Barış çiçeği, Spathiphyllum

Halk arasında barış çiçeği ve beyaz yelken çiçeği deniyor. İngilizcesi peace lily (barış zambağı). Hem parlak güzel yaprakları beyaz zarif çiçekleri için yetiştirilir.

Bakımı biraz zor. Yapraklarda bozulmalar sık görülür ama kolay kolay ölmez. Evlerde birkaç saksı büyük boy barış çiçeği bulundurmak iyi olur. Havayı temizleyici etkisi kuvvetlidir. Görünümünün kusursuz olması için aşağıdaki bilgilere göre yetiştirmelisiniz.

Genel özellikler

Barış çiçeği

Araceae (Arum) familyasından Spathiphyllum cinsinin 40 kadar türü var. Bunlar kuzey ve güney Amerika kıtalarının tropikal iklim kuşağında ve güney Afrika’da, genellikle yağmur ormanlarında bulunurlar. Gövdesi birkaç santimden ibaret rizom halinde gelişir. Yaprak boğum araları yok denecek kadar kısadır. Yaşlandıkça gövde kalınlaşarak 10cm veya daha fazla yükselebilir. Bu da yıllar sürer. Kazık köklüdür ama birçok yan kökleri toprak yüzeyini sıkı bir şekilde kaplayabiliyor.

İsim

Spathiphyllum kelimesi barış çiçeğinin çiçeğindeki beyaz kısımdan (spathe) geliyor. Eski Yunancada spáthē keser, çapa, kürek, spatula gibi aletlerin metal keskin taraflarına denirmiş. Yani Spathiphyllum spatula yapraklı anlamına geliyor. Yaprak demekle de çiçeğin beyaz kısmı kastedilir.

Habitat

Doğada, sis ormanında yetişen bir türü hariç diğerleri en çok yağmur ormanlarında, genellikle güneşi fazla alan ve yılın bazı zamanlarında sular altında kalan orman içi boşluklarda ya da orman sınırı su birikintili yerlerde yetişirler. Çevresi ya da bir tarafı yüksek ağaçlarla kaplı olduğu için güneş günün yarısında ve tam tepedeyken barış çiçeklerinin üzerine gelir. Bu bilgiden barış çiçeği direkt güneşi sever anlamını çıkarabilirsiniz ama sakın suyu çok sever anlamını çıkarmayın. Serin mevsimlerde ve yazın fazla sıcak olmayan yerlerde gereğinden sık sulamak çürütür.
Barış çiçeği çeşitleri

Barış çiçeği çeşitleri

Süs bitkisi olarak evlerde kullanılan dayanıklı ve gösterişli olanları birkaç doğal türden oluşturulmuş hibritler ve onların kültivarlarıdır. O doğal türlerden başlıcaları şunlar: Spathiphyllum wallisii, Spathiphyllum floribundum, Spathiphyllum friedrichsthalii. Bunlardan oluşturulmuş olan küçük yapılı, orta ve büyük yapılı ama yaprak ve çiçek şekilleri az farklı birkaç hibrit ve kültivarları var. Bazıları 20cm’yi aşmazken bazıları 60cm, bazıları 1.20m kadar büyük olabiliyor.
– En büyük kültivar ‘Sensation’dur. Gerektiği gibi bakılırsa 1,5m yüksekliğinde olup ve bir o kadar da alan kaplar. Aynı özellikli ‘Sensation mini’ 90cm büyüyebilir.
– Spathiphyllum cannaefolium hibrit veya kültivar değil, gerçek türlerdendir. 45cm-90cm aralarında gelişir. Bunun yapraklarında çok belirgin ve sık olukçuklar var. Yapraklar bulunduğu yerin ısı ve ışık şartlarına göre çok fazla koyu yeşil olabiliyor. Kara barış çiçeği denebilir.

Soğuğa dayanıklılık

Türkiye’de, yaz sonundan itibaren yavaş yavaş alışırlarsa havası nemli bölgelerde 5C gibi soğuklara hiç zarar görmeden dayanabilir(hava kuru ise yapraklar yanar). -1C dereceye yaprakları kuruyarak dayanır. Güneşten ısınabildiği ve ısının günün çoğunluk saatlerinde 10C dereceden daha soğuk olmaması durumunda kışın gelişime aynı hızla devam eder (yavaşlama bile olmuyor).

Çiçek açması

Barış çiçeği ev-ofis ortamlarımızda yılın her zamanında çiçek açmaz. Çok kesin bir zamanı da yoktur. En fazla kış sonu ile ilkbahar başında çiçek açarlar. Gelişim periyoduna göre yazın da çiçek açabilir fakat nadirdir. Bazı barış çiçeği türleri hem ilkbaharda hem sonbahar başında çiçek açıyor. İlkbahar başında çiçeklenmeleri kesindir. Yıl içinde zamanları çok belirli olmamakla yılda toplam üç ayrı zamanda çiçek açabilir. Daha sık çiçek açabilen Spatifilumlar türetilmiş olabilir. Zira bu özellikte doğal türler var. Bunlar ise daha fazla güneş ister.

Barış çiçeği bakımı

Hastalıklara dayanıklı, parazitlerin pek tercih etmediği bir bitki olsa da çok hassastır. Küçük bir ihmalde ve mevsim değişikliklerinde tedbirsizliklerde yaprak uçları ve kenarları bozuluyor. Köklerinin rahatsız edilmesini de hiç sevmez.

Güneş ve esinti ihtiyacı

Yaprakların düzgün gelişip çok uzun süre bozulmadan kalabilmesi biraz güneş alabilmesine bağlıdır. Benim barışlar sabahları birkaç saat direkt güneş alır. Sıcak günlerde direkt güneş yüzünden yapraklar bir hayli pörsüyor. Öğlene doğru güneş çekilince tekrar dipdiri oluyorlar. Bunun hiçbir zararını görmedim. Hatta gelişim çok sağlıklı. İstanbul’dan daha fazla sıcak olan yerlerde mutlaka zarar verir. Bu durumda şiddetli sıcak yaz günleri boyunca güneşi filtrelenmiş olarak almalı. Diğer zamanlarda güneşi filtrelemek gerekmiyor.

Barış çiçeğinin havadar ortama büyük ihtiyacı var. Sadece hava cereyanının aşırısından koruyun. Hava akımlarından yoksun köşelerde gerektiği gibi sağlıklı olması pek mümkün değil.

Toprak

Çok lifli ve kumlu toprak barış çiçeğinin köklerinin sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Sağlığında her şeyi köklere, doğru kök ortamına bağlı. Şöyle bir karışım tavsiye ederim: Hazır poşet topraklardan lifli, bitkisel çürüntüden ibaret KTS, Emintorf ya da benzer özellikli toprak. Akvaryumcudan alacağınız kuvars kumunu bununla karıştırın. Saksı köklerin zor sığacağı ebatta olmalı.

3 ölçü lifli toprak + 1 ölçü kuvars kumu karışımı çok sağlıklı olur. Sulamayı sık yapabilirsiniz.
Şu karışım da uygun: 5 ölçü lifli toprak + 2 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü perlit veya vermikülit.
Bunlardan başka, siz bu maddelerin yanısıra orkide toprağı da katabilirsiniz. Sera ortamlarında kullanılan kuşbaşı doğranmış hindistancevizi dış kabuğu parçaları toprağı sırılsıklam ıslak tutacağından dolayı ev ortamlarında serin havada kökleri çürütür. Bundan kaçının.

Bahçenizin toprağı eğer çok humuslu, çürüntülü, lifli ise.. Ya da eski gerçek ormanların çeşitli türlerden bitkiler yetiştiği yerlerindeki üst yüzey humuslu toprağından bulursanız. Bu tip toprakları 1/4 oranında kuvars kumuyla karıştırıp barış çiçeğinize kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı besleyicidir.

Sulama

Serin mevsimlerde farklı, yaz sıcaklarında farklı sulama yapılır. Buna dikkat edin. Toprağın sağlıklı bir karışım olması öncelikli önemlidir. Bu şartla, yaz sıcaklarında sulamayı ne kadar sık (hatta her gün) yaparsanız o kadar iyi olur. Yazın çok sıcak günlerde saksı su dolu tabakta bekleyebilir iyi de olur (yeri çok fazla havadar değilse bunu tavsiye etmem). Yaparsanız mutlaka onbeş günde bir gibi toprak yıkaması yamalısınız. Yazın eğer klimalı odada bulunuyorsa ya da gece ısısı 20C derecenin altına düştüğü memleketlerde yaşıyorsanız sulamayı aşağıdaki gibi yapmalısınız.

Serin mevsimlerde ve gece ısısının 20C derece altında olduğu yerlerde barış çiçeğinizi çok sık sulamayın. Toprak üst yüzeyi nemini değil ıslaklığını yitirmedikçe sulamayacaksınız. Eğer yapraklarda bozulmalar oluyorsa sulamayı bir hayli azaltarak bir iki ay dinlendirin.

Su oda ısısından fazla serin olmamalı. Serin mevsimlerde ise mutlaka tam oda ısısında olmalı (hafifçe ılık da olabilir). Sulama suyu musluk suyu olacaksa bir iki gün bekletilip tortusu dibe çöktürülmüş olmalıdır. Üst kısmından alıp kullanın.

Besin verme ve toprak yıkama

Her üç veya dört sulamada bir bitki besini verin. Genel kullanım, yaprak amaçlı, afrika menekşesi besini ya da orkide besini bunların herhangi biri barış çiçeğine de uygundur. 1,5 – 2 ayda bir banyoya götürüp çok su ile defalarca sulayıp toprak yıkaması yapın ki besinlerin oluşturduğu baz, tuz vs maddeler birikmesin. Yoksa köklere de yaprak sağlığına da zararı olur.

Yapraklara su fısfıslama

Ben neredeyse hiç yapmam. İstanbul’da gerekmez. Çok sıcak günlerde sabah güneşinden pörsüdüklerinde, güneş çekilince serinletmek için yaptığım oluyor. Ara sıra tozlarını gidermek için duş altında yıkarım. Anadolu şehirlerimizin ev havası nemliliği de yeterlidir. Fazla kuru havası olan yerlerde ise yapraklara su fısfıslama tek başına bir şey ifade etmez. » Hava nemlendirme sayfama bakmalısınız.

Saksı-toprak değiştirme

Öncelikle şunu bilin ki saksı büyüklüğü köklerin zor sığacağı büyüklükte olmalı. Fazla büyük saksılarda fazla toprakta kökler boğulursa barış çiçeğiniz için hiç iyi olmaz. İkinci önemli husus şudur: Barış çiçeği köklerinin her yıl rahatsız edilmesini sevmiyor. Eğer kökleri toprak yüzeyini ağ gibi kaplıyorsa keyfi yerindedir. Bunu saksı değiştirme zamanı geldi diye düşünmeyin. En erken 3 yılda bir, en geç 12 yılda bir değişiklik yapabilirsiniz. Zamanı da önemlidir. Kış sonu ile mayıs sonu arasında yapmalısınız. Diğer aylarda kökler çabuk adapte olamayabilir. Böyle bir risk var.

Dinlendirme

Dinlendirmek iki amaçla yapılır.

1- Kışın evlerde sağlığını kaybeden barış çiçeğini tedavi etmek için: Sulamayı azaltın. Sadece toprak iyice kupkuru olduğu zamanlar az miktarda su ile sulayın. Yapraklar daha da bozulabilir ama sık sulasanız çürüyecekti. Böylesi daha iyi. Pencereleri sık sık açacağınız bahar günleri geldiğinde normal sulamaya geçin ve güneş alabileceği bir yerde tutun. Hızla canlanacak, yeni yapraklar çıkaracaktır.

2- Bu dinlendirme gücüne güç katmak içindir ama şart değil. Hem bulunduğu oda şartları kışın daha da sağlıklı gelişmesine uygun barış çiçeklerine uygulanmalıdır. Bitkilerden çok iyi anlamıyorsanız hiç yapmayın daha iyi olur. Kışın sağlıklı gelişim gösterdiği evlerde, kış sonu çiçeklenmesinden sonra (isterseniz) yapabilirsiniz. Son bir yıldır çok sağlıklı gelişim halindeyse ve besin vermede kusursuz devam etmişseniz yapmalısınız. Yoksa yapmayın. İlkbaharda en geç mayısın ilk haftasında başlayın. Sulamayı bırakacaksınız. Yapraklar adamakıllı pörsüdükçe az miktarda su verin. Yapraklar belki bozulacaktır önemli değil. Yaz sıcakları hafiften başladığı zamana kadar böyle devam edin. Yaz sıcakları hafiften başladığında (İstanbul’da haziran ilk yarısı) birkaç saat güneşten ısınacağı bir yerde tutarak bol bol sulamaya geçersiniz. Barış çiçeğiniz güçlü sürgünler vererek mükemmel bir gelişim gösterir. Son derece hızlı büyür. Dinlendirmek için diğer uygun zaman temmuz ayının ikinci haftasıdır. Yine aynı derecede susuz bırakın. Ağustosun ortasında dinlendirmeyi bırakıp normal sulamaya başlayın.

Budama

Barış çiçeğinde budama olmaz. Çiçekleri yeşillenmeye dönünce tepeden kesip atın. Sap kendiliğinden kurumalı. Sararan yaprakları kesmeye gelince: Eğer çok fazla yaprak varsa sararanları hemen kesebilirsiniz. Fakat yaprak sayısı azsa sararanların daha da kötüleşmesini bekleyin sonra kesin. Yoksa bünye fazla güçsüz kalır ve sararmalar artarak devam eder.

Akvaryumda barış çiçeği

Akvaryum süslemesinde kullananlar var belki görmüşsünüzdür. Su içinde yaşaması bu bitkinin doğasına aykırıdır. Yapraklar su dışında kalabilecekse bunun sakıncası yok ama yine de barış çiçeği kökleri bütün yıl su içinde yaşamaya elverişli değildir. Akvaryumlarınız için gerçek su bitkileri kullanmalısınız.

Barış çiçeği nasıl çoğaltılır?

Çoğaltmayı düşünmeyin. Bir saksıda ne kadar yavrulamışsa o kadar güçlü olur. Daha gösterişli ve daha sağlıklı gelişirler. Saksı-toprak değişimi zamanlarında, eğer çok fazlalaşmışsa teker teker değil, guruplar halinde ayırarak ayrı saksılara dikin.

Kökler fazlaca karman çorman olmuşsa ve ayrı saksılara dikmek için bölecekseniz: Kökler büyük zarar görecek, dikdiğinizde hepsi tutacaktır ama mevcut yapraklar mahvolacaktır. Bu zararı en aza indirmek için saksıdan çıkardıktan sonra su dolu kovaya defalarca batırıp çıkararak köklerin topraktan ve birbirlerinden çözülmelerini sağlayın. Yine de kopanlar olacaktır. Sonra silkeleyin, kağıt havluya değdirerek suyunu giderin ki kökler birbirine yapışık kalmasın.

Saksıya dikerken ince köklerinin hepsinin derinde kalmamasına dikkat edin. Öyle dikeceksiniz ki ince köklerinin bir kısmı en üst yüzeyin en fazla 2cm derininde olsun -çevreye dağınık olarak. Sonra yavaşça, saksı alt deliklerde su çıkana kadar sulayın. Eğer hava fazla sıcaksa sulamayıp sadece toprak üstünden 3-5cm derine kadar ıslanacağı kadar az sulayın ve derhal hava almayacak şekilde saksısıyla yapraklarıyla beraber naylonla kapatın. 1 hafta boyunca direkt güneş almayan, şiddetli aydınlık bir yerde bekletin. Böylece yapraklar bozulmadan kökler toprağa iyice adapte olur. Sonra açın  sulayın.

Zararlıları, problemleri

1997 yılından beri kesintisiz barış çiçeği yetiştiriyorum. Hiçbir zararlısına rastlamadım. Problemler genellikle yanlış ev şartlarından ve yanlış topraktan kaynaklanır. Doğru şartları, doğru bakım bilgilerini yukarda tek tek açıkladım.

Hava cereyanı yazın 32C ve üstü, kışın 10C ve altı derecelerde yapraklara zarar verir. Zarar havası kuru yerlerde daha fazla olur. Normalde uygun derecelerde ve çok şiddetli olmayan hava cereyanı canlılık veriyor. Ben en hassas bitkilerimde bile yılların tecrübeleriyle bunu söylüyorum.

Flor maddesi fazla olursa barış çiçeğine zarar verir. Musluk suyu direkt kullanılmamalı. Kloru, floru uçsun diye iki gün bekletilmelidir. Toprağında perlit ve vermikülit fazla miktarda kullanılırsa bunların da zararı olur.

Yaprak uçlarının ve kenarlarının kuruması, yaprak sararması barış çiçeğinde sık görülen bir sorundur. Sebebi yanlış toprak ve havasız odalardır. Özellikle kışın sıcak-havasız odalarda bozulurlar. Bir de kışın serinde sık sulama yüzünde oluyor. Yapılacak en iyi şey sulamayı azaltmak ve bahara kadar dinlendirmektir. Baharda pencereleri sık sık açacağınız günler geldiğinde o da canlanacaktır.

Yaprakların sararması, uçlardan kenarlardan kurumalar olması toprak değiştirdiğiniz zaman da olabilir. Bu durumda toprağın uymadığını düşünmeyin. Kökler sökme-dikme işlerinde zarar görmüştür. Zamanla yeni toprağa yeni kökler adapte olur ve yeni gelişen yapraklar sorunsuz gelişir. Yeter ki başka hatalarınız olmasın.

Eğri büğrü, kıvrık yapraklar sorununun sebebi toprak mükemmel olsa bile fotosentezdeki problemlerden kaynaklanır. Günde birkaç saat yaprakların direkt güneşten ısınması mümkün olsa bu problem hiç görünmez. Yine de oluyorsa bu sefer sebep köklerin zarar görmesidir. Yani toprakla, ya da sulamayla ilgili problem var demektir. Gereğinden büyük saksılarda köklerin derinde hem havasız hem fazla serinde kalması da gelişimi sekteye uğratıyor.

Durup dururken, susuz bile kalmadığı halde yaprakların cansızlaşıp pörsümesi, yere serilmesi ince köklerin zarar gördüğünü gösterir. Bu zarar neden kaynaklanıyorsa bulmalısınız. Hemen toprağı değiştirmeyi düşünmeyin. Mesela serin mevsimlerde, soğukta köklerin fazlaca ıslak toprakta uzun süre kalması buna sebep olabiliyor. Birkaç hafta susuz bırakıp sonra çok havadar ve güneşli bir yere almakla tekrar canlandırabilirsiniz. Eskisinden bile güzel olabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Barış çiçeği, Spathiphyllum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. şule 24 dedi ki:

  Benim de var. Beş yıldır bakıyorum. Çok aşırı büyüdü ama sonra birden yaprakları yere yattı. Ölecek sandım hemen toprağını değiştirdim. 3-4 kökü kurudu. Yine de bitkiyi kurtardım. Şimdi yeni yeni canlandı. Kendini biraz toparladı derken uçları kurumaya başladı. Evim sobalı. Acaba sıcaktan olur mu?
  ***
  Evet, kışın havasız ve sıcak evlerde her tür bitkide birtakım hasarlar olabilir. Özellikle de barış çiçeği gibi hassas türler kış boyunca aniden ısınan, aniden buz kesen sobalı evlere uygun değil.

