Saksı ve bahçe çiçekleri kaç günde bir nasıl sulanır?

Bitkilerin sulanma ihtiyaçları türe göre farklıdır. Sonra sulamanın incelikleri, püf noktaları var. Hatalı sulama yüzünden bitkileriniz çürütmek istemiyorsanız bu bilgileri öğrenmelisiniz.

İki günde bir sulayın, haftada bir sulayın, yazın şöyle kışın böyle gibi “düzenli” sabit ölçülerle verilen tavsiyeler özellikle saksılarda yetiştirilen bitkiler için yanlıştır, öldürücü derecede tehlikeli ve zararlıdır. Sulama sıklığı en başta toprağın nem kaybetme hızına, sonra mevsime ve bitkinin kök özelliğine göre değişir.

Saksılardaki bitkileri sulama

Üstten sulamayın saksı altına su dolu tabak koyun bekletin şeklinde tavsiyeler var. Bu yanlış ve zararlı. Faydalı olan sulama şekli toprağı üstten sulamaktır. Su toprağı yıkayarak geçecek, saksının alt deliklerinden çıkıp gidecek. Aksi takdirde sulanan suyun niteliğine (kireçli suya, besin karıştırılmış suya) göre toprakta ya aşırı asitlenme olur ya da aşırı alkalinlenme olur. Ayrıca birikimler sonucu  tuzlaşma bile olabilir ki bu çok feci zarar verir. Üstten sulamada ise toprakta zararlı birikimler olmaz çünkü su ile birlikte alttan çıkıp giderler. Yani bu usul sulama çok sağlıklıdır. Alttan su emdirme usulü çok nadir durumlarda gerekebilir ama olmasa da olur.

Burada anlattığım sulama usulleri aslında yeni icat özel saksı topraklarına uygundur. Gerçek doğal topraklarda toprak yıkaması pek kolay olmayacağı gibi zararı da olabilir. Gerçek topraklarda bitki besini ve suni gübreler az kullanılmalı (hatta hiç kullanılmayabilir). Doğal humuslu toprak ile doğal gübre karışımı mükemmeldir. Bir yıldan fazla hiçbir özel besin takviyesi istemez. Sulamalarda da aşağıdaki stresli usullere pek gerek kalmaz.

Sulamada planlı programlı hareket edin

Çiçek sulamaBitki sağlığına dikkat ettiğimiz gibi toprak sağlığına da dikkat etmeliyiz. Yanlış sulamalar toprağın dengelerini bozar. O zaman bitkiler topraktan besin alamaz.

1- Rutin sulamalar

Bitki türüne özel sulama sıklığı tavsiyeleri başka. Burada çok genel gerekliliği yazıyorum:

Yaz boyunca toprak üst yüzeyi hafiften kurudukça, saksının alt deliklerinden bir miktar su çıkacak kadar su ile çiçeklerinizi yavaş yavaş sulayın. Saksı içindeki tüm köklere su ulaştığından emin olun. Alt deliklerden çıkan su akıp gitmeli. Saksı su dolu tabakta beklememeli.

Kış boyunca ise üst yüzey tamamen kurudukça, alt deliklerden su çıkmayacak kadar (veya çok az su çıkacak kadar), saksı içindeki köklerin çoğuna ulaşacak kadar miktarda su ile sulamalısınız.

2- Bitki besini karıştırılmış su ile sulama

Yaz boyunca (veya bitkide gelişim devam ettiği sürece) her üç – beş sulamada bir sulama suyuna bitki besini karıştırın. Kenarlardan başlayarak suyu yavaş yavaş dökerek merkeze yönelin. Alt deliklerden birkaç damla su çıkınca bırakın. Hatta alt deliklerden su çıkmasa da olur. Önemli olan şey meselâ 1 litre hacmindeki toprağın 1 su bardağına yakın (en az yarım su bardağı) miktarda besinli su ile sulanması. Ayrıca besinli su vereceğiniz zaman toprak fazla kurumuş olmamalı. Bunun zararı olabilir.

