Gunnera manicata, Brezilya dev gunnerası

Gunnera bitkileri ait olduğu Gunneraceae familyasının tek cinsinden birkaç türdür. En büyük yapraklısı Gunnera manicata türüdür. Anavatanı Brezilya’da Serra do Mar dağlarıdır. Dünyanın en büyük yapraklı birkaç bitki türünden biridir. Bir özelliği de çok hızlı büyümesidir.

Kışın gunneranın bütün yaprakları yok olur. İlkbaharda tekrar süratle yapraklar çıkarır. 2,5 – 3 metre yükselir. Uzun ve kalın yaprak sapı ucunda 1 metreden 2 metreye kadar genişlikte dev yapraklar oluşturur. Küçük bir bahçeniz varsa bütün bahçenizi gölgede bırakır. Gunnera dallanmaz. Toprak yüzeyinde ilerleyen rizomları olur. Rizomlar toprak yüzeyinden bir metre kadar yükselebilir.

Gunnera manicata

Gunnera manicata

Gunnera rizomları İngiltere gibi bazı ülkelerde satılıyor. Bahçeler ve çok geniş terasları için süs bitkisi olarak kullanılır.

Yeni aldığınız gunnera rizomu ilk yıl umduğunuz gibi büyük yapraklı olmayacaktır. Yıldan yıla, bitki yaşlandıkça ve rizom sistemi geliştikçe yaprakları da ona göre daha büyük olur. Rizomlar zamanla devleşir. Birkaç kişinin zor kaldırabileceği ağırlıkta büyüyebilir. Sadece yapraklarıyla değil rizomlarıyla da devleşen bir bitki olan gunnera ancak çok büyük bahçelerde yetiştirilebilir.

İstediği şartlar:
— Aşırı sıcak memleketlerde yetiştirilmesi zor. Ancak yarı gölgeli yerlerde yaşayabilir.
— Yazın çok fazla su ister. Bataklık gibi yerlerde daha iyi yetişir.
— Toprağının pH derecesi 6 – 6.5 civarında asitli olmalı.
— Toprak dışındaki rizomların kışın soğuktan donup ölmemeleri için üzerleri saman, kuru yaprak vesaire karıştırılmış toprakla örtülmelidir. İlkbaharda tekrar açılmalı.
— Kışın -10 dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde yaşayamaz.

Çoğaltılması rizomları bölmekle yapılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)