 2. Neriman Altanel dedi ki:

  Benimde barış çiceğim küçük bir kapta hediye gelmişti. Saksını deyiştirdim ama yaprakları sarardı.
  ***
  Önce sorup sonra saksı değiştirmeliydiniz. Şimdi hiç zamanı değil. Yukarıdaki bilgilere göre uygun şartları sağlayıp bakımını ona göre yaparsanız zamanla düzelir.

 3. Özlem, Manisa dedi ki:

  Benim çiçeğim -oldukça büyümüştü. Çok iri yaprakları vardı. Aradan 3-4 ay geçti. Zamanla o büyük yaprakların ucu yanmaya başladı. Sonra o kuruyan yaprakları dipten kestim. Yerine yaprak çıkmadı. Eskiler de aşağı doğru eğildiler. Ne yapabilirim?
  ***
  Kışın havasız ve sıcak evlerde bozuluyorlar. Bundan sonra bakımını burada anlattığım gibi yaparsanız, şartlar uygunsa şimdi, değilse bahardan itibaren tekrar canlanmaya başlar. Evinizin şartları uygun değilse sulamayı azaltarak ilkbahara kadar dinlendirin. Böyle hayatta kalması daha kuvvetli ihtimaldir. Çürümez.

 4. Damla, İzmir dedi ki:

  Benim çiçegim çiçek açmıyor ve yaprakları uç kısımıda küçük kurumalar var. Neden olduğu hakkında bilgi verir misiniz?
  ***
  Yazımın içindeki bilgilere göre bakımını yapmalı ve sevdiği şartlarda tutmalısınız.

 5. Rabia dedi ki:

  Bende de barış çiçeği var. Çok sevdiğim bir çiçek ancak yaklaşık beş yıldır bulunmasına rağmen halen yanlarından üreme (yavrulama) oluşmadı. Bu konuda ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Sizdekinin barış çiçeği olduğundan emin misiniz? Böyle bir şeyi mümkün değil. Eğer çiçek açıyorsa kökten yavru vermesi de kesinlikle olması gereken bir şey. Bir parça direkt güneş ışığı alabilmeli. Yaprakların köke yakın sap kısımları da çok iyi aydınlıkta olmalı. Bitki kendisini diğer bitkilerin gölgesinde sıkışık gibi hissediyorsa kökten yavru oluşturmayabilir. Verdiğim bilgileri de mutlaka okuyun.

 6. Mümin, İstanbul dedi ki:

  Mart ayında saksı değiştirdik ve şimdi çiçeğimizden dört tane oldu. Tek sorunumuz çiçek açmıyorlar. Yaprakların bazıları 30 santimetreyi geçti. Bu çok uzayanları kesip alttan gelen yenileri rahatlatsam çiçek verir mi?
  ***
  Çiçek açması için yazımda anlattığım gibi çok kuvvetli ışık, güneş istiyor. Yaprakları kesmek ancak büyük zarar verir.

 7. Bahar, Ankara dedi ki:

  Benim de yeni barış çiçeğim oldu. Havalar ısındığında balkona çıkarmamda sorun yaşar mıyım?
  ***
  Tavsiye etmem. Evde sevdiği şartları oluşturun. Gerekli bilgileri verdim. Havadarlık en başta önemli.

 8. Elif, Diyarbakır dedi ki:

  Barış çiçeğimin yaprakları sararmaya başladı. Saksısı küçük geliyor olabilir mi? On günde bir sulama suyuna besin koyuyorum. Acaba az mı geliyor? Sararmayı önlemek için ne yapabilirim?
  ***
  Bu sayfada en doğru bakım bilgileri var. Aynen uygularsanız sorun kalmaz.

 9. Ayşenur, Çorum dedi ki:

  Çiçeğim iki gün önce ilk geldiği gün sıcaktan yapraklarını salıvermişti. Üzerine yağmurlama yaparak su serptim. Yarım su bardağı da su verdim. Yağmurlamayı günde 3 kez yapıyorum. Onu yaptıkça biraz daha canlanıyor. Bu şekilde yapmam çiçeğe zarar verir mi? İki gün arayla da yarım bardak su kullanacağım.
  ***
  En doğru bakım bu sayfada yazılı. O yaptıklarınız eksik ve hatalı.

 10. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Ben bitkilere çaya kattığımız şekerin iyi geldiğini duydum acaba doğru mu? Doğruysa barış zambağıma katabilir miyim?
  ***
  Yanlış. Sağlıklı toprak, doğru bakım, doğru şartlar fazlasıyla yeterli.

 11. Merve Durak dedi ki:

  Çiçeğim bana 2 yıl önce düğün hediyesi olarak gelmişti. İlk yıl çok güzeldi ama bu yıl yapraklarını saldı. Hepsi aşağıya doğru inik şekilde. Aslında ortasından yaprak vermeye devam ediyor ama görüntü olarak şu an çok kötü duruyor. Saksısı çok küçük ve birsürü kökü var. Susadığını anladıkça haftada bir veya iki kez suluyorum. Bazen bitki besini de koyuyorum. Acaba saksını değiştirmediğim için mi bu durumdadır? Saksısını şimdi değiştirip çoğaltsam bir zararı olur mu vaya ne yapmalıyım?
  ***
  Önce bu sayfayı okuyun. Sonra ne yapmanız, yapmamanız gerektiğine daha isabetli karar verirsiniz. Bunu tavsiye ederim.

 12. Ali, Ankara dedi ki:

  Benim bitkide 3 yaprak var ve kökü aşırı zarar görmüş durumda. Suda bekletmemin bir faydası olur mu? Ya da kurtarabilmek için neler yapabilirim?
  ***
  Gevşek ve havadar bir toprağa dikin. Biraz güneş alabileceği bir yerde tutun. Büyük bir ihtimalle zamanla düzelir. Yazdığım bilgilere göre bakım yapmalısınız.

 13. Özlem Aygün dedi ki:

  Merhabalar. Ben henüz bir aylık evliyim. Evimde ilk çiçeğim barış çiçeği oldu. Yaklaşık iki hafta oldu alalı. Kendi aslında çok küçük ama aldığımda üzerinde tam beş tane açmış çiçeği ve bir iki tane de açmaya hazırlanan tomurcukları vardı. Şimdi ise açmış olan çiçekleri beyazlığını yitirdi, sarardı. Yere doğru yattı. Açacak olanlar da kurudu. Yapraklarına gelince parlak. Henüz bir sararma falan yok. Fakat onlar da çok cansızlaştı. Sulama işlemini aldıktan bir iki gün sonra ve bugün yaptım. Çürümesinden korktuğum için çok sulamak istemiyorum. Saksımın çapı 12cm. Acaba daha büyük bir saksıya mı geçirmem gerekiyor? Yoksa çiçeğim yerine alışmaya mı çalışıyor?
  ***
  Yeri doğru mu, toprağın ne kadar kurumasını bekliyorsunuz, bunları bilmeden bir tavsiyede bulunamam. Siz lütfen bu sayfayı okuyun ve hatalarınızı tespit edin. Ne yapacağınız gerektiğine de buna göre karar verebilirsiniz. En doğrusu böyle yapmanızdır.

 14. Selçuk, İzmir dedi ki:

  Benim bitkimin çiçekleri tek tek soluyor neden acaba?
  ***
  Gayet normal bir şey. Hatta beyaz çiçeklerin solmasını beklemeyin, rengi yeşile dönünce sap ucundan kesip atın.

 15. Ebru, Almanya dedi ki:

  Benim çiçeğim henüz 18-20 gündür benimle. Çok güzel dört tane çiçeği var. Beşincisi yeni gelişmeye başladı. Çiçeklerinden beyaz bir toz yapraklar üzerine dökülüyor. Genelde sulamak için saksısını hareket ettirdiğimde dökülme gerçeklesiyor. Bunun nedeni nedir?
  ***
  O tozlar çiçek polenleridir. Barış çiçeği çiçek açınca birkaç gün bahsettiğiniz tozlar yani polenler dökülür.

 16. Banu, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğimi 4 ay önce büyük saksıya geçirdim. Son 10 gündür çiçeğimin saksısında mantar çıkmaya başladı. Neden olur? Zararlı mıdır? Ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç zararı yok. Bazen oluyor.

 17. Hacer, Diyarbakır dedi ki:

  Yelken çiçeğinin toprağını hangi mevsimde değiştirelim?
  ***
  Kış sonu barış çiçeklerinin saksısını toprağını değiştirmek için en iyi zamandır.

 18. Fatih, Akhisar dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce iş yerimdeki ana çiçekten beş kök ayırdım. Evde yeni saksılara diktim. Akşam üstü güneşini alabilecek bir yere koydum. Yapraklarını aşağıya saldı. Daha sonra direkt güneş almayan aydınlık odaya koydum. Biraz kendilerini toplar gibi oldular ama hala yapraklar keyifli değiller. Yani kendilerini aşağıya doğru salma eğiliminde gibiler. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yanlış zaman. Ama doğru zamanda bile yapsanız aynı olabilirdi. Buradaki bakım bilgilerini okuyarak ona göre devam edin. Zamanla canlanırlar.

 19. Ayşe, KD. Ereğli dedi ki:

  Barış çiçeğinin tohumunun etrafındaki beyaz kısmı (yan çiçeği) çürüdükten sonra sadece uzun tohum kısmı kaldı. Onu ne yapmalıyım?
  ***
  Fazla bile beklemişsiniz. Çiçeğin beyazlığı azalınca sapın ucundan kesip atmalısınız. Kalması yeni yaprak gelişimlerini yavaşlatabiliyor.

 20. Gülsüm, Antalya dedi ki:

  Çiçeğimin yaprak rengi koyu iken yeni çıkan yapraklar neden açık yeşil renkte çıkıyor? 4 aydır bende ama hiç çiçek açmadı. Neden olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Eski yaprakların koyu yeşil olması eski yetiştirme şartlarıyla ve oranın ısı-ışık dengesiyle ilgili bir şey. Çiçek açmasına gelince, yukarıdaki ilgili kısmı okuyun.

 21. Rize dedi ki:

  Benim barış çiçeğim beş senedir var. İlk iki sene açtı. Son üç yıldır hiç büyümedi. Giderek küçüldü. Artık çiçek de açmıyor. Ne yapmam gerekiyor? Çiçeğime vitamin verdim ama bir faydası olmadı. Şu an yaprakları 10cm civarında. Boyu uzun zamandır değişmiyor. Hatta yaprakların uçlarında kurumalar var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Bulunduğu yerin şartlarında ve sulamanızda problem olabilir. Neler yaptığınızı bilmiyorum. Lütfen yukarıdaki bilgileri okuyarak ne gerekiyorsa tespit edin ve gerekenleri yapın.

 22. Seda, Elazığ dedi ki:

  Geçen hafta barış çiçeğinden seramik saksı aldık. Seramik saksı çiçeğe herhangi bir zarar verir mi? Mart ya da nisan ayında saksının değiştirilmesi gerekiyor di mi?
  ***
  Saksının dibi delikse fark etmez. Saksı değiştirme kısmını okumalısınız. Kış sonu uygun.

 23. Senem, İzmir dedi ki:

  Çiçeğim ekim ayında evimize geldi. Çiçekçi köke yakın kısmını iple bağlamış. Onu çıkarıp çıkarmamakta tereddüt ettim. Acaba çıkarmalı mıyım? İlk geldiğinde tek bir beyaz çiçeği vardı. Şu anda çiçeği de sapı da kurudu. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıca evim güneş görmüyor malesef. Siz de güneş istediğini söylemişsiniz. Bunun için ne yapmalıyım sizce? Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü şimdiye kadar baktığım birçok çiçeğim kuruyup gitti. Bu çiçeğimi de kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Eviniz uygun değilse çiçekler yaşayamıyorsa yapacak bir şey yok. Bitkiler hava akımları istiyor ki bu en önemli ihtiyaçlarıdır. Her evde olmaz. Kuruyan yerleri kesip atın. İp niçin bağlamış bilmiyorum. Barış çiçeği için böyle şeylere hiç gerek yok o ipi çıkarın.

 24. Dilek, Ayvalık dedi ki:

  Merhaba çiçeğimde yeni yeni yapraklar çıkmaya başladı ama internetteki çiçekler kadar çok yaprağı yok ve yapraklar bayağı aralıklı. Acaba neden kaynaklanabilir? Elimizdeki gübreyi toprağın üstüne serpip mi bırakalım yoksa toprakla karıştıralım mı?
  ***
  Bitkiler kendilerini açıklık yerde hissederlerse yapraklarını iyice çevreye yayarlar. Normal bir davranıştır. Kalabalık ve sıkışık halde olurlarsa yapraklar toplu halde yukarıya yönelmiş olur. Gübre vermeyin zararı olabilir. Ben yukarda açıkladığım gibi bitki besini veriyorum. Fazlasıyla yeterli.

 25. Ayşen, Antalya dedi ki:

  Çiçeğimin toprağında dikkatle bakıldığında gözle görülmesi zor küçüklükte beyaz böcekler olmaya başladı. Bunun nedeni nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Her toprakta olabiliyor. Gayet normaldir. Hiçbir zararı yoktur.

 26. Ece D. -İzmir dedi ki:

  Çiçeğim yaklaşık bir senelik ve yaprağı küçük olan cinsten. Bu sonbahar çiçek açmadı. Yeri ışık alıyor ama sürekli yaprak çıkarıyor. Sebebini yazarsız sevinirim.
  ***
  Işık yetmez. Güneş de alabilmeli. Kışın direkt güneş alması çok iyi olur. Her sonbaharda çiçek açmıyorlar ama ilkbaharda mutlaka açarlar.

 27. Tuba, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim hediye gelmişti. Küçük saksıdaydı. Biz dediğiniz zaman saksısını değiştirdik. Çiçekçiden toprak aldık. İyi mi kötü mü bilemiyorum. Çiçeğim uçlarından kurumaya basladı ama sadece ucu kuruyor. İki günde bir suluyorum. Toprak hep ıslak oluyor. Sularken çiçek açmıyor. Toprağında küçük sinek yaptı. Ne yapmam gerekıyor? Çok mu fazla suluyorum acaba? Sineklerden nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Toprak sineklerinin çözümü şu sayfada: https://azbitki.com/toprak-hasereleri Diğer meselelere gelince, yukardaki bilgilerin hepsini okuyup gereğini yapmalısınız. O zaman barış çiçeğiniz çok sağlıklı olur.

 28. Bahri, İstanbul dedi ki:

  Evime barış çiçeği aldım. Yerini beğenmiş olmalı ki yapraklarında gelişme, çiçeklerinde uzama oldu. Her gün yapraklarına fıs fıs ile su sıkıyorum. Köküne de biraz ilave su ekliyorum. Günlük yaptığım için zararı olur mu acaba? Ayrıca tohum döküyor galiba kesmeli miyim çiçeklerini?
  ***
  Su fısfıslama gereksiz. Diğer sulama, besin vb bakımı yukarda yazdığım gibi olmalı. Dökülen şeyler beyaz polenler. Çiçeğin güzelliği kaybolunca kesip atabilirsiniz.

 29. Çağla, Elazığ dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 ay önce evime barış çiçeği aldım. Aldığımda yaprakları ve çiçekleri çok güzeldi. Evde kedim çiçeğimin yapraklarına zarar vermeye başladı. Birkaç yaprağına zarar vermiş. Bu yüzden çiçeğimin yerini birkaç kere değiştirmek zorunda kaldım. Bu zaman zarfında çiçekler ve çiçeklerin sapları kahverengi oldu. Yapraklarının uçları kurudu. Bir iki tanesinin uçları çürüdü. Benim ilk çiçeğim. Çiçek bakımı hakkında pek fazla bir bilgim yok. Yazdıklarınızı okudum ama yine de yardımcı olursanız sevinirim. Çİçeğim için ne yapmalıyım?
  ***
  Yer yadırgamasında böyle şeyler normal. Yeni almışsınız. Çok sıcak olmayan havadar ortamları seviyor. Yukardaki bakım bilgilerine göre devam edin. Ne kaar tıpatıp uygun davranabilirseniz ve evinizin şartları ne kadar uygunsa o kadar sağlıklı gelişir. Kışın ev şartları uygun değilse bozulmalar olur bu da normaldir. İlkbahara kadar çok az sulayarak dinlendirin.

 30. Kazım, Maraş dedi ki:

  Bir ay önce barış çiçeğim geldiğinde çok canlıydı ama artık bütün yaprakları sarardı soldu. Altına bir kab ile su koymuştum. Zararlı olduğunu bilmiyordum. Bir hafta kadar öyle bekledi. Şimdi ne yapmalıyım çiçeği kurtarabilir miyim?
  ***
  Kışın alınması doğru değil. Fena yer değişkliği şoku yaşıyor ve hızla bozuluyorlar. Verdiğim bilgileri okursanız çözüm yollarını öğrenirsiniz.

 31. Emre, İstanbul dedi ki:

  Bitkim bana yeni geldi onu kaç günde bir sulamalıyım? Şu anlık bir çay bardağı su verdim.
  ***
  Kışın her evin şartları aynı değil. Bu sayfayı okuyun. Şartlara göre ne yapacağınızı, nasıl sulayacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

 32. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Besin çubukları barış çiçeğine iyi gelir mi?
  ***
  Hiç denemedim bilmiyorum. Ben ayda bir iki defa gibi genel kullanım veya orkide besini veririm. 41 kere maşallah denecek kadar güzel oldular. Kışın her evin şartları farklı. Yazdıklarımı okuyun yanlış bir şey yapmayın.

 33. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğim iki yıldır var ama yaprak uçlarında su damlacıkları ara sıra oluyor neden?
  ***
  Gayet normal bir şey. Problem değil.

 34. Dolunay, Denizli dedi ki:

  Barış çiçeğim iki aydır evimizde. İlkönce beyaz çiçekleri vardı. Kısa zamanda çiçeklerini döktü. 15 gün evde yoktuk. Saksının altına biraz su koymuştum. Ancak şimdi yaprakları aşağı bakıyor. Tekrar canlanabilir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Eviniz sıcak mı oluyor soğuk mu oluyor, su bittiği ve toprak tamamen kuruduğu için mi yapraklar pörsüdü, yoksa suda beklediği için kökler çürüdü de mi yapraklar pörsüdü? Bunlara göre cevabım değişebilir.

 35. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Barış çiçeğime besin çubuğu verdim yaprakları için. Ben barış çiçeğimi sürekli gölge bir yerde tutuyorum. Çok çiçeklenmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Çok çiçeklenmez. Güneşe ihtiyacı var. Yazdıklarımı baştan sona okumalısınız.

 36. Tuğçe, Gaziantep dedi ki:

  Yeni bir barış çiçeği aldım. Boyu yarım metreden fazla. Yaprakları solmamış ama kenarları kıvrık dalgalı. Ev kaloriferli oldugu için hava nemsiz olabilir. Etrafına içinde kaynar su olan kovalar koyup onların buharıyla nem yapsam fazla mı sıcak olur? İyi mi olur? Üç günde yarım bardak su vermeliyim değil mi?
  ***
  Evin kendi nemliliği fazlasıyla yeterli. Siz diğer şartlara dikkat edin. Verdiğim bilgiler en iyi bilgilerdir. Eksik yok. Busayfadaki bilgilere göre bakımını yapın. Bozulursa endişelenmeyin (ilkbahardan itibaren canlanmaya başlar). Kışın evlere bitki almak çok riskli bir iş.

