Manolya Ağacı, Magnolia grandiflora

Magnolia grandiflora türü parlak büyük yaprakları kışın dökülmeyen, kocaman çiçekleri muhteşem güzel kokan bir ağaçtır.

Magnoliaceae (Manolyagiller) familyasının Magnolia cinsinin 160 türü var. Bizde eskiden beri en iyi tanınmışı Magnolia grandiflora türü, parlak yeşil yaprakları kışın dökülmeyen, kocaman çiçekleri muhteşem güzel kokan bir ağaçtır.

Magnolia grandiflora’nın yüzden fazla kültivarı türetilmiş. Her kültivarın toprak uyumluluğu ve kışa dayanıklılığı farklı olabilir, bunlara dikkat etmek lazım. Bildiğimiz klasik manolyanın pek müşkülpesentliği yoktur. Gerçi yeni türetilen kültivarlar daha da uyumludur. Eski kültivarlar belli olmaz.

Özellikleri

Genelde 12 metreye kadar yükselir. Yerini severse, iklim de uygunsa 28 metreye kadar büyür. Nadiren 35 metreyi geçebilirler. Normalde manolya ağacı piramit şeklinde gelişir. En alt dallar epeyce uzun şekilde çevreye yayılır. Yukarı doğru yan dallar derece derece kısadır. Sıcak bölgelerin verimsiz topraklarında ise büyük çalı şeklinde gelişir.

Habitat

Anavatanı ABD’nin güney doğusu, Meksika körfezinin kuzeyi (subtropikal bölgeler). Manolyaların yaşam alanı bölgelerden bazılarında yazın şiddetli sıcak olur. Göl ve mevsimlik göllerin kenarlarında sık görülür. Kumlu tepeliklerde de rastlanır (oralarda güdük kalmış, çalı şeklinde gelişebilmişler).

Manolya

Manolya

Çiçekleri, yaprakları

Çiçeklenme dönemi genelde yaz ortasıdır. Her yıl zamanı birkaç hafta değişebilir. İlkbahardaki hava şartları manolyaların çiçeklenme zamanını belirler. Çiçekler yemek tabağı kadar büyük, yalınkat, rengi beyaz olup iyice açılınca krem rengine döner. Dünyanın en güzel çiçek kokularından biri manolya kokusudur.

Manolya ağacının yaprakları büyük, cilalı gibi pırıl pırıl parlak gösterişli olup kışın ağır donlar olmazsa yapraklarını dökmez. Sonbaharda ve kış başında en eski yapraklardan bir kısmı dökülür. İlkbaharda yeni yapraklar gelişirken eski yapraklardan yine dökülenler olur. Kış güneşi duruma göre yapraklara dondurucu soğuktan daha fazla zarar verebilir. Kışın yaprakları dökülürse öldü sanmayın. İlkbaharda tekrar yeşerir.

Soğuklarla arası

Kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanır. Birçok ilimizin iklimi manolya yetiştirmeye uygun. Yalnız, genç fidanlarının ilk iki yıl kışın don olaylarına karşı iyi korunmaya ihtiyacı var (İstanbul ve İzmir’de bile). Her yıl kış şartları farklı olabilir. Genç fidanlar için tedbirli olmak lazım.

Manolya yetiştirilmesi, bakımı

Bir yere dikildikten birkaç yıl sonra pek fazla bakım istemez. En çok ilk yıllarda manolyalarınızın bakımına dikkat etmelisiniz.

Manolya fidanlarının dikilmesi

Her bahçeye uymaz. Manolya dikilecek bahçe sürekli rüzgar alabilen ve güneş alabilen bir bahçe olmalı. Yoksa yapraklarda hastalıklar olur fazla yaşayamaz. Orta halli topraklara uyum sağlar. Toprağın pH derecesi 6 – 8 arasındaki değerlerde olmalı. Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklarda sorun olmaz. Eğer toprak ağır alkalinli ise manolya dikilecek yerde açılan çukurdan alınan toprak yarıdan fazla oranda kompost ve leonardit ile karıştırılsa iyi olur. Sonra çukuru alkalinliliği azaltılmış toprakla doldurup fidanı dikin. Ağır asitli topraklara ise manolya fidanlarını dikmeden önce taneli tarım kireci  karıştırmalısınız.

Fidanların hızlı büyümesi için..

Manolya fianları iki yılı atlattıktan sonra çevreye bir hayli kök yaymıştır. Kökler toprak yüzeyine çok yakın olduğundan dolayı yaz sıcağından etkilenirler. Bu da büyümeyi yavaşlatır. Toprak yüzeyine su tutucu kompost yaymalısınız. Tamamen kurumalarına izin vermezseniz daima buharlaşmayla su kaybederken alt taraf bir hayli serin kalır. Böylece manolya fidanları yazın da rahatça büyümeye serpilmeye devam ederler.

Köklere dikkat

Manolya kökleri derinlere inmek yerine toprak yüzeyince yayılma eğilimindedir. Ağacın çevresinde toprağı çapalama vesaire işlerine dikkat edin köklere zarar vermeyin. Kışın şiddetli don olayları olan yerlerde ağacın çevresini 2 metreye kadar alana en az 10cm kalınlığında toprak + saman karışımı yaymalısınız.

Sulamalar

Yeni diktiğiniz fidanları ilk iki yıl sulamaları aksatmayın. Yaz boyunca toprak kupkuru kalmamalı. İlk iki yıl sulama suyunun niteliği de önemli. Suyunuz artezyen kuyularından geliyorsa aşırı kireçlidir. Genç fidanlara zararlı olabilir.

Yetişkin manolyalar kuraklığa iyi dayanıklıdır. Yazın şiddetli sıcak ve yağışsız olan yerlerde, toprak kumlu ise kuraklığa dayanıklılığına güvenmeyin. Yaz boyu fazla susuz bırakmamalısınız. Kökler pek derine inmediği için susuzluktan ve kuru sıcaktan fena etkilenir, kuruyup ölür. Yazın yüksek sıcakların görüldüğü anavatanında da zaten en çok göl kenarlarında bulunuyor.

Gübreleme

Manolyalara yarı yarıya oranda eski koyun veya sığır gübresi karıştırılmış asitli kompost en iyi gübredir. İlkbahar başında toprak yüzeyini köklere zarar vermeden çapalayarak gübreli kompostu üst yüzey toprağına tırmıkla karıştırın. Sonbaharda ise dökülen yaprakları üst yüzey toprakla karıştırın. Yaza kadar çürürler toprağın besleyiciliğine katkısı olur.

Budama

Budamayı gerekli görüyorsanız çiçeklenmesinin hemen sonrasında budamalısınız. Kırık ve yaralı dallar, birbirine sürtünen dallar, dip sürgünleri, ana dalların dal dibi sürgünleri keskin bir aletle yara ve pürüz bırakılmadan temizce kesilmeli. Budamada aşırıya giderseniz sonraki yıl çiçek açmayabilir. Manolyalar üst dallardan bu yıl yan dallar geliştirirse bu yan dallar gelecek yaz çiçek açar. Hangi dalları nasıl keseceğinize dikkat edin.

Manolyaları budarken kestiğiniz yerlerde yara pürüz bırakmamalısınız. Yoksa yaralı yerlerde hastalık oluşabilir ağaçta yaygınlaşabilir. Çok keskin araçlarla temiz iş çıkararak budamalısınız. Ana dallardan kestiğiniz yan dalları tam dipten düzgünce kesin ki bunların filizlenme ihtimali ortadan kalksın. enfeksiyon kapma riskine karşı blabilirseniz kesik yerlere budama ilaçlarından sürün.

Manolya ağacı genç bir fidan iken, gelecekte ne şekilde olmasını istediğinizi iyi düşünmelisiniz. Olduğu gibi bırakırsanız köknar ağaçları gibi çevreye olabildiğince uzanan dallar uzatır. Bu hal fazlaca geniş bahçelere çok yakışır. Normal bir ağaç gibi büyümesini istiyorsanız manolya fidanınız büyüdükçe en alt dallarını dikkatlice budayın. Bu tip budamanın zamanı ilkbaharda don olayları riski kalktıktan sonra, en geç yaz ortasına kadar.

