde mandevilla yetiştirecekseniz yeri yeterince esintili olmalı. Sabah veya akşam güneşini kesinlikle alabilmeli. Tam pencere önünde ise mayıstan ekim sonuna kadar tam öğle güneşini direkt almamalı. O vakitte güneşi tül ardından almalı. Evde mandevilla sulama ise toprak yarıdan fazla kurudukça.. ama ev fazlaca sıcak oluyorsa üst yüzey kurudukça sulayın.

Çoğaltılması

En güzel süs bitkilerinden biri olduğu halde çoğaltılması son derece kolay olduğu için mandevilla fiyatları gayet düşüktür, en ucuz süs bitkileri arasındadır.

Mandevillayı çelikle üretmek basit. En iyi zaman ilkbahar ortasıdır. Yazın da olabilir fakat fazla yüksek sıcakta köklenme mümkün olmayabilir. Yaz sonu / sonbahar başı da uygun bir zaman. Tepeden veya yan dallardan 10 – 15cm kadar dallar alın. Tepede iki yaprak kalsın diğerlerini yok edin. Direkt olarak toprağa dikin sulayın. Özel bir işlem yapmaya gerek yok. Kolayca köklenirler. En geç iki ayda köklenmesi tamamlanır. Bu sırada direkt güneşi fazla almamalı. Sabah erken vakitlerde sakıncası yok.

Dalları çok taze çok yeşil olmamak kaydıyla aynen » tepe çeliği sayfasındaki usule göre de yapabilirsiniz. Bunda mandevilla çeliklerinin köklenmesi daha tez zamanda olabilir.

Çelikler tuttuktan sonra tepeyi keserseniz daha fazla dallı olarak büyür (köklendirmeye başlamadan önce de tepe kesilebilir ama dalın en ucunda iki yaprak olabilmeli).

Tohumdan da çok kolay bir şekilde üretilebilir. Mandevilla tohumlarını önce 12 saat kadar hafif ılık suda bekletin. Sonra ekin. Üstlerini yarım santim kadar kapatın sulayın. Çimlenmeleri bir ayı buluyor acele etmeyin. Ayrıca tohumlar aylarca bekletilmeye gelmez. Ne kadar fazla bekletilirlerse çimlenme ihtimali o kadar düşer.

Zararlıları

Her türlü yaprak biti mandevillalara dadanabilir. Örümcek bitler gözle pek görünmez ama zararı büyük olur. Beyaz sineklerse bir defa ilaçlamayla yok edilemeyecek şekilde larvaları yapraklar içine işlemiştir. Derhal ilaçlamalısınız, bitler yok oluncaya kadar üç günde bir ilaçlamaya devam etmelisiniz. Mandevillalara dadanan bitki bitlerinin kendileri zarar verdikleri gibi mantar ve bakteri kaynaklı hastalıkların yaprakları çabucak mahvetmesine de sebep olurlar.


'Mandevilla ve Dipladenia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aysegul Y. -İzmir dedi ki:

  Bugun aldigim mandevillama nasil bakacagimi araştirirken sitenize rastladim. Anlattiginiza gore bakiminda zorlanmiyacagim.

 2. Fatih Bozoklar dedi ki:

  Bu bitkiyi İzmir’deki evimde ben de yetiştiriyorum. Devamlı güneş alması iyi olmuyor. Sadece sabah güneşini görmesi yeterli. Bizim iklimde yarı gölge yerde daha iyi yetişiyor.

 3. Esma, İstanbul dedi ki:

  Benim de severek baktığım bu çiçek hiç nazlı değildir. Yaz tatiline giderken iyice suladım 35 derece sıcakta 9 gün kurumadan sardunyalarımla beraber beni beklemiş. İnanın hiçbiri bozulmamıştı. Sürekli çiçek açtılar ve şuanda ekim ayındayız. Hala üzerleri çiçekten yıkılıyor. Fakat budaması nasıl oluyor hiçbir fikrim yok. Bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  İnce, cılız, sağlıksız dalları her zaman budayabilirsiniz. Ayrıntılar yukarda yazılı.