 37. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim barışlarım 1.5 senedir benimle. Hiç çiçek açmadı. Sürekli yaprak çıkıyor, yavru bitkiler çıkıyor ama hiç çiçek açmadı. Güneş bu aylarda 10 dakika falan görüyor. Yazın çok güneşli oluyor ama şu an da çok aydınlık. Acaba ne yapabilirim?
  ***
  Yazın pek çiçek açmazlar zaten. 21 mart çevresi ve 21 eylül çevresi (çevresi dediğim bir ay öncesi ve sonrasını kapsayan dönem) en çok bu zamanlarda çiçek açarlar. Şimdi benimkilerin tümü çiçek tomurcukları çıkardı yakında açacaklar. Sabah güneşini bir saatten fazla alıyorlar tabii hava bulutlu değilse. Direkt güneş öğle civarında zarar vermesin diye kuvvetli olanlarını pencereden 1m uzakta, diğerlerini 2m. uzakta tutuyorum. Yeterince güneş alıyorlar ki çiçeklenmede problem yok. sizinkilerde problem ya güneşsizliktendir ya da besin yetersizliğindendir. Geçen yıl bir saksıdakinin toprağı kötüydü çiçek tomurcuğu yaprağın karnında güdük kalmıştı kurumuştu. Bilmiyorum ne derece kontrol ediyorsunuz öyle bir problem var mı yok mu anlayabilir misiniz.. Salon çok soğuk olduğu halde büyüme çok hızlı. Sonbahardan beri neredeyse tüm eski yapraklarını sarartıp terk ettiler yepyeni sağlıklı yapraklarla donandılar. Daha uzun saplı daha büyük yapraklar. Rizomlar iki misli kalınlaştı gibi.

 38. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Baktım ama tomurcuk yok sadece yeni yaprak geliyor galiba. Ben şimdiye kadar hiç besin vermedim. ‘tropikal süs bitkileri için’ diye yazan iki çeşit besin var elimde. Biri normal bir besin ve öbüründe ‘daha yeşil yaprakla için’ diye yazıyor, ama içindekilerin pek bir farkı yok sadece birinde azot, fosfor, potasyum 20% öbüründe 18% yazıyor. Bunlardan verebilir miyim ve hangisi uygun eğer vereceksem?
  ***
  Sizinkinin problemi büyük bir ihtimalle güneşsizlik. Besine gelince: Sizin besinlerde dozaj çok yüksek. Üstündeki tarife göre dikkatli kullanın. Barış çiçeklerine basit çiçekcoşturan, genta, vilmorin gibi markalardan sıvı besin genel amaçlı ya da orkide besini bunlardan vermek daha güvenli olur.

 39. Zeliha T. -İstanbul dedi ki:

  Benim de yaklaşık iki aydır bir barış çiçeğim var. Çok güzel büyüyor. Geldiğinde açmamış dört tane çiçeği vardı. Şu an iki tanesi açmış alttan dört tane daha geliyor. Ama üstteki çiçeklerden biri daha tam açılmadan çürümeye başladı. Diğerleri normal. Ne yapmam lazım? Diğerlerine zarar vermez inşallah ondan korkuyorum.
  ***
  Yeni almışsınız. Yer farkı, yer yadırgaması bazı zararlara sebep olabilir. Bulaşıcı değil korkmayın.

 40. Emre dedi ki:

  Bugün kalktım çiçeğin tabağı su dolmuş ve sararmış. Hemen çıkardım ama çürüyor gibi sanki. Bir de yaprakları çok kirli, tozlu. Silebilir miyim ıslak bezle?
  ***
  Soğukta suda beklemesi çok zararlı. Yapraklarını silmeye gelince: Ben banyoya götürüp duşun altında yıkıyorum. Yapraklarla tek tek uğraşmak zor. İnce yaprakları silmek dikkat ister ki zarar görmesinler. En iyisi yıkayın.

 41. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Benim de iki tane yelken çiçeğim var. İkisi de biraz farklılar birbirinden. 4-5 yıldır bakıyorum. Gayet iyiydiler. Bu kış yaprakları kurumaya başladı. Büyük olanın neredeyse hiç gelişkin yaprağı kalmadı hepsi kurudu. Yeni çıkan yaprakları da boyunlarını büktüler. Hatta diplerinin rengi daha açık bir yeşile döndü. Ne oldu anlamadım. Diğeri ise çiçek açmak için tomurcuklanmış ama o da öylece kaldı. Yapraklarının uçları neredeyse hepsinin kurudu. Bir yıldır hemen hemen her sulamada arc markalı bir bitki besini kullanıyordum. Ondan mı oldu acaba? Ama tüm bu kurumalar son 1-2 ay içersinde gerçekleşti.
  ***
  Bitki besini devamlı verdiğiniz halde ara sıra toprak yıkaması yapmıyorsanız sebep budur. İlgili kısmı okuyun.

 42. Saray, Malatya dedi ki:

  Merhaba uyku tutmadı düşünmekten. Bende de barış çiçeği var eşim hediye olarak aldı. Bu çiçeği çok seviyorum ama bir hafta içinde yaprakları sararıp soldu. Hala da soluyor. Ne yapmam gerekiyor? Çok üzülüyorum onu öyle gördükçe. Ne yapmam konusunda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
  ***
  Fena halde yer yadırgamış. Kışın evlere süs bitkisi almak sonucu böyle üzücü şeyler yaşanıyor. Mayısa kadar dinlendirin. Şimsi sulamayı azaltın. Toprak adamakıllı kurudukça az miktar suyla sulayın. Mayıs gelince bol bol sulamayabaşlayın ve pencere önünde güneşli yerde tutun. İki üç hafta içinde hızlı ve sağlıklı bir büyüme gösterir. Yukardaki bakım bilgilerini de mutlaka okuyun bakımına dikkat edin.

 43. Deniz, İzmir dedi ki:

  Bana hediye olarak barış çiçeği geldi ve çok güzel. Ben bunu başka bir saksıda daha yetiştirmek istiyorum. Yapraklarını kökten mi çıkarmam lazım yoksa yaprağı biraz kesip suda bekletip köklenmesini beklemeli miyim?
  ***
  Siz bunu afrika menekşesi gibi sandınız. Barış çiçeği yaprakla çoğaltılamaz. Kökten ayırmayla çoğaltılır ama onlar da anca bir yılda kendine gelirler. Hiç ayırmayın. Yeni bir tane daha alabilirsiniz.

 44. Gulsum, Bursa dedi ki:

  Benim barış çiçeğim 2011 temmuzda hediye olarak geldi. Saksısını 1-2 ay sonra değitirmiştim. Çiçeğim çok güzel. Yaprakları falan hiç kurumadı. Ortamı, nemi, suyu tam ama hiç çicek açmıyor. Temmuzda geldiğinde vardı çicekleri. Sonra eylülde bitti. Hala çiceği yok. Bir sebebi olabilir mi? Ya da ne yapmam gerek?
  ***
  Sebebi güneşsiz kalmasıdır. Barış çiçeğinin nazenin yapraklarına aldanmayın güneşi çok sever. Benimkiler sabah güneşi alıyor. Şimdi tümü çiçek açmak üzere. Beyaz beyaz tomurcuklar hepsinde maşallah. :)

 45. Gulsum, Bursa dedi ki:

  Maşallah çok güzel, benim çiçeğim iş yerinde cam önünde.. aslında odanın bir kenar duvarı boydan boya cam çok güzel ışık alıyor ama camlar çift cam ve çok ince film kaplı yani biraz gölgeli oluyor. Bu güneşi yeterince almamasına sebep olurmu? Yani direk güneş ışığı mı almalı? Cam dışına falan mı koymalıyım arada?
  ***
  Benimkiler direkt güneş alıyor. Bizim salonun pencereleri renksiz çift camlı. Güneş direkt yapraklara geliyor yaprakları ısıtıyor. Sizin cam film kaplıysa bence sorun olmaz. ama eğer mavi renkliyse belki sorun olabilir. Eğer güneş ışınları yapraklara değip biraz olsun ısıtabilecek kadar güçlü ise sorun olmaz çiçeklenme mümkündür. Bizim salonda şu anda iki ayrı saksıdakiler çiçek açmadı çünkü onlardan biri kış boyunca hiç güneş almadı, diğeri ise pencereden çok uzak, sabah güneşini belki beş on dakika kadar alıyor. Pencereye yakın olanları üç saksıda bunların hepsi çiçeklendi. Pencereye çok da yakın değiller, bir saksı 1 metre mesafede diğer iki saksı 2 m mesafede.
  Odaya güneş gelmesi yeterli olamıyor yapraklara günde sanıyorum en az bir saat kadar güneş değmesi gerekiyor. Bu bilgilere göre kıyaslayın. Arada bir dışarda tutmak doğru değil. Tavsiye etmem.

 46. Meral, İzmir dedi ki:

  Sevgililer gününde barış çiçeği hediye aldım. Bir kucak dolusu güzel yaprakları ve açmak üzere olan çiçekleri vardı. 2-3 gün içinde yaprakları kendini salmaya başladı. Sonrada yaprak uçları kurumaya ve çiçekleri kararıp kurumaya başladı. Sulamaya devam ettim. Yarım ve 1 çay bardağı arasında 2-3 günde bir su döktüm. Bakımını bilmediğim için de normal herhangi bir çiçeğe yapılan türden davrandım. Acaba havasız mı kaldı diye bir akşam üzeri dışarı koydum. Hava biraz soğuktu. İçeri aldığımda yaprakları hepsi aşağıya sarkmış ama sapları dikti. 4-5 gün sonunda hepsi neredeyse kurumuştu. Kökleri yeşildi fakat yaprak, çiçek ve sapları kararıp kurudu. Babam bahçe işinde çalışıyor. Çiçekten anlar dedim ve babama bıraktım ne yapacağını sordum. O da çiçeğin tamamını 2-3 santim saksıda kalacak şekilde kesti. içim çok acıdı ama olan oldu artık. şimdi çiçeğim sarı, yeşil ve kahverengi yani kurumuş saplarla birlikte saksıda duruyor. bir de yan tarafından kesilmiş yaprak altından çiçek vermeye başlarken kökünden çürümüş ve o sap saksıdan çıktı ve elimde kaldı. dibi kararmış ve çürümüş. bu çiçek için evde yapabileceğim en ucuz yollu tedavi yolu var mı? Çiçekçilerden alacağım ilaç var mı? Lütfen yardımcı olun. Bu arada babam kumla karışık eski dana gübresini karıştırıp vereceğini söylüyor. Zararı mı yoksa faydası mı olur?
  ***
  Babanız buna bahçe bitkilerine uguldığı bakımı uygulamaya çalışıyor. Çok sakıncalı. Sizin yapmanız gereken şey sulamayı azaltarak mayısa kadar dinlendirmek. Mayısta bol bol sulayın. Güneşli ve havadar pencere yakınında çok güzel gelişir eskisinden güzel olur. Bakım bilgileri yukarıda. Onları mutlaka okuyun doğru hareket edin. Babanıza kalsa öldürür.

 47. Ferdi, Sakarya dedi ki:

  Yeni bir yelken çiçeği aldım. Sobalı evde oturuyorum. Soğuk odaya koysam kışın donar mı?
  ***
  Soğuk odanızın ne kadar soğuk olduğuna bağlı. Gündüz bol bol güneş alıyorsa uygundur (Sakarya için).

 48. Güler, Ankara dedi ki:

  Ben bir hafta önce barış çiçeği aldım. Aldığımda bir açmış ve bir de açmak üzere olan iki çiçeği vardı. Yapraklar son derece canlıydı. Öncelikle açılmış olan çiçek aşağı doğru kıvrıldı. Ancak en önemli ve beni çok üzen sorun iki gün önce bazı yapraklarda delinmeler gördüm. Yaprak kenarlarında değil, ortalarda. Nerede hata yapıyorum? Bunu nasıl düzeltebilirim?
  ***
  Güler hanım, kışın alınan hassas bitkiler ev ortamlarında hemen bozulur. Sabırla bekleyeceksiniz zamanla sizin evinize alışacak ve yeni kökler yeni yapraklar çıkaracak.

 49. Gülçin, Balıkesir dedi ki:

  Benim ofisimde barış çiçeğim var. Kökten ayırıp başka saksılara diktim ama yapraklarında sararmalar ve yırtılmalar oldu. Alttan gelen yapraklar yeşil. Ne yapabilirim?
  ***
  Kökten ayırmak iyi fikir değil. Bir de bu esnada bilmeden köklere zarar verirsiniz sonra çok zor toparlanırlar. Bekleyeceksiniz. Haziran sonuna kadar bir şeye benzerler.

 50. Gülay, Denizli dedi ki:

  Eylülden bu yana benim de bir barış çiçeğim var. Hediye geldi. Her geçen gün biraz daha büyüyor sanki. Saksısı çok küçüktü bir hafta önce değiştirdim. Kökten ayrı bir saksı yapmış sanki kendine. :) Yaprak ya da çiçek sorunum yok gibi görünüşte. Çiçekçilerde ya da marketlerde gördüklerim benimkinden küçük yapraklı ve çok çiçekli. Bana geleli 4. çiçeği. Hiç çiçeksiz kalmadı ama hep tek tek açtı. Acaba o dediğiniz birçok türü var diye mi yoksa bir şey mi hatalı?
  ***
  Sizinki daha sağlıklıdır. Onlar giberillik asit sayesinde çok çiçekli oluyor ama eve getirilince köpü gibi sönerler. Sizinki doğal devam ediyor. Saksıda birkaç kök barış çiçeği vardır. Her kök güçlenince o zaman aynı zamanda çiçek açma ihtimalleri ve daha çok çiçekli olabilmeleri mümkün olur.

 51. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğimin yaprakları eskisinden daha küçük çıkıyor. Çiçek de açmadı. Güneş alan bir camın kenarında. Bu arada toprağı sadece hazır toprak. Sizin yazdığınız karışımları yapmamış olmamdan kaynaklanıyor olabilir mi?
  ***
  Yapraklar küçük çıksa bile sağlıklı ise, gelişim devam ediyorsa, eski yapraklarda da pek fazla kayıp yoksa toprakta hiç kusur yok. Sulama ve besin verme kısmını okyun. Gerekeni yaparsanız çok daha güzel gelişecektir.

 52. Zehra, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim büyük yapraklar açıyor. Rengi koyu. Ne zaman çiçek açar?
  ***
  Hiç belli olmaz. Güneş almasına bağlı.

 53. Kaan, Eskişehir dedi ki:

  Çiçegimin kökünden yeni yapraklar çıkıyor ama büyük yapraklar onların büyümesini engelliyor. Yaprakları hiç büyümüyor. Çiçekleri önceden beyazdı şimdi yeşil oldu. Tohumların uçları kararıp toz şekline dökülmeye başladı.
  ***
  Galiba yeni almışsınız. Yapraklar yavaş büyür. Yeri kuvvetli aydınlık olmalı. Sabah veya akşam güneşi alabilmeli. Çiçekler elbette bozulur bunda garip bir şey yok. Bozulanları kesin atın.

 54. Nilüfer, Uşak dedi ki:

  İki gün önce saksısı dar geldiğini zannettiğim barış çiçeğimi kökten ayırdım. Küçük kökleri küçük saksılara diktim. Büyük ana kökü 2 taneydi aynı saksıya dikip yeni toprakla doldurdum bolca suladım. Altlığını aldım fazla suyu boşa süzdürdüm. Küçükler iyi lakin büyük ana kökler yapraklarını saldı. Nerdeyse yere değecek. Zarar mı verdim çiçeğime?
  ***
  Aynı şey benim de başıma gelmişti. Aynen sizin gibi yapmıştım. Yalnız bende büyük olanı bir taneydi. Tek fark bu. Sonra küçükler sağlıklı devam etti ama büyük bozuldu. Bir iki ay sonra bozulan büyük barış yanlardan birkaç filiz çıkardı. Müthiş bir hızla büyüdüler. Diğer saksılara diktiklerimi kısa sürede geçtiler. Garip ama gerçek. Sebep, ana kökte fazla enerji ve besin depolanmış olması. Siz de sabredin. Eğer benimki gibi bozulsa bile bir iki ay sonra düzeldiğini göreceksiniz. Bir daha barışları ayırmayın. O küçükler ise iki yıl sonra şimdi muhteşem oldular. Bilseydim ayırmazdım. Bu kadar şahane olmaları için iki yıl beklemezdim.

 55. Pınar, Kıbrıs dedi ki:

  Bir ay oldu çiçeği aldım. Birkaç yaprağı kurumaya başladı. Normal mi? Her gün az miktarda suluyorum. Yeri aydınlık ama direk güneş ışığı almıyor.
  ***
  En eski yapraklar kuruyorsa normal denebilir. Sizin eve adapte olup daha dayanıklı yapraklar çıkaracaktır. Sulama ve güneş konularını lütfen yukardan okuyun. Yanlışlarınız var.

 56. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim barış çiçeğim bir tane çiçek açtı, çok mutlu oldum. İki senedir hiç çiçek açmamıştı.

 57. Eylem, İstanbul dedi ki:

  Benim barış çiçeğim tam 3 yıldır çiçek açmıyor. Her şeyi denedim saksısını değiştirdim, aydınlık, yarı aydınlık, çok güneş alan.. Her yıl ayrı şekilde. Sigara içilen ortam sevmez diye duydum sigara içilmeyen ortama aldım. Yaprakları harika. Küçücükken almıştım şimdi muazzam yapraklara sahip oldu. Bu sene yanlardan çıkan yavruları ayırdım. Bendeki iki yavruda yine çiçek yok ama arkadaşıma verdiğim yavrudan çiçek açmış (çatlıyacağım). Atmak istemiyorum ama sabrımı çoktan aştı. Ne yapmam gerekiyor çiçek açması için?
  ***
  Eylem Hanım boş yere canınızı sıkmayın. Çiçek açması işin sırrı güneşte. Yerini zırt pırt değiştirmeyin. Güneş alan odada bulunması yetmez yapraklara günde en az bir saat güneş kesinlikle değecek ısıtacak. Bu da aylarca sürmesi lazım. Bir hafta güneşli yerde bekletip hemen çiçek beklemeniz yanlış.

 58. Şeyma, Çanakkale dedi ki:

  Barış çiceğinin radyasyonu engeleyen bir özelliği var mı?
  ***
  Hiçbir bitkinin öyle bir özelliği yok.

 59. Kadriye, Burdur dedi ki:

  Benim bariş çiçeğim ilk defa çiçek açtı. Benim merak ettiğim bu beyaz çiçeğin içindeki tomurcuk gibi şeyler tohum mudur acaba? yani kuruyunca ufalayıp toprağa eksek mi?
  ***
  Onlar tohum değil. Onların içinden bazıları eğer tohum olacaksa mercimek kadar büyür. Tohum onun içinde oluşur. Ben şimdiye kadar tohum oluştuğunu görmedim.