3- Toprak yıkama sulaması

Besinli su ile suladıktan bir sonraki normal rutin sulamada değil, ondan bir sonraki sulamada yapılması iyi olur. Bunda çok su kullanılacak. En az saksının hacmi kadar su yavaş yavaş dökülür. Alt deliklerden ne kadar çok su akıp gitse toprak o derece iyi yıkanmış olur. Bunda saksıyı lavaboya ya da banyoya taşımanız gerekiyor.

Bitkilere düzenli aralıklarla bitki besini vermeniz gerekiyorsa yukarıdaki iki maddeye göre şu yolu izleyin:

Rutin sulama – besinli su  ile sulama – rutin sulama – toprak yıkama sulaması – besinli su ile sulama – rutin sulama – toprak yıkama… böyle dönüşümlü şekilde devam edin.

Kireçli musluk sularına çözüm

Bu iş gerçi biraz riskli. Eğer musluk suyunuz fazlaca kireçli ise tavsiye ederim (su fazla kireçli değilse bunu yapmayın). Özellikle de suyunuz barajlardan değil bir artezyen kuyusundan geliyorsa: Suyu sadece birkaç gün bekletin ki tortusu dibe çöksün. Sonra üst kısmını alıp kullanın. Ayrıca bir çözüm de şudur: 5 litre suda kuru nohut kadar bir parça limon tuzu eritin ve iyice karıştırın -su daha çoksa limon tuzu miktarını da o oranda arttırın. Üç gün bekletin. Dibe çökmüş olan tortusu tekrar karışmasın diye dikkat ederek üst kısmı alın ve onunla çiçeklerinizi sulayın.

Kireçsiz su kullanıyorsanız aşağıdaki gibi yapın. Suyunuz kireçli ise yukarıdaki yolu izleyin.

Bu yol kireçsiz, pH 7 (veya 7,5’ten daha düşük) su kullandığınız takdirde gerekli. Aksi takdirde bitki besinleri yüzünden toprağın asitliliği zehirleyici düzeye yükselir. Veya yükselmese bile bitkiler topraktan hiç kalsiyum alamaz hale gelir ve çürümeye başlarlar. İki gün geniş bir kavanozda açıkta bekletip gazını uçurduğunuz doğal mineralli maden suyu gerekiyor. Bunun faydası da çok büyüktür. Ayrı sayfada açıklaması var. Lütfen okuyun: ⇒ Maden suyunun bitkilere faydası

Sulama sıklığı meselesi

Bitkilerin sulama sıklığını belirleyen birkaç faktör var. Toprağın su tutma / tutmama özelliği, bitkinin büyüme gelişme dönemindeki su kullanma ve terleme ihtiyacı, havanın kurutuculuk özelliği ve mevsimlere göre değişen bitkinin su ihtiyacı gibi.

Sulama sıklığında gün ile ölçü olmaz. Bitki türüne göre, kimilerinde toprağın ıslaklığı gidince, kimilerinde sadece ıslaklığı değil nemi de azalınca sulama zamanı gelmiş demektir. Toprağın ne kadar su kaybetmesinin beklenmesi gerektiği bitkiden bitkiye göre ve mevsimden mevsime değişir. Hangi bitki olursa olsun, toprak nerdeyse pelte gibi sulu olduğu halde ille haftada iki defa sulama hurafesine uyarsanız o bitki çürüyüp ölecektir. Toprak hep fazlaca ıslaksa on ay bile geçse sulamamalısınız.

Yukarıdaki bilgiler geneldir. Siz yetiştirdiğiniz bitki hakkında iyi bilgilenmelisiniz. Her biri için farklı sulama usulleri gerekiyor olabilir.

Klorlu suyun zararı

Genelde zararı yoktur. Bazı bitkiler ise klorlu ve florlu sulara karşı oldukça hassastır. Bunlar ince-uzun şeritler halinde yapraklar geliştiren bitkiler, özellikle de Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasından olan bitkilerdir. Dracaena türleri, kurdele çiçeği ve paşa kılıcı gibi. Bazen yapraklarda yer yer kurumalar, bozulmalar, bazen en uçların kuruması gibi zararlara yol açar.