Çoğaltılması

Tohumdan çoğaltmak basittir fakat tohumdan yetiştirilen manolyaların çiçek açma genetik yaşına ulaşmaları 8 – 25 yıl arasında değişir. Çok iyi bakılırsa, güçlüce dallanmış budaklanmış olarak 9 metreyi geçmişse 8. yıldan sonra çiçek açabilir. Tohumdan yetişmiş fidanlara çiçek açma olgunluğundaki yaşlı manolya dallarından aşı yapmalısınız.

Yarı olgun dal çeliği ile veya daldırma ile üretilen fidanlar iyi bakılırsa iki ya da üç yaşına geldiklerinde çiçek açmaya başlarlar.

Yarı olgun dal çeliğiyle manolya üretimi

Bu usulde köklendirmek biraz zor. Çok dikkatlice hareket etmelisiniz. İşe yarayacağından emin olduğunuz bir köklendirme hormunu bulabilirseniz kesinlikle tavsiye edilir.

Çelik almadan önce her şeyi hazırlayın:

1- Dibini deldiğiniz plastik su bardakları ya da mini saksılar lazım. İçlerini perlitle doldurun.
2- Çelikleri keserken yanınızda su dolu bir bardak olsun. Keser kesmez suya koyacaksınız.
3- Keseceğiniz alet çok keskin olmalı. Ateşe tutarak ya da alkolle silerek sterilize etmelisiniz.
4- Mini saksıların sığacağı büyüklükte, tam şeffaf ve kapaklı bir sebze saklama kutusu.

Haziran veya temmuz ayında.. Yaşlı bir manolyadan, ilkbaharda yeni filizlenip gelişmiş, 15 – 20cm arasında, birkaç yapraklı, gelişimi durmuş, uçta tomur oluşmuş bir yan dal seçin.Ağaca zarar vermeden dalı kesip alın. Hemen suya koyun.

Dikmeden önce alt yapraklarını koparmayın, saplarından dala en yakın yerlerinden kesin. Tepede iki yaprak kalsın. Onları ise yarılarından kesin. Dalın alt kısmını 3 – 4cm kadar uzunlukta (yontar gibi) uzun bir açıyla kesin. Perlite diker dikmez hemen bolca sulayın. Alt deliklerden su süzülüp gidince mini saksıları kutuya koyun, üstlerine su fısfıslayın, kapağını kapatın. İki ay boyunca direkt güneş almamalı ama yeri şiddetli aydınlık olmalı. İki üç günde bir açın, önce güzelce sulayın, üstlerine su püskürtün, bir saat kadar havalandırın, sonra üstlerine yine su püskürterek kapağı kapayın.

İki ay dolunca yeterince köklenmişlerdir (köklenmemişlerse bile) perlitten arındırıp uygun toprakla uygun büyüklükteki saksılara dikin sulayın. İlk iki hafta direkt güneşte tutmayın. Daha sonra yarı güneşli yarı gölgeli bir yere alın.

Daldırma ile..

Havai daldırma ile manolya çoğaltmak çok zor, çok uzun vadeli bir iş. Ama eğer manolyanın toprağa çok yakın dalları varsa basit daldırma kolay. İlgili sayfadaki » basit daldırma talimatlarına göre ilkbaharda başlatın. Yalnız manolyalarda iki ay gibi kısa sürede olmaz, en az bir yıl sonra ayırın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | | | |


'Manolya Ağacı, Magnolia grandiflora' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sultan Güner dedi ki:

  7 metrelik bir manolya agacım var komsumla yaprakları ve güneşini kestiği gerekçesi ile ihtilafa düştüm agaca zarar vermeden nasıl taşırım? Bahçemiz mekanik alet kullanımına müsait degil. yüksek duvarlar var.
  ***
  Yer değiştirmede manolyalar için en uygun zaman ilkbahar ortasıdır. Kökler toprak yüzeyinde yayılmıştır. İki metre bir çember düşünerek kazın. Çepeçevre bir çember kazacaksınız. En az yarım metre derin kazarak, ağaca doğru kökleri yavaş yavaş topraktan ayırın. Yeni yerine diktiğiniz zaman kökler yine toprağın altında aynı seviyede olmalı, daha derinde olmamalı.

 2. Cem Dolunay dedi ki:

  Çok sevdiğim manolya ağaçlarından iki adet geçen sene kasım ayında Silivri Çanta mevkiindeki evimin bahçesine dikmiştim. Ancak geçen seneki aşırı soğuklar sebebiyle olduğunu sanıyorum ki bütün yapraklarını döktüler ve dallarının rengi koyulaşarak kurudu. Bugünlerde değiştirmeyi düşünüyorum. İki adet 4m boyunda dikeceğim. Ancak tekrar zarar görmesinden endişe ediyorum. Ağaçları satın alacağım peyzajcı birşey olmaz diyor ama doğrusunu isterseniz pek güvenemedim. Ağaçların dikileceği yerler rüzgar alan ve soğuk yapan bir bölge. Bu durumda neler önerirsiniz?
  ***
  Geçen yıl diktiğiniz manolyalar belki soğuktan değil başka sebeplerden dolayı kurumuş olabilirler. Belki toprağınız ağır alkalinli ise bunu da düşünmelisiniz. bu sefer ilkbaharda, yukarda tarif ettiğim gibi ikin.

 3. Hasan K. -Gaziantep dedi ki:

  Manolya ağacı dikmek istiyorum bahçem pek büyük sayılmaz. Sizce Gaziantep ikliminde manolya yetiştirebilir miyim?
  ***
  Küçük bahçelerde de ona göre yetişir. İnce uzun olur. Yükselince yukardan genişler zamanla bahçeyi güneşsiz bırakır. Gaziantep için hiç sorun yok. İlk iki yıl anlattığım gibi korumalısınız.

 4. Serpil E. -İzmir dedi ki:

  İki senelik olan manolya ağacımda gövde ve yapraklarda kahverengi lekeler oluştu. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Fidan yaşlandıkça gövde rengi değişebilir normaldir. Yapraklar ise, ilginçtir bazen kış güneşi manolya yapraklarını fena etkiliyor. Şimdi kış sonundayız. Yaz boyunca iyi gözlemleyin yeni yapraklarda bozulma var mı, gövdenin durumu nasıl gidiyor..

 5. Ahu C. -Kıbrıs dedi ki:

  2.5 metrelik manolya fidanı aldım. Ekmek istiyorum. Kıbrıs’ta yaşıyorum burası yazın sıcaklık 45 dereceyi geçer. Bu konuda endişelerim var.
  ***
  Fazla sıcak havanın bir sakıncası yok. Sadece toprak ve sulamaya dikkat edin. Yazımda anlattıklarımı (yazın köklerin serinde kalması konuunda) elinizden geldiğince yapabilirseniz ve yaz boyunca susuz bırakmazsanız sorun olmaz.

 6. Süleyman Ertan dedi ki:

  Bolu’da dört yıllık bir manolya fidanım var. Bu yıl dahil şimdiye kadar kış aylarında etrafını stofor + naylon ile sararak korudum. Önümüzdeki yıl koruma uygulamasam soğuktan etkilenme olasılığı nedir?
  ***
  Şehirden daha yüksek kesimlerde değilse bundan sonra bir şey olmaz. Sadece kışın kökler donmasın diye toprak yüzeyinde tedbir alın.

 7. Murat K. -Lüleburgaz dedi ki:

  Manolya ağacının kışın kökleri donmasına önlem almak için çevresinde çim ekilse faydası olur mu? Nasıl bir toprakta yetişir?
  ***
  Hayır, çim ekmenizin bir faydası olmaz ama Lüleburgaz kışları manolyaların dayanamayacağı derecede soğuk olmaz içiniz rahat olsun. Sadece yeni fidanlar ilk üç yıl korunmalıdır. Toprak hakkında ayrıntılı bilgi yazımın içinde var lütfen oradan okuyun.

 8. Hasan T. -Manisa dedi ki:

  2002 yılında dikmiş olduğumuz iki adet manolya dört metreye ulaştı ancak bu yıl iki ağaçta da solgunluk belirtisi ortaya çıktı. Müdahale etmezsek kuruyacağa benziyor. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Yeri, toprağının özelliği, toprak yüzeyine dağılmış köklerinin durumu.. Yazdıklarımı okuyup ona göre yanlışlarınız var mı iyi düşünün. Ayrıca bahsettiğiniz bozulma kışın olmuşsa normaldir. Bazen kış güneşinin manolya yapraklarına büyük zararı olabiliyor.