 60. Erdem, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğini üç günde bir suluyorum. İki haftada bir yaprak parlatıcı sprey sıkıyorum. Ayda bir sulama suyuna yapraklı bitki besini karıştrıp veriyorum. Yapraklar oldukça gürleşti. Boyu uzadı. Ama yapraklar böyle erimiş plastik gibi yamru yumru oldu. Kimisi kıvrıldı katlandı kimisi de bozuk yol gibi engebeli oldu. Hemen her yaprağın uçları sararmış ve en uçları kurumuş. Güneş çok fazla almıyor (günde 3-4 saat perdenin arkasından). Toprağı hazır torf. Saksısı büyük.
  ***
  Yaprak parlatıcıyı o kadar sık kullanmada zorunuz nedir? O sebeple yapraklar mahvoluyor. Ben yalnızca özel günlerde bayramlarda filan kullanıyorum. Hiçbir zararını görmedim. Özellikle yeni gelişmekte olan yaprakları bu spreyden iyi korumalısınız. Yukardaki sulama ve besin verme kısımlarını mutlaka okuyun.

 61. Hacer, İzmir dedi ki:

  Barış çiçeğimin geçen sene baharda yeni ve canlı bir sürü yaprağı vardı. Üzerinde sonbahara kadar çiçekleri hiç eksik olmadı. Sürekli yeniledi çiçeklerini. Ama bu sene yaprakları matlaştı ve şimdiye kadar hiç çiçek açmadı. Yeni yaprağı da çıkmadı. Yapraklarının canlılığını yeniden nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Bu sayfayı, özellikle de güneş, sulama, besin verme vb ayrıntıları dikkatle okuyun. Cevabı bulacaksınız.

 62. Azime T. -Ankara dedi ki:

  Barış çiçeğimin yapraklarında yoğun şekilde sararmalar oldu.
  ***
  Havasızlık, güneşsizlik ve toprağın besleyiciliğinin azalması sebeplerinden biri veya hepsi yoğun sararmalara sebep olur. İhtiyacanız olan bilgiler burada. Lütfen okuyun.

 63. Emre, Kırıkkale dedi ki:

  Yelken çiçeği ile ilgili yazınızı henüz okuyorum. En bariz hatam yeşile dönen çiçekleri kesmeden bekletmekmiş. Azımsanmayacak sayıda yeşile dönmüş çiçek var. Bunlardan sadece bir tanesini bırakıp diğerlerini tarif ettiğiniz şekilde kessem oluşan tohumlarla çiçeğimi çoğaltabilir miyim? Yorumları da okudum ama bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım.
  ***
  Aslında kesmeseniz de pek bir şey farketmez. Sonra onlar yeşillense de tohum olmuyor. Tohum oluşsa bile tohumdan yetiştirmek çok zahmetli olur. Hayatta tutabilmek çok zor. Hiç uğraşmayın.

 64. Mehmet, Gaziantep dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce eşime doğum hediyesi olarak hem anatoryum hem barış çiçeği aldım. İlk getirdiğim aralar ikisi birden çiçekler açtı. Şimdi ise barış çiçeği yaprakları sarardı ve çiçekler öldü. Yapraklar üzerinde siyah lekeler oluştu. Çiçek göz göre göre kuruyor. Lütfen bir fikir verin.
  ***
  Neler yaptınız, yapmadınız, hatalarınız nelerdir, ortam şartları uygun mudur bilmediğim için verebileceğim tek fikir bu sayfayı güzelce okumanızdır. Her ne hatanız varsa anlarsınız ve ne gerekiyorsa yaparsınız böylece.

 65. Kübra, Gölcük dedi ki:

  Çiceğimi alalı 1 ay oldu. Aldığımda yaprakları çok canlı ve güzeldi ama şimdi kökten yaprakları kuruyor. Neden acaba? Saksısı küçük kökü baya geniş ondan olabilir mi?
  ***
  Havasız köşelerde bozulurlar. Açık pencere yanında tutun. Yazdıklarımı okuyun. Ben görmeden hiçbir şey diyemem. Çok kişi saksı küçücük diyordu gördüm fazlasıyla büyük. Yani sizin ölçüleriniz yanlış olabiliyor. Kimileri hiç gerekmediği halde tekrar tekrar suluyor kökleri çürütüyor. Kimileri hiç sulamıyor.. Kısaca görmeden kesin bir şey diyemiyorum.

 66. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğim 3 tane çiçek açtı. Yeni çıkan yapraklarında da bir süre sonra uçlarında kuruma oluyor. Güneş gören havadar bir yerde. Kalsiyum eksikliğinden olabilir mi? Ne yapmam gerekir?
  ***
  Herhalde yeni aldınız. Bekleyin evinizin şartlarına alışsın. Yazımı okuyun her ne gerekiyorsa onu yapın. Doğru şartlar ve doğru bakım olursa hiçbir problem çıkmayacaktır.

 67. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Benim barış cicegim aldıgımda birsürü cicegi vardı beyaz beyaz. Son bir hafta içerisinde yeşerdi ve yanık rengini aldı. Ben de kestim. Topragında kurta benzer bişeyler gördüm zararlı mıdır? Yüzeyinde ve topragın iiçerisine de giriyorlar cok üzülüyorum. cicekleri cok seviyorum bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Hiç endişelenmeyin. Mini toprak bikleri topraktaki çürümesi tamamlanmamış maddeleri yerler. Zararlı bakteri oluşumunun önüne geçerler. Daha büyük toprak böcekleri ise topraktaki ve bitkideki bitleri yerler. Ben şahsen yıllardır bunların evdeki bitkilere hiçbir zararlarını görmedim. Çiçeklerimin toprağında envayi çeşit böcekler kurtlar vardır şikayetçi değilim. :)

 68. Elnure, Baku dedi ki:

  Benim barış çiçeğimi eşim 8 martta hediye almıştı. Geldiğinde Yaprakları koyu yesildı ve bir sürü çiçekleri vardı. Zaman geçtikçe yaprakların koyuluğu gitti. Şimdi normal yeşiller. Çiçeklerin de zaten ömrü bir yere kadar. Geldiğinde hiç bir yapraginda sararma yoktu. Geldikten sonra yaprak uçları habire sararıyor. Besin de veriyorum. Sadece sizin siteden once baska sitelerde guneş istemediğini yazmışdilar diye guneşsiz ama aydınlık yerde bakıyordum. 2-3 gündür sabah guneşi alan yere koydum koymasina ama yaprak sararmalarının önünü alabilir miyim? En eski yapraklar sararıyor. Düşünüyorum da belki çiçek dukkanında agrikola diye ilaç veriyorlarmış. Eski yapraklar sararsın, kesip atayım, sonra yeni çıkan yapraklar alışırlar mı acaba yeni ortama? Onların uçları sarardıkca ben de uçlarını makasla kesip atıyorum. Nisandı galiba üç tane küçücük dalı kokleri ile kopardım. Küçük saksılara diktim. Onlar ki hiç gelişmediler.
  ***
  Hiç hava akımları olmayan ve sıcak yerlerde (özellikle de kışın havasız-sıcak evlerde) gelişim tamamen durabilir ve yapraklar bozulabilir buna dikkat edin. Sabah güneşi alıyorlarsa çok iyi. Eğer burada anlattığım sulama ve besin verme şartlarını aynen yerine getirirseniz bundan sonra daha sağlıklı ve dayanıklı olacaktır.

 69. Amine, Elazığ dedi ki:

  Benim barış çiçeğim üç yıl oldu tek kök halinde yavru veriyor fakat büyümüyorlar. Uçları kuruyor. İki yavru daha vermişti fakat kurudu bir ay önce çiçek açtı. Çoğalmasını istiyorum. Kuruyor, olmuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağı uygun mu, yeri nasıl, esinti var mı, güneş alıyor mu, bitki besini veriyor musunuz, bunları en iyi hale getirmeniz lazım. Her şeyi dengeli ve doğru yapabilmeniz için bu sayfadaki bilgileri okuyup öğrenmelisiniz.

 70. Sedat, İzmir dedi ki:

  İki yıldır barış çiçeğim var. ilk zamanlar çok iyiydi. İnternette haşlanmış yumurta suyunun iyi geldiğini okumuştum. Suyu sıcak şekilde verdim. Yaprakları aşağı doğru düştü. Karanlıkta hep banyoda duruyor. Çiçeğim ölür mü?
  ***
  Sıcak suyla haşlamışsınız. Herhalde ölmüştür. Karanlık yerde ancak mantarlar ve küfler yetişir. Barış çiçeği hem çok kuvvetli aydınlık ister hem de sabah veya akşam güneşi ister.

 71. Demet, Sinop dedi ki:

  Bir senedir barış çiçeğim var. başlangıçta bir süre çiçek açtı. Sonra çiçekler yeşile döndü. Yeri camın hemen yanı ama salonum çok güneş aldığından güneşliği hep çekili. Şimdi çiçeksiz salon bitkilerine döndü. Her yeri yaprak ve hiç parlak değil. Çok çirkinleşti. İlkbaharda falan da hiç çiçeklenmedi. Suyunu toprak kurudukça veriyorum. Saksısı da uygun. Ne yapayım bir çare bulamazsam komple atacam.
  ***
  Her zaman çiçek açmaz. Yeterince güneş almasını sağlamalısınız. Bu sayede yılda en fazla üç dönem çiçek açar. Yapraklarının parlak olması yaprak parlatıcı sprey ile olur. Çiçekçilerde böyledir. eve alınca birkaç hafta sonra parlatıcının etkisi geçer normal haline döner.

 72. Yıldız, İzmir dedi ki:

  Çiçeğe doğum kontrol hapının iyi geldiğini halk arasında duymuştum. Doğruysa acaba barış ciceğine de iyi gelir mi? Çiçek rüzgara maruz bırakılmalı mı? Benim çiçegimin yaprakları yanık gibi. Aldıgımdan beri bir kere çiçek açtı başka da açmadı. Yeri güneşli, aydınlık. Toprağı da iyi. Bu çiçegi çok seviyorum ama bir türlü iyileşmiyor. Yeni yaprak verirken bile yanık uçları.
  ***
  Doğum kontrol hapı filan vermeyin. Verecekseniz özel bitki besinleri var onlardan verin. Yapraklardaki problem köklerinin toprakta rahatsız olması yüzündendir. Toprak, sulama, besin bilgilerini okuyun ona göre daha iyi anlarsınız.

 73. Mine, Çorum dedi ki:

  Kaç ay oldu çiçek hala düzelemedi. yaprakları yeşil ama büyümüyor. salonda güneş ve rüzgar alıyor. fazla susamıyor. hazır toprakla bahçe toprağı karışık düzelir mi?
  ***
  Yaz sıcaklarında gelişim bir hayli yavaşlar. Bundan sonra büyümesi gerekir. Buradaki bilgilere göre bakımını yaparsanız problemsiz büyür. Toprağınız yanlış. Benim verdiğim toprak formülüne göre toprak gerekiyor.

 74. Saliha dedi ki:

  Barış çiçeğim bu yaz iki kere çiçek çıkardı ama çiçekleri on gün falan sonra yeşile döndü ben de kestim. Neredeyse tüm yapraklarının uç ve kenar kısımları kuruyor, siyahlaşıyor. Sanırım balkonda çok rüzgarlı havada kaldıkları için. Bunu durdurabilir miyim? Şimdi içeriye aldım. Aydınlık bir yerde duruyor. Kışın kalorifer yanmayan odada tutabilir miyim?
  ***
  Brış çiçeği Türkiye şartlarında karadeniz kıyı kesimlerinde yaz boyu dışarda tutulabilir. Diğer şehirlerde yazın dışarda tutmamak daha yidir. Saliha hanım hangi şehirdesiniz yazmıyorsunuz. Bu size daha sağlıklı bilgi vermek için lazım. Mesela kışın kalorifersiz odada tutulur mu diye bir sorunuz daha var. İstanbulda, izmirde, Samsunda, Trabzonda eğer gündüzleri birkaç saat güneş alıyorsa gece pek soğuk olmaz ve o odada tutmak havasız-sıcak odada tutmaktan daha iyidir.

 75. Sıla, Bingöl dedi ki:

  Yapraklarının tozları nınasıl temizlemek gerek? Saksısının ona küçük geldiğini nerden anlarız? Yaprakların ucundaki kuruluklar nasıl geçer? Makasla kesıp alsam olmaz mı?
  ***
  Ben banyoda duşun altında yıkıyorum böylece toz moz kalmıyor. Saksı küçük mü nasıl anlarsınız: Eğer kövdesi çok kalınlaşmışsa, yapraklar çok fazla çoğalmışsa, saksı bitkinin cüssesi karşısında komik derece küçük görünüyorsa o zaman kış sonunda az farkla bir boy büyük saksıya aktarabilirsiniz. Genelde en az 3 yıl boyunca saksı toprak değişimi gerektirmezler. Yaprak uçlarındaki kurulukları makasla kesin ben de öyle yapıyorum.

 76. Sevda, Baku dedi ki:

  Saksıyı değiştirdiğim için soldu. Kökü tamamen çürümüştü. Sadece üç yaprağı kaldı yeşil olarak. Suya koydum kok atmasi için. Dört ay oldu. Şimdi kök vermeye başladı o yapraklar. Ben simdi onları ne zaman saksıya ekmeliyim?
  ***
  Yapraklar köklenmez. Onların mutlaka gövdesi vardır ve o köklenmiştir. Şimdi dikebilirsiniz.

 77. Gökçe, Ankara dedi ki:

  Bana çiçeğim bu yılın mayıs ayında geldi. Birkaç ay sonra ayırdım. Bana gelen bir saksıdan üç büyük ve bir tane de iki tane yapraktan oluşan toplamda 4 saksı çiçek yaptım. Hepsi tuttu. Üç saksı da bol bol yaprak verdi. Hepsi yeşil ve taptaze duruyor. Diğer iki yapraklıda bile filiz çıktı. Ama ayırınca bütün çiçekleri yeşilleşti kurudu. Dediğiniz gibi kestim. Ondan sonra sadece bir çiçek verdi o da serçe parmağımın boyunu geçemedi. Sitenizi baştan sona okudum. Sonunda sabah ya da akşam direkt guneş ışınını denemem gerektiğini anladım. Bir de orkide besini almalıyım galiba. Hiç besin falan kullanmadım beş aydır. Başka yapabileceğim birşey var mı?
  ***
  Sulama ve besleme kısmında anlattıklarımı harfiyyen uygulamanız lazım.

 78. Mine, Çorum dedi ki:

  Bir ay sonra havalar soğur. Biz salonu yakmıyoruz. Komşular da yakmıyor. Yeri değişirse zararı olur mu? Kışın yatak odaları iyi güneş alıyor. Diğer çiçekleri de her sene oturma odasına alıyorum. Orası da küçük. Bu yıl salonda kalsalar donar mı? Sizin fikrinizi almak istedim.
  ***
  Bildiğim kadarıyla Çorum kışın fazla soğuk oluyor. Bu durumda da sanıyorum aşırı soğuk günlerde ısıtıcı kullanılmayan odalarda ısı sıfırın altına düşebilir bu da barış çiçeğini öldürür. Isıya göre karar vereceksiniz. Barış çiçeği bizim evde hiçbir ısıtıcı kullanılmadığı halde en gür gelişimini kışın gösteriyor. Sabah güneşi alırlar bu da yetiyor galiba. Ayrıca hava ne kadar soğuk olursa olsun her gün sık sık pencereyi açarım üzerlerine dışardan soğuk rüzgar gelir. Hiçbir zararı olmadı. Zaten İstanbulda dondurucu soğuk pek olmaz, çok nadir. Çorumun iklimini bilmiyorum. İstanbul gibi olsa bile, kışın bulunacakları soğuk oda mutlaka gündüzleri bol bol güneş alıyor olmalı. Yoksa gece çok fazla soğuk olabilir bu da barışlara büyük zarar verebilir.

 79. Makbule, Bolu dedi ki:

  Mayıs ayında hediye olarak aldım. Bugün toprağında iki tane kırkayak gördüm. Salonumda duruyor. Dışarıyla bağlantısı yok. Toprağını değiştirmeyi düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Onlar zararsız, üstelik topraktaki ve bitkideki bitlerle beslenirler. Hiç endişelenmeyin. Benim bitkilerimde de bazen oluyor zararını görmedim.

 80. Ayşe, Adana dedi ki:

  Saksısı küçük. Değiştirmeli miyim?
  ***
  Şimdi değil, ilkbaharda.

 81. Fatih, Hatay dedi ki:

  Merhaba yapi marketten barış çiçeği aldım. Sulamasını üstten yapmayın dediler. İki aydır tabak kısmından suluyorum. Ne derece doğru?
  ***
  Tamamıyla yanlış. Normal sulayın.

 82. Pınar, Antalya dedi ki:

  Çiçeğimin yaprakları kurumaya başlamıştı. İki çiçek açtı ama onlar da yeşil ve çok küçük. Toprağı bahçe toprağıydı. Bugün değiştirdim. İçinde iki tane büyük solucan vardı. Kuzey cephedeki mutfağımda tutuyorum. Acaba güneş alan bir odaya mı almalıyım?
  ***
  Güneş lazım. İlgili kısmı lütfen okuyun.

 83. Fatma, İzmir dedi ki:

  Yaparaklar cansızlaştı. Yanlara yatıp serildiler. Yapraklar çok yumuşak, buruşuk, neşesiz. Ölecek diye çok korkuyorum. Üstünde çiçek tomurcuları var. Saksı değişimi yapılır mı? Hava şartları şimdi uygun mu yoksa ilkbaharı mı bekleyelim? Hala aldığım saksıda duruyor. Eşim eski olan spatilyumumun saksısını değiştirmişti 1.5-2 ay kadar oldu. O zaman değistirirken eski sığır gübresi de koymuştu. ilk zamanlar iyiydi ama şimdi ölecek gibi iyice yattı. hiç yaprak çıkarmıyor. Üstünde bir tane tomurcuk çiçek var. Neredeyse bir ay oldu açamadı hala.
  ***
  Toprak yanlışsa bir de hayvan gübresi zarar vermiştir. İnce köklerin tamamen zarar görüp çürüdükleri belli. Tarifini verdiğim toprak karışımı gerekiyor. Gübre filan katmayın. Bitki besinini köklendikten canlandıktan sonra vermeye başlamalısınız.

 84. Melike, Nevşehir dedi ki:

  Ne kadar sıklıkla besin versem barış çiçeğim eski halini alır? Çünkü seradan aldığımda çok güzeldi. Yaklaşik 6 ay oldu. Yaprakları sarardı, kurudu. Çiçekleri yeşil renkli oldu.
  ***
  Bulunduğu yerin şartları uygun değildir sanıyorum. Siz yazdıklarımı okuyun ona göre hatalarınızı tespit edin.