 4. Sevda B. -Kıbrıs dedi ki:

  Ben bu çiçeği yeni aldım balkonda duruyor. Fakat yazın çok sıcak olduğu için zarar görüyor mu çok merak ediyorum.
  ***
  Hayır sıcak uyumludur. Sadece yaz boyunca fazla güneşten korumalısınız.

 5. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu çiçeği hep görüyordum ama adını bilmiyordum. Açıkçası bakamam diye almaya da cesaret edemiyordum. çok güzel bir çiçek. ben de alıcam. ama bizim buranın yaz sıcaklarından korkuyorum.
  ***
  Diğer balkon çiçekleriniz gibi bunu da güneş filtreleme örtüsü altında tutarsanız yazın aşırı sıcaklarda pek bir sorun çıkmaz sanıyorum.

 6. Filiz – Aydın dedi ki:

  O zaman ben pazardaki çiçekçim döne ablaya siparişi şimdi mi vereyim, nisan ayında mı vereyim? bir de ona bir saat ne istediğimi anlatmaya uğraşacağım ki, of ki ne of:)
  ***
  Mandevilla herkes bilir. Döne abla da biliyordur. Hatta sizin oranın yaz sıcaklarına uygun mu değil mi onu da bilir diye düşünüyorum. Bence uygundur. Nisanda alsanız daha iyi.

 7. Ayşem K. -Ankara dedi ki:

  Sizi ve sitenizi beğeniyle takip ediyorum, tebrik ederim, çok yararlı güzel bilgiler veriyorsunuz. Görünüşünü beğendiğim için ama binbir tereddütle (Ankara soğuklarına dayanıklılığı konusunda) Mandevilla bitkisinden hafta sonu 3 adet aldım. Sabahtan saat 14:00e kadar güneş alan bahçeme ektim. Sizden ricam kışın Ankara da soğuktan koruma yöntemlerini anlatabilmeniz. Çiçeklerin ölmesine dayanamıyorum.
  ***
  Ankarada kışın bahçede korumak imkansız gibi. Belki bir ihtimal sizin aldığınız kışa biraz dayanıklı kültivarlardan ise kışın 30cm kadar yüksek saman+toprak karışımına gömüp önce ambalaj mukavvası sonra kalın çuval beziyle sararsanız belki korunabilir.

 8. Arzu T. -Çeşme dedi ki:

  Bende de mandavilla var. Bu sene aldık. bu zamana kadar çiçekli idi ama artık çiçek açmıyor. Sadece yaprak var. Saksısını bir kademe büyütmek istiyorum. Acaba hangi mevsimde yapmam gerekiyor?
  ***
  Sadece ilkbaharda saksı değiştirin. Çiçek açmaması belki gündüzler kısaldığı içindir (bazı kültivarlar, özellikle soğuğa dayanıklıları gündüzler kısalınca çiçek açmayabilir). Bilemiyorum. yalnız, saksılarda yetiştirince ve basit torf vb topraklara dikiliyse düzenli aralıklarla bitki besini vermek lazım. Yoksa fazla güçsü kalır çiçek açmaz.

 9. Hasan Özdemir dedi ki:

  Almanya’dan geçen yıl bir mandevilla getirdim. Şimdiye kadar çok güzel büyüdü ve çiçek açtı. Son birkaç haftadan beri yeni çıkan filizlerdeki yapraklar daha açık, damarlı hatta sarı denebilecek renkte. Bir ekskliği var. Ne olabilir? Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Toprağın besleyiciliği tükenmiş veya toprağın dengeleri bozulmuş. Ya da gerekmediği halde sık sık suluyorsunuz. Bu konudaki paragrafı okuyun.