 9. Üzeyir Ç. Beylikdüzü dedi ki:

  İki adet manolya ağacım var. Birinin yapraklarında aşırı derecede siyah lekeler var ve lekeli yapraklar sararıp dökülüyor. Ağaçlarım 10 seneliktir ve boylarıda 5-6 mt.
  ***
  İlkbaharda serin ve yoğun nemlenme bu sorunlara sebep olabilir. Fakat ağacın savunma mekanizmasında problem olduğunu sanıyorum. 10 yılda sadece bu kadar büyümüşlerse bakımında büyük hatalarınız var. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle okuyarak gereken ne varsa yapın. Böylece manolyanız sağlığına kavuşur, güçlenir, hastalıklara direnci artar, büyümesi de hızlanır. Şimdi hastalıklı yaprakları koparıp yok etmeniz iyi olur.

 10. Günel A. -Kartal dedi ki:

  Çalıştığım şirket için 5 Haziran Dünya Çevre Gününde herkese manolya fidanı alacağız. Sizce uygun bir seçim mi? Genel olarak İstanbulun heryerinde yetişir mi?
  ***
  Manolya İstanbulun her yerinde yetişir fakat o fidanları hediye edeceğiniz herkesin bahçesi var mı peki? Bence bunu da düşünmek lazım. Yaklaşık on yıl önce abime bir yerden fıstık çamı hediye etmişlerdi. Bahçemiz yok. Yıllardır balkonda, şimdi hâlâ aynı saksıda duruyor. Cüce kaldı. Çok yazık oldu.

 11. Mücahit P. -İzmir dedi ki:

  50 cm ile 1 metre arasında manolya fidanlarım var. Alt ve orta yaprakları kuruyor. Mantar var dediler ilaç attım fayda bulamadım. Ne önerirsiniz?
  ***
  Mantar olduğu teşhisini nereden koydular? Yapraklarını incelediler mi? Eğer “yeni yaprakların büyümesinde sorun yoksa” normal bir gelişmedir. Geçen yılın yaprakları dökülebilir. Eğer mantar sorunu varsa belki yerinin yeterince havadar olmamasından ve sulamayı grekmediği halde fazla yapmanızdan kaynaklanıyordur. Yazdıklarımı okuyarak bakımını doğru yaptığınızdan emin olun.

 12. Cagatay Aydin dedi ki:

  Merhabalar, istanbul beykozda oturmaktayim. Bahcede yaklasik 5mlik bir manolya agacim var. Yapraklarinda onceden kahverengi lekeler olusmustu yaklasik 3-4 hafta once onlar simdilerde gecti. fakat su an icin de soyle bir sikintim var: Agacin yapraklarinda beyaz lekeler var ve biraz solgun gorunuyor bundan dolayi. Sizce nedeni ne olabilir?
  ***
  Gerekmediği halde devamlı sulamak, yerinin kuytu ve havasız olması, köklerinin nefes alamaması.. bunların tümü bir araya gelmişse her şey olabilir. Yakınında başka ağaçlar büyümüş manolyaya gelen rüzgarı ve güneşi kesmişse bu da bir sebep.

 13. Nuran E. -İstanbul dedi ki:

  Evde salonda saksıda manolya yetiştiriyorum. pek büyüyüp serpilemedi. Şu anda da alt yapraklarında ortaya kadar yapraklar kahverengi oldu. Sanki çürüyorlar ve aşşağıya dogru bakıyorlar ne yapmalıyım? Ev biraz sıcak oluyor ancak pencere açarak havalandırma yapıyorum, bu ara sıcak diye fazla mı suladım acaba?
  ***
  Öncelikle bilin ki manolya ağacı evlerde yetiştirilmez. Varsa bahçeye dikin ya da bahçesi olan birine verin.

 14. Feyza Dere dedi ki:

  Nadide bir çiçek. Keşke yetiştirebilsem soldurmadan bakabileceğime güvenip…
  ***
  Bu bir ağaç. Geniş bahçeniz varsa ve toprağı elverişliyse sorunsuz yetiştirebilirsiniz.

 15. Salim K. -Samsun dedi ki:

  Manolyanın dayanabileceği en düşük sıcaklık kaç derecedir? Araştırdım, bulamadım.
  ***
  -23C.

 16. Murat Oganer dedi ki:

  Eylül ayının başında bahçemde manolyanın yer değişikliği yapıldı. Kazılan çukura granül gübre ve torf yatağı ile destek yaptık. Merakım acaba manolya yeni yerinde hayat bulur mu? tabii bu arada kökler az da olsa zedelendi…
  ***
  Artık bekleyip göreceksiniz.. İlkbaharda yapsaydınız daha iyi olurdu.

 17. Gökçe, İstanbul dedi ki:

  2 yıl önce okulumdaki manolya ağacından 20 küsür tohum toplayarak bunları evin kapalı balkonundaki saksılara ektim. Mayıs gibi bazıları filizlendi ve şu anda hala bazı fideler aynı saksıda büyüyor. Fakat saksıdaki manolyalardan birinin yapraklarında sık ve siyaha yakın kahverengi renkli noktalar oluştu, oluştuktan bir süre sonra da yaprakları soldu. Saksıdaki diğer manolyalarda böyle bir sorun yok. Toprakları, ortam şartları ve suları aynı olduğuna göre acaba o fidede bir parazit ya da bir hastalık mı oluştu? Bir de sanki manolyalarım pek fazla büyümüyormuş gibime geliyor ortalama olarak boyları 15 cm. Sizce ne zaman onları saksıdan çıkarıp dışarı ekmeliyim? Dışarı ekersem daha çabuk büyürler mi acaba? Teşekkür ederim.
  ***
  Evet, hastalıktır ve sebebi de gerekmediği halde fazladan sulamaktır, esintisiz güneşsiz yerde tutmaktır ve toprağın çok sıkı ve havasız olmasıdır. İlkbaharda yukardaki yazımın içinde anlattığım gibi bahçeye dikerseniz daha hızlı büyürler. İyi güneş almalılar.

 18. Mine A. -İstanbul dedi ki:

  Tarabyada evımın bahcesıne ilkbaharda 2 adet 1er metrelık manolya dıktım. Şu ana kadar sorun yoktu hersey guzel gıdıyordu. Ama bırınde yenı gelen yapraklar burusuk yanı sankı naylon ısıya mahruz kalmıs gıbı gıbı buyuyor ne yapmam lazım? Genelde cok ruzgar alan bır bahce. Kısın nasıl korumalıyım agaclarımı?
  ***
  Şimdi yeni yapraklar pek önemli değil, sonbahardayız. Yapraklardaki bozukluk belki aşırı sulamadan veya fazla susuz kalmadan olmuş olabilir. Gelecek yılki yeni yaprakların nasıl olacağı önemli. İlkbaharda dikerken fazla asitli toprak kullanmışsanız sonbahar serinlerinde öyle topraklarda bazı bitkiler gelişmeye devam ederse topraktan hiç kalsiyum alamaz ve bahsettiğiniz gibi sorunlar olur.
  İstanbul’un kışın kar etkisinde pek kalmayan alçak kesimleri (beyoğlu, şişli, beşiktaş, kadıköy) gibi bölgeleri manolyalar için güvenlidir kışın korumak gerekmez. Nerede günlerce kar ortadan kalkmıyorsa (yani Beylikdüzü gibi yüksek yerlerde) genç manolya ağaçlarını kışın yukarda anlattığım gibi korumak gerekiyor.

 19. Candan Haznedaroğlu dedi ki:

  Bahçemde çok sevdiğim manolya ağacım var. Ancak çok büyüdü ve dallarıda uzadı. Çatıdaki kiremitleri oynatıyor. Enine gelişen dalları budayabiliyorum ama ben biraz da tepeden alıp daha yuvarlak bir form vermek istiyorum. Tepeden budayınca küser çiçek vermezmi acaba? Bilgilendirirseniz mamnun olurum. Teşekkürler. Bu arada İzmirde oturuyorum, ağustos sonuna kadar harika çiçek açıyor.
  ***
  Tepeden budayınca küseceğini sanmam. Böyle bir şey duymadım. Monolyaların çiçek açabilmesi ağacın genetik yaşına ve bir yıllık dallarına bağlıdır.