 85. İlknur, Afyon dedi ki:

  Barış çiçeğim yaklaşık 4 aydır benimle. önceden çok güzel çiçekler açıyordu fakat şimdi çiçekleri yeşil çıkıyor. Tekrar beyaz çiçek açması için ne yapabilirim?
  ***
  Siz anlaşılan hiç dikkatle bakmıyorsunuz. Yeni çiçekler yeşil çıkmaz. Eskiden açmış olan beyaz çiçekler zamanla yeşillenir. Mesele budur. Bakımını bu sayfada anlattığım gibi doğru yaparsanız daha sonra tekrar çiçek açabilir.

 86. Fatma, İzmir dedi ki:

  Benim çiçeğimin üstünde övez iye bildiğim küçük böcekler uçuşuyor. İki ay kadar önce toprağına sığır gübresi ekledik. Acaba onun kokusuna mı geliyor böcekler? Gitmeleri icin ne yapmaliyiz? Bunun bir ilaci falan var mı?
  ***
  Övez toprak sineklerine diyorsunuz galiba. Onların zararı olmaz.
  Çözüm yolu sigara tütünüdür. Ayrıntılar: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 87. Emine, Tokat dedi ki:

  Barış çiçeğimi nisan ayında ekmiştim. O günden bu yana iki kere de saksı değiştirmeme rağmen 2 ila 3 yaprak açtı. Yani hiç gelişmiyor. Yaprakları da küçük. Dibinden suyunu eksik etmiyorum. İkindi güneşi alıyor 5 10 dakika. Dibinde küçük hızlı hareket eden beyaz böcekler var. Bilmiyorum ne yapmalıyım.
  ***
  Hatalarınız çok ama bozulma olmamış. Buna cidden şaşırdım. Herhalde evinizin şartları barış çiçeğine çok uygun. Bu sayfadaki bakım bilgilerini okur gereğini yaparsanız herkesten daha güzel yetiştireceğiniz kesin. Mini toprak bitlerinin hiçbir zararı yoktur ve her toprakta peyda olurlar. Onları dert etmeyin.

 88. Amine, Elazığ dedi ki:

  Benim barış çiçeğim güneş alıyor. Cam kenarında güneşin yakmaması için tül perdeyi çkiyorum. geçen yıl da saksısını değiştirdim ama yine de yaprakları yanık gibi kuruyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Mutlaka hatalarınız var. Ne gibi hatalarınız var bilmiyorum. Siz buradaki bilgileri okuyarak hatalarınızı tespit edin ve gereğini yapın.

 89. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Dört saksı barış (yelken) çiçeğim var. Kuzey batıya bakan pencereli odamda. Geceleri 17-18 derece gündüzleri 21-23 derece arası sıcaklık olur. Sabahları 15-20 dk havalandırılır. Nemliliği sağlamak için kalorifer peteklerinin üstünde su kapları var. Peteklere spreyle su püskürtürüm. Günde üç dört kere de bitkilerin yapraklarına su püskürtürüm. Düzenli olarak kaynamış soğumuş demlik altı suyu ile sularım. Ancak yelken çiçeğimin ikisi sağlıklı görünürken birinin çiçekleri kısa saplı ve biraz küçük. Diğerinin ise yaprak uçlarında sürekli kuruma meydana geliyor. Yeni çıkan yapraklar da küçük ve kıvır kıvır. Önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Oda havalandırması yetersiz. Hiçbir şey ifade etmiyor. Yapraklarına su püskürtmek gerekmez ve bir faydası da olmaz. Güneş, havadarlık, bitki besini vb. neler yazmışsam bu bilgilere göre hareket etmelisiniz.

 90. Hamide, Muğla dedi ki:

  Barış çiçeğim dinlenmedeydi. Son bir haftadır yaprakları canlı büyümeye başladı. Orkide besini verdim. 7-8 aydır çiçek açmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şimdi tam bugünlerde daha fazla güneş almasını sağlarsanız en geç ilkbaharda kesinlikle çiçek açar.

 91. Ayşegül, İzmir dedi ki:

  Benim barış çiçegim yeni yapraklar çıkartıyor, çiçekler açıyordu. Gayet sağlıklıydı. Geçenlerde yapraklarından birkaç tanesi sararmaya başladı diye kesip attım. Şimdi sararan yaprakları yine var. Bunlar yapraklarını kestim diye mi oluyor? Ne yapmalıyım?
  ***
  Bir yandan da yeni yapraklar çıkarıyorsa hiçbir sorun yok. Verdiğim bilgileri okuyun ve besin verme meselesini iyi düşünün. Ayrıca, yeni gelişimler çok hızlı ve güçlü ise, böyle bir dinanizmin bir gereği olarak en eski yapraklar sararır. Değilse bakımında hatalarınız olabilir.

 92. Ali, Antakya dedi ki:

  Büyük bir bariş çiçeğinin yavrularından iki tanesını ayırıp ikisini birlikte büyük bir saksıya diktim. Neredeyse bir yaprak açmak dışında hiç gelişmedi. Çiçeklerimi dışarıda teras çatısının altında koydum. Dolayısıyla pek güneş görmüyor. Güneş görmemesinin ve dışarıda olmasının gelişmemesinde bir etkisi var mıdır?
  ***
  Barış çiçeği sizin orada kışın dışarda zarar görmüyorsa çok iyi. Bırakın orada kalsın. Şimdi ısı barış çiçeğine yetersiz. Gelişmemesi gayet normal. Güneşten ısınabilse belki gelişmesi mümkün olur.

 93. Hamide, Muğla dedi ki:

  2012 nisanda toprak ekledim. Topragı çok sıkı oldu. Bunun gelişiminde zararı olur mu? Şimdi hazır toprak alıp toprağını değiştirmeli miyim? Yaprakları kıvrım kıvrım oldu. Neden yeni çıkan yaprakları daha canlı ve uzun eskilerin ucu kurumaya başladı?
  ***
  Gelişim sağlıklı devam ediyorsa besin vermeniz ve güneşten mahrum etmemeniz sayesinden git gide daha da güzelleşir. Toprakla ilgili bir sorun yok bence. Başka hatalarınız var.

 94. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Dün akşam eşim bir yelken çiçeği getirdi. Şimdilik çok sağlıklı. Dibinden iki tane kök ha koptu ha kopacak. O iki kökü başka bir saksıya dikmek istiyorum fakat, zamanı olmadığı için o kökleri kaybederim diye korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Barış çiçeğinin köklerini ayırmayın. Şimdilik onların diplerini çakıl taşı veya şişkebap çubukları veya kürdan ile destekleyebilirsiniz dik dururlar kopmazlar. Ana bitkinin gövdesi rizomdur yani yumru gibi bir tür kazık köktür. Zamanla hafifçe yükselir, toprak yüzeyi de köklerle kaplanmış olur. O zaman dibine 2cm kadar yükseklikte toprak eklersiniz yavru barışlar da böylece rahatça dik dururlar. Ayırmanızı tavsiye etmem. Hepsi bir arada çok gösterişli oluyor. Hem ayırınca perişan olurlar yeniden canlanmaları gösterişli olmaları bir yılı alır. İlla ayırmak istiyorsanız mart sonuna doğru ayırmalısınız.

 95. Derya, İzmit dedi ki:

  Barış çiçeğim ofiste ışık almayan bir köşede bir aydır benimle. Camlar filtreli olduğu için gün içinde sadece florasan lamba ışığı alabiliyor. Yaprakların uçları kurudu. Haftada 1-2 beyaz çiçek çıkıyor ama açılamadan çürüyor. İlk geldiginde var olan bir tane beyaz ise hala açmadı ama saglam duruyor. Cam önüne koyamıyorum çünkü benim masamda duruyor. Ne yapmaliyim?
  ***
  Durmadan haftada bir iki çiçek tomurcuğu çıkaramaz. Yanlış gözlemlemişsiniz. Var olan tomurcuklar bir defalık çıkmış olabilir. Çürüyorlar demişsiniz. Öyleyse orası barış çiçeğine uygun değil. Bitkilere göre havasız-sıcak ve ışıksız. Eviniz uygunsa evinize götürün.

 96. Ayşe, Adana dedi ki:

  Barış çiçeğimin yaprak uçları kuruyor. Onun dışında gayet canlı ve güzel. Kurumalardaki problem nasıl çözülebilir?
  ***
  Sadece yaprak en uçları kuruyorsa bunu hiç dert etmeyin. Kuruma uç kısımda 1-2cm ise bu durumda problem var. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun hatanız var mı tespit edin. Tavsiyelerimi uygulayın. Zamanla daha sağlıklı olur.

 97. Melike, Trabzon dedi ki:

  Barış çiçeğimi alalı beş ay oldu. Önce çok güzel çiçek açtı. Sonra çiçekleri solunca kestim. Ama yaprakları aşağı sarktı. Cansız sanki. Kötü gözüküyor. Evim gayet sıcak ve çiçeğim pencere kenarında. Kendine gelmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Dinlendirme kısmında bu konuda yardım bilgisi var.

 98. Cemile, Yozgat dedi ki:

  Ayda bir kez yaprak veriyor ve verdiği zaman pırıl pırıl, capcanlı bir yaprak çıkarıyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. Ama dediğim gibi aydan aya yaprak veriyor ve bazen bu iki ayı da buluyor daha hızlı yaprak vermesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Önemli olan şey sağlıklı yaşayıp gitmesi. Bence yavaşlık daha iyi. Barış çiçeğinin hızlanması çok fazla köklenmesine bağlı. Mesela bu yıl toprak, saksı değiştirmeyin. zamanla toprak yüzeyinin köklerle kaplandığını göreceksiniz. Ondan sonra hızlanır.

 99. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Yelken çiçeği bitkilerimin çiçekleri bazen henüz boylanıp uzayamadan, tam gelişemeden yaprağın içinde kıvrık vaziyette kalıyor. Besin eksikliği gibi bir durum olabilir mi? Önlem almak icap eder mi? Dört saksı yelken çiçeğim var. Ama bunlardan birinin yaprakları diğerlerine göre oldukça büyük. Ayrıca görüntü itibarı ile daha dik bir yapıda. Diğerleri yana doğru genişlerken bu yukarı doğru uzun sapı olan yapraklar çıkarıyor. Farklı bir cins olabilir mi?
  ***
  Kökler çok hassas. Her toprakta sağlıklı olamıyor. Sebep bu. Farklılıklar ise piyasada satılan barışlar birkaç çeşit. Büyük olanı başka kültivar veya hibritlerden olabilir. Veya aynıdır da onun kökleri daha rahat saçaklanmış olup topraktan daha iyi beslendiği için daha iyi gelişmiştir.

 100. İnci, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 5 gün evvel çiçeğe bakmak istemediğini söyleyen bir yakınım bana barış çiçeği getirdi ve yaklaşık 15 gündür su vermediğini söyledi. Çiçek buna rağmen gayet sağlıklı görünüyordu. Ben çiçeği alır almaz su verdim ve aydınlık ama direk güneş ışığı almayan bir camın önüne yerleştirdim. Çiçeğin bulunduğu yer ofis. Oda sıcaklığı normal. Bugün geldiğimde çiçeğin bütün yapraklarını eğilmiş olarak buldum. Çiçeklerinden bir kaç tanesi yere değecek şekilde kendini bırakmış. Yeniden su verdim ancak sorunun susuzluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığına emin değilim. Henüz en fazla beş gündür bende duruyor. Sorun ne olabilir? Yeniden sağlıklı olması için ne yapabilirim?
  ***
  Barış çiçeğinin topraktan su ve besin alan ince kökleri çok hassastır. Aniden ölebiliyorlar. Mayıs sonuna kadar toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Sonra normal sulamaya dönün. Hızla köklenip hızla yeni yapraklar çıkarır.

 101. Sumeyye, Melbourne dedi ki:

  Yaklaşık 6-7 ay önce barış çiçeği aldım. Banyodaki camın önüne koydum. Orasi çok aydınlık olduğu için orayı tercih ettim. Direkt güneş gelmiyor. Evim ustten ısıtmalı sistemle calışıyor ve kışın banyo evin en sıcak yeri oluyor. Acaba bu sıcaklık çiçeğimi olumsuz etkiler mi? Şimdilik çok sağlıklı gözüküyor. Hatta yeni yapraklar bile açtı. Yerini sevmiş olabilir mi? Yerini değiştirmekten korkuyorum kurur diye.
  ***
  Bozulma yoksa yeni gelişimler devam ediyorsa yerini sevmiş olmalı. Esas mesele hava akımlarının devamlılığı. Evinizin ısıtma sistemi mükemmel bir hava hareketi sağlıyor. Yoksa çok fena bozulur ve kurumaya başlardı.

 102. Mehtap, Tekirdağ dedi ki:

  Barış çiçeği bana düğün hediyesi olarak geçen haziran geldi. Geldiğinde çiçekliydi ve yapraklarının uç kısımlarında minik kahverengilikler vardı. Bir ay içinde çiçekleri kurudu, kahverengilikler arttı. Ben yaprakları tamamen koparmak yerine sadece kahverengi yerleri makasla kestim. Fakat yeni çıkan yapraklar da bir süre sonra uçlarından kahverengi olmaya başladı. Bu döngü sürekli devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni çıkan yapraklarda da oluyorsa bir şekilde güçsüz kalıyor ya da bir şey zarar veriyor. Siz yukarda madde madde yazdığım tüm bilgileri eksiksiz okuyarak nerede yanlışınız varsa bir kağıda not edin. Sonra ne gerekiyorsa onu sağlamaya çalışın.

 103. Nazan, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğimi 4 martta almıştım. Yaprakları gayet sağlıklı ama çiçekleri çok küçük açıyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Ya onun türü veya kültivarı o özelliktedir ya da henüz yavrudur. Nedir bilemem. Siz iyi bakmaya çalışın. Büyük çiçekli türden ise zamanla yaprakları büyük ve uzun boylu olur o zaman çiçekleri de daha büyük olur.

 104. Solmaz, Volgograd dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin çiçekleri kurumuş. Acaba dinlendirmem gerekiyor mu? Çiçekçi kökleri çok hızlı uzuyor diye yılda bir kere ilkbaharda saksıdan çıkartıp köklerini kesin yine aynı saksıya dikin dedi. Bu ne kadar dogru? Köklerini kesmeli miyim her yıl? Kaç santim kesmeliyim?
  ***
  Çiçekçinin verdiği bilgi kesinlikle yanlış. Fazla derin olmayan yayvan saksıya dikin. 3 sene geçmedikçe saksı toprak değiştirmeyin. Dinlendirmek gerekmez. Yaz sıcaklarında daha fazla sıklıkla sulamalısınız.

 105. Songül, Antalya dedi ki:

  4-5 yıldır harika görünümlü büyükçe bir barış çiçeğim var. Ancak son bir kaç gündür saksıdan çevreye leş kokusu gibi bir koku yayılıyor. Çiçeğin dibinden geldiğini farkettim. Bu neden olur? Toprağı değiştireceğim ama yine de merak ettim.
  ***
  O kadar yıl boyunca aynı toprakta ise leş kokusu olacağını sanmam. Belki küf kokusudur. Normaldir. Toprağını şimdi değiştirirseniz zararı büyük olur. Barış çiçeğinde toprak değiştirme kış sonuna doğru ya da ilkbaharda yapılmalı.

 106. Gizem, Ankara dedi ki:

  İki gün önce barış çiçeği aldım. Yapraklarında çok küçük beyaz böcekler var ve zıplıyorlar. Onları gidermek için ne yapabilirim?
  ***
  Yok oluncaya kadar üç dört günde bir duş altında yıkayın.

 107. Şero, Manisa dedi ki:

  Barış çiçeği çok güzel gidiyordu ama ne oldusa bu son günlerde baya yaprakları pörsüdü. Ne yapmam lazım acaba?
  ***
  İnce kökler çürümüş. Toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. bir iki ay sonra normal sulamaya devam edin. Zamanla yeniden köklenir ve daha iyi yapraklanır. Bulunduğu yer mutlaka güneş almalı. Kışın güneş çok önemli.

 108. Ebru, Ankara dedi ki:

  Barış çiçeğim geldiğinde mükemmeldi fakat aylardır çiçek açmıyor ve yaprakları kuruyup kararıyor. Yeni yapraklar veriyor onlar da çok büyümeden uç kısımları kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evlerde ne gibi şartlarda yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Yukarda hepsini yazdım. Gerekenleri yapmazsanız daha da kötüleşecektir.

 109. Şems, Azerbaycan dedi ki:

  Üç gün önce bana iki yapraktan oluşan köklü bir barış çiçeği getirdiler. Bana vermeden önce ana bitkiden ayrıldıktan sonra köklü olarak suda bekletilmis. Yaprakların rengi resimdeki gibi tund değil, açık yesil. Toprağa dikip pencere önüne koydum. Orda cok iyi gunes aliyor. Yapraklar sarkmış vaziyetde. Sabahdan ikindiye kadar direkt güneş alıyor.
  ***
  Bahara kadar fazla güneşin zararı yok. Şimdi ne kadar çok güneş alsa o kadar iyidir. Köklerinin toprağa tutunması zaman ister. Sabredin bekleyin. O zamana kadar yapraklar cansız görünür, dik duramayabilir. Önemli değil. Fakat eğer güneş çok fazla ısıtıyorsa ilk iki hafta direkt güneş almasa daha iyi olur. Öğle- ikindi arası güneş fazla şiddetli. gerçi kışın hiç sakıncası yok da şimdi sizinki için sakıncalı. Sıcak günlerde güneşi pencere tülü ardından almalı.

 110. Karamel, Diyarbakır dedi ki:

  Benim güzel barış çiçeğim geçen yıl öğretmenler gününde hediye olarak geldi. Çok güzel çiçekleri vardı. İstanbuldan Diyarbakıra gelene kadar çiçekleri çok gürdü. Ama ne olduysa çiçeğim sarardı, soldu. Bariz derecede yaprakları azaldı. Toprağını değiştirip geniş bir saksıya almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?
  ***
  Saksı küçük gelse bile bu kadar bozulma ona bağlı değildir. Esas sebep yer yadırgaması ve yeni yerinin uygun şartlara sahip olmamasıdır. Yazımı okursanı daha iyi anlar ve bakım inceliklerini de öğrenirsiniz.

 111. Amine, Elazığ dedi ki:

  Barış çiçeğimin ana gövdesi kurudu. Üç yavrusu var fakat iki yapraklı oluyor. Yeni yaprak çıkınca önceki kurumaya başlıyor. Cam önünde sabah güneşini ikindiye kadar. fazla güneş alıyor ondan mı hiç düzelmiyor? İkide bir yer değiştirmek de olmaz. bana ne tavsiye edersiniz?
  ***
  öğle-ikindi arası güneşi yazın ve kasıma kadar zararlıdır. Ama bunan sonra mayısa veya hazirana kadar zararı olmaz. Bitki besini vermeniz gerekirdi. yukardaki bilgileri okumalısınız.

 112. Banu, Aydin dedi ki:

  Ben baris cicegini bugun aldim. cok sevdigim bir cicek. zehirli bir cicek mi?
  ***
  Zehirli değildir ama yine de yenmemeli. Küçük çocuk varsa dikkatli olun.

 113. Ayşe, Adana dedi ki:

  Gelişimi iyi fakat uçları sarardı. Hemen hemen bütün yapraklarında var. Ve çiçek açmıyor. yaprak renkleri de açık yeşil. Aldığımızda bu kadar açık değildi.
  ***
  Yapraklarında yeşilin tonu ortamdan ortama değişir. Önemli değil. Başko surnlar var. Galiba yeni yerini sevmemiş. Verdiğim bilgileri okuyarak hataları ve yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz.

