Barış çiçeği, Spathiphyllum

Barış çiçeği bakımı biraz zor. Yapraklarda bozulmalar sık görülür ama kolay kolay ölmez. Evlerde birkaç saksı büyük boy barış çiçeği bulundurmak iyi olur. Havayı temizleyici etkisi kuvvetlidir. Görünümünün kusursuz olması için aşağıdaki bilgileri dikkate alın.

Barış çiçeği genel özellikleri

Barış çiçeği

Araceae (Arum) familyasından Spathiphyllum cinsinin 40 kadar türü var. Bunlar kuzey ve güney Amerika kıtalarının tropikal iklim kuşağında ve güney Afrika’da, genellikle yağmur ormanlarında bulunurlar.

Gövdesi birkaç santimden ibaret rizom halinde gelişir. Yaprak boğum araları yok denecek kadar kısadır. Yaşlandıkça gövde kalınlaşarak 10cm veya daha fazla yükselir. Bu ise yıllar sürer. Rizom gövde alttaki kazık kök ile bir bütün gibidir. Kazık köklüdür ama birçok yan kökleri ve onlarda dağılan saçak kökler toprak yüzeyini sıkı bir şekilde kaplar.

İsim

Spathiphyllum kelimesi barış çiçeğinin çiçeğindeki beyaz kısımdan (spathe) gelir. Eski Yunancada spáthē keser, çapa, kürek, spatula gibi aletlerin metal keskin taraflarına denirmiş. Yani Spathiphyllum spatula yapraklı anlamına geliyor. Yaprak demekle de çiçeğin beyaz kısmı kastedilir.

Habitat

Doğada, sis ormanında yetişen bir türü hariç diğerleri en çok yağmur ormanlarında, yılın bazı zamanlarında sular altında kalan orman içi boşluklarda ya da orman sınırı su birikintili yerlerde yetişirler. Çevresi ya da bir tarafı yüksek ağaçlarla kaplı olduğu için güneş günün yarısında ve tam tepedeyken barış çiçeklerinin üzerine gelir. Bu bilgiden barış çiçeği direkt güneşi sever anlamı çıkar ama sakın suyu çok sever anlamını çıkarmayın. Serin mevsimlerde ve yazın fazla sıcak olmayan yerlerde gereğinden sık sulamak çürütür.

Barış çiçeği çeşitleri

Çeşitleri

Süs bitkisi olarak evlerde kullanılan dayanıklı ve gösterişli olanları birkaç esas türün hibritleri ve onların kültivarlarıdır. Esas türlerden başlıcaları şunlar: Spathiphyllum wallisii, Spathiphyllum floribundum, Spathiphyllum friedrichsthalii. Bunlardan türetilmiş olan küçük yapılı, orta ve büyük yapılı ama yaprak ve çiçek şekilleri az farklı birkaç hibrit ve kültivarları var. Bazıları 20cm’yi aşmazken bazıları 60cm, bazıları 1.20m kadar büyüktür.
– En büyük barış çiçeği kültivarı ‘Sensation’dur. Gerektiği gibi bakılırsa 1,5m yüksekliğinde olur. Bir o kadar da alan kaplar. Aynı özellikli ‘Sensation mini’ 90cm büyür.
– Spathiphyllum cannaefolium hibrit veya kültivar değil, gerçek türlerdendir. 45cm-90cm aralarında gelişir. Bunun yapraklarında çok belirgin ve sık olukçuklar var. Yapraklar bulunduğu yerin ısı ve ışık şartlarına göre çok fazla koyu yeşil olur. Olukçukların derin araları siyah gibi görünür.

Soğuğa dayanıklılık

Türkiye’de, yaz sonundan itibaren yavaş yavaş alışırlarsa havası nemli bölgelerde 1C gibi soğuklara hiç zarar görmeden dayanır. -1C dereceye yaprakları kısmen kuruyarak dayanır. Güneşten ısınabildiği ve ısının günün çoğunluk saatlerinde 10C dereceden daha soğuk olmaması durumunda kışın gelişime aynı hızla devam eder. Yavaşlama bile olmaz.

Çiçek açması

Barış çiçeği ev-ofis ortamlarımızda yılın her zamanında çiçek açmaz. Çok kesin bir zamanı da yoktur. En fazla kış sonu ile ilkbahar başında çiçek açarlar. Bazı barış çiçeği türleri hem ilkbaharda hem sonbahar başında çiçek açıyor. İlkbahar başında çiçeklenmeleri kesindir. Yıl içinde zamanları çok belirli olmamakla yılda toplam üç ayrı zamanda çiçek açabilir.