 20. Hakan K. -Kocaeli dedi ki:

  Ben manolya yatiştirmek istiyorum ama daha önce hiç yetiştirmediğim bir bitki. Bahçemizin manolya yetiştirmek için uygun olup olmadığını nasıl öğreniriz?
  ***
  Bahçeniz sürekli rüzgar alabiliyorsa, koyu gölge değilse hiçbir problem yok.

 21. Murat Küçük dedi ki:

  Çerkezköy Saray Güngörmez köyünde bahçeli bir evimiz var. Bahçe hep çam ağaçları ile dolu. Bu yüzden kokulu ve güzel çiçekli bir ağaç dikmek istiyorum. İlk aklıma gelen manolya oldu. Eskiden adalarda kokusundan duramazdık mest olurduk. Bahçemizde asıl düşüncem soğuk. Kışın bir hayli sert geçiyor. Manolya aldığım zaman en az kaç yaşında olmalı ki soğuktan etkilenmesin ve alırken neye dikkat etmeliyim?
  ***
  Ne kadar soğuk oluyor? Ankarada bile manolya bahçelerde yetiştirilebilir. İlk iki üç yıl biraz korumak gerekir o kadar. Bahçeniz eğer kuzey rüzgarlarına çok fazla açıksa kışları iyi korumalısınız. Alacağınız zaman yaşı önemli değil. Yapraklar dallar sağlıklı olsun buna dikkat edin.

 22. Mustafa Y. -Bodrum dedi ki:

  Bahçemize diktiğimiz manolya (ithal) fazla gelişme göstermedi aksine bu sene daha kötüye gidiyor. Ortalama 4-5 metre boylarında. Bahçeye dikeli iki sene oldu. Şu an hiç filiz vermediği gibi eski yaprakları da sararmaya başladı. Yeni yapraklanma yok denecek kadar az. Manolyamı canlandırmak için ne yapabilirim?
  ***
  Galiba toprak hiç uygun değil. Manolya kökleri toprak yüzeyine yakın olarak çevreye yayılır. Ona göre toprak yüzeyine, köklere zarar vermeden birtakım yenilikler yapmalısınız. Önce köklere zarar vermeden üst yüzeyi hafifçe kazıp toprağı atın, sonra pH 6 civarlarında kompost toprak dibine yayın. Yazımın içinde anlatmıştım. Ayrıca çevrenizde bilinçli fidanlıkçılar varsa başka ne yapılabilir diye onlara danışın. Çok faydalı toprak düzenleyiciler, fidan besleyiciler ithal ediliyor ben bilmiyorum. Bazı yerlerde gözüme çarpıyor.

 23. Rifat A. -İzmit dedi ki:

  Bir yıl önce bahçeme ektiğim manolyamın tepesinden az bir kısmını kuzu yedi. Bbu yüzden kuruyabilir mi?
  ***
  Kurumaz ama bu gidişle hayvanlar yiye yiye kuruturlar.

 24. Ahmet B. -İstanbul dedi ki:

  20 yaşındaki manolyamın yaprakları içe doğru kıvrılıp bozulmaya başladı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Ne gibi çevresel değişimler varsa onlara bakmanız gerekiyor. Durum nedir bilmeden ben bir fikir öne süremem. Köklerde sorun var sanıyorum. Kökler kurumuş veya çürümüş olabilir. Ağaç çevresinde zemini beton yaptıysanız bu etkilemiş olabilir.

 25. Şadi A. -Antalya dedi ki:

  Manolya ağaçlarını (3-5 m. arası uzunlukta) işletmemiz girişinde büyük saksılarda ( 1*3 m, derinlik 80 cm ) kullanmayı düşünüyoruz. Manolya ağacının saksıda yetişmesi, yaşaması mümkün mü? Yerleştirilecek noktalar yoğun ve sürekli rüzgar alıyor. Yardımcı olabilirseniz seviniriz.
  ***
  Kısa vadeli olarak saksılarda tutulabilir (nakil için veya iki üç yıllığına). Eğer toprağa dikilmezlerse o şekilde her yıl daha da kötüleşerek nihayet ölüp giderler. Benim bildiğim bu. Küçük, çalı türü gibi bir manolya çeşidiyse olabilir ama Türkiyede yaygın olarak yetiştirilen manolyalar çok büyük ağaçlar şeklinde büyürler. Saksı bitkisi asla olamazlar.

 26. Nuray, İzmir dedi ki:

  Manolya ağacından bir ufak dal kopardım bunu nasıl ekebilirim?
  ***
  Bu şekilde olmaz. Yukarda çoğaltma kısmını dikkatle okuyun.

 27. Adem K. -İstanbul dedi ki:

  Beş yaşında bir manolya ağacım var. Çiçek de açıyor yeni yaprak da çıkarıyor ancak yaprakları sürekli katlanmış gibi duruyor. Yani açık geniş olamıyorlar. Sebebi sizce ne olabilir?
  ***
  Normalde yapraklar biraz kıvrık olabilir. Dümdüz olmasa bile problem değil. Fazlaca kıvrık ise topraktan istediği her elementi bulamıyordur. Toprağın her zaman çamur gibi ıslak olmasında da böyle şeyler olabilir.
  Manolyaların kökleri toprak yüzeyine çok yakın olarak çevreye yayılır. Eğer her taraf betonla kaplı ise yapacak bir şey yok. Betonla kaplı değilse çevresini köklere zarar vermeden çapalayın. Yukarda anlattığım usulde gübreleyin.

 28. Hulusi K. - İstanbul dedi ki:

  Benim bahçemde bir tane manolya agacım var. 5 yıl oldu. Gelişmesi ve yaprakları çok güzel. Daha cicek acmadı. Ne zaman acar ya da acması için bir şey yapılabilir mi?
  ***
  O halde tohumdan yetiştirilmiştir. Gelişmesi hızlı olursa önümüzdeki birkaç yıl içinde çiçek açar.

 29. Mustafa T. -Antalya dedi ki:

  Evimin bahçesinde 12 yaşında çok sağlıklı görünen yaklaşık 5 metre yüksekliğinde manolya ağacımız var. Bugüne kadar hiç çiçek acmadı. Kimseden sebebini ogrenemedim. Yapabileceğim birşey var mı? Yardım ederseniz çok sevinirim.
  ***
  Tohumdan yetiştirilmiş manolyalar zaten anca bu kadar zamanda çiçek açar. Ama 12 yılda çok az büyümüş. İyi bakmıyorsunuz bu kesin.

 30. Kemal Uğurlu dedi ki:

  Manolya ağacının boyu kaç metreye ulaşır?
  ***
  Ortalama olarak 12 metre.

 31. Ayshen, Baku dedi ki:

  Merhaba. Bana saksida manolya hediyye edildi. Ben onu evde yetisdirmek istiyorum olur mu?
  ***
  Bu bir bahçe bitkisi. Belki şimdi küçük fidan olduğu için evde tutabilirsiniz ama sıcak olmayan odada tutmalısınız, pencere günün çoğu vaktinde açık olmalı.

 32. Yusuf K. dedi ki:

  Kadıköy’de küçük bir apartman bahçesinde sağlıklı görünen manolyam 15 seneyi geçkin yaşına karşın hiç çiçek vermedi. Çiçeksiz manolya var mıdır? Sizce çiçek açmama sebebi ne olabilir?
  ***
  Sebep, tohumdan yetiştirilmiş. Bir de iyi bakmamışsınız. Bunların çiçek açabilmesi 8 – 25 yıl arasında değişir.