 114. Ebru, Afyon dedi ki:

  Yazınızı okudum, gerçekten çok açıklayıcı bir yazı ama keşke daha önce görseydim yazınızı. Benim barış çiçeğim eylül-ekim gibi geldi elime. Aslında çiçekleri severim ama çiçek bakmayı çok sevmeyen bir insan olarak bu benim şu anda tek çiçeğim. Daha öncede hediye gelen bir kaç çiçeği öldürdüm maalesef. Kasım ayında yani bende yaklaşık bir ay durduktan sonra yaprakları sarardı. Ben de tüm sararan yaprakları kestim attım. Şimdi çok az yaprağı kaldı. Hala da kurumaya devam ediyor. Sanırım o aralar çok su vermişim. Yaklaşık bir aydır sulamıyorum ama toprağın nemini anlamak için elimi toprağa geçiriyorum çatırt diye ses geliyor. Acaba köklerine iyice zarar mı veriyorum? Ne olur beni aydınlatı bu çiçeğimin de ölmesini istemiyorum. Şimdi hava çok soğuk olduğu için cam kenarına bıraksam üşür mü?
  ***
  Size tavsiyem, bundan sonra size saksıda çiçek hediye edildiğinde bakımdan anlayan bir yakınınıza hediye etmenizdir. Ya da bozulana kadar tutup sonra atacaksınız. Şöyle yapın böyle yapın desem uzun bir liste olacak ve o sıraladıklarımı ise yapmaktan belki nefret edeceksiniz. Dediğim gibi, içinizde yoksa kendinizi zorlamayın. Mesela çok kişide akvaryum var ama ben özenmiyorum. içimde öyle bir eğilim yok. Hediye gelse ya kabul etmem ya da hemen meraklı biri bulup ona gönderirim hiç uğraşamam. Yine de yaşatmak, yetiştirmek istiyorsanız yukarda ayrıntılı olarak her şey açıklanmıştır. Gerekenleri yapabilirseniz herkesten daha başarılı yetiştirebilirsiniz.

 115. Betül U. -Ankara dedi ki:

  Sürgünlerinden kendime yeni bir barış çiçeği dikmiştim. bir hafta oldu. Yaprakları kuruyor. Canlanması için ne yapabilirim?
  ***
  Sadece bekleyeceksiniz. Zamanla yeni yapraklar çıkarır. Yazdığım bakım bilgilerini okuyun ve ciddiye alıp gerekenleri yapın.

 116. Tugce C. -İzmir dedi ki:

  İki ay önce hediye geldi barış çiçeğim. Aynı zamanlarda sulamaya özen gösterdim. Beş günde bir çay bardağı kadar suladım. Buna rağmen her sulamadan sonra çiçekleri ikişer ikişer soldu ve kaybettim. Okuduklarımdan az bile suladığımı düşünüyorum. Fakat su iyi gelmiyor. Şimdi de yapraklarım sanki kendilerini taşıyamıyorlar. Güneşi direkt almayan aydınlık bir yerde duruyorlar. Isı da eve kazak giyilebilcek kadar. Sorun sice ne olabilir?
  ***
  Kışın yeni alınan bitkilerin kökleri yanlış şartlar yüzünden hemen çürüyor. Neler yapabilirsiniz, her şey yukarda açıklanmıştır. Okuyun. Şimdi özellikle kış dinlendirmesi yaptırmalısınız. Orayı dikkatle okuyun.

 117. Gizem K. -Ankara dedi ki:

  Barış çiçegimi maalesef bir türlü sağlıklı bir şekilde büyütemedim. Güneş ışığından uzak gölge aydınlık bir yerde olmasına rağmen yaprakları kararıyor. Kararan yaprakları kesiyorum. Ertesi gün sağlıklı yapraklar kararıyor. Sürekli kestiğim için çiçeğim cılızlaştı. Toprağını sürekli nemli tutuyorum. baska ne yapmam lazım?
  ***
  Bu bir mantar türü değil. Niçin güneşten hatta şiddetli aydınlıktan uzak tutarsınız ki? Burada en iyi en doğru bakım bilgileri var. Lütfen inanarak güvenerek okuyun gereğini yapın.

 118. Solmaz, Volgograd dedi ki:

  Barış çiçeğimin yaprak uçları kuruyor ve sonra yaprak sararmaya başlıyor. Hatta yeni çıkan minik yapraklarin uçları bile siyah renkte kuruyor. Acaba sorun ne? Toprağında küçük beyaz solucana benzeyen bir şeyler fark etttim. Hoplayib zıplıyorlar. Acaba onların yok olmasi için ne yapabilirim?
  ***
  Barış çiçeği mutlaka günde en az bir saat direkt güneşte ısınmalı. Ortamda hava akımları da şart. Yoksa dediğiniz gibi sorunlar olur. Topraktaki böcekleri bilmiyorum. Toprağın üst yüzeyinde kuruma olmadıkça sulamayın belki kaybolurlar. Benim bitkilerimin topraklarında çeşitli böcekler oluyor herhangi zararlarını görmedim.

 119. Eda Y. -Gaziantep dedi ki:

  Barış çiçeğimin çiçeği siyahlasmaya başladı. Petegin sıcağından olabilir mi? Beyaz toz dökülmesi hep olur mu? Sürekli yaprakların üzerini siliyorum yine dökülüyor.
  ***
  Ondan olabilir. Toz dökülmesi normaldir. Çiçeklerinin özelliğidir. Polen.

 120. Hakki Şimşek dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin yaprakları hiç gelişmiyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Bozulmuyorsa iyi. Sebep ısı yetersizliği olabilir ama önemli değil. Benimkiler bol bol sabah gneş alır ve kışın bile soğuk odada gelişime devam eder. Güneşten ısınmaları önemli. Yazdıklarımı okuyun.

 121. Burcu, Ankara dedi ki:

  Direkt güneş alabileceği cam önüne yerleştirdim. Direkt ışığın zararı olur mu?
  ***
  Kış boyunca ne kadar çok direkt güneş alırsa o kadar iyi. Yazın ise güneşin direkt ışınlarından ısınması sadece sabah güneşiyle veya akşam güneşiyle olması lazım. Öğle civarı güneşi yakabilir.

 122. Sevgi, Ankara dedi ki:

  Barış çiçeğini iki ay önce sürgününden üretmiştim ama halen cansız ve yaprak çıkarmıyor. Neden olabilir?
  ***
  Barış çiçeği bakımında tüm püf noktalarını anlattım. Okuyun ona göre bakımını yapın. Biraz da sabırla bekleyeceksiniz.

 123. Gülsüm, Bursa dedi ki:

  Üç senedir barış çiçeğim çok güzel büyüyordu. Bir aydır çiçeğin yaprakları sarardı soldu. Üç aydan beri 10 günde bir vitaminli su ile suluyordum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yazımı okursanız sebepleri ve yapmanız gerekenleri öğrenirsiniz. Mesela kışın sıcak-hareketsiz hava zarar verebiliyor. Aylarca toprak yıkaması yapmadan bitki besini vermenin de sakıncaları büyük. Hepsinin inceliklerini açıkladım.

 124. Ayşe dedi ki:

  Bir hafta önce barış çiçeği aldım. Üzerinde yaklaşık 10 tane çiçeği var. Bazıları içinden çıkan çubuk gibi olan yerde siyahlaşmalar oldu. Sulamadım nemli olduğu için. Güneşli odada ama güneş ışınları direkt gelmiyor.
  ***
  Yer değişkliğinde hiç alışkın olmadığı yerlere gidince ilk başta böyle şeyler olur normaldir. Direkt güneşe alıştırın. Barış çiçeği güneş alırsa çok sağlıklı olur düzgün gelişir.

 125. Semra dedi ki:

  Çiçeğimin yapraklarında sarı sarı lekeler oluyor, kuruyor. Hastalık kapmış olabilir mi? Ne yapmam gerekir?
  ***
  Kışın havasız-sıcak evlerde bozulmalar olur. Sebep budur. Dinlendirme kısmını okuyun.

 126. Fatma, Bursa dedi ki:

  Köklerinden ayırdığım barış 6 aydır öylece duruyor. Yaprak da çıkarmadı. Nasıl düzelebilir?
  ***
  Bu sayfada bakım bilgilerinde anlattığım gibi güneşli ve havadar bir yerde olması lazım. Saksı köklere göre fazla büyük olmayacak. O bilgileri okuyup gerekenleri yaparsanız sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder.

 127. Berna, Maraş dedi ki:

  Beyaz çiçeğim yeşile dönüyor. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Herhangi bir anormallik, hastalık, bozulma yok ki kurtarasınız. Beyaz çiçekler eskiyince yeşile döner. Bu barış çiçeğinin doğal özelliğidir. Beğenmiyorsanız yeşilleşen çiçekleri kesip atın. Benim hoşuma gidiyor kötüleşene kadar bekleyip sonra kesiyorum.

 128. Hatice G. -Gaziantep dedi ki:

  Barış çiçeğimi geçen baharda ekmiştim. Bir aya yakın bir süre önce tomurcuk verdi fakat hala çiçeği açmadı. İkinci tomurcuğu da bir hafta önce verdi. Acaba ne kadar sürede açıyor? Ya da benim yanlış yaptığım bir şey mi var? Çiçeğim gayet sağlıklı görünüyor. Hatta toprağında yüzeye yakın yerlerde kökler var. Keyfi yerinde gibi.
  ***
  Tomurcuk bir görünüre çıkarsa hiç durmadan yavaş yavaş gelişip açar. Belki ısı yetersizliği vb sebeplerle gelişim yavaşsa bir ay gibi zaman alabilir. Ama gelişim bir yerde kalmışsa sorun var demektir. Besin vermiyorsanız gücü yetmiyor olabilir. Her şey sağlıklı ve yeterli fotosentez yapabilme süresine bağlı. Bu da önem sırasına göre havadarlık, güneş, ısı, sulama ve topraktan gerekli elemetleri alabilmesine bağlıdır.

 129. İlknur, İstanbul dedi ki:

  Sitenizden cok şey oğrendim. Size teşekkürü borç bilirim. 1-2 hafta önce barış çiçeği aldım. Saksıyı aynı büyüklükte saksı ile değistirmeyi düşünüyorum. Belirttiğiniz gibi akvaryumcudan kuvars kumu almak istedim. Ancak bana akvaryum bitki toprağı daha besleyici olur diye linkteki gibi kahverengi topraktan aldım. Diğer kuvars kumu çok tozlu, beyaz. kimisi boyalı. O yüzden almak istemedim. Uygun değilse değiştirmek üzere söz aldım. Sizce bu toprakla karışım yapsam uygun olur mu?
  ***
  Besleyici olacağını sanmıyorum. Kuvars kumu da zaten besleyici olması için değildir. Köklerin sağlığı içindir. Belki pH değerini değiştirmediği için dolaylı olarak besleyici demek istemiştir. O madde pişirilmiş kil. Eğer suda beklettiğinizde yumuşamıyorsa balçık gibi olmuyorsa (ki hiç sanmıyorum çünkü pişirilmiş kil taş gibidir erimez) çok iyi bir madde. Kuvars kumu yerine bundan veya ince ponza taşı kullanabilirsiniz. Not ettim antoryumlarım için akvaryumcudan araştırıp alacağım. Bunu daha önce bilmiyordum. Fiyat kazık değilse çok iyi. Hem kuvars kumu yerine hem ponza taşı yerine kullanılabilir. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim.

 130. Ertuğrul, Bursa dedi ki:

  Neredeyse sonbahardan beri aynı şekilde duruyor. Mutfakta, cam kenarında, küçük saksıda iki yeşil yaprak. Komşu vermişti. Ana bitkiden ayırarak dikildi. Gelişmesini istiyoruz ama ne yapmalıyız? Çünkü daha önce aldıklarımız başarısız olmuştu.
  ***
  Usulüne uygun mu diktiniz? Ortam şartları uygun mu? Güneş alıyor mu? Barış çiçeğinizin gelişebilmesi için ne gibi şartlar ve nasıl bakım gerekiyor öğrenmek istiyorsanız bu sayfadaki bilgileri okumalısınız.

 131. Ahmet S. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Ben barış çiçeğini 13 senedir yetiştiriyorum. Bir hafta kadar önce toprağını değiştirdim. Çünkü bitkim bayağı büyümüştü. Yaprak sayısı 13 ya da 14 tane falandı. Toprağı değiştirmeden önce toprak paketine baktığımda torf toprak yazıyordu. Toprağı değiştirirken de tamamına yakınını değiştirdim. Fakat bitkim birkaç gün sonra solmaya başladı. Her geçen gün soluyor. Düzenli olarak musluk suyu ile suluyorum (haftada 1-2 kez). Herhangi bir ek ürün kullanmıyorum. Bitkim son 2 senedir çiçek de açmıyordu. Şimdi yapraklar kurumuyor ama solmaya devam ediyor. Üstelik yeni çıkan yapraklar da kuruyor. Aynı zamanda barış çiçeğinin toprağını değiştirirken diğer çiçekleriminkini de değiştirdim. Onlarda aynı durumda. toprağın markası açelya idi. Ne yapmam gerekiyor. Ek bir ürün mü kullanmalıyım? Yoksa toprağı tekrar değiştirmeli miyim? Bitkim kurur mu?
  ***
  Çok yanlış bakmışsınız. Bir hayli güçsüz kalmış. Benim barışta belki 200 yaprak var. Sayamıyorum. Şu anda çiçek tomurcukları çıkıyor. Yukarda ne yazmışsam ben de öyle yetiştiriyorum. Güneşi seviyor. Köklerin zar zor sığacağı kadar saksıya dikmeniz lazımdı. Kökler fazla toprakta boğulur. Barış çiçeği bakım bilgilerini ayrıntılarıyla yazdım. Baştan sona okuyup gereğini yapın. Hiçbir ayrıntı laf olsun diye yazılmamıştır. Güneşten uzak tutmak, bitki besini vermemek, kökleri azken gereğinden büyük saksılara dikmek.. işte bütün bunlar yanlış ve çok zararlı.

 132. Mine Y. -Bursa dedi ki:

  Ben bu çiçeği alırken çok seve seve aldım. Üzerinden çok geçmeden çiçek açtı. Daha sonra yapraklanınca saksıyı değiştirdim küçük gelir düşüncesiyle. Hiç araştırmamıştım. Üç yıldır benimle. İlk aldığım aylarda çiçek açtı ve bir daha da açmadı. Saksıyı büyütmemden kaynaklandığını düşümdüm ama daha fazla yormamak adına tekrar küçük bir sakısya almadım. Bu yıl geçen yıldan çok daha iyi. Yine birçok yaprak verdi. Kuruma sararma da yok. Yalnız ben tam bu yıl açacak derken yaprakta uzun bir kabarma farkettim. İnce uzun ufak bir şey. Yaprağın kökündeydi. Şimdi ucunda. Bu nedir. Çok merak ediyorum.
  ***
  Barış çiçeğinizin açmamasının sebebi saksı büyüklüğü/küçüklüğü değil. Işık gücü eksikliği ve güneş eksikliği ile ilgili. O şey nedir bilmem ama tomurcuk henüz yaprağın içinden doğmadan önce aradan benbeyaz görünür. Sonra dışarı çıkar.

 133. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Barış çiçeklerinin senede 1-2 defa bahar mevsiminde çiçek açtıklarını duymuştum. Benmki senede 3-4 defa çiçek açıyor. Çiçekli halini daha çok seviyorum ama hiç budak vermiyor. Daha çok budak vermesi için ne yapmalıyım? Yapraklarının büyümesi için genişlemesi için ne tavsiye edersiniz? Sayfadaki iki barış çiçeği resmi de çok ama çok güzel. Onlar gibi olması için ne yapabilirim? Aspirin vermeye devam etmeli miyim?
  ***
  Kesinlikle aspirin vermeyin. Ben bu sayfada barış çiçeğinin en iyi bakımını anlattım. Gereğini yaparsanız çok güzelleşir. Farklı türleri, çeşitleri var. Her türü kocaman olamaz. Ama kötü bakımda hepsi küçük ve gösterişsiz olur. Siz buradaki bilgilere göre devam edin. Eğer büyük türdense zamanla büyük olur. Her tür barış çiçeği devamlı yavrular çoğalır. Sizinkinin yavrulamaması sizin yanlış bakımınızdan kaynaklanıyor. Bitki besini vermiyor aspirin veriyorsunuz. Bu da gelişimine büyük zarar veriyor.

 134. Ayşenil dedi ki:

  Ben kız kardeşime barış çiçeği hediye etmiştim. Neredeyse hiç bakmamış. 3-4 ayda 3-5 kez su vermiş. Ben daha önce saksıya sığmadığını düşünerek ikiye bölmüştüm ama yanlışmış ve toprağı da normal çiçekçi toprağı almıştım. Şu anda çiçeğin en dıştaki yaprakları kurumuş pörsümüş ama iç kısımdan yeni yapraklar da çıkmış. Hala canlı yaprakları var. Çiçeği nasıl canlandırabilirim? Yeni toprak alarak tekrar yeni saksıya alayım mı?
  ***
  Gelişim devam ediyorsa gerekmez. Sadece bakımını doğru yapın.

 135. Kıymet, Mersin dedi ki:

  Benim barış çiçeğim ilk defa çiçek açtı ama çiçekleri beyaz değil yeşil. Nedeni ne acaba? Bakımını söylediklerinize uygun yapıyorum. Ben hiç besin vermiyorum.
  ***
  Bitki besini vermiyorsanız bakımını benim dediğim gibi yapmadığınız belli. Çiçekleri yeni çıkarken bembeyazdır. Çiçekleri iyice açıldıktan birkaç hafta sonra yeşilleşir. Sizinki gibi bir şey ilk defa duydum. Bunun bitki besini verip vermemekle de ilgisi olamaz. Belki farklı bir tür olabilir. Barış çiçeği olduğundan emin misiniz?

 136. Melike dedi ki:

  Merhabalar. Gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz. Dikkat ettim senelerdir herkes bu siteden ve bilgilerden yararlanmış. Soru sorup cevap almış. Ben Öğretmenim. Öğrencilerim hediye olarak barış çiçeği getirdiler. Kendileri gibi güzel. Bundan daha güzel bir hediye olamazdı. Daha hediyeyi alalı bir kaç saat bile olmadı ve ben nasıl bakılır diye hemen araştırmaya başladım. Çok çok ve güzel bilgilendim. Şu an için bir sıkıntımız yok. Olursa nereye başvuracağımızı öğrenmiş olduk. Tekrar çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için.