Çözüm: Suyu ağzı açık bir kapta en az 24 saat bekletin. Böylece klor ve flor uçar gider. Sonra bununla bitkilerinizi rahatça sulayabilirsiniz.

Bahçe sulama

Bahçelerin sulanması çok farklı dengelere dikkat etmeyi gerektiriyor. Örneğin pek rüzgar almayan bahçelerde yanlış sulamalar yüzünden bitkiler çeşitli mantar hastalıklarına yakalanıyor. Öte yandan her bahçede her bitki yetiştirilmemeli. Bu değerli bilgileri hiçbir yerde bulamazsınız. Çünkü her yerde amaç sadece kimyasal ilaç satışlarını arttırmaktır. Filan bitkinizde külleme, mildiyö vb hastalıklar mı oluşuyor, size derhal filan kimyasal ilaçları kullanmanızı tavsiye ederler ama hiç demezler ki sulamada hatanız var ya da o bitki öyle bir bahçeye uygun değil.. Bunları demezler. Sadece ilaç satın almanız için uğraşırlar. Peyzajcılar başka alem.. İlla filan bitkileri dikecekler. Hastalıklanırlarsa da ilaç bulup kullanmanızı tavsiye ederler. Başka hiçbir şeyden anladıkları yok.

Hava akımlarına göre

Rüzgar almayan bahçe ve balkonlarda (hatta rüzgar alsa bile rüzgarsız geçen günlerde) sulamaları sabahleyin güneş doğarken veya güneş doğduktan az sonra yapmalısınız. Çünkü hava akımları olmazsa gece ıslaklığı bitkilerde çeşitli mantar hastalıklarına sebebiyet verir. Ama hava akımları güçlü ise akşam sulama yapmanızda bir sakınca yok.

Gece serinliğine göre

Bahçenizdeki / balkon saksılarınızdaki bitkilerinizin, özellikle tropikal kökenli olanların gelişimlerinde aksama olmaması için sulama saatleri önem taşıyor. Yaz boyunca eğer yaşadığınız şehirde geceler 20 dereceden daha serin oluyorsa sulamayı sabahları yapmalısınız ki gündüzün sıcaklığı suyun getirdiği soğukluğu gidersin. Gece sularsanız kökler sabaha kadar soğukta kalır, bu da gelişimde aksamalara sebep olabilir.

Bahçelerde sulama sıklığı ile sulama saati sadece toprağın kurumasına göre değil, ne derece rüzgar ve güneş aldığına göre, yazın serin mi oluyor yoksa sıcak mı oluyor, toprağın özelliği nasıl.. Bütün bunlar göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler.

Bitki türleri de önemli. Bazı bitkilerin hem kökleri derine gider hem iyi sulanmak isterler. Toprağı üstten şöyle bir sulamak hiçbir şey ifade etmez.

Su miktarı

Çimliklerde toprak yüzeyinin adamakıllı ıslanması yeterli. Daha derinlere su gitmesi ancak su israfı olur. Bunun gibi, örneğin yer minesi, tırnak çiçeği, rozet çiçeği, hercai menekşe, çuha, kokulu mor menekşe gibi küçük bitkiler de çimenler gibi az miktar su ile sulanmalıdır. Gül ve diğer çalı tipi türlere daha fazla su vermelisiniz. Zira kökleri biraz derindedir. Ağaçlar ise daha fazla su isterler. İşte bu örneklere göre bahçenizdeki her köşeyi aynı miktar su ile sulamamanız gerektiğini bilin. Toprak yüzeyini iyice ıslatsanız bile kökleri derinlere giden bitkiler yağışsız yaz aylarında tamamıyla susuz kalacaklardır.