 33. Filiz, Aydın dedi ki:

  Hayatımda gördüğüm en büyük manolya ağacı Aydın Bey Cami’nin bahçesinde var. 10m boyuna, 6-7 m genişliğine kesin vardır. El büyüklüğünde çiçekler açıyor. Harika bir güzellik…

 34. Behiye, İzmir dedi ki:

  18-20 senelik manolya ağacımız her sene çiçek açmıyor. Bu sene de yaprakları sararıp dökülmeye başladı ve yaprakların hepsi aşağıya sarkık durumda. Nasıl kurtarabiliriz? Susuz kalmış olabilir mi? Gübre verelim mi? Bir de en tepede dik dik tomurcuklar var.
  ***
  Bütün bakım bilgileri bu sayfada var. Toprak yüzeyine yayılmış kökleri umursamamak, zarar vermek, üstünü betonla kaplamak gibi şeyler manolyaların sağlığını bozabilir bunlara büyük önem vermelisiniz.

 35. Hikmet, İstanbul dedi ki:

  Manolya ağacımın yeni çıkan yaprakları kıvrık kıvrık ve kısa bir sürede sertleşiyor. Aslında bu durum dut ağacımın ve şeftali ağacımın yapraklarında da mevcut fakat onlar sonbaharda yapraklarını dökerken manolyamınkiler kalıyor.Bunun için ne yapabilirim. Ayrıca mayıs ayında da yaprak dökmesi normal mi?
  ***
  Bakım bilgilerinde açıkladığım gereklilikleri okuyun. Köklerin durumuyla ilgili bir problem olabilir. Yoksa büyük ihtimal yaprak bitleridir. Çok sayıda ağaçların bir arada yetiştirilmesi iyi değil. Bahçenizdeki ağaç sayısını aralarında en az 4 metre mesafe olacak şekilde azaltmanızı tavsiye ederim. Özellikle manolyalar için bu kesinlikle şart. Her manolyanın toprak yüzeyinde her yöne en az iki metre kendi özel alanı olması lazım. Buı alan içerisine diğer ağaçların kökleri ulaşmamalı.

 36. Hayal Güneş dedi ki:

  Yaklaşık 12 yıllk 7-8 m boyundaki manolya ağacımın 1 yıldır yaprakları rulo oluyor ağaç daraldı küçücük kaldı çiçek de açmaz oldu. Bahçıvan vitamin verdi bir işe yaramadı. Canlandırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Ya toprak yüzeyinde dağılan köklere zarar verdiniz ya da yapraklarda bit var. İkisinden biri. Başka sebep aramayın. Bit var mı diye yaprakları büyük bir dikkatle incelemelisiniz.

 37. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Sağlıklı olan manolyam bu yıl çok sağlıksız ve yaprakları kıvrık kıvrık. Hepsi aşağı bakıyor. Ayrıca yapraklar lekeli. Böcek mantar ilacı yaptık vitamin verdik. Sorun çözülmedi.
  ***
  Bu yıl benzeri şikayetler çok. Sizden önce de aynı soruyu soranlar oldu görmüşsünüzdür. Ne yapılır bilmiyorum. Tarım ilaçları yetmiyormuş gibi herkes kendi bahçesinde tarım ilaçları kullanmaya başladı. Bu da faydalı böcekleri yok ediyoru. Sonuçta ilaçlardan etkilenmeyen yaprak bitleri hızla artıyor. Yaprak bitlerinin zararları yapraklarda mantar hastalıklarını da arttırıyor.

 38. Cihan, Kocaeli dedi ki:

  14 yıllık bir manolya ağacım var. Büyümesi çok iyi, yaprakları çok sağlıklı. Fakat hiç çiçek vermedi. Acaba hep böyle mi olacak. yoksa çiçeklenmesi için bir yol var mı?
  ***
  Çekirdekten yetişmiş fidanlar çabuk büyüyüp ağaç olsalar bile çiçek açma olgunluğuna gelmeleri 8 yıl ile 20 yıl arasında değişiyor.

 39. Suphi, İstanbul dedi ki:

  Üç yıl önce bahçemize diktiğim manolya ağacının yaprakları hep azalıyordu nerdeyse kelleşiyordu. az miktarda kalan yapraklar da kıvrık kıvrık olup ve aşağı bakıyordu. çiçek de hiç vermedi. bu sene ne olduysa manolya ağacımız yaprak ve bol bol çiçekle doldu çok şükür. fakat çiçekleri iki üç günde sararıyor kuruyor ve döküyor. çiçeklerin ömrü bu kadar mıdır yoksa hastalık mı var?
  ***
  Çiçekleri gerçi fazla dayanmaz. bu kadar çabuk solmalarının sebebi hava şartlarıdır. çiçek açtığı günlerde tesadüfen biraz serin ve yoğun nemli hava olsa daya uzun dayanırlar. ayrıca bulunduğu yerin hava akımlarının da etkisi olur. bir de susuz bırakmamalısınız. sıcak günlerde sulamak lazım. özellikle de çiçeklenmesi zamanında.

 40. Adnan Hoş dedi ki:

  Bahçemdeki manolya 3 m boyunda bütün yapraklar kuruyor ve dökülüyor yeşil değil kahverengi yapraklar çoğunlukta yakınında çimlerin içinde bir manolya daha var 1,5 m yükseklikte . O ise kıvrım kıvrım olan yapraklarını düzeltti. Biz yaprak dökenini akşam 10 manuel sabah 5 de otomatik suluyoruz. bu ağaç belli süre sulanmamış diye şimdi bol suluyor olabiliriz ama diğer ağaç da aynı süreyle sulanıyor. Ayrıca bu bahçe 1,5 metre çevresi istinat duvarı içinde dolgu toprak zemini içerisinde yer alıyor. Bol rüzgarlı bir yer güneş ise bol miktarda var yazlık bölgesi. Ağacı kaybediyoruz. Bakımları yazdığınız üzere okudum ama tedavi maksatlı bir yardım Lazım bana. Öneriniz olabilir mi?
  ***
  Tam yaz sıcakları döneminde bakımlarına başlamışsınız. Pek bir şey değişmez. Önceden susuz kalıp yıpranmışlar. Yeni filizlenmeleri bekleyeceksiniz. Yapraklarda bitlenmeler olabiliyor bu da çağımızın getirdiği büyük bir problem. Eşek arıları vb faydalı böcekler neredeyse yok oldu. Meydan zararlı bitki bitlerine kaldı. Haftada bir iki defa hortumla su sıkarak yaprakları yıkayın. Yer yeterince esintili rüzgarlı değilse (ya da rüzgarsız durgun günlerde) sulamayı da yıkamayı da sadece sabahları yapmalısınız ki gece ıslaklığı yüzünden mantar hastalıkları oluşmasın.

 41. Çağlar D. -Niğde dedi ki:

  Merhaba. Ben Niğde de yaşıyorum ve geçen sene sonbaharda 1,5m lik yaprak döken manolya fidanını bilmeden ama şans eseri sizin söylediğiniz gibi oldukça güneş ve rüzgar alabilen bir alana diktim.Rahat -20 leri bulan bir kışın ardından fidanım üst taraftan 1m lik kısmı dondu.Tekrar patladı ama her yıl böyle donarsa 1 adım öne 2 adım geriye olacak diye(gerçi yazınızdaki -23 dayanıklılık beni tekrar umutlandırdı) iştahım kaçtı.Yazınızda kökü korumayı okudum ve uygulayacağım ama bitkinin üstünü ve yapraklarını -20, -25 leri bulan dondan de korumalı mıyım ve sizce iç anadolu bölgesinde yetiştirebilir miyim?
  ***
  Kışın havası fazla kuru olan (hava nem oranı fazla düşük olan) yerlerde -10C dereceden itibarten büyük zarar görür. Yaz sonunda potasyum zengini gübre vermelisiniz. İki üç yıl deneyin. Olmazsa vazgeçin.

 42. Seda, İstanbul dedi ki:

  Merhaba manolya ağacımız 9 sene sonra ilk defa çiçek açtı ve şimdi tohum döküyorlar kırmızı ilginç tohumları var bunları tekrar filizlendirmek için ne yapmalıyız kayınvaldem bu konuda arayış içerisinde de..
  ***
  Tohumları şimdiden ekin. Kışın üşümesi ve nemli kalması baharda çimlenmesini sağlar. Fakat tohumdan yetişmiş manolyalar en az 8 yıl geçtikten sonra çiçek açıyor. 8 yıl 15 yıl arasında değişir.