 10. İsimsiz dedi ki:

  İlk mandevillamı iki sene önce eşim almıştı. filtrelenmiş güneş alan aydınlık salona yerleştirdim. Yaprakları bir süre sonra kopmaya başlayınca havasızlıktan yada sulama azlığından diye düşünüp balkona aldım ama havasız kalmasın derken bu kez de sıcak ve güneş yapraklarını yaktı. Sulamasına da dikkat ettiysem de kurtaramadım. Daha sonra bir arkadaşım mandevilla hediye edince internetten araştırayım dedim. çiçeğimi hemen sabah güneşini yakmayacak şekilde alan bir odama yerleştirdim ve hemen hemen her gün 1 saat balkona çıkarıyorum. Yazdan beri çiçekler açıp sürekli uzuyor. Çiçeklerin havadar ortamda bulundurulması görüşünüz kurtarıcım oldu. Odanın havası yeter sandığım bir çok çiçeğimi bu şekilde daha da gürleştirdim. Teşekkür ederim.

 11. Taylan, Erzurum dedi ki:

  Yeni aldım, yapraklarını yıkadım. Ertesi gün çoğu sarardı döküldü. Erzurum çok soğuk. Evimde direkt güneş ışığı almıyor. Yerini değiştirdim kaloriferin yakınlarına koydum. İyileşir mi acaba?
  ***
  Yanlış zamanda almışsınız. Evlere yeni bitki alacaksanız pencereleri sık sık açıp uzun süre açık tutabileceğiniz zaman almalısınız. Ani yer değişikliklerde havasız mekanlara gelen bitkiler derhal bozulur. Şimdi serin bir yerde toprak adamakıllı kurudukça sulayarak bekletin. Evde bakım bilgileri yukarda yazıyor. Belki yaşatabilirsiniz.

 12. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, mandevillamda sarı küçük bitler var. Sürgün yerlerinde. Sanırım yeni başlamış. İki sürgünde gördüm. Toprağı gübreli bahçe toprağı, torf ve perlitten oluşuyor. Fazla sulamıyorum. Alalı 1,5 ay oldu. Henüz 2-3 yaprak sararttı. Şimdi sabah ve öğle güneşi alıyor. Havalar ısınınca öğle güneşinden kurtaracağım. Yeni sürgünler ve çiçek veriyor. Bitler için yok olana kadar 3 günde bir ilaçlayın diyorsunuz. Önereceğiniz bir ilaç var mı? İlacı alana kadar yıkayarak önlem alacağım.
  ***
  Bakın şu sayfada kolayca yapabileceğiniz bir tarif var: https://azbitki.com/bitler Ayrıca isterseniz çiçekçilere danışarak sprey ilaç alabilirsiniz. İsim ve marka öneremiyorum.

 13. Zeynep, Kütahya dedi ki:

  Merhaba mandavillamı 3 ay kadar oldu alalı. Son bir aydır çiçekleri açmadan buruşup dökülüyor.
  ***
  Esinti yetersizliği ve güneş yetersizliği sorun olabilir. Ya da bitki besini vermiyorsanız ondandır. Ayda bir defa vermeliydiniz.

 14. Ayşem K. -Ankara dedi ki:

  merhaba, yeni siteniz de çok güzel, sizin anlattığınız yöntemlerle (kışın soğuktan koruma) mandavillamı Ankara da açtırmayı başardım, benimki küçük parlak ve yeşil yapraklı olan, haziran gibi bir kere açtı, bu yıl yine korumaya aldım, seneye resmini yollarım, Saygılarımla,
  ***
  Baktım 1,5 yıl önce yazmışsınız. Demek ki Ankarada bahçeye dikmek ve kışın soğuktan korumak mümkün oluyormuş. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşallah bu yıl daha güçlendiği için daha iyi korunur. Yazın resimleri beklerim.

 15. Ayşem K. -Ankara dedi ki:

  Erdal Bey, merhaba, banka müdürü olunca çok yoğunum. aslında ipad, internet her tür teknik donanımım var. bu yıl atlamış oldum. sizin anlattıklarınız sayesinde 2 yıllık mum ççeğim 3 kere açtı. kolyoslarım devleştikçe kesip vazoda dekoratif amaçlı kullanıyor ve üretip çevreme dağıtıyorum. sonbaharda mor telgraf çiçeği ve kurdele çiçeği edindim onları büyütüyorum ve falanopsislerim sürekli açıyor, herkes hayran kalıyor.Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler.
  ***
  Bunları duyduğuma çok sevindim. Nadiren de olsa bana yazıp verdiğim bakım bilgilerinin çok iyi işe yaradığını anlatanlar var. Duyunca gerçekten çok seviniyorum. Her bitkinin ayrı şartlara ihtiyacı olabiliyor. Her tür için ayrı ayrı bilgi edinmek lazım. Bir iki püf noktasını öğrenince her şey yokunda gider.