Ayrıca: Bazı ağaçlar çok büyük olsa da kökler toprak yüzeyine yayılmıştır (örneğin manolya). Bazı bitkiler küçük çalı bile olsa kökler çok derine gitmiştir (örnek: Goji beri). Onun için bitkilerinizin özelliklerini iyi bilmelisiniz. Ayrıca kökler çok derine gidiyor diye metrelerce derine kadar su inmesi gerekmez. En fazla 1 metre yeterli.

Toprağın kumlu veya killi olması da su miktarını etkiler. Killi toprakta 40cm’den aşağısı hemen hiç kurumaz. Siz yine de ara sıra çeşitli kontroller yapın.

Fazla güneş ve fazla rüzgar alan bahçelerde sulama

Yaz boyunca toprak üst yüzeyi çok hafif bile kurusa o zaman sulamalısınız. Sulama ya sabah çok erkenden ya da akşam güneş batarken yapılmalı.

Sıcak ama esinti, rüzgar pek almayan bahçelerde

Yine toprak yüzeyi hafiften kuruyunca.. Ama sadece sabahları sulayın. Gece ıslaklığı rüzgarsız bahçelerde / balkonlarda çeşit çeşit hastalıklara sebep olur. Bahçe sabah güneş almıyorsa acele etmeyin öğleye doğru sulayın. Buna dikkat ederseniz bitkilerinizde mantar hastalıkları oluşmaz. İlkbaharda çok serin gecelerde ıslaklık sonucu mildiyö hastalığı, sıcak yaz günlerinde gece hafif serinde ıslaklık sonucu ise külleme hastalığı olur. Islaklık demekle bitkide değil bitkinin çevresindeki ıslaklık ve çevredeki yoğun nemden bahsediyorum. Yani bitkileri ıslatmamanız hastalığı engellemez. Onun için akşam sulamalarını bırakmak zorundasınız.

Gölgeli bahçeler

Yukarıdaki şartlar bunlarda da geçerli. Sadece toprak üst yüzeyinde kaydadeğer bir nem azalmasını bekleyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: | |


'Saksı ve bahçe çiçekleri kaç günde bir nasıl sulanır?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. şule 24 dedi ki:

  Bazı sitelerde geçen konuşmalarda çiçeklere akvaryum suyu döktüklerini okudum. Acaba bu faydalı mıdır çünkü benim de fanusta beslediğim balıklarım var onların suyunu döksem olur mu?
  ***
  Önemli bir faydası veya zararı olacağını sanmıyorum. Bitkilere besin verilmeyecekse az da olsa faydası olabilir.

 2. Büşra, Mersin dedi ki:

  Yağmur yağdığında bir kap ile yağmur suyunu biriktirip çiçeklerime döksem faydası olur mu?
  ***
  Toprak kireçli ise pH derecesinin daha fazla yükselmemesi yönünde faydası olur. Başka faydası yok.

 3. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, sorum belki saçma olacak ama malum hava çok soğuk. Toprağı kuruyan balkondaki çiçekleri soğukta sulamak onları daha da üşütür mü? Su kök ısısını daha da düşürür mü? Yoksa bekleyeyim mi? Ama fil kulağı, aşk merdiveni ve begonyamın toprağı dökülüyor. Çok kurumuş.
  ***
  Eğer kuruluk fazla zamandır sürüyorsa, bitkilerde su kaybı varsa don olaylarına dayanıklılıkları müthiş azalır.

 4. Özen, Ayvalık dedi ki:

  Benin babamdan duyduğum, büyük yapraklı bitkilerin daha çok su kaybettiği ve dolayısıyla daha fazla su istedikleri, küçük yapraklıların (karanfil gibi) ise tersine az su istedikleri konusuna ne diyorsunuz? Doğru mudur?
  ***
  Çimenler suyu sever. Japon şemsiyesi suyu sever. Bunlar küçük yapraklı. Ama genelleme yapmazsak doğru.

 5. Kader , Balıkesir dedi ki:

  Toprağı devamlı ıslak olarak yetişen bir bitki var mı? çok acil lazım lütfen.
  ***
  Japon şemsiyesi var.