 43. Hayrettin, Balıkesir dedi ki:

  Bahçemde 120cm 2metrelik bir alan var. Geri kalan her yer beton. acaba buraya bir manolya ağacı eksem yıllar sonra kökleri betonları çatlatır mı? Bu alan manolyanın kökleri için yeterli midir?
  ***
  Yeterli olabilir. Daha önemlisi manolya iyi esinti alan yerleri sever. Kuytuda kalan yerlerde yapraklar her türlü hastalığa yakalanır baş edemezsiniz.

 44. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce ithal 1,5 metre boyunda bir manolya diktik. Yapraklarında delikler ve kahverengilikler var. Yorumlardan anşadığım hastalık da olabilir sulamadan da kaynaklanabilir. Hangisi olduğunu nasıl ayırdederiz?
  ***
  Önemli olan şey tutması ve yeni yapraklarının nasıl gelişeceği. Eğer yeri ve toprağı sorunlu değilse hastalık varsa bile devam etmez diye düşünüyorum. O hasarlar büyük bir ihtimalle nakliye ve bekletilme yerlerindeki şartlar nedeniyle oluşan yıpranmalar sonucudur.

 45. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Yaprakları birden sararmaya başladı. Bir de yapraklar da yanmalar var. Neden olabilir?
  ***
  Kışın yaprak dökmeyen birçok türde ilkbaharda yeni yapraklar gelişirken geçen yıldan kalan yapraklar dökülmeye başlar. Normal bir şeydir. Yeni yapraklanmalar, yeni filizlenmeler oluyorsa bu bir problem değil.

 46. Ferhan U. -İstanbul dedi ki:

  14 yıllık manolya ağacım bu zaman içinde sadece bir kere, o da cok az çiçek açtı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Tohumdan yetiştirilip aşılanmayan manolyalar 10-20 yıl içinde çiçek açmaya başlar. Sizinki sanıyorum ilk defageçen yıl çiçek açmış. Sabredin her yıl daha fazla çiçek açacaktır.

 47. Ümit, Gaziantep dedi ki:

  Çim alanımızın ortasında 3 yılık bir manolyamız var. Çicek de açıyor. Çok yaprak döküyor ve yapraklar yeterince gelişmiyor. Kahverengi renge dönüşüp dökülüyor. Sebebi ne olabilir? Ne tür gübre verebiliriz?
  ***
  Manolya kökleri toprak yüzeyinde yayılıcı özelliktedir. Çim alan hergün sulanıyor ve su kireçli ise yüksek alkalinlilik yüzünden kökler demir alamıyor. Sebep muhtemelen budur. Ayrıca, eğer ortam pek esintili değilse devamlı sulama yüzünden oluşan gece ıslaklığı manolya yapraklarında hastalık yapar. Bu yüzden sulama sabahleyin güneş doğduktan sonra, sabah – öğle arası yapılsa iyi olur. Kireçli su ve alkalinleşme sorununa gelince: Genç manolya ağaçlarını kötü etkileyecektir. Yaprakların çabuk sararıp dökülmesine sebep olur. Belki asitli toprak isteyen bitkilere yönelik özel gübre iyi gelebilir. Üzerinde “Rhododendron ve ortancalar için” diye yazılı olan gübreden ağacın diminden itibaren 1,5 metre çapında alana serpmelisiniz. Hatta o alanı çimsiz bırakıp asitli kompost (pH 5.5 – 6.5 arası hazır poşet topraklar da uygundur) yaymak çok faydalı olur.

 48. Murat, Bursa dedi ki:

  Bursa’da 2000 m2 bir arazim var. Burada manolya ağacı yetiştirip satmayı düşünüyorum. Normal bir tarla veya meyve bahçesine göre daha az uğraşarak daha fazla gelir elde edebileceğimi düşünüyorum. Bu konudaki düşünceniz ve önerileriniz nedir?
  ***
  Bu işi tam açıkhavada yapacaksanız kış soğuklarının uygun olup olmadığına dikkat edin. Toprağı analiz ettirmeniz de lazım. Genç manolya fidanları asitli toprakta hızlı ve sağlıklı büyüyebilir. Değilse kopmost (çürüntüler), leonardit vb maddelerle toprağı işlemelisiniz. Fidanlık sahiplerinin, peysaj firmalarının sizi özellikle tercih etmeleri için ise manolyalarınızın henüz 2 metrelik fidanken bile çiçek açmaları lazım. Zira Türkiyede satılan manolya fidanları tohumdan yetiştirilip aşılanmamış olarak satılıyor ve bunlar en az 15 yıl geçmedikçe asla çiçek açmıyor. Düşünün 70 yaşında emekli insanlar bahçelerine manolya dikmek ister ama çiçek açtıklarını görmeye ömürleri yetmez. Ya çiçek açacak olgunluktaki manolya ağacı dallarından çelikle üretim yapacaksınız ya da tohumda yetiştirecekseniz bunlara mutlaka çiçek açacak olgunluktaki manolyalardan aşı yapmalısınız. Böylece piyasalarda tercih edilebilmeniz mümkün olur.

 49. Yüksel, Ankara dedi ki:

  Ankara’nın iklimine uygun bir manolya türü var mı? Varsa nasıl edinebilirim?
  ***
  Bu sayfadaki tür Ankara’nın iklimine uyum sağlayabilir. İlk üç dört yıl iyi korumak gerekir. Ve kuzeyli yönlere açık cephelerde ve yüksek kesimlerde kışa hiç dayanamayabilir. Bunları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca manolya satıcıları tohumdan yetişmiş aşılanmamış fidanları satıyor. Bunlar 15-20 yıl çiçek açmaz. Güvenilir, saygın yerlerden almalısınız. Ya da hiç almayın çünkü Ankaranın çoğu yeri manolya için riskli.

 50. Moren, İstanbul dedi ki:

  Şile’de geçen yıl 6-7 yaşında olduğu belirtilen bir manolya aldım. Bahçemde dikili. Geçen yıl tek çiçek açtı. Yaklaşık 3m boyunda. Bu yıl 10 kadar üzerinde goncası var. 3 tane çiçeği tam açıldı. Çiçekler beyaz olarak açtıktan 2 gün sonra rengi sütlü kahve ve kahverengiye dönüşüyor. aynı şekilde yaprakları da bir el ayasının yarısı boyutlarında. Sürekli bir yapraklarda kahverengileşme ve dökülme yaşıyoruz. Zemin alan çim. Gün aşırı akşamları suluyoruz.. rüzgar ve güneş alan bir yerde..
  ***
  Yeni yapraklar dökülüyorsa kökleriyle ilgili problem var. Belki toprak fazla alkalinli ise bu yüzden problem oluyor. Verdiğim bilgiler içinde bu meseleler anlatılmıştır.

 51. Emrecan dedi ki:

  Babam iş yerinin bahçesinden açmamış manolya çiçeği koparıp getirdi. Suya koydum. Çiçek açtı ve döküldü. Tohumu sertleşti biraz. Aldım ektim. Acaba çıkabilir mi?
  ***
  Manolya cevizden biraz büyük meyve yapar ve içinde kıpkırmızı çekirdekler (tohumlar) oluşur. Sizinkinde böyle olduğunu sanmıyorum. O kuruyan sertleşen şey tohum değildir.

 52. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Dün gece açtığını gördüğüm manolya çiçeğim kurudu. Ağaç 2 mtye yakın. İlk kez manolya ağacım oluyor. Çiçeği öyle bir günde kurur mu?
  ***
  Sanıyorum yeni almışsınız. Farklı bir kültivar değilse bir günde kurumaz. İlk gün bembeyaz olup sonra rengi krem rengine dönüşür ve birkaç gün dayanır diye biliyorum. Belki yeni aldınızsa henüz yerine alışamamıştır. Belki de sıcaktandır. Zira gördüğüm kadarıyla manolyaların çiçekleri İstanbul’da çoktan döküldü ve meyveleri de yeterince gelişti. Sizinki biraz zamanını şaşırmış gibi.