Hava temizleme özelliği

Nasa’nın tespitlerine göre barış çiçeği bulunduğu odalardaki benzen ve formaldehit gibi zehirli gazları emerek odanın havasını temizliyor (wikipedia). Söz konusu gazlar özellikle yeni eşyalardan, yeni kitap, dergi ve gazetelerden havaya geçer.

Barış çiçeği bakım detayları

Hastalıklara dayanıklı, parazitlerin pek tercih etmediği bir bitki olsa da çok hassastır.

Güneş ve esinti ihtiyacı

Yaprakların düzgün gelişip çok uzun süre bozulmadan kalması biraz güneş almasına bağlıdır. Benim barışlar sabahları birkaç saat direkt güneş alır. Sıcak günlerde direkt güneş yüzünden yapraklar bir hayli pörsüyor. Öğlene doğru güneş çekilince tekrar dipdiri oluyorlar. Bunun hiçbir zararını görmedim. Hatta gelişim çok sağlıklı. İstanbul’dan daha fazla sıcak olan yerlerde mutlaka zarar verir. Bu durumda şiddetli sıcak yaz günleri boyunca güneşi filtrelenmiş olarak almalı. Diğer zamanlarda güneşi filtrelemek gerekmez.

Barış çiçeğinin havadar ortama büyük ihtiyacı var. Sadece hava cereyanının aşırısından koruyun. Hava akımlarından yoksun köşelerde gerektiği gibi sağlıklı olması pek mümkün değil.

Toprak ve saksı

Çok lifli, havadar ve kumlu toprak barış çiçeğinin köklerinin sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Sağlığında her şeyi köklere, doğru kök ortamına bağlı. Şöyle bir karışım tavsiye ederim:

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Saksı gereğinden büyük olmasın. Köklerin anca sığacağı kadar yeterli büyüklükte saksı fazlasıyla büyük sayılır.

Saksı – toprak değiştirme

Toprak değiştirme yapmayın. Eğer köklerini eski toprağından arındırırsanız barış çiçeğiniz yeni toprakta mahvolacaktır. Eski güzelliğini tekrar alması bir yıl sürer. Bundan dolayı saksıdan toprağıyla kalıp gibi çıkarın ve yeni saksıya kalıbı bozmadan alttan ve kenarlardan yeni toprak ilavesiyle yerleştirin.

Zaman zaman (sadece mayısta) daha büyük saksıya aktaracaksınız. Küçük saksıda ise her yıl mayıs ayında az farkla bir boy büyük saksıya toprak ilavesiyle aktarın. 20cm çapında saksıya gelince iki yıl geçince, daha büyük saksılarda ise üç yıl geçmeden saksı değiştirmeyin.

Barış çiçeği nasıl sulanır?

Serin mevsimlerde farklı, yaz sıcaklarında farklı sulama yapılır. Buna dikkat edin. Toprağın sağlıklı bir karışım olması öncelikli önemlidir. Bu şartla, yaz sıcaklarında barış çiçeği sulamayı ne kadar sık (hatta her gün) yaparsanız o kadar iyi olur. Bulunduğu yerin son derece iyi havadar olması şartıyla.

Su oda ısısından fazla serin olmamalı. Serin mevsimlerde ise mutlaka tam oda ısısında olmalı (hafifçe ılık da olabilir).

Yaz kış her mevsimde sulamalarda miktar saksı alt deliklerinden mutlaka bir miktar sa çıkacağı şekilde olmalıdır. Daha az su ile sulamak toprağın kimyasal dengesini bozar. Dolayısıyla yapraklarda kararmalar, kurumalar baş gösterir.

Besin verme ve toprak yıkama

Her üç veya dört sulamada bir bitki besini verin. Genel kullanım, yaprak amaçlı, Afrika menekşesi besini ya da orkide besini bunların herhangi biri barış çiçeğine de uygundur. Besinli sulamalarda su miktarını az tutabilirsiniz. Bolca su ile sulama normal sulamalar için olmak zorunda. Ayrıca 1,5 – 2 ayda bir banyoya götürüp çok su ile defalarca sulayarak toprak yıkaması yapın. Böylece besinlerin oluşturduğu tuz vs maddeler birikmez. Yoksa köklere de yaprak sağlığına da fena zararı olur.