 6. Serkan, Adana dedi ki:

  Merhabalar, malum yaz geldi tatil sezonu başlıyor. Peki tatilde çiçeklerimizi biz yokken sulamanın pratik bir yolu var mı?
  ***
  En pratik yolu bir komşuya emanet etmek. Amerikada pille çalışan bir alet var. Nasıl programlanmışsa o sıklıkta su püskürtüyor, toprağa su gönderiyor. Her iki işi yapıyor. Pil iki aydan fazla dayanıyor. Bize henüz gelmemiştir sanıyorum.

 7. Kemal, İstanbul dedi ki:

  Evimde klima var her yıl filtre temizliği yaparım , ayrıca ev ortamı temizdir. Klimanın çıkan suyunu çiçeklerde ve özellikle de orkidede kullanabilirmiyim ? içinde kireç ve klor yok daha iyidir diye düşünüyorum ama muhtemelen şehir suyunda olabilecek belki yararı olabilecek diğer maddeler de yok. Bu konudaki yanıtınızı rica ediyorum.
  ***
  Niteliğini bilmek lazım. Cihazdan metal bulaşıyor mu, ne gibi kimyevi maddeler var.. Bilmiyorum. Normalde cihazdan bir şey bulaşmıyorsa o su damıtılmış su gibidir. Ayrıca şunu da bilin musluk suları her yerde farklıdır. Mesela istanbul Şişliye gelen su fazla kireçli değil. Eskiden bilmezdim evdeki bitkiler aynı toprakta hiç toprak değiştirmeden besin gübre filan vermeden 6 – 7 yıl sırf musluk suyu ile gayet sağlıklı denebilecek gelişim gösterirlerdi. Çünkü bitki besinlerinde ne varsa musluk suyunda da aynı madddeler var. Gerçi çok az ama yine de etkisi oluyor.

 8. İbrahim, Aydın dedi ki:

  merhaba, bütün çiçeklerin sulama yöntemi farklı. Peki hangi çiçek için nasıl bir toprak kullanılacağı ve ne sıklıkla sulama yapılacağını bulabileceğim bir adres var mıdır?
  ***
  Yani diyorsunuz ki binlerce tür tek sayfada toprak ve sulama ihtiyaçlarına göre listelensin. Yapan var mı bilmiyorum.

 9. Arda, Muğla dedi ki:

  Merak ettiğim bir konu var. Tepsiden çiçekleri sulamanın zararlı olduğunu söylediniz katılıyorum. Fakat ben 40*100 bir tepsi aldım içine 3 santim su doldurup bütün saksıları buna koymayı düşünüyorum (dibi çakılsız altı bol delikli saksılar). Bu gaza hidroponik sistemleri inceleyerek geldim :). Biliyorum bişeyler çok yanlış olucak ama çok da kolayıma geldi. ricam bir orta yol bulun. Mesela deyin ki olur ama bitkini büyümesini bi miktar yavaşlatır. Ufak zararlar olur falan. Bir fikriniz var mı?
  ***
  Hidroponik sistemlerle ilgilenmeyi hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Size kolay gibi görünse de zorlukları çok. Bazı kişilere de görsellik açısından cazip geliyor. Bitkilerle ilgili internet forum sayfalarında birtakım uyanıklar çiçek meraklılarını bu olmayacak şeylere heveslendirip malzeme satmaya çalışır. Amaçları kendilerine satış yapabilecekleri sanal pazar imkanları oluşturmak. Onların hilesine kapılmayın. Bir kolyalığı, bir üstünlüğü olsaydı ben yapardım. Her bitki türüne en uygun toprağı hazırlamaya çalışıyorum. Böylece elimde olmayan imkanlar yüzünden sulamayı unutsam pek bir zarar görmüyorlar. Her birinin sağlığı çok iyi. Kökler topraktan besin almak için mükemmel bir şekilde yapılanıyor. Gerçek doğal toprak ya da gerçeğe yakın toprak karışımları yaparsanız (bitki türüne göre değişir) her şey mükemmel olur. Hidroponik sistemler her türlü şartların dört dörtlük sağlandığı özel seralarda uygulanabilir. Evlerde en küçük bir kolaylığı yok, zorlukları çok, bitkileri sağlıklı yetiştirebilmeniz ise mucize gibi zordur. Hiç bulaşmayın. İlginiz bitkilerin kendilerine olsun. Seri üretim seralarına uygun sistemlere olmasın.