 137. Meltem A. -İstanbul dedi ki:

  Bitkim çok iyi durumdaydı. Hemen hemen her gün yaprak çıkarıyordu. Son bir aydır direk güneşe çıkarmıyorum. Ancak son bir haftadır yaprakları yere yattı. Sıcaktan dolayı diye düşündüm. Biraz serin havadar bir odaya aldım düzeldi. Sonra birkaç kere daha aynı oldu düzeldi. ancak son 3,4 gündür bir türlü kendine gelemiyor. Ne yapmam gerekiyor? Bitkim umarım ölmüyordur.
  ***
  Yer değiştirmenizden dolayı kökleri çürümüş olmalı. Benim barış çiçeğimin yeri yaz kış sabittir. Sabahları kuvvetli direkt güneş alıyor. Güneş geldiğinde sıcak günlerde yaprakları pörsüyor. Hiçbir zararı yok. Hatta faydası büyük. Öğlenden itibaren güneş çekilince yavaş yavaş diriliyor. Maşallah kocaman bir şey. Bir metrekareden fazla yer kaplıyor. Sıcak günlerde daha sık sulamalısınız. Verdiğim bilgileri okuyun. Barış çiçeği güneşe ihtiyacı olan bitkilerdendir. Güneş üzerine geldiği saatlerde yapraklar pörsüyüp yanlara yatabilir. Bunun zararı olacağını düşünmeyin.

 138. Nazife, Konya dedi ki:

  Barış çiçeğimin çiçekleri beyazdan yeşile döndü. Ne yapmam lazım?
  ***
  Hep öyle olur. Eğer beğenmiyorsanız yeşil çiçekleri kesip atın. Ben kesmiyorum. Yeşilken de güzel.

 139. Emine, Konya dedi ki:

  Sürekli güney pencerenin önünde duruyor. Yaz kış güneş alıyor ama perdeden filtrelenmiş güneşi. Yapraklanması güzel. Yapraklar sarıya yakın açık yeşil. Yazınızda havalandırmanın iyi geleceğini yazmışsınız. Mevcut yaprakları da kurtarır mı yoksa yeni çıkan yapraklar için midir?
  ***
  Eski yaprakların sağlığında kusur yok ise tekrar yeşile dönebilirler. Ama bunun için bitki besini vermelisiniz. Nedense bitkilere bitki besini verin tavsiyelerimi kimse ciddiye almıyor. Boşuna yazmıyorum. Vermek şart. Her üç sulamada bir verin. Ya da en azından her altı sulamada bir verin. Veya ayda iki defa düzenli verebilirsiniz. Böylece yapraklar hem daha canlı yeşil hem daha geniş olur hem de bir yıldan fazla canlı görünümlerini aynen korurlar. Çiçekleri de daha iri olur.

 140. Havva, Balıkkesir dedi ki:

  Barış çiçeği için hangi vitaminleri vermeliyiz?
  ***
  İlgili paragrafta yazmıştım. Tıklayıp okuyun: https://azbitki.com/spathiphyllum#bes

 141. Semiha, Kayseri dedi ki:

  Bir arkadaşım bugün bana barış çiçeği hediye etti. Kendi çiçeğinin yavrularından. Plastik su bidonuna dikili geldi. Hem de üzerinde çok güzel bir çiçeğiyle birlikte. Saksıya geçirmek istiyorum. Ne zaman yapsam uygundur? Arkadaşım bir ay kadar bunda kalsın hemen değiştirme dedi. Ne kadar bekleyeyim?
  ***
  Öyle yapın bir ay süresinde sizin evin şartlarına alışır daha iyi olur. Yazdığım bilgileri de okuyun.

 142. Melek, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce aldığım barış çiçeğim çok sağlıklıydı. Yerini değiştirdim. Bir gecede tüm yaprakları sarardı ve kurudu. Ne yapmam gerekir kurtarabilmek için?
  ***
  Dinlendirme kısmını okumalısınız. Yani şimdi bir iki hafta hiç sulamayın. Sonra daha havadar bir yere alarak bol bol sulayın. Orada ayrıntılı açıklaması var.

 143. İlkem, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 10 gün önce barış çiçeğim hediye olarak geldi. Çiçeklerinde herhangi bir sıkıntı yok ama yapraklarında eğilme başladı. Geldiği günden itibaren sayfanızdaki bilgileri uygulamaya çalışıyorum. Evin doğu cephesine sabahları direk güneş alabileceği bir yere yerleşirdim. Sulamayı 2 günde bir yarım çay bardağı damacana suyuyla yapıyorum.. Odayı her sabah ve her akşam en az yarım saat havalandırıyorum.. Yerini de kıpırdatmamaya çalışıyorum. Yazdığınız bilgilerde ayrıntılı olarak anlattığınızı biliyorum. Ama en azından nereye dikkat etmem gerektiğini söylerseniz tekrar okumak isterim o kısmı. Zira bu çiçek benim için çok önemli. Tam da adına yaraşır bir şekilde “Barış Çiçeği” oldu benim. Kaybetmek istemem.
  ***
  Sulamayı benim anlattığım gibi yapmıyorsunuz. O kısmı bir daha okumanızı tavsiye ederim.

 144. Merve, Maraş dedi ki:

  Çiçeğimi şubatda doğum hediyesi olarak aldı eşim. Bir süre sonra barış çiçeğim 3 tane olmuştu. Saksısını değiştirdik. Kocaman porselen bir saksıya diktim. Biraz da toprak ekledim. Yapraklarının hızlı şekilde sarardığını, artı sularken dibinde tırtıllar olduğunu fark ettim. Sarı yaprakları kestim. Tirtıllardan da arındırdım. Kökleri hafif dışarda. Sizce ne yapmalıyım? Barış çiçeğim benim için çok kıymetli.
  ***
  Keşke önce araştırıp sonra kocaman saksıya dikseydiniz (daha doğrusu kocaman saksıya dikmenin zararlı olacağını öğrenip dikmeyecektiniz). Bildiğim ve kendi uyguladığım şey şeyi yukarda anlattım. Tırtıl dediğiniz toprak böceklerinin bir zarar vereceğini sanmıyorum. Kırkayak gibi böcekler benim bitkilerimin topraklarında da var. Zararlarını görmedim yıllardır.

 145. Meral, Bursa dedi ki:

  Barış çiçeğimi bir yıl önce diktim. Yaprakları çok küçük ve boyları kısa. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapmanız gereken şey bu sayfayı okumak ve gereken bakımı harfiyyen yapmak. En doğru bilgiler burada.

 146. Onur, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce bir barış çiçeği aldım. Çok çok yapraklı ancak maksimum 30 santimlik yapraklara sahip bodur bir bitki. Çiçeğin toprağı kurumadan iki kere suladım ancak bütün yapraklar aşağı doğru düştü. Yapraklarda dalgalanmalar olmaya başladı. Sonradan yazdıklarınızı gördüm ve çiçeği iki haftalığına sulamadan dinlendirmeye karar verdim. Sonrasında da toprak banyosu yapacağım. Doğru yolda mıyım acaba? Bir de yaprakların boyunu aşan uzun çiçekleri vardı. Yeşile döndüler ve uçtan kestim. Saplarının tamamen sararmalarını bekleyip kendiliğinden sökülebildiği zaman sökeceğim. Ancak yeni çıkan çiçekler yaprakların arasından sıyrılacak kadar uzamıyorlar ve orada yeşile dönüp kurumaya başlıyorlar. Bitkinin kendisini toparlamasından sonra geçebilecek bir durum mudur bu? Yoksa sera ortamından sonra o kadar uzun ve güzel çiçekler beklemek saçma mı olur?
  ***
  Benimki büyük çeşitlerden ve şimdi 4 yıllık (parmak kadar iki fideciğinden büyütmüştüm). Önceleri ihmal ediyordum. Geçen kıştan bu yana aynen yukarda anlattığım gibi bakmaya başladım. İki misli büyüdü devleşti. Önceki yıllarda sadece kış sonunda ve yaz sonunda çiçek açıyordu. Bu defa kış sonundan beri tekrar tekrar çiçek açıyor. Şimdi ağustustayız çiçeklenmeye devam ediyor. En doğru bakımı bu şekilde yapılır. Sizinkinin yaprakları pörsümüşse doğrusunu yapmışsınız diyebilirim. Ama bilin ki yaz sıcaklarında ne kadar sık sulasanız o kadar iyi. Sulama kısmındaki açıklamamı dikkate alın. Ben faydasını gördüm. Solan veya yeşile dönen çiçekleri istediğiniz yerinden kesip atabilirsiniz. Hiçbir mahsuru yok. Ben yeşil görünümlerini de sevdiğim için kurumalarını bekliyorum ama önemli değil. Aslında yeşil olan her yeri, yeşillenmiş çiçeği dahil, fotosentez yaparak bünyenin daha fazla besin ve enerji üretmesine katkıda bulunur. Bu da daha güçlü gelişim sağlar. Az yapraklı ise yeşile dönen çiçekleri kesmemek daha iyi.

 147. İsimsiz dedi ki:

  Barış çiçegim 6 kök oldugu için çoğaltmak amacıyla saksı değiştirip iki saksıya ayırdım. Yanlış zaman seçtim sanırım. Ağustos ayındayız. Evim çok güneş alıyor. Olabildigine sıcak. tüm yapraklarını aşağı saldı. Sizce kurtulma ihtimali var mı?
  ***
  Evet var. Bekleyin. Yukardaki bakım, yetiştirme bilgilerini okuyun.

 148. İsimsiz dedi ki:

  Anneme anneler gününde barış çiçeği almıştım. 2009 yılında sadece 1 kere çiçek açtı. Bir daha hiç çiçek açmadı. Toprağını da hiç değiştirmedik. Sürekli yaprak çıkarıyor. Çiçekçiye sorduğumuzda siz çiçeğinizi küstürmüşsünüz dedi. Çiçek açması için acaba ne yapabiliriz? Şu anda güneş alan yerde ama yine de çiçeği yok.
  ***
  Siz benim yukarda ince ince yazdığım yetiştirme, bakım bilgilerine göre devam ederseniz her şey yoluna girer. Ama ben bunları yapamam, şartlar imkanlar elvermiyor derseniz yapacak bir şey yok.

 149. İsimsiz dedi ki:

  Barış çiçeğimi kapalı balkonda yetiştirmede bir sorun olur mu acaba?
  ***
  Kışın soğuk oluyorsa hiç tavsiye etmem.

 150. Elif A. -Balıkesir dedi ki:

  Kök gübresi versem olur mu kökleri için?
  ***
  Özel bitki besinleri var. Genel kullanım olandan alın. Suya karıştırılıyor. Yukardaki açıklamalarımı okuyun.

 151. Ayşen, Aksaray dedi ki:

  3,5 yıldır barış çiçeğim var. Geldiği günden beri yaprak uçlarında kurumalar oluşmuştu fakat çiçek açıyordu. Geçtiğimiz baharda kurumalar artınca saksısı dar geliyor diye küçük 5-6 kökü ayırdık. Kalanları yine aynı saksıya diktik. Yaprakların rengi sarardı. Uçtan başlayan kurumalar yaprağın tamamına yayıldı. Sizce bu dönem saksı ve toprağını değiştirmem işe yarar mı?
  ***
  Bilmiyorum. Evinizin şartlarına göre ve hatalarınıza göre gerekeni yapmak için yukarda verdiğim bilgileri baştan sona okumalısınız.

 152. Seviye A. -Almanya dedi ki:

  Benim de 17 senedir barış çiçeğim var. Çok memnunum.

 153. Belgin, Samsun dedi ki:

  Benim barış çiçeğim yaklaşık iki senelik gayet sağlıklı görünüyor. En altından çıkan yapraklar sarı ve cansız çıkıyor (güneşi ve ışığı iyi alamadığından mı yoksa başka bir sebepten mi bilemedim). Çok yapraklı bir çiçek. Bunları kessem zararlı olur mu?
  ***
  Madem gereğinden çok yaprak var o halde kötüleşenlerden beğenmediklerinizi kesin. Alttaki küçük ve sararmış olanlar muhtemelen yeni değidir. Çok eski yapraklardır diye tahmin ediyorum.

 154. Tuğba Y. -Trabzon dedi ki:

  Benim barış çiçeğim çok fazla yaprak ve çiçek açmaya başladı. Ama hem yapraklar hem de çiçekler yamuk yumuk, şekilsiz, ince ve küçük. hatta çiçeklerin bazıları yeşil oluyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Çiçekler eskiyince yeşile dönüyor. Bu gayet normal bir şey. Ama yapraklarda ve çiçeklerde çok kötü şekil bozuklukları bazı elementleri köklerin alamaması yüzündendir. Çözüm için şu sayfadaki ( https://azbitki.com/sulama#tpr ) 3. maddeyi okuyup özellikle maden suyu ile olan tavsiyeme birkaç hafta devam edin. Problem gideceği gibi müthiş bir şekilde canlanacaktır.

 155. Orçun, Denizli dedi ki:

  Benim barış çiçeğim balkon kapısının yakınlarında.Kışın kar yağsa bile kapı arada muhakkak açılıp kapandığı için bol bol serin hatta bazen buz gibi esintilere çok kısa süre maruz kaldı. Başta sorun olabileceğini düşünmüştüm ama sorun olmadı. Hatta yaprakları daha büyük ve güçlü çıkmaya başladı.

 156. Uğur, Mersin dedi ki:

  Benim barış çiçekçilerde gördüklerime pek benzemiyor. Rengi yeşil ama diğerleri gibi siyaha çalmıyor ve çiçeği çok küçük açıyor Önce beyaz oluyor sonra yeşile dönüyor. Bakımını sizin önerdiğiniz şekilde yapmaya başladım ve işe yaradı. Ancak çiçekleri niye diğer barışlar kadar gösterişli değil?
  ***
  Barış çiçeği diyoruz, birbirlerine de bir hayli benzerler ama çok çeşitleri var. Yukarda anlatmıştım. Sizinki muhtemelen küçük çiçekli olanındandır.

 157. Betül, Balıkesir dedi ki:

  Barış çiçeğimin çiçekleri ve sapları karardı. Şu an öyle duruyor. Kararan çiçekleri ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Kararan kısımları makasla kesin. Yeri çok havadar ve biraz da güneşli olursa canlanıp eskisinden daha güzel olur.

 158. Banu A. -Ankara dedi ki:

  Geçen sene aldığım ama hiç kullanmadığım yaprak amaçlı sıvı besinim var. Barış çiçeğine versem bir zararı olur mu? Bu zamana kadar hep genel amaçlı olan besinden kullandım. Bir sorun olmazsa yaprak amaçlı olanı kullanayım. Acaba yaprak için olan besini kullanabileceğim başka çiçek var mı?
  ***
  Kesin olarak evet faydası olur diyemiyorum ama zararı olacağını da pek sanmıyorum. Deneyin iki ay içinde nasıl etkisi olduğu anlaşılır. Yaprak amaçlı bitki besinini bahçe / balkon açık hava bitkilerinden şunlarda kullanabilirsiniz: Bir sardunya türü olan ceylangözüne çok iyi geliyor. Ve rozet çiçeğine daha çok fayda ediyor. Garip ama gerçek.

 159. Merve, Kütahya dedi ki:

  Bizim çiçeğimizin Çiçekleri beyaz çıkıyor sonradan yeşerip gidiyor. Önceden böyle olmuyordu. Sebebi ne bilemiyoruz.
  ***
  Normali budur. Hatta yerini sevdiği için böyle oluyor da denebilir.

 160. Esra dedi ki:

  Barış çiçeğinin beyaz çiçekleri içinde yer alan parmak gibi uzun yapı beyaz toz gibi bir şey döküyor. Esinti oldukça bu tozlar yaprakları ve etrafı tozlandırıyor. Bitkinin çiçek açmaması için ne yapmalıyım? Siz bu tozlardan nasıl kurtuluyorsunuz?
  ***
  O tozların bir zararı yok. Hiç önemsemedim. Etrafa saçılınca toz alır gibi siliyorum. Yapraklara bulaşınca banyoda duş yaptırarak temizliyorum.

 161. Ayşegül, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşımdan kötü durumda bir Barış çiçeği aldım. 1 ay susuz kaldı diye üst üste aşırı sulamış. 4 gündür bende, hala toprak çamur gibi. Toprağın üst yüzeyinden aldım eksilttim bir miktar , daha çabuk kurusun ve kökler havalansın diye. Tül arkasından güneş alan pencere önüne orkide ve antoryumların yanına koydum.Yapraklar hala yeşil ama korkunç durumdalar. Tamamen salmışlar kendilerini. Nasıl bir tedavi yolu önerirsiniz?
  ***
  Kökler epeyce bozulmuş. Normal sulamaya devam edin. Yeni kökler 2-3 hafta içinde gelişir. Sonra hızlıca yeniden yapraklanır.

 162. Erdem, Mersin dedi ki:

  Barış çiçeğinin dallarından biri yana doğru fazla yattı. Acaba onu kesip başka bir saksıya eksem tutar mı?
  ***
  Hiç tavsiye etmem. Bırakın o kendisi yeni yapraklarını yukarı doğru çıkarır. Verdiğim bakım bilgilerini ve çoğaltma bilgilerini lütfen okuyun.

 163. Dilan, Batman dedi ki:

  Benim ofisimdeki barış çiçeğimin yaprakları boynunu bükmüş. Aylardır aynı bakımı yapıyorum çok da güzel yetişiyor ama yaz sıcağından olsa gerek. Pencereden uzaklaştırdım ve gündüz ofiste olduğum süre içinde klimayı açıyorum, toprağının nemli olmasına dikkat ediyorum ama düzelmiyor kaç gündür. Başka ne yapabilirim acaba?
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Hassas bir bitkidir.

 164. Zeynep, Ş.Urfa dedi ki:

  Barış çiçeğimin toprağında beyaz kurtçuklar var. Önceden koyduğum yerde fazla güneş yoktu ondan olabilir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprak bitleri her toprakta olabiliyor ve hiçbir tehlikesi yoktur. Hiçbir şey yapmayın.

 165. Ayşenur, İstanbul dedi ki:

  Barış çiçeğim geleli bir hafta oldu. Saksı boyutu gayet iyi, henüz 1 tane çiçek açtı. Haftasonu geldiğimde yapraklarının sapsarı olduğunu gördüm, sanırım suyunu fazla vermişim. Şimdi dinlendiriyorum yerini de değiştirdim ama ofis ortamı klimalı, sanırım ortamı sevmedi. Cam kenarına aldım, su vermeyi de bir süre için kestim. Yapabileceğim başka bir şey var mıdır acaba, çiçeğim kendini toparlar mı?
  ***
  Cam kenarında tutun. Artık susuz bırakmayın. Bozulma nedeni ışıksız ve özellikle havasız ortam yüzündendir.

 166. İlknur, Ankara dedi ki:

  Ofiste bulunan barış çiçeğimizde fazla miktarda sineklenme var. Ofiste uçuşup duruyorlar. Bu problemimizi nasıl çözebiliriz acaba?
  ***
  En etkili ve kolay yolu sigara tütünüdür. Ofisinizde sigara içenler varsa söyleyin izmaritleri atmayıp içlerinde kalan tütünü barış çiçeğinin dibine serpsinler.

 167. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Benim çiçeğin yaprakları hep aşağı sarkık gibi duruyor. Düzgün de değil hafif kırışık. Neyse ki uçlarında kuruluk yok tek tesellim bu. Çiçekleri de hiç beyaz olmadı. Önce yeşil, sonra sararmış halde ölüyor. Açar açmaz yani yeşil halde kesmek mi gerekiyor? Ayrica çiçek 5 kök. En uzunu 110cm. 4 senelik.
  ***
  Gıdasız kalıyor sanıyorum. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. En güzel şekilde barış çiçeği yetiştirmenin bütün püf noktaları var.