Temizlik

Dev yapraklı barış çiçeğinin yapraklarının alt ve üst yüzeylerini ve yaprak saplarını sık sık ıslak bezle silin. Yoksa bitlenme olur ve o zaman yapraklar mahvolur.

Diğer normal barış çiçeklerini ise sık sık banyoda hafif ılık su ile duş altında kuvvetlice yıkayın. Yıkadıktan sonra havasız odada ıslak kalmamasına özen gösterin.

Yapraklara su fısfıslama

Havasız ortamlarda yapıldığında yapraklarda bozulmalar olur. Zaten ev havası nemliliği yeterlidir. Onun için hiç yapmasanız daha iyi. Fazla kuru havası olan yerler için ise ⇒ Hava nemlendirme sayfasına bakmalısınız.

Budama

Barış çiçeğinde budama olmaz. Çiçekleri yeşillenmeye dönünce tepeden kesip atın. Sap kendiliğinden kurumalı. Sararan yaprakları kesmeye gelince: Eğer çok fazla yaprak varsa sararanları dipten kesin. Fakat yaprak sayısı az ise sararanların daha da kötüleşmesini bekleyip sonra kesin. Yoksa bünye fazla güçsüz kalır ve sararmalar artarak devam eder.

Akvaryumda barış çiçeği

Akvaryum süslemesinde kullananlar var belki görmüşsünüzdür. Su içinde yaşaması bu bitkinin doğasına aykırıdır. Yapraklar su dışında kalacaksa bunun sakıncası yok ama yine de barış çiçeği kökleri bütün yıl su içinde yaşamaya elverişli değildir. Akvaryumlarınız için gerçek su bitkileri kullanmalısınız.

Barış çiçeği nasıl çoğaltılır?

Çoğaltmayı düşünmeyin. Bir saksıda ne kadar yavrulamışsa o kadar güçlü olur. Daha gösterişli ve daha sağlıklı gelişirler.

Küçük yavruların dışında eğer en az 6 tane çok güçlü ayrı kök haline gelmişse ve ayırıp çoğaltmayı  eğer çok istiyorsanız o zaman ayırın. Aşağıdaki tavsiyelere göre yapmalısınız.

Nisan-mayıs ayları en uygun zamandır. Kışın evinizin şartları barış çiçeğinin hızlı güzel gelişimine tam elverişli ise bu takdirde sıcak yaz ayları dışında her zaman yapabilirsiniz.

⇒ Köklendirme toprağını önceden hazırlayın. Eğer ayırdığınız parçaları  normal toprak karışımına dikerseniz hemen mahvolurlar. Gerçi ölmezler. Sadece yapraklar mahvolup gider. Yeni yaprak geliştirmeleri bir hayli uzun zaman sürer. Onun için ayırdığınız parçaları dikmek için mutlaka köklendirme toprağı kullanın.

Saksıdan çıkarma ve kökten ayırma işi

Kalabalıklaşmış barış çiçeğinizi saksıdan kalıp gibi toprağıyla çıkarın ve o halde 2-3 saat suda bekletin. Sonra su içinde hareket ettirerek, iki elinizle uğraşarak kökleri topraktan iyice arındırın.

Bir bıçak ile uygun yerlerden keserek ayırın. Tek tek değil yavrularıyla beraber gruplar halinde ayırmalısınız.

7 haftalık geçici saksılar

Barış çiçeğinizi kaç parçaya ayırdı ise o sayıda mini saksı lazım. Fidelerinizi köklerinin biraz zor sığacağı kadar küçük saksılara köklendirme toprağı ile dikin. Sulamayın. Toprak orta nemlilikte olmalı. Biraz kuru gibi ise az miktar su ile sulayın. Hemen hava almayacakları şekilde şeffaf poşete sokup bağlayın. Hiç açmadan 10 gün bu şekilde bekletin. Bekleme yeri şiddetli aydınlık ve ılık bir yer olsun.

10 gün sonra naylonlardan çıkarın. İyice sulayın.

Esas saksılara aktarma

Kesip ayırdığınız günden itibaren 7 hafta dolduktan sonra esas saksılarına dikin. Çok büyük değil, köklerin anca sığacakları kadar saksılar kullanın. Toprak ise yukarıda tarifini verdiğim ponzalı karışımdan olacak.