 53. Gülşen, Adana dedi ki:

  Burda manolya ağacı yetiştirmek istiyorum ama çiçek açar mı emin olamıyorum.
  ***
  Sizin oradan bana yazanlar olmuştu. Burada manolya ağaçları dikiliyor ama yıllardır çiçek açıklarını görmedik dediler. Fotoğraf istedim. Gördüm ki fazla yaşlı değil ama yeterince büyük. Çiçek açmamalarının sebebi aşısız olmaları. Bu durumda çiçek açmaları en erken 8 yaşında olabilir. Bazen 12 yıl, bazen 15 yıl sürer. Ama aşılı olsalardı onlar o büyüklükte çiçek açarlardı. Yani manolya ağacı fidanı alacaksanız aşılı olduğundan emin olabileceğiniz çok güvenilir kişilerden almalısınız. Genelde tohumdan yetişmiş ve aşılanmamış fidanları satarlar. Bunlar yaşlanmadan önce çiçek açmaz.

 54. Elman A. -Şanlurfa dedi ki:

  Aslen Muğlalıyım. Benim gördüğüm ve Türkiye’nin de en büyük manolya ağacı Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde. 25 metreden büyük. Rodos valisi tarafından 1928de dikilmiş. Göl kenarında bir tarihi evin bahçesinde. Gövde kalınlığını merak edip ölmüştüm: 2,80cm idi. piramit şeklinde büyümüş. 500m2 bahçenin her yerini gölgeliyordu.

 55. Hatice, İzmir dedi ki:

  Bahçemde 20 yıllık devasa bir manolyam var. Gövdesinde yuvarlak yumrular oluşuyor ve kopuyor. Agaçımın tepe sürgünleri gayet sağlıklı fakat alt dallardaki yaprakları sağlıksız. Agaç her gün biraz daha kötüye gidiyor. Gövdeyi bordo bulamacı ile yıkamamıza rağmen işe yaramadı gibi geliyor. Başka ne yapabilirim?
  ***
  En önemlisi gövdenin bol bol güneş ve rüzgar alabilmesini sağlamanız. Alt dalları budayın. Yanında manolyanızın gövdesine gölge eden ağaç veya çalı varsa onları kaldırın. Çok tehlikeli bir hastalık. Sebep güneşsiz ve rüzgarsız ortamda devam eden yüksek nemliliktir. Sulamanız gerektiği zaman sabah – öğle arasında sulayın. Akşam sularsanız gece ıslaklığı bu tip hastalıkları arttırır. Ayrıca ağacınızın dış kabuğunu kuvvetlice onarabilmesi için dibine bol bol koyun ya da keçi gübresi yayın (bulabilirseniz bu gübreyi kuş gübresi ile karıştırarak verin -kuş gübresi yerine şeker gübresi de olur).

 56. İsimsiz, Florya dedi ki:

  Bizim burda (florya) on tane monolyanın dördü iyi durumda. Kalanları çok az yaprak açıyor. Patlaması için fulvik asit, gübre, npg mix her ilacı denedik. Fakat ikisi hafiften patlatırken diğerleri hala ölmek uzere gibi. Ne hastalığı olduğunu çözemedik.
  ***
  Manolya kökleri toprak yüzeyine yakın gelişirler ve kış soğuklarında aynı yerde olsalar bile her biri aynı derecede zarar görmez. Kötü bir kış geçirdik. Şimdi bazıları o yüzden daha kötü görünüyor. Havalar ısınınca hepsi güzelce canlanır.

 57. Sümer, Ankara dedi ki:

  Biz manolya fidanı aldık 1 ay önce. Yaklaşık bir metre boyunda. Fakat hiç yaprağı yoktu fidanın. Yaprağı olmaması normal midir acaba? Yaklaşık 1 aydır hiç bir yaprak çıkmadı.
  ***
  Yapraksız manolya fidanı satıldığını hiç görmedim. Öyle olsa bile şimdiye kadar filizlenmesi gerekirdi.

 58. Oguzhan, İstanbul dedi ki:

  Bahçemize yeni piramit manolya ağacı dikildi. 5 mt. boyunda. Bahçıvanımızdan istediğimiz manolya ağacının çiçek açan bir manolya ağacı türü olmasıydı. Piramit manolyanın çiçek açmadığını söyleyenler oldu. Bu konuda endişemiz var. Çiçek açar mı acaba?
  ***
  Çiçek açmayan manolya olmaz. Ve hangi çeşidi olursa olsun eğer çekirdekten yetişmişse ve aşılanmamışsa çiçek açacak olgunluğa gelmesi uzun yıllar alır. En az 8 yaşında olması gerekiyor. Bazen 15 yaşa kadar uzar. Eğer toprak iyiyse, yeri güneşliyse, bakımı iyi yapılıyorsa 8. yıldan itibaren çiçek açması ihtimali kuvvetlidir. Aksi takdirde 10-15 yıl gecikir.

 59. R Can A. -Gelibolu dedi ki:

  Sn.Yönetici, Manolya Ağacı hakkındaki bilgileri,öngörülerinizi,sorular ve yorumları büyük bir dikkat ve keyif ile okuduktan sonra – devamlı esmesinden dolayı – bu ağaçların Türkiye’deki gerçek yuvasının Çanakkale olduğunu düşünüyorum. İlk fırsatta bahçemizde birkaç fidan yetiştireceğim. Gelişimlerini sizinle paylaşma arzusundayım. Saygılarımla_

 60. Namık, Ankara dedi ki:

  72 yaşindayım. Bir an önce çiçek açan bir manolyam olsun istiyorum. Hemen çiçek açacak manolya satan güvenilir bir firma adı verebilir misiniz?
  ***
  Firma adı veremeyeceğim ama size tavsiyem, hangi fidanlık olursa olsun, üzerinde çiçek olan bir manolya fidanı bulursanız kaçırmayın. Ben bazen görüyorum. En garantili yol bu.

 61. Selda, Antalya dedi ki:

  Manolya fidanımın yapraklarında önce kırmızı sonra kahverengiye dönen lekeler oluşmaya başladı. Bol güneşli ve havadar bir noktada. Sizce sorun ne olabilir?
  ***
  Fidan dediğinize göre yeni alıp dikmişsiniz sanıyorum. Eski yerinde gelişmiş olan yapraklarda bozulma olması farklı şartlardan kaynaklanır. Yeni yerindeki yeni gelişmeler sağlıklı olacaktır.

 62. Faruk dedi ki:

  Manolya aşısı ne zaman yapılır?
  ***
  İlkbahar başında henüz uyanmadan önce diye biliyorum.

 63. Hillan, Mugla dedi ki:

  Fethiye’de evimin küçük bir bahçesi var. Manolya ağacı dikmek istiyorum ancak köklerinin evin kendine veya temeline zarar verebilmesi endişemden dolayı cesaretim yok.
  ***
  Zaten küçük bahçelere büyük ağaç dikmek yanlış. Hem evden en az 2,5 metre uzakta olması lazım. Eğer küçük bahçeye illa manolya dikmek istiyorsanız bu ölçüye dikkat ederseniz zararı olacağını sanmam.

 64. Hasan, Bursa dedi ki:

  Eğerce köyünde sahile yakın evimin bahçesinde yetişmiş 20 yaşında iki adet manolya ağacım var. Tohum yöntemiyle çoğaltma yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapacağıma dair ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Kış boyu tohumların soğukta kalması gerekiyor. Yani tohumları şimdi veya en geç kış başında ekmelisiniz (2cm kadar derine gömerek). Yalnız ağır don olayına dayanamazlar. Sahile yakın yerde iseniz zaten o şiddette soğuk olmaz. Yine de tohumların ektiğiniz yerde toprak yüzeyi üzerini kuru yapraklarla filan örtün. Nisanda üstteki koruyucu çürüntüleri kaldırın. Nisan sonuna doğru veya mayıs ayı içinde çimlenirler. Tohumlar kış boyu soğukta kalırken kesinlikle kupkuru kalmamalılar. Yağmur almayan bir yerde olacaklarsa kontrol ederek sulamalar yapmanız gerekir.

 65. Levent, Afşin dedi ki:

  Kahramanmaraş Afşin ilçesinde yaşıyorum. Bahçeme 3 yıl önce manolya diktim. Afşin iklimi -15 derecelere kadar düşen bi iklim. Kış aylarında bile yaprakları yeşil kaldı, bitki ölmedi. Fakat manolyamızın bulunduğu konum, binanın güney tarafı, kuzey rüzgarlarına kapalı durumda. Bu çok önemli.