 168. Adnan, Eskişehir dedi ki:

  Evdeki barış çiçeğimin yaprakları kuruyor ve yeni filizler çıkarmıyor. Çiçek de açmıyor. Giderek ölmeye başladı. Saksısını ve toprağını değiştirdim. Yeşil yapraklı bitkiler için olan sıvı gübre de verdim ama hiç değişiklik olmadı. Çiçeği kurtarmak için neler yapabilirim?
  ***
  Yukardaki bakım, toprak isteği vesaire konuların tamamını okuyun. Sonra söküp yeniden (ve daha küçük bir saksıya) dikin.

 169. Ayşegül, Eskişehir dedi ki:

  Barış çiçeğim filizler vermiyor ve kuruyor. Saksısından çıkardım suyun içine koydum. İyimi yaptım bilmiyorum ama çiçeğim ölüyor. Toprak olarak hazır çiçek toprağı kullanabilir miyim?
  ***
  Hazır toprak olur ama onu kum veya mil ile karıştırsanız daha iyi olur. Bir müddet suda tutabilirsiniz sakıncası yok. Ama lütfen yukardaki bilgileri okuyun.

 170. Özlem, Bursa dedi ki:

  Benim barış çiçeğim 2.5 yıl önce geldi. 3- 4 ay sürekli çiçek açtı ama iki senedir açmıyor. Durumu gayet iyi. Hem dipten yavru veriyor hem ortadan yaprak çıkartıyor. Bir de geçen sene kökten ayırdım ektim. O ektiğim ne soldu ne de bir yaprak çıkardı. Yerinde sayıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşin direkt ışınlarından tamamen mahrum olunca bazı barış çiçeği kültivarları hiç çiçek açmayabilir. Diğer gelişmeyenin sorunu ise muhtemelen kökleriyle ilgilidir. Lütfen yukardaki toprak vesaire kısımlarını okuyun gereğini yapın.

 171. Sureyya, Amerika dedi ki:

  7 ay once kadar baris Cicegi aldik, Cicekleri vardi. Zamanla soylediginiz gibi cicekler dokuldu ve bahsettiginiz uclarindaki yanmalar surekli oluyor. Biz ilk aldigimizda degistirdik saksisini. Soylediginiz bakimin hic birine yapmamistim. su an yapraklari yanmis gibi gorunuyor. direk gunes altina koymustum. hata yaptim sanirim. su an yapraklari kuruyor. canli yaprak kalmadi nerdeyse. yazdiklarinizin hepsini okudum. keske daha once okuma firsatim olsaydi. Benim anlamadigim sey budamayi nasil yapacagim. yapraklar yanmis gibi ama dallari yesil. lutfen yazimi okuyun demeyin cunku budama hakkinda hic bir bilgim yok.
  ***
  Budama ayrı bir mesele. Şimdi sizin yapmanız gereken şey yanmış kurumuş kısımları makasla kesmek. Yeşil sapları kesmeyin. Onlar sayesinde bitkinin fotosentez yapması mümkün olur. Böylece güzel bir şekilde güç toplar ve bir iki ay içinde yeni yapraklar çıkarmaya başlar.

 172. Muhammed, Konya dedi ki:

  Barış çiçeği aldım fakat toprağı perlit karışımlı ve ıslak kalıyor. Toprak değiştirme konusunda çok kararsız kaldım çünkü bitkinin durumunda gözle görülür bir bozukluk yok. İkinci bir nokta ise değişim yapmak gerekiyorsa vermikülit veya kuvars kumu yerine pirinç tanesi büyüklüğünde veya daha küçük beyaz pomza karıştırsam olur mu?
  ***
  Toprağını değiştirmeyin. Madem o toprakta sağlıklı, öyleyse hiç rahatsız etmeyin. Birkaç yıl o saksıda yaşayabilir.

 173. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim barış çiçeğim geçen sene ilk aldığımızda çok büyük çiçekler açıyordu. Ancak bu sene toprağını da değiştirmeme rağmen küçük çiçekler açıyor. Tekrar büyük çiçek açması için ne yapabilirim?
  ***
  Orkideler için olan bitki besininden 20 günde bir vermelisiniz. Yukardaki bakım bilgilerini de okuyun.

 174. Merve Ö. -İskenderun dedi ki:

  Merhaba bir ay önce bir barış çiçeği aldım. Dün yerini değiştirince bir gece içinde 2 çiçeği birden kahverengi oldu. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Bunlar seralarda kof gelişim göstermiş ve bu yüzden oldukça hassas bir yapıya sahip olmuşlardır. Anlaşılan ilk aldığınızda evde koyduğunuz yeri pek yadırgamamış ama sonraki yerini çok yadırgamış. Sebep budur. Çiçeklerin bozulması önemli değil. Yaprakların sağlığı bozulmasın da esas bu önemli.

 175. Özlem, Balikesir dedi ki:

  Merhaba bende de barış çiçeği var. Çok güzel açıyor çiçekleri ama kısa sürede beyaz çiçekler yeşile dönüyor. Ben uzun bir süre beyaz kalmalarını istiyorum. Biri çıkmadan hop öteki yeşil oluyor. Kesmeye de kıyamıyorum. Yanlış bakım mı uyguluyorum acaba? Bir arkadaşım uzun süre çiçeğinin beyaz kaldığını söylemişti.
  ***
  Bence sizinkinin çiçeği de yeterince uzun süre beyaz kalıyordur. Aylarca beyaz kalması kesinlikle imkansız.

 176. Aydın, Kuşadası dedi ki:

  Bir ay evvel barış çiçeği aldım. Yerini sevdi. Fakat geçen hafta gelen misafirlerim ne yaptılarsa çiçeğimin yaprakları soldu. Renginde bozulma ya da sararma yok fakat hani su vermezsiniz ya pörsür o şekilde duruyor. Ne yapacağımı bilemedim. Sanıyorum fazla sulamışlar. İyice kurumadan su vermiyorum şimdi kökleri erimesin diye. Ne yapabilirim?
  ***
  Belki toprağına içki veya başka bir şey dökmüş olabilirler. Anlattığınıza göre ince kökleri hepten zarar görmüş. Bu durumda, birkaç hafta içinde yeni kökler geliştirip hızlı bir gelişim başlatır. Sabredin. Şimdi bundan sonra sulamak için toprağının iyice kurumasını beklemeyin. Korkmayın kök çürümesi barış çiçeğinde ilerlemiyor sadece ince köklerle sınırlı kalıyor. Kazık kökü çok dayanıklıdır.

 177. Mehtap, Manisa dedi ki:

  Benim Çiçeğimin çiçekleri yaprakların dibinden açıyor dalın içinde kalıyor. Hiç büyüyemeden dalın içinde kuruyor. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.
  ***
  Yukarda verdiğim bakım bilgilerini okuyun. Hatalarınız ne ise anlarsınız. Mesela belki bitki besini vermiyorsunuzdur.

 178. Özlem, Bursa dedi ki:

  Benim barış çiçeğimin yaprakları çok yanıyor ev ortamında olduğu halde. Yaprak çıkarmaya devam ediyor ama yanıklarla baş edemiyorum çok üzgünüm.
  ***
  Gelişimde hiç sıkıntı yok ise yerini de toprağını da sevmiş. O halde problem topraktaki bir iki element eksikliğiyle ilgilidir. Maden soyunu genişçe bir tas içine boşaltıp iki gün gazının uçmasını bekleyin. Sonra bununla sulayın. İyi gelecektir. Ya da haşlanmış yumurtaların suyunu soğutup onunla sulayın. Bu işi sık sık değil iki ayda bir yapmalısınız. Yanma problemi geçince suya katılan bitki besini alın ve ayda bir defa sulama suyuna karıştırın.

 179. Handan, İstanbul dedi ki:

  Haziran ayında Bauhaus’dan barış çiçeği aldım. Fakat eve getirdikten sonra hiç değişmedi. Büyük yapraklı sağlıklı görüntü sergileyen bir bitki olmasına rağmen ufak yapraklar ve tek tük zayıf çiçekler açmak dışında gördüğüm bir hareket yok. Genel bitki besini veriyorum 2-3 haftada bir. Gelişiminin durma sebebi ne olabilir?
  ***
  Bitkilerde gelişimin sağlıklı olması fotosentez olayının kesintiye uğramadan sağlıklı gerçekleşmesine bağlıdır. Toprakta bir kusur olmadığını düşünürsek, en önemli faktörler şunlar: Her şeyden önce havadar ortam lazım. Hatta sık sık hafif esintiler gerekiyor. Bundan sonraki önemli faktör çok güçlü ışıktır. Barış çiçeği koyu gölge uyumlusu bir bitki değil. Loş ışıktan hoşlanmaz. Doğal ortamlarında orman içinde değil orman sınırlarında yaşarlar yani az da olsa mutlaka bir parça direkt güneş olmalı. bu da mümkün değilse en azından yeri çok güçlü aydınlık olmalı. Ve üçüncü önemli faktör sudur. Toprak kupkuru hale gelince bu durumda bir iki gün daha kupkuru toprakta kalırsa gelişim ciddi sekteye uğrar. Anladığınız gibi bu saydığım faktörler yerinde değilse fotosentez sağlıklı gerçekleşmez ve sonuçta bitkide gelişimin sağlıklı devam edebilmesi mümkün değildir. Dünyanın en iyi toprağını dünyanın en iyi gübresini kullansanız bile havadar ortam, yeterli ışık ve su şartlarında problem varsa toprak da gübre de hiçbir şekilde işe yaramaz çünkü fotosentezin düzgün gerçekleşmesini sağlayacak şartlar uygun değildir.

 180. Mujde, Aydın dedi ki:

  Barış çiçeğim birsürü çiçek açtı ama hepsinin rengi yemyeşil. Gayet sağlıklı görünüyorlar. Beyazlamıyor. Daha önce de barış çiçeğim vardı ama böyle bir sorun yaşamamıştım. Bitki besini vermiştim ondan olabilir mi? Çiçekler nasıl beyaz olacak?
  ***
  Normalde bembeyaz çiçekler açar ve zamanla (aklaşık üç hafta içinde) çiçeklerin rengi yeşile döner. O zaman isterseniz yeşil çiçekleri kesip atabilirsiniz. Sizinki eğer yeni çiçek açtığında bile çiçekler yeşil idiyse bunun sebebi bitki besini olamaz. Belki o çeşidin özelliği öyledir. Ve beyaz olmalarına çare yok.

 181. Atabey, Çanakkale dedi ki:

  Dün BİM’den barış çiçeği aldım. Boyu 50-60 cm civarında. Saksı ölçüleri 150x150x137, 1.6 LT lik hacmı. Çiçeği alırken satıcı saksıyı hemen değiştirmemi söyledi. Evde saksının altına baktım çiçeğin kökleri saksinin deliklerinden aşağıya inmiş. Bir de en alttaki yapraklardan bazıları sararmış. Sanki bir günde çiçeğin rengi koyulaştı, yaprakları kıvrılmaya başladı. Aldığımdan beri hiç bir şey yapmadım. Gün boyu güneş alan, aydın bir odada duruyor…Saksıyı değiştirmem gerekiyor mu? Çiçek bakımı konusunda hiç bir bilgi ve tecrübem yok.
  ***
  Hayır saksıyı değiştirmeniz hiç gerekmiyor ama suyuna dikkat edin. Küçük saksı olunca, toprağın özelliğine de bağlı olarak çok çabuk kuruyabilir veya kolay kolay kurumayabilir. Lütfen yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 182. Semiha, İzmir dedi ki:

  Marketten barış çiçeği satın aldım. Yaprakları fazla parlak. Sprey sıkılmış. Sizce yıkamalı mıyım? Çiçeğe zararı var mıdır?
  ***
  Zararı yok. Siz de yaprak parlatıcısı satın alıp barış çiçeğiniz için kullanabilirsiniz. Ama sık sık yapmak iyi değil. Özel günlerde, bayramlarda filan yapsanız daha iyi. Diğer sorularınıza gelince: Onlara cevap vermem yukarıda verdiğim ayrıntılı bilgileri baştan sona burada yeniden yazmam anlamına gelir. Lütfen okuyup ona göre yapmanız gerekenleri öğrenin. Mesela saksı değiştirmek hangi durumlarda gerekiyorsa yukarıda ayrıntılı bir şekilde açıklanmış.

 183. Emine, Kütahya dedi ki:

  Çiçeğimin alt yaprakları kendini saldı. Üstte birkac tane yaprağı canlı duruyor. Sanırım fazla sulamaktan kökleri çürüdü. Evim cok sıcak diye suyunu fazla verdim ama çiçeğim çok kötü oldu. Toprağını değiştirdim. Köklerinin bazıları beyaz bazıları kahverengiydi. Tekrar düzelmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Toprak değiştirmekle büyük hata yapmışsınız. Bir ay kadar toprak adamakıllı kuruduğunda sulayarak yeni kökler çıkarıp eskisinden daha gür büyümesini sağlayabilirdiniz. Şimdi yine aynı şeyi yapın. Hatta mayısa kadar toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın. Sonra açık pencereden gelen havanın etkisinde olacağı bir pencere yanına koyup normal sulamaya geçin. Ayrıca, benim tavsiye ettiğim süre dolmadan güzel bir gelişim başlarsa o zaman normal suya geçebilirsiniz. Daha fazla beklemeye gerek kalmaz. İyice kendine geldiği zamandan itibaren bitki besini vermeye başlayın.

 184. Zeynep, K.Maraş dedi ki:

  Yelken çiçeğimin yaprakları titriyor. Böcek mi var acaba dedim ama böcek de yok rüzgar da.. Neden titriyor?
  ***
  Bilmiyorum. Eskiden İstanbul’da iken evimizdeki kauçuk ağacında kendiliğinden sarsılma olurdu. Sebebini öğrenemedik. Barış çiçeği yapraklarında uçlarda bazen su damlası oluşuyor. Damla ağırlık yapar. Düşünce yaprak ağırlıktan kurtulur. Bu da harekete sebep olur. Sizinkinde belki sebep budur.

 185. Yasemin, Tokat dedi ki:

  Yelken çiceğimin yapraklarında yanık gibi bir şeyler oldu. Canlı olduğu halde uzun zamandır da çiçek açmıyor. Nedendir sizce?
  ***
  Toprakta problem var. Gereğinden büyük saksıda bolca toprakta yetiştirirseniz ancak 4-5 yıl sonra adam olur. Barış çiçeği en iyi köklerinin zar zor sığdığı küçüklükte saksıda, kumlu ve humuslu çürüntülü toprakta gelişim gösterir. Güneş alması da gerekli. Lütfen yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 186. Betl. Balikesir dedi ki:

  Baris cicegim cok guzel cicek acti fakat bir sure sonra beyaz cicekler yeserdi. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Bu gayet normal. Çiçekleri esikiyince ya soğup kuruyor ya da yeşile dönüyor. Beğenmiyorsanız kesip atabilirsiniz. Ama eğer barış çiçeğiniz pek güçlü değilse kesmemenizi tavsiye ederim. Çünkü yeşil yapraklar gibi yeşile dönmüş çiçekler de fotosentez yaparak kökleri besler.

 187. Şule, Çorum dedi ki:

  10 senedir barış çiçeğim vardı. Gayet iyi idi. Yaprakları da çiçekleri de ara ara çıkardı. Saksısını ve toprağını değiştirmeyi düşündük, daha rahat etsin diye. Eşim yavrulardan birini ayrı bir saksıya dikmiş. Ana kök ve bir tane de yavru kök diğer saksıya dikmiş. Yavru olan bir hafta soldu ve sonra canlandı ama diğer ana kök ve yavrunun olduğu çiçek soldu. yaprakları yerlerde ve kurumaya başladı. 15 günü geçti ama hala aynı ne yapmalıyım? Çok üzüldüm. Eşimin bana aldığı ilk çiçekti.
  ***
  Şu torf denen hazır topraklar bazen köklerin hassas yerlerini yakıyor. Yapacağınız şey hiçbir şey yapmayıp beklemek. Sulamayı da şimdilik toprakta kaydadeğer bir kuruma oldukça yapın. En geç 5 hafta sonra yeniden gelişmeye başlar. Aynı şey benim de başıma gelmişti. Yeniden canlandığında çok hızlı gelişip eskisinden daha güzel olmuştu.

 188. Uğur, Mersin dedi ki:

  Barış çiçeğimin büyük dallarından biri kırıldı. Kırılan dalı suya koydum. Bazı çiçeklerde olduğu gibi suda köklendirip başka saksıya ekmemiz mümkün mü?
  ***
  Evet mümkün. Hatta direkt toprağa dikseniz de olur. Ama yaz sıcakları zamanında önce suda köklendirmek daha iyi olur.

 189. Meral, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba, yeni aldığımız barış çiçeğimizin bazı yapraklarında sararmalar oluştu, kök kısmına baktığımda o bölgede siyah renkli sıvı olduğunu gördüm, bitkiyi saksıdan çıkartarak çürümüş kökleri ayırıp attım fakat yapraklar bir bir sararıp ölüyor. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Kendi haline bırakın. bir süre kötüleşmeye devam eder. Sonra ani bir hamle ile birçok filizler verir. Yeri mutlaka çok havadar bir yer olsun. Havasız kuytu köşeleri hiç sevmez.

 190. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Çiçeğimi ofisten eve getirdim. Getirdikten sonra yaprakları sararmaya başladı ve çiçeği de kurudu. Kış ayları olduğu için haftada 1 kez suluyorum. Yanliş mi yapiyorum acaba ne yapmam gerekli?
  ***
  Yer yadırgama şoku yaşamış. Yeni yerine adapte oluncaya kadar biraz daha kötüleşebilir. Toprakta ıslaklık hiç eksilmiyorsa hiç sulamayın. Her bitki için böyledir. Sulamak için toprağının biraz kuruması gerekir.

 191. Emine, İzmir dedi ki:

  Merhaba, geçen yıl şubat ayında aldığım barış çiçeğim var. İlk eve getirdiğimde sitenizde anlattığınız şekilde toprak yıkaması yaptım. Gayet sağlıklı gelişti. Genelde toprak iyice kuruyunca yapraklarını aşağı indirince suluyorum. Son 10 gündür en dış kısımdaki yapraklarda sararma başladı. Bunun üzerine öncekine göre biraz daha sık sulamaya başladım. Sizce uygulamalarım doğru mudur? Ne yapabilirim.
  ***
  Yapraklar pörsüdükçe sulamanız yanlış. Toprağın hafiften kurumusını bekleyip sulamalısınız. Barış çiçeğinde yaprak sararması ise bununla fazla ilgili değildir. Gelişimi çok hızlı olduğu bir süreç içinde en eski yapraklar sararır ve yeni yapraklar çok daha güçlü büyür. Diğeri yeterince eski yapraklar sararır ve bu da gayet normaldir. Üçüncüsü ise toprağın besleyiciliğinin kalmamasıdır. Mutlaka ayda bir defa bitki besini vermeniz lazım. Salon bitkileri için kesinlikle şart.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)