Köklendirme saksılarından barış çiçeği fidelerinizi köklerini topraktan arınmadan, toprakla beraber çıkarıp yeni saksılara dikin ve sulayın.

Barış çiçeği zararlıları, problemleri

1997 yılından beri kesintisiz barış çiçeği yetiştiriyorum. Hiçbir zararlısına rastlamadım. Problemlere genellikle yanlış ev şartları, yanlış toprak ve yanlış sulama tarzı sebep olur. Doğru şartları, doğru bakım bilgilerini yukarıda tek tek açıkladım.

Hava cereyanı yazın 32C ve üstü, kışın 10C ve altı derecelerde yapraklara zarar verir. Zarar havası kuru yerlerde daha fazla olur. Normalde uygun derecelerde ve çok şiddetli olmayan hava cereyanı canlılık veriyor. Ben en hassas bitkilerimde bile yılların tecrübeleriyle bunu söylüyorum.

Flor maddesi fazla olursa barış çiçeğine zarar verir. Musluk suyu direkt kullanmayın. Kloru, floru uçsun diye iki gün ağzı açık kapta bekletin. Toprağında perlit ve vermikülit kullanırsanız bunların da zararı olur.

Barış çiçeğinize toprak karışımlarında cocopeat belasından kesinlikle kullanmayın.

Bitlenme

Dosdoğru bakım yaptığım için uzun yılları boyunca benim barış çiçeklerimde asla bitlenme olmadı. Fakat başkalarından sık sık duyuyorum. En çok örümcek bitler musallat oluyor. Yapraklara fena zarar verirler. Yukarıdaki temizlik bölümündeki tavsiyemi haftada bir gibi uygulamalısınız. Eğer bitlenme olursa bir süre, bitlerin tamamen tükendiğindene min olana kadar temizliği haftada 2-3 kez tekrarlayın. İlaçlamaya gerek yok.

Yaprak bozulmaları

Yaprak uçlarının ve kenarlarının kuruması, yaprak sararması, yeni çıkan yaprakların uçlarının simsiyah olup çürümesi yanlış toprak ve yanlış sulama tarzından olur. Bu hataların zararları soğuk mekanlarda daha fazla oluyor.

Eğri büğrü, kıvrık yapraklar

Bitki besini vermemekten, veriyorsanız bile toprağının kimyasal dengesinin bozulması ve bitki besinlerinin bu sebeple işe yaramamasından dolayıdır. Toprak karışımının doğru yapılması her zaman hayati önem taşır.

Barış çiçeği yapraklarında cansızlaşma

Durup dururken, susuz bile kalmadığı halde yaprakların cansızlaşıp pörsümesi, yere serilmesi ince köklerin zarar gördüğünü gösterir. Beklerseniz yapraklar hızla bozulur. Onun için acilen topraktan sökün, kökleri iyice yıkayın, çürükleri ve fazla uzunları kesin. Yapraklar dipdiri olana kadar suda bekletin. Sonra da yukarıda çoğaltılması konusundaki köklendirme toprağında 7 haftalık geçici saksılar konusundaki gibi aynı süreci aynı şekilde başlatın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | | |

'Barış çiçeği, Spathiphyllum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kübra, Gaziantep dedi ki:

  Barış çiçeğimin çiçeği karardı. Yapraklarının bir kısmı da aşağı bakıyor. Nasıl bakım yapmalıyım? Yanlış yaptığım şey nedir? Kararan çiçeği beyaz toz kısım ile birlikte kesmeli miyim?
  ***
  Çiçeklerin bozulması normal. Kesip atın. Önemli değil. Yapraklarının sağlığı ve gelişime güzelce devam etmesi önemlidir. Yeni mi aldınız nasıl şartlarda nasıl bakım yapıyorsunuz bir sürü ayrıntı bilmem gerekir ki size hatanız varsa söyleyeyim. En iyisi en faydalısı siz yukarıdaki bakım bilgilerini dikkatlice okuyun ve hatalarınızı kendiniz bulun.

 2. Meryem, Bursa dedi ki:

  Çiçeğimin üzerinde damlacık oluşuyor neden olabilir? Hiç bir yerde böyle bir bilgiye rastlamadım. Silmeli miyim?
  ***
  Bu türlerin doğal özelliğidir. Suya fazla doygunum beni sulamayın demek istiyor. Bir de eğer gündüz saatlerinde bile oluyorsa havasız kaldım nefes alamıyorum ölmek üzereyim pencereleri kapıları açın demek istiyor.