 16. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Dipladeniamı havalar soğuyunca içeri aldım. Evin en aydınlık yerinde ve sabahları mutlaka evi havalandırıyorum. Fakat gittikçe artarak yaprak sarartmaya başladı. Dışarıdayken çıkmaya başlayan yeni yapraklar ise sağlıklı. Bu kadar çok yaprak sarartması normal midir? Ev içinde az mı sulamak gerekir?
  ***
  İstanbulda genelde dışarda kış soğuklarına dayanır. Isı sıfırın altına düşmedikçe (ki kış boyunca nadir oluyor) korumaya gerek yok. Yapraklarının çoğunu dökerek bahara kadar dinlenirdi. Havalar soğuduktan sonra eve almak bitkileri bozar. Eylül sonuna doğru, serin havalar başlamadan önce alsaydınız bu kadar zarar görmezdi. Evde güneşli pencere önünde tutun ve toprak kurudukça sulayın.

 17. Sema, Kayseri dedi ki:

  Mandavillam bu yıl çiçek açmadı. Uzadıkça uzuyor. Kessem sakıncası var mı?
  ***
  Kısaltın. Daha kuvvetli ve daha uzun süreli güneş alması lazım.

 18. Mehtap, İstanbul dedi ki:

  Yapı marketten çiçeksiz bir mandavilla aldım. Pencere onu sarmaşık şeklinde büyütmek için. Çiçekli bir bitki olduğunu internetten bakınca öğrendim ama sanırım benimki çiçeksiz. Pencerem öğlen saat üçten sonra güneş alıyor.
  Uzamaya hazır olan dalların ucu çok cılız ve kıvrılıp kurumuş durumda. Dalların ucunu nasıl kesmem ve pencere demirine sarılarak büyümesi için ne yapmam gerekir?
  ***
  Mandevilla çiçeği için yetiştirilir. İstanbul’da kışın hayatta kalır sanıyorum ama yaprakları ve körpe dalları kuruyacağı kesindir. Soğuğun şiddetine göre (ve cephenin kuzeyli rüzgarlara açık olmasına göre) dibe kadar kuruyabilir. İlkbaharda dipten yeni filizler çıkarır. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Yukarda bilgi vermiştim.

 19. Ahmet C. -Düzce dedi ki:

  Yukarıda, toprak karışımında doğal humuslu toprak ve humus katkılı poşet toprak demişsiniz. Doğal humuslu toprak bulabiliyorsak niçin humuslu poşet toprak kullanıyoruz? Bunun yerine yaprak çürüntüsü kullansak olur mu? Benim için hazır toprak temini doğal toprak bulmaktan daha zor çünkü.. Hazır toprağın doğal toprağa göre üstünlüğü var mıdır?
  ***
  Yukardaki bilgiler anlaşılan biraz karışık olmuş. Kontrol edip yeniden düzenlemem lazım. Doğal humuslu toprak tamamıyla yeterlidir ve çok iyidir.

 20. Duygu, istanbul dedi ki:

  Mandavillam bu sene hiç çiçek açmadı ve yaprak da vermedi.. Ölmüş olabilir mi?
  ***
  Yazın ortasındayız. şimdiye kadar hiçbir filizlenme olmamışsa ölmüş demektir.