 10. Semanur dedi ki:

  Bu yaz tatile gitceğim için çiçekler susuz kalmasın diye altlarına leğenle su koydum. Sizce bu doğru bir yöntem mi?
  ***
  Yapanlar var. Ben doğru bulmuyorum. Saksı, toprak ve bitki özelliğine göre bazı bitkileri çürütebilir.

 11. Hatice, Ankara dedi ki:

  Terasımda buyuk saksılarda cicekler var. Iki saksi gunlerdir sulamadigim halde onceki sularini hiç emmemiş, neredeyse iki parmak topragin ustunde su var. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Bunu sizin bilmeniz lazım. Herhalde saksıların dipleri delik değildir.

 12. Serhan, Edirne dedi ki:

  Yahu o kadar şeyi bir çırpıda nasıl yazmışsınız, ufkum açıldı. Çiçeklerim adına teşekkür ederim. Selamlar.

 13. senay kayserı dedi ki:

  … …
  ***
  Şenay Hanım bakın şu sayfada ayrıntılı bilgiler var: https://azbitki.com/ocimum-basilicum

 14. Zeynep İ. -Şırnak dedi ki:

  Çiçeklerimi arıtma suyuyla sulamanın bir zararı var mı?
  ***
  Hayır, zararı olmaz.

 15. Elif, Şırnak dedi ki:

  Bitkileri soğuk suyla mı sulasak daha çabuk büyür yoksa ılık suyla mı sulasak daha çabuk büyür?
  ***
  Bunun etkisi olmaz. Yalnız, tropikal olan ev-ofis bitkilerini oda ısısından daha soğuk suyla sulamamalısınız.

 16. jale, İstanbul dedi ki:

  Beş günlük tatilim var. CÇiçeklerim balkonda. Sulama yapamayacağım. Bunun bir usulu var mıdır?
  ***
  Beş gün bir şey değil. Çıkmadan önce sulayın. Hassas olanları gölgeye çekin. Ya da üstlerine gölge yapacak bir siper yapın.

 17. Dilara, İstanbul dedi ki:

  Benim saksımın altındaki deliklerden gülümün kökleri çıktı. Sularken bir sorun oluşur mu?
  ***
  Hayır hiçbir şey olmaz. Alttan çıkan kökleri ciddiye almayın.

 18. Esra, İstanbul dedi ki:

  Bir aylık tatile gidiyorum. Çiçeklerimin susuz kalmamaları için ne yapmam lazım?
  ***
  Yapacağınız en iyi şey birisine emanet etmektir.

 19. Esra, İstanbul dedi ki:

  Çiçeklere yumurta haşladığımız suyu döküyorum. İçinde tuz da var. Bir zararı olur mu?
  ***
  Evet büyük zararı olur. Hem tuzsuz olsa bile anca iki ayda bir verin. Daha sık vermeniz zarar verir.