 3. Aras, Ankara dedi ki:

  Barış çiçeğimin yaprakları sarardı. Sararan yaprakları kesebilir miyim? bir tanesi komple kurudu. Tekrar canlanır mı?
  ***
  Sararan yaprakları kesebilirsiniz. Komple kurudu dediğiniz ise muhtemelen dip kalın kısmı canlıdır ve doğru şartlarda doğru bakımda hızla yeniden yapraklanır. Anlaşılan pekçok şey yanlış gitmekte. Barış çiçeğinize nasıl bakım yaptığınızı ve ne gibi şartlarda tuttuğunuzu bilmiyorum ama yanlışlarınızın fazla olduğu belli. Yukarıdaki tüm bakım bilgilerini okuyarak hatalarınızı tespit etmelisiniz. O bilgiler ve tavsiyeler tümüyle kesinlikle gereklidir. Başka yolu yok.

 4. Ali, Bursa dedi ki:

  İki tane açmış beyaz barış çiçeğim var. Çiçeklerin biri tamamen yeşil oldu. Normal midir?
  ***
  Evet normal bir şey. Bazen yavaşça solar ve kurur. Bazen yeşile dönüşüp uzun zaman durur. İsterseniz dipten kesmenizde bir sakınca yok. Veya isterseniz bırakın dursun.

 5. Cemile, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 3 yıldır bu çiçekle tanıştım. Yaprak uçları hep kahverengi oluyor. Bu kış da yeşil yapraklar açık yeşile döndü. Ne yapacam bilemedim…
  ***
  Evde havadar ve biraz da güneş alacakları yerde tutun. Bu tip problemlerin nedenleri ve çözümleri için şu iki sayfayı okuyun:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 6. Miray, Tokat dedi ki:

  Barış çiçeğim yaprakları solgundu. Toprağı nemli olduğu halde yaprakların boynu bükük gözüküyordu. Hemen topraktan arındırdım. Suda beklettim. Şu an eskı güzelliğine kavuştu. Esas saksıya alacağım ama direkt nemli toprağa ekip bıraksam mı?
  ***
  Toprak karışımını aynen yukarıda tavsiye ettiğim gibi yapın. Sonra sulayın. Yine yapraklarda pörsüme olursa bu sefer bir şey yapmayın. Zamanla düzelecektir. Şimdiki yapraklar pörsüyüp kurusa bile birkaç hafta sonra hızlıca yeni yapraklar çıkarır.

 7. Seba, Kıbrıs dedi ki:

  Bugün çiçeğime toprak ilavesi yaptım. 2 gün önce toprak yıkaması yaptıydım. Ne zaman bitki besini verebilirim? Yapraklarda eğri büğrülük vardı.
  ***
  Bu toprak ilavesinden sonra 6 hafta geçmesi iyi olur. Sonra başlayın.

 8. Esra dedi ki:

  Çiçeğim kış boyu odada doğu tarafında cama yakın bir yerdeydi. Fakat oraya güneş yok denecek kadar az geliyor. Artık doğuda sabah güneşini alan kapalı balkona çıkartsam (balkonun iki üç camı hep açık oluyor) nasıl olur? Alıştırarak mi çıkartmalıyım?
  ***
  Salon bitkilerinin yerini asla değiştirmeyin. Yer değişiklikleri iyi değil. Yerleri sabit olmalı. Ev içinde şartlar uygun değilse salon çiçekleri yetiştirmemelisiniz. Barış çiçeğine çok az güneş uygundur. Hatta yeri çok güçlü gündüz ışığı alıyorsa o da uygundur. Havadarlık da iyiyse sorun yok.

 9. Nevin, Van dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin beyaz çiçekleri vardı. Alalı iki ay oldu. Şimdi çiçekleri yeşil olmaya başladı. Hiç güneş ışığına koymadım. Acaba ondan mı?
  ***
  Hayır sebep o değil. Çiçekler aylarca dayanmaz. Birkaç haftada ya direkt solar giderler ya da yeşile dönüşüp birkaç hafta yeşil kalır, sonra kururlar. Doğal özelliği böyle.