 66. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Bir proje icin manolya agacini konu almak istiyorum. fakat kaynaklardan cozemedigim bir sorunun cevabini bulmaya calisiyorum. manolya osmanli doneminde yurtdisindan getirilen bir bitki, ozel olarak saraya getirilmis fakat ben bunu hangi yillarda kim tarafindan getirtildigini bilmek istiyorum. bu konuda bana bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Maalesef ben de bu konuda bilgi bulamadım.

 67. Uğur, Bodrum dedi ki:

  Merhaba istanbul’dan bodruma taşındım ve 3 yaşında tohumdan kendi yetiştirdiğim manolyamı burada saksıdan çıkarıp toprağa ektim. Toprak dere kumu ve gübreden oluşmakta ama ben saksı toprağı ile yatak hazırlayıp kökleri ona serdim. Bol su verdim ama bir saat içinde bahçe güneşlendi ve yaklaşık 6 saat manolyam güneş görüyor burada. Üst yapraklarında kahverengileşme ve yumuşama başladı. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Çok yanlış zamanda kökleri rahatsız etmişsiniz. Oranın iklimine göre ekim ayı sonu ile kasım ortası arasında yapmalıydınız. Ya da mart ayını beklemeliydiniz. Artık yapacak bir şey yok. Susuz bırakmayıp bekleyecek ve sonucu göreceksiniz. Belki zamanla yeni ince kökler oluşturup hayata dönebilir.

 68. Taner, Nevşehir dedi ki:

  Bahar başında yeni fide diktim. Tuttu sürgün yaptı. Burda kış mevsimi kuru soğuk ve ayaz geçmekte. Fideyi sera şeklinde korumalı mıyım yoksa kök kısmına verdiğiniz koruma yöntemi yeterli mi?
  ***
  Yukarda ne kadar kış soğuklarına dayanabileceği yazılı. Siz bölgenizin kışın ne kadar soğuk olduğunu araştırıp öğrenmelisiniz. Ayrıca kışın sık sık don olaylarının yaşandığı yerlerde genç fidanların bütün dallarını ilk 2-3 yıl kışın iyice sarıp sarmalayarak koruma altına almak gerekir.

 69. Mert, Bursa dedi ki:

  Merhabalar. 3 yıl önce ektiğimiz manolya ağacımızın boyu 2,5 m kadar. Lakin henüz çiçek vermedi. Bu yıl budama yapmayı düşünüyorum. En uygun ay mart nisan mı? Budamayı ne kadar mesafeden ya da nereden yapmalıyım? Çiçek açması için ne tür bir gübreyi hangi ayda atmalıyım?
  ***
  Galiba çiçek açması için budamak istiyorsunuz. Bu kadar küçük bir manolyayı budarsanız çiçek açacağı varsa da açmaz. Ayrıca manolyanız tohumdan yetişme ise en az 10 yaşını doldurmadan çiçek açmaz. Ama aşılı ise 2 metreyi geçip dallanıp budaklandıktan sonra mutlaka çiçek açar.

 70. Cemile İsmayilova dedi ki:

  Bakü’de pek çok manolya olmaz. Fakat çok sevdiğim için keçen yaz ortası bir tane 2,5-3 metrelik manolya dikdim. Bahçemiz çok açıklık. Tam deniz kenarındayız ve çok güçlü rüzgarlar oluyor. Bütün kış boyunca rüzgardan dolayı çoğu yapraklar döküldü. Birçoğunda ise kahve rengi lekeler oluştu. Bir de manolyayı dikerken toprağını asitli yapmak için bana çukuruna çoklu çivi, demir parçaları koymamı tavsiye ettiler ben de yaptım. Ağacı koruyup saklamam için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Bu sayfadaki bakım bilgilerini okuyun. Pek bir şey yapmanız gerekmiyor. İlk iki yıl sulamaya çok dikkat edin. Şimdi yeniden gelişime başlayınca ve sizin oranın toprağına ve havasına alışınca gelecek kış mevsiminde yapraklar daha dayanıklı olur.

 71. Meltem D. Ankara dedi ki:

  Merhaba. Oldukça geniş bir bahçem ve çok sayıda ağacım var. Manolya Ankara’da yetişmez, büyümez diye düşünüyordum. Ama geç tanıştığım harika bilgileriniz sayesinde bunun doğru olmadığını öğrendim. Şimdi manolya fidesi araştıracağım. Ancak tohumdan türetilmiş olanı ayırd etmek nasıl mümkün olacak? Bir de mis gibi kokan pembe-mor renkli manolya ağacının latince adı nedir? Bu faydalı bilgileri paylaştığınız ve aynı sorulara sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  ***
  Ayırdetmek mümkün değil. Satıcılar ya yalan söyler ya da dürüstçe bilmiyorum der. Çok güvenilir bir fidanlık biliyorsanız onların sözüne güvenebilirsiniz. Ya da çiçek açmış bir manolya fidanı alacaksınız (en garantili yolu bu). Diğer sorunuza şu an için cevap veremiyorum.

 72. Manolya, Kaş dedi ki:

  Bu yıl üç adet manolya diktim. İkisi yaprak dökmeyen türlerden. Bir tanesinin yaprağı daha koyu yeşil ve altı kahverengi. Bunun aşılı olduğunu biliyorum. Diğeri ise sadece açık yeşil. Ondan ise emin değilim. Manolyalarım 40-50cm civarında. Bir buçuk ay önce dikmiştim. İkisinde de hiç bir gelişme belirtisi yok. Açık yeşil olanın yaprakları çok sert. Diğerinde bütün yaprakları aşağı doğru eğildi. Fidanların ucundaki sivri tomurcuk gibi kısım yeni yaprakların geleceği kısım mı? Anladığım kadarıyla bu kadar küçük fidanların çicek vermesi imkansız. Fidanlara keçi gübresi vermiştik. Yakın zamanda da cansız olmaları nedeni ile humik asit uygulaması yaptım. Daha sonra da ormandaki calılıklardan getirdiğim yumuşak toprağı hafifce üst toprak ile karıstırdım. Acaba küçük manolyalarımın sorunu ne olabilir?
  ***
  Herhangi bir sorunları yok. Çok yakında gelişime başlarlar. Yaprak rengi farkları farklı ortamlarda yetiştirildikleri içindir. Eğer aşılı iseler ve bu yıl 2 metreyi aşarlarsa gelecek yıl çiçek açmaları mümkün olabilir de olmayabilir de.. Ama 2019’da çiçek açarlar. Aşılı değillerse sekiz – on yıl veya daha fazla gecikmeleri mümkün.

 73. Hamdi K. -Kayseri dedi ki:

  Manolya ağacımı geçen sene diktim. Mayıs ayındayız. Hiç yaprağı kalmadı. Ne zaman yaprak verir? Dallarında yeşillik var.
  ***
  Kışın korumamışsanız köklerine kadar donlardan etkilenmiştir. Zaten Kayseri’de ne kadar korursanız koruyun kışları sağ salim atlatabileceklerini hiç sanmıyorum. Dallarının yeşil olması canlanacağı anlamına gelmez. Yine de susuz bırakmayın. Belki bir iki hafta içinde filizlenir.

 74. Manolya, Kaş dedi ki:

  Merhaba daha önce ki cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi hep yeşil kalan manolyalar yeni yapraklar verdi şu an canlı duruyor ama Magnolia x soulangiana türü olanın yaprakları çok küçük kaldı. Hiç gelişme yok. Acaba Antalya iklimine uygun olmayabilir mi veya başka bir problemi mi vardır?
  ***
  Yeni diktiğiniz için ve henüz şiddetli yaz sıcaklarını görmediği için iklimle ilgili bir problem yoktur. Muhtemelen verdiğiniz keçi gübresi zarar vermiştir. Asitli toprak seven bitkilere hayvan gübreleri vermek iyi değil. Onun yerine bitkisel çürüntülerden kompost gübre vermelisiniz.

 75. Fevzi K. -Çanakkale dedi ki:

  Yaklaşık 50 yıllık manolya ağacımız kök kısmından 4 adet fide verdi. Ne zaman ve nasıl ayırabilirim?
  ***
  İlkbahar sonuna doğru en dipten yaralamadan düzgünce keserek ayırın. Köklenmeleri çok zor olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)