 20. Melih, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba, şakayık çiçeğim için çiçekçi rutin sulamanın dışında sıklıkla yapraklarını spreylerek nemli tutmamı söyledi. Bu ne içindir? Ayrıca bitkimin çok fazla yaprağı var ve oldukça sağlıklı görünüyor. Saksısı küçük geliyor olabilir mi yoksa bu bitki zaten çok yapraklı mıdır? Üzerinde küçük kırmızı kene gibi böcekler var. Zararsız mıdır bunlar?
  ***
  Öyle bir şey yok.. Çiçekçinin tavsiyesini ciddiye almayın. İlaç mı veriyorlar nasıl yapıyorlar bilmiyorum saksılarda çiçeklendirip satıyorlar. Bunların normal şartlara uyum sağlaması zor olur. Kocaman bir saksıya dikin ve daima dışarda tutun. Gerçi serada yetişmiş şakayık bu zamanda Eskişehirde gece soğuklarında bütün yaprakları çiçekleri yanar kapkara olur. Biraz daha bekleyin. Evde bozulacaktır ama en azından ani bir şok etikisi ile ani bir bozulma olmaz. Dışarıya çıkardıktan sonra bir daha eve almayacaksınız. Kışın da dışarda kalacak. Şu aşamada o bilmediğim böcekler hakkında bir şey demiyorum zira o böcekler zararlı olsalar bile zaten yanlış zamanda yanlış iklimde evde o bitki bir iki hafta içinde tanınmayacak hale gelecek. Böcekler bu yüzden şimdi hiç sorun gibi görülmemeli. Esas sorun bahsettiğim zaman ve iklim hatası.

 21. Zehra E. -Çanakkale dedi ki:

  Bizim 1 dönüm büyüklüğünde çim alanımız var. Spor çim ile kaplı. Yazın kır düğünleri için yaptık. 1.5 ay önce diktik ve hiç sorunsuz çimler çıktı. Hatta bir defa biçim bile yaptık. Tek sıkıntımız sulama. Bazı sebeplerden dolayı otamatik sulama sistemi kuramadık. Eşim yağmurlama el ile suluyor. Bulunduğumuz ilçede birkaç ziraat mühendisine sorduk fakat hepsinden farklı cevaplar aldık. Alanın bulunduğu yer hafif rüzgar alan, gündüz güneş gören bir yer. Ne yapacağımızı şaşırdık. Gecemi sulamalıyız sabah mı? Her kafadan bir ses çıkıyor. Sizce ne yapmalıyız?
  ***
  Fazla açıklık bir yer değilse, kuytu ise, geceleri günlerce süren tam rüzgarsız zamanlar oluyorsa ve çeşitli süs bitkileriniz de varsa sabah sulamalısınız. Çünkü havasız esintisiz yerlerde gece ıslaklığı bazı bitkilerde yaprakları mahveden mantar hastalıklarına sebep olur. Diğer durumlarda hiç fark etmez. Akşamları veya geceleri sulayabilirsiniz (çimler için böylesi daha iyidir).

 22. Samet, İstanbul dedi ki:

  İş yerinde küçük bir bahçemiz var ve yeni bitkiler diktik. Bitkiler toprağa alışsın diye sabah-akşam su verilmeli mi?
  ***
  Hayır yanlış ve zararlı bir düşünce.

 23. Yucel dedi ki:

  Bu siteyi hazırlayan ve okuduğum bunca bilgiyi yazan kişi ya da kişiler her kimler iseler çok teşekkür etmek isterim. Üşenmeden bunca insana nezaketle cevap verip yardımcı olmaya çalışmak gerçekten çok takdir edilmesi gereken bir çabadır. Aslında sadece teşekkür etmek çin yazdım ama yazmışken aklıma gelen bir şeyi de sormak isterim. İzmir Narlıdere’de, havadar, etrafı açık ama pek güneş almayan bir giriş katındayız. Birçok defa değişik bitkiler aldım ama bir teki bile yaşamadı. Tuhaf olan şey, Malatya’da iken çok da özenle bakmadığımız ve hemen emen ışık durumu da aynı olan evimizdeki bitkiler bile gelişirken, burada aynı türden hiçbir bitki yaşamadı. Bu durum hakkında ne düşünürsünüz? …
  ***
  Bitkiler bizim gibi kolay nefes alamıyor. Bütün problem budur. Mutlaka çok havadar bir yer olması lazım. Havadarlık ve esinti mümkün olmuyorsa orada çiçek yetiştirmekten vazgeçmekten başka çareniz yok.