 10. Aslı, Ankara dedi ki:

  Komşum benim için ayırmış olduğu barış çiçeğini bir ay kadar önce verdi. Toprağı fena halde balçık gibiydi. Çok arındırmadan ama biraz eşeleyerek uygun boyutta saksıda uygun toprak karışımına ektim. Bu barış çiçeğim gündüz yapraklarını aşağıya doğru salıyor. Akşam olunca yaprakları tekrar canlanıyor, dikleşiyor. Bunun sebebini akşam güneşine bağladım ama emin olamadım. Tül arkasından güneş alıyor. Sık sık camları açıyorum. Ciddi bir esinti görmüyor ama rüzgar yapraklarını usul usul titretiyor. Bu yaprak düşmesinin bir zararı var mıdır? Böyle olmaması için ne gibi bir önlem alabilirim? Bir de yaprakları gözüme çok inceymiş gibi geliyor. Acaba bu bitkinin özelliği mi? Etli yaprakları olmadığını biliyorum ama tüy gibi de olmamalı sanırım. Çok narin duruyor yaprakları.
  ***
  Gündüz oda çok sıcak oluyorsa sebep budur. Zararı yok. Veya kökleri henüz yeni toprakta yeterince yayılmadığı için olabilir. Yapraklarının zayıflığı da buna bağlıdır. Bir iki ay içinde gerektiği gibi güçlenir.

 11. Merhaba, Edirne dedi ki:

  Yaz mevsiminde bilmeden saksı değişimi yapmıştım. Şimdi yaprakları kuruyor ve cansızlaşıyor. Sabah güneş görüyor ve havadar bir ortamda. Az suluyorum. Başka bir şey yapılabilir mi? Ya da kendiliğinden düzelir mi acaba?
  ***
  Zamanda sorun yok. Siz saksıyı değiştirirken köklerini de eski topraktan ayırdıysanız bu hatanız yüzünden bozulmuş. Bir hayli kötüleştikten sonra yavaş yavaş düzelir. Sulamayı az derken az miktarı kastediyorsanız bu tip sulama kökleri çürütür. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 12. Derya, Ankara dedi ki:

  Mail atmıştım size. Yanlış topraktan yaprakları kararıp kuruyordu. Toprak değişimi bu mevsimde yapabilir miyim? Ya da sonbaharı bekleyeyim mi?
  ***
  Toprağın yanlış olduğundan eminseniz ve gerçekten doğru toprak karışımı yapabilecekseniz yapın. Sonbaharda değil yaz sonunda yapmanız daha uygundur. Şimdi zaten yaz sonuna giriyoruz. Toprak değiştirirken kökleri tutunduğu eski topraktan temizlerseniz büyük zararı olur.

 13. Uğur, Mersin dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin dalları çok uzadı ve herhangi bir çubuğa sabitlemeden kendi başına duramaz hale geldi. Acaba o dalları kesip suda bekletince köklenir mi? Alttan yeni filizler çıktığı için çiçeği biraz budamayı düşünüyorum.
  ***
  Evet mümkündür. Düşündüğünüz her şeyi yapabilirsiniz. Bir sakıncası yok. Fakat ışık yetersizliği olan dip köşe yerlerde tutarsanız yine öylesi sağlıksız ve çirkin uzamalar olacaktır.

 14. Meltem, Adana dedi ki:

  Arkadaşımdan ölmek üzere olan barış çiçeğini aldım. Yaprakları neredeyse yere yapışmıştı. Şüphelendiğim için toprağından arındırdım. Kökleri biraz çürümeye başlamıştı. Suya koydum bundan sonra ne yapmalıyım? Köklendirme toprağına mı ekmeliyim yoksa normal toprağa mı?
  ***
  Köklendirme toprağı gerekmez. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Aynen bu şekilde karışım yapın. Suda bekletmeyin. Bu toprağa dikin. Salonda havadar ve biraz güneşli bir pencere önüne koyun. Zamanla yeni kökler uzatır ve hızlıca yeni yapraklar verir. Biraz sabırlı olmalısınız. Yeniden gelişmeye başlaması iki ayı bulabilir. Sağlamca yeni yapraklar gelişmeden önce bitki besini filan vermeyin.

 15. Menekşe, Samsun dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin yaprakları çok canlı, parlak, güzel. Fakat yapraklar çok kısa kısa. Saksıdan dışarı doğru değil. Gördüklerim hep uzun. Alakası yok gördüklerimle.
  ***
  Belki de onun özelliği öyledir. Ne zamandır sizde, nasıl toprakta, nasıl bir yerde tutuyorsunuz, bitki besini veriyor musunuz, sulamaları nasıl yapıyorsunuz bütün bunlar gelişimi etkiler. Size tavsiyem yukarıdaki bakım bilgilerini okuyup hatalarınız varsa bulun. Buradaki bilgilerin hepsi kesinlikle gereklidir.