 21. Emine, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl sonbaharda çiçekli iyi durumda bir mandevilla aldım. Kışın çiçeklenme bitti. Çok soğuklarda içeri almak kaydıyla normal havalarda terasta duruyordu. Yazın büyüyüp çiçeklenmesini beklerken bir de baktım her tarafını unlu bitler sarmış. İspirtoyla fırçalayıp, Sarımsak Arap sabunu Zeytinyağı solüsyon hazırlayıp sürekli spreyledim. Şimdilik bitler gitmiş gibi görünüyor. Ama çok hırpalandı tabii, aldığımızdan çok daha zayıf ve yapraksız halde. Ne dersiniz toparlanıp büyür ve yeniden çiçek açar mı?
  ***
  Açık havada tutun. Bu kadar yıpranmışlıktan sonra bu yaz çiçek açar mı bilmem ama ekim ortasına kadar şansı var.

 22. Ali, Mersin dedi ki:

  Güneye bakan balkonda bu çiçeği kışın salona almam gerekir mi?
  ***
  Mersin’de hiç gerekmez.

 23. Ali, Mersin dedi ki:

  İkinci aya girdik mendavilla saksıda harika duruyor. Sadece çiçekleri kurudu. Yaprakları birkaçı sararıp döküldü. Diğer yapraklar yemyeşil. Bugünlerde her tarafından filiz açıyor. Güneş olduğu gün akşama kadar güneş görecek yerde duruyor. Kaçıncı aya kadar gün boyu güneş görmesinde sakıncası yok?
  ***
  Mayıs sonundan itibaren tam öğle cıvarı güneşinden korunacağı bir yere almalısınız.

 24. Ali, Mersin dedi ki:

  Mandavilla çiçeğim muhteşem şekilde çiçeklenip yaprak gelişimi vardı. Birden gelişimi durdu. 10 gündür büyüyen açmak üzere olan çiçekler açmadan düştü. Yaprak gelişimi tamamen durdu. Açılan onca tomurcuk dökülüyor. Yaprak sararması yok yaprağı kemiren bir şey de yok. Sadece gelişim durdu tomurcuk döküyor. Önce akşamları 3 saat güneşe bırakıyordum. Şimdi artık sabahları 3 saat güneş alacak yere aldım. Toprağı nemini tam kaybetmeden sadece toprak yüzeyi hafif nemini kaybedince sulardım. Acaba sulamada mı hata yaptım?
  ***
  Belki gereksiz yere çok sık suladığınız için köklerde geçici bir rahatsızlık olmuş olabilir. Üst yüzey ıslaklığı tamamen gidince, nemliliği de neredeyse kaybolurken bolca su ile sulamalısınız.

 25. Filiz, Aydın dedi ki:

  İzmir çiçek festivalinden çiçekli bir mandevilla almıştım. Kuşadası’ndaki güneye bakan derin balkonuma koydum. Balkonum yarı kapalı ama çok da rüzgar alıyor. Önce çiçeklerini döktü. Bir daha da açmadı. Şimdi de yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Sürekli uzayıp ipe sarılıyor. Üzerinde herhangi bir zararlı yok. Kurudukça sulamaya çalışıyorum. 2 Ayda bir sıvı gübre veriyorum. Ama açmıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Şartların değişmesiyle yer yadırgaması ile bir süre bocalaması normal. Bolca yeniden yapraklanıyorsa eski yapraklarını terk etmesi de normal. Ama iki ay geçtiği halde çiçek açmaması biraz garip. Belki şiddetli sıcak yüzünden olabilir. Gelişimi sağlıklı ise ağustos sonunda tekrar çiçeklenmeye başlayacaktır. Gübreye rağmen gelişim cılız ise toprakta problem olabilir. Hazır poşet toprak ve bir o kadar mil birbiriyle iyice karıştırın. Sonra mandevilanızı daha büyük saksıya o karışıma dikin.

 26. Yıldız, İzmir dedi ki:

  Yeni aldığım mandevillam güzel gelişti. Bir çubukla destekledim. Çubuğu sardı. Her şey güzel ama bugün fark ettim böceklenmiş. Acil ne yapılmalı yani ne tür ilaç kullanılmalı?
  ***
  Avirmec EC adlı ilaç yapraklara zarar vermeyen ve her çeşit bitlere etkili bir ilaçtır. Zirai ilaç satıcılarından alabilirsiniz. Küçük kutuda sıvı halde. Ucuz. Nasıl kullanacağınızı size anlatmalarını isteyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)