 24. Nezi G. -İstanbul dedi ki:

  Bildiğimiz serum hortum düzeneğini 5 lt lik pet şişeye adapte ederek damla sulama yapabilirsiniz. Ya da akvaryum su pompalarını şimdi piyasada bol bulunan saat ayarlı prizlere takabileceğiniz bir düzenek kurarak otomatik sulama yapabilirsiniz.

 25. Sumru, İzmir dedi ki:

  1.5 metre boyunda dracena marginata türü bitkimi büyüdüğü için geçen yıl biraz daha büyük bir saksıya alıp sadece kompost hazır olan toprağını gerçek bahçe toprağı ile yarı yarıya karıştırıdım. En üstünü tamamen volkanik kırmızı ve delikli iri çakıl taşları ile kaplamıştım. Ev içinde filtrelenmiş makul güneş ve hava alıyordu. Sanırım bitki besinleri birikim yaptı ve yaprakları uçlarından sararmaya eğilmeye,alt yaprakları tamamen kurumaya (3-4 günde 1 veya 2 tane) başladı.Nadir su vermeme rağmen toprağı nem kokup hemen hemen hiç kurumadığı için çekindim ama sonunda toprak yıkaması için cesaret topladım!Nerdeyse saksı hacmi kadar suyu ağır ve zor da olsa alttan akıttı ancak üst tarafta toprak azaldığı için biraz da kuru toprak ekleyip köklerin çürümesinden korktuğum için de az da pirinç ekledim ve 1 günlüğüne akşam açık havaya koydum.Yaptığım işlemler doğru mudur ve ekstra ne yapmam veya yapmamam gerekir?
  ***
  En iyi çare eylül sonuna kadar dışarda tutmanızdır. Sanıyorum evdeki yeri hiçbir hava akımından nasibini almıyor. Ara sıra pencere açmak bir şey ifade etmez. Bir de üst kısmı taşlarla kapatmış olmanız havasız iç mekanlar için hiç uygun değil.

 26. Feheda, Kuşadası dedi ki:

  Merhaba. On-onbeş gün evde olunamayacak zamanlar için toprağa saplanan suluklardan aldım. Daha büyükler içinse damacanaları delip, bitkinin dibine bırakma uygulaması geldi aklıma fakat sonradan, tüm gün güneş alacakların zarar görebilecekleri korkusuna kapıldım. Şaşkınım, siz ne dersiniz? Bazılarını gölgeye çekmem mümkün değil. Topraktalar çünkü ve bazıları da ağır saksılarda. Bırakacak kimsem de yok. Bir kez de değil, sık sık ayrılmak zorundayım evden. Üzülüyorum çok. Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Bu konuda Hiçbir fikrim yok çünkü böyle çözüm arayışına girmek zorunda hiç kalmamıştım. Onun için bilemiyorum. Ama evden sık sık ayrılmak ve uzun süre uzakta kalmak zorunda iseniz bitkileri ona göre seçmelisiniz ya da btki yetiştirmekle uğraşmamalısınız. Mesela benim teras bitkiler için uygun ama terasa sık sık çıkamadığım için orada bitki bulundurmuyorum. Eğer evde devamlı bulunmayacak olsaydım evde de bitki bulundurmazdım. Bunlar canlı varlıklar. Her gün hatta her saat gözetim isterler. Sadece sulamakla iş bitmiyor.

 27. Erdi Arıkan dedi ki:

  Merhaba, şebeke suyunun pH değerini bir pH düzenleyici ile 6,5 e çekerek sulamak bir arıtma suyundan ya da hazır satılan sulardan daha faydalı değil midir?
  ***
  Saf suda pH 7’dir. Bazen atmosferdeki bazı gazların ve tozların karışmasıyla yağmur suyundaki değer değişebilir. Suyu arıtıp pH değerini 6,5 yapabilmeniz içerisine bazı iyonları karıştırmanızı gerektirebilir. En iyisi suyu elinizden geldiğince arıtmanız ama bir şey katmamanızdır. İnsan sağlığı için ise pH biraz yüksek yani suyun asitli değil, nötr değil, alkalinli olması daha iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)