 16. Muhittin K. -Antalya dedi ki:

  İspartadan Antalyaya mayıs sonu taşındım. Büyük yapraklı arış çiçeğim aşırı sıcaklarda yapraklarının hepsi karardı ve büyümesi durdu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Barış çiçeği şiddetli sıcağa uyumludur. Didim Antalya kadar sıcak ve hava nemliliği Antaltya’ya göre daha az olunca bitkiler için Antalya kadar avantajlı değil. Buna rağmen burada barış çiçeği sorunsuz gelişiyor. Ama dışarıda değil içeride tutmak lazım. Sizin bitkinizin esas problemi toprağı ile ilgilidir. O toprak artık zehir haline gelmiş. Yukarıda ilgili kısımda anlattığım gibi sağlıklı yeni toprak gerekiyor. Özellikle yanlış sulama tarzı toprağı bozar. Şu sayfada açıklaması var: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 17. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Barış çiçeğimi toprağını sizin tarife uygun ponza taşlı torf ile hazırlamıştım. Özellikle alt deliklerden bolca su çıkacak şekilde suluyorum. Suyu geri emmesin diye de çabalıyorum. Ama yapraklar gün geçtikçe güzelliğini daha da yitiriyor ve yaprak uçlarında epeyce kuruma var. Nerede yanlış yapıyor olabilirim?
  ***
  Sadece mayıstan mayısa saksı-toprak değişimi yapın. Diğer zamanlarda işler yolunda gitmez. Zaten zamanında yaptıysanız muhtemelen yeri çok ışıksız ve havasızdır. Barış çiçeği güçlü ışık ve biraz da direkt güneşi ister. Bu şartlarda sorun yoksa kullandığınız torf iyi bir şey değildir. Çok yerde park-bahçe toprakları için olan toprak düzenleyici karışımlarını salon bitkisi toprağı diye satıyorlar. Dikkatli olmalısınız.

 18. Merve, Konya dedi ki:

  Az önce A101’den barış çiçeği aldım. Hepsinin yaprakları kararmış ve solmuştu. Mevsim şartlarını düşünerek üşüdükleri kanısına vardım. Gözüme en diri gelenini aldım. Birkaç yaprağında kararma var. Gerisi koyu yeşil ama hepsi cansız solgun. Alırken köklerine baktım. Kökleri gayet sağlıklı. Hiç çürüme yoktu. Saksının içini tamamen sarmış dışına bile çıkmıştı. Saksıyı 1 numara büyüğü ile değiştirmem uygun olur mu şu an? Durumunu düşünerek toparlanana kadar mı saksısında mı kalsın yoksa yıllansın mı bu saksıda? Toprağı nemli, boyu 20 cm kadar, 4 anne gövde ve hepsinin birer açmaya yüz tutmuş çiçeği ve hepsinin yavruları var. Yeniden canlandırmak için ne yapabilirim? Gelince perde arkası güneş alan salon çiçeklerini koyduğum yere koydum. Sabah güneşini çok güzel alan bir cepheye. Sağlıklı görünmesi ne kadar zaman alır?
  ***
  Barış çiçeği asla koskocaman saksı istemez. Kış güneşi, üstelik sabah güneşi, perde arkasından olması yanlış. Güneşi tam direkt alması lazım. Birkaç gün içinde sağlıklı yapraklarda yumuşama olursa kökleri çürümüş demektir. O zaman söküp yıkayın ve sağlıklı toprak hazırlayana kadar suda bekletin.

 19. Lina P. -Siirt dedi ki:

  Kasım ayında komşum bana barış çiçeği verdi. Yaklaşık 15 gün suda beklettim. Snra hazır toprak aldım ektim. İki ay oldu yaprakları çöktü. Bir türlü kendine gelemedi. Saksıdan çıkarttım hiç kök salmamıştı nasıl koyduysam öyle kalmış. Tekrar bahçemizden toprak hazırladım ve şu anda köklerini yıkayıp suda bekletiyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Salon bitkilerine bahçe toprağı, arazi toprağı uymaz. Torf toprak gerekir. Siz de zaten ondan almışsınız. Sonra sökmüşsünüz. Kökler çürümemişse toprak uygunmuş. Ama siz sabırsız davranmışsınız. Yine o torf toprağa ekin. Yapraklar kurusa bile zamanla kökleri aktifleşir ve çok hızlı bir şekilde yeni yapraklar çıkarır. İki ayda bir gelişim olmamışsa anlaşılan evinizin şartları pek uygun değil. Sebep budur. Yukarıdaki toprak kısmını da okuyun. Güneşten mahrum etmeyin.

 20. Esin dedi ki:

  İki ay önce eşim almıştı. Saksı değişimi yapmadım. Fakat iki gündür yaprak uç kısımlarında kararmalar olduğunu farkettim. Ayrıca yapraklar yırtılıyor. Acaba sebebi nedir?
  ***
  Kış aylarında evlere bitki almak çok feci bir hata. Daima bu tip problemler olur. Sebep sıcağa alışık yerden sonra daha az sıcak veya ısı derecesi gece-gündüz arasında fazla değişik olan yere geçince besleyici toprağın kökleri çürütmeye başlamasıdır. Sizinkinde problem bu. Toprak kupkuru oluncaya kadar hiç sulamayın. Sulayınca ise banyoda 5 veya 10 litre kadar suyu yavaş yavaş dökerek toprağının iyice yıkanmasını sağlayın. Böylece kökleri yakıp çürüten maddeler azalır.

 21. Esin dedi ki:

  Kurumasını bekleyeceğim o halde. Bir de yapraklar yanlara sarkmaya başladı. Bu çürümeden kaynaklı olabilir mi? Orkide besin takviyesi yapsam işe yarar mı acaba?
  ***
  Şimdi anlattığınıza göre kökler tam olarak çürümeye başlamış. Bitki besinleri bu durumda büsbütün zehir etkisi yapar. Zaten problem topraktaki bitki besinlerinin yoğun tuzlaşmaya dönmesiyle oluyor. Benim verdiğim bakım bilgileri tüm bu risklerden korunmuş olarak salon bitkileri yetiştirmeye yöneliktir. Başka yerlerde bu değerli bilgileri bulamazsınız. En iyisi şimdi barış çiçeğinizi acilen o zehir topraktan çıkarıp kökleri yıkayın. Çürük kökleri kesin. Yeni sağlıklı toprak hazırlayana kadar suda bekletin.

 22. Sibel, İzmir dedi ki:

  Barış cicegimi yeni aldım ve sabah güneşi giren ısıtma olmayan bir odaya koydum. Uygun mu acaba?
  ***
  Sıcak yere alışık bir bitkiyi toprağı ıslakken serin veya soğuk bir yere koyunca hemen kökleri çürür. Böyle bir risk var. Toprağın özelliğine göre değişir. Şansınız varsa bir şey olmaz. Kış aylarında yeni bitki almanız yanlış. Paranıza yazık.

 23. Mine, Sinop dedi ki:

  Barış çiçeğimin saksısı çok küçük. Bu yüzden sulama yetersiz kalıyor, toprağı çok çabuk kuruyor. Saksısını değiştirmek istiyorum ama yeni çıkmaya başlayan çiçekleri için sorun olur mu?
  ***
  Toprağının çabuk kuruması çok iyi bir şey. Zaten kocaman saksı istemez. Saksısının küçük geldiğinden eminseniz mayısa kadar bekleyin. Bu sırada yukarıda anlattığım gibi toprak hazırlarsınız.

 24. Özlem, Trabzon dedi ki:

  Yapraklarında su damlaları oluştu. Yaklaşık 1 senedir benimle ilk defa görüyorum. Su damlacıklarının sebebi nedir?
  ***
  Toprağının ıslak olması, ortamın çok sıcak olmayıp fazla nemli havaya sahip olması durumunlarında böyle oluyor. Toprakta ciddi bir kuruma olmadıkça sulamayın. Düzenli aralıklarla sulamak zarar verir zaten.

 25. Maya, Adana dedi ki:

  2 senedir sağlıklı olan barış çiçeğimin alt 2-3 yaprağı karardı ve soldu. Yeni çıkacak olan yaprağın dokusunda beyaz belirsiz noktalar olduğunu farkettim. Besin ve sulamasını aynı şekilde yapıyorum. Sorunu ne olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin. Uygun toprak karışımı hazırladıktan sonra saksısından çıkarın. Köklerini eski topraktan fazla ayırmamalısınız. Sonra yeni toprak ilavesiyle saksıya yerleştirin. Ağustosa kadar bitki besini vermeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.